PDA

View Full Version : Εκκλησία, Ελλάδα και πολιτισμός!!!!



sprint
27/07/2009, 10:41
Αυτό που μας διαφήμισε τώρα μας δυσφημεί
Του ΓΙΩΡΓΟΥ ΚΑΡΟΥΖΑΚΗ Την ταχύτητα με την οποία λογόκριναν το φιλμάκι του Κώστα Γαβρά στο Νέο Μουσείο της Ακρόπολης, ύστερα από τις πιέσεις εκκλησιαστικών κύκλων και με τις ευλογίες του υπουργού Πολιτισμού Αντώνη Σαμαρά, θα τη ζήλευε σίγουρα ο Αντρέι Ζντάνοφ, ο τρομερός λογοκριτής της σταλινικής περιόδου.

«Ελλάδα: Ο Κώστας Γαβράς εξεγείρεται για τη λογοκρισία στο φιλμ κινουμένων σχεδίων του», γράφει η ηλεκτρονική έκδοση του «Le point»
Χθες το πρωί διαπιστώσαμε, ιδίοις όμμασι, το «ψαλίδισμα» του ντοκιμαντέρ-ανιμέισον του Κώστα Γαβρά, παρακολουθώντας, ανάμεσα στους εκατοντάδες επισκέπτες, το βίντεο διάρκειας 13 λεπτών για την αρχιτεκτονική και την ιστορία του Παρθενώνα. Μέσα σε αυτό το γενικό βίντεο σε σκηνοθεσία Κ. Αρβανιτάκη έχει ενσωματωθεί και το απόσπασμα διάρκειας ενός λεπτού και 40 δευτερολέπτων από το ντοκιμαντέρ του διεθνούς Ελληνα σκηνοθέτη. Τα δώδεκα δευτερόλεπτα από το απόσπασμα του φιλμ-ανιμέισον του Γαβρά, το οποίο απεικόνιζε ρασοφόρους της πρώτης χριστιανικής περιόδου να καταστρέφουν τα φειδιακά ανάγλυφα του Παρθενώνα έχει, όντως, εξαφανιστεί.

Η απόφαση των υπευθύνων του Μουσείου και της Πολιτείας να λογοκρίνουν το ταινιάκι δεν είναι καθόλου απλή ιστορία, όπως, δυστυχώς, την παρουσιάζει ο καθηγητής, πρόεδρος του Νέου Μουσείου της Ακρόπολης και άλλοτε βουλευτής Επικρατείας του ΠΑΣΟΚ Δημήτρης Παντερμαλής, λέγοντας σε πρόσφατες δηλώσεις του: «Ορισμένοι εξέλαβαν τις μικρές μορφές (σε κινούμενα σχέδια) που αναρριχώνται σε κλίμακες για να φτάσουν τις μετόπες του Παρθενώνα ως ρασοφόρους και όχι ως ανθρώπους της εποχής. [...] κρίθηκε σκόπιμο να παραμείνει -ασφαλώς- η αναφορά στο γεγονός ως είχε και να εκπέσει ένα πλάνο 12 δευτερολέπτων το οποίο έτσι κι αλλιώς δεν έχει σχέση με την ουσία των πραγμάτων και ασφαλώς δεν αποτελεί κανενός είδους λογοκρισία».

Είναι ξεκάθαρο όμως όσο ποτέ ότι με την παρέμβαση στο φιλμάκι η ελευθερία της έκφρασης, μέγιστο αγαθό της δημοκρατίας, έχει... τσαλαπατηθεί. Πρώτα απ' όλα, κάποιοι αποφάσισαν να παρέμβουν και να αλλοιώσουν, επί της ουσίας, ένα καλλιτεχνικό έργο -πράξη απαράδεκτη σ' ένα δημοκρατικό πολίτευμα, συνηθισμένη σε θεοκρατικά και ανελεύθερα καθεστώτα- χωρίς καν να ρωτήσουν τον δημιουργό του. Και μάλιστα για να απαλείψουν από αυτό στοιχεία ιστορικά αποδεδειγμένα. Είναι αξιοσημείωτο, επίσης, ότι ακόμα και μετά την οργισμένη αντίδραση του Κώστα Γαβρά με δηλώσεις του στην «Ε» και το «Μέγκα», οι υπεύθυνοι του Μουσείου συνεχίζουν να τον αγνοούν. Ο ίδιος μίλησε για «απαράδεκτη λογοκρισία, λυπηρή για την Ελλάδα», για «πρακτικές Σοβιετικής Ενωσης» και ζήτησε να αφαιρεθεί το όνομά του από το απόσπασμα αφού δεν είναι πλέον δημιούργημά του. Παρ' όλα αυτά, το όνομά του υπήρχε χθες στους τίτλους τέλους του βίντεο.

Οσοι λογόκριναν το φιλμ του Γαβρά μάλλον δεν πρέπει να έχουν πλήρη συναίσθηση του μεγέθους της πράξης τους. Αν μπορούσαν να φανταστούν τον αντίκτυπό της στα διεθνή μέσα ενημέρωσης, δεν θα είχαν πειράξει ούτε χιλιοστό από το φιλμάκι. Η είδηση κάνει, κυριολεκτικά, τον γύρο του κόσμου. Ο Κώστας Γαβράς δεν είναι κάποιος δημιουργός της περιφέρειας. Ο σκηνοθέτης του «Ζ» έχει τιμηθεί με αρκετά διεθνή βραβεία, ανάμεσά τους και Οσκαρ το 1983 για τη διασκευή σεναρίου στον «Αγνοούμενο». Εκτός από τη Γαλλία έχει γυρίσει ταινίες και στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού, στην Αμερική. Δεν υπάρχει σοβαρό μέσο ενημέρωσης του πλανήτη («Λε Μοντ», Ασ. Πρες, Γαλλικό Πρακτορείο, «Νουβέλ Ομπσερβατέρ», «Νιου Γιορκ Τάιμς») που να μη φιλοξενεί τη «λογοκρισία Γαβρά στην Ελλάδα». Κρίμα και κακή αρχή για ένα νέο Μουσείο, που προσπαθεί να πείσει τη διεθνή κοινή γνώμη για το δίκαιο αίτημα της επιστροφής των Γλυπτών του Παρθενώνα στην Αθήνα. Μην ξαφνιαστείτε αν οι επικεφαλής του Βρετανικού Μουσείου μας πουν τώρα: «Σε ποιο Νέο Νέο Μουσείο θέλετε να τοποθετήσετε τα γλυπτά; Σε αυτό που διοικούν οι ιερωμένοι και η Αρχιεπισκοπή Αθηνών;». *

Εκτύπωση σελίδαςΑποστολή με EmailΔιάδοση στο GoogleΔιάδοση στο del.icio.usΔιάδοση στο FacebookΔιάδοση στο TwitterΔιάδοση στο BuzzΔιάδοση μέσω του AddThis.com


Απο την ηλεκτρονική σελίδα της Ελευθεροτυπίας.




ΣΧΟΛΙΑ;;;;;

Εχετλαίος
27/07/2009, 10:45
Αν δεν ήταν το παπαδαριό, η χώρα αυτή, ενδεχομένως, να ήταν έτη φωτός μπροστά.
Αλλά, αν πας να πεις κάτι που να τους "θίγει" -έχεις δεν έχεις δίκιο- τον έχεις "πιεί" από χέρι.
Εμετός εγγυημένος!
:mad:

jorgevaldano
27/07/2009, 10:46
φράσεις όπως "Eκκλησία και Πολιτισμός" ή "Εκκλησία και Επιστήμη" συνιστούν αντίφαση

sergiosm
27/07/2009, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
φράσεις όπως "Eκκλησία και Πολιτισμός" ή "Εκκλησία και Επιστήμη" συνιστούν αντίφαση

:nono: :nono:

Όπου "Εκκλησία" βάλε "Θρησκευτικός Φανατισμός" και είμαστε σύμφωνοι.

jorgevaldano
27/07/2009, 11:04
όχι, εκκλησία βάζω :nono:

iosif
27/07/2009, 11:13
ΚΑΛΑ ΛΕΕΙ

ΕΚΚΛΗΣΙΑ


Η ΠΙΣΤΗ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΝΤΙΦΑΣΗ ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ


ΠΑΝΤΑ ΓΕΛΑΓΑ ΜΕ ΤΟ "ΘΕΟΛΟΓΙΚΟ" ΣΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ!

ΚΑΙ ΠΩς ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΠΕΔΙΟ Η ΘΕΟΛΟΓΙΚΗ?
ΕΧΕΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ? ΒΑΣΙΖΕΙ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΣΕ ΜΕΛΕΤΗ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ?

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ (ΣΗΜΑΙΝΕΙ: ΘΕΣΜΟΣ ΠΟΥ ΟΡΓΑΝΩΝΕΙ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΠΙΣΤΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΙΕΡΕΩΝ-ΠΟΙΜΝΙΟΥ) ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΗ ΣΗΜΑΙΝΕΙ "ΔΕΝ ΕΡΕΥΝΩ-ΔΕΝ ΕΞΗΓΩ"

mzac
27/07/2009, 11:14
τι συζηταμε ρε παιδια τώρα... την ωρα που οι καθολικοί αποφασίζουν για την αναστολή της θειας μεταληψης λόγω της πανδημίας, ο "δικός μας" ο Ανθιμος Θεσ/νίκης αρνήθηκε και να το σχολιάσει.

Κάποια στιγμή πρέπει να καθαρίσει αυτή η πληγή της εκκλησίας απο τους επαγγελματίες :sad: :sad: :sad:

iosif
27/07/2009, 11:22
ναι μονο που ο παπας ακομα κανει κυρηγματα κατα των προφυλακτικων

jorgevaldano
27/07/2009, 11:28
όποιος πιστός αρρωστήσει από τη νέα γρίππη μετά από κοινωνία (ή κολλήσει HIV μετά από φίκι-φίκι χωρίς προφυλακτικό) θα είναι αμαρτωλός και καλώς αρρώστησε

τώρα, αν όλοι όσοι τον γνωρίζουν φωνάξουν πως πρόκειται για θαυμάσιο άνθρωπο και πραγματικό χριστιανό, τότε απλά ο θεός τον αρρώστησε "για να τον δοκιμάσει"

οι απαντήσεις είναι έτοιμες, λίγο στο φούρνο μικροκυμάτων τις βάζεις και τις σερβίρεις στα πρόβατα

sprint
27/07/2009, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
:nono: :nono:

Όπου "Εκκλησία" βάλε "Θρησκευτικός Φανατισμός" και είμαστε σύμφωνοι.


Η Εκκλησία είναι μια καλά δομημένη επιχείρηση που εμπορεύεται τον θρησκευτικό φανατισμό κ βγάζει εν μέσω κρίσης εκατομμύρια!!!

gs 500 f
27/07/2009, 12:45
αν δεν ηταν η εκκλησια και οτι αυτη πρεσβευη για το γενος ακομα θαμαστε σκλαβωμενοι στους τουρκους και παρα πολλοι ανθρωποι δεν θαβρισκαν παρηγορια και βοηθεια στα προβληματα τους....κλποι ανθρωποι που ηγουτε στην εκκλησια [παπαδες -δεσποτες]ειναι ανθρωποι και ουδεις αναμαρτητος...

MikeG
27/07/2009, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από gs 500 f
αν δεν ηταν η εκκλησια και οτι αυτη πρεσβευη για το γενος ακομα θαμαστε σκλαβωμενοι στους τουρκους και παρα πολλοι ανθρωποι δεν θαβρισκαν παρηγορια και βοηθεια στα προβληματα τους....κλποι ανθρωποι που ηγουτε στην εκκλησια [παπαδες -δεσποτες]ειναι ανθρωποι και ουδεις αναμαρτητος...


Προσωπικά δε το πιστεύω ούτε στο 1% αυτό. Απλά στα "σχολεία" μας, το λένε και το ξαναλένε μπας και το πιστέψουμε.

Το ότι και οι παππάδες, μοναχοί πολέμησαν και βοήθησαν είναι απολύτως λογικό, ανεξαρτήτως θρησκείας, αφού Έλληνες ήταν και αυτοί. Επίσης το ότι πολλά μοναστήρια και εκκλησίες έγιναν "γιάφκες" είναι και αυτό απόλυτα λογικό, όπως έγιναν για παράδειγμα πολλές σπηλιές και γενικά μέρη με άλλοθι.

XJR_Billy
27/07/2009, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από gs 500 f
αν δεν ηταν η εκκλησια και οτι αυτη πρεσβευη για το γενος ακομα θαμαστε σκλαβωμενοι στους τουρκους και παρα πολλοι ανθρωποι δεν θαβρισκαν παρηγορια και βοηθεια στα προβληματα τους....κλποι ανθρωποι που ηγουτε στην εκκλησια [παπαδες -δεσποτες]ειναι ανθρωποι και ουδεις αναμαρτητος...

Αν δεν έβλεπαν οι παπάδες το '21 τα κουμπούρια κολλημένα στο κρανίο τους δεν θα ευλογούσαν την Επανάσταση.

Η Εκκλησία ήταν,είναι,και θα είναι πάντα με το μέρος του δυνατού στην προσπάθειά της να κρατηθεί δυνατή...:evil:

Morton
27/07/2009, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από gs 500 f
αν δεν ηταν η εκκλησια και οτι αυτη πρεσβευη για το γενος ακομα θαμαστε σκλαβωμενοι στους τουρκους και παρα πολλοι ανθρωποι δεν θαβρισκαν παρηγορια και βοηθεια στα προβληματα τους....κλποι ανθρωποι που ηγουτε στην εκκλησια [παπαδες -δεσποτες]ειναι ανθρωποι και ουδεις αναμαρτητος...


Άν ήταν μόνο η εκκλησία το γένος θα ήταν ακόμα σκλαβωμένο στους Τούρκους...

Εχετλαίος
27/07/2009, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από gs 500 f
αν δεν ηταν η εκκλησια και οτι αυτη πρεσβευη για το γενος ακομα θαμαστε σκλαβωμενοι στους τουρκους

Προφανώς δε γνωρίζεις και πολλά από ιστορία.
Καλό θα ήταν να ανατρέξεις και να διαβάσεις τους αναθεματισμούς της τότε εκκλησίας δια του ίδιου του πατριαρχείου που αποκαλούσε τους Έλληνες επαναστάτες μιερά όντα και βλάσφημους. Τη μηχανοραφεία (του πατριαρχείου, φερέφωνο του εκάστοτε Σουλτάνου) να δολοφονήσουν επιφανείς επαναστάτες μαζί με τους άγγλους-γάλλους-πορτογάλλους κτλ.
Τους ακόμα υπαρκτους αναθεματισμούς σε ότι ελληνικό έχει απομείνει που ακόμα ανεχόμαστε στις και καλά "θείες λειτουργείες"{.
Άντε μην τα πάρω που θα μου πούνε ότι η εκκλησία βοήθησε και την επανάσταση!

:mad:

jorgevaldano
27/07/2009, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από gs 500 f
αν δεν ηταν η εκκλησια και οτι αυτη πρεσβευη για το γενος ακομα θαμαστε σκλαβωμενοι στους τουρκους και παρα πολλοι ανθρωποι δεν θαβρισκαν παρηγορια και βοηθεια στα προβληματα τους....κλποι ανθρωποι που ηγουτε στην εκκλησια [παπαδες -δεσποτες]ειναι ανθρωποι και ουδεις αναμαρτητος...

το έχεις καταπιεί το παραμυθάκι... δεν φταίς εσύ, το σερβίρουν συστηματικά και κατ' αποκλειστικότητα, κι εγώ και όλοι μας για πολλά χρόνια το πιστεύαμε...

η εκκλησία ΑΦΟΡΙΣΕ την επανάσταση το '21

αν θες σου παραθέτω και στοχεία από πηγές

bar-code
27/07/2009, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gs 500 f
αν δεν ηταν η εκκλησια και οτι αυτη πρεσβευη για το γενος ακομα θαμαστε σκλαβωμενοι στους τουρκους και παρα πολλοι ανθρωποι δεν θαβρισκαν παρηγορια και βοηθεια στα προβληματα τους....κλποι ανθρωποι που ηγουτε στην εκκλησια [παπαδες -δεσποτες]ειναι ανθρωποι και ουδεις αναμαρτητος...


to oudeis anamartitos apo to kano mpisnes dekaetion exei diafora.

Εχετλαίος
27/07/2009, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από bar-code
mpisnes dekaetion

Επέτρεψέ μου, χιλιετιών πλέον!

gs 500 f
27/07/2009, 13:21
ολοι εσεις οι επιστημονες λεβεντες μου που το θρησκευμα σας στην ταυτοτητα καποτε ελεγε Χ.Ο πηγενετε και αλαξτετο και γραξτε αθεοι,μουσουλμανοι κουμουνιστες και δεν ξερω τι αλλο και αν σας γινει και καμια στραβη με την μοτο μην επικαλεσθητε την παναγιτσα....δεν υπαρχει περιπτωση να με πεισετε ουτε και να σας πεισω γιαυτο απο την πλευρα μου δεν θα ξανασχοληθω για το καλο της παρεας και του σαιτ..γεννηθηκα ελληνας χριστιανος ορθαδοξος και θα πεθανω ελληνας και ελευθερος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εχετλαίος
27/07/2009, 13:24
Προπάντων ελεύθερος! Εντάξει, οκ.
Ξέρεις, δεν είναι κακό να μην πιστεύεις ότι σου λέει ο ένας και ο άλλος. Κακό είναι να είσαι δογματικός, να μη θέλεις να ψαχτείς και να αράζεις στη βολεψιά σου γιατί δεν τολμάς να σκεφτείς και να συνειδητοποιήσεις ότι σε δουλεύουνε ψιλό γαζί.
Αυτό είναι κακό.
Και βασικά, ξια σου. :wave2:

MikeG
27/07/2009, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gs 500 f
ολοι εσεις οι επιστημονες λεβεντες μου που το θρησκευμα σας στην ταυτοτητα καποτε ελεγε Χ.Ο πηγενετε και αλαξτετο και γραξτε αθεοι,μουσουλμανοι κουμουνιστες και δεν ξερω τι αλλο και αν σας γινει και καμια στραβη με την μοτο μην επικαλεσθητε την παναγιτσα....δεν υπαρχει περιπτωση να με πεισετε ουτε και να σας πεισω γιαυτο απο την πλευρα μου δεν θα ξανασχοληθω για το καλο της παρεας και του σαιτ..γεννηθηκα ελληνας χριστιανος ορθαδοξος και θα πεθανω ελληνας και ελευθερος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Φίλε, δεν υπάρχει από τη πλευρά μου τουλάχιστον, σκοπός για τσακωμό ή μέγιστης αντιπαράθεσης. Κουβεντούλα κάνουμε..

By the way, οι ταυτότητες πλέον δεν αναφέρουν θρήσκευμα & εγώ γεννήθηκα Κρητικός, απόγονος Μινωιτών & Μαυριτανών :wave2:

XJR_Billy
27/07/2009, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Φίλε, δεν υπάρχει από τη πλευρά μου τουλάχιστον, σκοπός για τσακωμό ή μέγιστης αντιπαράθεσης. Κουβεντούλα κάνουμε..

By the way, η ταυτότητες πλέον δεν αναφέρουν θρήσκευμα & εγώ γεννήθηκα Κρητικός, απόγονος Μινωιτών & Μαυριτανών :wave2:

Παλιο-Πειρατή !!!:D :D :beer:

XJR_Billy
27/07/2009, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από gs 500 f
ολοι εσεις οι επιστημονες λεβεντες μου που το θρησκευμα σας στην ταυτοτητα καποτε ελεγε Χ.Ο πηγενετε και αλαξτετο και γραξτε αθεοι,μουσουλμανοι κουμουνιστες και δεν ξερω τι αλλο και αν σας γινει και καμια στραβη με την μοτο μην επικαλεσθητε την παναγιτσα....δεν υπαρχει περιπτωση να με πεισετε ουτε και να σας πεισω γιαυτο απο την πλευρα μου δεν θα ξανασχοληθω για το καλο της παρεας και του σαιτ..γεννηθηκα ελληνας χριστιανος ορθαδοξος και θα πεθανω ελληνας και ελευθερος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αδερφέ, δεν νομίζω ότι υπήρχε πρόθεση προσβολής από κάποιον.
Ούτε έθιξε κανένας τα πιστεύω σου.

Απλά σχολιάζουμε κάποια "στραβά" που κάνει η κεφαλή της Εκκλησίας...

Αν σε έθιξα με το παραπάνω ποστ μου, ειλικρινά, δεν είχα σκοπό.:wave2:

jorgevaldano
27/07/2009, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από gs 500 f
και αν σας γινει και καμια στραβη με την μοτο μην επικαλεσθητε την παναγιτσα....


πέρασα μπροστά από μια εκκλησία το σάββατο, στην εκάλη

από απέναντι ερχόταν τυπάκι με σορτς, πάνω σε Ζ750, ξεκράνωτος

έκανε το σταυρό του περνώντας

θα τον φροντίσει η παναγίτσα...



και κάτι άλλο:

είμαι ΒΕΒΑΙΟΣ πως παρά τα όσα άκουσες εδώ, αύριο μεθαύριο αν προκύψει το θέμα σε καμιά συζήτηση στην παρέα σου θα ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ να λες πως χάρη στην εκκλησία ελευθερωθήκαμε από τους τούρκους...

LsKostas
27/07/2009, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από gs 500 f
ολοι εσεις οι επιστημονες λεβεντες μου που το θρησκευμα σας στην ταυτοτητα καποτε ελεγε Χ.Ο πηγενετε και αλαξτετο και γραξτε αθεοι,μουσουλμανοι κουμουνιστες και δεν ξερω τι αλλο και αν σας γινει και καμια στραβη με την μοτο μην επικαλεσθητε την παναγιτσα....δεν υπαρχει περιπτωση να με πεισετε ουτε και να σας πεισω γιαυτο απο την πλευρα μου δεν θα ξανασχοληθω για το καλο της παρεας και του σαιτ..γεννηθηκα ελληνας χριστιανος ορθαδοξος και θα πεθανω ελληνας και ελευθερος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Φιλε οταν γινεται η στραβη φυσικα λεμε "Παναγια μου βοηθα" και επειδη πιστευουμε ολο και κατι γινεται ... η Παναγια και η ετοιμοτητα βοηθα παντα (και κανα κρανος ε)


Αλλα αν δω τον Εφραιμ στο διαβα μου θα πω "Παναγια μου βοηθα με να τον σκοτωσω αργα και βασανιστικα εναν business man που τρωει με χρυσα κουταλια ενω παιδια πεθαινουν αβοηθητα επειδη η Εθνικη τραπεζα μπλοκαρει λογαριασμους χρηματων" (Ψαξτε ποιοι ειναι ιδιοκτητες...)

απλα πραγματα ...

Tpap
27/07/2009, 14:11
@χτ μπίλλυ--εχετλαίος--βαλδάνος: +1000 :a10:

sniper
27/07/2009, 14:17
Εχετε μπερδέψει την ανάγκη κάποιων να πιστεύουν σε κάτι, με το ίδρυμα που διαχειρίζεται αυτή την ανάγκη....


Είναι όπως όταν παλιά λέγαμε κουμουνιστή τον Στάλιν :rotflmao: :lol:

Εχετλαίος
27/07/2009, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εχετε μπερδέψει την ανάγκη κάποιων να πιστεύουν σε κάτι

Σαφώς, διότι το να μπορέσει να πιστέψει κανείς στον εαυτό του (και σε κανένα άλλο κερατ@) είναι και δύσκολο και απαιτεί πολλά, πάρα πολλά.
Οπότε οτιδήποτε "κάτι" πετάξει στο διάβα τους ο οποισδήποτε πονηρίδης το αρπούν, γαντζώνονται απάνω του, το υποστηρίζουν με θέρμη (και με τη ζωή τους ακόμα), ενώ ούτε να το εξηγήσουν μπορούν, ούτε να το καταλάβουν, ούτε να το επεξεργαστούν.
Οπότε μένουν στο ρηχό της αδιόρατης ικανοποποίησης της ανάγκης και όλα καλά.
Και εν τέλη, ο δύσμοιρος εαυτός παραμένει και πτωχός, και άδειος και παραγεμισμένο άχυρα σακί...
Λέω εγώ τώρα...

sniper
27/07/2009, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Σαφώς, διότι το να μπορέσει να πιστέψει κανείς στον εαυτό του (και σε κανένα άλλο κερατ@) είναι και δύσκολο και απαιτεί πολλά, πάρα πολλά.
Οπότε οτιδήποτε "κάτι" πετάξει στο διάβα τους ο οποισδήποτε πονηρίδης το αρπούν, γαντζώνονται απάνω του, το υποστηρίζουν με θέρμη (και με τη ζωή τους ακόμα), ενώ ούτε να το εξηγήσουν μπορούν, ούτε να το καταλάβουν, ούτε να το επεξεργαστούν.
Οπότε μένουν στο ρηχό της αδιόρατης ικανοποποίησης της ανάγκης και όλα καλά.
Και εν τέλη, ο δύσμοιρος εαυτός παραμένει και πτωχός, και άδειος και παραγεμισμένο άχυρα σακί...
Λέω εγώ τώρα...

Εδώ πάνε και ψηφίζουν επί σειρά ετών τα συγκεκριμένα 2 κόμματα..... Τι καθόμαστε και συζητάμε δεν καταλαβαίνω....

Εχετλαίος
27/07/2009, 14:32
Αμπελοφιλοσοφίες προ του μεσημεριανού γεύματος (άνευ οινοποσίας λόγω αιμορροίδων)
:D

Εχετλαίος
27/07/2009, 18:42
A, και μην ξεχνιόμαστε κε κε Άνθιμε
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=54951&cid=4