PDA

View Full Version : Αχ βρε Ναύπλιο!!!



pepes1gr
19/07/2009, 20:54
Γιατί όποτε πλησιάζει Σ/Κ με πιάνει κάτι!!!!
Κάτι ...να φορτώσω την μηχανή και να ξεφύγω για λίγο από την καθημερινότητα.
Κάπου που έχω χρόνια να πάω.Πολλά χρόνια....ας πούμε 18 και κάτι παραπάνω.
Ετσι πάρθηκε η βιαστική απόφαση για Ναύπλιο.Μέχρι τον Ισθμό θα έχω παρέα και τον φίλο Ανδρέα με το V-MAX.
Παρασκευή βράδυ μετά την δουλειά (κατά τις 22.00) ξεκινάει το μάζεμα των υλικών και ετοιμασίες γενικά.Υπνο κατά τις 12.30 και ξύπνημα κατά τις........2.Γιατί να μην μπορώ να κοιμηθώ παραπάνω όταν έχω στο μυαλό μου να κάνω κάποιο ταξιδάκι.
Στριφογύρισμα στο κρεβάτι και η ώρα να μην περνάει.Τελικά στις 3 φτιάχνω τον πρώτο καφέ της ημέρας και ησυχία γιατί η οικογένεια κοιμάται.
Α ρε πατέρα πάλι κουράζεσαι για το καλό της οικογένειας. :D
Επιτέλους περνάει η ώρα και φορτώνω τις μπαγκαζιέρες.Ξυπνώ και το έτερο ήμισυ και στις 5 φεύγουμε όλοι μαζί σε δρόμο σχετικά ήρεμο.Μετά από 150χιλ πρώτη στάση για βενζίνα γιατί το vmax δεν τα πάει καλά με την αυτονομία.

pepes1gr
19/07/2009, 20:54
.


169210

pepes1gr
19/07/2009, 21:02
Μαζεύουμε και τα υπόλοιπα χιλιόμετρα μέχρι τα macdonald όπου και δεύτερη στάση για βενζίνα το vmax.
Τελικά χωρίζουν οι δρόμοι μας και παίρνω την εθνική Τριπόλεως.
Εχει αρχίσει η κίνηση και λόγω μερικών έργων στον δρόμο η ταχύτητα πέφτει σε μερικά σημεία στα 50χιλ.
Δεν μπορώ να καταλάβω μερικούς με αυτοκίνητα που έχουν την αντίληψη του ..αφού εγώ δεν περνάω δεν θα περάσεις και εσύ.Ευτυχώς πάρα πολλοί ενώ βλέπουν στον καθρέπτη τους τα φώτα μου κάνουν στην άκρη και πολλές φορές χαιρετάνε.Μπράβο τους. Το ίδιο κάνω και εγώ όταν έχω το δικό μου αυτοκίνητο.
Συνεχίζω και επόμενος σταθμός το Τολό που είχα κλείσει και ξενοδοχείο ιντερνιτικά.
Παραλία Τολού και καφεδάκι.Πρώτη μου φορά εκεί.

pepes1gr
19/07/2009, 21:03
.


169211

pepes1gr
19/07/2009, 21:04
Τελικά δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα με το Τολό.Καλό αλλά υπάρχουν και καλύτερα.
Από την παραλία του η σχετική φωτό.


169212

pepes1gr
19/07/2009, 21:08
Μετά από αρκετή ώρα πηγαίνω στο δωμάτιο.

http://www.heliotopos-tolo.com/gr/gr_profil.htm
Δεν κάνω διαφήμιση για το ξενοδοχείο απλά ενημερωτικά.

Και η θέα από την ταράτσα του ξενοδοχείου.


169213

pepes1gr
19/07/2009, 21:15
Λόγω ζέστας και λόγω δρόμου.......ξεράθηκα στον ύπνο.Καλές οι cordura αλλά καλύτερο το σορτσάκι και η σαγιονάρα.Απόγευμα πλέον και η βόλτα ...που αλλού στην πόλη του Ναυπλίου.
Επιστροφή έτσι πίσω για 10χιλ και υποχρεωτικό παρκάρισμα της μηχανής γιατί όπως και να το κάνουμε το Ναύπλιο θέλει περπάτημα.
Ανέβασμα από το ασανσέρ στο NAFPLIA PALACE
http://www.nafplionhotels.gr/page/default.asp?la=1&id=124
και βλέπουμε την θέα από ψηλά.


169215

pepes1gr
19/07/2009, 21:16
Η θέα τρομερή.
Το ηλιοβασίλεμα όλα τα λεφτά.


169216

pepes1gr
19/07/2009, 21:19
sorry για το μέγεθος της φωτογραφίας αλλά ήταν 7 σε 1.
Συνεχίζουμε το περπάτημα και χαζεύουμε το κάστρο από μακριά.Ούτε σκέψη να περπατήσουμε μέχρι την κορυφή.
Μήπως έχουμε κακομάθει λιγάκι με την μηχανή.Λέω μήπως!!!


169217

pepes1gr
19/07/2009, 21:21
Καλή θέα αλλά ας κατέβουμε και στην κεντρική πλατεία και τα στενάκια.
Και ναι τι βλέπω!!!!!
Που είσαι φίλε Ανδρέα λέω.


169218

pepes1gr
19/07/2009, 21:27
Αρχίζουμε με περπάτημα.Μιλάμε για πολύ περπάτημα στα στενάκια.Δεν αφήσαμε σχεδόν στενό να μην το περάσουμε.Στην συνέχεια φαγητό σε κάποια από τις πάρα πολλές ταβέρνες κοντά στην κεντρική πλατεία και μετά γλυκάκι σε παραδοσιακό μαγαζί.
Πέρασε η ώρα και πάμε για ποτάκι. Πανικός παντού.
Κάποια στιγμή αργά το βράδυ ..για να μην πω νωρίς το πρωί επιστροφή στο δωμάτιο και...ύπνο.

pepes1gr
19/07/2009, 21:29
Πρωινό ξύπνημα και ξανά πάλι .....στην πόλη.
Τώρα όμως φορτωμένη η μηχανή και η ζέστα άρχισε να κάνει ενοχλητική την παρουσία της.
Το Ναύπλιο τελικά έχει πάρα πολλά κομπολογάδικα.Μα πάρα πολλά.


169219

pepes1gr
19/07/2009, 21:36
Αρχίζω την επιστροφή.
Ζέστα και κίνηση.
Τώρα μέσα τα κεφάλια γιατί αύριο πρωί έχει δουλειά νωρίς-νωρίς.
Μετά από μερικές ώρες φτάνω στην βάση μου φτιάχνω καφέ και αρχίζω να χαζεύω τις φωτογραφίες και να γράφω αυτό που δια βάζετε.
Τελικό συμπέρασμα εκδρομής. Το Ναύπλιο είναι τρομερό!!!!
Αξίζει ο κόπος και το χρήμα έστω και για ένα Σ/Κ.
Μέσα τα κεφάλια και υπομονή για τη επόμενη φυγή από την καθημερινότητα.

antsoar
19/07/2009, 22:23
Μπράβο φίλε πάντα τέτοια:beer:

Το Ναύπλιο είναι απο της πιο ωραία μέρη της Ελλάδας




Τι μου θήμησες με το Τολό:rolleyes: :D :D

jimtarasxt660x
20/07/2009, 07:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από pepes1gr
Τελικά δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα με το Τολό.Καλό αλλά υπάρχουν και καλύτερα.

Υπάρχουν μέρη τα οποία είναι πολύ καλύτερα από το Τολό...και σε θάλασσα αλλά και σε τοπία!!!
Στο Τολό μαζεύονται πολλοί ξένοι και γι'αυτό έχει γίνει τόσο δημοφιλές!!!
Πάντως μπράβο για την βολτούλα σου!!!:beer: :beer: :beer:

pepes1gr
20/07/2009, 11:20
Για να πω την αλήθεια το Τολό το επέλεξα για διαμονή γιατί δεν έβρισκα άλλο δωμάτιο λόγω του ότι αποφάσισα να πάω ξαφνικά.
Σκοπός της εκδρομής ήταν η πόλη και όχι η παραλίες και η κοντινές περιοχές λόγω του μικρού διαστήματος διαμονής.
Αλλη φορά περισσότερα.Πιστεύω!!!!!

makis206
20/07/2009, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από pepes1gr
Στριφογύρισμα στο κρεβάτι και η ώρα να μην περνάει.Τελικά στις 3 φτιάχνω τον πρώτο καφέ της ημέρας και ησυχία γιατί η οικογένεια κοιμάται.

Επιτέλους περνάει η ώρα και φορτώνω τις μπαγκαζιέρες....

Αχ αυτά τα συναισθήματα πριν το ταξίδι... πόσο σε καταλαβαίνω !

Πάντα τέτοια όμορφα φίλε !:beer: :beer: :beer:

jimtarasxt660x
20/07/2009, 17:19
Α, δεν πήγες καθόλου για μπανάκι στη γύρω παραλίες?

pepes1gr
20/07/2009, 19:37
Δεν είμαι και πολύ της θάλασσας.
Είχα ασχοληθεί 10 χρόνια με την θάλασσα-βάρκες-καταδύσεις-ψαροντούφεκα κ.λ.π και με την αγορά του vstrom (παλιά αγάπη η μηχανή) τα παράτησα όλα και ασχολήθηκα πιο πολύ με τα χιλιόμετρα!!!!!
Για να πω την αλήθεια μεγάλωσαν και τα παιδιά και δεν με θέλουν πλέον μαζί τους.
Τελικά όσο περνούν τα χρόνια τόσο αποχαζεύει ο άνθρωπος.

pepes1gr
27/08/2009, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Αχ αυτά τα συναισθήματα πριν το ταξίδι... πόσο σε καταλαβαίνω !

Πάντα τέτοια όμορφα φίλε !:beer: :beer: :beer:
Από ότι φαίνεται έχουμε την ίδια αρρώστια φίλε makis206:a08:

aelaras
27/08/2009, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από pepes1gr
Από ότι φαίνεται έχουμε την ίδια αρρώστια φίλε makis206:a08: file telika oloi to idio imaste :beer: