PDA

View Full Version : Ιδανικό στρώσιμο της συζύγου GSXR1300R Hayabusa.. Ζητούνται γνώμες και συμβουλές



nikpaps
22/04/2005, 12:26
Σε συνέχεια του προηγούμενου θέματος μου "Αλλαγή τρόπου ζωής με την προαναφερόμενη σύζυγο..", θα ήθελα να παρακαλέσω εσάς αγαπητοί κύριοι να καταθέσετε την γνώμη και τις εμπειρίες σας όσον αφορά το ιδανικό στρώσιμο της. Κάθε πότε πρέπει να γίνονται οι αλλαγές λαδιών; Πόσο πρέπει να την ανοίγω; πόσες στροφές για πόσα χιλιόμετρα;.. μερικές από τις ερωτήσεις μου..

anco
22/04/2005, 16:05
Λαδια Motul 5100 καθε 3000χλμ , παντα με νεο φιλτρο.

Στρωσιμο μεχρι τα πρωτα 1000χλμ οχι σε πολη, οι πρωτες 3 ταχυτητες μεχρι τις 3000 4-5-6η μεχρι τις 6000.


Προοδευτικα.....και χωρις απανοτα κατεβασματα.

Ζεσταμα πριν ξεκινησεις 3 λεπτα και μετα αλλα 2 με γκαζιες μεχρι τις 3000 στροφες.





:wave2:

BILL VUZAS
26/04/2005, 08:55
ΑΚΟΛΟΥΘΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΜΑΝΟΥΑΛ ΣΕΡΒΙΣ.ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ 2003.ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΣΤΡΩΣΕΙΣ.ΜΕΧΡΙ ΤΑ 800 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΑ ΣΤΑΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΩΣ ΤΑ 1600.ΦΟΡΤΙΖΕ ΚΑΙ ΑΠΟΦΟΡΤΙΖΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΟ ΜΟΤΕΡ.ΣΥΧΝΑ ΑΝΕΒΟΚΑΤΕΒΑΣΜΑΤΑ ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ.ΜΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΣΕ ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ.(ΤΟ ΧΑΓΙΑ ΣΕ ΠΑΡΑΣΥΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΜΕΓΑΛΗ ΡΟΠΗ).ΜΕΤΑ ΤΑ 1600 ΑΝΟΙΓΕ ΕΩΣ ΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΣΤΑΔΙΑΚΑ.ΜΗΝ ΤΟ ΦΟΒΑΣΕ ΕΙΝΑΙ ΑΛΕΞΙΣΦΑΙΡΟ.ΕΠΙΜΕΝΩ ΣΕ ΣΥΧΝΑ ΑΝΕΒΟΚΑΤΕΒΑΣΜΑΤΑ ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΛΑΚΩΣΕΙ ΚΑΠΩΣ ΤΟ ΣΑΣΜΑΝ.(ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ GSX R1000 K5 ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΟ).Η ΙΔΙΑ ΤΑΚΤΙΚΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΝΕΑ ΜΟΝΤΕΛΑ.ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ.ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ-ΦΙΛΤΡΟΥ ΣΤΑ 1000 ΧΙΛ.ΜΕ ΛΑΔΙΑ ΗΜΙΣΥΝΘΕΤΙΚΑ(ΜΙΑΣ ΚΑΛΗΣ ΜΑΡΚΑΣ,ΜΗΝ ΜΑΣΑΣ ΚΑΠΟΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΜΑΡΚΑ).ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΑ-ΦΙΛΤΡΟ ΣΤΑ 6000 ΧΙΛ.ΠΑΛΙ ΜΕ ΗΜΙΣΥΝΘΕΤΙΚΑ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΑ 12000 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ.ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΘΕ 6000 ΧΙΛ.ΛΑΔΙΑ-ΦΙΛΤΡΟ ΦΟΥΛ ΣΥΝΘΕΤΙΚ.
ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ.

SF
24/05/2005, 15:36
Οι συμβουλές που έχω ακούσει (και δεχτεί) για το busa μου είναι για λαδια ημισυνθετικά, γιατί τα συνθετικά κάνουν την καμπάνα να.. καμπανίζει. Για αλλαγή λαδιών ακούγονται όλα: από 3 μέχρι τα 6000 χλμ που λέει το manual. Εγώ προς το παρόν αλλάζω στα 5000 για να μη χάνω και το μέτρημα :)

Επί τη ευκαιρία να πω ότι μέχρι στιγμής έχω βάλει αρκετή βενζίνη 95 και δεν έχω ακούσει κανένα knock. Δεν είδα διαφορά από την 100 γενικότερα (πράγμα που απλώς επιβεβαιώνει τη θεωρία).