PDA

View Full Version : Ninja 250R vs RS125



litespeed
23/07/2009, 17:13
το ξερω οτι το ενα ειναι διχρονο το αλλο τετραχρονο
το rs πιο πισταδικο αλλα πολλα ατομα συνεχεια τα συγκρινουνε .
τι λετε εσεις ?

@ggelos
23/07/2009, 17:29
Ninja δαγκωτό!!!
Ενημερωτικά, πόσα άλογα έχει το RS125 ??

litespeed
23/07/2009, 17:31
δεν ξερω ακριβος αλλα 30++ σαν το νινζα αλλα το rs ειναι διχρονο και εχει αλλο νευρο απο οτι λενε ...

@ggelos
23/07/2009, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από litespeed
δεν ξερω ακριβος αλλα 30++ σαν το νινζα αλλα το rs ειναι διχρονο και εχει αλλο νευρο απο οτι λενε ...

Λογικά έτσι θα είναι

Βασικά σ' αυτά τα 2 μηχανάκια πιστεύω πως διαλέγεις ανάλογα τα οικονομικά σου
Προσωπικά εγώ θα διάλεγα το ninjaκι, γιατί το έχω καβαλήσει και μ' άρεσε πολύ.
Δεν πιστεύω να διάλεγα 125άρι ss

:wave2:

nickmonstro
23/07/2009, 17:55
Το Aprilia εχει πολυ καλα περιφεριακα αλλα ειναι πιο απολυτο.Το ευχαριστιεσαι περισσοτερο σε περιβαλλον πιστας παρα σε συνθηκες πολης και εκδρομες.Και δεν βολευει και η θεση του αναβατη καθοτι ειναι πιο σκυφτη σαν τα μεγαλα ss.

Απο την αλλη το ninjaki ειναι πιο all around.Τα περιφεριακα του ειναι υποδεεστερα σε σχεση με αυτα του RS αλλα ο κινητηρας του ομως ειναι πιο φιλικος και η θεση οδηγησης πιο ορθια και πιο ξεκουραστη οπου βολευει πολυ περισσοτερο για μετακινηση μεσα στην πολη και κοντινες εκδρομουλες.

Εχω την εντυπωση χωρις να ειμαι σιγουρος οτι το Ninjaki ισως να ειναι kai πιο οικονομικο στην συντηρηση του.

Τωρα απο εμφανιση "περι ορεξεως κολοκυθοπιτα".Προσωπικα μου αρεσει περισσοτερο εμφανισιακα το RS.Αλλα εαν επρεπε να παρω ενα απο τα δυο θα διαλεγα το Ninja επειδη ειναι πιο πολυχρηστικο σε σχεση με το RS.

:wave2:

Elle
23/07/2009, 21:17
Kawasaki Ninjaκι 250 με κλειστά τα μάτια...
:wave2: :wave2:

devil's animal
23/07/2009, 21:25
παρ'οτι kawasakikos νομιζω οτι δεν συγκρινονται.

το ενα ειναι μηχανη και μαλιστα race replica και το αλλο ενα μεγαλο cbr125.


rs125 δαγκωτο!
:beer: :beer: :beer:

GiannisBlessed
23/07/2009, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
παρ'οτι kawasakikos νομιζω οτι δεν συγκρινονται.

το ενα ειναι μηχανη και μαλιστα race replica και το αλλο ενα μεγαλο cbr125.


rs125 δαγκωτο!
:beer: :beer: :beer:
nai exeis dikio...alla soy leei...ti na thn kanw egw o noympas thn race replika poy 8elw na phgainw tajidi h na phgainw me thn kopela bolta ktl ktl
mhpws mporw na xrhsimopoihsw to gamato freno h na me boh8hsh h akampsia toy plaisioy...
to ninja einai ena kalo mhxanaki gia to koino poy apey8hnetai.twra sygkrish den ginetai
an einai kante sygkrish kai sto transalp me to dr kai to r1....a kai to goldwing...:bigcry:

devil's animal
23/07/2009, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
ti na thn kanw egw o noympas


:confused: :confused:

explain please...:wacko:

Corvo
24/07/2009, 01:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
:confused: :confused:

explain please...:wacko:


αρχαριος
:beer:

mizz
24/07/2009, 01:37
rs έχω, rs γουστάρω, πίστα μπαίνω, ninjaκια τρώω για πρωινό.
χαιρετώ :lol: :p :cool:

project.breeze
24/07/2009, 06:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από mizz
rs έχω, rs γουστάρω, πίστα μπαίνω, ninjaκια τρώω για πρωινό.
χαιρετώ :lol: :p :cool:


Δεν διαφωνεί κανείς αλλά για προσπάθησε να κάνεις καμμιά διαδρομή 100-150km δικάβαλος με 140km/h που το ninja μπορεί.Θα πάρεις το πιστόνι στο χέρι ή όχι; Κι εμένα μου αρέσει περισσότερο το RS αλλά θα το έπαιρνα σαν δεύτερο μηχανάκι καθαρά για θέμα διασκέδασης.Όταν μπαίνει έστω και στο ελάχιστο το ζήτημα της πρακτικότητας το Ninja είναι πολύ μπροστά...

konsttanttinos
24/07/2009, 13:14
Μηπως να σκεφτεις rs 250?

mizz
24/07/2009, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Δεν διαφωνεί κανείς αλλά για προσπάθησε να κάνεις καμμιά διαδρομή 100-150km δικάβαλος με 140km/h που το ninja μπορεί.Θα πάρεις το πιστόνι στο χέρι ή όχι; Κι εμένα μου αρέσει περισσότερο το RS αλλά θα το έπαιρνα σαν δεύτερο μηχανάκι καθαρά για θέμα διασκέδασης.Όταν μπαίνει έστω και στο ελάχιστο το ζήτημα της πρακτικότητας το Ninja είναι πολύ μπροστά...

έχω κάνει ολοήμερη διαδρομή προς αλεποχώρι-σχίνος-λίμνη βουλιαγμένης-λουτράκι και επιστροφή από νέα εθνική οδό. συνολικά km 220 πήγαινε-έλα
καλά δικάβαλος ούτε που θα το σκεφτόμουν ούτε r6 να είχα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα
αλλά solo μια χαρά βολεύτηκα και οι ταχύτητες κομπλέ. σίγουρα στο ταξίδι δεν είναι τόσο βολικό όσο το ninjaki άπο άποψη κρατάς γκάζι και πας (καθώς θέλει να παίζεις με τις στροφές κλπ) αλλά σε όλα τα άλλα είναι μπροστά :lol: :sun:

Elle
24/07/2009, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από mizz
έχω κάνει ολοήμερη διαδρομή προς αλεποχώρι-σχίνος-λίμνη βουλιαγμένης-λουτράκι και επιστροφή από νέα εθνική οδό. συνολικά km 220 πήγαινε-έλα
καλά δικάβαλος ούτε που θα το σκεφτόμουν ούτε r6 να είχα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα
αλλά solo μια χαρά βολεύτηκα και οι ταχύτητες κομπλέ. σίγουρα στο ταξίδι δεν είναι τόσο βολικό όσο το ninjaki άπο άποψη κρατάς γκάζι και πας (καθώς θέλει να παίζεις με τις στροφές κλπ) αλλά σε όλα τα άλλα είναι μπροστά :lol: :sun:
Δηλαδή εσύ λες πως το δίχρονο 125cc είναι το ίδιο με ένα τετράχρονο 250cc??
Έλα τώρα... Εν πάσει περιπτώση, μιας που λες πως ότι...

Αρχικά δημιουργήθηκε από mizz
ninjaκια τρώω για πρωινό
Βάλε όμως και λίγη μαρμελαδίτσα στο πρωινό που τρως ώστε να έχει λίγη γλύκα
γιατί σκέτη λαδίλα από δίχρονο μοτέρ 125cc για breakfast δε λέει.:cry:


_______________________________________________
Φιλαράκο Litespeed, το Kawasaki είναι ένα από τα καλύτερα εργαλεία που
υπάρχουν αυτή τη στιγμή στην αγορά. Είναι 250cc, είναι τετράχρονο, είναι
γιαπωνέζικο, είναι ολοκληρωμένο κτλ. Πράγματι το Aprilia RS 125 έχει
καλύτερα περιφερειακά. Εσύ τι γνώμη έχεις; :wave2:

delpiero
24/07/2009, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Δεν διαφωνεί κανείς αλλά για προσπάθησε να κάνεις καμμιά διαδρομή 100-150km δικάβαλος με 140km/h που το ninja μπορεί.Θα πάρεις το πιστόνι στο χέρι ή όχι; Κι εμένα μου αρέσει περισσότερο το RS αλλά θα το έπαιρνα σαν δεύτερο μηχανάκι καθαρά για θέμα διασκέδασης.Όταν μπαίνει έστω και στο ελάχιστο το ζήτημα της πρακτικότητας το Ninja είναι πολύ μπροστά...


3 χρονια με το rs αθηνα-πατρα και αθηνα-κυλληνη και αντιστροφα(τουλαχιστον 5 φορες το χρονο αυτη η διαδρομη) με 150-160 χλμ και δεν εκανε κιχ....

mizz
25/07/2009, 02:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Δηλαδή εσύ λες πως το δίχρονο 125cc είναι το ίδιο με ένα τετράχρονο 250cc??
Έλα τώρα... Εν πάσει περιπτώση, μιας που λες πως ότι...

Βάλε όμως και λίγη μαρμελαδίτσα στο πρωινό που τρως ώστε να έχει λίγη γλύκα
γιατί σκέτη λαδίλα από δίχρονο μοτέρ 125cc για breakfast δε λέει.:cry:


_______________________________________________
Φιλαράκο Litespeed, το Kawasaki είναι ένα από τα καλύτερα εργαλεία που
υπάρχουν αυτή τη στιγμή στην αγορά. Είναι 250cc, είναι τετράχρονο, είναι
γιαπωνέζικο, είναι ολοκληρωμένο κτλ. Πράγματι το Aprilia RS 125 έχει
καλύτερα περιφερειακά. Εσύ τι γνώμη έχεις; :wave2:

όλο λαδίλα ακούω, αμάν δίχρονο και τα σχετικά
σε πληροφορώ πως είναι άκαπνο! αρκεί να είναι σωστά ρυθμισμένο
όλοι κράζουν κλπ δίχρονα αλλά δεν έχουν καβαλήσει
και μη μου πεις ααα είχα το 1821 το τάδε και έβγαζε ντουμάνια χαίρω πολύ
εδώ μιλάμε για σύγχρονο race replica με άριστα περιφερειακά
και αυτά τα τρώω για πρωινό κλπ για πλάκα το πα προφανώς - ισχύει όμως ότι τα περνάω
και δεν μου χει βγάλει κανένα πρόβλημα (σε βλέπω που λες είναι γιαπωνέζικο για το νιντζα και τα σχετικά. το ρσ απλό δίχρονο μοτέρ είναι, μόνος το λύνεις-δένεις άμα ξέρεις τα βασικά)
αυτιάααα

litespeed
25/07/2009, 06:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle


Φιλαράκο Litespeed, το Kawasaki είναι ένα από τα καλύτερα εργαλεία που
υπάρχουν αυτή τη στιγμή στην αγορά. Είναι 250cc, είναι τετράχρονο, είναι
γιαπωνέζικο, είναι ολοκληρωμένο κτλ. Πράγματι το Aprilia RS 125 έχει
καλύτερα περιφερειακά. Εσύ τι γνώμη έχεις; :wave2:

ακου εγω ζηλευω το ρσ γιατι εχει πιο καλο πλαισιο-φρενα-αναρτησεις και οτι αλλο αν και αυτα του νινζα δεν με χαλανε αφου η χρηση που το θελω δεν ειναι για πιστα .

οταν σκευτομουνα για την αγορα τις μοτο μου ητανε εκτως γιατι ειναι διχρονο ...
πιστευω πως σε σχεση με το νινζα εχει μεγαλυτερη καταναλωση περισσοτερα εξοδα και οχι και πολυ ξεκουραστα ταξιδια .
με το νινζα ειχα κανει 500km σε μια κυριακη και ουτε η θεση οδηγησης με κουρασε αλλα ουτε και αυτο κουραστικε ...

και το ρσ σιγουρα θα κανει μεγαλα ταξιδια αφου ειναι και υγροψυχτο αλλα δεν εχει τοσο ανετη θεση οδηγησης και τσιριζει συνεχια ως διχρονο που ειναι ...

και κατι ακομα ειναι πως για το service της aprilia δεν ακουω και τα καλυτερα ...

αν και δεν γνωριζω ακριβος την τιμη του ρσ νομιζω κανει καπου 5000 και το νινζα οταν το πηρε εκανε 4300 .

οπως και να το κανουμε το καθενα εχει τα καλα και τα κακα του .
και τελος παντων ειναι μηχανακια για να μπεις στον κοσμο της μηχανης , σε 2-3 χρονια παιρνεις αλλο ...