PDA

View Full Version : ferry για Τουρκία



apapadop
23/07/2009, 08:45
Γεια χαρά. Βρήκα το http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=83111&highlight=%D4%EF%F5%F1%EA%DF%E1+ferry που αναφέρει ένα ferry που περνάει από Χίο προς Τσεσμέ, αλλά δε ξέρω κατά πόσο εξακολουθεί να υπάρχει αυτό το δρομολόγιο.

Θέλω να περάσω με το μηχανάκι μου στο τέλος Σεπτεμβρίου (ίσως και αρχές Οκτωβρίου) στη Τουρκία μέσω Αιγαίου και απορώ αν έχει κανείς φρέσκιες πληροφορίες σχετικά με το αν υπάρχουν δρομολόγια, κάθε πόσο, κανένα τηλέφωνο κτλ.

Δε θέλω ντε και καλά να περάσω από το συγκεκριμένο σημείο, οπουδήποτε στα ΝΔ παράλια μου κάνει.

Ευχαριστώ!


blueangel
23/07/2009, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από apapadop
Γεια χαρά. Βρήκα το http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=83111&highlight=%D4%EF%F5%F1%EA%DF%E1+ferry που αναφέρει ένα ferry που περνάει από Χίο προς Τσεσμέ, αλλά δε ξέρω κατά πόσο εξακολουθεί να υπάρχει αυτό το δρομολόγιο.

Θέλω να περάσω με το μηχανάκι μου στο τέλος Σεπτεμβρίου (ίσως και αρχές Οκτωβρίου) στη Τουρκία μέσω Αιγαίου και απορώ αν έχει κανείς φρέσκιες πληροφορίες σχετικά με το αν υπάρχουν δρομολόγια, κάθε πόσο, κανένα τηλέφωνο κτλ.

Δε θέλω ντε και καλά να περάσω από το συγκεκριμένο σημείο, οπουδήποτε στα ΝΔ παράλια μου κάνει.

Ευχαριστώ!



Μέχρι μεσα Σεπτεμβρίου φίλε υπάρχει σίγουρα!Απο κει και πέρα μου φαινεται και μέχρι τέλη Οκτωβρίου οπότε και δυστυχώς σταματά η σύνδεση είτε υπολειτουργεί έχει κανα 2 φορές τη βδομάδα...Ψάξε από τις πληροφορίες τηλεφώνου ένα οποιοδήποτε τουριστικό γραφείο τοπικο στη Χιο όπου έχει το πλήρες δρομολόγιο!Βγαίνει κάθε Μαιο και καλύπτει όλη τη σαιζόν:beer:

apapadop
23/07/2009, 08:50
...και φυσικά 2 λεπτά αργότερα: http://www.sunrisetours.gr/?VIEW=FIXED&ID=11

Μόλις τηλεφώνησα (+302271041390) και μου είπαν ότι και για Οκτώβρη ακόμα, φεύγει καθημερινά 08:30 από Χίο για την αντιπέρα όχθη.

:-)


Vasilis_Strom
23/07/2009, 08:52
Τσέκαρε τους παρακάτω, έχουν και site αλλά δεν είναι ενημερωμένα με δρομολόγια 2009

MINIOTIS TOURS
ΝΕΩΡΕΙΩΝ 23, ΧΙΟΣ
ΤΗΛ: (+30) - 22710 - 41073, 41463
ΦΑΞ: (+30) - 22710 - 41168

Kanaris Tours
Λ. Αιγαίου 12 - Χίος - 82100
Τηλ: 22710-21463
Fax: 22710-20232
email: info@kanaristours.gr

sek
02/08/2009, 14:16
Για φέρρυ Μυτιλήνη - Αϊβαλί παίζει καμιά πληροφορία; :D

Ζεύκας
02/08/2009, 14:49
υπάρχει κ φέρρυ που συνδέει Κω με Bodrum(Αλικαρνασσός)

matmat
02/08/2009, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sek
Για φέρρυ Μυτιλήνη - Αϊβαλί παίζει καμιά πληροφορία; :D

Εκτως κυριακης
καθε μερα στις 9:30 το πρωι
κανει 1:30 ωρα να παει απενατι

εναλακτικα μπορεις να περασεις και στο Δικελί
με ενα τεταρτο κοντυτερα

Παρε και τηλ
2251020716

sek
02/08/2009, 20:59
Thanx, :beer:

mourgakos
03/08/2009, 06:47
tesekioyr ederim εννοεις.....

PanVas
03/08/2009, 08:08
apapadop, ψάξτο καλά.
Γνώμη μου λίγες μέρες πριν φύγεις μίλα με λιμεναρχείο.
Είναι οι μόνοι που ξέρουν τι πραγματικά συμβαίνει.
Για Τσεσμέ - Χίο, η συμφωνία τουλάχιστον το '04 που είχα περάσει εγώ, ήταν δύο δρομολόγια την ημέρα, ένα από Τούρκικη εταιρεία και ένα από Ελληνική.
Αν θες ρίξε μια ματιά στο Ταξιδιωτικό μου στην Τουρκία (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=52503&perpage=15&highlight=%E6%E5%F7%F1%E1&pagenumber=1) όπου κάπου αναφέρω:

Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
\\\Από κει κινηθήκαμε προς Κουσάντασι με στόχο την διανυκτέρευση και την είσοδο μας στην Ελλάδα μέσω της Σάμου. Φτάνοντας αργά το βράδυ στην πόλη ενημερωθήκαμε ότι η γραμμή που συνέδεε την πόλη με την Ελλάδα είχε καταργηθεί και θα έπρεπε να επιστρέψουμε βόρεια, στο Τσεσμέ για να περάσουμε στην Χίο. Φτάσαμε στο Τσεσμέ λίγο μετά τα μεσάνυχτα έχοντας διανύσει πάνω από 600km λιώσαμε στον ύπνο στο μοναδικό ξενοδοχείο που ήταν ανοιχτό στην πόλη. Το πρωί υποτίθεται ότι στις 7.00 θα έπρεπε να είμαστε στο τελωνείο για να πάρουμε το καράβι της γραμμής για Χίο. Κατά τις 8.30 ήρθε ο υπάλληλος του λιμενικού να ανοίξει την υπηρεσία και να μας ενημερώσει ότι δεν γνωρίζει αν θα γίνει το δρομολόγιο… Το απόγευμα καταφέραμε να περάσουμε στην Χίο με Ελληνικό πλοιάριο. Φάγαμε και μπήκαμε στο καράβι για Πειραιά.

Το πρωί που είχαμε πάει στο λιμάνι, το προσωπικό ήταν εκεί και απλά τσέκαραν αν έχει αρκετό κόσμο για να κάνουν το ταξίδι ή όχι. Είδαν ότι με μία μηχανή και συνολικά 2 επιβάτες δεν βγάζουν τα έξοδα του μπάρκου και απλά χωρίς πολλές εξηγήσεις, το ακύρωσαν το δρομολόγιο. Η Ελληνική έκδοση, θεωρείται πιο αξιόπιστη, μιας και φέρνει τουρίστες για μονοήμερο. Τους αφήνει, αμολιούνται, ψωνίζουν τα δερμάτινά τους και γυρνάνε πίσω. Αν θυμάμαι καλά, κατά τις 13.00 θα είσαι εκεί από Χίο.

Αυτά από μένα. Ελπίζω να βοήθησα.
(Τώρα για βοήθησε και συ λίγο.... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=76827) :) μιας και είσαι εδώ μέσα ίσως από τους λίγους που έχουν κάτι να πουν για την εκεί περιοχή...


:beer: :beer: :beer:

apapadop
16/02/2010, 04:23
Ενημερωτικά, πέρασα από Χίο προς Τσεσμέ στις 5 Οκτωβρίου. Είχα βγάλει αποβραδίς εισιτήριο για το πλοίο Χ, και το επόμενο πρωί μου είπαν πως θα κάνει το πέρασμα μόνο το πλοίο Ψ. Το εισιτήριο ίσχυε χωρίς κανένα πρόβλημα. Κόστισε 50 ευρώ και το δρομολόγιο έγινε παρόλο που εκτός εμού (και του Strom) οι μόνοι άλλοι επιβάτες ήταν ένα ζευγάρι.

Στην επιστροφή το καραβάκι πήρε ένα γκρουπ Ιάπωνες, ένας εκ των οποίων με το που είδε Suzuki άρχισε να πανηγυρίζει, να το δείχνει και να φωνάζει "MY COUNTRY, MY COUNTRY!" :-)

Στο λιμάνι του Cesme είχαμε τη πρώτη απάτη του ταξιδιού, όταν μου ζητήθηκε να πληρώσω 5 ευρώ "port tax". Το ότι η απόδειξη που πήρα ανήκε σε ταξιδιωτικό γραφείο (και όχι σε κανέναν κρατικό οργανισμό) δείχνει ότι ήταν απάτη για άσχετους τουρίστες σαν εμένα. Beware!


188960