PDA

View Full Version : MotoGp Sachsenring



pan_ski
18/07/2009, 15:50
qualifying times, δυστυχώς πολλές μα πολλές πτώσεις, ελπίζω ο αγώνας να μην είναι το ίδιο


1. Valentino Rossi ITA Fiat Yamaha Team 1min 32.520 sec
2. Jorge Lorenzo SPA Fiat Yamaha Team 1min 33.160 sec
3. Casey Stoner AUS Ducati Marlboro Team 1min 33.759 sec
4. Nicky Hayden USA Ducati Marlboro Team 1min 34.404 sec
5. Alex de Angelis RSM San Carlo Honda Gresini 1min 34.490 sec
6. Randy de Puniet FRA LCR Honda MotoGP 1min 34.564 sec
7. Colin Edwards USA Monster Yamaha Tech 3 1min 34.607 sec
8. Dani Pedrosa SPA Repsol Honda Team 1min 34.725 sec
9. Loris Capirossi ITA Rizla Suzuki MotoGP 1min 34.741 sec
10. Mika Kallio FIN Pramac Racing 1min 34.771 sec
11. Andrea Dovizioso ITA Repsol Honda Team 1min 34.892 sec
12. Chris Vermeulen AUS Rizla Suzuki MotoGP 1min 34.937 sec
13. Marco Melandri ITA Hayate Racing Team 1min 34.938 sec
14. James Toseland GBR Monster Yamaha Tech 3 1min 35.005 sec
15. Niccolo Canepa ITA Pramac Racing 1min 36.012 sec
16. Gabor Talmacsi HUN Scot Racing Team MotoGP 1min 36.055 sec
17. Toni Elias SPA San Carlo Honda Gresini 1min 36.531 sec

Giorgos19
18/07/2009, 15:57
Ειναι η πρωτη φορα που ειδα τον Στοουνερ καταβεβλημενο στα δοκιμαστικα..
Οντως πολλες τουμπες σημερα, ολες σε μια συγκεκριμενη στροφη. Αποκορυφωμα, το highside του Hayden, ο οποιος οπως απογειωθηκε απο την Ντουκατι, πηρε παραμαζωμα και εναν αλλον αναβατη!
Θα μου εξηγησει καποιος που στο καλο βρηκε ο Ροσι τα 0.640 δευτερολεπτα στον τελευταιο γυρο? Ηταν εμφανως πιο αργος απο τον Λορενθο σε ολη την διαρκεια των δοκιμαστικων, και ειδικα στο τελευταιο σπιλτ. Και ομως καταφερε και εκανε αυτη τη διαφορα κυριως εκει!

edit : Πρεπει παντως να δοσουμε συγχαρητηρια στον Hayden αφου μετα τις αλλαγες που εκανε στην Ντουκατι πριν απο 2(?) αγωνες, φαινεται οτι μπορει πλεον να ειναι ανταγωνιστικος!

pan_ski
18/07/2009, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Ειναι η πρωτη φορα που ειδα τον Στοουνερ καταβεβλημενο στα δοκιμαστικα..
Οντως πολλες τουμπες σημερα, ολες σε μια συγκεκριμενη στροφη. Αποκορυφωμα, το highside του Hayden, ο οποιος οπως απογειωθηκε απο την Ντουκατι, πηρε παραμαζωμα και εναν αλλον αναβατη!
Θα μου εξηγησει καποιος που στο καλο βρηκε ο Ροσι τα 0.640 δευτερολεπτα στον τελευταιο γυρο? Ηταν εμφανως πιο αργος απο τον Λορενθο σε ολη την διαρκεια των δοκιμαστικων, και ειδικα στο τελευταιο σπιλτ. Και ομως καταφερε και εκανε αυτη τη διαφορα κυριως εκει!

edit : Πρεπει παντως να δοσουμε συγχαρητηρια στον Hayden αφου μετα τις αλλαγες που εκανε στην Ντουκατι πριν απο 2(?) αγωνες, φαινεται οτι μπορει πλεον να ειναι ανταγωνιστικος!
νομίζω πως ο stoner κάνει εξοικονόμηση δυνάμεων για αύριο γνωρίζοντας ότι δεν έχει τα αποθέματα δύναμης να κάνει στα προκριματικά 30 αγωνιστικούς γύρους όπως ο lorenzo και 25 όπως ο rossi και αρκέστηκε στους (μόλις!!!) 11. Αυτό βέβαια του στοιχίζει αλλού, σε εξοικοίωση με την πίστα και τα όποια σαμαράκια της, στην τελειοποίηση του σεταρίσματος κλπ. αλλά θεωρεί πως η εξάντληση είναι ο σημαντικότερος παράγοντας. Και που καταφέρνει αυτά που καταφέρνει έτσι όπως είναι, δεν παίζεται ούτως ή άλλως. Το highside του hayden ήταν όντως τρομακτικό! ευτυχώς που δεν χτύπησε κανένας σοβαρά...ελπίζω να δούμε και τον hayden μπροστά να διεκδικεί βάθρο αν και αύριο νομίζω θα είναι πάλι υπόθεση yamaha ο αγώνας...

super_toto
18/07/2009, 23:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19

Θα μου εξηγησει καποιος που στο καλο βρηκε ο Ροσι τα 0.640 δευτερολεπτα στον τελευταιο γυρο? Ηταν εμφανως πιο αργος απο τον Λορενθο σε ολη την διαρκεια των δοκιμαστικων, και ειδικα στο τελευταιο σπιλτ. Και ομως καταφερε και εκανε αυτη τη διαφορα κυριως εκει!



Ικανό τον έχω να το έκανε επιτηδες για να την σπάσει στον Λορένθο. Αν παρατήρησες καθ όλη την διάρκεια των δοκιμαστικών στα 3 πρώτα σπλιτ ήταν ανταγωνιστικός και όσο κατέβαζαν οι άλλοι κατέβαζε και αυτός. Στο τελευταίο έχανε. Δεν είναι και απίθανο να έκοβε λιγο στην ευθεία για να το δώσει στον τελευταίο γύρο και να σπασει τα νεύρα του πιτσιρικά. Για όλα είναι ικανος ο γιατρός!

Nostra
19/07/2009, 11:55
http://www.youtube.com/watch?v=Jz-bWeAF1y8

makis206
20/07/2009, 07:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
.

Κοίτα κάτι επισκέψεις που πέφτουνε στο moto ξαφνικά...!:D
Πού'σαι'σύ ΡΕ;:p

Άλλος ένας ωραίος αγώνας προστέθηκε στο φετινό πρωτάθλημα, ευτυχώς δεν υπήρξε βροχή κι είδαμε πάλι ωραία πράγματα αν και αρχίζουν σιγά σιγά να γίνονται κλασσικά. Οι συνήθεις ύποπτοι μπροστά και οι υπόλοιποι στο υπερπέραν.. γ@μώ τον Λορένθο γιατί μου έκοψε τα γόνατα στους τελευταίους γύρους:lol: αν και τον πάω γιατί συνεχίζει να δείχνει ότι τό'χει το παλικάρι. Πεντρόσα πολύ καλός γι'ακόμα μια φορά, ίσως θα τον ήθελα λίγο πιο μαχητικό στο τέλος να χαζέψουμε τριολέ μάχη για το πρώτο σκαλοπάτι.

Και για να μην ξεχάσω:

:a08: VALE46 :a08:

:beer:

harvester
20/07/2009, 08:25
:wave2:

geotriada
20/07/2009, 10:00
ξερει κανεις που μπορω να δω τον αγωνα σε επαναληψη?

στωωωω:wave2:

MikeG
20/07/2009, 10:05
http://www.youtube.com/watch?v=YOdid5-vXwE

kachius
20/07/2009, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
ξερει κανεις που μπορω να δω τον αγωνα σε επαναληψη?

στωωωω:wave2:


θα μπει ολόκληρος ο αγώνας εδώ (http://racing.skai.gr/default.asp?pid=26)

ακόμα έχουν τη laguna, αλλά σύντομα θα σηκώσουν το χτεσίνο

kalant
20/07/2009, 20:37
εγω δεν καταλαβαινω τα παλικαρακια που υποστιριζαν το stonerακο που εχουν χαθει ρε παιδια...

:rotflmao:

LocoMoto
23/07/2009, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
εγω δεν καταλαβαινω τα παλικαρακια που υποστιριζαν το stonerακο που εχουν χαθει ρε παιδια...

:rotflmao:



ΕΥΛΟΓΟΤΑΤΗ Η ΕΡΩΤΗΞΗΣ !!!!!!


ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΑΓΟΡΙΑ?!?!?!?!?!?

twat
23/07/2009, 17:21
oσο θα συνεχιζετε να εχετε αγνοια του ποσο πιεζεται ενας ΑΘΛΗΤΗΣ moto gp ειτε ειναι ο stoner η''o rossi και να μην σεβεστε ενα προβλημα υγειας, ε! τοσο θα συνεχιζετε να ανναρωτιεστε... Α! και κατι αλλο, να σας θυμισω τα motogp δεν ειναι ποδοσφαιρο, η'' μηπως εγιναν και δεν το καταλαβα εγω ο ''γραφικος''...

LocoMoto
23/07/2009, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από twat
oσο θα συνεχιζετε να εχετε αγνοια του ποσο πιεζεται ενας ΑΘΛΗΤΗΣ moto gp ειτε ειναι ο stoner η''o rossi και να μην σεβεστε ενα προβλημα υγειας, ε! τοσο θα συνεχιζετε να ανναρωτιεστε... Α! και κατι αλλο, να σας θυμισω τα motogp δεν ειναι ποδοσφαιρο, η'' μηπως εγιναν και δεν το καταλαβα εγω ο ''γραφικος''...


Μήν ψαρώνεις κατευθείαν ωρέ.......!!! :rotflmao:


Όλοι καλοί είναι στο μότο τζιπί... πόσο μάλλον και κάποιος που πήρε και ένα πρωτάθλημα "περπατώντας" .... και βεβαίως είναι πολλά πράματα από πίσω (όπως τεχνικά, πίεση, λεπτομέριες κτλ) που κάνουν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ διαφορές και χάνονται ή κερδίζονται πρωταθλήματα....


ΑΛΛΑ Ο ΡΟΣΣΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ, ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΤΕ!!!!!


Γιαυτό και κράτησε 10 χρόνια πάλης και 8 πρωταθλήματα.... Δεν είναι τυχαίο αυτό έτσι???

Και εμείς οι "ΡΟΣΣΙΚΟΙ" σας απαντάμε έτσι γιατί όταν δεν τα πήγαινε καλά όλοι τον βρίζατε και τον χλευάζατε με χαρά.....(ή μήπως κάνω λάθος???)


Τες πα .... όλοι είναι ΆΠΤΑΙΣΤΟΙ οδηγοί.... μέχρι και ο τελευταίος!!! (σκέψου να έτρεχες και να έκανες χρόνο 2 δευτερόλεπτα αργότερο από το ρόσσι...!!!!):)

twat
23/07/2009, 20:20
δεν αμφισβητω την αξια κανενος μιας και ειναι κορυφαιοι,αλλα για να εξηγηθω καλυτερα , θα σου πω οτι το τι δεν μου αρεσει στον rossi ειναι οτι εκτος απο πρωταθλητης, ειναι και showman,ισως και clown θα ελεγα, και ταυτοχρονα εχει καβαλησει και το καλαμι. καποιος με χαρακτηρα θα ηταν πιο συνετος και μετριοφρων. το λυπηρο ειναι οτι ο lorenzo ειναι ακριβως μια απο τα ιδια... σε αντιθεση με τους stoner, pedrosa που ειναι σοβαροι-παγοκολωνες.το προτιμω ετσι προσωπικα.κατα τα αλλα ολοι γρηγοροι ειναι, αυτο που εξεταζω ειναι τι image ας πουμε...

harvester
24/07/2009, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από twat
δεν αμφισβητω την αξια κανενος μιας και ειναι κορυφαιοι,αλλα για να εξηγηθω καλυτερα , θα σου πω οτι το τι δεν μου αρεσει στον rossi ειναι οτι εκτος απο πρωταθλητης, ειναι και showman,ισως και clown θα ελεγα, και ταυτοχρονα εχει καβαλησει και το καλαμι. καποιος με χαρακτηρα θα ηταν πιο συνετος και μετριοφρων. το λυπηρο ειναι οτι ο lorenzo ειναι ακριβως μια απο τα ιδια... σε αντιθεση με τους stoner, pedrosa που ειναι σοβαροι-παγοκολωνες.το προτιμω ετσι προσωπικα.κατα τα αλλα ολοι γρηγοροι ειναι, αυτο που εξεταζω ειναι τι image ας πουμε...
αμα δεν καβαλησει ο ροσσι το καλαμι που εχει 10 χρονια στην πρωτη γραμμη και ειναι αποδεδειγμενα ο μεγαλυτερος οδηγος ολων των εποχων τοτε ποιος πρεπει να το καβαλησει ο biaggi.
και μην μιλας για στονερ και καβαλημα που οταν του την φορεσε ο ροσι στην λαγκουνα του υποσχεθηκε οτι θα του δειξει αυτος, απο τοτε περιμενουμε βασικα.
ο στονερ που αν δεν επαιρνε την πρωτη θεση ηταν εκνευρισμενος και δεν γελουσε καν. αυτο δεν ειναι παγωκολωνα ειναι κομπλεξισμος και απο τα πολλα του κομπλεξ την επαθε

κανονικα ολοι πρεπει να δινουν ποσοστα στον ροσι απο τα λεφτα τους γιατι ακομα και την δημοτικοτητα των αγωνων και την αιγλη οπως και τους παχουλους μισθους σ'αυτον τα χρωστανε.

LocoMoto
24/07/2009, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
αμα δεν καβαλησει ο ροσσι το καλαμι που εχει 10 χρονια στην πρωτη γραμμη και ειναι αποδεδειγμενα ο μεγαλυτερος οδηγος ολων των εποχων τοτε ποιος πρεπει να το καβαλησει ο biaggi.
και μην μιλας για στονερ και καβαλημα που οταν του την φορεσε ο ροσι στην λαγκουνα του υποσχεθηκε οτι θα του δειξει αυτος, απο τοτε περιμενουμε βασικα.
ο στονερ που αν δεν επαιρνε την πρωτη θεση ηταν εκνευρισμενος και δεν γελουσε καν. αυτο δεν ειναι παγωκολωνα ειναι κομπλεξισμος και απο τα πολλα του κομπλεξ την επαθε

κανονικα ολοι πρεπει να δινουν ποσοστα στον ροσι απο τα λεφτα τους γιατι ακομα και την δημοτικοτητα των αγωνων και την αιγλη οπως και τους παχουλους μισθους σ'αυτον τα χρωστανε.


:wave2: :beer: :a10: :a20: :a013:

twat
24/07/2009, 09:26
φιλε harvester να συμπερανω οτι δεν παρακολουθουσες παγκοσμιο πρωταθλημα μοτοσυκλετας πριν αρχισει να το καρδιζει ο rossi!!!

LocoMoto
24/07/2009, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από twat
φιλε harvester να συμπερανω οτι δεν παρακολουθουσες παγκοσμιο πρωταθλημα μοτοσυκλετας πριν αρχισει να το καρδιζει ο rossi!!!



Γιατί ??? Αμφιβάλεις για το αν ο Ρόσσι είναι ο μεγαλύτερος οδηγός της ιστορίας του ανώτερου αγωνιστικού γεγονότος μοτοσυκλέτας (στο είδος του, άσφαλτο)???


Ποιος είναι ανώτερος? ο Ντούχαν? ο Σβάντς? ο Ρέινι? ο Σπένσερ? ο Μπιάτζι (η τρίχα από τα π@π@ρια του Ρόσσι)????


Είναι ανώτερος... και για το άθλημα σα θεσμό, και οδηγηκά, και στατιστικά και όπως θες να το πάρεις....


απλά δεν το παραδέχεσαι...

ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ!!!!!!!! :wave2: :beer:

twat
24/07/2009, 12:07
αν ειναι να αραδιαζουμε ονοματα εδω, τοτε ξερω να γραψω κι εγω πολλα και παλαιοτερους απο αυτους που ανεφερες.αλλα δεν θα το κανω γιατι πιστευω οτι ειναι λαθος να συγκρινουμε διαφορετικες εποχες μεταξυ τους. να σου θυμισω -οπως αλλωστε εγραψα- οτι παραδεχομε οτι ειναι αυτο που ειναι, (''μεγαλος'' σου φτανει?) αλλα εσεις δεν παραδεχεστε οτι ειναι ΚΑΙ θεατρινος...

twat
24/07/2009, 12:13
Υ.Γ. Φιλικα ενοηται!!! ο ανταγωνισμος και οι ''αντιπεραθεσεις" ειναι υγεια!

vassilis88
24/07/2009, 13:34
twat

εχεις δικιο οτι σε πολυ κοσμο αυτα που κανουν οι ροσσι-λορεντσο δν αρεσουν.. θα εχεις παρατηρησει ομως οτι και οι δυο εχουν σταματησει.. σχετικα... οκ, ο λορεντσο οποτε κερδιζει καρφωνει μια σημαια, αλλα δν κατεβαινει ντυμενος ροκυ ή ροκ-σταρ κλπ οπως στα 250.. επισης ο ροσσι εχει σταματησει κ αυτος τα ντυσιματα κ τα πολλα πολλα σκετσακια που εκανε παλια.. 30 χρονων θα μου πεις ειναι..

προσωπικα το τι κανει ο καθενας αφου τελειωσει ο αγωνας δν με απασχολει ιδιαιτερα.. ο κυριος λογος που υποστηριζω ροσσι ειναι γιατι προσπερασματα τυπου καταλονια φετος, λαγκουνα περσι, ή αγωνες σαν το ασσεν το 07, ή το σαξενρινγκ το 06, οσο παρακολουθω μονο απο αυτον βλεπω..

σε αριθμους ειναι αυτη τη στιγμη νο2 σε πρωταθληματα αλλα νο1 σε νικες.. στη μεγαλη κατηγορια παντα.. αυτη εχει σημασια δλδ.. οποτε για πολυ κοσμο θεωρειται απ τους μεγαλυτερους κ σιγουρα ο καλυτερος της συγχρονης εποχης.. 10 χρονια(2000-2009) μεσα στο τοπ3.

το να καβαλησεις το καλαμι ειναι αναγκαιο θα ελεγα για να παρεις πρωταθλημα.. αν κ δν θα ελεγα ψωνιο καποιον απ αυτους.. δν εχουν μεγαλη ιδεα για τον εαυτο τους, γιατι πολυ απλα ειναι η αληθεια οτι ειναι οι καλυτεροι αυτη τη στιγμη, οι 4 πρωτοι.. χωρις να εχεις ομως υπερβολικα πολλη εμπιστοσυνη στον εαυτο σου κ στις ικανοτητες σου, κ τεραστιο εγωισμο, δν πας τοσο ψηλα.. εκτος απ το ταλεντο κ τη σκληρη δουλεια χρειαζεται κ πολλη θεληση για να κερδισεις.. κ αυτη τη στιγμη οι πιο "πεινασμενοι" μου φαινονται οι ροσσι-λορεντσο.. επισης μην ξεχνας πως πολυ πιο δυσκολα κρατιεσαι στην κορυφη απ το να ανεβεις απλα μια φορα(πχ χευντεν-στονερ)

stvr1
24/07/2009, 13:51
Το θέμα με τον Rossi είναι ότι μιλάει μέσα στην πίστα και άσχετα με το αποτέλεσμα το διασκεδάζει. Τα σκετσάκια που κάνει, για εμένα, είναι κάτι το ωραίο και το προτότυπο και δείχνει ότι αυτό που κάνει το απολαμβάνει, δεν είναι απλά μια δουλειά γι' αυτόν. Μακάρι να έκανε περισσότερα και αυτός και ο Lorenzo.
Όσο για τον χαρακτήρα και το "καλάμι", άλλους δεν πλησίαζαν οι δημοσιογράφοι όταν ήταν πρωταθλητές, λόγω του βεντετισμού τους. Ο Rossi αν μη τι άλλο είναι προσητός με όλους και ιδίως με τους fans του.
Βέβαια είναι αναμενόμενο ότι όταν είσαι τόσο ψηλά θα έχεις φανατικούς θαυμαστες και φανατικούς πολέμιους. Το θέμα είναι να μην ψάχνουμε να βρούμε κατι να του καταλογίσουμε απλά και μόνο για να το κάνουμε.
Όσο για την "σοβαρότητα" κάποιων οδηγών, εμένα μου φαίνεται αφύσικο να πετυχαίνεις μια νίκη σε αυτό το επίπεδο και να μην χαμογελάς καν.
Απο την στιγμή που προσφέρουν το θέαμα που προσφέρουν εντος πίστας ας κάνουν ότι θέλουν μετά τον τερματισμό, δεν θίγουν κανέναν απλά εκδηλώνουν την χαρά τους....

twat
24/07/2009, 14:22
ok παιδια!!! τι θα λεγατε να ξεκινησουμε κατι αλλο τωρα. ποια η γνωμη σας για την καταργηση των 250cc και κατ'επεκταση των διχρονων γενικως??? νομιζω εχει πολυ μπαρουτι η συζητηση...:evil: :evil: :evil:

road spirit
24/07/2009, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από twat
ok παιδια!!! τι θα λεγατε να ξεκινησουμε κατι αλλο τωρα. ποια η γνωμη σας για την καταργηση των 250cc και κατ'επεκταση των διχρονων γενικως??? νομιζω εχει πολυ μπαρουτι η συζητηση...:evil: :evil: :evil: άνοιξε νέο thread αδελφέ :wave2: