PDA

View Full Version : Tdm Abs λαμπακι



Smoky
23/07/2009, 22:12
Καλησπερα ,
εχω ενα TDM abs του '07 , οταν κανω πατηλικια και ανοιγματα δυνατα μου αναβει το λαμπακι του abs . Για την ακριβεια αναβοσβηνει . Αν παω τον διακοπτη στο off και μετα παλι on το λαμπακι σβηνει . ΤΟ abs λειτουργει κανονικα σε ολες τις περιπτωσεις.
καμια ιδεα ?

nionio$
24/07/2009, 10:13
οταν κανεις καγκουριες (σουζες ΄η παντηλικια):D ,διαβαζει διαφορετικα ο αισθητηρας εμπρος και διαφορετικα πισω...οποτε δινει λαθος μετρηση στον εγκεφαλο του αβς κ αναβει το λαμπακι...αυτο δεν ειναι προβλημα...αλλα αν στο κανει στις τελικες κ πανω απο 180 χλμ εχει προβλημα λογικα ο αισθητηρας του abs και αλλαζετε ισως κ η πισω ζαντα...αλλα πρωτα απ ολα θα το δει εξουσιοδοτημενο service να σου πει ακριβως.. δεν ειμαι κ μηχανικος....αλλαζονται στην εγγυηση!!!:wave2:

Smoky
24/07/2009, 11:26
οχι μονο στις καγκουριες μου το κανει :smilea:
Και εγω κατι τετοιο ειχα στο μυαλο μου αφου ολα λειτουργουν κανονικα .
θα το παω σημερα στη Yamaha για καλο και κακο .
thanx

aisxos
27/07/2009, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Smoky
οχι μονο στις καγκουριες μου το κανει :smilea:
Και εγω κατι τετοιο ειχα στο μυαλο μου αφου ολα λειτουργουν κανονικα .
θα το παω σημερα στη Yamaha για καλο και κακο .
thanx εαν γινεται γραψε τι σου ειπαν γιατι μου το παρουσιασε και εμενα αυτο στο λαμπακι.ενω ολα λειτουργουν κανονικα.

trelf
25/11/2009, 17:33
εμενα μετα τα 195 χμ/ω αναβε το λαμπακι του ΑΒS και επρεπε να σβησω την μηχανη και να την επανεκινησω για να σβησει το λαμπακι και να επανελθει σε λειτουργια το ABS.

το προβλημα ηταν καποιο φωτοκυτταρο....πηγα στη YAMAHA και μου αλλαξε την πισω ζαντα....δεν μου πηραν λεφτα....το προβλημα λυθηκε!!!

:beer: :beer:

Tpap
25/11/2009, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από trelf
εμενα μετα τα 195 χμ/ω αναβε το λαμπακι του ΑΒS και επρεπε να σβησω την μηχανη και να την επανεκινησω για να σβησει το λαμπακι και να επανελθει σε λειτουργια το ABS.
το προβλημα ηταν καποιο φωτοκυτταρο....πηγα στη YAMAHA και μου αλλαξε την πισω ζαντα....δεν μου πηραν λεφτα....το προβλημα λυθηκε!!!
:beer: :beer:

ελλατωματικό ''φωτοκύτταρο'' και σου αλλάξαν την ζάντα...?

οκ. :wave2:

aisxos
25/11/2009, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
ελλατωματικό ''φωτοκύτταρο'' και σου αλλάξαν την ζάντα...?

οκ. :wave2: YAMAHA απλοχερη εγγυηση !!!!!

Smoky
26/11/2009, 01:31
συγνωμη ρε σι aisxos που δεν απαντησα αλλα ξεχαστηκα. Πουλησα το TDM και ειχα καιρο να μπω στο φορουμ . Δεν ξερω αν εχεις απαστηση αλλα Μου ειπαν στη yamaha οτι ετσι ειναι η σωστη λειτουργια του ABS αισθητηρα . Μελιγα λογια αυτο που εγραψε ο φιλος στο δευτερο ποστ.
;)
bye

aisxos
26/11/2009, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Smoky
συγνωμη ρε σι aisxos που δεν απαντησα αλλα ξεχαστηκα. Πουλησα το TDM και ειχα καιρο να μπω στο φορουμ . Δεν ξερω αν εχεις απαστηση αλλα Μου ειπαν στη yamaha οτι ετσι ειναι η σωστη λειτουργια του ABS αισθητηρα . Μελιγα λογια αυτο που εγραψε ο φιλος στο δευτερο ποστ.
;)
bye ναι δεν υπαρχει προβλημα μετα απο πολλες φορες πηγα και εγω στο συνεργειο οπου και μου ειπαν οτι δεν ειναι καποιο προβλημα..