PDA

View Full Version : fz6 vs gsr vs hornet μη με παρεται με τις πετρες.. pleaseeee



giannis113
24/07/2009, 03:58
χαιρεται κυριοι μηχανοβοιοι.. (πως γραφεται αυτη η λεξη...)
φαζερ θα παρω και μαλιστα s2 αλλα ρε παιδια την απορια την εχω και δε μου την ελησε κανενας..
δε ρωταω για στροφες φρενα πλασια και αλλα τετοια.. γιατι απο τοτε που θελω fazer αυτα διαβαζω και μαθαινω.
θελω να μαθω τι γινεται με τα μοτορια. :rolleyes:
δηλαδης, εχουμε αυτα τα τρια fz6 gsr hornet
τα στηνουμε σε ευθεια
και αν θελεται και με τους ιδιους οδηγους (υποθετικα) :beer:
τι γινεται ?
fazer gsr εχουν και τα δυο 98 αλογατα (οχι στον τροχο) και 600 κυβικα γιατι δηλαδη να πηγαινει το σουτζουκι καλυτερα?
το χορνετ εχει 3-4 αλογα παραπανω (οχι στον τροχο.) :nono:

για πειτε..

ξεκιναμε απο την πρωτη μεχρι την εκτη και την τελικη ταχυτητα..

ξερω θα μου πειτε μη κοιτας μονο αυτα στη μηχανη.. ελα ομως που ξεκαγκουριαστικα και μονο αυτο δεν κοιταξα ακομη. :rotflmao:
αντε αντε θελω να μαθω και μη με παρεται με τις πετρες. :wave2:

blueangel
24/07/2009, 06:02
:beer: Φίλε μου πάρε το fazer και θα σου λυθούν στην πορεία όλες οι απορίες...Ολα τα άλλα μοτόρια που ανάφερες δίπλα του είναι απλές οδοντόκρεμες!Μην παραμυθιάζεσαι:)

XJR_Billy
24/07/2009, 07:36
ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ !!!!:lol: :lol:

Φιλαράκι, αυτές οι μηχανές είναι πάνω κάτω το ίδιο. 2-3 άλογα δεν κάνουν τη διαφορά.
Αξιόπιστες, όμορφες και δυνατές.

Με το Fazer ένα σκαλί παραπάνω...:D :D :cool:

SeNNinhA
24/07/2009, 08:32
Σε αυτή την κατηγορία δεν ψάχνεις τα 2-3 άλογα διαφορά που θα έχουν (αν και σε καμία δεν το ψάχνεις βασικά εκτός κι αν είσαι αγωνιζόμενος). Και ναι έχουν μικροδιαφορές με το ένα να υπερτερεί κάπου και το άλλο κάπου αλλού.

Στην πράξη και οι 3 είναι πολύ καλές επιλογές για την κατηγορία τους. Οπότε θα έλεγα να πάρεις αυτή που σου αρέσει οπτικά περισσότερο.

Όσον αναφορά το FZ6 να ξέρεις ότι λόγω κινητήρα τα άλογα θα τα δεις στις ψηλές στροφές ενώ το gsr είναι πιο γεμάτο από χαμηλά.

Προσωπικά δεν μου αρέσει που θέλει δούλεμα ψηλά ο κινητήρας του FZ6 αλλά μου αρέσει το σουλούπι του. Το GSR_πάλι δεν μου αρέσει σαν σουλούπι αλλά έχει ωραίο κινητήρα και πολύ στηβαρό ψαλίδι. Το Hornet θα έλεγα ότι μου κάθεται πιο πολύ από όλα σαν σύνολο αλλά πάλι έχω ενα θεματάκι με την Honda που δεν την γουστάρω. Για τους περισσότερους πάλι αυτό είναι πλεονέκτημα.

Πάρε ότι τραβάει η ψυχή σου χωρίς να φοβάσαι ότι θα έχεις κάνει λάθος επιλογή.

Drapetsoniths
24/07/2009, 12:37
Δεν εχω οδηγησει το γιαμαχα αλλα εδω ειναι ενα διαγραμμα για μοντελα 06 (δηλαδη το προηγουμενο Ζ750,το πιο δυνατο, και το προηγουμενο καρμπυρατερατο χορνετ)που βρηκα να περιφερεται στο νετ.Τα μοτερ του gsr ,fz6 παραμενουν τα ιδια οποτε θεωρησε το up to date.

Μην δεσεις κομπο τα νουμερα καθως μαλλον αναφερεται στο στροφαλο,αλλα χρησιμοποιησε το για συγκριση.

Παντως στο δρομο οι διαφορες ειναι απειροελαχιστες (στα 600).Εγω (gsr) ανοιξα ρολλαριστος 2ες +(γιατι να το ξεκινησω δεν...) ,με το εν λογω χορνετ φιλου μου ,απο ψηλα (8k+ rpm) για να μην μετρησει το πιο χαμηλοροπο ,και παροτι στο διαγραμμα οι διαφορες φαινονται χαωδεις ,του ξεκολαγα ανετα μεν αλλα οχι τρελες διαφορες δε.Απο την αλλη βεβαια ειμαι και κουλαδι(2 μηνες με το ζουκι)
:ZZZ:

Με φαζερ δεν εχει τυχει να ανοιξω.Παντως μην ψαχνεις διαφορες στα 10ατα γιατι παιζει τεραστιο ρολο ο οδηγος αλλα και δν εχει και πολυ (πρακτικο) νοημα η συγκριση με αλλες μοτο μονο σε ευθεια.

Να τις συγκρινεις...... (επειδη ειμαι και κατοχος gsr και ξερετε την παροιμια με το σπιτι που πλακωνει) σε ψαλιδι και φρενα!

:rotflmao: :rotflmao: :lol: :beer:


169567

SnakeMJK
24/07/2009, 12:45
όταν έχουμε ίδια άλογα μετά μετράει λίγο (ειδικά στο 0-200) και το βάρος, τόσο της μηχανής όσο και του αναβάτη... επίσης έχει σημασία και σε ποιες στροφές τα δίνει το κάθε μηχανάκι (αλλά φαντάζομαι πάνω-κάτω στις ίδιες θα είναι).

και όπως και να το κάνεις τα 212 κιλά του fazer (abs) με τα 180 του gsr είναι αισθητή διαφορά. ίσως γι αυτό να είναι ελαφρώς πιο μπροστά τα δεύτερα.

SnakeMJK
24/07/2009, 12:48
άκυρο αυτό με τα κιλα.... 213 κιλά δίνεται το gsr με υγρά. η τιμή που είπα είναι αυτή που αναγραφόταν παλαιότερα και μάλλον ήταν χωρίς αυτά!

giannis113
24/07/2009, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Σε αυτή την κατηγορία δεν ψάχνεις τα 2-3 άλογα διαφορά που θα έχουν (αν και σε καμία δεν το ψάχνεις βασικά εκτός κι αν είσαι αγωνιζόμενος). Και ναι έχουν μικροδιαφορές με το ένα να υπερτερεί κάπου και το άλλο κάπου αλλού.

Στην πράξη και οι 3 είναι πολύ καλές επιλογές για την κατηγορία τους. Οπότε θα έλεγα να πάρεις αυτή που σου αρέσει οπτικά περισσότερο.

Όσον αναφορά το FZ6 να ξέρεις ότι λόγω κινητήρα τα άλογα θα τα δεις στις ψηλές στροφές ενώ το gsr είναι πιο γεμάτο από χαμηλά.

Προσωπικά δεν μου αρέσει που θέλει δούλεμα ψηλά ο κινητήρας του FZ6 αλλά μου αρέσει το σουλούπι του. Το GSR_πάλι δεν μου αρέσει σαν σουλούπι αλλά έχει ωραίο κινητήρα και πολύ στηβαρό ψαλίδι. Το Hornet θα έλεγα ότι μου κάθεται πιο πολύ από όλα σαν σύνολο αλλά πάλι έχω ενα θεματάκι με την Honda που δεν την γουστάρω. Για τους περισσότερους πάλι αυτό είναι πλεονέκτημα.


+10000000000000000

Bil_2
24/07/2009, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ !!!!:lol: :lol:

Φιλαράκι, αυτές οι μηχανές είναι πάνω κάτω το ίδιο. 2-3 άλογα δεν κάνουν τη διαφορά.
Αξιόπιστες, όμορφες και δυνατές.

Με το Fazer ένα σκαλί παραπάνω...:D :D :cool:

ΑΚΡΙΒΩΣ οτι λεει ο φιλος XT_Billy, ΣΥΜΦΩΝΩ απολυτα,

μονο αντι για την λεξη "FAZER" βαλε "HORNET" :rotflmao:

:beer:

blueangel
24/07/2009, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil_2
ΑΚΡΙΒΩΣ οτι λεει ο φιλος XT_Billy, ΣΥΜΦΩΝΩ απολυτα,

μονο αντι για την λεξη "FAZER" βαλε "HORNET" :rotflmao:

:beer:

Από πότε οι "σφήκες" γίνανε μηχανές:confused: :lol: :lol: :lol: :lol:

Bil_2
24/07/2009, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
Από πότε οι "σφήκες" γίνανε μηχανές:confused: :lol: :lol: :lol: :lol:

Απο το 1965 περιπου φροντισε η "μαμα" Honda...

http://www.best-motorcycle-gear.com/honda-motorcycle-history.html

:beer:

blueangel
24/07/2009, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil_2
Απο το 1965 περιπου φροντισε η "μαμα" Honda...

http://www.best-motorcycle-gear.com/honda-motorcycle-history.html

:beer:

Honda:sick: μπλιάχχχχχχχχχχ:hypnotize :a014: :a13: :lol: :lol: :lol: :lol:

XJR_Billy
24/07/2009, 18:19
Εντάξει μάγκες, όπως και να'χει, η αλήθεια να λέγεται...

Πρώτη η Honda με την Hornet δημιούργησε το "streetfighter".:a012:

blueangel
24/07/2009, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Εντάξει μάγκες, όπως και να'χει, η αλήθεια να λέγεται...

Πρώτη η Honda με την Hornet δημιούργησε το "streetfighter".:a012:

Φτού σου:bawl: :bawl: :rotflmao:

XJR_Billy
24/07/2009, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
Φτού σου:bawl: :bawl: :rotflmao:

Εχμμμ..:blush: :blush: :D

Τι να τήν κάνεις μωρέ? Honda είναι...
Άχρωμη, άοσμη, αγευστη...:lol: :lol:

blueangel
24/07/2009, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Εχμμμ..:blush: :blush: :D

Τι να τήν κάνεις μωρέ? Honda είναι...
Άχρωμη, άοσμη, αγευστη...:lol: :lol:

Εισαι το πιο γ@μ@το και αλανιάριακο και ΑΠΑΙΧΤΟ σαλιγκάρι που έχω συναντήσει ποτέ:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :a20:

Giorgos19
24/07/2009, 18:41
Παρε το street triple για να μην σε νοιαζουν τετοια, ποταπα πραγματα!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Αντε να πω και γω την εμπειρια μου. Το gsr συγκρινομενο με το προηγουμενο χορνετ, ειναι απο παντου πιο γρηγορο.Αλλα μην φανταστεις τιποτα τρελο.. Μιλαμε για διαφορα που ενα φιλτρο μια εξατμιση και ζιγκλερωμα, την καλυπτουν και την "ανοιγουν" προς ωφελος του χορνετ αυτη τη φορα. Αυτα εξακριβωμενα. Για το φειζερ δεν γνωριζω δεν απαντω.

Για αυτο σου λεω...Triple και ασε τους αλλους να ψαχνονται........πισω σου :lol:

:wave2:

XJR_Billy
24/07/2009, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
Εισαι το πιο γ@μ@το και αλανιάριακο και ΑΠΑΙΧΤΟ σαλιγκάρι που έχω συναντήσει ποτέ:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :a20:

:lol: :lol: :beer: :beer: :beer: :wave2:

blueangel
24/07/2009, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Για το φειζερ δεν γνωριζω δεν απαντω.

Να πάς να μάθεις:o :winka: :wave2:

Aleziel
24/07/2009, 22:50
to fz6 exei psiloteri teliki gyro sta 5KM/h, stis panomiotipes idanikes synthikes pou anafereis. twra ean ta pianei kai arketa grigora se sxesh me ta ypolipa mixanakia auto einai poly eksidikeumeno

Giorgos19
25/07/2009, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
Να πάς να μάθεις:o :winka: :wave2:

Τι να μαθω??:confused: :confused: :confused:
Δεν το λεω με ειρωνια, πραγματικα δεν καταλαβαινω τι θες να πεις!

blueangel
25/07/2009, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Τι να μαθω??:confused: :confused: :confused:
Δεν το λεω με ειρωνια, πραγματικα δεν καταλαβαινω τι θες να πεις!

Πλάκα κάνω ρε σύ φαντάστηκα όπως ο Βασίλης πιο πρίν το κατάλαβε θα τόπιανες και σύ:winka: Δεν θα σε χάλαγε πάντως να μάθαινες περισσότερα πράγματα για την κορυφαία ανωτερότητα των Fazer σε σχέση με τα άλλα συμπαθητικά απλώς μοτόρια:a22: :ninja: :lol: :beer: :beer: :beer:

Giorgos19
25/07/2009, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
Πλάκα κάνω ρε σύ φαντάστηκα όπως ο Βασίλης πιο πρίν το κατάλαβε θα τόπιανες και σύ:winka: Δεν θα σε χάλαγε πάντως να μάθαινες περισσότερα πράγματα για την κορυφαία ανωτερότητα των Fazer σε σχέση με τα άλλα συμπαθητικά απλώς μοτόρια:a22: :ninja: :lol: :beer: :beer: :beer:

Ασε ασε, λιγο η κουραση, πολλη η ζεστη, οποτε καταλαβαινεις. Που να λειτουργησει ο καημενος ο μυαλος! :lol:
Εγω θελω να μαθω για αυτο το σουπερ ντουπερ μηχανακι, αλλα με φοβουνται και δν με παιζουν!

:rotflmao: :rotflmao:

blueangel
25/07/2009, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Ασε ασε, λιγο η κουραση, πολλη η ζεστη, οποτε καταλαβαινεις. Που να λειτουργησει ο καημενος ο μυαλος! :lol:
Εγω θελω να μαθω για αυτο το σουπερ ντουπερ μηχανακι, αλλα με φοβουνται και δν με παιζουν!

:rotflmao: :rotflmao:

:lol: :lol: :lol:Που να σε παίξουν σου λέει αυτός θα κάνει καγκουριές μην του δείξουμε και τα χαρίσματα του fazer γιατί θα τον χάσουμε στις πίστες:rotflmao:

valantis8
26/07/2009, 01:42
νομίζω παίδες ότι είναι θέμα γούστου, το gsr είναι απλά πιο παιχνιδιάρικο απο τα άλλα δυο, εγω gsr έχω και πριν το πάρω οδήγησα και fazer, και z750. πολύ ωραίο το z. To fazer είναι πιο πολύ τουριστική μηχανη, εμενα προσωπικά μου είναι άχρηστη η δύναμη στα ψηλά, το gsrακι μου την έχει παντού και δεν κοστίζει κι ένα κάρο λεφτά.
Για το hornet δεν έχω άποψη αλλά honda=τίμιο.
Ρε παίδες που είδατε περισσότερη τελική σε fazer????
Eγω ας πούμε στο δικό είδα στην εθνική θεσ/νικη λάρισα 251, καλά δεν είναι?????
Να μαστε καλά όρθιοι, και να γουστάρουμε τα μοτο μας, αυτό άλλωστε μας ενώνει όλους.
Καλό καλοκαίρι, και πάντα όρθιοι.

blueangel
26/07/2009, 05:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από valantis8

Ρε παίδες που είδατε περισσότερη τελική σε fazer????
Eγω ας πούμε στο δικό είδα στην εθνική θεσ/νικη λάρισα 251, καλά δεν είναι???Οχι φίλε γιατί με fazer θάβλεπες 260:)

valantis8
26/07/2009, 09:24
Xaxaχαχαχα 260???????? ωραίος το καλύτερο που έχω ακούση, θα είναι με διαφορά το ανεκδοτο του καλοκαιριού.
φιλικά και με διάθεση χιουμορ τα γράφω, κι οπως κάνω πλάκα, ετσι την δέχομαι κι ελεύθερα.:D :D :D
(αλλα 260)???

blueangel
26/07/2009, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από valantis8
Xaxaχαχαχα 260???????? ωραίος το καλύτερο που έχω ακούση, θα είναι με διαφορά το ανεκδοτο του καλοκαιριού.
φιλικά και με διάθεση χιουμορ τα γράφω, κι οπως κάνω πλάκα, ετσι την δέχομαι κι ελεύθερα.:D :D :D
(αλλα 260)??? :yuck: Κοίτα μόνο μην σου παγώσουν τα γέλια και πνιγείς από το τσαγάκι σε καμιά Εθνική όταν συναντήσεις κανά fazerάκι και το τσαντίσεις:);):a2: :a54:

valantis8
26/07/2009, 15:47
κοιτα δεν θα μπω καν στον κοπο να το βαλω με fazer κοντριτσα μάλλον δεν θα οδηγούσαν καλά αυτοί που βλέπουν ακόμη τις yousimoures του gsr, α και πρεπει να έχετε και καλύτερο ψαλίδι, αλλά και αυτά τα μπαντηλίκια που κάνει το fazer στο ξεκίνημα φοβίζουννν
αλλα 260??????? χαχαχαχαχαχαχαχα
μονο μην το πειτε πουθενα αλλού, ουτε η yamaha τα λεει αυτα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Buenaventura
26/07/2009, 17:55
Λοιπον,επειδη διαβαζω διαφορα περι streetfighter,ας κανουμε μια ιστορικη αναδρομη....Τα streetfighter προεκυψαν απο ss που σαβουρδιαστικαν και μετα οι ιδιοκτητες δεν ειχαν φραγκα να φτιαξουν εξ αρχης τα μηχανακια,οποτε εβγαλαν τα πλαστικα fairing εβαλαν μια καρατιμονα και voila!!!Tι σχεση εχουν δηλαδη τα fazerακια,hornetακια,gsrακια και τα υπολοιπα σε -ακια με streetfighter εν κατεχω........

Και για να μην μακρυγωρω......Παρε φιλαρακι ενα Tuono μεταχειρω,να δεις πως ειναι τα streetfighter και ασε τα -ακια για τους αλλους.......

:a5: :a5: :a5: :a39: :a39: :a39: :a014: :a014: :a014:

Bil_2
26/07/2009, 19:13
Ωραια, μπηκαν και τα PIAGGIO στην κουβεντα! :rotflmao:

:beer:

XJR_Billy
26/07/2009, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Buenaventura
Λοιπον,επειδη διαβαζω διαφορα περι streetfighter,ας κανουμε μια ιστορικη αναδρομη....Τα streetfighter προεκυψαν απο ss που σαβουρδιαστικαν και μετα οι ιδιοκτητες δεν ειχαν φραγκα να φτιαξουν εξ αρχης τα μηχανακια,οποτε εβγαλαν τα πλαστικα fairing εβαλαν μια καρατιμονα και voila!!!

ΧΑΧΑ ΧΑΑΑΧ ΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑ !!!!!!
:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :beer: :beer: