PDA

View Full Version : Αναζήτηση πρώτης μηχανής σε προχωρημένη ηλικία



n00b
19/07/2009, 23:16
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα ....

Είμαι 28 (όχι για πολλές μέρες ακόμα ...) και έχω φάει μία φλασιά με μηχανάκια!

Και τι εννοώ !!! Όταν πήγαινα γυμνάσιο - λύκειο - πολυτεχνείο ήμουν από τα - κοινώς λεγόμενα - "φυτά" και γενικά πρώτο θρανίο - απουσιολόγος - σημαιοφόρος και τα ρέστα. 'Εβλεπα λοιπόν τα παιδιά να τρέχουν πάνω - κάτω με τα μηχανάκια και δεν τους έδινα και πολύ σημασία τότε, ίσα - ίσα που δεν τα έβλεπα και με πολύ καλό μάτι !!!!

Στο προσκείμενο! Έχω αρχίσει σιγά - σιγά να μετανιώνω για τον πολύ κοντρολαρισμένο τρόπο ζωής μου μικρός και ένα από αυτά τα πράγματα που θέλω να κάνω είναι να καβαλήσω !!!

Θέλω λοιπόν να μου προτείνετε ένα "entry - level" μηχανάκι - προφανώς μεταχειρισμένο - το οποίο να με βοηθήσει να κάνω τα πρώτα βήματα στις δύο ρόδες. Αλλά όχι κανένα καγκούρικο ρε παιδιά είπαμε έχουμε μεγαλώσει μην μας βγει και το όνομα !!!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Φιλικά,

Ανδρέας.

EVI
19/07/2009, 23:40
ρε φιλε!!!!!28 εισαι οχι 78 ακου εκει πρωχορημενη ηλικια μου δυελισες την ψυχολογια νυχτιατικα :hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize

παρε ενα ον οφακι η καποιο 125-250ρακι και θα εισαι ωραια τσεκαρε XT125 , XR125 , CBF250 , NINJA 250 , XT600 , FREEWIND , PEGASO , BMW650 , KLE500 ,SCRAVER , SERROW225 , ANHELO και τα ξαναλεμε

ξες....παω τα βλεπω σε φωτο πρωτα (googlare) τα βρησκω σε μαγαζια τα κοιταω τα καβαλαω εχω μαζι μου καποιον σχετικο για τα μεταχιροισμενα μαθαινω να οδηγω παιρνω κρανος μπουγαν γαντια και μποτακια...

Road67
20/07/2009, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
ρε φιλε!!!!!28 εισαι οχι 78 ακου εκει πρωχορημενη ηλικια μου δυελισες την ψυχολογια νυχτιατικα :hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize


EVI εσύ έχεις εγγόνια :D εγώ όχι ακόμα :rotflmao:

Τί λες βρε φίλε μου!!! Δε σε πήραν τα χρόνια. Εδώ άλλοι στην ηλικία σου μπαίνουν για πρώτη φορά σε χώμα που έχει τρελές απαιτήσεις κι όχι δα να οδηγήσεις σα φυσιολογικός άνθρωπος.

Εμπειρία δρόμων έχεις; Εννοώντας με οποιοδήποτε μεταφορικό μέσο (όχι τα μμμ δεν πιάνονται :lol: )..

Πρώτα απ' όλα τί μηχανάκια σ' αρέσουν ξέρεις; Εγώ θα σου προτείνω αυτά που θεωρώ καλύτερα σε όλες τις κατηγορίες που μπορώ να έχω άποψη.
Street : Είναι κατά κύριο λόγο το γυμνό (ή έστω με μίνι τζάμι) μηχανάκι. Προτείνω το CBF 250. Είναι βατό, έχει ωραίο συμπλέκτη και το κυριότερο στις αρχικά άτσαλες αλλαγές σου δε σκορτσάρει.
Custom : Είναι τα μηχανάκια που επίσης είναι γυμνά και φέρνουν σε harley. Προτείνω το eliminator 250. Έχει καλή ροπή και δεν είναι ιδιαίτερα ιδιότροπο.
Scooter : Είναι τα μηχανάκια που συνήθως έχουν κάθισμα πολυθρόνας και δεν έχουν ταχύτητες και συμπλέκτη. Προτείνω το Honda SH150 ή το Piaggio Beverly 200.
Υπάρχουν πολλές ακόμη κατηγορίες αλλά μη θέλοντας να σε πάω σε πολύ παλιά μοντέλα αποφεύγω τις κατηγοριοποιήσεις και σου προτείνω στην κατηγορία on off (είναι κατά βάση η κατηγορία που τα μηχανάκια μπορούν να κινηθούν σε άσφαλτο και σε χώμα. Αλλά κάνουν καλύτερα το ένα κι άλλα το άλλο. Κάπου χάνεις και κάπου κερδίζεις). Προτείνω το Freewind και το Pegaso.

Αυτά :wave2:

EVI
20/07/2009, 00:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
EVI εσύ έχεις εγγόνια :D εγώ όχι ακόμα :rotflmao:

:uplate:

:a11: :a26: :a018:

castoras
20/07/2009, 00:37
Είμαι υπερήλικας και θέλω μηχανή για να πηγαίνω στο ΙΚΑ να κάνω μόστρα στην αδερφή νοσοκόμα που μου μετράει την πίεση!!!

Ρε φιλαράκι θα μας καταστρέψεις!!!!!!!:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

Πάτα στο γούγλουρα αυτά που σου είπε η EVI και δες τι θα σε βόλευε πιο πολύ!!!:wave2:

Road67
20/07/2009, 00:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από castoras
Είμαι υπερήλικας εσύ θες απάντηση; :D

castoras
20/07/2009, 00:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
εσύ θες απάντηση; :D

:a36: :a36:

n00b
20/07/2009, 00:45
Αγαπητοί φίλοι ...

Αρχικά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις απάντησεις σας.

Το θέμα της ηλικίας το ανέφερα γιατί όλα τα ξαδέρφια μου από πολύ μικρά είχανε πάρει τους δρόμους με τα παπιά και ειδικά όσοι ήταν σε χωριά ... Τώρα όσοι είχαν την οικονομική δυνατότητα έχουν πάρει κάτι μηχανές - κτήνη.

Εγώ γενικά δεν θέλω ένα μηχανάκι για σούζες - κόντρες κλπ, ούτε για σφήνες - αν και δεν κρύβω την αμαρτία μου - μου αρέσει η ταχύτητα αλλά με όριο. Κάτι που σημαίνει ότι αν με "παίρνει" και αργότερα μπορώ και οικονομικά θα μεταβώ σε κάτι γρηγορότερο.

Σχετικά με την οδηγική μου εμπειρία, οδηγάω αμάξια εδώ και 4 χρόνια, με μηδέν ζημιές μέσα - έξω στην πόλη (Αθήνα) αλλά με προσεκτική οδήγηση χωρίς ταρζανιές. Γενικά θα έκρινα τον ευατό μου αρκετά "επαρκή" σαν οδηγό και με περίσσεια αυτογνωσία στον δρόμο.

Τώρα, σχετικά με την επιλογή μηχανής, έχω ένα κόλλημα από τα αυτοκίνητα είμαι ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΤΖΑΠΑΝΗΣ, δηλαδή δεν θα ήθελα να πάρω ένα μη ιαπωνικό μηχανάκι, αποκλείοντας εξορισμού την bmw λόγω της αντιπάθειας μου στην εν λόγω εταιρία (sorry bmw fans).

Σε μηχανάκια μου αρέσουν τα Street, και πιο συγκεκριμένα, από τις προτάσεις της Έβης την οποία και ευχαριστώ, κουκλί είναι το NINJA με φοβίζει λίγο το σουλούπι του και γενικά έχω ακούσει ότι τα Kawasaki είναι για "χεράδες".

To CBF είναι επίσης όμορφο αλλά από Honda μου αρέσει πιο πολύ το CBR 125R. Καταλαβαίνετε πιστεύω σε τι είδος μηχανής θέλω να κάνω τα πρώτα μου βήματα.

Κριτήρια σημαντικά για μένα είναι η αξιοπιστία, η ασφάλεια και η κατανάλωση.

Αυτά που θα ήθελα να ρωτήσω είναι επειδή με ενδιαφέρει μία οικονομική λύση αφού στην αρχή η μηχανή θα υποφέρει τα "πάνδεινα" από πια χρονολογία και μετά να κοιτάζω για μεταχειρισμένα.

Σας ευχαριστώ και πάλι!

EVI
20/07/2009, 00:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από n00b
γενικά έχω ακούσει ότι τα Kawasaki είναι για "χεράδες". [/B]


ε ναι ειναι οντως :ninja: :a08:

ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ????αντε γιατι λογο ηλικιας ειμαι υπερευαισθητη :smokin:

p@nos
20/07/2009, 00:59
αμα εχεις το μυαλο στο κεφαλι σου, που απ'οτι φαινεται το εχεις, νομιζω πως εχεις περιορισει πολυ τις επιλογες σου...

καλυτερα να κοιταξεις για καποιο 600αρι τετρακυλινδρο, που ουτε τρομακτικο ειναι, ουτε αποτομο στο γκαζι, θα μπορεις να κανεις τα παντα και δε θα το βαρεθεις σε ενα μηνα...

jojo-mojo
20/07/2009, 01:01
Βασικα η επιλογη σου θα εξαρτηθει παρα πολυ απο το τι θελεις να κανεις με τη μηχανη,γενικα τι ειδος ειναι αυτο που σε τραβαει περισσοτερο.Απο κει κ περα εγω θα σου προτεινα αρχικα να κοιταξεις κατι σε 125-250cc και οχι κατι σαν Freewind,Pegaso η KLE.Τα θεωρω πολυ 'μεγαλα' για το "entry - level" που ειπες οτι το θελεις.Θα σου προτεινα κατι σε on-off οπως αυτα που προτεινε η EVI. XT125 , XR125 ,SERROW225 , ANHELO ,XR 250L

RudeOrc
20/07/2009, 01:04
Καλημέρα και από εμένα!

Αρχικά πιστεύω ότι η ηλικία σου είναι μία χαρά για να ξεκινήσεις... δεν είσαι ούτε μεγάλος ώστε να σε έχουν πάρει και τα χρόνια αλλά ούτε και παιδάκι που να μην ξέρεις τι θέλεις.

Έχω παρόμοια ιστορία με εσένα, μόνο που αντί για σχολεία και πανεπιστήμια, εγώ είχα τη δουλειά μου, αρχικά σε μεταφορές και στη συνέχεια ως πωλητής σε όλη την Ελλάδα. Απλά λίγες μέρες πριν κλείσω τα 30 χρόνια μου, μου τη βάρεσε και πήρα μηχανή, χωρίς να το πω σε κανέναν.

ΗΤΑΝ Η ΠΙΟ ΥΠΕΡΟΧΗ ΑΥΘΟΡΜΙΤΗ ΠΡΑΞΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ!!!!!!!!!

Και όσο περνάει ο καιρός όλο και πιο φανατικός γίνομαι (πλέον είμαι 32)...:)


Τώρα στο προκείμενο, εγώ ξεκίνησα με Bandit 400 (δεν το προτείνω), δηλαδή με γυμνό.
Πιστεύω ότι ήταν καλή επιλογή γιατί οι πρώτες πτώσεις μου μου κόστισαν μία μανέτα συμπλέκτη (?3,5) και μερικές γρατζουνιές στα πλάγια τις οποίες δεν έφτιαξα ποτέ... (και ένα τρύπιο τζην, μαζί με το γόνατο:D )

Συμφωνώ με τους προλαλλήσαντες, είναι όλες πολύ σωστές για αρχή, απλά προτείνω να έχει όσο το δυνατόν λιγότερα πλαστικά. Καλό παράδειγμα είναι το cb 400 που είναι και αξιόπιστο αλλά και γνωστός δάσκαλος. Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη. Και να σου περισσέψουν και κάποια χρήματα να αγοράσεις όσο το δυνατόν καλύτερο εξοπλισμό (κράνος, μπουφάν, κτλ).

Ελπίζω να βοήθησα καπως...
Καλούς δρόμους....:wave2:

n00b
20/07/2009, 01:22
Λοιπόν παιδιά ευχαριστώ για την ανταπόκριση και πάλι !!!

Το μηχανάκι το θέλω βασικά για μετακινήσεις μέσα στην πόλη και για καμία γρήγορη βολτούλα όταν θα σβήνουν τα φώτα της πόλης ... Άντε και για κανένα μπανάκι να γλιτώνουμε την πήχτρα της παραλιακής !!!!

Για ταξίδια έχω το αυτοκίνητο.

@ p@nos: Μπορείς να μου κάνεις καμία πρόταση 600 cc?

@ RudeOrc : Βλέπω στο car.gr ότι CB 400 έχει πιο πρόσφατη μέχρι το 2000. Θα με συνέφερε να αγοράσω μία τόσο παλιά μοτοσυκλέτα?

Επίσης αν και έχω γνώση από αμάξια, από μηχανές δεν σκαμπάζω μία αν μπορείτε να μου πείτε για τα εξής:

1. Μετά από πόσα χιλιόμετρα θεωρείται ένα μοτέρ στα κυβικά που μιλάμε κουρασμένο?

2. Ποια χρονολογία τίθεται ως όριο - λόγω τεχνολογίας - service κτλ. για αγορά μεταχειρισμένου?

3. Το CBR 125R πως το βλέπετε?

Thanks!!!

EVI
20/07/2009, 01:28
καλοταξιδο το cbr125 το ανεφερες ηδη 2 φορες :beer:

p@nos
20/07/2009, 01:32
fazer 600, hornet 600 ειναι πολυ καλες επιλογες, μπορεις να βρεις πολλα μεταχειρισμενα και σε πολυ καλες τιμες...

θα τα ευχαριστηθεις για πολυ καιρο...


το cbr125 ειναι κατι το οποιο αν το παρεις θα βαρας δυνατα το κεφαλι σου στον τοιχο...

n00b
20/07/2009, 01:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
fazer 600, hornet 600 ειναι πολυ καλες επιλογες, μπορεις να βρεις πολλα μεταχειρισμενα και σε πολυ καλες τιμες...

θα τα ευχαριστηθεις για πολυ καιρο...


το cbr125 ειναι κατι το οποιο αν το παρεις θα βαρας δυνατα το κεφαλι σου στον τοιχο...

όμορφα τα δύο μηχανάκια που μου προτείνεις αλλά >90 ίππους στο στρόφαλο για νέο?

EVI
20/07/2009, 01:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
fazer 600, hornet 600 ειναι πολυ καλες επιλογες, μπορεις να βρεις πολλα μεταχειρισμενα και σε πολυ καλες τιμες...

θα τα ευχαριστηθεις για πολυ καιρο...


το cbr125 ειναι κατι το οποιο αν το παρεις θα βαρας δυνατα το κεφαλι σου στον τοιχο...


δεν εχει οδηγησει ουτε πατινι με 2 ροδες θα παρει fazer η οποιο αλλο τετοιου τυπου????για αρχη ειναι πολυ καλο το cbr125 η οποιο τετοιου ειδους και θα του στοιχησει και πολυ λιγοτερα λεφτα και σαν αγορα και σαν χαζοπτωση και φυσικα αν παει για μεταχιροισμενο μιλαμε για λεφτα λαστιχα ντιζες φρενα αλυσιδογραναζα τακακια που ειναι η φυσικη φθορα δε μιλαμε αν εχει βγαλει και προβλημα ολα τα 600ρια δεν ειναι τα ιδια ....αλλο το 600 των 230 κιλων και 90 ιππων και αλλο το 600ρι των 180 κιλων και 50 ιππων εχει διαφορα

θεωρω το φαζερ και ολα τα συναφη ακαταλληλα για νεο οδηγο

Road67
20/07/2009, 01:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
fazer 600, hornet 600

παρντόν; :eyepop:

Είχα κάποτε ένα CB400 SF. Στα χρόνια του κι όταν το πήρα από 'κει που το πήρα ήταν καλό. Αλλά πλέον είναι κουρασμένα μηχανάκια και συνήθως 2ο-3ο χέρι και όχι και τόσο ευλαβικά συντηρημένα.

Αν θέλεις να πάρεις κάτι και να σου μείνει και το οποίο είναι και βάτο και έχει κι έκδοση με πλαστικούρες που απ' ότι κατάλαβα σ' αρέσουνε, είναι το GS500F.

Πάνο τα υψηλόροπα 4Κ σαν το fazer δεν κάνουν για άπειρο οδηγό (εδώ δεν μιλάμε καν για πρωτόπειρο).

p@nos
20/07/2009, 02:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
δεν εχει οδηγησει ουτε πατινι με 2 ροδες θα παρει fazer η οποιο αλλο τετοιου τυπου????για αρχη ειναι πολυ καλο το cbr125 η οποιο τετοιου ειδους και θα του στοιχησει και πολυ λιγοτερα λεφτα και σαν αγορα και σαν χαζοπτωση και φυσικα αν παει για μεταχιροισμενο μιλαμε για λεφτα λαστιχα ντιζες φρενα αλυσιδογραναζα τακακια που ειναι η φυσικη φθορα δε μιλαμε αν εχει βγαλει και προβλημα ολα τα 600ρια δεν ειναι τα ιδια ....αλλο το 600 των 230 κιλων και 90 ιππων και αλλο το 600ρι των 180 κιλων και 50 ιππων εχει διαφορα

θεωρω το φαζερ και ολα τα συναφη ακαταλληλα για νεο οδηγο


egv toy ta προτεινα αυτα, γιατι φαινεται ωριμος και πως κανει συνειδητη επιλογη...30 χρονων ειναι, δεν ειναι 15 να παρει το σιμπιαρακι...

αυτα τα 600(τα τετρακυλινδρα) ειναι πολυ καλα, γιατι εχουν χαμηλο κεντρο βαρους και κουμανταροντε ευκολα(δε θα κανει αρση βαρων 230 κιλα ζετε, το να κουμανταρεις μια μηχανη με 200+ κιλα αν ειναι και χαμηλη ειναι πολυ ευκολο...)

ο τροπος αποδοσης του κινητηρα ειναι το βασικοτερο που του τα προτεινα αυτα(δεν ειναι τυχαιο οτι οι πιο πολλες σχολες οδηγων αντικατεστησαν τα παλια cb400 με hornet 600 kai fazer, κατι ξερουν).Το οτι εχει 90 αλογα δε λεει κατι...αμα στο χορνετ πχ με τα 90 αλογα καρυδωσει το γκαζι απο τις 2000σαλ(λογω απειριας, η και περιεργιας) δε προκειτε να γινει απολυτως τπτ...
αμα το κανει αυτο σε κανα lc4 που εχει σκαρτα 50 αλογα(ΚΤΜ ειναι αυτο νουμπ) θα δει αστερακια και δε θα καταλαβει καν τι εγινε...τα αλογα λοιπον λενε τη μιση αληθεια...

νουμπα, δε πρεπει να σε τρομαζουν τα αλογα, ο τροπος αποδοσης τους ειναι πολυυυυυυυ ομαλος και γλυκος και δε τρομαζουν...Στην τελικη, υποθετοντας που εχεις ηδη βγαλει διπλωμα, πηγαινε να ζητησεις για test ride καποιο 600 4κ, και αμα δεις οτι σε δυσκολευει παααααρα πολυ, ας σε πιο μικρο...

p@nos
20/07/2009, 02:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
παρντόν; :eyepop:

Είχα κάποτε ένα CB400 SF. Στα χρόνια του κι όταν το πήρα από 'κει που το πήρα ήταν καλό. Αλλά πλέον είναι κουρασμένα μηχανάκια και συνήθως 2ο-3ο χέρι και όχι και τόσο ευλαβικά συντηρημένα.

Αν θέλεις να πάρεις κάτι και να σου μείνει και το οποίο είναι και βάτο και έχει κι έκδοση με πλαστικούρες που απ' ότι κατάλαβα σ' αρέσουνε, είναι το GS500F.

Πάνο τα υψηλόροπα 4Κ σαν το fazer δεν κάνουν για άπειρο οδηγό (εδώ δεν μιλάμε καν για πρωτόπειρο).


παιδια, δεν ειναι υπερβολη αυτες οι μηχανες...

οπως ειπα ηδη τετοιες εχουν σχολες οδηγων, και βαζουν ατομα επανω που δεν εχουν ξανακαβαλησει ΠΟΤΕ...

και προφανως δε πανε μονο ντερεκια στις σχολες οδηγων, πανε και πολλες μικροκαμωμενες και αδυνατες κοπελες...

n00b
20/07/2009, 02:17
οκ παιδιά ευχαριστώ, έχω τώρα μία ενδεικτική εικόνα για τι μηχανές ψάχνω - θα πέσει έρευνα αγοράς / δοκιμής και με το που βρεθεί μία καλή ευκαιρία ... βουυυυρρρ στον πατσά.

EVI
20/07/2009, 02:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
egv toy ta προτεινα αυτα, γιατι φαινεται ωριμος και πως κανει συνειδητη επιλογη...30 χρονων ειναι, δεν ειναι 15 να παρει το σιμπιαρακι...

αυτα τα 600(τα τετρακυλινδρα) ειναι πολυ καλα, γιατι εχουν χαμηλο κεντρο βαρους και κουμανταροντε ευκολα(δε θα κανει αρση βαρων 230 κιλα ζετε, το να κουμανταρεις μια μηχανη με 200+ κιλα αν ειναι και χαμηλη ειναι πολυ ευκολο...)

ο τροπος αποδοσης του κινητηρα ειναι το βασικοτερο που του τα προτεινα αυτα(δεν ειναι τυχαιο οτι οι πιο πολλες σχολες οδηγων αντικατεστησαν τα παλια cb400 με hornet 600 kai fazer, κατι ξερουν).Το οτι εχει 90 αλογα δε λεει κατι...αμα στο χορνετ πχ με τα 90 αλογα καρυδωσει το γκαζι απο τις 2000σαλ(λογω απειριας, η και περιεργιας) δε προκειτε να γινει απολυτως τπτ...
αμα το κανει αυτο σε κανα lc4 που εχει σκαρτα 50 αλογα(ΚΤΜ ειναι αυτο νουμπ) θα δει αστερακια και δε θα καταλαβει καν τι εγινε...τα αλογα λοιπον λενε τη μιση αληθεια...

νουμπα, δε πρεπει να σε τρομαζουν τα αλογα, ο τροπος αποδοσης τους ειναι πολυυυυυυυ ομαλος και γλυκος και δε τρομαζουν...Στην τελικη, υποθετοντας που εχεις ηδη βγαλει διπλωμα, πηγαινε να ζητησεις για test ride καποιο 600 4κ, και αμα δεις οτι σε δυσκολευει παααααρα πολυ, ας σε πιο μικρο...


μιλας ορθα αλλα σαν οδηγος πλεον και οχι σαν καποιος που δεν εχει οδηγησει ποτε


εγραψα ενα σεντονι ατελειωτο για ιπποδυναμη στροφες ροπη κυβισμο βαρος

το εσβησα

ο καθενας εχει μια αποψη και την λεει σεβαστη







:beer:

epp1640
20/07/2009, 02:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
παιδια, δεν ειναι υπερβολη αυτες οι μηχανες...

οπως ειπα ηδη τετοιες εχουν σχολες οδηγων, και βαζουν ατομα επανω που δεν εχουν ξανακαβαλησει ΠΟΤΕ...

και προφανως δε πανε μονο ντερεκια στις σχολες οδηγων, πανε και πολλες μικροκαμωμενες και αδυνατες κοπελες...

Road και EVI έχουν απόλυτο δίκιο.. είναι αδύνατον για κάποιον που δεν έχει ξαναοδηγήσει ούτε πατίνι να καβαλήσει κάτι που ζυγίζει 200+ κιλά και βγάζει 100 αλογάκια.. Οι σχολές οδηγών τα έχουν για να κάνεις δυο 8ρια και 5 ευθείες (κοινώς χέστηκαν και για το αν θα σου συμβεί τπτ μετά, αυτοί τις προδιαγραφές κοιτάζουν να καλύψουν για το Α και δεν βρίσκουν όλοι 400ράκια).. για να πεταχτεί τπτ μπροστά να δω πως θα κρατήσει τα 200 κιλά ή να του πεταχτεί τπτ και να ψάχνει να φρενάρει με κλίση.. :sick: Πριν να κάτσω σε Super Four, είχα 6 μήνες ένα δίχρονο εντουράκι Honda MTX 50, και άλλους 8-9 μήνες το ybr 125. Όταν έκατσα στο CB 400 μου φάνηκε το Columbia, και δεν ξέρω πως θα ήταν αν δεν είχα την προηγούμενη εμπειρία.. Το cbrάκι που πρότεινε, μεταχειρισμένο είναι μια χαρά, αν και μία γυμνή επιλογή θα ήταν ακόμα καλύτερη γιατί ως γνωστόν, χαζοπτώσεις είναι στο πρόγραμμα.. (δεν θέλω να σκέφτομαι πόσο θα κόστιζαν σε ένα FAZER..). Καλά επίσης είναι και τα ψευτοεντουράκια..

String pithanesLyseis[] = {"CBF 250", "ybr 125", "cbr 125", "xt 125", "xr 125", "cbf 125", "XR 250", "KLX 250S", "XT 225 SERROW", "ybr 250"}

:lol: :wave2:

EVI
20/07/2009, 02:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
παιδια, δεν ειναι υπερβολη αυτες οι μηχανες...

οπως ειπα ηδη τετοιες εχουν σχολες οδηγων, και βαζουν ατομα επανω που δεν εχουν ξανακαβαλησει ΠΟΤΕ...

και προφανως δε πανε μονο ντερεκια στις σχολες οδηγων, πανε και πολλες μικροκαμωμενες και αδυνατες κοπελες...


και τα βρισκουν μπαστουνια

το στολο τον αλλαζουν γιατι πλεον παλιωσε και δυαλιθηκε

δεν ειναι τυχαιο που ανθρωποι που οδηγουν μηχανες εξω πανε στις σχολες και ξαφνικα κουλευοντε τελειος

εγω θυμαμαι το ερ-5 της σχολης και τσαντιζομε

με ενα ρελαντι στο Θεο που με κλειστο γκαζι πηγαινε με εναν χαρχαλο κινητιρα χωρις φρενα και λαστιχα (που φυσικα δε τα χρειαζεσε με 4 χαω)


τα αντιστοιχα των μπροσ σεμπε ερ-5 ποια ειναι?τα στριτ οκ τα φαζερ πες.....καμμια σχεση το φαζερ της σχολης με αυτο που πουλανε στα καταστηματα

epp1640
20/07/2009, 02:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
και τα βρισκουν μπαστουνια

το στολο τον αλλαζουν γιατι πλεον παλιωσε και δυαλιθηκε

δεν ειναι τυχαιο που ανθρωποι που οδηγουν μηχανες εξω πανε στις σχολες και ξαφνικα κουλευοντε τελειος

εγω θυμαμαι το ερ-5 της σχολης και τσαντιζομε

με ενα ρελαντι στο Θεο που με κλειστο γκαζι πηγαινε με εναν χαρχαλο κινητιρα χωρις φρενα και λαστιχα (που φυσικα δε τα χρειαζεσε με 4 χαω)


τα αντιστοιχα των μπροσ σεμπε ερ-5 ποια ειναι?τα στριτ οκ τα φαζερ πες.....καμμια σχεση το φαζερ της σχολης με αυτο που πουλανε στα καταστηματα

μπαστούνια τα βρίσκεις και με CB 400.. όσο έκανα εγώ 8άρια θυμάμαι μία πτώση με Hornet και μία με Super Four.. γιατί άραγε.. :rolleyes: ρελαντί εννοείται στον θεό.. όπως τα λες.. θυμάμαι να πηγαίνω την ευθεία με ξερογκαζιές (την αργή) και να φωνάζει.. άσε τελείως τον συμπλέκτη και το γκάζι... :rolleyes:

Road67
20/07/2009, 02:56
Υπήρχε παλιά μια σχολή οδηγών που έκανε μαθήματα με lotus. Πάει να πει κάτι αυτό;

Όσον αφορά το KTM που ανέφερες θα δει αστράκια με τσίτα το γκάζι γιατι το εντουροειδές των 50 ίππων έχει τελείως διαφορετική ιδιοσυγκρασία απ' το street των 50 ίππων.

Και μιας και δεν το κατέχεις το θέμα με το fazer τουλάχιστον όχι όσο ένας κάτοχος και δε θέλω να σε προσβάλω. Στις χαμηλές στροφές σε Πρωτόπειρους και σε Απειρούς το fazer δημιουργεί την εντύπωση πως θα σε ρίξει, αν γκαζώσεις και είσαι σε στροφή είσαι σίγουρος οτι θα μπορέσει ο άπειρος να το κρατήσει στο δρόμο;

SoulGR
20/07/2009, 03:15
προσεξα πως κανενας δεν εβαλε μεσα το TTR-250 γιατι αραγε??

epp1640
20/07/2009, 03:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
προσεξα πως κανενας δεν εβαλε μεσα το TTR-250 γιατι αραγε??

το ξεχάσαμε.. :D

p@nos
20/07/2009, 10:03
αμα παρει το φαζερ και ανοιξει τερμα γκαζι μεσα στη στροφη θα ειναι μλκς μετα:lol:


οπως προειπα, μπορει να μιλαμε για καποιον πρωτοπειρο οδηγο, αλλα δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα..


και αυτο το λεω επειδη δυο γνωστοι μου, χωρις να εχουν εμπειρια απο κατι αλλο(μονο διπλωμα εβγαλαν)πηραν χορνετ και φαζερ εκαστος...γυμνα και τα δυο...μεσα σε ενα χρονο δεν συναντησαν το παραμικρο προβλημα
και μιας και λετε για το κοστος πτωσης, ο ενας με το φαζερ(γυμνο) ειχε μια χαζοπτωση με καμια 30ρια χλμ, και το μονο που φαγωθηκε ηταν το μανηταρι, και λιιιιγο ο μαρσπιες...

το θεμα ειναι οτι εδω μιλαμε για συνειδδητοποιημενο οδηγο, και οχι για ενα πιτσιρικι που θελει να παει στο φαζερ μετα απο το μωβ runner με τα νεον φωτα και λαμπακια...




επειδη στο ιντερνετ θα διαβασει ενα σωρο πραγματα, πιστευω πως το καλυτερο που εχει να κανει ειναι να τα κανει μια βολτα, να δει αμα του καθοντε σωστα...αμα δει οτι τον βολευουν, ας προχωρησει...αμα δει πως δε το χει, ας παει σε κατι πιο μικρο...

jorgevaldano
20/07/2009, 10:23
τα 4κύλινδρα ψηλόροπα είναι ό,τι πρέπει για αρχάριο ΑΚΡΙΒΩΣ γιατί είναι ψηλόροπα

αυτό σημαίνει πως σε μια περιοχή στροφών ρελαντί ως 5000 συμπεριφέρονται πολύ ήπια, και δουλεύοντάς τα κανείς εκεί, δεν του επιφυλάσσουν εκπλήξεις, λειτουργούν γραμμικά και προβλέψιμα

τα δικύλινδρα αντίθετα ροπιάζουν από τις 2000 στροφές, και μπορούν εύκολα να αιφνιδιάσουν τον αρχάριο που δεν έχει εξ ορισμού καλή αίσθηση στο δεξί χέρι

φίλε αφού ήσουν απουσιολόγος :lol: και είσαι και 28 χρονώνΕ, πιστεύω πως θα το πάς πολύ ήρεμα το πρώτο σου μηχανάκι άρα δεν θα σε φοβόμουνα ούτε με 600άρι

ωστόσο θα σου πρότεινα κάτι μικρώτερο για αρχή
cb400sf (ελεγμένο από μηχανικό όπως και ΟΛΑ τα μτχ)
cb500
kawa er-5

δεν σου λέω 250άρι γιατί θα το βαρεθείς στο εξάμηνο-χρόνο το πολύ

και να θυμάσαι πως ο κίνδυνος δεν είναι στην αρχή-αρχή, αλλά όταν θα ΝΟΜΙΣΕΙΣ πως πλέον ξέρεις να οδηγείς

καλό ξεκίνημα λοιπόν! :wave2:

road spirit
20/07/2009, 10:25
τι του προτείνετε ρε? σε 2 χρόνια βγαίνει σύνταξη το χούφταλο ...

:lol: :lol:

















ε sorry αλλά δε κρατήθηκα, άκου εκεί προχωρημένη ηλικία :lol:

VANDA
20/07/2009, 10:36
Αφήνω να περάσει το σχόλιο περί προχωρημένης ηλικίας.. :mad: ...
καλώς τον, λοιπόν :beer:

κι εγώ στα 28 ξεκίνησα (προχθές δλδ :p :blush: ) με bros 400.

Δίπλωμα έχεις; Αν όχι, ξεκίνα με τα μαθηματάκια σου, μάζεψε και τον εξοπλισμό σου, πήγαινε να δεις από κοντά τα μηχανάκια που σου κάνουν κλικ -θα έλεγα να αποφύγεις προς το παρόν τα γαϊδούρια που διακο-τρακο-σαρίζουν χωρίς να το καταλάβεις- και θα τη βρεις την άκρη. Welcome aboard! :D

EVI
20/07/2009, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
τα 4κύλινδρα ψηλόροπα είναι ό,τι πρέπει για αρχάριο ΑΚΡΙΒΩΣ γιατί είναι ψηλόροπα




δεν σου λέω 250άρι γιατί θα το βαρεθείς στο εξάμηνο-χρόνο το πολύ



α ωραια τα λες τα 4κυλινδρα ψηλοροπα σαν να λεμε GSXR , R1 , R6 , ZX6R , ZX10R κλπ κλπ

τι μηχανι ειπαμε οτι εχεις????


τα 250ρια θα τα βαρεθει λες ε?????ξερω ανθρωπους που εχουν κατι 250ρια και εχουν γυρισει το κοσμο ολο

εγω εχω ακομα το πρωτο μου μηχανακι που ειναι 125cc και εχει μολις 8,5 hp και δε βαριεμε καθολου
και οταν το πηρα την πρωτη εβδομαδα επεσα και σηκωθηκα με ενα πρησμενο γονατο και κατι πλαστικα σπαμενα που τα αλλαξα στο μοναστιρακι με ελαχιστο κοστος



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

n00b
20/07/2009, 10:59
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση !!!

Σχετικά με το θέμα της ηλικίας απλά να πω ότι όσους ξέρω με μηχανές ξεκινήσαν από πολύ μικροί και έχουν αποκτήσει μικροί εμπειρία. Δεν θεωρώ τον ευατό μου γέρο αλλά ο μέσος όρος στην ηλικία μου είναι αρκετά καταρτισμένος στο δρόμο

Τώρα για το δίπλωμα όχι δεν έχω ακόμα, ήθελα πρώτα να δω σε τι μηχανή θα πορευτώ και μετά να πάρω το αντίστοιχο δίπλωμα!

Σχετικά με τις προτάσεις σας, καταλαβαίνω ότι όλοι προσεγγίζετε το θέμα από διαφορετική οπτική γωνία, εγώ όμως βλέπω σαν καλύτερη λύση αυτή την στιγμή το CBF 250. Το CBR 125R μου άρεσε πολύ εξωτερικά αλλά από ότι καταλαβαίνω υστερεί αισθητά σε δύναμη για ένα πιο μακρινό ταξίδι. Το CBF δείχνει πιο δυνατό και το σουλούπι του είναι αρκετά ελκυστικό θα έλεγα.

Σας ευχαριστώ και πάλι!!

EVI
20/07/2009, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos

και μιας και λετε για το κοστος πτωσης, ο ενας με το φαζερ(γυμνο) ειχε μια χαζοπτωση με καμια 30ρια χλμ, και το μονο που φαγωθηκε ηταν το μανηταρι, και λιιιιγο ο μαρσπιες...

το θεμα ειναι οτι εδω μιλαμε για συνειδδητοποιημενο οδηγο, και οχι για ενα πιτσιρικι που θελει να παει στο φαζερ μετα απο το μωβ runner με τα νεον φωτα και λαμπακια...
[/B]


εγω επεσα με 35χαω πριν 5 μηνες εκατσα 1 μηνα στο σπιτι χωρις να μπορω να κουνηθω και η μηχανη μου εχει ζημια 2500ευρω πραγματα απο την Τεομοτο και ειμαι τυχερη γιατι ειναι μονο πλαστικα και περιφερειακα δλδ δεν στραβωσε τπτ και δεν πηρε πλαισιο


και ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΟΔΗΓΟ ΜΗΧΑΝΗΣ αλλα για καποιον που δε ξερει ΤΙΠΟΤΑ
και εγω οδηγω μοτοσυκλετα και θελω να παω για νταλικα λες επειδη οδηγω μηχανη να βαλω μπρος την νταλικα με την μια και να φυγω???? (σημ δεν ξερω να οδηγω αμαξι ....η μαλλον εχω οδηγησει 2 φορες αμαξι ο φιλος καμμια φορα 2τροχο)

jorgevaldano
20/07/2009, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI

τα 250ρια θα τα βαρεθει λες ε?????ξερω ανθρωπους που εχουν κατι 250ρια και εχουν γυρισει το κοσμο ολο


κι εγώ ξέρω κάποιον που αγόρασε ένα σουπερφοράκι σε κατάσταση έκστασης, και σε ακριβώς 3 μήνες ψαχνόταν για φέιζερ



Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI

εγω εχω ακομα το πρωτο μου μηχανακι που ειναι 125cc και εχει μολις 8,5 hp και δε βαριεμε καθολου


:confused: :confused:

μα... εσύ είσαι γυναίκα... :D

έχεις άλλες προτεραιότητες... θες το μηχανάκι να είναι γλυκούλι... ;)

hidefnick
20/07/2009, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
τι του προτείνετε ρε? σε 2 χρόνια βγαίνει σύνταξη το χούφταλο ...

:lol: :lol:
ε sorry αλλά δε κρατήθηκα, άκου εκεί προχωρημένη ηλικία :lol:

Εγώ δεν κρατήθηκα αλλού...


Αρχικά δημιουργήθηκε από n00b
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα ....

Και τι εννοώ !!! Όταν πήγαινα γυμνάσιο - λύκειο - πολυτεχνείο ήμουν από τα - κοινώς λεγόμενα - "φυτά" και γενικά πρώτο θρανίο - απουσιολόγος - σημαιοφόρος και τα ρέστα. 'Εβλεπα λοιπόν τα παιδιά να τρέχουν πάνω - κάτω με τα μηχανάκια και δεν τους έδινα και πολύ σημασία τότε, ίσα - ίσα που δεν τα έβλεπα και με πολύ καλό μάτι !!!!
Φιλικά,

Ανδρέας.

Ολοι οι υπόλοιποι είμασταν από μικροί εγκληματίες....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

jorgevaldano
20/07/2009, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από n00b
. Το CBF δείχνει πιο δυνατό και το σουλούπι του είναι αρκετά ελκυστικό θα έλεγα.



δες και το αντίστοιχο της γιαμάχα, αν δεν κάνω λάθος ybr το βαφτίσανε

τελική γύρω στα 120χ/ω και τα δύο

EVI
20/07/2009, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
κι εγώ ξέρω κάποιον που αγόρασε ένα σουπερφοράκι σε κατάσταση έκστασης, και σε ακριβώς 3 μήνες ψαχνόταν για φέιζερ




:confused: :confused:

μα... εσύ είσαι γυναίκα... :D

έχεις άλλες προτεραιότητες... θες το μηχανάκι να είναι γλυκούλι... ;)


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:


σωστα :blush:

ειδικα το δικο μου ειναι πολυ γλυκουλι

και το σκουτερακι μου και το Ζ μου

γλυκουλικα ειναι και τα 2 :blush: :blush:

για να παταω γλυκα κατι κουλαδια σαν και σενα :lol: :ninja: :smokin:

jorgevaldano
20/07/2009, 11:40
αφού λοιπόν έχεις πάρει Ζ τι ανοησίες πετάς για το 125αράκι σου που δήθεν "το έχω ακόμη και δεν βαριέμΕ καθόλου"; :rotflmao:

EVI
20/07/2009, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
αφού λοιπόν έχεις πάρει Ζ τι ανοησίες πετάς για το 125αράκι σου που δήθεν "το έχω ακόμη και δεν βαριέμΕ καθόλου"; :rotflmao:

Ζ αγορασα χρονια μετα και πριν το Ζ ειχα freewind και πριν απο αυτο το 125ρακι μου

δεν πηρα Ζ χωρις να ξερω ουτε ποδηλατο :winka: και δε το βαριεμε καθολου οταν γυρναω σε νησι με αυτο οταν δεν καιγομε μεσα στη κινηση και ξεκολλαω πιο ευκολα απο τα μεγαλα οταν το αφηνω οπου να ναι χωρις να με δεσμευει οτι πρεπει να το βλεπω κλπ και αλλα πολλα

εξαλλου εγω τα μηχανακια δε τα βαριεμε τα βρισκω διασκεδαστικα ακομα και οταν ειναι μικρουλικα και γλυκουλικα

εσυ ομως δε μου απαντησες

τι μηχανη εχεις?????

p@nos
20/07/2009, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
εγω επεσα με 35χαω πριν 5 μηνες εκατσα 1 μηνα στο σπιτι χωρις να μπορω να κουνηθω και η μηχανη μου εχει ζημια 2500ευρω πραγματα απο την Τεομοτο και ειμαι τυχερη γιατι ειναι μονο πλαστικα και περιφερειακα δλδ δεν στραβωσε τπτ και δεν πηρε πλαισιο


και ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΟΔΗΓΟ ΜΗΧΑΝΗΣ αλλα για καποιον που δε ξερει ΤΙΠΟΤΑ
και εγω οδηγω μοτοσυκλετα και θελω να παω για νταλικα λες επειδη οδηγω μηχανη να βαλω μπρος την νταλικα με την μια και να φυγω???? (σημ δεν ξερω να οδηγω αμαξι ....η μαλλον εχω οδηγησει 2 φορες αμαξι ο φιλος καμμια φορα 2τροχο)



ευη δεν ειναι το ιδιο η νταλικα με το φαζερ...η νταλικα μαλλον σε goldwing αντιστοιχει...το fazer σε κανα Punto Tjet αντιστοιχει:lol:



μαλλον η ζημια βγηκε 2.500? επειδη η μηχανη καπου κοπανησε, ετσι δεν ειναι?;)


τεσπα, οπως ηδη ειπα, επειδη μιλαμε για καποιον συνειδητοποιημενο, πρωτα θα παει να βγαλει διπλωμα, μετα ας οδηγησει καποιες μηχανες και ας διαλεξει οτι τον βολευει...απο το φορουμ που λεει ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του, ακρη δε προκειτε να βγει, την αποφαση θα την παρει μονος του:beer:

DUKASII
20/07/2009, 11:49
file afoy mexri ta 28 den eixes pote moto..kai den pires (ara den trelenese kiolas metaxi mas e?)
mi pareis giati tha katalixeis sa kati trifloroys edo mesa poy kanane 10 xiliometra pirane kai ena mixanaki kai mas exoyne skotisei ta arxidia..

jorgevaldano
20/07/2009, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
file afoy mexri ta 28 den eixes pote moto..kai den pires (ara den trelenese kiolas metaxi mas e?)
mi pareis giati tha katalixeis sa kati trifloroys edo mesa poy kanane 10 xiliometra pirane kai ena mixanaki kai mas exoyne skotisei ta arxidia..

αυτό φέρνει προς ρατσισμό...

"οσοι πρωτοκαβαλάνε μετά τα 25 είναι τριφλώροι και μ@λ@κες" :nono:

DUKASII
20/07/2009, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
αυτό φέρνει προς ρατσισμό...

"οσοι πρωτοκαβαλάνε μετά τα 25 είναι τριφλώροι και μ@λ@κες" :nono: malakes pote toys kaname??AX
ax
ax
ax
ax
axaxax
ax
axax

jorgevaldano
20/07/2009, 11:58
όταν λες "πήραν ένα μηχανάκι έκαναν 10 χλμ και μας έχουν σκοτίσει τα @@" υποννοείς κάτι πιο προσβλητικό από "μ@λ@κες";;; :lol:

DUKASII
20/07/2009, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
όταν λες "πήραν ένα μηχανάκι έκαναν 10 χλμ και μας έχουν σκοτίσει τα @@" υποννοείς κάτι πιο προσβλητικό από "μ@λ@κες";;; :lol: den ennoo oti einai malakes pantos.

cityfly
20/07/2009, 12:50
η ηλικία είναι μια χαρά
πολλοί ξεκινησαν εκεί γύρω

προσωπική μου γνώμη για τη χρήση που λες είναι ένα ον-οφ στα 250

δεν νομίζω ότι το cbr 125 είναι καλή επιλογή μοιάζει μάλλον για σκαλοπάτι για μεγαλύτερο ίδιου τύπου και αφού το θες για μέσα στην πόλη καλύτερα ον-οφ

παρεπιμπτόντως είδα πρόσφατα το cbf125 από τα πιο άσχημα μηχανάκια που έχω δει εντελώς ασουλούποτο


ό,τι και να πάρεις πάντως καλοτάξιδο
:wave2: :wave2:

mathbouze
20/07/2009, 12:59
filos gia tsekare kai ayto ...kai mena i prwti mou mixani einai aristh se ola...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=83960

elpizw na symfwnoun kai oi filoi apo to forum

nassosxlvbros
20/07/2009, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
παιδια, δεν ειναι υπερβολη αυτες οι μηχανες...

οπως ειπα ηδη τετοιες εχουν σχολες οδηγων, και βαζουν ατομα επανω που δεν εχουν ξανακαβαλησει ΠΟΤΕ...

και προφανως δε πανε μονο ντερεκια στις σχολες οδηγων, πανε και πολλες μικροκαμωμενες και αδυνατες κοπελες...


Ε,αυτές παίρνουν Ζ750 :D

Road67
20/07/2009, 13:07
Επαναφέρω αυτό που έγραψα στα πρώτα ποστ...

Επειδή είναι βατό, τίμιο και αξιόπιστο μηχανάκι κι επειδή έχει πλαστικούρες που σ' αρέσουν πάρε το GS500F της σουτζούκι κι είσαι κομπλέ για πολύ καιρό :

http://www.youtube.com/watch?v=-C0vv3E9au8


169254

nassosxlvbros
20/07/2009, 13:09
τα Kawasaki είναι για "χεράδες"...... :a9:

αυτό το κόβω για 2500 πόστ...

:a014:

DUKASII
20/07/2009, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Επαναφέρω αυτό που έγραψα στα πρώτα ποστ...

Επειδή είναι βατό, τίμιο και αξιόπιστο μηχανάκι κι επειδή έχει πλαστικούρες που σ' αρέσουν πάρε το GS500F της σουτζούκι κι είσαι κομπλέ για πολύ καιρό :

http://www.youtube.com/watch?v=-C0vv3E9au8 1o mixanaki me plastikoyra???


kali fasi..:bawl: :rotflmao: :lol:

p@nos
20/07/2009, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Επαναφέρω αυτό που έγραψα στα πρώτα ποστ...

Επειδή είναι βατό, τίμιο και αξιόπιστο μηχανάκι κι επειδή έχει πλαστικούρες που σ' αρέσουν πάρε το GS500F της σουτζούκι κι είσαι κομπλέ για πολύ καιρό :

http://www.youtube.com/watch?v=-C0vv3E9au8



υπαρχουν και χειρωτερες επιλογες απ'αυτο παντως...


:lol: :lol: :lol: :bigcry: :bigcry:

n00b
20/07/2009, 14:23
@Road67: Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση σου, αλλά βλέπω άλλα μέλη του φόρουμ να μου λένε ότι σε κάθε πτώση θα δίνω ένα κάρο λεφτά για πλαστικά και καλύτερα να ξεκινήσω από κάτι άλλο

@mathbouze: πολύ όμορφο το μηχανάκι σου αλλά αρκετά δυνατό και μεγάλο σε μέγεθος, θα προτιμήσω κάτι πιο "light" για αρχή. Για κάποιον έμπειρο πρέπει όμως να είναι ότι πρέπει.

Road67
20/07/2009, 14:29
το ίδιο μηχανάκι βγαίνει και σε έκδοση Ν γυμνή δηλαδή που μαζί με το CB500 είναι απ' τις καλές προτάσεις και είναι πολύ πιο ''φρέσκα'' απ' το CB400.

Σου πρότεινα το F βάσει της δικής σου εμμονής με μηχανάκια με πλαστικούρες. Προφανώς για να τις αποκαλώ πλαστικούρες δε μου αρέσουν αυτού του είδους τα μηχανάκια. Προσωπικά προτιμώ τα ημίγυμνα αλλά αυτή είναι μια άλλη συζήτηση.

Καλό μηχανάκι και βατό είναι και το ΧΤ600 σε εντουρονοφοειδή κατηγορία.


jorgevaldano, τί μηχανάκι έχεις;

glargkatzis
20/07/2009, 14:44
εγώ που ξεκίνησα στα 30 μου με αυτό τι να πώ δηλαδή?

http://img404.imageshack.us/i/dsc000511111.jpg/

Akatanomastos
20/07/2009, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από n00b
ένα από αυτά τα πράγματα που θέλω να κάνω είναι να καβαλήσω !!!
Ανδρέας.

ελπιζω τουλαχιστον αντρεα, στα 28 σου να χεις καβαλησει καμια γυναικα
:bigcry: :rotflmao: :lol: :bawl:


:beer:

mreth
21/07/2009, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
παρεπιμπτόντως είδα πρόσφατα το cbf125 από τα πιο άσχημα μηχανάκια που έχω δει εντελώς ασουλούποτο

Ε όχι και άσχημο και ασουλούποτο!!!!:sad:

KaTaNaS
21/07/2009, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Επαναφέρω αυτό που έγραψα στα πρώτα ποστ...

Επειδή είναι βατό, τίμιο και αξιόπιστο μηχανάκι κι επειδή έχει πλαστικούρες που σ' αρέσουν πάρε το GS500F της σουτζούκι κι είσαι κομπλέ για πολύ καιρό :

http://www.youtube.com/watch?v=-C0vv3E9au8


arxaiologia me freska plastika!


μηχανικέ n00bά

πάρε ενα ΧΤ να κάνεις τη δουλεια σου, πατας και κανα χωματοδρομο σε κανα εργοταξιο ή σε καμμια παραλια

, μαθαινεις να οδηγεις κιόλας και όταν δεις οτι πράγματι γουσταρεις παίρνεις κατι πιο ψαγμενο...

άσε ποθ με ΧΤ δεν χανεις λεφτα σε μεταπωληση

zvailakis
21/07/2009, 10:15
28??? λοιπόν....πάρε 500αράκι ή ένα 600αρακι. Μην τα φοβάσαι!

Εγώ στα 27 πήρα την πρώτη (cb500s) έκανα και css, μπήκα και πίστα, και σε 1,5 χρόνο είχα κάνει περίπου 30.000κμ ταξίδια στην Ελλάδα (κάθε ΣΚ που δεν έβρεχε κοινώς).

Τώρα πήρα bandit 650 και κάνω τα ίδια!!

Μην πάρεις 125...θα το βαρεθείς πολύ γρήγορα (εκτός και αν το θες μόνο και μόνο για πόλη)

devil's animal
21/07/2009, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από n00b
....

XR 250
TTR 250
XT 250
KLX 250

ολα εντουροειδη. μπορει τωρα να μην σου αρεσουν και να τα βλεπεις καπως αδιαφορα αλλα θα το σκεφτεις καλυτερα οταν θα θες να ανεβεις ενα πεζοδρομιο ή να μανουβραρεις τα 100-110 κιλα τους.

επισης σε χαζοπτωσεις που σιγουρα θα εχεις δεν θα κλαις για πλαστικα.
το σηκωνεις και απλα συνεχιζεις.

ιδανικα και για διακοπες σε νησι.
τελικη 120χλμ. ταξιδευουν ολα με 100 απροβληματιστα και μπορεις να πας παντου αρκει να εχεις υπομονη στον αυτοκινητοδρομο.

επισης συντηρηση με αμελητεο κοστος.

γενικα ειναι τα entry level μηχανακια που λες οτι θες.
οταν αποκτησεις εμπειρια και θες να ψαχτεις σε αλλη κατηγορια (οπως street) πας κατευθειαν σε 400αρια-600αρια και αφηνεις τα νεροβραστα 250αρια.

παντα εξοπλισμο και καλες αγορες!
:wave2:

Buenaventura
21/07/2009, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
1o mixanaki me plastikoyra???

kali fasi..:bawl: :rotflmao: :lol:

Γιατι οχι...?

Και εγω,πρωτο μηχανακι (μετα το παπι) πηρα ενα FZR250,εβδομο(?) χερι και σιγα σιγα το εκανα streetfighter μεχρι που στο τελος πεταξα εντελως φωτα,οργανα και πλαστικα και ησυχασα........


(ασε που αλαφρωσε και περιπου 20 κιλα)
:rotflmao: :D :rotflmao: :D :rotflmao: :D :rotflmao:

n00b
21/07/2009, 16:56
Παιδιά ευχαριστώ για την ανταπόκριση!

Λοιπόν,

θέλω να ρωτήσω σχετικά με την φορολογία γιατί έχω ήδη ένα αυτοκίνητο στο όνομα μου, 1400cc

Αν αγοράσω μία μηχανή με x κυβικά, δεδομένου ότι το αυτοκίνητο είναι 1400cc τότε η εφορία θα με αντιμετωπίζει ως 1400 + x κυβικά στο άθροισμα ?

glargkatzis
22/07/2009, 10:52
τίποτα φίλε, εγώ έχω ένα 1400 κουβά και ένα 650 και κανένα πρόβλημα.για ένα διάστημα είχα στο όνομά μου και ακόμα ένα 1400 αλλά ούτε τότε υπήρχε.

2stroker
22/07/2009, 11:04
φιλε ενα θα σου πω και εγω οταν ξεκινησα να οδηγω μηχανη 27 χρονων ημουν(τωρα ειμαι 30)και σκεψου οτι πρωτο μου μηχανακι ηταν ενα kdx200 πολυ αποτομο για πρωταρη(πρωτη φορα που το βγαλα βολτα αφου ειχα παρει το διπλωμα σηκωσα καταλαθος σουζα καντηλι σε φαναρι) αλλα και μεγαλο σχολειο.εγω θα σου προτεινα ενα εντουρακι 250αρι που ειναι και ελαφρυ και ευκολοοδηγητο για μεσα στην πολη τσεκαρε λοιπον
klx250
klx-dtracker 250
xr250
ttr250
dr250 κλπ κλπ

σε ολα αυτα οι τιμες παιζουν απο 1000-2000 ευρω αναλογως καταστασης
και επισης αυτα τα κυβικα δεν φορολογουνται,αν θυμαμαι καλα μεχρι 600 δεν φορολογουνται.
αντε καλη αρχη:beer:

jorgevaldano
22/07/2009, 11:10
τα εντουράκια είναι κατάλληλα για αρχάριο ΕΦΟΣΟΝ αυτός είναι αρκετά ψηλός ώστε να πατάει κάτω καλά

π.χ. κάθισμα στα 83εκ. για αρχάριο αναβάτη 1.75 δε λέει ;)

camen
22/07/2009, 11:29
Φιλε μου, αν προσανατολιζεσε σε enduraki, τοτε νομιζω αξιζει να ριξεις μια ματια σε αυτο:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=84595

Αν σε ενδιαφερει εστω και λιγο μιλαμε για οτι αλλο θες...
Ευχαριστω και συγνωμη που παρεμβαινω στην συζητηση...
:beer: :wave2:

n00b
22/07/2009, 11:41
Βρε παιδιά κοντούλης είμαι 1.70 για αυτό και προσανατολίζομαι σε μικρές μηχανές .....

2stroker
22/07/2009, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από n00b
Βρε παιδιά κοντούλης είμαι 1.70 για αυτό και προσανατολίζομαι σε μικρές μηχανές .....

οκ πασο τοτε.αν και ολα γινονται εχω φιλη που ειναι 1.60 και οδηγει d-tracker:a5: