PDA

View Full Version : Ερώτηση προς κατόχους Street Triple



McZab
19/07/2009, 19:01
Την Παρασκευή παρέλαβα τη μηχανή και το Σ/Κ το πέρασα κατά το μεγαλύτερο μέρος με το στόμα ανοιχτό...Πραγματικά αισθάνομαι ότι έκανα την καλύτερη επιλογή αγοράζοντας μια φιλικότατη μηχανή (ως νέος οδηγός) με μεγάλες όμως δυνατότητες που θα με κρατήσουν ερωτευμένο για αρκετά χρόνια...

Με απασχολεί ένα μόνο θέμα και θα ήθελα τα φώτα σας:

Γυρνάω το κλειδί στο "on" και μετά από 2-3 δευτερόλεπτα (χωρίς να βάλω μπρος) ακούγεται ένας χαμηλός ήχος από το ύψος του ρεζερβουάρ που κρατά 1-2 δευτερόλεπτα και είναι σαν μπάσο βουιτό. Σαν να κινείται κάτι με ηλεκτρικό τρόπο. Δεν μπορώ να το περιγράψω εύκολα αλλά κάνει όπως όταν σου ανοίγουν μια εξώπορτα σε μια πολυκατοικία (ξέρετε όταν σου πατάνε το κουμπάκι για να σπρώξεις και ακούς ένα βουιτό) αλλά πολύ πολύ πιο ήσυχο.

Ακριβώς ο ίδιος ήχος ακούγεται και 2-3 δευτερόλεπτα μετά το σβήσιμο της μηχανής.

Δεν έχω συναγερμό ή άλλο πρόσθετο. Ξέρει κανείς τι είναι?

Επίσης η θερμοκρασία του κινητήρα δεν ανεβαίνει μεν αλλά δεν πέφτει και καθόλου κάτω από τις 5-6 μπάρες, είναι ok? Ρωτάω γιατί το βεντιλατέρ δεν το έχω ακούσει ποτέ να δουλεύει μετά το σβήσιμο της μηχανής...

nickmonstro
19/07/2009, 19:19
Tρομπα βενζινης κατα πασα πιθανοτητα.Εαν ειναι αυτο ειναι φυσιολογικο.Μην ανησυχεις.

:wave2:

McZab
19/07/2009, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmonstro
Tρομπα βενζινης κατα πασα πιθανοτητα.Εαν ειναι αυτο ειναι φυσιολογικο.Μην ανησυχεις.

:wave2:

Ευχαριστώ φίλε μου...
Κάνοντας στο μεταξύ ένα ψαξιματάκι σε αγγλικά fora είδα ότι είναι ακριβώς αυτό που λες. Όλα καλά λοιπόν...:)

nickmonstro
19/07/2009, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από McZab
Ευχαριστώ φίλε μου...
Κάνοντας στο μεταξύ ένα ψαξιματάκι σε αγγλικά fora είδα ότι είναι ακριβώς αυτό που λες. Όλα καλά λοιπόν...:)

Kαλοταξιδο λοιπον και καλες βολτες!!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

McZab
19/07/2009, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από McZab

Επίσης η θερμοκρασία του κινητήρα δεν ανεβαίνει μεν αλλά δεν πέφτει και καθόλου κάτω από τις 5-6 μπάρες, είναι ok? Ρωτάω γιατί το βεντιλατέρ δεν το έχω ακούσει ποτέ να δουλεύει μετά το σβήσιμο της μηχανής...

Το ένα το λύσαμε, για το παραπάνω έχεις κανείς άποψη?

kouk
19/07/2009, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από McZab
Το ένα το λύσαμε, για το παραπάνω έχεις κανείς άποψη?

μια χαρα ειναι μην αγχωνεσαι

Giorgos19
20/07/2009, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από McZab
Το ένα το λύσαμε, για το παραπάνω έχεις κανείς άποψη?

Αν κοιταξεις το εγχειρηδιο χρησης της μηχανης, θα δεις οτι αυτες ειναι οι κανονικες θερμοκρασιες λειτουργιας.

McZab
20/07/2009, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Αν κοιταξεις το εγχειρηδιο χρησης της μηχανης, θα δεις οτι αυτες ειναι οι κανονικες θερμοκρασιες λειτουργιας.

Όχι απλά το έχω κοιτάξει αλλά το έχω αποστηθίσει σχεδόν...Ξέρεις λόγω συναφούς δουλειάς (στον χώρο του επαγγελματικού οχήματος) το τελευταίο πράγμα που θα ήθελα να ακούσω από τον πωλητή ή τον μηχανικό της Triumph είναι τον κωδικό βλάβης RTFM που λένε οι μηχανικοί, (Read The Fucking Manual).! :lol:

Είδα ότι αναφέρει τις έξι μπάρες σαν νορμάλ αλλά περισσότερο μου έκανε εντύπωση (όχι ανησυχία...) το ότι δεν άκουσα το βεντιλατέρ...Εντάξει, δεν έχω σαλτάρει, πιο πολύ περιέργεια παρά κάτι άλλο.

Systematic
20/07/2009, 23:07
Το βεντιλατερ ανοιγει στις 7 μπαρες.

McZab
27/07/2009, 16:08
Έχει τσεκάρει κανένας την ακρίβεια του trip computer στο κομμάτι της κατανάλωσης?

apatewnas
10/08/2009, 11:38
Trip computer είναι δεν πιστεύω να κανει λάθος :p Πάντως τις τελευταίες 5 μέρες έκανα πάνω από 1000 κμ και στην στιγμιαία , κατά μέσο κατανάλωση και στα χιλιόμετρα που μου απομένουν, όλα ήταν φυσιολογικά.Στο τελευταίο μόνο αργούσε λίγο στο refresh.Πάντως πολύ βολικά ειδικά το τελευταίο γιατί χωρίς δείκτη βενζίνης δεν παλευεται. :p

Systematic
03/09/2009, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από apatewnas
Trip computer είναι δεν πιστεύω να κανει λάθος :p Πάντως τις τελευταίες 5 μέρες έκανα πάνω από 1000 κμ και στην στιγμιαία , κατά μέσο κατανάλωση και στα χιλιόμετρα που μου απομένουν, όλα ήταν φυσιολογικά.Στο τελευταίο μόνο αργούσε λίγο στο refresh.Πάντως πολύ βολικά ειδικά το τελευταίο γιατί χωρίς δείκτη βενζίνης δεν παλευεται. :p
Εχει σιγουρα ενδειξη για το ποσα χλμ σου μενουν?Μεση και στιγμιαια καταναλωση εχει μονο νομιζω.

apatewnas
06/09/2009, 22:52
Ναι σωστά λάθος μου . :beer:

panoskr
26/09/2009, 14:21
Παιδιά καλησπέρα, θα πάρω σύντομα την πρώτη μου μοτο και είμαι ανάμεσα στο BMW F800r και στο Triumph Street Triple (το οποίο θεωρώ και ομορφότερο). Θα ήθελα από τους κατόχους του και κυρίως από αυτούς που το πήραν χωρίς να έχουν εμπειρία, να μου πουν εαν είναι ευκολοδήγητο ή είναι για πολύ extreme οδήγηση και θα ήταν επικίνδυνο για κάποιον αρχάριο μοτοσικλετιστή. Απλά με προβληματίζει πολύ η έλλειψη ABS στο Triple :( Είχατε ποτέ πρόβλημα σε απότομα φρεναρίσματα?

Giorgos19
26/09/2009, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από panoskr
Παιδιά καλησπέρα, θα πάρω σύντομα την πρώτη μου μοτο και είμαι ανάμεσα στο BMW F800r και στο Triumph Street Triple (το οποίο θεωρώ και ομορφότερο). Θα ήθελα από τους κατόχους του και κυρίως από αυτούς που το πήραν χωρίς να έχουν εμπειρία, να μου πουν εαν είναι ευκολοδήγητο ή είναι για πολύ extreme οδήγηση και θα ήταν επικίνδυνο για κάποιον αρχάριο μοτοσικλετιστή. Απλά με προβληματίζει πολύ η έλλειψη ABS στο Triple :( Είχατε ποτέ πρόβλημα σε απότομα φρεναρίσματα?


Ο μονος τροπος για να σου λυθουν απολυτα οι αποριες σου ειναι να το κανεις ενα test ride. Ο,τι και να σου πουμε εμεις εδω μεσα, δεν θα πλησιασει ουτε στο ελαχιστο την αισθηση που θα αποκομισεις οταν το οδηγησεις εσυ!

:beer: :beer:

menelaos46
26/09/2009, 15:07
για τη θερμοκρασια δε ξερω αλλα ο ηχος ειναι η αντλια βενζινης και ειναι φυσιολογικο.
Οταν σβηνεις το μηχανακι να το σβηνεις απο το κλειδι κι οχι απο το κουμπακι που εχει στα δεξια!

McZab
05/10/2009, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από panoskr
Παιδιά καλησπέρα, θα πάρω σύντομα την πρώτη μου μοτο και είμαι ανάμεσα στο BMW F800r και στο Triumph Street Triple (το οποίο θεωρώ και ομορφότερο). Θα ήθελα από τους κατόχους του και κυρίως από αυτούς που το πήραν χωρίς να έχουν εμπειρία, να μου πουν εαν είναι ευκολοδήγητο ή είναι για πολύ extreme οδήγηση και θα ήταν επικίνδυνο για κάποιον αρχάριο μοτοσικλετιστή. Απλά με προβληματίζει πολύ η έλλειψη ABS στο Triple :( Είχατε ποτέ πρόβλημα σε απότομα φρεναρίσματα?

Κάνε ένα άλλο thread καλύτερα αλλά πριν το κάνεις...θα σου πω ότι όντας σε παρόμοια φάση με τη δικιά σου πέρασε και το παραπάνω δίλλημα απότο μυαλό μου. Δεν υπάρχει δίλλημα. Το BMW δεν είναι street κατά τη γνώμη μου. Δεν έχει τη σπιρτάδα, ούτε την εμφάνιση που απαιτεί κάποιος από ένα street.

Δεν είχα ξανακαβαλήσει μηχανή στη ζωή μου μέχρι το Street Triple κι όμως δεν πίστευα ότι μπορεί να είναι τόσο εύκολη. Ο χρυσός κανόνας είναι ένας. Σε σέβεται όσο τη σέβεσαι. Δεν κρύβει εκπλήξεις. Π.χ. Είναι φοβερά ροπάτη αλλά χωρίς εξάρσεις σε κάποιες στροφές οπότε δεν σε τρομάζει. Έχει φοβερά γραμμική απόκριση στο γκάζι, προοδευτικό συμπλέκτη που σε διευκολύνει και μέσα στην πόλη και πολύ άνετη θέση οδήγησης. Το θέμα του φρένου είναι δίκοπο μαχαίρι. Προσωπικά θεωρώ ότι με ABS δεν θα μάθεις ποτέ να φρενάρεις όπως πρέπει αλλά έχεις ένα μεγαλύτερο ρίσκο. Γενικά οι κινήσεις των δαχτύλων και των καρπών σου όταν έχεις 108 άλογα και πολύ καλά φρένα πρέπει να είναι κινήσεις νευροχειρούργου. Προσαρμόζεσαι γρήγορα όμως και η μηχανή σε ανταμοίβει...
Ένα τεστ θα σε πείσει...

grgasteus
28/10/2009, 22:16
εγώ πάντως αποφάσισα ! ! !
και βέβαια street triple R
oooooooeeeeeeeooooooo ! ! !

bekris
29/10/2009, 09:58
Αν το πήρες και σε ΠεRτικαλί τότες έκανες τη σωστή κίνηση !!!

grgasteus
29/10/2009, 10:05
όχι ακόμα αλλά μάλλον πάω για το μαύρο με τις χρυσές ζάντες.

bekris
29/10/2009, 10:06
μάυρο R ???
για δώσε κανα linc ή τιπτ φοτο ... :confused: :confused:

grgasteus
29/10/2009, 10:09
επίσημο site, στα μοντέλα του 2010

grgasteus
29/10/2009, 10:12
απο τώρα σκέφτομαι τα aftermarket ! ! ! rizoma και τις κοντές μανέτες ! ! !

bekris
29/10/2009, 10:20
απίθανο μηχανάκι ... (τώρα είδα οτι υπάρχει και το μάυρο)
προσοχή στα συνεργεία κτλ,κτλ (όπως θα έχεις διαβάσει άλλωστε σε αντίστοιχο site που έχω αναφέρει διάφορα θεματάκια)

edit όσο για τα after-market ... δε νομίζω να θέλει κάτι (άντε καθρέπτες και κοντές μανέτες όπως προείπες)

grgasteus
29/10/2009, 10:21
και αυτά απο τώρα τα σκέφτομαι ! ! !
όποτε θες κερνάω καφέ στο μοσχάτο.:beer:

bekris
29/10/2009, 10:26
έχεις PM :winka:

McZab
29/10/2009, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από grgasteus
όχι ακόμα αλλά μάλλον πάω για το μαύρο με τις χρυσές ζάντες.

Πανέμορφο, μην καθυστερείς καθόλου!

keikenhate
29/10/2009, 19:22
ρε παιδια καλησπερα και απο εμενα.
ειδα κ γω τις προαλλες το triple και επα8α triple εγκεφαλικο....

Μεχρι να την δω με εψηνε να παρω μοταρντ και παλι.
Αλλα επα8α σοκ.

Μια ερωτηση εχω.

Ειμαι 1.92, θα χωρεσω πανω του ή θα ξενερωσω και θα συνεχισω την αναζητηση ?

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Απαντησεις παιδια, πρεπει να γινει η κινηση.
Και συγχαρητηρια σε ολους τους κατοχους.

Α-Ρ-Ρ-Ω-Σ-Τ-Ι-Α ! ! ! ! ! ! ! ! !

Ζεύκας
29/10/2009, 19:29
κάνε τεστ ραιντ να το διαπιστωσεις ο ίδιος.

πάντως εγώ που είμαι 1.87 το καταευχαριστήθηκα :beer:

keikenhate
29/10/2009, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
κάνε τεστ ραιντ να το διαπιστωσεις ο ίδιος.

πάντως εγώ που είμαι 1.87 το καταευχαριστήθηκα :beer:



Ευχαριστω για την αμεση αποκριση.
Αυριο απογευμα θα παω απο Μιχαλακοπουλου.
Για να δουμε..... :D

bekris
30/10/2009, 10:36
Δε νομίζω να έχεις "θέμα"
Αλλά και πάλι είναι καθαρά πως αισθάνεσαι εσύ πάνω στο μηχανάκι, ενα test ride και θα ξέρεις

grgasteus
30/10/2009, 11:03
συγνώμη αλλά θα γελάσω πάλι ! ! !
εμείς με ύψος 1.78cm και ψάχνουμε μηχανάκι να κουμπώσουμε και να πατήσουμε με ασφάλεια και εσύ θα έχεις πρόβλημα νομίζεις ; ; ;
πήγαινε και πρόσεξε να μην ξεχαστείς . . . ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ . . . ΑΚΟΜΑ ! ! !
εγώ πάντως το σκεφτόμουνα να μην τους το γυρίσω πίσω ! ! ! Τόσα έχουν, σιγά μην με περνανε χαμπάρι...