PDA

View Full Version : «Πράσινα» τέλη κυκλοφορίας



Σελίδες : [1] 2 3

petrogazz
22/07/2009, 23:42
http://www.isotimia.gr/default.asp?pid=24&ct=13&artid=75134

Θα αφορούν άραγε και τις μοτοσικλέτες (όσο και να έψαξα δεν αναφέρονται πουθενά, εκτός αν εμπεριέχονται στον χαρακτηρισμό ΙΧ);

Δηλαδή αν έχουμε πχ ένα 250ράκι του '99 (όπως εγώ) θα πληρώσουμε +100? για τέλη;

catmaster
22/07/2009, 23:44
τη στρουμφίσαμε ....


:sick: :sick: :sick:

el_hymador
22/07/2009, 23:51
Αγοραστε αυτοκινητα!

ο ΣΕΑΑ εχει κεσατια...


:rolleyes:

ermiss
23/07/2009, 01:25
Δεν είναι και κακό, έχουμε σαράβαλα 15ετιας που περνάς απο πίσω και κερδίζεις τσάμπα σολάριουμ...


Τώρα τα αυτοκίνητα του 2004... αύξηση.. είναι λίγο έως πολύ ηλίθιο...
Αυτοκίνητο 5ετίας να πληρώνει 50 ευρώ παραπάνω επειδή ρυπαίνει... ενώ το δικό μου του 2005 να έχει έκπτωση...

Ίδιο αυτοκίνητο, ίδιο μοντέλο αγορασμένο 5 μήνες μετά πχ...

mixalakis
23/07/2009, 06:59
Είναι απλά τα πράγματα.

Ο Σουφλιάς και οι υπόλοιποι της παρέας δεν έχουν την παραμικρή οικολογική συνείδηση, αποδεδειγμένα!!

Είπαν: "πώς θα αυξήσουμε και πάλι τα τέλη κυκλοφορίας για να καλύψουμε τις τρύπες του προϋπολογισμού, ειδικά αφού πέρσι κάναμε ήδη μια γενναία αύξηση;"

Σου λέει από τα εκατομμύρια ΙΧ που κυκλοφορούν τώρα, μερικές εκατοντάδες χιλιάδες είναι αρκετά καινούργια. Βάζουμε ένα οικολογικό περιτύλιγμα με μία πολύ μικρή μείωση των 18? και του δίνουμε και καταλαβαίνει στα πολύ περισσότερα υπόλοιπα με τρομερές αυξήσεις.

Εσείς τι λέτε; Το τελικό σύνολο θα είναι θετικό ή αρνητικό για το υπουργείο οικονομικών;

Λες και ένα αυτοκίνητο του 2004 ρυπαίνει σαν τριαξονικό 20ετείας!

dirtbird
23/07/2009, 07:32
Αξίζει να σημειωθεί ότι τα πετρελαιοκίνητα συνεχίζουν να απαγορεύονται από Αθήνα-Θεσσαλονίκη κάτι που έχει επίπτωση σε όλη την επικράτεια αφού για αυτό το λόγο τα αποφεύγουν και οι υπόλοιποι.

Να σημειώσω ότι τα σύγχρονα πετρελαιοκίνητα άμεσου ψεκασμού ρυπαίνουν λιγότερο(από τα βενζινοκίνητα), έχουν μικρότερη κατανάλωση (που σημαίνει ότι ακόμα και με ίδια τιμή πετρελαίου είναι πιο οικονομικά και για τους ιδιοκτήτες αλλά και για το περιβάλλον) και φυσικά για καθημερινή οδήγηση-ταξίδια είναι πιο εύχρηστα λόγω της πολύ υψηλότερης ροπής που έχουν....

Sapadak
23/07/2009, 08:50
ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ ΤΟ ΝΕΟ ΜΕΤΡΟ

sergiosm
23/07/2009, 08:58
http://www.nooz.gr/page.ashx?pid=9&aid=309758&cid=1

Τα συν και τα πλην από τα νέα μέτρα για τα ΙΧ
ΑΘΗΝΑ 23/07/2009

Mέτρα για το περιβάλλον και την τόνωση της αγοράς των αυτοκινήτων ή εισπρακτικό χαράτσι, όπως καταγγέλλει η αντιπολίτευση. Το βέβαιο είναι ότι η αγορά του αυτοκινήτου γίνεται πάλι πεδίο παρεμβάσεων που αναδίδουν προεκλογικό άρωμα. Αναλυτικά όλες οι αλλαγές:

Τέλη κυκλοφορίας

Αναφορικά με το νέο τρόπο υπολογισμού των τελών κυκλοφορίας που τίθεται σε ισχύ το 2010, ( αφορά δηλαδή τα σήματα που θα αποσταλούν το Νοέμβριο) τα Ι.Χ. χωρίζονται πλέον σε 4 κατηγορίες και θα υπολογίζονται με βάση τον κυβισμό και την περιβαλλοντική επιβάρυνση του κινητήρα των οχημάτων:

Τα αυτοκίνητα που έχουν άδεια κυκλοφορίας μετά την 1/1/2005, εντάσσονται στην κατηγορία Α και θα πληρώνουν 18 ευρώ λιγότερα σε σχέση με τα σημερινά τέλη.

Τα αυτοκίνητα κατηγορίας Β, με άδεια κυκλοφορίας από 1/1/2000 έως 1/1/2004 θα πληρώνουν 50 ευρώ περισσότερα, τα δε Ι.Χ. Γ κατηγορίας, δηλαδή εκείνα που κυκλοφόρησαν από 1/1/1996 έως 31/12/1999, θα πληρώνουν 100 ευρώ επιπλέον, ενώ εκείνα της κατηγορίας Δ, με άδεια κυκλοφορίας έως τις 31/12/1995, θα πληρώνουν 150 ευρώ περισσότερα.

Επιπλέον, τα τέλη κυκλοφορίας για τα υβριδικά αυτοκίνητα κάτω των 1.929 κ.ε. παραμένουν μηδενικά, ενώ για εκείνα με παραπάνω κυβικά ισχύει το ήμισυ των τελών για τα αυτοκίνητα της κατηγορίας Α.

Απόσυρση
Τα κίνητρα απόσυρσης αυτοκινήτου, χωρίς αγορά νέου, ανά κατηγορία Ι.Χ., είναι τα εξής: 500 ευρώ για απόσυρση Ι.Χ. έως 900 κυβικά, 1.000 ευρώ για Ι.Χ. από 900 έως 1.400 κυβικά, 1.500 ευρώ για Ι.Χ. από 1.400 έως 2.000 κυβικά, 1.800 ευρώ για Ι.Χ. από 2.000 έως 2.400 κυβικά και, τέλος, 2.200 ευρώ για Ι.Χ. από 2400 κυβικά και πάνω.Παράλληλα, για αγορά αυτοκινήτου νέας τεχνολογίας (οχήματος Euro 4 ή Euro 5) μετά την απόσυρση του παλιού, δίδεται οικονομικό κίνητρο 1.000 ευρώ επιπλέον.

Πράσινος δακτύλιος

Το μέτρο του "πράσινου" δακτύλιου, που αποτελεί "ένα ακόμα κίνητρο για την ανανέωση του στόλου των οχημάτων", όπως επισήμανε ο υπουργός ΠΕΧΩΔΕ, θα εφαρμοστεί στην Αθήνα από την 1η Σεπτεμβρίου 2011 και σε όποιο άλλο αστικό κέντρο πάρει σχετική απόφαση η Τοπική Αυτοδιοίκηση.

Τα αυτοκίνητα Α κατηγορίας που εκπέμπουν χαμηλούς ρύπους (140 γρ. διοξειδίου του άνθρακα ανά χλμ και κάτω) θα κυκλοφορούν ελεύθερα στον δακτύλιο, ενώ τα "βρόμικα" Ι.Χ. της κατηγορίας Δ, δεν θα μπορούν να κυκλοφορούν κατά τις ώρες ισχύς του. Για τα Ι.Χ. που ανήκουν στις κατηγορίες Β και Γ, η είσοδός τους στο δακτύλιο θα γίνεται με τη διαδικασία μονά-ζυγά. Απαντώντας σε σχετική ερώτηση, ο κ. Σουφλιάς είπε ότι μέσα στο 2009 υπολογίζεται να αποσυρθούν 50.000 οχήματα, 250.000 για το 2010, 230.000 για το 2011 και 200.000 για το 2012.



Τι γίνεται με τα μεταχειρισμένα

Οι ειδικοί της αγοράς εκτιμούν ότι τα μεταχειρισμένα θα μείνουν στα…αζήτητα, κυρίως τα μοντέλα μεγάλου κυβισμού με ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας πριν από το 2000, καθώς η ετήσια επιβάρυνση για τα τέλη κυκλοφορίας και τον ειδικό φόρο ξεπερνά τα 700 ευρώ.

petrogazz
23/07/2009, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ ΤΟ ΝΕΟ ΜΕΤΡΟ

Είναι σίγουρο αυτό;

Από τις μέχρι τώρα διατυπώσεις δεν υπάρχει πληροφόρηση.

jorgevaldano
23/07/2009, 09:57
σημειώνω πως τα νέα μέτρα αποτελούν κόλαφο προς τα μαγαζιά μεταχειρισμένων (και βέβαια τους ιδιώτες που θέλουν να πουλήσουν το ΙΧ τους)

ακόμη και το μοντέλο του 2004 όπως ήδη γράφτηκε θεωρείται "παλιό" και πληρώνει +50Ε το χρόνο

άρα (πιο) δύσκολα κάποιος θα πάει να αγοράσει μτχ.

πάντως το λόμπυ των αντιπροσώπων λειτουργεί θαυμάσια

jorgevaldano
23/07/2009, 09:58
επίσης η λίστα του in.gr περιλαμβάνει και πολύ χαμηλούς κυβισμούς που αφορούν μόνο σε μοτό, άρα φαίνεται πως πιάνει και μοτό το μέτρο

SnakeMJK
23/07/2009, 10:00
...γάμα τα.... με caps lock...

δεν θα το πουλήσω ποτέ το ρημάδι :p

Sapadak
23/07/2009, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από petrogazz
Είναι σίγουρο αυτό;

Από τις μέχρι τώρα διατυπώσεις δεν υπάρχει πληροφόρηση.

Ναι

:beer:

mixalakis
23/07/2009, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ ΤΟ ΝΕΟ ΜΕΤΡΟ

Ως συνήθως κανένας δεν ασχολείται με τις μοτοσυκλέτες και απλά τις παίρνει η μπάλα ανάλογα με τον κυβισμό.

jorgevaldano
23/07/2009, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Ως συνήθως κανένας δεν ασχολείται με τις μοτοσυκλέτες και απλά τις παίρνει η μπάλα ανάλογα με τον κυβισμό.

μόνο που το χαράτσι πάει με την παλαιότητα

άρα όποιος έχει μοτό πριν το 2000, πληρώνει +100, κι ας είναι και 125άρι :mad:

Tpap
23/07/2009, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Αξίζει να σημειωθεί ότι τα πετρελαιοκίνητα συνεχίζουν να απαγορεύονται από Αθήνα-Θεσσαλονίκη κάτι που έχει επίπτωση σε όλη την επικράτεια αφού για αυτό το λόγο τα αποφεύγουν και οι υπόλοιποι.

Να σημειώσω ότι τα σύγχρονα πετρελαιοκίνητα άμεσου ψεκασμού ρυπαίνουν λιγότερο(από τα βενζινοκίνητα), έχουν μικρότερη κατανάλωση (που σημαίνει ότι ακόμα και με ίδια τιμή πετρελαίου είναι πιο οικονομικά και για τους ιδιοκτήτες αλλά και για το περιβάλλον) και φυσικά για καθημερινή οδήγηση-ταξίδια είναι πιο εύχρηστα λόγω της πολύ υψηλότερης ροπής που έχουν....

Ο Ελληνας αν δεν δοκιμάσει, δεν πιστεύει. :nono:

Καί ό πιό δύσκολος όμως όταν δοκίμασε τουρμποντιζελάκι με αυτόματο μέσα σε κίνηση ή σε ανοικτό δρόμο, έχασε την μπάλλα.

+1000 στα ντίζελ (ακόμη και αν μιλάμε για τέτοια: http://www.youtube.com/watch?v=19eQBQep-sc&feature=related )

thePrince
23/07/2009, 11:05
Συχνά-πυκνά αναρωτιέμαι αν ο «νομοθέτης» είναι εντελώς ηλίθιος, ζει σε άλλη χώρα ή εξυπηρετεί συμφέροντα άλλων. Συνήθως διαλέγω το πρώτο αλλά εδώ μάλλον θα συμφωνήσω με τον jorgevaldano.

Επίσης, δεν μπορώ να καταλάβω που θα καταλήξουν όλα τα παλιά, μεταχειρισμένα αυτοκίνητα - ελπίζω όχι παρατημένα στους δρόμους.

Emden
23/07/2009, 13:23
Άμα πληρώσουμε παραπάνω τέλη ρυπαίνουμε λιγότερο? ή αυτά τα λεφτά πάνε για έρευνα ή στο ταμείο αντιρύπανσης.

jorgevaldano
23/07/2009, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Emden
Άμα πληρώσουμε παραπάνω τέλη ρυπαίνουμε λιγότερο? ή αυτά τα λεφτά πάνε για έρευνα ή στο ταμείο αντιρύπανσης.

τώρα πλάκα κάνεις, η όντως δεν καταλαβαίνεις;

:confused:

Fon Zolotas
23/07/2009, 13:38
κρατηστε τα σαραβαλα σας μαγκες και μη μασατε ........για 50η 100 ε?? μην τους κανετε την χαρη να αγορασετε καινουρια ...........αλλιως πατε αγοραστε για να ερθει η εφορια να σας γαμηκει ........μπρος γκρεμος και πισω ρεμα δλδ

και σε μια 5ετια παλι θα σου πουνε ,τωρα μονο υβριδικα ..........και μια ζωη στα δανεια

Lazio
23/07/2009, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fon Zolotas
κρατηστε τα σαραβαλα σας μαγκες και μη μασατε ........για 50η 100 ε?? μην τους κανετε την χαρη να αγορασετε καινουρια ...........αλλιως πατε αγοραστε για να ερθει η εφορια να σας γαμηκει ........μπρος γκρεμος και πισω ρεμα δλδ

και σε μια 5ετια παλι θα σου πουνε ,τωρα μονο υβριδικα ..........και μια ζωη στα δανεια


Σωστοτατος..... να δουμε τι αλλο θα σκαρφιστουν για να ξεζουμισουν αυτοκινητα και ακινητα ... :wave2:

giorgos_t
23/07/2009, 15:35
Έχω ένα Polo '04. Το χρησιμοποιώ μόνο για να φορτώσω τα ψαροντούφεκα και τα ψυγεία μεχρι την γλύστρα για να πάρω την βάρκα να πάω για ψάρεμα.

Πληρώνω 450ε ασφάλεια και τώρα 250ε τκ. 300ε ετήσιο σέρβις + ότι βγάλει από ζημιές.
Πληρώνω σαν τον μαλάκα για να βγάλω κάρτα καυσαερίων και οταν βγάλω κάρτα καυσαερίων οι ίδιοι μου λένε οτι πρέπει να πληρώνω και άλλα 50 κάθε χρόνο γιατί ρυπαίνει.

Το αμάξι πριν την μείωση του φόρου (την άνοιξη που μας πέρασε) άξιζε χονδρικά 7500ε. Μετα την μείωση 6000ε και τώρα 5000ε. Μέσα σε τρεις μήνες το κράτος υποτίμησε την περιουσία μου κατά 34% ή 2500ε ή ένα Africa twin. Με πιο κατανοητά λόγια το κράτος, με το έτσι θέλω, έβαλε το χέρι στην τσέπη μου, και μου έκλεψε 2,5 χιλιάρικα.

Δύο ερωτήσεις.

α) Γιατί και με ποιό δικαίωμα;
β) Εγώ σαν πολίτης τι και πως θα οφεληθώ σε κάτι από αυτό;

Και μια τρίτη.

Ξέρουμε καμιά πατέντα να κοτσάρω τρέυλερ στην Αφρικάνα;

mivvo
23/07/2009, 15:44
Εισπρακτικο μετρο για ακομα μια φορα... χεστηκε το κρατος για τους ρυπους μονο οι μιζες τους ενδιαφερουν... τα χιλιαδες εργοστασια που ρυπαινουν γιατι δεν τρωνε προστιμα; ο πολιτης που δεν μπορει να παρει καινουργιο αυτοκινητο θα πληρωνει προστιμο 50-100-150 ευρω και απο πανω,μονο στην Ελλαδα γινονται αυτα.

p@nos
23/07/2009, 18:28
ελεος με τους τρομπες εκει μεσα...αντι να χρεωσουν οσουν εχουν 3.500+ κυβικα γαιδουρια που τα εχουν για να πανε σουπερμαρκετ, θα πηδηξουν οσους εχουν αμαξια οικογενειακα για να κυκλοφορουν???
:mad:



κατι ελαφρως ασχετο και αφορα τα ντιζελ...

αν καποιος μενει μονιμα αθηνα, αλλα εχει σπιτι και εκτος αθηνας, μπορει να αγορασει ντιζελ και να το κυκλοφορει νομιμα?

el_hymador
23/07/2009, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ελεος με τους τρομπες εκει μεσα...αντι να χρεωσουν οσουν εχουν 3.500+ κυβικα γαιδουρια που τα εχουν για να πανε σουπερμαρκετ, θα πηδηξουν οσους εχουν αμαξια οικογενειακα για να κυκλοφορουν???
:mad:



κατι ελαφρως ασχετο και αφορα τα ντιζελ...

αν καποιος μενει μονιμα αθηνα, αλλα εχει σπιτι και εκτος αθηνας, μπορει να αγορασει ντιζελ και να το κυκλοφορει νομιμα?


+1000 για το πρωτο σκελος του μηνυματος σου!

Δηλαδη χρεωνομαι εγω με καπελο που κυκλοφορω ενα Matiz του 2000 και οχι ο τυπος που κυκλοφορει μια Cayenne του 2008; Δηλαδη το Matizακι ρυπαινει περισσοτερο;


Τωρα για τα Diesel απο οσο ξερω κυκλοφορουν κανονικα στην επαρχια και στους κομβους των εθνικων οδων που περνανε μεσα απο Αθηνα και Θεσσαλονικη...δηλαδη επι της ουσιας επιτρεπεται να το οδηγας στο Κηφισσο ας πουμε, αλλα μονο εκει...στη πραγματικοτητα γνωριζω πολλους που εχουν diesel και το οδηγανε κανονικα μεσα στην Αθηνα...θυμαμαι πριν κανα χρονο ειχα κατεβει με ενα Nissan Navara στο κεντρο!....τωρα αμα σε πιασουν το προστιμο ειναι γ@μησε τα.

LARISEOS
23/07/2009, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos_t


Ξέρουμε καμιά πατέντα να κοτσάρω τρέυλερ στην Αφρικάνα;


εχω την ιδια απορία και κατι ακομα επιτρέπεται η ρυμουλκήσει στην ελλαδα απο μηχανή?

Fon Zolotas
23/07/2009, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador


Δηλαδη χρεωνομαι εγω με καπελο που κυκλοφορω ενα Matiz του 2000 και οχι ο τυπος που κυκλοφορει μια Cayenne του 2008; Δηλαδη το Matizακι ρυπαινει περισσοτερο;


ελα μου ντε............ενταξει δεν ειπαμε να κυκλοφορουν 20ετιας χαροι αλλα ενα αυτοκινητο 10ετιας τι διαολο.......

ρε ουτε να πεθανουμε δεν μπορουμε ,παλι ενοικιο ζητανε .................καψτε με ρε πουστηδες ..........αλλα θα ρυπανω το περιβαλλον με την σκονη ,ξεχασα.........:look:

the who
23/07/2009, 20:02
Ειναι δυνατον ενα αυτοκινητο 4 ετων να ρυπαινει?Περασα κτεο πριν λιγους μηνες,εβγαλα καρτα καυσαεριων και ηταν μια χαρα.Μιλαμε για αυτοκινητο το 91 με 160.000 χλμ.Οι ανθρωποι στο κτεο οταν ειδαν την καυσαναλυση σχεδον δεν το πιστευαν.Ξερετε οτι στα ιδιωτικα κτεο κανουν καμμια λαμογια για να περασει το αμαξι και να παρουν κι αυτοι φραγκα.Ουτε καρμπιρατερ πειραξανε ουτε τιποτα.
Και βγαινει τωρα ο μεγαλοεργολαβος Σουφλιας και σου λεει οτι ενα αμαξι 4 ετων ρυπαινει.Ας μας δωσει λεφτα λοιπον κι ας φροντισει να παιρνουμε ευρωπαικους μισθους για να αλλαζουμε τουτου καθε 4 χρονια.
Αη σιχτιρ με τους μαλακες πια.:yuck: :yuck: :yuck:

ermiss
23/07/2009, 20:19
Ένωσαν 2 διαφορετικά θέματα καθαρά για εισπρακτικούς λόγους....

100 φορές ναι στην απόσυρση. έχει πήξει ο στόλος απο αυτοκίνητα 15ετίας, ναι τα golf 2 και τα audi 80 είναι 15+χρόνια. Έπρεπε να δωθεί κίνητρο αντικατάστασης τους. ΑΛΛΑ ρε παιδιά αν δεν έχεις αυτοκίνητο 15ετίας δεν συμφέρει απλά να πας για απόσυρση. Απόσυρση σημαίνει ότι με ΠΡΙΜΟΔΟΤΕΙΣ για να πουλήσω το ρυπογόνο παλιό και να πάρω νέο πιο οικολογικό και να κερδίσω κάτι με την αγορά του...
Δεν σημαίνει ότι μου δίνεις 1.500 για ένα αυτοκίνητο που αξίζει 2-3.000 > με αυτούς τους όρους μόνο αμάξι 15ετίας αξίζει να πουλήσεις...

Όταν έχω αμάξι 8ετίας γιατί ρε παπάρα μου ανεβάζεις τα τέλη? αφου δεν με συμφέρει να το αλλάξω.
Και θα το κρατήσω και ας σκάω 100 ευρώ παραπάνω το έτος ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ αυτό για αυτό βαράς στα τέλη της 5ετίας. Ξέρεις οτι δεν μπορώ και δεν θα πουλήσω ένα αμάξι 5000 για να πάρω έκπτωση μέσω απόσυρσης των 2-3.000, θα το παντρευτώ μέχρι να το λιώσω...

Χτύπα σταδιακά ρε παπάρα νομοθέτη. Δώσε πρώτα κίνητρα για απόσυρση, μην μου βάζεις το μαχαίρι στο λαιμό. Χτύπα τα 10-15 ετίας. Βάρα τους στα τέλη και δώσε τους ένα κίνητρο να το αλλάξουν. Δεν αξίζει 2000 ένα αμάξι 15ετίας, θα το πουλήσω στο μαντρά για 1.500 θα πάρω ένα μεταχειρισμένο 5ετίας με 5-6.000 και θα το δώσει ο μαντράς το χρέπι μου για απόσυρση ώστε να πάρει ο επόμενος πελάτης το καινούριο του αποσύροντας το δικό μου και θα βγάλουν απο 300-500 ευρώ ο καθένας τους και θα είμαστε όλοι καλά... Δώσε και ένα κίνητρο με 0 τέλη κυκλοφορίας για μια διετία για κάθε απόσυρση να σε εκτιμήσω και αν γίνουμε όλοι μάγκες..

Και μετά απο 5 έτη τράβα για δεύτερη απόσυρση για τα τωρινά 5ετίας και θα κάνεις ανανέωση του στόλου μέσα σε 5 έτη και θα είμαστε όλοι μάγκες. Και οι μαντράδες και οι αντιπρόσωποι και οι αγοραστές καινούριων και ο κακόμοιρος που συντηρεί την σακαράκα του για να πηγαίνει για το μεροκάματο.


Τι μου χώνεις την αύξηση τελώ σε αυτοκίνητο του 2004 που ακόμα το ξεχρεώνω???? Αφου δεν να το αλλάξω ρε παπάρα, δεν μπορώ να το στείλω για 3.000, το ξέρεις... Τα αύξησες πέρυσι και φέτος τα ξανααυξάνεις με ηλίθια δικαιολογία. Δώσε ρε γερο-Σουφλιά τα κέρδη σε ιδρύματα για να αναπτύξουν έρευνες για τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας. Δώσε ρε τον ισολογισμό να δούμε που θα πάνε οι πράσινες αυξήσεις... Δώσε ρε ένα 10% να βάλουν φωτοβολταικά όλες οι δημόσιες υπηρεσίες στην Ελλάδα(αφου θα κάνουν απόσβεση σε 5 χρόνια) δώσε ρε τα πράσινα ευρώ μας για να αναδασώσεις και μελέτες για το περιβάλλον... Ανανέωσε και εσύ το στόλο των ΔΥ αυτοκινήτων που είναι 10ετίας, κάντο πρώτα εσύ και πάρε σε όλες τις υπηρεσίες υβριδικά...


Άντε παπάρα, μας έκανες να βρίζουμε την απόσυρση επειδή είστε λαμόγια και χώνετε έμμεσους φόρους σε πράσινο περιτύλιγμα...

hidefnick
23/07/2009, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Ο Ελληνας αν δεν δοκιμάσει, δεν πιστεύει. :nono:

Καί ό πιό δύσκολος όμως όταν δοκίμασε τουρμποντιζελάκι με αυτόματο μέσα σε κίνηση ή σε ανοικτό δρόμο, έχασε την μπάλλα.

+1000 στα ντίζελ (ακόμη και αν μιλάμε για τέτοια: http://www.youtube.com/watch?v=19eQBQep-sc&feature=related )

Βάλτο σωστά και εσύ.... Να καταλάβουν τι χάνουμε... (http://www.youtube.com/watch?v=iaUIgSmCocc) :wave2: :wave2: :wave2:

dirtbird
23/07/2009, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Βάλτο σωστά και εσύ.... Να καταλάβουν τι χάνουμε... (http://www.youtube.com/watch?v=iaUIgSmCocc) :wave2: :wave2: :wave2:

Tell me about it.....:D :D :D

http://www.youtube.com/watch?v=6dIBhgr4nbo

hidefnick
23/07/2009, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Tell me about it.....:D :D :D

http://www.youtube.com/watch?v=6dIBhgr4nbo Μετά το 1:10.... (http://www.youtube.com/watch?v=vf-Fnrs7skw) (μαμήσαμε και σήμερα:smokin: :smokin: )

fantacid
23/07/2009, 21:02
ο καθενας οτι θελει λεει μαγκες!!!

οσοι εχουν μηχανες θελουν να πληρωνουν μονο τα κουτια
οσοι εχουν πενταετιας θελουν να πληρωνουν τουλαχιστον οσοι εχουν δεκαετιας
οσοι εχουν δεκαετιας θελουν να πληρωνουν οσοι εχουν δεκαπενταετιας!

λολ ειστε!!!


σουφλια βαλτουν να πληρωνουν ολους οσοι εχου πανω απο 998κυβικα κ 306εκ μηκος....μηχανη ή κουτι δε με νοιαζει!!!!

:D

CIRUS
23/07/2009, 21:14
ρε πτμ είναι πολυ μλκς τελικά για 3 μήνες δηλαδή εγώ που έχω το ίδιο μοντέλο και ίδιο αυτοκίνητο με αυτόν που το πήρε 3 μήνες μετά θα πληρώνω 50 ευρώ περισσότερο από εκείνον που το πήρε 3 μήνες μετά και μου γαμεί και την μεταπώληση και επίσης με κοροϊδεύει κανονικά θεωρώντας το μια χαρά συντηρημένο αυτοκίνητο μου σαν σακαράκα αν θέλω να το αποσύρω. ρε αντε στο δια όλοι σας.

είμαι υπέρ τέτοιων μέτρων αλλά να έχουν μια ΛΟΓΙΚΗ και αυτά δεν έχουν καμία λογική ως προς το περιβάλλον παρά κοιτάνε να τα αρπάξουν και κοτσάρουν στο τέλος την οικολογία σας άλλοθι.

ΑΝΤΕ στο ΔΙΑΟΛΟ καραγκιόζηδες, όταν ξεπάτωνα την μέση μου να πάω όλες τις εφημερίδες και χαρτικά στου διαόλου τη μάνα γιατί μόνο εκεί έχει ανακύκλωση και αισθανόμουν Μ@λάκ@ς γιατί αντί να περάσει το ειδικό όχημα της ανακύκλωσης πέρναγε το κανονικό απορυματοφόρο και τα έπαιρνε και τους λέω ρε παιδιά αυτά είναι για ανακύκλωση τι κάνετε, πήρα την απάντηση δεν υπάρχουν αρκετά οχήματα ανακύκλωσης και έτσι πήραμε εντολή να τα πάρουμε με τα κανονικά σκουπίδια δεν πρέπει να πληρώσετε εσείς πρόστιμο σε εμένα και στον κάθε πολίτη που κοροϊδεύετε και ταλαιπωρήτε ή αν δεν μας αποζημηώνεται βάλτε τους γαμημένους κάδους παντού και αγοράστε απορηματοφόρα. ΑΥΤΟ κύριοι έχει σχέση με την οικολογία και όχι τα καραγκιοζηλίκια που κάνετε, έλεος πια με τον κάθε άσχετο που παίρνει ότι μέτρα να ναι :yuck: :yuck: :yuck: :a023: :a023: :a023:

αι σιχτιρ έχω κατατσαντηστεί

jorgevaldano
23/07/2009, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ο καθενας οτι θελει λεει μαγκες!!!

οσοι εχουν μηχανες θελουν να πληρωνουν μονο τα κουτια
οσοι εχουν πενταετιας θελουν να πληρωνουν τουλαχιστον οσοι εχουν δεκαετιας
οσοι εχουν δεκαετιας θελουν να πληρωνουν οσοι εχουν δεκαπενταετιας!

λολ ειστε!!!


+ οσα θες φίλε

...και όσοι έχουν κάθε είδους όχημα θέλουν ΠΡΩΤΑ να χτυπηθούν οι βιομηχανίες

...και οι βιομήχανοι θέλουν ΠΡΩΤΑ να χτυπηθούν τα μυριάδες ΙΧ που ρυπαίνουν

ο χορός του Ζαλόγγου, χέρι-χέρι στο γκρεμό

CIRUS
23/07/2009, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
+ οσα θες φίλε

...και όσοι έχουν κάθε είδους όχημα θέλουν ΠΡΩΤΑ να χτυπηθούν οι βιομηχανίες

...και οι βιομήχανοι θέλουν ΠΡΩΤΑ να χτυπηθούν τα μυριάδες ΙΧ που ρυπαίνουν

ο χορός του Ζαλόγγου, χέρι-χέρι στο γκρεμό

όχι ρε φίλε δεν είναι έτσι, έχουμε 2 αυτοκίνητα και στο ένα δέχομαι να με γδύσει γιατί είναι παλιό, αλλά το άλλο είναι καινούργιο και για 3 μήνες διαφορά με ένα άλλο ίδιο ακριβώς μου το χαρακτηρίζει άλλη κατηγορία είναι λογική δηλαδή αυτό σύμφωνα με εσένα????

jorgevaldano
23/07/2009, 21:33
δεν υπερασπίζομαι σε κάθε λεπτομέρειά του το μέτρο, ωστόσο δεν βλέπω την παραμικρή κατανόηση στο φόρουμ ότι ΝΑΙ πολλοί θα αναγκαστούν να ξεφορτωθούν το παλιό και ρυπογόνο αμάξι

τώρα τα +50Ε το χρόνο, βάλε πόσα ξοδεύεις γενικά σε κάθε δραστηριότητα σε μήκος ενός έτους και θα δεις πως δεν είναι τίποτε που να αξίζει την οποιαδήποτε φασαρία

εγώ είμαι στη Δ κατηγορία και αν δεν αλλάξω πάω +150Ε το χρόνο + αποκλεισμό από δακτύλιο, και το αμάξι έχει μολις 95.000 χλμ και φυσικά παίρνει άνετα κάρτα καυσαερίων

petrogazz
23/07/2009, 21:50
Έλεος με τα αυτοκίνητα (και εγώ έχω παλιό και με καίει το μέτρο).

Το θέμα μας εδώ είναι με τις μοτοσικλέτες τι θα γίνει;

Τελικά μας πιάνει το μέτρο;

Θα τα σκάμε και για τις παλιές "ρυπογόνες" μοτοσικλέτες μας;

goumis hornet
23/07/2009, 21:55
Να κανω μια αφελης ερωτησης;

Λεγωντας πρωτη αδεια τι εννοουν;
Γιατι υπαρχουν αυτοκινητα 2000 μοντελο που ηρθαν απο εξωτερικο και πρωτη
αδεια εχουν το 2006, πχ.το δικο μου.
Αυτο τωρα τι θα πιαστει για τα πρασινα τελοπαπ@ρια;
Στην εφορια παντως και στην ασφαλεια το πιανουν για 2006.

Μηπως ειναι καμια πουστι@ για να γινουν και τιποτα εισαγωγες;

jorgevaldano
23/07/2009, 22:05
αν και είναι παράλογο, πιστεύω πως στην περίπτωση που αναφέρεις το ΙΧ θα θεωρηθεί μοντέλο 2006

(παράλογο και ελληνικό πάνε παρέα)

ermiss
23/07/2009, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ο καθενας οτι θελει λεει μαγκες!!!

οσοι εχουν μηχανες θελουν να πληρωνουν μονο τα κουτια
οσοι εχουν πενταετιας θελουν να πληρωνουν τουλαχιστον οσοι εχουν δεκαετιας
οσοι εχουν δεκαετιας θελουν να πληρωνουν οσοι εχουν δεκαπενταετιας!

λολ ειστε!!!


σουφλια βαλτουν να πληρωνουν ολους οσοι εχου πανω απο 998κυβικα κ 306εκ μηκος....μηχανη ή κουτι δε με νοιαζει!!!!

:D
Επίσης δεν είναι έτσι, έχω αμάξι 12/05 και έχω έκπτωση 18 ευρώ...

Η απόσυρση είναι κάτι θεμιτό, αλλά σχολιάζω τα +/- του μέτρου με την παρούσα κατάσταση...

Αν εσύ έχεις άλλη άποψη, ευχαρίστως να την ακούσουμε.

ermiss
23/07/2009, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από goumis hornet
Να κανω μια αφελης ερωτησης;

Λεγωντας πρωτη αδεια τι εννοουν;
Γιατι υπαρχουν αυτοκινητα 2000 μοντελο που ηρθαν απο εξωτερικο και πρωτη
αδεια εχουν το 2006, πχ.το δικο μου.
Αυτο τωρα τι θα πιαστει για τα πρασινα τελοπαπ@ρια;
Στην εφορια παντως και στην ασφαλεια το πιανουν για 2006.

Μηπως ειναι καμια πουστι@ για να γινουν και τιποτα εισαγωγες;

Πας σε 2006, ο νόμος αναγνωρίζει μόνο την έκδοση της 1ης άδειας στην Ελλάδα και όχι το έτος παραγωγής ή την προϋπηρεσίας του στο εξωτερικό.

Την πάτησα όταν πήγα να μεταβιβάσω σε γνωστό μου επαγγελματικό του 95 με είσοδο στην Ελλάδα σαν μεταχειρισμένο το 2006 και μου το έπιασαν σαν καινούριο...

guzzistas
23/07/2009, 22:23
ΠΡΑΣΙΝΑ ΤΕΛΗ ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΑ ΑΛΟΓΑ

Η ΜΠΑΝΑΝΙΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ...........

goumis hornet
23/07/2009, 22:31
Οποτε πανε.Δεν θα μπορουν να πουληθουν αυτοκινητα 5ετιας αγορασμενα
απο Ελλαδα.
Ποιος θα το παρει γνωριζοντας οτι θα τον πηδηξουν στα τελη και θα
περνει 5ετιας ή και 10ετιας απο εξωτερικο και θα εκπτωση στα τελη
συν οτι θα ειναι ενα καλο ατου στην μεταπωληση οτι ενω ειναι
10 χρονων η Ελλαδα θα σου λεει ειναι 2 χρονων και εχεις οφελη.
Καποτε αποφευγαμε οχηματα με πιο προσφατη ημερομηνια πρωτης αδειας απο την
πραγματικοτητα του μοντελου,τωρα θα την κυνηγαμε για τα οφελη της.

p@nos
23/07/2009, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
+ οσα θες φίλε

...και όσοι έχουν κάθε είδους όχημα θέλουν ΠΡΩΤΑ να χτυπηθούν οι βιομηχανίες

...και οι βιομήχανοι θέλουν ΠΡΩΤΑ να χτυπηθούν τα μυριάδες ΙΧ που ρυπαίνουν

ο χορός του Ζαλόγγου, χέρι-χέρι στο γκρεμό


ρε φιλε πας καλα????:hypnotize :hypnotize :hypnotize


ειναι δυνατον να ειναι ιδια η χρεωση σε ολους???

αυτος που βγαζει 10 χιλιαρικα το μηνα στα παπαρια του τα +100 που θα πληρωνε(αν πληρωνε γιατι εχει καινουριο cayenne turbo)...

h forologish, πρπεει να ειναι δικαιη ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ...

ας βαλει το βαρδινογιαννη να πληρωσει 50.000? τελη κυκλοφοριας, τους μαφιοζους με τα νυχτερινα μαγαζια αλλα τοσα, ολους οσους φοροδιαφευγουν με τις επιχειρησεις τους και δηλωνουν οριο φτωχειας στην εφορια, και τοτε θα πληρωσω οχι 100, αλλα 200? για το αμαξι και 100 παραπανω για τη μηχανη...

αλλα οχι να ζητας απο καποιον με εισοδημα κατω απο 1000? το ιδιο με εναν που εχει 10πλασιο...

LsKostas
23/07/2009, 23:58
Αποχη ε?

ΝΑ

jorgevaldano
24/07/2009, 07:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ρε φιλε πας καλα????:hypnotize :hypnotize :hypnotize


ειναι δυνατον να ειναι ιδια η χρεωση σε ολους???

αυτος που βγαζει 10 χιλιαρικα το μηνα στα παπαρια του τα +100 που θα πληρωνε(αν πληρωνε γιατι εχει καινουριο cayenne turbo)...

h forologish, πρπεει να ειναι δικαιη ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ...


τα 'χεις μπλέξει λίγο

δεν πρόκειται για μέτρο φορολόγησης, αλλά για "αντιρυπαντικό κίνητρο", και κουτσά-στραβά, ΘΑ φέρει αποτέλεσμα

όπως καλά γνωρίζεις, η φορολόγηση ΕΙΝΑΙ ανάλογη του κλιμακίου εισοδήματος

η φοροδιαφυγή και η διαφθορά είναι μια άλλη συζήτηση

θα είχε πολύ περισσότερο νόημα να φώναζες "ας είναι η επιβάρυνση ανάλογη των χιλιομέτρων που κάνει κάποιος", π.χ. εγώ με το παλιό αμάξι πάω μόνο σούπερ-μάρκετ κάθε σάββατο, αλλά ξέρεις πως τα κοντέρ γυρίζουν εύκολα

the who
24/07/2009, 08:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
τα 'χεις μπλέξει λίγο

δεν πρόκειται για μέτρο φορολόγησης, αλλά για "αντιρυπαντικό κίνητρο", και κουτσά-στραβά, ΘΑ φέρει αποτέλεσμα

όπως καλά γνωρίζεις, η φορολόγηση ΕΙΝΑΙ ανάλογη του κλιμακίου εισοδήματος

η φοροδιαφυγή και η διαφθορά είναι μια άλλη συζήτηση

θα είχε πολύ περισσότερο νόημα να φώναζες "ας είναι η επιβάρυνση ανάλογη των χιλιομέτρων που κάνει κάποιος", π.χ. εγώ με το παλιό αμάξι πάω μόνο σούπερ-μάρκετ κάθε σάββατο, αλλά ξέρεις πως τα κοντέρ γυρίζουν εύκολα

Οκ εγω το δεχομαι και να αλλαξω το καρο μου γιατι ειναι αρχαιο.Αυτος που εχει 4 χρονων αυτοκινητο γιατι πρεπει να το αλλαξει?Γιατι ενα αυτοκινητο με 40-50 χιλ. χλμ (με βαση τον μεσο ορο των 12.000 χλμ ανα ετος) ρυπαινει?
Η απαντηση ειναι πως δυσκολα ρυπαινει.Γιατι ενα τετοιο αυτοκινητο συνηθως καλυπτεται απο την εγγυηση κι ετσι κανει ολα τα σερβις του.Εκει λοιπον μπαινει το χαρατσι των ετσι κι αλλιως υπερβολικων τελων.
Παμε τωρα στα παληα.Για να εχω αυτοκινητο 20 ετων παει να πει οτι δεν εχω την ανεση να παρω καινουριο.Γιατι ποιος δεν θα ηθελε να εχει καινουριο αυτοκινητο(στην Ελλαδα ζουμε).
Οταν ο κυριος Σουφλιας μειωνει φορους καταναλωσης κλπ ωστε αυτοι που εχουν την οικονομικη ανεση,να παρουν μεγαλυτερο αυτοκινητο πιο φτηνα,γιατι δινει 1500 ευρω "πριμ" στον οικονομικα αδυνατο?
Γιατι ξερει οτι η υπερχρεωμενοι Ελληνες θα προτιμησουν να πληρωνουν παραπανω τελη απο το να χρεωθουν κι αλλο στις τραπεζες.
Ετσι και τα παληα αυτοκινητα θα κυκλοφορουν και το "κρατος" θα εισπρατει.

makis206
24/07/2009, 08:28
Να γινότανε ρε να τα καίγαμε όλοι τα ρημαδόκουτα μια μέρα, να τους έβλεπα που θα κρυβόντουσαν μετά...:evil:

"Οικολογική συνείδηση οι πολιτικοί της Ελλάδας", και γαμώ τα γέλια λέμε :lol: :rotflmao: :rotflmao:

the who
24/07/2009, 08:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Να γινότανε ρε να τα καίγαμε όλοι τα ρημαδόκουτα μια μέρα, να τους έβλεπα που θα κρυβόντουσαν μετά...:evil:

"Οικολογική συνείδηση οι πολιτικοί της Ελλάδας", και γαμώ τα γέλια λέμε :lol: :rotflmao: :rotflmao:

Εχεις δει το συνθημα στους τοιχους?
Μια βδομαδα τρως τ αγγουρι και το Σαββατο πρωτη μουρη?

makis206
24/07/2009, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Εχεις δει το συνθημα στους τοιχους?
Μια βδομαδα τρως τ αγγουρι και το Σαββατο πρωτη μουρη?

Εδώ Χρήστο μου μόνο για μπάτσους και Ζωνιανά λένε τα συνθήματά μας :lol:

jorgevaldano
24/07/2009, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Οκ εγω το δεχομαι και να αλλαξω το καρο μου γιατι ειναι αρχαιο.Αυτος που εχει 4 χρονων αυτοκινητο γιατι πρεπει να το αλλαξει?Γιατι ενα αυτοκινητο με 40-50 χιλ. χλμ (με βαση τον μεσο ορο των 12.000 χλμ ανα ετος) ρυπαινει?


σ' αυτό συμφωνούμε, για μένα το "πρόστιμο" θα έπρεπε να ξεκινά σε αμάξια 10ετίας και πάνω, εξάλλου μέσω της κάρτας καυσαερίων τα πράγματα μπορούν να ελεγχθούν


Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400

Παμε τωρα στα παληα.Για να εχω αυτοκινητο 20 ετων παει να πει οτι δεν εχω την ανεση να παρω καινουριο.Γιατι ποιος δεν θα ηθελε να εχει καινουριο αυτοκινητο(στην Ελλαδα ζουμε).


τέτοια αμάξια φέρνουν σε πώληση λιγώτερα από το 1000άρικο

εμένα είναι 25 (!!!) ετών και παρότι μάχιμο με μόλις 95.000χλμ και με το μηχανικό να μου λέει πως είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση (χόντα γαρ!!) αν πήγαινα να το πουλήσω θα έπαιρνα όχι λεφτά αλλά τρανταχτά γέλια

άρα σε τέτοιες περιπτώσεις το μέτρο βοηθά αφού το 1000άρικο είναι καλό, βάζεις άλλα δύο 1000άρικα και παίρνεις κάτι πολύ καλύτερο μέχρι να ξεκολλήσουν τα οικονομικά σου και να πάρεις κάτι πραγματικά καλό

idi
24/07/2009, 09:28
Ειδικότερα, τα κίνητρα απόσυρσης αυτοκινήτου, χωρίς αγορά νέου, ανά κατηγορία Ι.Χ., είναι τα εξής: 500 ευρώ για απόσυρση Ι.Χ. έως 900 κυβικά, 1.000 ευρώ για Ι.Χ. από 900 έως 1.400 κυβικά, 1.500 ευρώ για Ι.Χ. από 1.400 έως 2.000 κυβικά, 1.800 ευρώ για Ι.Χ. από 2.000 έως 2.400 κυβικά και, τέλος, 2.200 ευρώ για Ι.Χ. από 2400 κυβικά και πάνω.

δηλ πας με το σαραβαλο που δε παιρνει μπρος που δε μπορεις να πουλησεις με τιποτα και το εχεις αραγμενο εξω απο το σπιτι του αδελφου σου ..... και σου δινει το κρατος 1500 ευρω ΜΕΤΡΗΤΑ στο χερι????????????:lol: :lol: :lol:

ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΨΑΝ ΠΑΛΙ!!!!!!


ΤΙ ΚΩΛΟΦΑΡΔΟΣ ΘΕΕ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


και μου ελεγε οτι δεν εχει χασει ποτε λεφτα απο αμαξι και ουτε απο αυτο θα χασει ημουν ετοιμος να του τη πω...ΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΑΚΟΥΕΙ ΤΩΡΑ ??????:lol: :lol:

jorgevaldano
24/07/2009, 09:34
καλά θα κάνει ο αδελφός σου να ψηφίσει νουδούλα του χρονου!!! :rotflmao:

the who
24/07/2009, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
σ' αυτό συμφωνούμε, για μένα το "πρόστιμο" θα έπρεπε να ξεκινά σε αμάξια 10ετίας και πάνω, εξάλλου μέσω της κάρτας καυσαερίων τα πράγματα μπορούν να ελεγχθούν



τέτοια αμάξια φέρνουν σε πώληση λιγώτερα από το 1000άρικο

άρα σε τέτοιες περιπτώσεις το μέτρο βοηθά αφού το 1000άρικο είναι καλό, βάζεις άλλα δύο 1000άρικα και παίρνεις κάτι πολύ καλύτερο μέχρι να ξεκολλήσουν τα οικονομικά σου και να πάρεις κάτι πραγματικά καλό

Σε πληροφορω οτι αν ανοιξεις τη χρυση ευκαιρια δεν προκειται να το βρεις κατω απο δυο χιλιαρικα μη σου πω οτι μεχρι τωρα η τιμη του ηταν 2500 ευρω.Μιλαμε για 1600 κυβικα,περασμενο κτεο,με ερκοντισιον κλπ.
Ξαφνικα η τιμη του δεν υπαρχει και πρεπει να σκασω 15000.Ρε δεν πανε ....

Το αλλο που δεν καταλαβαινω ειναι η πετρελαιοκινηση.Σε ολη την Ευρωπη επιτρεπεται αλλα εδω μονο επαρχια.Δλδ στην επαρχια δεν ρυπαινει?Τοτε να ισχυσουν τα νεα μετρα μονο σε Αθηνα και Θεσσαλονικη.

the who
24/07/2009, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Εδώ Χρήστο μου μόνο για μπάτσους και Ζωνιανά λένε τα συνθήματά μας :lol:

Τι να κανουμε Μακη μου,ο καθε τοπος εχει και τα προιοντα του.Εκει εχετε χορτα εδω εχουμε πουλ μουρ.:rotflmao: :rotflmao: :wave2:

makis206
24/07/2009, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Τι να κανουμε Μακη μου,ο καθε τοπος εχει και τα προιοντα του.Εκει εχετε χορτα εδω εχουμε πουλ μουρ.:rotflmao: :rotflmao: :wave2:

Εκεί θέλετε οικολογίες κι εδώ μας ξεριζώνουν τη φύση κατάλαβες;:mad:

:rotflmao: :beer: :rotflmao:

glargkatzis
24/07/2009, 10:46
εμείς είμαστε ζώα γιατί εμείς τους βγάζουμε....

ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΡΥΠΟΙ ΤΟΥ ΜΟΤΕΡ ΜΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ?????????????????????????
Μηχανολόγους δεν έχουν στο υπουργείο????

(δηλ. εγώ που πήρα ένα 1400 για να πηγαίνει η γυναίκα μου στη δουλειά της και το παιδί σχολείο, και κάνει μόνο 20 χλμ/ημέρα πρέπει να το πετάξω σε 5 χρόνια,που θα έχει κάνει το πολύ 30000χλμ,επειδή η άδεια είναι 5ετίας ???
ή αν το αφήσω να κάθεται γιατί έτσι γουστάρω, πάλι παλιώνει ????)

Ζ Ω Α :a016: :a016: :a016: :a016:


ας βγεί επιτέλους ένας τύπος που να υπολογίζει τα εξής :
-εισόδημα αγοραστή
-αξία αγοράς ιχ
-κυβικά,κατανάλωση,εκπομπές καυσαερίων
-χιλιόμετρα στο κοντέρ
-ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ????????????????????????????????????????????????????





να μου πεις για το φαντούρο ότι βγάζει παραπάνω καυσαέρια το καρμπυρατέρ πάει στο διάλο....
ας το μετρήσουν σε αξιόπιστα συνεργεία όχι ο καθένας στο μπάρμπα του και ας το αποσύρω μετά...

jorgevaldano
24/07/2009, 10:50
καθώς τα χρονια περνούν οι κινητήρες γίνονται πιο οικολογικοί, είναι γνωστό αυτό

το 1400άρι δεν θα το πετάξεις σε 5 χρόνια, +50Ε το χρόνο (δηλαδή ούτε ένα ευρώ την εβδομάδα!) δεν είναι λόγος να πετάξεις ένα αμάξι

SnakeMJK
24/07/2009, 11:13
καλά εσείς προτιμάτε τελικά να αγοράσετε καινούριο αυτοκίνητο (15.000 ευρώ), παρά να σκάτε 50 ή 100 ευρώ τον χρόνο;

ακόμα και 150 ευρώ το χρόνο να δίνεις (που είναι το μεγαλύτερο "πρόστιμο"), θα χρειαστείς τουλάχιστον 100 χρονιά για να φτάσεις το ποσό των 15.000 ευρώ, που κάνει το καινούριο.

μην μας πιάνει πανικός... οκ, μπορεί 150 ευρώ το χρόνο ακόμα (πέρα απ όλα τα άλλα που πληρώνουμε) να είναι υπολογίσιμο ποσό για κάποιον που δεν τα έχει, αλλά δεν είναι και λόγος να σκάσουμε και άλλα λεφτά για νέο αμάξι.

ο νόμος κινείται σε σωστά πλαίσια (οικολογική συνείδηση), αλλά χρειάζεται αλλαγές. κατα την γνώμη μου θα έπρεπε να συνυπολογίζονται τόσο τα κυβικά και η χρονολογία, όσο και η ιπποδύναμη και η εργοστασιακή τιμή για ρύπους. τότε θα ήταν πιο δίκαιο και θα ήμασταν οι περισσότεροι ευχαριστημένοι.

p@nos
24/07/2009, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
καθώς τα χρονια περνούν οι κινητήρες γίνονται πιο οικολογικοί, είναι γνωστό αυτό

το 1400άρι δεν θα το πετάξεις σε 5 χρόνια, +50Ε το χρόνο (δηλαδή ούτε ένα ευρώ την εβδομάδα!) δεν είναι λόγος να πετάξεις ένα αμάξι


ψαξε λιγο και δες τι εκομπες ρυπων εχουν οι ιδιοι κινητηρες σε αυτοκινητα 10ετιας+ με τα σημερινα(ιδιοι ομως, πχ 1,6 ατμοσφαιρικα)...

θα δεις οτι οι εκπομπες ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ιδιες...οποτε οι μουφες περι μειωσης των ρυπως ειναι μλκιες για να αγοραστουν καινουρια αυτοκινητα...

οταν επιτρεπεις να κυκλοφορουν τζιπ μεσα σε πολεις που καινε 20 λιτρα στα 100 χλμ...

αμα θελετε να μειωσεται την κινηση και τις εκπομπες, βαλτε διοδια στο κεντρο για τα αυτοκινητα...5?, να δουμε αν θα κυκλοφορουν με αμαξια μετα...δωστε κινητρα να κυκλοφορουν μηχανες/μηχανακια/παπακια/σκουτερακια...απο το να κυκλοφορει ο αλλος με τη τζιπαρα, καλυτερα να κυκλοφορει με ενα σκουτερακι 100κε...

δωστε κινητρα για να κυκλοφορουν ολοι με μεσα μαζικης μεταφορας...αμα οι δρομοι ειναι αδειοι, τα λεωφορια θα γυρνανε την αθηνα σε χρονο ρεκορ...





τις μαλακιες ομωςς οτι τα τελη ειναι πρασινο μετρο, ελεος, δε τις τρωμε...


οσα αυτοκινητα εχουν ψεκασμο, εχουν σσχεδον ιδιες εκπομπες με τα σημερινα, ακομα και 15ετιας οχηματα...οσα εχουν καρμπς καινε τον αγλεορα...

the who
24/07/2009, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
καλά εσείς προτιμάτε τελικά να αγοράσετε καινούριο αυτοκίνητο (15.000 ευρώ), παρά να σκάτε 50 ή 100 ευρώ τον χρόνο;

ακόμα και 150 ευρώ το χρόνο να δίνεις (που είναι το μεγαλύτερο "πρόστιμο"), θα χρειαστείς τουλάχιστον 100 χρονιά για να φτάσεις το ποσό των 15.000 ευρώ, που κάνει το καινούριο.

μην μας πιάνει πανικός... οκ, μπορεί 150 ευρώ το χρόνο ακόμα (πέρα απ όλα τα άλλα που πληρώνουμε) να είναι υπολογίσιμο ποσό για κάποιον που δεν τα έχει, αλλά δεν είναι και λόγος να σκάσουμε και άλλα λεφτά για νέο αμάξι.

ο νόμος κινείται σε σωστά πλαίσια (οικολογική συνείδηση), αλλά χρειάζεται αλλαγές. κατα την γνώμη μου θα έπρεπε να συνυπολογίζονται τόσο τα κυβικά και η χρονολογία, όσο και η ιπποδύναμη και η εργοστασιακή τιμή για ρύπους. τότε θα ήταν πιο δίκαιο και θα ήμασταν οι περισσότεροι ευχαριστημένοι.

Το ιδιο λεμε.Μονο που ο Σουφλιας για να κανει το χατηρι καποιων μειωσε το φορο καταναλωσης.Ουσιαστικα ωφελησε τους εχοντες.Η αποσυρση ερχεται για να ωφελησει την αμεσως χαμηλοτερη κοινωνικη ταξη(εμπορους) κι οχι αυτους που καλουνται να δειξουν οικολογικη συνειδηση.:winka:

jorgevaldano
24/07/2009, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ψαξε λιγο και δες τι εκομπες ρυπων εχουν οι ιδιοι κινητηρες σε αυτοκινητα 10ετιας+ με τα σημερινα(ιδιοι ομως, πχ 1,6 ατμοσφαιρικα)...

θα δεις οτι οι εκπομπες ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ιδιες...οποτε οι μουφες περι μειωσης των ρυπως ειναι μλκιες για να αγοραστουν καινουρια αυτοκινητα...


βάλε μας εσύ ένα λινκ να μην ψάχνουμε...

με τα υπόλοιπα που γράφεις συμφωνώ, αλλά όποια κυβέρνηση τα κάνει θα φάει μούτζα στις επόμενες εκλογές και έτσι δεν θα τα κάνουν ποτέ



επίσης δεν έχω δει ποτέ κανέναν να κράζει τους μηχανόβιους που ξηλώνουν τους καταλύτες ως πρώτη-πρώτη κίνηση αφού αγοράσουν τη μοτό :yuck:

SnakeMJK
24/07/2009, 11:47
δεν ισχύει και τόσο αυτό... μπορεί οι διαφορές να είναι μικρές, αλλά πλέον με πολύ περισσότερα άλογα, βγαίνουν λιγότεροι ρύποι...

πρακτικά, ένα 1.400 20ετίας έβγαζε κοντά στα 60-70 άλογα και από ρύπους ήταν κοντά στο 160-180. ένα σημερινό 1.400 βγάζει 90-100 άλογα και από ρύπους είναι όλα κάτω από 150.

ακόμα και το ίδιο αμάξι, με τον ίδιο κινητήρα, όσο περνάγανε τα χρόνια, χαμήλωνε τους ρύπους του! πιο συγκεκριμένα, το 206 βγαίνει από το 1998 μέχρι κ σήμερα (η παραγωγή σταματάει το 2010), ενώ παράλληλα τώρα βγήκε και το 206+ με τα ίδια μοτέρ. το θέμα είναι άλλο... χοντρικά, ανά 2 χρόνια γινόντουσαν αλλαγές... άλλοι καταλύτες, άλλοι εγκέφαλοι, άλλες εισαγωγές και εξαγωγές, ηλεκτρονικό γκάζι κλπ, με αποτέλεσμα το ίδιο μοτέρ, με τα ίδια ακριβώς άλογα να βγάζει όσο πέρναγε ο χρόνος ακόμα λιγότερους ρύπους.

XJR_Billy
24/07/2009, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano


επίσης δεν έχω δει ποτέ κανέναν να κράζει τους μηχανόβιους που ξηλώνουν τους καταλύτες ως πρώτη-πρώτη κίνηση αφού αγοράσουν τη μοτό :yuck:

Σοφή κουβέντα. Ας βλέπουμε τα μούτρα μας πρώτα...

SnakeMJK
24/07/2009, 13:38
Ανακατατάξεις στην αγορά αυτοκινήτου φέρνουν οι ανακοινώσεις του υπουργού ΠΕΧΩΔΕ κ. Σουφλιά, αναφορικά με την περιβαλλοντολογική αξιολόγηση των αυτοκινήτων, βάσει της οποίας θα φορολογούνται αλλά και θα κυκλοφορούν στον υπό δημιουργία «πράσινο δακτύλιο», στον οποίο θα κινούνται ελεύθερα όσα εκπέμπουν το πολύ 140 γραμμάρια CO2/ χλμ. Έτσι ενδιαφέρον παρουσιάζει το ποια αυτοκίνητα καλύπτουν την οδηγία και θα επιτρέπεται να κυκλοφορούν. Αυτά είναι:

Όσα έχουν βενζινοκινητήρες προδιαγραφών Euro4 και Euro5 (ηλικίας έως 5 ετών) και των οποίων ο κυβισμός δεν ξεπερνά τα 1.200 κ.εκ.(όπως προκύπτει από τον σχετικό πίνακα υπάρχουν περιπτώσεις που ΙΧ 1.400 κ.εκ. καλύπτουν το όριο).
Τα αυτοκίνητα τεχνολογίας TSI με κινητήρα 1.4 λίτρα (VW, Αudi, Seat, Skoda).
Τα αυτοκίνητα με βενζινοκινητήρες έως 1.600 κ.εκ. και εφόσον ενσωματώνουν σύστημα «Start&Stop» (σβήνει αυτόματα τον κινητήρα όταν το όχημα ακινητοποιηθεί στο φανάρι ή το μποτιλιάρισμα).
Τις προδιαγραφές καλύπτουν και τα ντίζελ νέας τεχνολογίας με κυβισμό ακόμη και 2.000 κ.εκ. (BMW 318d με 128 γρ.), αλλά η πετρελαιοκίνηση απαγορεύεται σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη και δεν προβλέπεται να επιτραπεί.
Τα υβριδικά με μικρό κυβισμό (Toyota Prius και Honda Insight) θα κινούνται ελεύθερα στον «πράσινο δακτύλιο», σε αντίθεση με τα μεγαλύτερα υβριδικά (Lexus RX400h, GS 450h) τα οποία βάσει του ορίου των 140 γραμμαρίων τίθενται εκτός, αφού δεν καλύπτουν αυτό το όριο εκπομπών CO2.

Το γεγονός αυτό δημιουργεί μείζον θέμα για το 1/3 των βουλευτικών αυτοκίνητων υβριδικής τεχνολογίας (103 συνολικά), τα οποία στην πλειονότητά τους υπερβαίνουν κατά πολύ το όριο των 140 γραμ. CO2 / χλμ. Φήμες θέλουν το ΥΠΕΧΩΔΕ να μην αλλάξει το ισχύον καθεστώς για τα υβριδικά, οπότε και τα «μεγάλα» θα κυκλοφορούν ελεύθερα, κάτι όμως που δημιουργεί μια πρώτη ανισότητα...

Από τα παραπάνω, φαίνεται ότι ο «πράσινος δακτύλιος» θα είναι ανοικτός σε μικρού κυβισμού αυτοκίνητα, κάτι που στο απώτερο μέλλον θα ευνοήσει και τις κυκλοφοριακές συνθήκες στο κέντρο της πόλης, ενώ τα θηριώδη τζιπ και μεγάλου κυβισμού σπορ αυτοκίνητα θα βλέπουν «κόκκινο» κάθε φορά που θα επιχειρούν να μπουν στο κέντρο.

Στις... παρενέργειες του μέτρου να σημειώσουμε την ξαφνική ανατίμηση όλων των παροπλισμένων αυτοκινήτων. Οι επιτήδειοι σπεύδουν ή θα σπεύσουν από σήμερα το πρωί να μοιράζουν «500σάρικα» προκειμένου να εξασφαλίσουν όσα περισσότερα «σαπάκια» για να μεταπωλήσουν αργότερα σε κάθε ενδιαφερόμενο.

Στον παρακάτω πίνακα παραθέτουμε μερικά χαρακτηριστικά παραδείγματα από αυτοκίνητα τα οποία θα κυκλοφορούν ελέυθερα στον «πράσινο δακτύλιο» (τονίζουμε όμως και πάλι ότι πρόκειται για μερικά και όχι όλα τα παραδείγματα)

dirtbird
24/07/2009, 14:04
Tα όρια εκπεμπομένων ρύπων για βενζίνη....


169577

dirtbird
24/07/2009, 14:04
.... και πετρέλαιο...


169578

kprearis
24/07/2009, 14:11
Το βασικό πρόβλημα που έχω με την ανακοίνωνση των "Πράσινων Τελών Κυκλοφιορίας" δεν έιναι τόσο ότι φαίνεται πως είναι ένα νέο εισπρακτικό μέτρο με "οικολογικό" χαρακτήρα, όσο ότι η εκάστοτε κυβέρνηση δεν προσέφερε ποτέ εναλλακτικές.

Οι περισσότερες δυτικοευρωπαϊκές πρωτεύουσες έχουν ξεκινήσει μία συγκοινωνιακή πολιτική που στηρίζεται καταρχήν στις εναλλακτικές που προσφέρουν στον πολίτη και όχι στην φορολόγηση. Όταν στο île-de-France (ευρύτερος νομός του Παρισιού) μπορείς να πας σύντομα από οποιοδήποτε σημέιο σε ένα άλλο με το Μετρό και το λεωφορείο, ή χρήση του αυτοκινήτου και της μοτοσυκλέτας είναι για πολλούς περιττή. Αν πάλι θες να χρησιμοποιήσεις το αμάξι ή τη μηχανή σου, κανείς δεν σε επιβαρύνει με τέτοιου είδους μέτρα. Υπόψιν, εκέι δεν υπάρχει τέλος κυκλοφορίας. Δηλαδή, το Γαλλικό παράδειγμα που γνωρίζω δεν ενοχοποιεί την κυκλοφορία, δίνει εναλλακτικές για την αποφυγή χρήσης ΙΧ.

Όσον αφορά τις μοτοσυκλέτες, προσωπικά είναι θετικός στο να περνάμε ΚΤΕΔ και να επιβαρυνόμαστε όταν η μηχανή που χρησιμοποιουμε ρυπαίνει. Έχω ένα VFR 800 FI 1998 (ευτυχώς το έφερα απ'έξω και η άδεια γράφει 2006) και μία VESPA PX 125 1982 (εδώ θα με γδάρουν κανονικά), και προσωπικά θα ήθελα να μειώσω τους ρύπους τους εφόσον αυτό είναι δυνατό.

Σχετικά με αυτό, είδα κάτι σαν φίλτρο βενζίνης στο διαδίκτυο (http://fpfilters.gr/greek/frames.htm και http://e-magazi.gr/products-mainmenu-64.html?page=shop.product_details&category_id=30&flypage=flypage.tpl&product_id=106&vmcchk=1) που φαίνεται να μειώνει τις εκπομπές ρύπων και τη κατανάλωση. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο γι αυτό, ας μας δώσει τα φώτα του.

Tpap
24/07/2009, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Οκ εγω το δεχομαι και να αλλαξω το καρο μου γιατι ειναι αρχαιο.

To ένα κλείνει τα 40 έτη του χρόνου και το άλλο τα 43.
Δεν δέχομαι να τα αλλάξω, ότι μέτρα και να βάλουν.


@dirtbird/wired: http://www.youtube.com/watch?v=tnkwybVrWZg

Powerstroke κιετσ.

kprearis
24/07/2009, 14:26
Όσον αφορά το φίλτρο που ανέφερα προηγουμένως, πήρα τηλέφωνο την εταιρεία που το προμηθεύει και μου είπαν πως το συγκεκριμένο φίλτρο δεν αντικαθιστά το φίλτρο βενζίνης της μοτοσυκλέτας, τοποθετείται στο σωληνάκι που οδηγεί στην αντλία βενζίνης, και το αλλάζουμε κάθε 5000χλμ (σε κάθε service).

Αν κάποιος έχει γνώσεις σχετικά με ένα τέτοιο εξάρτημα και το κατά πόσο είναι αποτελεσματικό, ας μας δώσει κάποιες πληροφορίες.

jorgevaldano
24/07/2009, 14:33
δεν έχει νόημα να συγκρίνεις με μια τόσο προηγμένη χώρα όσο η γαλλία

εξαλλου ο κ@λοέλληνας δεν αφήνει το ΙΧ του, εκτός ΙΣΩΣ αν του φτιάξεις σταθμό μετρό δίπλα στο σπίτι του ΚΑΙ στην εργασία του

μιλούσα με φίλη μου που μένει γλυφάδα στο σίτι πλάζα από πίσω, μου λέει "δεν ξέρω ποια λεωφορεία περνάνε"

"μα δεν ενδιαφέρθηκες και ποτέ να ρωτήσεις..."

AVATOS
24/07/2009, 14:38
...υπαρχει και αυτο το αμοιρο ΚΤΕΟ...

ας βαλει ο "προεδρος" στο ανωτερο επιτρεπτο οριο τα 150 γιουρο και απο εκει και κατω
τα λοιπα...
χρονια και παπαριες για να τα αρπαζουμε...

υγ. μη πει κανεις οτι στα ΚΤΕΟ λαδωνουν και σουξουμουξου...ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΣΩΣΤΑ.

maniatiakos
24/07/2009, 20:47
Μαγκες αρχισανε οι εμμεσοι φοροι που ειχαν προαναγγελθει.το θερινο τμημα της βουλης εδρασε παλι...εν μεσω καλοκαιριου με τους περισσοτερους απο μας να σκεφτομαστε διακοπες περνουν τα χειροτερα..η 4η εξουσια δειχνει τα τρομερα+αποκαλυπτικα ρεπορταζ με τους κωλους να κουνιουνται στη μυκονο και τη σαντορινη και δεν καυτηριαζει τιποτα..απο φθινοπωρο που θα πεσουν οι πρωτες βροχες+θα αλλαξει η διαθεση μας θα αρχισουν τα παραθυρα ξανα να λενε για αντιλαικα μετρα θα βγαλουν το Νικο τον Τσαμτσικα και θα μας γαμησουν την ψυχολογια.ας πουν στους βιομηχανους να βαλουν κανα φιλτρο στα εργοστασια και ασ αφησουν ησυχο το λαο.εγω για
το corsa 1400'96 100+168=268
και αν ισχυσει για μοτο
bmwr80rt '95 100+112=212
bmw r26 '54 150+18=168
honda cityfly125 '2000 100+18=118
ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!
ΘΑ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ Η ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΣΠΟΡ ΠΛΟΥΣΙΩΝ?ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ

mourgakos
24/07/2009, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ ΤΟ ΝΕΟ ΜΕΤΡΟ
α) Περιβαλλοντικά Τέλη Κυκλοφορίας

Αλλάζει ο τρόπος υπολογισμού των τελών κυκλοφορίας, που σήμερα γίνεται μόνο με βάση τον κυβισμό του κινητήρα. Με τον νέο τρόπο η κλιμάκωση της χρέωσης των νέων τελών κυκλοφορίας βασίζεται και στον κυβισμό αλλά και στην περιβαλλοντική επιβάρυνση του κινητήρα των οχημάτων.

Τα περιβαλλοντικά τέλη κυκλοφορίας θα ισχύουν για όλες τις κατηγορίες οχημάτων (Ι.Χ., φορτηγά κτλ.).
Σημειώνεται ότι η προμήθεια του σήματος των «περιβαλλοντικών» πλέον τελών κυκλοφορίας θα πραγματοποιείται -όπως και σήμερα- στο τέλος κάθε ημερολογιακού έτους από πιστοποιημένα σημεία συναλλαγής (π.χ. τράπεζες) με απαραίτητη προϋπόθεση την προσκόμιση της κάρτας ελέγχου καυσαερίων του οχήματος


για ΟΛΑ....

jorgevaldano
24/07/2009, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
α) Περιβαλλοντικά Τέλη Κυκλοφορίας

Αλλάζει ο τρόπος υπολογισμού των τελών κυκλοφορίας, που σήμερα γίνεται μόνο με βάση τον κυβισμό του κινητήρα. Με τον νέο τρόπο η κλιμάκωση της χρέωσης των νέων τελών κυκλοφορίας βασίζεται και στον κυβισμό αλλά και στην περιβαλλοντική επιβάρυνση του κινητήρα των οχημάτων.

Τα περιβαλλοντικά τέλη κυκλοφορίας θα ισχύουν για όλες τις κατηγορίες οχημάτων (Ι.Χ., φορτηγά κτλ.).
Σημειώνεται ότι η προμήθεια του σήματος των «περιβαλλοντικών» πλέον τελών κυκλοφορίας θα πραγματοποιείται -όπως και σήμερα- στο τέλος κάθε ημερολογιακού έτους από πιστοποιημένα σημεία συναλλαγής (π.χ. τράπεζες) με απαραίτητη προϋπόθεση την προσκόμιση της κάρτας ελέγχου καυσαερίων του οχήματος


για ΟΛΑ....

προς την αντίθετη κατεύθυνση μας ωθεί το κείμενο που παραθέτεις ;)

για πάρα πολλούς ανθρώπους οι μοτό είναι κάτι ξένο, κάτι που τους αφορά όσο και το έλκηθρο, όταν λοιπόν λενε "όλα τα οχήματα", δεν εννοούν και μοτό

mourgakos
24/07/2009, 23:21
το κειμενο ειναι απο το www.ypexode.gr
ιχ φορτηγα και λοιπα...γραφει....
αν ισχυσουν την πουτσισα...
4 μηχανακια του 90,ενα αυτο του 91 και ενα ακομα του 96







Τα περιβαλλοντικά τέλη κυκλοφορίας θα ισχύουν για όλες τις κατηγορίες οχημάτων (Ι.Χ., φορτηγά κτλ.).

jorgevaldano
24/07/2009, 23:25
για να πληρώσεις τα τέλη, πρέπει σύμφωνα με το κείμενο να προσκομίσεις κάρτα καυσαερίων

ή οι μοτό δεν βγάζουν κάρτα καυσαερίων, ή εγώ την έχω σκαπουλάρει χρόνια τώρα

mourgakos
24/07/2009, 23:29
προσκομιζουν αυτα που εχουν,,,,αποτι καταλαβαινω στα μιτοσακα,απλα πληρωνεις..
ελπιζω να ειμαι λαθος

mivvo
25/07/2009, 15:05
Αφου εγινε οικολογος ο σουφλιάς εγω λεω να παμε ολοι εξω απο το σπιτι του να ζητησουμε να μας παρει κανα καινουργιο αυτοκινητο αφου δεν του αρεσουν τα παλαιοτερα που εχουμε....

kostas_1100gs
26/07/2009, 17:28
Χέ.....στηκαν για το περιβάλλον..
Γιατί δεν αλλάζουν τα κρατικά αυτοκίνητα πρώτα? Αφού πολλά από αυτά είναι παλιά?
Ένα 1600 2002μ (που δεν είναι και κανένα καρρέρα) πλήρωνε 165ε. Πέρσι 202ε
Φέτος 252ε για το περιβάλλον και καλά. Με μισθό 630ε το 1/3 του μισθού τον Δεκέμβρη, πάει για τα τέλη.
Όξω ρε μουλάρια... λίγο ντροπή

tifoso4ever
31/07/2009, 17:08
ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΒΟΥΛΗ, ΑΛΛΙΩΣ ΣΚΑΤΑ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΜΑΣ...

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΒΡΩΜΟΛΑΜΟΓΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ!!!

:mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

Elle
31/07/2009, 17:18
Είναι σίγουρο πως όλα έχουν χαθεί πια από τον έλεγχο... :sick:
Θα 'θελα να 'ξερα που θα εξελιχθεί αυτός ο πόλεμος μεταξύ της
κυβέρνησης και των πολιτών. Ως πότε θα πληρώνουμε εμείς τα
λάθη τους; :a52: :bigcry:

hks300
31/07/2009, 18:05
Kαι αφού τα τέλη είναι οικολογικά γιατί ρε παιδιά φορολογούν και τα υβριδικά?Μολύνουν περισσότερο???????Γιατί δεν λεν απλά ότι θέλουν πάλι να μας τα αρπάξουν?

mixalakis
01/08/2009, 08:56
Φορολογούν τα υβριδικά που είναι πάνω από 1.929 κ.ε., π.χ. Lexus. Και πολύ καλά κάνουν!

Τα lexus καταναλώνουν και ρυπαίνουν πολύ παραπάνω από τα περισσότερα αυτοκίνητα και κακώς απαλάσσονται από το τέλος ταξινόμησης, τα τέλη κυκλοφορίας και τον δακτύλιο.

Μπορεί για το μέγεθός τους και το βάρος τους (2 τόνοι!!!) να καίνε λίγο, αλλά στην πράξη είναι άκρως αντιοικολογικά!!

hks300
01/08/2009, 11:53
Ναι αλλά εκτός απο τα LExus έρχονται και καινούρια υβρηδικά όπως κάτι ford escape στα 2300 cc κτλ. Δεν διαφωνώ σε αυτό που λες απλά νομίζω ότι μιας και σκευτόμαστε το περιβάλλον καλό είναι να δώσουμε κίνητρα, ακόμα και αν ρυπαίνουν το ιδίο λόγω κυβικών, ώστε να μπουν τα υβριδικά στη ζωή μας, που για την ώρα είναι ελάχιστα αυτά που κυκλοφορούν

Sapadak
01/08/2009, 12:26
Γιατι κολαμε στα υβριδικα??

Φανταζομαι οτι γνωριζετε οτι υπαρχουν πολλα "συμβατικα" που ρυπαινουν λιγοτερο απο τα υβριδικα!

Πχ

Το civic hybrid 1.4 εχει εκπομπες co2 109 g/km
Το polo diesel 1.4 εχει εκπομπες co2 99 g/km
Το toyota prius 1.5 εχει εκπομπες co2 104 g/km

hks300
01/08/2009, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Γιατι κολαμε στα υβριδικα??

Φανταζομαι οτι γνωριζετε οτι υπαρχουν πολλα "συμβατικα" που ρυπαινουν λιγοτερο απο τα υβριδικα!

Πχ

Το civic hybrid 1.4 εχει εκπομπες co2 109 g/km
Το polo diesel 1.4 εχει εκπομπες co2 99 g/km
Το toyota prius 1.5 εχει εκπομπες co2 104 g/km

Σωστό και αυτό:)

jorgevaldano
01/08/2009, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Γιατι κολαμε στα υβριδικα??

Φανταζομαι οτι γνωριζετε οτι υπαρχουν πολλα "συμβατικα" που ρυπαινουν λιγοτερο απο τα υβριδικα!

Πχ

Το civic hybrid 1.4 εχει εκπομπες co2 109 g/km
Το polo diesel 1.4 εχει εκπομπες co2 99 g/km
Το toyota prius 1.5 εχει εκπομπες co2 104 g/km

το πρώτο και το τρίτο είναι υβριδικά, το δεύτερο είναι ντίζελ δηλαδή εκτός συναγωνισμού λόγω ελληνικής παράνοιας, άρα;;;

Sapadak
01/08/2009, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
το πρώτο και το τρίτο είναι υβριδικά, το δεύτερο είναι ντίζελ δηλαδή εκτός συναγωνισμού λόγω ελληνικής παράνοιας, άρα;;;

Δεν μενουμε ολοι Αθηνα-Σαλονικα ;)

Απλα λεω να μη κολαμε στα υβριδικα οτι σωνει και ντε ειναι μονοδρομος

toyar
01/08/2009, 16:29
Αν θέλεις να κυνηγήσεις το CO2 φορολογείς αυτό και όχι τα κυβικά ούτε την ημερομηνία κυκλοφορίας. Κατηγοριοποιείς τα αυτοκίνητα ανάλογα με τις εργοστασιακές εκπομπές CO2 και φορολογείς αντίστοιχα ευνοώντας τα καθαρά. Όλα τα υπόλοιπα αν δεν γίνονται από ασχετοσύνη είναι για να εξυπηρετηθουν συμφέροντα.

kokos08
06/08/2009, 21:56
Παμε ολοι για διλιτρα προ του 2000! Η χωρα μας εχει αναγκη! Ολοι να βοηθησουμε γρηγοραααα!!!!
Εγω πουλαω την μηχανη αυριο κιολας!!!

makis206
06/08/2009, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Εγω πουλαω την μηχανη αυριο κιολας!!!

Να τη βάλεις στο e-bay να πάει εξωτερικό, η χώρα έχει πρόβλημα λέμε. Ουστ απο'δώ παλιομηχανή!:lol: :rotflmao:

makis206
06/08/2009, 22:31
Μα το Θεό προσπαθώ γι'αυτή τη χώρα πάντως, μια βδομάδα τώρα κυκλοφορώ με ποδήλατο στην πόλη -μπας και το συνηθίσω ξανά- αλλά η μία η άλλη πάει που λένε. Με ανύπαρκτο ποδηλατόδρομο, σε κακοτράχαλο δρόμο και με τόσο κίνδυνο ανάμεσα στ'αυτοκίνητα πάλι θα σας τα φάω ρε!

Σε έξοδα νοσηλείας απ'τα εγκεφαλικά και τα λουμπάγκα..:lol:

+Arxiereas+
06/08/2009, 22:52
Δεν βλέπω να είναι ξεκάθαρο αν ισχύει για τις μοτο αλλά αν ισχύσει θα περάσουμε αργά ή γρήγορα μια βόλτα από τον αναλυτή για κάρτα. Κοντά είναι μετά και το ΚΤΕΟ....
:sick:

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, όταν αυτοί λένε ΙΧ ανακοινώνουν έναν πίνακα που ξεκινάει από πολύ λίγα για αυτοκίνητο κυβικά (αφορά δηλαδή moto) και καταλήγει σε τέλη που η αξία τους είναι ίδια και στις μοτό και στα auto. Αν ισχύει το ίδιο και φέτος τον ήπιαμε κορίτσια!

africanos31
07/08/2009, 14:13
sto παπακι απο 18 ευρω θα παει ?(10ετιας 118) να παρω αμαξι να μην χωραει κανεις στη αθηνα

motzin
08/08/2009, 17:21
Αν αποσύρω το αυτοκίνητο που θα έχω όφελος 3000 (η αξία του ειναι 5000? σύμφωνα με το autotriti) μπορώ να αγοράσω νέα μηχανή με τα 3000? ή μονο αυτοκίνητο;

FZR1000
16/08/2009, 15:59
Δηλαδη τα παλια παπια θα πληρωνουν 168 ευρω τελη?????????:( :( :( :( :( :( :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

fantacid
17/08/2009, 00:26
τα αεροδκαφη 5ετιας+ θα εχουν αυξησεις?


αυτα ειναι οι βασικοι υπεθυνοι για τις εκπμπες αεριων του θερμοκηπιου!

λιγα απλα παραδειγματα:

Οι αεροπορικές πτήσεις εκπέμπουν 10 φορές περισσότερα αέρια του θερμοκηπίου απ' ότι τα τρένα και 190 φορές περισσότερα απ' ότι τα πλοία!!!

H αεροπορία μπορεί να παράγει το 15% των αερίων του θερμοκηπίου ετησίως αν δεν τεθεί υπό έλεγχο.

Στη Βρετανία οι εκπομπές αερίων του θερμοκηπίου από τις αεροπορικές πτήσεις έχουν διπλασιαστεί μέσα στα τελευταία χρόνια από 20,1 εκατομμύρια τόνους το 1990 σε 39,5 εκατομμύρια τόνους το 2004.

Μια πτήση μετ' επιστροφής από το Λονδίνο στη Φλόριντα εκπέμπει όσο διοξείδιο του άνθρακα εκπέμπει η μέση μετακίνηση με αυτοκίνητο σε ένα έτος!

Οι εκπομπές ρύπων σε υψηλό υψόμετρο επηρεάζουν το περιβάλλον 2,7 φορές περισσότερο απ' ότι αυτές του εδάφους!

Οι αεροπορικές μεταφορές εμπορευμάτων αυξάνονται σε ρυθμό 7% ετησίως.

Το 50% των Βρετανών ταξίδεψαν τουλάχιστον μία φορά με αεροπλάνο το 2001.

H αεροπορική μεταφορά 1 κιλού σπαραγγιών από την Καλιφόρνια στη Βρετανία καταναλώνει 900 φορές περισσότερη ενέργεια απ' ότι η εγχώρια καλλιέργειά τους.


πηγη:http://www.aparadektoi.gr/content/view/801/432/

danaos75
17/08/2009, 10:09
Καλά μόνο εγώ βλέπω ένα κενό στις ημερομηνιες ???????


Τα αυτοκίνητα που έχουν άδεια κυκλοφορίας μετά την 1/1/2005 , εντάσσονται στην κατηγορία Α και θα πληρώνουν 18 ευρώ λιγότερα σε σχέση με τα σημερινά τέλη. Τα αυτοκίνητα κατηγορίας Β, με άδεια κυκλοφορίας από 1/1/2000 έως 1/1/2004 θα πληρώνουν 50 ευρώ περισσότερα, τα δε Ι.Χ. Γ κατηγορίας, δηλαδή εκείνα που κυκλοφόρησαν από 1/1/1996 έως 31/12/1999, θα πληρώνουν 100 ευρώ επιπλέον, ενώ εκείνα της κατηγορίας Δ, με άδεια κυκλοφορίας έως τις 31/12/1995, θα πληρώνουν 150 ευρώ περισσότερα.

Τα με αδεια κυκλοφορίας απο 1/1/2004 έως 31/12/2004 τι γίνεται ????
ούτε πληρώνουμε ούτε παιρνουμε?
:dizzy: