PDA

View Full Version : Φίλτρα Κ&Ν



chris_honda
25/07/2009, 12:24
(Καθότι ασχετος) με τα μηχανολογικά (ψείρας όμως στην συντηρηση) είδα στο νετ

φίλτρα αέρος της Κ&Ν για τις μότο μας..

Τα έχει βάλει κανείς?

θετικά του συγκεκριμένου φιλτρου είδα σχετικά..
Έχει μειονεκτήματα καθόλου??? Αν το αντικαταστήσω με το ¨Μαμά¨?

twat
25/07/2009, 13:21
εχω χρησιμοποιησει ΚΝφιλτρα αερος σε τρια μηχανακια μου μεχρι τωρα. υποσχεται πιο ελευθερη ροη αερα προς το φιλτροκουτι. προσωπικα ποτε δεν μπορεσα να καταλαβω καλυτερη αποδοση παρα μονο μια φορα,διαφορα στην αποκριση στο γκαζι.σε συνδιασμο με ενα πιο ελευθερο τελικο και ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ ΡΥΘΜΙΣΗ ΣΤΗ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ τοτε θα δεις και καποια αλογακια παραπανω. σου λεω οποσδηποτε γιατι 99% το μιγμα σου θα φτωχεινει με τις παραπανω δυο μετατροπες. προσωπικα τα χρησιμοποιω γιατι ειναι ποιοτηκοτερα των standard και με το σκεπτικο οτι το εκαστοτε μηχανακι το κρατω για μερικες δεκαδες χιλιαδες km πριν το πουλησω με συμφερει αφου το ΚΝ δεν το πετας(υπαρχει κιτ καθαρισμου):)

kavaleon
02/08/2009, 18:15
Παρατήρησες καμιά αυξηση στην κατανάλωση καυσίμου?:confused: :confused: :confused:

the who
02/08/2009, 19:50
KN και εξατμιση και dynojet αν θελεις να δεις καποια διαφορα(οχι πολυ μεγαλη).Η καταναλωση δεν ανεβαινει,ισα ισα που με καλορυθμισμενα καρμπς μπορει να πεσει και λιγο.

Alarm
05/08/2009, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris_honda
(Καθότι ασχετος) με τα μηχανολογικά (ψείρας όμως στην συντηρηση) είδα στο νετ

φίλτρα αέρος της Κ&Ν για τις μότο μας..

Τα έχει βάλει κανείς?

θετικά του συγκεκριμένου φιλτρου είδα σχετικά..
Έχει μειονεκτήματα καθόλου??? Αν το αντικαταστήσω με το ¨Μαμά¨?

μειονεκτημα οχι δεν θα εχεις. κερδος στην τσεπη θα εχεις.
το εχω παραγγειλει και εγω, δεν το εχω βαλει. αλλοι λενε BMC αλλοι K+N. Μπορεις να βαλεις ελευθερα χωρις να εχεις
το μυαλο σου σε επιδωσεις αναγκαστικα.

chris_honda
05/08/2009, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alarm
μειονεκτημα οχι δεν θα εχεις. κερδος στην τσεπη θα εχεις.
το εχω παραγγειλει και εγω, δεν το εχω βαλει. αλλοι λενε BMC αλλοι K+N. Μπορεις να βαλεις ελευθερα χωρις να εχεις
το μυαλο σου σε επιδωσεις αναγκαστικα.






thanks φιλος...:beer: :beer:

stefanos
05/08/2009, 14:35
Πάντως υπάρχει και το θέμα του πλησίματος και του λαδώματος του ΚΝ που δεν είναι και δουλειά ενός λεπτού ε?

KaTaNaS
05/08/2009, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Πάντως υπάρχει και το θέμα του πλησίματος και του λαδώματος του ΚΝ που δεν είναι και δουλειά ενός λεπτού ε?

kana 3wro mexri na stegnwsei twra, ki ena brady olokliro to xeimwna

the who
05/08/2009, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Πάντως υπάρχει και το θέμα του πλησίματος και του λαδώματος του ΚΝ που δεν είναι και δουλειά ενός λεπτού ε?

Καθε ποσα χλμ ομως?

sniper
05/08/2009, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Καθε ποσα χλμ ομως?

Στην πόλη ή στο βουνό;

the who
05/08/2009, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Στην πόλη ή στο βουνό;

Στο προφιλ του γραφει street μηχανακι.Οποτε απο πολλες αποψεις συμφερει ενα aftermarket φιλτρο.

sniper
05/08/2009, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Στο προφιλ του γραφει street μηχανακι.Οποτε απο πολλες αποψεις συμφερει ενα aftermarket φιλτρο.

Κι εγω το φοράω αλλά με ολόσωμη και PCIII....


Σε CBR600 είχα Κ&Ν με τελικό μόνο.... συμφέρει για τι κλείσιμο της τρύπας στις μεσαίες και στις αλλαγές φίλτρου.... για οικονομία δεν ξέρω....

the who
05/08/2009, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κι εγω το φοράω αλλά με ολόσωμη και PCIII....


Σε CBR600 είχα Κ&Ν με τελικό μόνο.... συμφέρει για τι κλείσιμο της τρύπας στις μεσαίες και στις αλλαγές φίλτρου.... για οικονομία δεν ξέρω....

Υπερκαταναλωση με ΚΝ εξατμιση κλπ χλωμο το βλεπω παντως.Σιγουρα ομως θα δουλευει καλυτερα το καθε μηχανακι αφου η ρυθμιση θα εχει γινει σε δυναμομετρο.

byron
05/08/2009, 15:06
Υπάρχει και αντίλογος πάντως για τα after φίλτρα. Και εδώ (απ΄τον reinmeister συγκεκριμένα) αλλά και σε ξένο forum έχω διαβάσει ότι τα stock φίλτρα προσφέρουν εξαιρετική εώς καλύτερη κάποιες φορές απόδοση απ΄τα aftermarket.

My two cents....:wave2:

sniper
05/08/2009, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Υπάρχει και αντίλογος πάντως για τα after φίλτρα. Και εδώ (απ΄τον reinmeister συγκεκριμένα) αλλά και σε ξένο forum έχω διαβάσει ότι τα stock φίλτρα προσφέρουν εξαιρετική εώς καλύτερη κάποιες φορές απόδοση απ΄τα aftermarket.

My two cents....:wave2:

Γενικώς ή μονο για τα Απρίλια μιλάς; :lol:

byron
05/08/2009, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Γενικώς ή μονο για τα Απρίλια μιλάς; :lol:

Μιλάω για τα πάντα εκτός από Honda. Σ΄αυτά βάζεις ένα scotts brite απ΄το μπακάλικο και είσαι οκ. :wave2:

sniper
05/08/2009, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Μιλάω για τα πάντα εκτός από Honda. Σ΄αυτά βάζεις ένα scotts brite απ΄το μπακάλικο και είσαι οκ. :wave2:

Τώρα μιλάς σωστά!

Βάλε κι ένα σκοτόιλερ και πας βόλτα around the planet :D :lol: :lol:

byron
05/08/2009, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τώρα μιλάς σωστά!

Βάλε κι ένα σκοτόιλερ και πας βόλτα around the planet :D :lol: :lol:

Λάθος κατάλαβες :smokin:

εννοώ ότι τα flatliners χονδαι είναι τόσο ψοφίμια που όχι Κ&N, ΤΝΤ θέλουν για να τσουλήσουν.

Για να πετάς λεφτά είναι τέτοια εποχή? :look:

sniper
05/08/2009, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Λάθος κατάλαβες :smokin:

εννοώ ότι τα flatliners χονδαι είναι τόσο ψοφίμια που όχι Κ&N, ΤΝΤ θέλουν για να τσουλήσουν.

Για να πετάς λεφτά είναι τέτοια εποχή? :look:

Α..... οκ

boldor900f
16/08/2009, 08:47
Εβαλα στο vt750c2.Στην αρχή έκανε τρύοα στα χαμηλά.
Τό έκλεισα λίγο και τώρα είναι οκ. Επίσης έχω ελεύθερες
εξατμίσεις και ανέβηκε λίγο η δύναμη ψηλά.
Το μόνο που χρειάζεται τώρα είναι λίγο γαργάλημα στα
carbs.
Είναι σωστό χωρίς συντήρηση.Πλύσιμο μπορείς να κάνεις
και με κοινό σαπούνι.Μετά πάντα βάζεις ψιλό λάδι.
Με το καλό να το βάλεις.