PDA

View Full Version : Νέο Tdm???



zebras84
19/07/2009, 22:30
Χαιρετώ τους απανταχού καψούρηδες με τα TDM!!!
Είμαι κι εγώ ένας από εσάς αλλά δυστυχώς τα οικονομικά μου δεν μου επιτρέπουν να αποκτήσω κι εγώ ένα :bigcry: :bigcry: :bigcry:(προς το παρόν....)

Παρακολουθώ γενικά την επικαιρότητα και κάθε τόσο ακούω για ένα νέο που θα κυκλοφορίσει. Έχει γίνει κάτι σαν το γεφύρι της Άρτας το νέο μοντέλο ή είναι η ιδέα μου? :confused:
έχει περίπου μια τριετία που το έχω πρωτοακούσει (από ανεπίσημες πάντα πηγές)
Ξέρει κάποιος να μας δώσει καμιά πληροφορία? (Έστω και ράδιο-αρβύλα)

Πάντως αν είχα κάποιον μέσα στους σχεδιαστές της Yamaha θα τον συμβούλευα να βγάζαν το ανανεωμένο μοντέλομε τα κυβικά και τις επιδόσεις των FAZER δλδ 600 και 1000.
Πιστεύω ότι ένα 600 TDM θα έσπαγε όλα τα ρεκόρ πωλήσεων.... :rotflmao:

Η δική σας γνώμη?

:beer: :wave2:

Road67
19/07/2009, 23:20
Έχουμε που έχουμε γεμίσει με καγκουροτιδιεμάκηδες να τους δώσουμε και δύο κινητήρες από fazer να μην ξέρουμε που θα κρυφτούμε :lol: :lol:

zebras84
20/07/2009, 00:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Έχουμε που έχουμε γεμίσει με καγκουροτιδιεμάκηδες να τους δώσουμε και δύο κινητήρες από fazer να μην ξέρουμε που θα κρυφτούμε :lol: :lol:


Δεν το είχα σκεφτεί έτσι....:hypnotize :eyepop:

Πάντως την έχω ξανακούσει τη γνώμη σου και δε συμφωνώ ιδιαίτερα.
Ένα μοντέλο που πουλάει πολύ (για διάφορους λόγους) λογικό είναι οτι θα το αγοράσει κάθε καρυδιάς καρύδι. Δηλαδή λίγοι κάγκουρες οδηγούν τα R6, R1, CBR-RR, ή μήπως πιστεύεις οτι ξαφνικά γεμίσαμε από υπεραναβάτες που δαμάζουν τις superbikes για την πλάκα τους? :p

tsak8
20/07/2009, 19:14
+ 850000000000000000
Και προτιμω εναν απλο καγκουρα με tdm ,απο εναν κακουρα με ss που την εχει δει ο "απολυτος " χεράς :cry: :cry:

stvr1
20/07/2009, 19:19
Εγώ πάλι δεν προτιμώ ΚΑΝΕΝΑΝ κάγκουρα, διότι και παπί να οδηγεί την μ@λ@κί@ του θα την κάνει!

Άσε που οι κάγκουρες με TDM νομίζουν ότι οδηγούν ss. Οι κάγουρες με ss τουλάχιστον ξέρουν τι οδηγούν (χωρις αυτό να τους κάνει καλήτερους).

Όσο για το καινούριο TDM είναι ένα θέμα το οποίο το ξέρουν όλοι εκτως από την Yamaha.

ΥΓ κι εγώ TDM οδηγώ αλλά οδηγούσα και ss μέχρι να μου το κλέψουν.

zebras84
20/07/2009, 21:45
Όσο για το καινούριο TDM είναι ένα θέμα το οποίο το ξέρουν όλοι εκτως από την Yamaha.



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Αυτό ξαναπές το!

Sapadak
20/07/2009, 22:21
Κοντευει να γινει χειροτερο και απο την ιστορια 4-5 χρονια τωρα με την αφιξη του νεου vfr :lol: :lol:

el_hymador
20/07/2009, 22:38
Αυτο που εχει ακουστει ειναι για Tenere 1200 με δικυλινδρο σε σειρα κινητηρα παντα. Παρουσιαση το φθινοπωρο...

...τωρα αν αυτο ισχυει (παντως λενε οτι το εχουν δει σε δοκιμες στην Ιταλια) λογικα θα παρουσιαστει αργα η γρηγορα και νεο TDM με τον ιδιο κινητηρα....και λογικα παλι απο τη στιγμη που θα υπαρχει Tenere και ελεω ανταγωνισμου θα ειναι καρα-ασφαλτινο...

...εγω παλι που ειμαι εντελως ανεπισημη πηγη πληροφοριων :D, εχω να προτινω κατι στη Yamaha...αφου υπαρχει κενο αναμεσα στα MT-01 και MT-03 γιατι δεν βγαζετε ενα μηχανακι στη μεση απο πλευρα κυβσιμου με το χαρακτηρα και τη σχεδιαση του μικρου να καλυψετε δυο -τρεις κατηγοριες με μια μονο μοτοσικλετα; Γαματο θα ειναι το MT-02 (αν ειναι νοοτροπιας ΜΤ-03)...

zebras84
20/07/2009, 23:22
TDM 1200 ??? :eyepop:
Ακούγεται πολύ δυνατό, και ίσως επιτέλους ικανοποιήσει αυτούς που γκρινιάζουν οτι δεν έχει γκάζι το υπάρχον μοντέλο. :hypnotize
Όσο για τα ΜΤ πιστεύω οτι δεν έχουν καμία σχέση με το TDM ούτε σαν μοντέλα ούτε σαν φιλοσοφία γενικότερα. :nono:
Η ΥΑΜΑΗΑ νομίζω είναι καλυμένη από μοντέλα street και με την έλευση του TENERE και από ON-OFF. Όμως το TDM είναι ένα πολύ όμορφο πολυεργαλείο, που στην ουσία δεν ανήκει σε καμία κατηγορία όπως τις διαχωρίζουμε σήμερα. Το μοναδικό που κατά τη γνώμη μου πλησιάζει λίγο είναι το Multistrada της Ducati (με οτι αυτό συνεπάγεται...) :uplate: που ο μαφιόζος ο Ιταλός πρόβλεψε και το κυκλοφόρισε σε 600 και 1000... :beer: :beer:

Tpap
20/07/2009, 23:25
Κακώς προβληματίζεσαι.

Το νέο τντιεμ κυκλοφορεί ήδη. Και είναι 1050 κυβικά.:wave2:

zebras84
20/07/2009, 23:57
Ορίστε ??? :eyepop: :eyepop: :eyepop: :hypnotize :hypnotize :hypnotize
Πότε έγινε αυτό ρε παιδιά??? :confused: :confused: :confused: :confused:

stvr1
21/07/2009, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Κακώς προβληματίζεσαι.

Το νέο τντιεμ κυκλοφορεί ήδη. Και είναι 1050 κυβικά.:wave2:

Ναι, είναι σκέτος "τίγρης".....

zebras84
21/07/2009, 16:40
Αν κατάλαβα καλά οι φίλοι πιο πάνω αναφέρονται στο Tiger της Triumph που κατά τη γνώμη μου είναι τουλάχιστον ΑΣΧΗΜΟΜΟΥΡΙΚΟ :yuck: :yuck: :yuck: :yuck: μπροστά στο YAMAHA.
Aπο την άλλη βέβαια γούστα είναι αυτά... :wave2: :wave2: :wave2:

zebras84
02/08/2009, 23:40
Μετά από πάαααααρα πολύ ψάξιμο :hypnotize :eyepop: κατέληξα στο συμπέρασμα οτι η ΥΑΜΑΗΑ δεν πρόκειτε να κυκλοφορίσει νέο μοντέλο τουλάχιστον μέχρι τα τέλη του 2010... :nono:
Οπότε το θέμα κλείνει κάπου εδώ για φέτος....
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

nikospal
24/12/2009, 04:10
kalimera se olous!!!!!
apla mia photo thelw na sas dixw.....


183923

ant0ine
24/12/2009, 09:02
Σαν να έκανες κολάζ είναι αυτό που έβαλες.

Οι δίσκοι δεν σου θυμίζουν κάτι;; :p

Η εξάτμιση δεν σου θυμίζει κάτι;; :p

αιγαιοπλόος
24/12/2009, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikospal
kalimera se olous!!!!!
apla mia photo thelw na sas dixw.....
Μιλάμε για τρελή φωτοσοπιά.
Το δισκόφρενο μπροστά, ας πούμε, με τον βιδωμένο στα χείλια της ζάντας δίσκο, είναι από Buell ενώ το τελικό της εξάτμισης είναι από το FZ1.

Δε νομίζω ότι στους χαλεπούς οικονομικά καιρούς που ζούμε, θα τολμήσει η Yamaha να παρουσιάσει νέο TDM. Θα περάσει πολύς καιρός.

sakdrama
24/12/2009, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikospal
kalimera se olous!!!!!
apla mia photo thelw na sas dixw.....

Απο και κλειεται η γιαμαχα να βγαλει τετοια π@π@ρια
η σχεδιαση των νεων μοντελων της γιαμαχα γινεται παντα απο την αρχη πως θα αφησουν αυτο το φεριγκ στο <<καιινουριο>> τδμ αποκλειται αλλη μια αποτυχημενη προσπαθεια αποπροσανατολισμου.
:nono:

takisTDM850
26/12/2009, 14:57
τελικα δεν καταλαβα !!!!
οι αλλοι μ@λ@κοπιτουρες τι οδηγουν?????
μην τα ριχνουμε ξαφνικα στα TDM ολα

Thrakiotis
26/12/2009, 15:15
τα TDM ειναι υπευθνα για ολες τις καγκουριες....

οι τυποι με τα vstrom & GS δεν κανουν καγκουριες....

ουτε αυτοι με τα gsxr & r1...βεβαια αυτοι δικαουνται....

ενω τα varadero που νομιζουν οτι ειναι παπακια και πιανουν ακριβως λωριδα προσπαθωντας να περασουν αναμεσα σε ολα τα αυτοκινητα...?

ΟΛΑ ειναι στον οδηγο....
αν εισαι Μ@λακας και ποδηλατο να παρεις π@παρια θα κανεις...

πειραζει που το δικο μου το παω μεχρι 5500σαλ? δλδ εγω που θελω να ειμαι κοτα για να γυρισω στην οικογενεια μου σωος μετα τη δουλεια, για ποιο λογο να χαρακτηριζομαι απο ενα τσογλ@νι που επειδη βρηκε ενα TDM σε καλη τιμη μεταχει, το πηρε αφηνοντας σπιτι το υπερκυβισμενο παπι με την ξεταπωτη sebring....??

πανω απο 15000 αδειες κυκλοφοριας με αθηναικες πινακιδες εχουν εκδοθει σε ΤDM απο τη στιγμη κυκλοφοριας του...

λογικο δεν ειναι να τα βλεπεις παντου?
να βλεπεις αυτον που θελει το ταξιδι και τη διαδρομη, αλλα και τον καραγκιοζη που το μονο που κανει ειναι ξερογκαζιες στο φαναρι?

σε ολες τις κατηγοριες υπαρχουν ηλιθιοι....


αυτα....

zebras84
29/12/2009, 20:29
Χμμμ....
Πολύ ενδιαφέρον.... :eek:
Δε μας λες και που το βρήκες? :confused:
Η' κάποια άλλη πληροφορία ίσως....

pektis
14/01/2010, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από zebras84
TDM 1200 ??? :eyepop:
Ακούγεται πολύ δυνατό, και ίσως επιτέλους ικανοποιήσει αυτούς που γκρινιάζουν οτι δεν έχει γκάζι το υπάρχον μοντέλο. :hypnotize
Όσο για τα ΜΤ πιστεύω οτι δεν έχουν καμία σχέση με το TDM ούτε σαν μοντέλα ούτε σαν φιλοσοφία γενικότερα. :nono:
Η ΥΑΜΑΗΑ νομίζω είναι καλυμένη από μοντέλα street και με την έλευση του TENERE και από ON-OFF. Όμως το TDM είναι ένα πολύ όμορφο πολυεργαλείο, που στην ουσία δεν ανήκει σε καμία κατηγορία όπως τις διαχωρίζουμε σήμερα. Το μοναδικό που κατά τη γνώμη μου πλησιάζει λίγο είναι το Multistrada της Ducati (με οτι αυτό συνεπάγεται...) :uplate: που ο μαφιόζος ο Ιταλός πρόβλεψε και το κυκλοφόρισε σε 600 και 1000... :beer: :beer:

To νεο multistrada ειναι ομως 1200κιβικα με 150 αλογα αν ακουσα καλα...Ξεφευγει λιγο απο την κατηγορια...

nikospal
23/03/2010, 00:12
http://www.daidalgas.com/wp/index.php?s=tdm&submit1=Search

den paraplanw kanena me tis photo pou anevazw apla tis vriskw kai tis parathetw..
makari na doume kai na mathoume an einai alithia...


193177

RD350
23/03/2010, 12:02
Ειχα TDM 850 (του 1998)
Ειχα TDM 900 (του 2002)
Εχω TDM 900 (του 2006) abs

Εμφανησιακα παντα μου αρεσαν τα TDM χωρις να σημαινει αυτο οτι ηταν τα πιο ομορφα.

Αν το νεο TDM ειναι οπως αυτο στις φωτο, εμφανησιακα - για τα γουστα μου ειναι για τον π@υτσο

zisisx
24/03/2010, 09:01
θα συμφωνησω μετον φιλο...αν κ απο την μεση κ κατω ειναι νομιζω ετσι οπωσ θα θελαμε οι πιο πολλοι(αναποδο μπροστινο,αξονα...) τα πλαστικα του ειναι....μανα καημενη:yuck:

TheFace
25/03/2010, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
To νεο multistrada ειναι ομως 1200κιβικα με 150 αλογα αν ακουσα καλα...Ξεφευγει λιγο απο την κατηγορια...

... και στην τιμη:winka:

el_hymador
25/03/2010, 17:47
λογικα τωρα που εχουν τον κινητηρα θα βγαλουν και Τι Δι Εμ brand new...

αλλα με την οικονομικη κριση δεν μπορεις να ξερεις, ειναι πολυ μαζεμενοι οι κατασκευασται...

scoopy
09/09/2010, 02:11
ποσο καιρο εχουν να ανανεωσουν το tdm...ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν,και αν το ανανεωσουν δεν κανουν και πολλα πολλα. κριμα και ειναι γαμω τις μηχανες!καντε επιτελους κατι ρε σαμουραι!

MG-KTiNoS
22/08/2011, 00:52
Δεν θα ανανεώσουν τίποτα.
Το μοντέλο τελειώνει εδώ.
Για μένα κρίμα γιατί είναι από τις καλλίτερες ταξιδιωτικές μηχανές για Ελλάδα και το είχα βολευτεί πολύ.
Ένα ταξίδι λοιπόν φτάνει στο τέλος του.
Κρίμα και πάλι.
:bawl:

DAYMAN
22/08/2011, 02:21
δεν υπαρει τιποτα νεο ολα ειναι π@π@ριες.Ακου TDM 1200!

moutoulos
05/05/2012, 09:23
δεν υπαρει τιποτα νεο ολα ειναι π@π@ριες.Ακου TDM 1200!

Α μην το λες, βρήκα και άλλη φωτό απο 1200άρι :D.

256877
Πηγή (http://www.swissbikers.ch/smf2/index.php?topic=9400.60)



Τελικά βρε παιδιά έχει βγεί νεο TDM ?.

dmf
05/05/2012, 09:35
Μα είναι δυνατόν το 900 να έχει ψαλίδι από αλουμίνιο, και το 1200 να έχει ατσάλινο??
(Μην ακούσω τπτ για gsr600-gsr750 :p )