PDA

View Full Version : καθαρισμός απο τα γράσσα τησ αλυσίδας στη ζάντα καί στο ψαλίδι



ela ela
21/04/2005, 22:13
:) :) :) :) καλησπέρα μ'αγκες και απανταχού μοτοσυκλετιστές!!
είμαι καινούργιος στο forum και πολύ χαίρομαι γίαυτο:sun: :sun:
μπορεί κάποιος να μου συστύσει ενα ισχυρό καθαριστικό για γράσσα που να θέλει απλώς ένα ψέκασμα καί όχι τρύπσιμο αλλά να ειναι καί ασφαλές συχγρόνος????και να ειναι και οικονομικό!!!!!!!
ζητάω πολλά??
ευχαριστώ προκαταβολικά:beer:

darkwing
21/04/2005, 22:17
Πετρελαιο!!!!
:D :D :D :D :D :D

ela ela
21/04/2005, 22:26
καλο και τό πετρέλαιο αλλά υυπάρχουν κάτι σπρεύ που σου τι κάνουνε λαμπικο στο λεπτό!
δέν είσαι καλά ενημερωμένος μου φαίνεται..................:mad:

darkwing
22/04/2005, 00:24
Οκ εγω σταθηκα πιο πολυ στο οικονομικο θεμα...
για τα σπρευ...ειδα καποια στην τεομοτο παλιοτερα αλλα δεν μπορω να πω. αμα ομως χρειαζεσαι 1 σπρευ καθε 500km προτιμω το πινελο και το μπουκαλι.
Να ξερεις ομως οσο πιο ισχυρο το σπρευ τοσο πιο ευκολα χαλανε τα o-ring:wave2:

idi
22/04/2005, 09:37
παιδια οχι πετρελαιο στην αλυσιδα !!!

παραφινελαιο :beer:

lousou76
22/04/2005, 09:56
Υπάρχουν πολλά, άλλα ακριβά άλλα φτηνά.

wd40 : γενικό λιπαντικό διαλύει γράσσα κ λάδια πολύ εύκολα χωρίς τρίψιμο, αλλά κάνει 15-20 ευρό το μικρό μπουκάλι. Το βρίσκεις σε σιδηρικά.

παραφινέλαιο (έφλεκτο όχι του φαρμακείου) : 2 ευρώ το λίτρο, δε χαλάει λάστιχα κάνει κ για την αλυσίδα αλλά είναι γενικά διαλυτικό και αποδεδειγμένα δε κάνει για τα πλαστικά και τις μη ηλεκτροστατικές βαφές.

κηροζίνη/καθαριστικό κινητήρα: Praktiker, φτηνό αλλά επιθετικό.

SWEEP: καθαριστικό χαλιών μοκετών πατωμάτων κλπ. Μη επιθετικό, κάνει για πλαστικά ζάντες αλυσίδα γρανάζια τα πάντα. 2 ευρώ το λίτρο από το σούπερ.

DUKASII
22/04/2005, 10:00
καθαρη βενζίνα τα κάνεις λαμπίκο!

darkwing
22/04/2005, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
καθαρη βενζίνα τα κάνεις λαμπίκο!

Αμαρτωλε!!!! 666!!! ουουουου!!!
Η βενζινη ξηραινει τα τσιμουχακια!!!:nono: :nono:

darkwing
22/04/2005, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
παιδια οχι πετρελαιο στην αλυσιδα !!!

παραφινελαιο :beer:



Εμεις στο βουνο δεν τα ξερουμε αυτα.Τι'ν τουτο?
Γιατι οχι πετρελαιο?Αφου δεν κανει ζημια.

DUKASII
22/04/2005, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από darkwing
Αμαρτωλε!!!! 666!!! ουουουου!!!
Η βενζινη ξηραινει τα τσιμουχακια!!!:nono: :nono:

ποια τσιμουχάκια ρε μάστορα???

:eyepop:

θα βάλεις σε ένα πανι λιγο ΚΑΘΑΡΗ ΒΕΝΖΙΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΕΡΩΜΕΝΑ!


ΛΑΜΠΙΚΟ ΣΟΥ ΛΕΩ!

lousou76
22/04/2005, 10:38
τα manuals παντώς λένε κυροζίνη την αλύσίδα.

darkwing
22/04/2005, 10:48
Η αλυσιδα (o-ring) εχει κατι τσιμουχακια που εχουν μεσα λιπαντικο για την αλυσιδα απο τον κατασκευαστη της ,αν φθαρουν αυτα φευγει το λιπαντικο οποτε goodbye αλυσιδα (τουλαχιστον νωριτερα απ'οσο θα'πρεπε).
Αν ολα αυτα δεν σε πεισουν τοτε να ξερεις ενα πραγμα οτι αν ριξεις σε ενα κοματι λαστιχο βενζινη τοτε αυτο θα ξεραθει και θα χασει την ελαστικοτητα του.(οχι αμεσως αλλα πολυ πιο νωρις απ'οσο θα'πρεπε.:wave2:

DUKASII
22/04/2005, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από darkwing
Η αλυσιδα (o-ring) εχει κατι τσιμουχακια που εχουν μεσα λιπαντικο για την αλυσιδα απο τον κατασκευαστη της ,αν φθαρουν αυτα φευγει το λιπαντικο οποτε goodbye αλυσιδα (τουλαχιστον νωριτερα απ'οσο θα'πρεπε).
Αν ολα αυτα δεν σε πεισουν τοτε να ξερεις ενα πραγμα οτι αν ριξεις σε ενα κοματι λαστιχο βενζινη τοτε αυτο θα ξεραθει και θα χασει την ελαστικοτητα του.(οχι αμεσως αλλα πολυ πιο νωρις απ'οσο θα'πρεπε.:wave2: ΦΥΣΙΚΑ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΟ ΠΟΣΤ...
ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΑΛΥΣΙΔΑ [ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ] ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΓΡΑΣΑ ΤΗΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΛΕΡΩΣΕΙ ΨΑΛΙΔΙ ΚΑΙ ΖΑΝΤΕΣ!

ΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ΔΕ ΤΗ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙΣ ΜΕ ΚΑΘΑΡΗ ΒΕΝΖΙΝΑ !:wave2:

darkwing
22/04/2005, 10:55
Μ@λ@κι@.....:rotflmao: :rotflmao:
οτι να'ναι γραφω...

OldMan
22/04/2005, 12:01
:confused: :confused: :confused:

Το να διαβάσετε κανένα παλιότερο post, ΔΕΝ σας περνάει από το μυαλό ????

:wave2: :beer: :wave2:

Nik0s
22/04/2005, 12:05
Πάντως ότι κι αν κάνετε....
ΜΗΝ ανάψετε κανά τσιγάρο ή σπίρτο κοντά στην οθόνη γιατί μ'αυτα που ακούμε θα γίνουμε μπουρλότο !

Πετρέλαια, βενζίνες, κηροζίνες... εσείς ρε δεν είστε μηχανόβιοι, επαγγελματίες εμπρηστές είστε !!

:smokin: :evil:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

darkwing
22/04/2005, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:confused: :confused: :confused:

Το να διαβάσετε κανένα παλιότερο post, ΔΕΝ σας περνάει από το μυαλό ????

:wave2: :beer: :wave2:


Με συνδεση 31,2 kbit/sec δεν εχουμε την πολυτελεια...:sad:

stako
22/04/2005, 12:21
Διαλυτικό νίτρου από χρωματοπωλείο. 1 ευρώ το λίτρο και κάνει απίστευτη δουλειά! Μου το σύστησε ο μηχανικός μου και έπαθα πλάκα μόλις το χρησιμοποίησα. Αλλά μιλάμε ΜΟΝΟ για την ζάντα ΟΧΙ για την αλυσίδα! Εκεί θέλει ειδικό σπρεϋ για να μη γίνει ζημιά!

Το χρησιμοποιώ και στο GSXR μου και ένας φίλος σε ένα CB 400 εδώ και καιρό χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

:beer:

darkwing
22/04/2005, 12:27
ok αλλα μην το αφησεις πολυ γιατι μαζι με το Δ.Ν. θα φυγει και η ζαντα...:)

OldMan
22/04/2005, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Διαλυτικό νίτρου από χρωματοπωλείο....
Το χρησιμοποιώ εδώ και καιρό χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.
:beer:

:lol: :confused: :lol:

Για ρώτα και τον KeLeYTi, που ΔΕΝ του σηκώνεται πια ...

:lol: :rotflmao: :lol:

Tigas
22/04/2005, 12:34
ΒΑΛΒΟΛΙΝΗ ΜΕ ΠΙΝΕΛΑΚΙ ΣΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ.
ΤΑ ΓΡΑΣΣΑ ΑΠΟ ΨΑΛΙΔΙ ΚΑΙ ΓΡΑΝΑΖΙ ΦΕΥΓΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΝΙ ΒΡΕΓΜΕΝΟ ΜΕ ΒΕΝΖΙΝΗ,ΜΕ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΟΙΦΗ ΓΥΑΛΙΣΜΑΤΟΣ ΑΥΤ/ΤΟΥ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ:beer:

stako
22/04/2005, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από darkwing
ok αλλα μην το αφησεις πολυ γιατι μαζι με το Δ.Ν. θα φυγει και η ζαντα...:)

Εξατμίζεται αμέσως! ( Η ζάντα ή το υγρό???)

:rotflmao:

stako
22/04/2005, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:lol: :confused: :lol:

Για ρώτα και τον KeLeYTi, που ΔΕΝ του σηκώνεται πια ...

:lol: :rotflmao: :lol:

Λες να έχω παρενέργειες???

:eyepop: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

maikz750madness
22/04/2005, 15:28
ΠΑΙΔΙΑ Κ ΓΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ Κ ΒΕΝΖΙΝΗ ΗΞΕΡΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥΠΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΤΣΙΜΟΥΧΑΚΙΑ Κ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ.ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΔΙΑΛΥΤΙΚΟ WHITE SPIRIT ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΙ ΑΥΤΟ ΤΑ ΓΑΜΑΕΙ.ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΚΑΛΑ.

danaos75
22/04/2005, 15:35
Καλα ειστε πολυ πισω, διαβαστε και κανενα βιβλιο να μαθετε 5 πραγματα...
εγω για την ζαντα χρησιμοποιω το .....
ΑΣΕΤΟΝ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΜΟΥ:D :D
δεν κανω πλακα κανει θαυματα με ελαχιστη ποσοτιτα σε ενα πανι
κανει παρκε στην ζαντα
:eyepop:

ela ela
22/04/2005, 16:39
Λοιπον παιδες εμεινα εκπληκτος απο τις πολλες απαντησεις........και ιδεες.!!!!!!!!!
thank you!!!!!!!!
διαβαστε και οσοι θελετε σημειωστε κιολας!!:) :) :) Πριν κανα 6αμηνο ειχα αγορασει ενα καθαριστικο για τη συγκεκριμενη δουλεια που αναφερω το προιον εκανε τη δουλεια του απεχτα!!!!!!!!!!το πσεκαζες πανω σε ζαντα και ψαλιδι(οχι αλυσιδα) και οπου αλλου ειχε μαυριλες το αφηνα :smokin:λιγο και αυτο ελειωνε οτι βρωμια υπηρχε$%^&*()_+@!#$#$%^%$$%$$%%λασπες μυγακια κ.λ.π μετα εριχνα φουλ νερο και αυτο αφριζε αφινιασενα το αποτελεσμα??? :ninja: :ninja: :ninja: ολοκαθαρη μηχανη.Τωρα δικαιολογημενα θα μου πειτε τη ρωτας ρε φιλε αφου ηξερες!!!!Επειδη ηξερα ρωτουσα για να δω τι ξερατε και εσεις:cool: :cool: :cool: :beer: τωρα σημειωστε η συσκευασια ηταν 1lit και εκανε 18euros (ακριβη)διευθυνση κατο πατησια στο δρομο πανω απο τις γραμμες του τρενου μαρκα xeramic.(το προιον) το μαγαζι πουλαει χημικα γενικως... το ζητουμενο ειναι ενα τετοιο προιον σε τιμη χονδρικη και σε ποσοτητα,το σιγουρο ειναι οτι υπαρχει αλλα πουυυυυυυυυυυυυ??::wave2: ειχα δει ενα παρομοιο σε πλυντηριο αυτοκινητων αλλα τοτε δεν ειχα το προβλημα αυτο(γρασσα και Π@@@@ριες)


:wave2: :wave2: : τα λεμε παιδες παω για πσαξιμο...:rotflmao:

lousou76
22/04/2005, 21:13
Ρε παιδιά δε με καταλάβατε έτσι?

SWEEP.

Φτηνό, μη επιθετικό, καθαρίζει πανεύκολα, ρίχτε το όπου θέλετε.
Ο μηχανικός μου μου το σύστησε.

ΛΣ

GST
23/04/2005, 01:43
ολα αυτα που λετε μετα απο πολυ χρηση διαλυουν τις βαφες ....τα ανοξειδωτα τα βερνικια....το καλυτερο καθαριστικο ειναι το καυτο πιεστικο εστω και αν αυτο δεν ειναι διαθεσημο απο ιδιωτη.....ενα καλο κολπο για να φευγουν γρηγορα οι βρωμιες ειναι μετα το πλυσημο να ψεκαζετε την ζαντα με σπρευ σιλικονης.....κανει ενα φιλμακι και ολες οι βρωμιες κολανε εκει:)

eliasaek
11/06/2005, 19:52
εγώ χρησιμοποιώ της GUNK ένα καθαριστικό αυτοκινήτου γιά έντομα, πίσα κτλ. εύκολο στη χρήση το χρησιμοποιώ και στην ουρά που κολλάει το γράσο χωρίς κανάνα πρόβλημα.

gtsiros
11/06/2005, 20:00
MAKRIA TA KOULA SAS APO THN ALYSIDA OTAN KINEITAI!!!! KLEISTH H MHXANH KAI TA KLEIDIA STO SPITI PROS 8EOU MH PLHSIAZETE TA KOULA SAS STHN ALUSIDA 'H OPOIODHPOTE KINHTO MEROS THS MHXANHS AN DEN EISTE APOLYTA BEBAIOI OTI EINAI AKINHTO KAI OTI 8A MEINEI AKINHTO._ AMA SKEFTESTE TIPOTA TOU STYL "KALA, MALAKAS EIMAI, SIGA MH PA8W TIPOTA, 8A PROSEXW", PROSEXTE GAMW TO KERATO MOY PROSEXTE GIATI OUTE 8A TO PARETE XAMPARI APO POU 8A SAS ER8EI


16660

LittleJohn
11/06/2005, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
[B ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΟΙΦΗ ΓΥΑΛΙΣΜΑΤΟΣ ΑΥΤ/ΤΟΥ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ:beer: [/B]

Αυτό είναι δοκιμασμένο και απ`εμένα και όντως δουλεύει...Μάλιστα εγώ το πήγα λίγο παρακάτω κιόλας και χρησιμοποιώ scratch remover της Turtle (που είναι και γυαλιστικό). Τα γράσα φευγούν για πλάκα , σου βγάζει και πιθανόν μικρογρατζουνιές από ζάντα ψαλίδι και σου κάνει και ένα κομπλέ γυάλισμα...:D :D :wave2:

gmakris
12/06/2005, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από LittleJohn
Αυτό είναι δοκιμασμένο και απ`εμένα και όντως δουλεύει...Μάλιστα εγώ το πήγα λίγο παρακάτω κιόλας και χρησιμοποιώ scratch remover της Turtle (που είναι και γυαλιστικό). Τα γράσα φευγούν για πλάκα , σου βγάζει και πιθανόν μικρογρατζουνιές από ζάντα ψαλίδι και σου κάνει και ένα κομπλέ γυάλισμα...:D :D :wave2:

Κανουν την ιδια δουλεια οπως και το συνθετικο κερι - αυτο επειδη ειναι παραγωγα πετρελαιου......:wave2:

pissaman
13/06/2005, 08:51
Η καλύτερη λύση για τις ζάντες είναι το αντισκοριακό!
Έτσι όπως το ακούτε!
Όταν αλλάζω λάστιχα στα μηχανάκια, τους τα καθαρίζω με αντισκοριακό, και ψαρώνουν! Σπρέϋ αλυσίδας, σκόνες, λάσπες, φεύγουν σε δευτερόλεπτα! ;)
:wave2: :beer:

bonepeeler
13/06/2005, 08:55
Η καλύτερη λύση για τις ζάντες είναι το αντισκοριακό!


Eννοείς το WD40;


:beer:

pissaman
15/06/2005, 20:14
Εγώ χρησιμοποιώ ένα φτηνιάρικο αντισκοριακό της ΜΟΤΙΡ!
Αλλά επειδή, όλα πάνω κάτω έχουν την ίδια σύνθεση, νομίζω θα κάνουν και τα υπόλοιπα! ;)
:beer:

GST
16/06/2005, 06:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
Η καλύτερη λύση για τις ζάντες είναι το αντισκοριακό!
Έτσι όπως το ακούτε!
Όταν αλλάζω λάστιχα στα μηχανάκια, τους τα καθαρίζω με αντισκοριακό, και ψαρώνουν! Σπρέϋ αλυσίδας, σκόνες, λάσπες, φεύγουν σε δευτερόλεπτα! ;)
:wave2: :beer:

μονο που αν το αφησεις πολυ καιρο στη ζαντα χωρις να την πλυνεις ξεθοριαζει η βαφη:(

downhill
16/06/2005, 07:59
Έχει βγάλει ένα ειδικό προϊόν η DUROSTICK αλλά δε θυμάμαι πως το λένε.Το μεσημέρι που θα επιστρέψω στο σπίτι θα σάς πω.Με αυτό καθάρησα τις ζάντες του ΑΧ-1.


DUROSTICK Καθαριστικό ζαντών λέγεται!Περίπου 5? κοστίζει και είναι πολύ καλό.

stako
16/06/2005, 08:11
Παιδιά εγώ θα επιμείνω......... Διαλυτικό νίτρου......... Ακούγεται καταστροφικό αλλά δεν είναι, το χρησιμοποιοώ 7 μήνες τώρα και η ζάντα είναι όπως όταν το αγόρασα καινούργιο. Δεν αφήνει κατάλοιπα, καθαρίζεις και μετά από 10 δευτερόλεπτα έχει εξατμιστεί έτσι κι αλλιώς.

Μόνο για ζάντα όμως ε, για αλυσίδα κτλ θέλει άλλα κόλπα......

:wave2: :wave2: :wave2:

Respect
28/08/2006, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ποια τσιμουχάκια ρε μάστορα???

:eyepop:

θα βάλεις σε ένα πανι λιγο ΚΑΘΑΡΗ ΒΕΝΖΙΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΕΡΩΜΕΝΑ!


ΛΑΜΠΙΚΟ ΣΟΥ ΛΕΩ! +1000 και παραφινέλαιο από το φαρμακείο για την αλυσίδα με μια οδοντόβουρτσα και έγινε καινούρια.