PDA

View Full Version : Ekana MaΛΑΚΙΑ!!!help!!!!



peter86
25/07/2009, 20:41
Παιδια καλησπέρα!!!έκανα τη μαλακια μου χτες!!!έπεσε η μηχανη από το σταντ. Αποτελέσμα???
Σπασμένη μανέτα φρένου,το φλασάκι ξεκούμπωσε προς τα μέσα (μπορώ να το βάλω εγώ??μη κάνω και άλλη μαλακία...), και τέλος το σημαντικότερο έσπασε το σημείο στήριξης της εξάτμισης (στο πίσω δεξί ποδοστήριο..) Τί κάνω???Βρίσκομαι διακοπές στη Σκύρο!!!!!!!Έχει πρόβλημα να μετακινειθεί η μηχανή στο κοντινότερο εξουσιοδοτημένο (Χαλκίδα) ή να καλέσω την οδική βοήθεία μου για να πάει κατευθέιαν για Αθήνα?????Στην ουσία η εξάτμιση στηρίζεται από όσο μπορώ να καταλάβω μόνο από την εξαγωγή.........

Όποιος βρίσκεται στον υπολογίστη του ας βοηθήσει.....

Ευχαριστώ και καλή συνέχεια με τις διακοπές σας σύντροφοι.....

SPORAKIAS
25/07/2009, 20:44
στηριξε προσωρινα με ενα συρμα την εξατμιση μην παθεις καμια χειροτερη ζημια...
το μονο προβλημα τωρα ειναι το φρενο....σε αυτο δεν μπορω να σε βοηθησω...
το φλασακι ειναι πταισμα....το φτιαχνεις και οταν γυρισεις...

tai
25/07/2009, 20:57
αν η μανετα αφησε 4-5 εκατοστά, παρε ενα σίδερο δεστο με σύρμα (πυκνά σαν πηνίο )και απεκτισες μια μανετα για λίγη και απαλη πιεση
(δεν τσαρουχώνουμε με αυτην την μοντα) φρενάρεις σαν να κρατάς αυγά.

με σύρμα δένεις και την εξάτμιση.

καθε 30χλμ στην αρχή και 50-60 μετα, ελέγχεις

αν δεν υπάρχουν αλλαγές (χαλαρώματα)στην κατασκευή απο την χρήση ξανακοίτα μετα απο 150χλμ

με το μαλακο και θα φτασεις

the who
25/07/2009, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
αν η μανετα αφησε 4-5 εκατοστά, παρε ενα σίδερο δεστο με σύρμα (πυκνά σαν πηνίο )και απεκτισες μια μανετα για λίγη και απαλη πιεση
(δεν τσαρουχώνουμε με αυτην την μοντα) φρενάρεις σαν να κρατάς αυγά.

με σύρμα δένεις και την εξάτμιση.

καθε 30χλμ στην αρχή και 50-60 μετα, ελέγχεις

αν δεν υπάρχουν αλλαγές (χαλαρώματα)στην κατασκευή απο την χρήση ξανακοίτα μετα απο 150χλμ

με το μαλακο και θα φτασεις

Η εναλλακτικα για τη μανετα μπορεις να βαλεις (σφηνωσεις) ενα κοματακι σωληνα και να εχεις προεκταση.Τα υπολοιπα στα ειπαν.

peter86
26/07/2009, 19:07
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά!!!!!!!!!!
Ηδη έχω δέσει με σύρμα την εξάτμιση .Μία άλλη λύση θα ήταν να κολλήσω προσωρινά την ένωση αυτή΄σε κάποιο σιδερά.Το υλίκό είναι αλουμίνιο.Μαλακία???
Με την μανέτα δ έχω μεγάλο πρόβλημα,έσπασε στη άκρη.
Ευχαριστώ πολύ και πάλι......

Ληστης
26/07/2009, 22:39
Το αλουμινιο θελει κολληση με argon. Δυσκολα σιδερας να εχει το εξοπλισμο.

tmracing.siros
26/07/2009, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Το αλουμινιο θελει κολληση με argon. Δυσκολα σιδερας να εχει το εξοπλισμο.

σιδερας οχι....αλλα ενας αλουμινας συγουρα....δεν μπορει ολο και καπου θα υαπρχει μαγαζι που να φτιαχνει αλουμινια,αν δεν βρεις ουτε εκει...ψαξε την τυχη σου σε κανενα μηχανουργειο...

gavcr
04/09/2009, 00:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
Παιδια καλησπέρα!!!έκανα τη μαλακια μου χτες!!!έπεσε η μηχανη από το σταντ. Αποτελέσμα???
Σπασμένη μανέτα φρένου,το φλασάκι ξεκούμπωσε προς τα μέσα (μπορώ να το βάλω εγώ??μη κάνω και άλλη μαλακία...), και τέλος το σημαντικότερο έσπασε το σημείο στήριξης της εξάτμισης (στο πίσω δεξί ποδοστήριο..) Τί κάνω???Βρίσκομαι διακοπές στη Σκύρο!!!!!!!Έχει πρόβλημα να μετακινειθεί η μηχανή στο κοντινότερο εξουσιοδοτημένο (Χαλκίδα) ή να καλέσω την οδική βοήθεία μου για να πάει κατευθέιαν για Αθήνα?????Στην ουσία η εξάτμιση στηρίζεται από όσο μπορώ να καταλάβω μόνο από την εξαγωγή.........

Όποιος βρίσκεται στον υπολογίστη του ας βοηθήσει.....

Ευχαριστώ και καλή συνέχεια με τις διακοπές σας σύντροφοι.....


Μανέτα φλας και εξάτμιση την γλύτωσα !!! την έσωσε η Βαλίτσα!!!!!

Απο απο το σταντ και εμενα με αέρα!!!!!!! φορτωμένη!!!!!!:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

ευτιχώς πλαστικό δεν ακούμπησε πουθενά!!!!!!

Η μανετα 40 και το φλας αλλα 40!!!!!