PDA

View Full Version : ΔΙΠΛΩΜΑ ΓΙΑ 50αρι



pyromaniacs
24/07/2009, 16:40
Γεια φιλοι,

Εχω μία απορία. Ενας μαθητης μου, 3ης λυκειου θέλει να βγάλει δίπλωμα για 50άρι και κανεις δεν του δίνει μία απαντηση με σαφήνεια για το τι ακριβώς πρεπει να κάνει. Αυτο που εγω γνωριζα είναι ότι απλα χρειαζόταν υπογραφες και απο τους δύο γονεις, να πάει στην τροχαία, εκει σε βάζουν να κάνεις κάτι σαν πορεία και τιποτα άλλο. Τωρα ρώτησε, και κάτι του λέγανε οι οτι θα εξεταστεί σε σήματα, λογικο μου φαίνεται, και μηχανολογικα χωρις όμως να του πούνε τι να διαβασει, από ποιο βιβλιο. Μηπως γνωριζει κάποιος την διαδικασια γιατι απλα μου φαινεται ότι στην τροχαια βαριουνται να δώσουν απαντηση στην ερώτηση του μικρου, Αυγουστος γαρ.

Ευχαριστω και καλο καλοκαιρι... :sun:

Dennis-
24/07/2009, 16:47
Βγαζουν ακομα καθαρα για 50cc διπλωμα? νομιζω πας 18 και βγαζεις το Α1? σε καλυπτει για 25 kw. Τωρα πως τα μετρανε αυτα σε αλογα και τετοια δεν γνωριζω.. :p 3η λυκειου ειναι κοντα στα 18 οποτε υπομονη καλυτερα. Κανε και εναν κοπο να ψαξεις με search to forum ειναι γεματο με θεματα για διπλωματα ! :smilea:

pyromaniacs
24/07/2009, 16:52
και εμενα περιεργο μου φαινότανε το γεγονος ότι βγάζουν διπλωμα για 50cc αλλαν τελικά το κάνουν απλ ακαι λογικα για να βγάλουν κανα φράγκο. Ο μικρος δεν κρατιεται και έχει ειδη παρει ένα 50 άρτι σκουτερ. θα ψάξω και μέσα στο forum

ευχαριστω πολύ και καλές βολτες

alexxxcbr
24/07/2009, 17:39
Στην τροχαια μονο βγαζουν για 50αρι.Πηγαινε και ρωτα για δικαιολογητικα.
Τα εχουν αναρτημενα σε πινακες.

:wave2: :wave2:

epp1640
24/07/2009, 17:59
1-2 παράβολα, επίσκεψη σε ιατρό, κόστος το πολύ 50 ευρώ μαζί με τις επισκέψεις εφόσον δεν έχει άλλο δίπλωμα οδήγησης. Μηχανολογικά σήματα ίδια με τις άλλες κατηγορίες (Α1 + Α). Δεν κάνει μαθήματα σε δάσκαλο. Διαβάζει, ορίζουν ημερομηνίες για θεωρητικές εξετάσεις, περνάει, παίρνει ημερομηνία για πρακτικές, πάει με δικό του ασφαλισμένο μη καγκουρεμένο 50άρι και τελειώνει.. :winka:

(ελπίζω να τον δασκάλεψες και για εξοπλισμό.. )

pyromaniacs
25/07/2009, 09:15
enoeitai pos ton daskalepsa gia eksoplismo, alla mallon den xreiazotane poli. O mikros foraei kranos panta, pragma pou tou to exei perasei kai o pateras tou afou kai autos exei moto. Se euxaristo poli gia tis plhrofories .


kalo kalokairi kai panta orthioi!!!:beer:

dead_kennedys
27/07/2009, 13:37
ME 100% EΓΚΥΡΟΤΗΤΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΧΤΕΣ ΠΗΡΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΡΟΧΑΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ:

(α) Παράβολα ?90 απο Εθνική Τράπεζα για τους γιατρούς
(β) 4 φωτογραφίες (2 για γιατρούς και 2 για τη τροχαία)
(γ) Φωτοτυπία ταυτότητας
(δ) Υπεύθυνη δήλωση Ν 1599/1986 που δηλώνει διευθυνση μόνιμης κατοικίας (στη δίνουν έτοιμη εκει)
(ε) Έναν λογαριασμό ΔΕΗ ή ΟΤΕ ή ΕΥΔΑΠ (απο δημόσιο μόνο, ΟΧΙ Cosmote, Hol κλπ) που να φαίνεται η διεύθυνση μόνιμης κατοικίας
(στ) Παράβολο από την Εφορία ?7,40
(ζ) Παράβολο Μετοχικού ταμείου στρατού ?3,00
(η) Ένσημο Ελληνικής Αστυνομίας ?3,00

και έπειτα πρεπει να βρεις τα βιβλία σου. Είναι και κάτι αλλα γραφιοκρατικά με αιτήσεις και μαλακίες που σου λένε οι τροχαίοι πως να τα κανεις εκει!

Αυτα...