PDA

View Full Version : Τρεμουλο στο μπροστινο με πολλα



x-rider
22/04/2005, 11:15
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, Εχω ενα V-STROM 1000,

το οποιο σε υψηλες ταχυτητες (γυρω στα 200 ),τρεμει τις

περισσοτερες φορες - σχεδον ολες- σαν ψαρι! λες και θα σε πεταξει

απο πανω!!!

εχω σχεδον αποκλεισει το θεμα αερα, γιατι εχω οδηγησει πολλες

φορες με πολυ αερα και με αλλες μηχανες,και δεν νομιζω να ειναι

αερας.

Τωρα τα λαστιχα ειναι μαμας, εχω κανει 7,000 χλμ

Εχουμε καμμια ιδεα?

Εσας με ταχυτητες 200 / 220 πως στεκεται στον δρομο?

φατα μουτρα
22/04/2005, 11:33
Αν το εχεις φορτωμένο όπως στο avatar πώς να μην τρέμαι το κακόμοιρο:D
βγάλε το top case αν έχεις και ξαναδοκίμασε
Αν δε γινεται τίποτα σφίγκεις το μπροστινό ή μαλακώνεις το΄πίσω

x-rider
22/04/2005, 11:37
χαχαχαχαχα

οχι ρε συ , μονοκαβαλος ειμουν χωρις τιποτα πανω!

μου το εκανε και ετσι οπως ημουν,αλλα εκει και εγω ειπα θα φταιει

το φορτωμα,αλλα μονοκαβαλο,η & δικαβαλο παλι ομως χωρις

βαλιτσες.

Σφιγγει το μπροστινο του?

ksoup
22/04/2005, 18:13
μια απλη λυση που κυριολεκτικα μεταμορφωνει προς το καλυτερο το μηχανακι ειναι να σηκωσεις τα καλαμια απο την τιμονοπλακα.Μετατροπη ανεξοδη γρηγορη και πολυ αποτελεσματικη καθως μεταφερεις περισσοτερο βαρος μπροστα και το μηχανακι πραγματικα βιδωνει.ετσι γινεται σταθεροτερο μπροστα στα πολλα, ακλονητο στους πλευρικους και πλαγιαζει πιο ευκολα καθως αποκτα πιο γρηγορη γεωμετρια....
η λυση αυτη ειναι δοκιμασμενη απο παρα πολλα ατομα στο εξωτερικο και απο αρκετους εδω.
Βεβαια οχι υπερβολες... μια μεση τιμη των 10-15 χιλιοστων ειναι αρκετη για να ευχαριστηθεις διαφορετικα το μηχανακι
:beer: :beer: :beer:

pepenaxos1
23/04/2005, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από x-rider
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, Εχω ενα V-STROM 1000,

το οποιο σε υψηλες ταχυτητες (γυρω στα 200 ),τρεμει τις

περισσοτερες φορες - σχεδον ολες- σαν ψαρι! λες και θα σε πεταξει

απο πανω!!!

εχω σχεδον αποκλεισει το θεμα αερα, γιατι εχω οδηγησει πολλες

φορες με πολυ αερα και με αλλες μηχανες,και δεν νομιζω να ειναι

αερας.

Τωρα τα λαστιχα ειναι μαμας, εχω κανει 7,000 χλμ

Εχουμε καμμια ιδεα?

Εσας με ταχυτητες 200 / 220 πως στεκεται στον δρομο?



Και εμενα το εκανε οταν την ειχα. Επισης το τρεμουλο το εκανε και σε χαμηλη ταχυτητα αφηνοντας το τιμονι αυξανοταν σταδιακα μεχρι που να θελει να με πεταξει κατω. Φανταστηκα οτι μπορει οι μπουκαλες να μην ειναι καλα στηριγμενες και η ευκαμψια που εχουν να ειναι μεγαλη ουτως ωστε να συνγχρονιζει στην πορεια και να δημιουργειται αυτο το φαινομενο. Μηπως θελει καποιο στηριγμα... η κατι τετοιο...

x-rider
23/04/2005, 10:50
Ευχαριστω για τις απαντησεις

Θα το κοιταξω αυτο με τις μπουκαλες

Υπαρχει περιπτωση να φταινε τα λαστιχα? Ειχα ακουσει κατι

για λαστιχα.(μικρο καρουμπαλο,να μην εχουν μπει σωστα)


ΚΑΛΗΜΕΡΑ

spargy
14/07/2005, 03:00
Βρήκες απάντηση στο πρόβλημα;
Είμαι σε σκέψεις να πάρω και εγώ το 1000 και προσπαθώ να μάθω από όσα εσείς έχετε ήδη διαπιστώσει..

THEOD
14/07/2005, 07:16
Εμένα αντίθετα, μέχρι στιγμής το μηχανάκι δείχνει σαν ακλόνητος βράχος σε οποιαδήποτε ταχύτητα....

Πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο, τσέκαρε προσεκτικά τα λάστιχα (πιέσεις-στραβοπατήματα στην ζάντα-χαλαρό σκελετό-ζυγοστάθμιση κλπ)

Κανένας
14/07/2005, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ksoup
μια απλη λυση που κυριολεκτικα μεταμορφωνει προς το καλυτερο το μηχανακι ειναι να σηκωσεις τα καλαμια απο την τιμονοπλακα.Μετατροπη ανεξοδη γρηγορη και πολυ αποτελεσματικη καθως μεταφερεις περισσοτερο βαρος μπροστα
Όταν σηκωσεις τα καλαμια απο την τιμονοπλακα, δεν φέρνεις βάρος μπροστά, αλλά αυξάνεις την καστερ, πράγμα που σημαίνει, ότι αποκτάς καλύτερη σταθερότητα στις ευθείες

Κανένας
14/07/2005, 09:15
Τι ίδιο αντιμετώπιζα με βαλίτσα (δεν έχω ίδια μηχανή) και έγινε έντονο, όσο φαγωνόντουσαν τα λάστιχα


Το πρόβλημα λύθηκε, όταν ξέσφιξα την προφορτιση του αμορτισέρ (που το θεωρώ πιο σωστό, από το να παίζεις με την γεωμετρία της μπροστινής ανάρτησης)

Grammarios
23/07/2005, 01:43
ΙΣΩΣ ΚΑΝΑ ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΠΧ ΜΠΑΓΚΑΖΙΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟ.ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ.

gollum
12/09/2005, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από pepenaxos1
Και εμενα το εκανε οταν την ειχα. Επισης το τρεμουλο το εκανε και σε χαμηλη ταχυτητα αφηνοντας το τιμονι αυξανοταν σταδιακα μεχρι που να θελει να με πεταξει κατω. Φανταστηκα οτι μπορει οι μπουκαλες να μην ειναι καλα στηριγμενες και η ευκαμψια που εχουν να ειναι μεγαλη ουτως ωστε να συνγχρονιζει στην πορεια και να δημιουργειται αυτο το φαινομενο. Μηπως θελει καποιο στηριγμα... η κατι τετοιο...


Βρεθηκε τελικα ο λογος που το κανει?
Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα...

:confused:

zoudis
12/09/2005, 16:07
".....Το πρόβλημα λύθηκε, όταν ξέσφιξα την προφορτιση του αμορτισέρ (που το θεωρώ πιο σωστό, από το να παίζεις με την γεωμετρία της μπροστινής ανάρτησης)......"

Λοιπόν παίδες, αυτό που γράφει ο ΚΑΝΕΝΑΣ παίζει να είναι πολύ σωστό. Εγω στο 650 είχα την πισω ανάρτηση στο 4 (όσοι ξέρουν) δηλ. ψιλο-τσίτα. Οταν πλάγιαζα με ταχυτητα μου "επαιζε" το πίσω μέρος-έτρεμε, σαν να έκανε ταλαντώσεις. Νόμιζα ότι ήταν λάστιχα ή πίεση ελαστικών. Αλλάζω την προφόρτηση του πίσω στο 2 (δηλ. μαλάκωσε και "σηκώθηκε" λίγο η μηχανή) και έγινε νομίζω πιο σταθερό πίσω ?!?

δεν μου το κάνει πλέον σε μία συγκεκριμένη στροφή που μου το έκανε. Καμία άποψη? Μπας και ειναι η ιδέα μου ?

Αλλά μπροστινο κούνημα δεν μου έκανε καμία φορά, ούτε στην τελική του (200 χλμ/'ωρα). Καμία συμβουλή για ρύθμιση στην μπροστινή ανάρτηση (πιρούνια) ?

x-rider
13/09/2005, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από gollum
Βρεθηκε τελικα ο λογος που το κανει?
Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα...

:confused:




Μαλλον ειναι τα λαστιχα , αλλα κανω "υπομονη" λογω

Οικονομικων:mad:


Παντως επαναλαμβανω οτι το εκανε στα 200 με 220

και ετρεμε ολο , και χωρις μπαγκαζιερες , μονοκαβαλος


Καλημερες σε ολους


:sun: