PDA

View Full Version : υπερ-καταναλωση βενζινης



eXJey
27/07/2009, 12:11
μετρησα το xj 900 τι καταναλωση εχει και κατι δεν μου παει καλα, μετρησα περιπου 9 με 10 λιτρα ανα 100 χιλιομετρα. Μηπως εχω προβλημα στα καρμπ; ειναι φυσιολογικο; μιλαμε για μεση ταχυτητα 120km/h.

Τεχνικα, τι ακριβως συμβαινει στην υπερ-καταναλωση; πεφτει περισσοτερη βενζινη και γιατι ο κινητηρας δεν την καιει; (αλλα την πεταει εξω ακαυστη?) . Νομιζω ως ψιλο-ασχετος, θα μπορουσε να την καιει τοσα κυβικα που ειναι. Κανω λαθος; Εν παση περιπτωση γνωριζει κανεις ποια θα επρεπε να ειναι η καταναλωση για μηχανη 25ετιας; (παιζει ρολο η παλαιοτητα ή με καταλληλη ρυθμιση μπορει να καει οσο ακριβως θα εκαιγε και αν ηταν καινουργια?).

Κατι αλλο, αν βαζω 100αρα bp δημιουργει προβλημα στον κινητηρα;

Ευχαριστω.

υ/γ
ενας μαστορας μου ειπε οτι με 10 λιτρα ανετα θα επρεπε να βγαζει 140+ χιλιομετρα, οχι μονο 100. Μαλλον εχουν φθαρει τα ζινγκλερ και θελει τουλαχιστον 5-10 νουμερα κατω. (τι κοστος εχει κατι τετοιο?)

toyar
27/07/2009, 12:55
Μια καυσανάλυση θα βοηθούσε να βγουν συμπεράσματα

Lio
27/07/2009, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από eXJey
μετρησα το xj 900 τι καταναλωση εχει και κατι δεν μου παει καλα, μετρησα περιπου 9 με 10 λιτρα ανα 100 χιλιομετρα. Μηπως εχω προβλημα στα καρμπ; ειναι φυσιολογικο; μιλαμε για μεση ταχυτητα 120km/h.

Τεχνικα, τι ακριβως συμβαινει στην υπερ-καταναλωση; πεφτει περισσοτερη βενζινη και γιατι ο κινητηρας δεν την καιει; (αλλα την πεταει εξω ακαυστη?) . Νομιζω ως ψιλο-ασχετος, θα μπορουσε να την καιει τοσα κυβικα που ειναι. Κανω λαθος; Εν παση περιπτωση γνωριζει κανεις ποια θα επρεπε να ειναι η καταναλωση για μηχανη 25ετιας; (παιζει ρολο η παλαιοτητα ή με καταλληλη ρυθμιση μπορει να καει οσο ακριβως θα εκαιγε και αν ηταν καινουργια?).

Κατι αλλο, αν βαζω 100αρα bp δημιουργει προβλημα στον κινητηρα;

Ευχαριστω.

υ/γ
ενας μαστορας μου ειπε οτι με 10 λιτρα ανετα θα επρεπε να βγαζει 140+ χιλιομετρα, οχι μονο 100. Μαλλον εχουν φθαρει τα ζινγκλερ και θελει τουλαχιστον 5-10 νουμερα κατω. (τι κοστος εχει κατι τετοιο?)

Δε ξερω τι κατανάλωση είχε κανονικά το xj, αλλά 10 λίτρα με φαίνονται πολλά. Ισως με λιγο ψάξιμο στο νετ μπορείς να βρείς κάποια στοιχεία.

Τεχνικά, μπορεί να μπαίνει περισσότερη βενζίνη και να μην καίγεται κανονικά, αλλα μπορεί και να καίγεται, ομως ο κινητήρας να μην μπορει να μετατρέψει όλη (*) την ενέργεια που προέρχεται απο την καύση σε εργο λογω μη σωστής λειτουργίας....
Το ποσα κυβικά είναι δεν παίζει κανένα ρόλο...
Τωρα για την παλαιότητα: Αν ο κινητήρας βρίσκεται μέσα στις προδιαγραφές του κατασκευαστή οσον αφορά τη φθορά και τις ρυθμίσεις (διάκενα μπιστονιών- κυλίνδρων, βαλβίδες, χρονισμός εκεντροφόρων, ανάφλεξη, σύστημα εισαγωγής-εξαγωγής κλπ κλπ.), τότε θα καίει (και θα αποδίδει) σαν καινούργιο (πανω-κάτω, ακομη και τα καινούργια έχουν ψιλοδιαφορες μεταξυ τους). Υπόψη οτι μετατροπές σε φίλτρα και εξάτμιση, συνήθως αυξάνουν την κατανάλωση...

Για τις 100αρες έχουν γραφτεί πάρα πολλά στο φόρουμ...

Τα ζιγκλέρ είναι απο τα λίγα πράγματα στο μηχανάκι που δεν φθείρονται (συνήθως βουλώνουν...)

(*) ολη? καλα θα ηταν... Η απόδοση ενός βενζινοκινητηρα (σωστά σχεδιασμένου και σε άψογη κατασταση) είναι γύρω στο 30%. Ενας κινητήρας που δεν δουλεύει καλά εχει ακόμη χαμηλότερη...

chr1s_86
27/07/2009, 16:46
Για δοκίμασε να βάλεις απλή αμόλυβδη γιατί και εμένα ένα BROS που έχω (20ετίας) με την 100άρα καίει περισσότερο...

;) ;)

sakisvolos
27/07/2009, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από eXJey
Εν παση περιπτωση γνωριζει κανεις ποια θα επρεπε να ειναι η καταναλωση για μηχανη 25ετιας; (παιζει ρολο η παλαιοτητα ή με καταλληλη ρυθμιση μπορει να καει οσο ακριβως θα εκαιγε και αν ηταν καινουργια?).



Σαφώς και παίζει ρόλο η παλαιότητα στην κατανάλωση αλλά και πάλι είναι πολύ 10 λίτρα στα 100
κμ με ταχύτητα όχι πάνω από 140!

Φίλτρο αέρος να υποθέσω ότι έχεις καθαρό ε?
Επίσης ένας καλός καθαρισμός στα κάρμπ για αρχή δε θα έβλαπτε!:D

FZR1000
27/07/2009, 22:38
Εμενα παντως το zxr400 μου ειναι '92 κ εχει 225000χλμ (με 1 μοτερ) και με 5 ευρω βενζινη (98λεπτα/λιτρο) βγάζει 110 με 120χλμ με οικονομικη οδηγηση 70-100km/h. Συνεπως η παλαιοτητα δεν παιζει κ τοσο ρολο.

Το cbr900 μου που ειναι εντελως "μαμα" με 10 ευρω βγαζει 150χλμ με οδηγηση στα 100-120km/h.

Οποτε πιστευω οτι τα καρμπ σου δεν ειναι καλα ρυθμισμενα.

Αν βαλεις δαχτυλο στην εξάτμιση σου :lol: και αυτο γινει πολυ μαυρο σημαινει οτι τα καρμπ σου δινουν πολυ πλουσιο μιγμα σε βενζινη.

eXJey
28/07/2009, 09:24
χθες μετρησα και το zzr, με 10 ευρω 95αρα αμολυβδη εβγαλε 140 χλμ. Αρα μαλλον εχω προβλημα στο xj.
ευχαριστω για τις παρατηρησεις ολους

αν υπαρχει καποιο εκτεταμενο ποστ ή λινκ που να περιγραφει πως γινεται η συντηρηση (καθαρισμος , οχι ζιγκλερωμα) θα ηθελα πολυ να πεσω με τα μουτρα να τα κανω μονος μου

Tomahawk
30/07/2009, 23:47
πάτα στο google "καθαρισμός καρμπυρατέρ" και καθάρισες! :D

giovani64
31/07/2009, 00:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από eXJey
μετρησα το xj 900 τι καταναλωση εχει και κατι δεν μου παει καλα, μετρησα περιπου 9 με 10 λιτρα ανα 100 χιλιομετρα. Μηπως εχω προβλημα στα καρμπ; ειναι φυσιολογικο; μιλαμε για μεση ταχυτητα 120km/h.

Τεχνικα, τι ακριβως συμβαινει στην υπερ-καταναλωση; πεφτει περισσοτερη βενζινη και γιατι ο κινητηρας δεν την καιει; (αλλα την πεταει εξω ακαυστη?) . Νομιζω ως ψιλο-ασχετος, θα μπορουσε να την καιει τοσα κυβικα που ειναι. Κανω λαθος; Εν παση περιπτωση γνωριζει κανεις ποια θα επρεπε να ειναι η καταναλωση για μηχανη 25ετιας; (παιζει ρολο η παλαιοτητα ή με καταλληλη ρυθμιση μπορει να καει οσο ακριβως θα εκαιγε και αν ηταν καινουργια?).

Κατι αλλο, αν βαζω 100αρα bp δημιουργει προβλημα στον κινητηρα;

Ευχαριστω.

υ/γ
ενας μαστορας μου ειπε οτι με 10 λιτρα ανετα θα επρεπε να βγαζει 140+ χιλιομετρα, οχι μονο 100. Μαλλον εχουν φθαρει τα ζινγκλερ και θελει τουλαχιστον 5-10 νουμερα κατω. (τι κοστος εχει κατι τετοιο?)
δοκιμασε να του βαλεις σουπερ την παλια(οχι αμολυβδη)βαζοντας την αμολυβδη κανεις ζημια στις βαλβιδες και η αμολυβδη καιγεται πολυ πιο γρηγορα απο την παλια σουπερ. το μηχανακι εχει κατασκευαστει για σουπερ και οχι για αμολυβδη αφου ειναι τοσο παλιο.εχει ενας φιλος ενα ιδιο και δεν καιει τοσο πολυ.

GiannisBlessed
31/07/2009, 02:26
δες και αυτο
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=8242&highlight=%E1%EC%EF%EB%F5%E2%E4%E7
:wave2:

eXJey
31/07/2009, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
δες και αυτο
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=8242&highlight=%E1%EC%EF%EB%F5%E2%E4%E7
:wave2:

Το διαβασα, εντυπωσιακο υλικο. Θα συμφωνησω οτι οσοι κανουν το λαθος να βαλουν αμολυβδη σε παλιο κινητηρα το κανουν απο αγνοια, οχι απο επιλογη. Οταν οι ιδιοι οι βενζινοπωλες σου λενε ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ , ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ , ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ , τοτε τι να πεις. Κι αν γενικευσουμε αυτη την αγνοια των συγκεκριμενων επαγγελματιων. φαντασου τι γινεται στα περισσοτερα επαγγελματα στην χωρα μας (και παγκοσιως). Δεν ειναι ολοι τυχεροι σαν κι εμας να διαβαζουμε τετοια χρησιμα ποστ στο διαδικτυο. Βαλε επισης και στην σκεψη οτι η LRP εξαφανιζεται. Στην πολη μου ολο και λιγοτερα βενζιναδικα εχουν τετοια. Δεν πιστευω οτι θα παραγγελνω σε λιγο καιρο με courier... ουτε οτι θα παρατησω την κλασσικη παλια μοτοσικλετα πολλων δεκαετιων.

eXJey
02/08/2009, 22:42
με την LRP, η κατανάλωση μειώθηκε στα 8 λίτρα / 100 km :confused:

επίσης κάποια σκασίματα που άκουγα στην εξάτμιση, όχι μόνο στο ρελαντί αλλά και καθ' οδόν (παφ - πουφ), έχω την εντύπωση ότι εξαφανίστηκαν (όχι αμέσως, αφού είχα κάνει τα πρώτα 50km με φουλ LRP στο ρεζερβουάρ).

Να υποθέσω ότι η 100άρα λειτουργούσε καταστρεπτικά για το μοτέρ; Ελπίζω να το πρόλαβα. Στα τελευταία 1000Km φούλαρα πάντα με bp 100... Τώρα όσο υπάρχει LRP μόνο αυτή (τρομάρα μου, μόνο 2 βενζινάδικα έχουν ακόμη τέτοια εδώ - σε λίγο θα παραγγέλνω με αντικαταβολή).

GiannisBlessed
03/08/2009, 00:26
πρεπει να βαζουμε ολοι!ισως ετσι την φερουν...

toyar
03/08/2009, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από eXJey
με την LRP, η κατανάλωση μειώθηκε στα 8 λίτρα / 100 km :confused:

επίσης κάποια σκασίματα που άκουγα στην εξάτμιση, όχι μόνο στο ρελαντί αλλά και καθ' οδόν (παφ - πουφ), έχω την εντύπωση ότι εξαφανίστηκαν (όχι αμέσως, αφού είχα κάνει τα πρώτα 50km με φουλ LRP στο ρεζερβουάρ).

Να υποθέσω ότι η 100άρα λειτουργούσε καταστρεπτικά για το μοτέρ; Ελπίζω να το πρόλαβα. Στα τελευταία 1000Km φούλαρα πάντα με bp 100... Τώρα όσο υπάρχει LRP μόνο αυτή (τρομάρα μου, μόνο 2 βενζινάδικα έχουν ακόμη τέτοια εδώ - σε λίγο θα παραγγέλνω με αντικαταβολή).

Μήπως τελικά η super αμόλυβδη που έβαζες ήταν super νοθευμένη γιατί από αυτή έχουν τα μεγαλύτερα περιθώρια κέρδους-κλεψιάς:bawl:

eXJey
03/08/2009, 14:13
οχι δεν νομιζω να ηταν νοθευμενη, μια και συνηθιζω να βαζω απο αρκετα (εμπιστα) πρατηρια bp. Εκτος κι αν ηταν συννενοημενοι ολοι.

Παντως μου ερχεται η συμβουλη του Αντωνη οτι οι παλιοι κινητηρες εχουν τις προδιαγραφες της εποχης που κατασκευαστηκαν και δεν πρεπει να κανουμε πειραματα με τα <υπερσυγχρονα> σκευασματα που κυκλοφορουν στην αγορα.

Εχω κανει 300+ χλμ με την LRP. Μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι απλα παει καλυτερα και κανει και οικονομια. Δεν εχω την ψευδαισθηση επειδη απλα αλλαξα βενζινη, ειναι πραγματικοτητα. Και τα σκασιματα εξαφανιστηκαν.

Ανεκαθεν φυσικα η μηχανη τροφοδοτουνταν με super / LRP, απλα τα τελευταια 1000km εβαζα 100αρα γιατι δυσκολευομουν να βρω την καινουργια super. Τωρα θα το επιδιωκω. Και αν εξαφανιστει τελειως, τοτε βλεπουμε.