PDA

View Full Version : Αναβάτης στα 30;



karneadis
29/07/2009, 05:12
Είχα ακούσει κάποτε ή ίσως διαβάσει ότι αν μάθεις να οδηγείς μηχανή από μικρή ηλικία τότε μόνο μαθαίνεις καλά...
Αυτό που ξέρω από διάφορα πράγματα, αθλήματα ή ό,τι άλλο απαιτεί μια στοιχειώδη τεχνική, είναι ότι όσο μικρότερος το διδαχθείς τόσο πιο εύκολα το μαθαίνεις και τόσο καλύτερα εξοικειώνεσαι.
Εγώ είμαι λάτρης του αυτοκινήτου και κυρίως της οδήγησης. Οδηγώ από το 2001 αλλά σε καθημερινή βάση τα 6 τελευταία χρόνια έχοντας κάνει πάνω από 150.000 χιλιόμετρα. Τη θέση του οδηγού την αισθάνομαι πιο άνετη και από τον καναπέ του σπιτιού μου.
Υπήρξα και μανιώδης ποδηλάτης όταν έμεινα για λίγο διάστημα στο εξωτερικό σε βαθμό που να μην υπάρχει μέρος της πόλης που να μην το επισκέφτηκα με το ποδήλατο μέχρι και σε επαρχιακό δρόμο βγήκα, μόνο που εκεί έχουν απίστευτους ποδηλατοδρόμους μέσα στην πόλη...
Τους τελευταίους μήνες έχω βρεθεί υπό καθεστώς πίεσης μεγάλης για διάφορους λόγους και αιτίες που δεν είναι της παρούσης. Με πιάνει μια μανία, ειδικά τα βράδια, να ανέβω σε μηχανή να με χτυπάει καθαρός αέρας. Το αυτοκίνητο μου φαίνεται αρκετά στενάχωρο και το ποδήλατο πολύ αργό.
Δεν ξέρω αν ήταν σύμπτωση τυχαία ή μοιραία αλλά πριν από λίγες μέρες συνάντησα μια SRX 400 μαύρη, μοντέλο πριν το 1990 μάλλον γιατί φέρει το SRX4 στο πλάι...
Ήταν αυτή ακριβώς http://www.motorcyclespecs.co.za/Gallery%20%20A/Yamaha%20SRX400%2085.jpg.
Μέχρι τότε σκεφτόμουν να πάρω μια βέσπα αλά Νάνι Μορέτι http://www.youtube.com/v/s5p7tjyTm5w&hl=en&fs=1& αλλά από τη μέρα που συνάντησα την SRΧ 4 σκέφτηκα γιατί όχι.
Δε με ενδιαφέρει η ταχύτητα αλλά μόνο η αίσθηση και δε σκοπεύω να οδηγώ μέρα ή να τη χρησιμοποιώ σαν μεταφορικό μέσο, θέλω απλώς να ανεβαίνω και να πηγαίνω μια βόλτα στη θάλασσα το βράδυ αλλά με τη βέσπα δεν νομίζω να αισθάνομαι άνετα να βγω σε επαρχιακή οδό ή εθνική.
Το ερώτημα δεν είναι αν στα 30 είναι αργά για κάτι τέτοιο αλλά ποια είναι η καλύτερη προσέγγιση.
Κοινώς να πάρω ένα 50αρι αυτόματο να μάθω κάποια βασικά πράγματα να βγάλω το δίπλωμα και μετά να πάω για την SRX 400; Αν δεν κάνω λάθος και με το δίπλωμα Α μικρής κατηγορίας εφόσον η SRX 400 είναι στους 33 ίππους (24,62kw/147kg=0.1675 δε χρειάζεται να βγάλω άλλο, έτσι;
Ένας ενδοιασμός μου είναι ότι τα 147 κιλά της SRX 400 μου φαίνονται πάρα πολλά. Στο ύψος είμαι 1,73 αλλά δεν μπορώ να πω ότι έχω δυνατά χέρια ή πολύ μεγάλα. Μια στοιχειώδη φυσική κατάσταση την έχω, κάνω κανό τους καλοκαιρινούς μήνες σχεδόν σε καθημερινή βάση (βγάζω άνετα 1 ώρα συνεχόμενης κωπηλασίας) και το χειμώνα άλλα σπορ αλλά παρόλα αυτά δεν έχω αρκετή δύναμη στα χέρια και για αυτό το θεωρώ σχεδόν απαραίτητο να μπορώ να στηρίζομαι και με τα 2 πόδια κάτω όταν βρίσκομαι σε στάση...
Ίσως μια YBR 125 μοιάζει καλύτερη περίπτωση για κάποιον αρχάριο;

Επίσης να προσθέσω ότι πραγματική οδήγηση στο αυτοκίνητο, δυστυχώς, δεν έμαθα από τη σχολή αλλά μετά, αφότου πήρα το δίπλωμα και οδηγούσα μόνος μου. Στην αρχή όπως και με το αυτοκίνητο δε σκοπεύω να κυκλοφορώ την ημέρα, με κίνηση, μέχρι να αισθανθώ ότι είμαι σχεδόν ένα με τη μηχανή.
Τέλος ήθελα να ρωτήσω αν στη σχολή μαθαίνεις σε μηχανή που σου παρέχουν εκεί ή μπορείς να μάθεις σε δικιά σου και τι προτείνετε για την καλύτερη εκμάθηση και εξοικείωση...
Το φόρουμ το πέτυχα ψάχνοντας λεπτομέρειες για την SRX. Παρατήρησα ότι έχει εμπρός και πίσω δισκόφρενο. Παρεμπιπτόντως στο αυτοκίνητο πίσω έχω ταμπούρα.

Και για το καλώς σας βρήκα να πω ότι είμαι φαν των motogp από την εποχή των 500 που ο Max Biaggi μονομαχούσε με Mick Doohan... Και από τότε με οτιδήποτε ιταλικό, Ducati, Rossi, Dovi και λίγο Lorenzo από πέρσι... Αγαπημένη μετάδοση Eurosport φυσικά και Toby Moody μέχρι πρότινος...


169984

Gandalf dr685sm
29/07/2009, 07:02
καλώς τον...

στο ψητό για να μη σε ζαλίζω.

1. Το οτι είσαι ποδηλάτης βοηθάει πάρα πολύ καθώς τόσο η αντίληψη της κίνησης ενός δικύκλου υπάρχει όσο και η φυσική κατάσταση.

2. Το ύψος δεν παίζει σημαντικό ρόλο εκτός και αν πας να πάρεις καμιά μηχανή στύλ ΚΤΜ990 που είναι κάποιου ύψους και δεν θα μπορείς να βάζεις εύκολα πόδι όταν σταματάς. Στην κίνηση όμως δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο... θα έλεγα οτι βοηθάει κιόλας διότι μπορείς ευκολότερα να κρυφτείς πίσω απο ζελατίνα σε σχέση με ενα ψηλότερο αναβάτη.

3. Το srx αν σου αρέσει ... περί ορέξεως όπως λένε κολοκυθόπιτα. Γενικά όμως δεν είναι μηχανή που θα πρότεινα σε αρχάριο , κυρίως γιατί θα σε ταλαιπωρήσει με την συντήρηση της. Αν σου αρέσει όμως και μπορέσεις να την βρείς για αγορά .. καλοτάξιδι.

4. Η οδήγηση της μηχανής γίνεται με το σώμα και οχι με τα χέρια (όπως κάνεις με το Ι.Χ.) Είναι σαν ενα μηχανοκίνητο ποδήλατο με πολύ πιο απόλυτες όμως αντιδράσεις λόγω όγκου και ταχύτητας. Δεν νομίζω οτι θα έχεις πρόβλημα. Σε κάθε περίπτωση πάλι , όσο πιο πολύ οδηγείς την μηχανή τόσο το καλύτερο για την εξοικείωση σου. Υπόψη οτι στις σχολές δεν σου μαθαίνουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ , πέρα απο οτι χρειάζεσαι για να περάσεις τις εξετάσεις.

Ούτε διήθυση θα σου δείξουν πως να κάνεις ανάμεσα απο πηγμένα αυτοκίνητα, ούτε πως να φρενάρεις σωστά , ούτε πως να κινηθείς με την μηχανή σωστά, ούτε να διαβάζεις τα κρυμμένα εμπόδια στον δρόμο κοκ. Αυτά θα τα μάθεις μόνος σου , σε εκδρομές με άλλους, σε σχολεία - track days που συνήθως γίνονται αν θες να πας.

Το ποδήλατο αν το κυκλοφορείς σε αστικό δρόμο έχεις μια πολύ καλή εικόνα του τι αντιμετωπίζει κάποιος αναβάτης δικύκλου,.... πολλαπλασίασε το επί 100 , μιας και οι μηχανές βγαίνουν και σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας και θα έχεις μια ιδέα.

Δεν σε αποθαρρύνω ... το αντίθετο... απλά λέω οτι επειδή ακριβώς θα στέκεσαι σε δύο ρόδες μηχανοκινούμενες , θα είναι επικίνδυνο. Αυτό όμως θα αντισταθμίζεται με το αίσθημα ελευθερίας, αλλά και με τον χρόνο που θα κερδίζεις στις μετακινήσεις σου.

και ενα τελευταίο και πάρα πολύ σημαντικό... ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ , και πάντα με σωστό εξοπλισμό. ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ!

Gandalf

karneadis
29/07/2009, 07:20
Σε ευχαριστώ, Gandalf (the grey or the white?) για την απάντηση.
Αυτό που ανέφερα για τα χέρια δεν έχει να κάνει με τη μηχανή εν κινήσει αλλά σε στάση. Το λέω γιατί είχα ανεβεί σε τύπου on/off όχι μεγάλη αλλά δεν πατούσα καλά και η μηχανή έφυγε μαζι της κι εγώ πριν καν βάλω μπρος...
Για το πρώτο εξάμηνο δε με βλέπω να οδηγάω μέσα στην πόλη μέρα αλλά μετά τις 12 το βράδυ που δεν κυκλοφορεί ψυχή.
Το ποδήλατο όταν επέστρεψα στην Ελλάδα το δοκίμασα αλλά δεν ήθελα να πηγαίνω από το πεζοδρόμιο... Για το δρόμο ούτε κουβέντα...
Και με τη μηχανή αν τελικά το επιχειρήσω το άλμα με βλέπω να μην κινούμαι στο πλάι των αυτοκινήτων αλλά εμπρος ή πίσω τους τουλάχιστον για τον πρώτο χρόνο.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ποιο είναι το βήμα που κάνω; Πηγαίνω στη σχολή για δίπλωμα και μετά αφού το πάρω αγοράζω τη μηχανή ή αγοράζω τη μηχανή και την πηγαίνω στη σχολή για να μάθω σε αυτή;
Κάνοντας μια σύντομη έρευνα είδα και το YBR 125 της Yamaha...
Για να πω την αλήθεια τη μέρα δε χρησιμοποιώ αυτοκίνητο αλλά πόδια ή μμμ. Το βραδυ αν βγω μπορει να πάρω αυτοκίνητο. Τη μηχανή θα τη χρησιμοποιώ για οδήγηση και μόνο, όχι για να πάω κάπου αλλά για την αίσθηση. Για αυτό σκέφτηκα την SRX επειδή αισθητικά μου αρέσει και ως μεταχειρισμένη είναι αρκετά φτηνή επειδή είναι παλιά. Βέβαια αν είναι να ξοδέψουμε τα λεφτά σε επισκευές, τότε...

vstrider
29/07/2009, 07:44
προφανώς το έχεις αποφασίσει και ότι και να πούμε λίγο θα το ακούσεις.
καλή αρχή, πολύ προσοχή και πάντα να οδηγείς με κράνος!

Nefos
29/07/2009, 07:54
α φίλε δεν είναι τίποτα...και εγώ στα 33 ξεκίνησα......θα πας χαλαρός και ωραίος να βγάλεις το διπλωματάκι σου....θα πάρεις ΠΡΩΤΑ τον εξοπλισμό σου...κρανάκι μπουφανάκι γαντάκια και παπουτσάκια...μετά θα δεις τι λεφτά μπορείς να διαθέσεις και θα πάρεις για αρχή κάτι ήρεμο για να εξοικειωθείς τόσο με το μηχανάκι όσο και με την ελληνική πραγματικότητα...
μοντέλα υπάρχουν άπειρα και σίγουρα θα βρεις κάτι που θα σου αρέσει. Αυτό με τη νύχτα που λες άστο γιατί τη νύχτα μπορεί η κίνηση να είναι πιο λίγη αλλά παίζουν πολλά όταν πέσει το σκοτάδι...
Anyway...κάνε ένα ένα βήμα....και στην πορεία θα έχεις κατασταλάξει....

tsofras
29/07/2009, 08:52
συμφωνώ με τον φίλο , κίνηση μπορει να μην έχει το βράδυ αλλά είναι πιο επικίνδυνα (ορατότητα, μεθυσμένοι κτλ.)

Επίσης θα σου πρότεινα να πας να κάνεις μαθήματα με την μηχανή του δασκάλου και να πάς για το μεγάλο δίπλωμα. Πρώτον το βγάζεις που το βγάζεις πάρε το απεριόριστο και δεύτερον αν πάς για το μικρό θα κάνεις μαθήματα σε παπάκι. Αφού θές να πάρεις κανονική μηχανή κάνε μαθήματα σε μεγάλη. Και τέλος πές ότι πάς για μάθημα και αλλάζεις γνώμη, σε πιάνει φοβία κτλ. (το έχω ακούσει και αυτό) τουλάχιστον να μην σου μείνει η μηχανή και δεν ξέρεις τι να την κάνεις.

Κατα τα άλλα μην σε απασχολεί η ηλικία αν έχει το μυαλό μέσα στο κεφάλι σου, και πάντα εξοπλισμό :beer:

road spirit
29/07/2009, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
....
4. Η οδήγηση της μηχανής γίνεται με το σώμα και οχι με τα χέρια

Μάγε, βιαστική διατύπωση ? με τα χέρια έχουμε τα 3 βασικότερα controls της μηχανής : γκάζι, φρένο, ΓΥΡΟΣΚΟΠΙΚΟ (πως στρίβουμε οεο?), συν όλα τα άλλα μπλιμπλικόνια :lol:

:wave2:

devil's animal
29/07/2009, 12:33
για το γεγονος του υψους σου και των "αδυναμων" χεριων να σε παραπεμψω σε γυναικες που οδηγουν πολυ πιο βαρια και "δυσκολα" μηχανακια απο το srx.


γενικως ολα θελουν τον τροπο τους και οχι τον κοπο τους.

θα σου προτεινα και εγω να πας να βγαλεις το μεγαλο διπλωμα (απεριοριστο) γιατι μετα αν θελησεις να παρεις κατι μεγαλυτερο δεν θα ξανατρεχεις σε υπουργεια, παραστασεις κλπ...

μια πρωτη ιδεα θα την παρεις με την μηχανη της σχολης.

θα βγαλεις το διπλωμα να εισαι νομοτυπος και μετα θα μαθεις να οδηγας.:lol: (δυστυχως ετσι ειναι ομως. :sad: )

παρε εξοπλισμο. δες και μηχανες και διαλεξε κατι μεταχειρισμενο σε καλη κατασταση. το srx δεν θα στο προτεινω γιατι ειναι αρκετα παλιο και δεν ειχε και κυκλοφορησει παρα πολυ...νομιζω...:rolleyes:

καλα entry level μηχανακια ειναι τα εντουρακια τυπου ΧΤ. σε μικρα κυβικα εννοειτε γιατι ειναι μονοκυλινδρα και εχουν δυναμη απο χαμηλες στροφες...

οποτε παμε σε ΧΤ250, XR250, DR250, TTR250.

αυτα εχουν τα εξης πλεονεκτηματα:

-μικρο βαρος και ευελικτα σε ελιγμους.
-ευκολια σε λακουβες, πεζοδρομια λογω αναρτησεων και ροδων.
-σε ενδεχομενη πτωση,παθαινουν ελαχιστη ζημια (σε σχεση με αλλα) και φτιαχνονται με λιγα €
-ευκολη και φτηνη συντηρηση

καλη αρχη.
:wave2:

jorgevaldano
29/07/2009, 12:43
αυτή η μανία με τα εντουράκια...

ΔΕΝ ΒΟΛΕΥΟΥΝ μηχανάκια ψηλοκάβαλα αρχάριο αναβάτη 1.73, τι να κάνουμε...

φίλε καλή αρχή, μόνο να θυμάσαι πως μετά τις 00:00 κυκλοφορούν αρκετές ψυχές και ορισμένες πολύ παυλωμένες....... και αστυνόμευση δεν υπάρχει, καταργήθηκε... πρόσεχε...

επίσης, όταν δεις πόσο βολεύει η μοτό στην πόλη, θα την οδηγείς και τη μέρα... εκτός αν η δουλειά σου θέλει οπωσδήποτε ΙΧ

δες και το honda cbf250 ;)

devil's animal
29/07/2009, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
αυτή η μανία με τα εντουράκια...

ΔΕΝ ΒΟΛΕΥΟΥΝ μηχανάκια ψηλοκάβαλα αρχάριο αναβάτη 1.73, τι να κάνουμε...



says who?:confused:

jorgevaldano
29/07/2009, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
says who?:confused:

η Ευκλίδειος Γεωμετρία

road spirit
29/07/2009, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
η Ευκλίδειος Γεωμετρία δεν είναι απαραίτητο ....

οκ, ο εμπειρικός κανόνας λέει ότι αρχάριος + χαμηλό μηχανάκι είναι το συνιστόμενο,
αλλά αν το μηχανάκι έχει πολύ καλό ζύγισμα και θέση οδήγησης (εργονομικό τρίγωνο μαρσπιέ - σέλας - γκριπ) μπορεί να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα. Όλα συνηθίζονται μετά απο λίγες βόλτες

:wave2:

MikeG
29/07/2009, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
δεν είναι απαραίτητο ....

οκ, ο εμπειρικός κανόνας λέει ότι αρχάριος + χαμηλό μηχανάκι είναι το συνιστόμενο,
αλλά αν το μηχανάκι έχει πολύ καλό ζύγισμα και θέση οδήγησης (εργονομικό τρίγωνο μαρσπιέ - σέλας - γκριπ) μπορεί να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα. Όλα συνηθίζονται μετά απο λίγες βόλτες

:wave2:


plus το μικρό βάρος :winka:

jorgevaldano
29/07/2009, 13:20
όλα συνηθίζονται, το θέμα είναι τι θα κάτσει ΜΕΧΡΙ να συνηθιστούν

αν θέλει κανείς να μην πάρει ρίσκα, υπάρχουν αρκετά μηχανάκια πιο χαμηλά... εγώ με super4 ξεκίνησα και το απόλαυσα...

devil's animal
29/07/2009, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
η Ευκλίδειος Γεωμετρία

...που στο θεωρημα του jorgevaldano λεει οτι τα ανθρωπινα οντα που δεν ξεπερνουν τα 173 εκατοστα ΔΕΝ πρεπει επ ουδενι να καβαλουν εντουρακια με υψος σελας απο 81 εκατοστα έως 91,4.

μμμ,μαλιστα...:rolleyes:

αρχηγε?? 1,73 ειναι. οχι 1,60. ολοι οι εντουραδες δλδ που τα πανε ταπα κλπ ειναι 1,90+??

μερικα λινκ για τις αποδειξεις των στοιχειων:


Honda XR250 (http://www.bikez.com/motorcycles/honda_xr_250_r_2004.php)


Yamaha XT250 (http://www.totalmotorcycle.com/photos/2008models/2008models-Yamaha-XT250.htm)


Yamaha TTR250 (http://www.mcnews.com.au/NewBikeCatalogue/2002/Yamaha/TT-R250/Default.htm)



Suzuki DR350 (http://www.bikez.com/motorcycles/suzuki_dr_350_se_1997.php)

:wave2:

jorgevaldano
29/07/2009, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal

αρχηγε?? 1,73 ειναι. οχι 1,60. ολοι οι εντουραδες δλδ που τα πανε ταπα κλπ ειναι 1,90+??


πρόεδρε, οι εντουράδες που τα πάνε τάπα δεν είναι αρχάριοι

XJR_Billy
29/07/2009, 13:33
+660 στον Devil's.

Ας οδηγήσει κάποιος νέος ένα πχ CBF250 και ένα XR250 και ας έρθει να μου πει ποιό είναι πιο βολικό και ευκολοοδήγητο. Ποιό παρκάρεται και κυκλοφορείται πιο εύκολα.

Και να σου πέσει το εντουράκι δεν τρέχει και τίποτα. 5 ευρώ κάνει μιά μανέτα.

Μεγάλο σχολείο αυτά τα μηχανάκια.
Συνιστούνται ανεπιφύλακτα για αρχάριους.

jorgevaldano
29/07/2009, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy

Και να σου πέσει το εντουράκι δεν τρέχει και τίποτα. 5 ευρώ κάνει μιά μανέτα.


...αρκεί να μην πέσεις κι εσύ μαζί τους ;)

lamoun
29/07/2009, 13:38
Στείλε ένα πμ στον χρήστη Byron, είχε srx και πιστεύω θα σε κατατοπίσει περι την αξιοπιστία τους ή μή.

Παρομοίου ύφους μηχανάκι είναι και το Bros αλλά νομίζω ότι για κανα δυο ίππους δε σε καλύπτει το μικρό δίπλωμα.

devil's animal
29/07/2009, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
πρόεδρε, οι εντουράδες που τα πάνε τάπα δεν είναι αρχάριοι

ηταν καποτε ομως, και το υψος της σελας των μηχανων που καβαλουσαν δεν μειωνεται, ουτε αυτοι συνεχιζαν να ψηλωνουν.

jorgevaldano
29/07/2009, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ηταν καποτε ομως, και το υψος της σελας των μηχανων που καβαλουσαν δεν μειωνεται, ουτε αυτοι συνεχιζαν να ψηλωνουν.

και ποιός σου λέει εσένα πως, ως αρχάριοι, πάνω σε ΤΕΤΟΙΑ μηχανάκια ξεκίνησαν;;;

XJR_Billy
29/07/2009, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
...αρκεί να μην πέσεις κι εσύ μαζί τους ;)

:lol: :lol: :lol:

Εντάξει, αυτό ισχύει για τα πάντα.

cartman
29/07/2009, 13:46
Ρε παιδιά τι τσακώνεστε για κάτι τόσο υποκειμενικό!!! Εγώ είμαι 1.73, έκατσα σαν αρχάριος πάνω σε XT 500 και τρόμαξα, μου φάνηκε θηρίο και το απέρριψα και μετά από λίγο καιρό οδηγούσα fazer! Ο καθένας με ότι τον βοολεύει και του κάνει κέφι.

Το μόνο που μπορούμε να πούμε αντικειμενικά είναι ότι σε άσχετο κόσμο ΣΥΝΗΘΩΣ οι μεγαλύτερες και πιο ψηλές μηχανές φαίνονται και πιο τρομακτικές. Για παράδειγμα το Africa τρομάζει περισσότερο από το gsxr, το παλιό Tiger που είναι θηρίο τρομάζει περισσότερο από το busa κ.ο.κ. Με το ίδιο σκεπτικό, ενα XR250 μπορεί να τρομάξει εναν αρχάριο περισσότερο από ενα cbf 250 λόγο ύψους. Τώρα για ευκολία οδήγησης και πάλι όσο μικρότερο-χαμηλότερο τόσο το καλύτερο (για αρχάριους μιλάμε) χωρίς να σημαίνει ότι τα εντουράκια είναι αυτομάτως ακατάλληλα. Περί ορέξεως...

Gandalf dr685sm
29/07/2009, 13:52
συμπληρωματικά..

- Βράδυ δεν συνιστάται για αρχάριους καθώς όσο και αν φαίνεται περιέργο ο βαθμός επικινδυνότητας αυξάνεται δραματικά. Αυτό οφείλεται στην μείωση ορατότητας για σένα αλλά και για τους γύρω σου. Εδώ δεν μας βλέπουν την μέρα... φαντάσου την νύχτα που είναι πιο χαλαροί και πατάνε και παραπάνω το γκάζι.

-
Και με τη μηχανή αν τελικά το επιχειρήσω το άλμα με βλέπω να μην κινούμαι στο πλάι των αυτοκινήτων αλλά εμπρος ή πίσω τους τουλάχιστον για τον πρώτο χρόνο.

ποτέ πίσω απο τα αυτοκίνητα καθώς είναι οτι πιο επικίνδυνο μπορείς να κάνεις. Αν ψάξεις μέσα στο forum κάπου υπάρχει ενα pdf link με το θέμα "ασφαλής οδήγηση" που είχε φτιάξει το 0-300 με τον Χούντρα. Εκεί θα δείς που πρέπει να στέκεσαι (εικονογραφημένο για γερόντια σαν και μένα:a024: )
Θα σε βοηθήσει αρκετά , αν και θα πρέπει να τα κατακτήσεις εμπειρικά πρώτα.

Για το θέμα οδήγησης με τα χέρια... σε αρχάριο το γυροσκοπικό είναι "ψιλά γράμματα". Πρώτα θα πρέπει να μάθει να κάνει χρήση των ποδιών και της μέσης για να κινεί σωστά μια μηχανή και μετά πως θα καταφέρει ελιγμούς διά της φυσικής. Για τα μπουτόν κτλ... είναι μέρος χειριστηρίων αλλά δεν οδηγούν την μηχανή... προσθέτουν μόνο ιδιότητες (π.χ. περισσότερο γκάζι, φρενάρισμα κτλ.)

Είναι πάρα πολλά να μάθει κάποιος για την μηχανή όπου ακόμα και οι οδηγοί αγώνων αναπροσαρμόζουν δικές τους κινήσεις. Για την καθημερινότητα ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ, διότι εκεί έχεις και τον εξωγενή παράγοντα ... όπου ισχύει το γηράσκω αεί διδασκόμενος καθώς κάθε λεπτό , κάθε μια εμπειρία θα σε κάνει πιο ασφαλή αναβάτη για την κίνηση σε πόλη.

Gandalf

jorgevaldano
29/07/2009, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Για τα μπουτόν κτλ... είναι μέρος χειριστηρίων αλλά δεν οδηγούν την μηχανή... προσθέτουν μόνο ιδιότητες (π.χ. περισσότερο γκάζι, φρενάρισμα κτλ.)


διαφωνώ τα μάλα

στα πρώτα 500χλμ, άλλοτε έδινα παραπάνω γκάζι και κινδύνευα στην εκκίνηση να χάσω το μηχανάκι κάτω από τα πόδια μου, κι άλλοτε μου έσβηνε

άλλοτε φρέναρα λιγώτερο από όσο έπρεπε και έβαζα πόδι κάτω πριν σταματήσω, κι άλλοτε σταματούσα πριν βάλω πόδι και πατούσα κάτω τελευταία στιγμή καθώς πήγαινε να πέσει το μηχανάκι

η αίσθηση στο δεξί χέρι είναι πολύ κρίσιμη και στην αρχή-αρχή είναι απλά ανύπαρκτη

road spirit
29/07/2009, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Για το θέμα οδήγησης με τα χέρια... σε αρχάριο το γυροσκοπικό είναι "ψιλά γράμματα". Πρώτα θα πρέπει να μάθει να κάνει χρήση των ποδιών και της μέσης για να κινεί σωστά μια μηχανή και μετά πως θα καταφέρει ελιγμούς διά της φυσικής. Για τα μπουτόν κτλ... είναι μέρος χειριστηρίων αλλά δεν οδηγούν την μηχανή... προσθέτουν μόνο ιδιότητες (π.χ. περισσότερο γκάζι, φρενάρισμα κτλ.)

Gandalf

gandalf, θα διαφωνήσω, απο ελαφρώς εως βαρέως, (το βαρέως λόγω της ώρας, θέλω καφέ :lol: )

και πολύ περισσότερο επειδή αναφερόμαστε σε αρχάριο (ας τα μάθει απο την αρχή σωστά, ακόμα και θεωρητικά) ...

αυτό που μαθαίνουμε και στα CSS και που άμα το καλοσκευτούμε ισχύει (δεν θα αναλύσω, ανοίξτε ένα βιβλίο twist of the wrist) είναι ότι το γκάζι είναι το κυριότερο μέσο ελέγχου της μηχανής μας. Είναι η αρχή και το τέλος. Χωρίς το γκάζι η μοτό πέφτει, με το γκάζι αποκτά ευστάθεια (και όχι μόνο στη στροφή, αλλά ακόμα και σε μικρούς ελιγμούς εντός πόλης)...

Επίσης μπορεί το γυροσκοπικό να φαντάζει ψιλά γράμματα, δεν είναι. Το κάνουν όλοι, αρχάριοι και μή, ασυνείδητα. (είναι και ένας ουσιαστικός λόγος που όταν μαθαίνουμε ποδήλατο μικροί, στις πρώτες πεταλιές πέφτουμε.... το πως και το γιατί το αφήνω qouiz)...




ΥΓ: λινκ για το pdf που αναφέρει ο gandalf, στην υπογραφή μου :beer:

AVATOS
29/07/2009, 14:23
θα συμφωνισω με οτι ακριβως ειπε ο Nefos (κ αλλοι)...

...και θα προσθεσω
για οτι αφορα το υψος, ειμαι καπου 1,68 και ξεκινησα με bandit 400 (δεν στο προτεινω με τιποτα)
κυριως γιατι με βολεψε το υψος του.
οταν αποφασισα να το αλλαξω ειχα ενα αγχος με το υψος της σελας της καινουριας μοτο,
(που αποδειχθηκε χαζο στην πορεια)


σου λεω λεπον οτι ανετα οδηγας υψος σελας εως 830χιλ με λιγο προσοχη (εως 810 θα σου ειναι σουπερ).
τα βασικοτερα ομως ειναι, το ποσο χαμηλα ειναι το κεντρο βαρους της μηχανης και το ποσο στενη σελα εχει για να μην ανοιγουν πολυ τα ποδια σου (οσο πιο στενη τοσο το καλυτερο).
ολα αυτα αφορουν μονο τις στατικες μανουβρες της μηχανης με εσενα πανω.
προσωπικα οταν εχω μεγαλη μανουβρα μετακινω την μηχανη σε σωστη θεση πριν ανεβω.

για μοτο θα σου προτεινα να βγαλεις το απεριοριστο διπλωμα και να προσανατολιστεις προς κατι
σε cbf 250 ή ybr 250 για αρχη για τους παραπανω λογους.

παρ'ολα αυτα, αν μετα τα μαθηματα νιωθεις ανετα με την μοτο δες και kawasaki er ή yamaxa xj6 ή
κατι τετοιο, αναλογα και το μπατζετ σου.

προχωρα και να ξερεις, οτι σε προβληματιζει, προβληματισε και αλλους και τα καταφεραν μια χαρα,
μη μασας.

...και παντα να φροντιζεις πρωτα την ασφαλεια σου!

καλη αρχη !

devil's animal
29/07/2009, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
και ποιός σου λέει εσένα πως, ως αρχάριοι, πάνω σε ΤΕΤΟΙΑ μηχανάκια ξεκίνησαν;;;

εχεις δικιο. ξεκινησαν σε ενα ΚΤΜ 125cc 2 strokes (http://www.bikez.com/motorcycles/ktm_125_sx_2006.php) με υψος σελα 92,5cm.:rolleyes:

αυτα που λες, απλα ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ και στο αποδεικνυω.

το οτι μπορει να του ΦΑΙΝΕΤΑΙ πιο θηριο δεν σημαινει οτι θα ειναι κιολας.

και τα ss φαινονται "μαζεμενα" σε διαστασεις σε σχεση με varadero, africa, tiger, v-strom αλλα επειδη εχουν το κεντρο βαρους πολυ χαμηλα, αν για οποιοδηποτε λογο χασει το ποδι σου προσφυση, σου εχει πεσει για πλακα. και τοτε κλαις πολυ περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο.


ωραια και πες οτι παιρνει ενα εντουρακι και του πεφτει. τι εγινε? θα του πεσει και δευτερη. και??
αυτα τα μηχανακια ειναι φτιαγμενα για πτωσεις.

οταν το μαθει θα ειναι παιχνιδι σε σχεση με κατι αλλο.

jorgevaldano
29/07/2009, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal

αυτα που λες, απλα ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ και στο αποδεικνυω.


καλά δες και τι γράφουν και τα άλλα μέλη εδώ...

δες και πόσες φορές έχει προταθεί στο φόρουμ το cbf250 ως πρώτο μηχανάκι... (ή καποιο αντίστοιχο)

όχι επειδή είσαι προσωπικά τρελαμένος με τα εντούρο και τα συναφή, να προτείνεις ΜΟΝΟ εντούρο στον καθένα...

:wave2:

devil's animal
29/07/2009, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
καλά δες και τι γράφουν και τα άλλα μέλη εδώ...

δες και πόσες φορές έχει προταθεί στο φόρουμ το cbf250 ως πρώτο μηχανάκι... (ή καποιο αντίστοιχο)

όχι επειδή είσαι προσωπικά τρελαμένος με τα εντούρο και τα συναφή, να προτείνεις ΜΟΝΟ εντούρο στον καθένα...

:wave2:

οκ, δεν το συνεχιζω.
την αποψη μου εξεφρασα. (προσωπικα καθολου δεν ειμαι τρελαμενος με τα εντουρο. supersport 600αρι εχω και θελω να παρω 1000αρι)

στην τελικη ας τα οδηγησει και ας αποφασισει μετα. ή ας παρει οτι του αρεσει στο ματι και ας τα βγαλει μετα περα οπως γουσταρει.


p.s.: ειλικρινα προσπαθω να συγκρινω και να δω που ειναι το cbf250 καλυτερο απο το xr250 αλλα δεν μπορω. μην ειναι ο κινητηρας? μην ειναι οι αναρτησεις? μην ειναι τα φρενα? ή μην ειναι το βαρος?? προσπαθω...:rolleyes:

jorgevaldano
29/07/2009, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal

p.s.: ειλικρινα προσπαθω να συγκρινω και να δω που ειναι το cbf250 καλυτερο απο το xr250 αλλα δεν μπορω. μην ειναι ο κινητηρας? μην ειναι οι αναρτησεις? μην ειναι τα φρενα? ή μην ειναι το βαρος?? προσπαθω...:rolleyes:

αυτό που προέχει για αρχάριο είναι να πάρει ένα μηχανάκι ασφαλές, να μάθει, να καταλάβει σιγά-σιγά τι θέλει από ένα μηχανάκι, να προσδιορίσει το επόμενο μηχανάκι του

όχι να πάρει ως πρώτο το καλύτερο που υπάρχει

για παράδειγμα το νίντζα το 250 λόγω πιο σκυφτής θέσης είναι λιγώτερο κατάλληλο από το cbf250 ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ, παρότι υπερέχει σε επιδόσεις και κράτημα και φρένα και πλαίσιο και δεν ξέρω τι άλλο

karneadis
29/07/2009, 14:51
Ξεκίνησε κανονικό debate...
Σας ευχαριστώ όλους για τις υποδείξεις και συμβουλές.
Με το on/off είναι ψυχολογικό το θέμα. Όταν πήγα να βάλω ενα μικρό on/off μπροστά στηριζόμουν στο ένα πόδι κυρίως και μου φαίνεται πολύ εύκολο να φύγει σε στάση. Δεν έπεσα ακριβώς αλλά το μηχανάκι κατέληξε σε οριζόντια στάση χωρίς να πάθει τίποτα βέβαια.

Το πρόβλημα με τις σχολές είναι ότι στο αυτοκίνητο τουλάχιστον δε σου μαθαίνουν πώς να αντιδράς σε δύσκολες καταστάσεις. Εγώ με το αυτοκίνητο έχω ξεφύγει από δύσκολες καταστάσεις με συνδυασμό γκάζι-φρένου. Αν είχε μείνει το πόδι μου κολλημένο στο φρένο, το αυτοκίνητο θα κατέληγε στο διαχωριστικό διάζωμα... Αλλά όπως και να έχει στο τετράτροχο δεν έχεις να ανησυχείς για την ισορροπία. Στη μηχανή είναι αλλιώς... Επίσης στο αυτοκίνητο στις περισσότερες πλέον των περιπτώσεων έχεις abs. Εγώ έχω μετατρέψει το πόδι μου σε abs μιας και το δικό μου δεν έχει.

Σημαντικό, φαντάζομαι, πέρα από τη θέση στο δρόμο είναι και να μην είσαι σφιγμένος αλλά η μέση να είναι κάπως χαλαρή για να μπορεί να ελιχθεί κατάλληλα το σώμα και η μηχανή. Αυτό τον πρώτο καιρό φαίνεται μάλλον δύσκολο και για αυτό σκέφτομαι να κυκλοφορώ ώρα που δεν θα παίζει κίνηση, γιατί πιθανολογώ λόγω ελληνικής πραγματικότητας ότι στη σχολή δε μαθαίνεις και πολλά.

Θυμάμαι στο σχολείο όταν ήμασταν στην Γ λυκείου κάποιοι συμμαθητές είχαν κάτι μικρά εντουράκια έχω ξεχάσει πώς τα έλεγαν. Είχαν γίνει μόδα τότε.
Edit: νομίζω ήταν gilera...
Και παρατηρώ στο bikez.com ότι υπάρχουν δεκάδες για να μην πω εκατοντάδες μάρκες...

Gandalf dr685sm
29/07/2009, 15:06
βρε παιδιά... μιλώ για ελιγμούς και μου λέτε για γκάζι. Είπα και πριν.. το γκάζι δίνει ιδιότητα. Ο ελιγμός όμως γίνεται με το σώμα.

Το γυροσκοπικό είναι ακριβώς "ψιλά γράμματα" γιατί έτσι και αλλιώς το κάνεις χωρίς να το σκεφτείς. Αν ενας αρχάριος το σκεφτεί για να το κάνει ενώ στρίβει , το πιθανότερο είναι να γίνει γαιοκτήμονας.

Επειδή όμως πάμε για αλλού το θέμα να το συνοψίσω καλύτερα;

Για να οδηγήσεις μηχανή, πρέπει να κατανοήσεις σαν αρχάριος οτι σε αντίθεση με το Ι.Χ. η μηχανή είναι επέκταση του σώματος και του βλέματος σου. Όπου κοιτάς θα πάει και όπου κινείσαι θα αντιδράσει. Εντάξει τώρα;;; ..:D

Για την κίνηση αν ντε και καλά θες να μάθεις χωρίς να κινδυνεύεις απο άλλους, πάρε ενα enduro (οχι ΜΧ ούτε on-off) και πήγαινε στο χώμα... εκεί θα μάθεις πραγματικά πως κινείται η μηχανή. Δεν θα φοβάσαι τους άλλους κτλ. Θα μάθεις πως πηγαίνει η μηχανή πολύ πιο εύκολα και σχετικά ακίνδυνα (αν το ανοίξεις , δεν λέμε οτι δεν θα φας τούμπα... :D )

Για μέσα στην πόλη , ότι και να πάρεις να είσαι σίγουρος οτι θα φάς μια μικροτούμπα, τις περισσότερες φορές απο λάθος απειρίας.

Γνώμη μου είναι πάντως να πάρεις κάτι ελαφρύ σε βάρος (250cc) σε χαμηλό ύψος , enduro (βλ. ΑΧ-1, ΝΧ, KLX, κτλ... )για τους παρακάτω λόγους.

1- Χαμηλό κόστος αγοράς και συντήρησης.
2- Πολύ πιο ευκολοδήγητο σε σύγκριση με ενα naked ή ενα street λόγω διαφοράς βάρους αλλά και τύπου οδήγησης που πλησιάζει πιο πολύ σε ποδήλατο.
3- Θα το διασκεδάσεις πιο πολύ μέσα στην πόλη αφού θα έχει κόψιμο τιμονιού και θα χωράει εκεί που θες, συν το οτι δεν θα φοβάσαι λακκουβες και πεζοδρόμια.
4- Είναι πολύ πιο εύκολο να δώσεις ενα μικρό enduro σε πώληση παρά ενα παλιό naked - street.

Οτι και να διαλέξεις καλορίζικο εύχομαι... επίσης ότι άλλο χρειαστείς σε θέμα εξοπλισμού πάλι εδώ είμαστε... Καλως ήρθες και στην ηλεκτρονική παρέα.

υ.γ. ΄Τα πάντα εδώ καταλήγουν σε debate... για αυτό θα δείς οτι είμαστε και τόσοι πολλοί. Η χαρά του να διαφωνείς για να διαφωνείς για το όχημα που μας ενώνει.. την μοτοσυκλέτα και τα συναφή με αυτήν.


Gandalf

road spirit
29/07/2009, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από karneadis
Ξεκίνησε κανονικό debate... σε λογικά πλαίσια ;)



Αρχικά δημιουργήθηκε από karneadis
Το πρόβλημα με τις σχολές είναι ότι στο αυτοκίνητο τουλάχιστον δε σου μαθαίνουν πώς να αντιδράς σε δύσκολες καταστάσεις. ...
...

..
..

Σημαντικό, φαντάζομαι, πέρα από τη θέση στο δρόμο είναι και να μην είσαι σφιγμένος αλλά η μέση να είναι κάπως χαλαρή για να μπορεί να ελιχθεί κατάλληλα το σώμα και η μηχανή. Αυτό τον πρώτο καιρό φαίνεται μάλλον δύσκολο και για αυτό σκέφτομαι να κυκλοφορώ ώρα που δεν θα παίζει κίνηση, γιατί πιθανολογώ λόγω ελληνικής πραγματικότητας ότι στη σχολή δε μαθαίνεις και πολλά. ούτε για μοτο θα σε μάθουν ποτέ, μιλάμε για όλες τις κλασσικές σχολές που πας για να πάρεις το δίπλωμα... τίποτα και καμία ουσία.

υπάρχουν επιλογές όμως, που τις ακολουθεί όλο και περισσότερος κόσμος:

riding school 0300 (http://www.0300.gr/schools.php?id=20)

css (http://www.0300.gr/schools.php?id=11)

motoadventures road training (http://www.motoadventures.gr/el/compacttraining.html)

πάτα και στην υπογραφή μου το κόκκινο λινκ και κατέβασε το pdf

karneadis
29/07/2009, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Το γυροσκοπικό είναι ακριβώς "ψιλά γράμματα" γιατί έτσι και αλλιώς το κάνεις χωρίς να το σκεφτείς. Αν ενας αρχάριος το σκεφτεί για να το κάνει ενώ στρίβει , το πιθανότερο είναι να γίνει γαιοκτήμονας.
Το γυροσκοπικό έχει σχέση με το πλάγιασμα του σώματος την ώρα που στρίβεις και την ταχύτητα των τροχών που διατηρούν τη μηχανή σε ισορροπία;
Κάπου διάβασα ότι έχει σχέση και με τo countersteering, το οποίο μου φάνηκε λίγο περίεργο, δλδ ότι πάνω από κάποια χιλιόμετρα όταν στρίβεις το τιμόνι δεξιά αυτή πάει προς την αντίθετη κατεύθυνση; Αλλά αυτό δεν είναι του παρόντος




Για να οδηγήσεις μηχανή, πρέπει να κατανοήσεις σαν αρχάριος οτι σε αντίθεση με το Ι.Χ. η μηχανή είναι επέκταση του σώματος και του βλέματος σου. Όπου κοιτάς θα πάει και όπου κινείσαι θα αντιδράσει.
Κάπως έτσι το βλέπω και με το αυτοκίνητο... μήπως είμαι κατά βάθος μηχανόβιος;



Για την κίνηση αν ντε και καλά θες να μάθεις χωρίς να κινδυνεύεις απο άλλους, πάρε ενα enduro (οχι ΜΧ ούτε on-off) και πήγαινε στο χώμα... εκεί θα μάθεις πραγματικά πως κινείται η μηχανή. Δεν θα φοβάσαι τους άλλους κτλ. Θα μάθεις πως πηγαίνει η μηχανή πολύ πιο εύκολα και σχετικά ακίνδυνα (αν το ανοίξεις , δεν λέμε οτι δεν θα φας τούμπα... :D )
Πρέπει να βρω και κάποιον να με πηγαίνει μέχρι το χώμα...



Γνώμη μου είναι πάντως να πάρεις κάτι ελαφρύ σε βάρος (250cc) σε χαμηλό ύψος , enduro (βλ. ΑΧ-1, ΝΧ, KLX, κτλ... )για τους παρακάτω λόγους.

1- Χαμηλό κόστος αγοράς και συντήρησης.
2- Πολύ πιο ευκολοδήγητο σε σύγκριση με ενα naked ή ενα street λόγω διαφοράς βάρους αλλά και τύπου οδήγησης που πλησιάζει πιο πολύ σε ποδήλατο.
3- Θα το διασκεδάσεις πιο πολύ μέσα στην πόλη αφού θα έχει κόψιμο τιμονιού και θα χωράει εκεί που θες, συν το οτι δεν θα φοβάσαι λακκουβες και πεζοδρόμια.
4- Είναι πολύ πιο εύκολο να δώσεις ενα μικρό enduro σε πώληση παρά ενα παλιό naked - street.

Οτι και να διαλέξεις καλορίζικο εύχομαι... επίσης ότι άλλο χρειαστείς σε θέμα εξοπλισμού πάλι εδώ είμαστε... Καλως ήρθες και στην ηλεκτρονική παρέα.

Ελαφρύ και χαμηλό πρέπει να είναι οπωσδήποτε... Για 1,73 ύψος και 66-67 κιλά βάρος ποια είναι τα πλαίσια του ελαφριού και χαμηλού;
Ευχαριστώ και πάλι...

karneadis
29/07/2009, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
σε λογικά πλαίσια ;)


ούτε για μοτο θα σε μάθουν ποτέ, μιλάμε για όλες τις κλασσικές σχολές που πας για να πάρεις το δίπλωμα... τίποτα και καμία ουσία.

υπάρχουν επιλογές όμως, που τις ακολουθεί όλο και περισσότερος κόσμος:

riding school 0300 (http://www.0300.gr/schools.php?id=20)

css (http://www.0300.gr/schools.php?id=11)

motoadventures road training (http://www.motoadventures.gr/el/compacttraining.html)

πάτα και στην υπογραφή μου το κόκκινο λινκ και κατέβασε το pdf

Το pdf το διαβάζω και τώρα κατανοώ ορισμένες από τις κινήσεις των μοτοσυκλετιστών, ειδικά το φαινόμενο του λαγού...
Ευχαριστώ για τα link. Βρίσκομαι στη Βόρεια Ελλάδα, Ανατολική Μακεδονία...

jorgevaldano
29/07/2009, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από karneadis

Ελαφρύ και χαμηλό πρέπει να είναι οπωσδήποτε... Για 1,73 ύψος και 66-67 κιλά βάρος πώς ποια είναι τα πλαίσια του ελαφριού και χαμηλού;
Ευχαριστώ και πάλι...

ύψος σέλας κάτω από 80εκ.

βάρος πλήρες υγρών κάτω από 180κ.

Gandalf dr685sm
29/07/2009, 15:50
μια περιγραφή που μου είχε αρέσει παλιότερα είναι η παρακάτω και είχε μπεί στο εδώ forum..


ισορροπία της μοτοσικλέτας είναι ένα φαινόμενο πολύ πιο πολύπλοκο από αυτήν ενός αυτοκινήτου. Ενα αυτοκίνητο έχει τέσσερις ρόδες και στέκεται με τον ίδιο τρόπο που στέκεται ένα... τραπέζι. Με την ίδια λογική, το να ισορροπήσεις μία μοτοσικλέτα θα είναι σαν να στηρίζεις το ίδιο τραπέζι στα δύο του μόνο πόδια. Δύσκολο ε; Μόνο που δεν είναι ακριβώς έτσι... Το τραπέζι δεν έχει ρόδες!

Οσο και αν ακούγεται περίεργο, η περιστροφή των τροχών είναι αυτή που κρατάει μία μοτοσικλέτα όρθια. Η ισορροπία της μοτοσικλέτας είναι δυναμική και όχι στατική. Δηλαδή, για να σταθεί στους δύο τροχούς της, πρέπει να κινείται. Δοκιμάστε να κρατήσετε τη μοτοσικλέτα σας όρθια, όταν αυτή είναι σταματημένη. Απίθανο, έως αδύνατον. Γίνεται πολύ εύκολα, όμως, μόλις αποκτήσει κάποια ταχύτητα, έστω και ελάχιστη. Μόλις οι τροχοί αρχίσουν να περιστρέφονται, τα αδρανειακά φαινόμενα που αναπτύσσονται σε αυτούς, συγκρατούν τη μοτοσικλέτα στην κατακόρυφη θέση, έστω και αν η επιφάνεια επαφής της με το οδόστρωμα είναι μόλις μερικά τετραγωνικά εκατοστά.
Κάθε τροχός έχει κάποια μάζα. Μόλις αυτός αρχίσει να περιστρέφεται, αναπτύσσεται σε αυτήν φυγόκεντρος δύναμη, λόγω αδράνειας, όπως σε κάθε μάζα που εκτελεί κυκλική κίνηση. Οι δυνάμεις που αναπτύσσονται σε δύο αντιδιαμετρικά "τμήματα" του τροχού, είναι ίσες και αντίρροπες. Αν το υλικό της ζάντας δεν ήταν αρκετά ισχυρό, θα τη διέλυαν σε κομμάτια. Η ζάντα φυσικά δε διαλύεται, γιατί οι δυνάμεις συνοχής του υλικού της είναι πολύ ισχυρές, αλλά οι παραπάνω αντίρροπες δυνάμεις εξακολουθούν να υφίστανται. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, ο τροχός να βρίσκεται "υπό τάση" και να αντιστέκεται σε κάθε προσπάθεια ανατροπής του. Φανταστείτε τον τροχό δεμένο με πολλά σχοινιά γύρω-γύρω, τεντωμένα. Είναι αδύνατον να κινηθεί προς οποιαδήποτε κατεύθυνση. Ετσι λοιπόν, καθώς η μοτοσικλέτα κινείται, αυτές οι δυνάμεις που αναπτύσσονται στους τροχούς της, τη συγκρατούν όρθια. Δεν είναι όμως μόνο αυτές...

Το παραπάνω φαινόμενο ονομάζεται γυροσκοπικό και έχει διάφορες εκδηλώσεις σε έναν τροχό που περιστρέφεται με ταχύτητα. Φανταστείτε ότι κρατάτε έναν τροχό ποδηλάτου από τις άκρες του άξονά του, τη στιγμή που αυτός περιστρέφεται. Προσπαθήστε να τον γείρετε προς τα δεξιά. Θα δείτε ότι παρουσιάζει αντίσταση σε αυτή σας την προσπάθεια, ενώ συγχρόνως συνεχίζει να παραμένει όρθιος. Αν επιμείνετε να τον γείρετε, θα δείτε ότι αρχίζοντας να γέρνει, συγχρόνως θα στρίψει προς τα δεξιά.

.............

Ενα τελευταίο συμπέρασμα είναι ότι οι γυροσκοπικές δυνάμεις υπάρχουν ακόμη και όταν οι τροχοί... δεν πατούν στο έδαφος, όπως συμβαίνει για παράδειγμα στις σούζες ή στα άλματα (moto cross). Στρίψιμο του τιμονιού μπορεί να επαναφέρει τη μοτοσικλέτα στην ευθεία, ακόμη και όταν ο εμπρός τροχός βρίσκεται στον αέρα.


Στο χώμα τώρα μπορείς να πας με όποιο enduro χωρίς κανένα πρόβλημα αρκεί να σεβαστείς το γκάζι στο χώμα και φυσικά να μην έχει πλαστικά γύρω-γύρω όπως είναι ας πούμε το ΑΧ1.. ενα καλό μοντέλο για αυτό θα ήταν το KDX ας πούμε. Που μπορεί να φέρει και πινακίδα.

Αλήθεια... απο την στιγμή που θα το συνιθίσεις... τι χρήση θα κάνεις με το μηχανάκι; Γιατί και αυτό παίζει ρόλο ίσως στην αγορά που θες να κάνεις , σαν κριτήριο.

Gandalf

BLiTzER
29/07/2009, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
και τα ss φαινονται "μαζεμενα" σε διαστασεις σε σχεση με varadero, africa, tiger, v-strom αλλα επειδη εχουν το κεντρο βαρους πολυ χαμηλα, αν για οποιοδηποτε λογο χασει το ποδι σου προσφυση, σου εχει πεσει για πλακα.

Φαντάζομαι καταλαβαίνεις ότι μηχανάκι με χαμηλότερο κέντρο βάρους σου πέφτει πιο δύσκολα, έτσι?

Πρόσφατα, έτυχε να οδηγήσω για μερικές ημέρες ένα XR125 και κατάλαβα τι σημαίνει πάμφτηνο, ευκολοδήγητο, πανάλαφρο, τα-κάνω-όλα μηχανάκι. Τέτοια μηχανάκια είναι πραγματικά παιχνίδια, διασκεδαστικότατα και τρομερά εργαλεία εντός πόλης. Υποθέτω όλα αυτά θα ισχύουν x5 για έναν - πιο - αρχάριο.

Στο θέμα, δεν υπάρχουν σοβαροί περιορισμοί λόγω του βάρους/ύψους σου (είμαι 1.70 και 62 κιλά και ξεκίνησα με 600 γυμνό). Η μοτοσυκλέτα θέλει περισσότερο τρόπο, παρά κόπο. Θα το διαπιστώσεις στην πορεία. Κοίτα να πάρεις κάτι που σε ευχαριστεί και εξυπηρετεί από τη μία, αλλά που θα σου μάθει, όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα, από την άλλη. Και, καλώς ή κακώς, τα μικρά εντουροειδή υπερέχουν σε αυτά τα σημεία.

jorgevaldano
29/07/2009, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Φαντάζομαι καταλαβαίνεις ότι μηχανάκι με χαμηλότερο κέντρο βάρους σου πέφτει πιο δύσκολα, έτσι?


το είδα κι εγώ το λάθος αλλα θα φτάναμε τις 13 σελιδες αντί για 3

η μοτό όντως θέλει τρόπο κι όχι κόπο, αλλά ώσπου να μάθεις τον τρόπο, κάνεις τον κόπο

εγω την πρώτη μέρα που καβάλησε το σούπερ4 με το δάσκαλο, κάθε φορά που σταματούσα, πατούσα μόνο το αριστερό πόδι συνηθισμένος από το ποδήλατο :lol: και μια φορά μόλις που με πρόλαβε πριν οριζοντιοθώ :lol:

devil's animal
29/07/2009, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Φαντάζομαι καταλαβαίνεις ότι μηχανάκι με χαμηλότερο κέντρο βάρους σου πέφτει πιο δύσκολα, έτσι?

μα ακριβως αυτο ειπα.τα ss εχουν χαμηλο κεντρο βαρους για ευσταθεια στα "πολλα". αν ομως βρεθουν με λιγα-εως πολυ λιγα μεσα στην πολη και για τον οποιοδηποτε λογο το ποδι σου χασει την προσφυση (νερα, σαπουναδες, χωμα, κλιση δρομου κλπ), και παρει κλιση το μηχανακι...ΔΕΝ το σωνεις.θα σου πεσει.

αντιστοιχα ενα μηχανακι αντιστοιχων κιλων αλλα με ψηλο κεντρο βαρους σωνεται πιο ευκολα.


Πρόσφατα, έτυχε να οδηγήσω για μερικές ημέρες ένα XR125 και κατάλαβα τι σημαίνει πάμφτηνο, ευκολοδήγητο, πανάλαφρο, τα-κάνω-όλα μηχανάκι. Τέτοια μηχανάκια είναι πραγματικά παιχνίδια, διασκεδαστικότατα και τρομερά εργαλεία εντός πόλης. Υποθέτω όλα αυτά θα ισχύουν x5 για έναν - πιο - αρχάριο.

συμφωνω.


Στο θέμα, δεν υπάρχουν σοβαροί περιορισμοί λόγω του βάρους/ύψους σου (είμαι 1.70 και 62 κιλά και ξεκίνησα με 600 γυμνό). Η μοτοσυκλέτα θέλει περισσότερο τρόπο, παρά κόπο. Θα το διαπιστώσεις στην πορεία. Κοίτα να πάρεις κάτι που σε ευχαριστεί και εξυπηρετεί από τη μία, αλλά που θα σου μάθει, όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα, από την άλλη. Και, καλώς ή κακώς, τα μικρά εντουροειδή υπερέχουν σε αυτά τα σημεία.

συμφωνω.
:beer: :beer:

BLiTzER
29/07/2009, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
μα ακριβως αυτο ειπα.τα ss εχουν χαμηλο κεντρο βαρους για ευσταθεια στα "πολλα". αν ομως βρεθουν με λιγα-εως πολυ λιγα μεσα στην πολη και για τον οποιοδηποτε λογο το ποδι σου χασει την προσφυση (νερα, σαπουναδες, χωμα, κλιση δρομου κλπ), και παρει κλιση το μηχανακι...ΔΕΝ το σωνεις.θα σου πεσει.

αντιστοιχα ενα μηχανακι αντιστοιχων κιλων αλλα με ψηλο κεντρο βαρους σωνεται πιο ευκολα

Τσου. Είσαι λάθος εδώ, αλλά όντως θα πάει 10 σελίδες, οπότε ας το αφήσουμε. Θα σου πω απλά ότι το Hornet μου δεν κατάφερα ποτέ να το συγκρατήσω, όποτε έγερνε επικίνδυνα σε - σχεδόν - στάση, ενώ το RR το έχω σώσει ήδη 2 φορές. Και μάλιστα εύκολα. Πιο καλοζυγισμένα μηχανάκια, με κέντρο βάρους χαμηλά και στο κέντρο κουμαντάρονται πολύ πιο εύκολα. Μη με κάνεις να παραθέτω σχεδιαγράμματα από βιβλία φυσικής :P

Εγώ έδωσα για δίπλωμα (ανεξάρτητου κυβισμού) με παπί. Δεν είχα οδηγήσει ποτέ μου μεγαλύτερη μηχανή μέχρι που αγόρασα την πρώτη μου. Βασικά δεν είχα ποτέ μου ούτε παπί ή κάτι παρόμοιο. Έμαθα με τον δύσκολο τρόπο, αλλά δεν το μετάνιωσα ούτε λεπτό.

karneadis
29/07/2009, 17:21
Από ό,τι φαίνεται στην Ελλάδα όλα γίνονται. Να δίνεις για δίπλωμα για ανεξαρτήτου ιπποδύναμης κυβισμού μηχανή οδηγώντας πάπια;

devil's animal
29/07/2009, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Τσου. Είσαι λάθος εδώ, αλλά όντως θα πάει 10 σελίδες, οπότε ας το αφήσουμε. Θα σου πω απλά ότι το Hornet μου δεν κατάφερα ποτέ να το συγκρατήσω, όποτε έγερνε επικίνδυνα σε - σχεδόν - στάση, ενώ το RR το έχω σώσει ήδη 2 φορές. Και μάλιστα εύκολα. Πιο καλοζυγισμένα μηχανάκια, με κέντρο βάρους χαμηλά και στο κέντρο κουμαντάρονται πολύ πιο εύκολα. Μη με κάνεις να παραθέτω σχεδιαγράμματα από βιβλία φυσικής :P

Εγώ έδωσα για δίπλωμα (ανεξάρτητου κυβισμού) με παπί. Δεν είχα οδηγήσει ποτέ μου μεγαλύτερη μηχανή μέχρι που αγόρασα την πρώτη μου. Βασικά δεν είχα ποτέ μου ούτε παπί ή κάτι παρόμοιο. Έμαθα με τον δύσκολο τρόπο, αλλά δεν το μετάνιωσα ούτε λεπτό.

επετρεψε μου να εχω τις αμφιβολιες μου απο εμπειρικης και μονο πλευρας.

το ΖΧ οταν το πρωτοπηρα μου επεσε 2 φορες σταματημενο (ουσιαστικα το ακουμπησα κατω). εντελως σταματημενο ομως. γιατι? ειχε κλιση ο δρομος και δεν πατησα καλα (μενω σε κατηφορα). οταν προσπαθησα να το σωσω, ηταν αδυνατον παρ'ολο που ειμαι 1,77 και 80 κιλα. το μηχανακι απο την στιγμη που εγειρε και αργησα να επαναφερω το ποδι μου ηταν αδυνατο να σηκωθει.

αντιστοιχα με ον-οφφ μηχανακια δεν μου εχει φυγει καποιο αλλα ηταν ποιο ευκολο να τα ελεγξω οταν επαιρναν κλιση σταματημενα. εχουν ψηλα το κεντρο βαρος τους και με λιγη δυναμη παει εκει που θελεις.

αντιστοιχα θα σου δωσω παραδειγμα με ανατροπες στο παγκρατιο. κοντοι και βαριοι αθλητες ανατρεπονται (και επανερχονται) πολυ πιο δυσκολα απο καποιον με τα ιδια κιλα αλλα ψηλοτερο.

αλλο παραδειγμα,επισης εμπειρικο.

κατεβα απο το μηχανακι σου και ενω του εχεις γεμισει το ρεζερβουαρ (περιπου 200 κιλα) βρες το σημειο που ισορροπει και κρατα το απο το ενα κλιπ ον. τωρα σιγα σιγα προσπαθησε να του δωσεις κλιση απο την αλλη μερια.οταν παρει κλιση, ποσο δυσκολα επανερχεται?
αν το κανεις θα σε συμβουλευα να υπαρχει καποιος φιλος σου απο την αλλη μερια.:lol:

προσπαθησε να κανεις το ιδιο με ενα μεγαλο ον-οφφ αναλογων κιλων.:winka:

δεν μπορω να σου πω κατι αλλο.
σταματαω και εγω εδω γιατι ειμαστε οφ τοπικ.
:sick:

jorgevaldano
29/07/2009, 17:32
στα παραδείγματα που λέτε παίζει ρόλο και το πλάτος του τιμονιού και το μέγεθος του μπροστινού τροχού και τα ελαστικά

Gandalf dr685sm
29/07/2009, 19:24
παιδιά τσάμπα τσακώνεστε..

Το πρώτο έχει ψηλό κέντρο βάρους και ζυγίζει κάτω απο 160 κιλά συνήθως (enduro < 600cc)
Το δεύτερο συνήθως είναι μεταξύ 180-220 κιλά με χαμηλό κέντρο βάρους (street-naked < 600cc)

H διαφροά των κιλών δυσκολεύει πολύ την ισορροπία ενώ είναι σταθερά χωρίς κίνηση.

Επίσης το σήκωμα μηχανής όσο και αν φαίνεται περιέργο ευννοεί τις μηχανές με ψηλό κέντρο βάρους και έχει να κάνει κυρίως με το υπομόχλιο (το σώμα μας) που δίνει την πίεση για να το σηκώσει.

Εμπειρικά.. δοκιμάστε να σηκώσετε ενα οριζοντιωμένο μηχανάκι SS/Naked και δοκιμάστε να σηκώσετε ενα enduro/on-off . Θα δείτε οτι είναι πολύ πιο εύκολο να σηκωθεί το δεύτερο σε σχέση με το πρώτο.

Προσθέστε τώρα το μικρότερο βάρος σε σύγκριση με το μεγαλύτερο ενός SS και έχετε την εξίσωση.

Αν θέλετε ακόμα απλούστερο παράδειγμα σκεφτείτε πάγκο γυμναστηρίου. Εχετε μπάρα με 40 κιλά να πέφτουν απο ψηλά για την επανάληψη. Στην ανύψωση της τώρα, θα έχετε νιώσει οτι το τελείωμα είναι σχεδόν πάντα ευκολότερο απο την αρχική ανύψωση που ο μύς είναι υπό μέγιστη σύσπαση. Έτσι ακριβώς λοιπόν όταν έχεις μια μηχανή με υψηλότερο κέντρο βάρους και αρκετά ελαφρύτερη είναι πολύ πιο εύκολο για εναν υπό έκταση μύωνα να κρατήσει όρθιο το βάρος της.

Όπως και είναι πολύ δυσκολότερο για ενα μύωνα υπό μέγιστη κλίση και σύσπαση (θέση οδήγησης σε street naked) να κρατήσει όρθια την μηχανή με μεγαλύτερο βάρος έχοντας μάλιστα και μικρότερη απόσταση να διανύσει μέχρι να πέσει.

Και τώρα νιανια....απλουστευμένο.

Μηχανή enduro πάει να πέσει και κάθεσαι επάνω της. Το πόδι είναι σε τέτοια θέση που ευνοεί το γρήγορο σήκωμα σώματος και τέντωμα του ποδιού έτσι ώστε να κρατήσει αντίσταση.

Μηχανή street/naked πάει να πέσει και κάθεσαι πάνω της. Το πόδι και το σώμα είναι σε θέση "ς" όπου είναι κατά πολύ δυσκολότερο να σηκωθείς να τεντώσεις πόδι ακριβώς κάτω απο την μηχανή και να στηρίξεις μάλιστα και ενα μεγαλύτερο βάρος.


Gandalf

the who
29/07/2009, 20:18
Μηχανακια εχουν περασει αρκετα απο τα χερια μου.Ποτε ομως το ιδιο μοντελο.Τωρα εχω το τριτο στη σειρα srx.Εχουμε και λεμε.
Απο τη στιγμη που σου εκανε κλικ με την πρωτη ματια ειμαστε οκ.Αυτα τα μηχανακια ειναι σαν τον ερωτα,δεν εχουν μετρο.Η αγαπας με τρελα η καθολου.
Στα πρακτικα τωρα.Η συντηρηση του γινεται κατα 95% απο σενα.Λαδια,φιλτρο λαδιου,μπουζι,τακακια γινονται απο τα χερακια σου αν ασχοληθεις λιγο.Αφηνουμε στο μαστορα να μας κανει βαλβιδουλες.Αρα η συντηρηση του μονο μπελας δεν ειναι και μεγαλο εξοδο.
Το υψος του ειναι οτι πρεπει για σενα.Το ιδιο και το βαρος του.Νομιζω οτι ειναι γυρω στα 145 κιλα,αρα τοχεις.
Ιδιοτροπο δεν ειναι ιδιαιτερα.Πεταει λιγο κωλο στις στροφες(τις κλειστες εντος πολεως εννοω)και σου σκαει και καμμια αναποδη μεχρι να μαθεις να το βαζεις μπροστα.
Τα φρενα του ειναι μια χαρα,ταξιδακι με 120-140 το εχεις,κρατηματα πολυ καλα για την ηλικια του και την κατασκευη του.
Κινητηρας σκυλι μαυρο,δοκιμασμενο οσο λιγα μηχανακια(βλεπε ΧΤ).
Τιμη αγορας χαμηλη εως γελοια.Ειχα βρει ενα 400 με 600 ευρω αλλα εφυγε την ιδια μερα.
Αρνητικα.
Μολις περασει ο ερωτας ερχεται ο γαμος.:lol: Δλδ μολις ξεψαρωσεις και θελεις παραπανω γκαζι η μακρινα ταξιδια κλπ δεν θα μπορεις να το πουλησεις.
Κραδασμοι.Πολλοι ομως και σε ταξιδι πιανεσαι.Πουλ μουρ.Δεν εχει απ αυτο.Δεν θα πας στο Μπουρναζι με το srx για να πουλησεις μουρη.Το πολυ πολυ να ακουσεις κανενα "τι χρεπι ειναι αυτο?":lol:
Αυτα τα "ολιγα" απο μενα.Καλη επιτυχια στην αναζητηση σου.Αν μπορω να σε βοηθησω σε κατι πολυ ευχαριστως.
:beer: :beer:

Morton
29/07/2009, 21:09
Εκείνο το οποίο παίζει ρόλο στην πραγματικότητα είναι ο λογος του ύψους του κέντρου βάρους προς το ύψος του τιμονιού.
Όσο μεγαλύτερος είναι ο παραπάνω λόγος τόσο περισσότερη δύναμη θέλει.

byron
29/07/2009, 21:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Το υψος του ειναι οτι πρεπει για σενα.Το ιδιο και το βαρος του.Νομιζω οτι ειναι γυρω στα 145 κιλα,αρα τοχεις.


Παρακάμπτοντας το γεγονός ότι το θέμα έχει πάει για χόρτα με ανούσιες συγκρίσεις, το γεγονός είναι ότι ένας φυσιολογικός άνδρας δεν έχει πρόβλημα να συνηθίσει μηχανάκια της τάξης των 180-200 κιλών.
Τα οδηγάμε παίδες τα μηχανάκια. Δεν κάνουμε σετάκια των 10 στον πάγκο....Όπως είπε και κάποιο παιδί στην αρχή, ουκ ολίγες κοπέλλες οδηγούν μεγάλες μοτοσυκλέτες χωρίς πρόβλημα.

Τα 145 κιλά του srx δεν υπάρχουν ούτε στην πιο ζωηρή φαντασία. Το 600 πλήρες υγρών είναι 176 κιλά γεμάτο. Αφαιρέστε το βάρος ενός δισκόφρενου και ενός ψυγείου λαδιού και έχετε το βάρος του 400. Τα κιλά αυτά είναι πραγματικά μιας και το δικό μου με ένα σκασμό αλλαγμένα πράγματα με άλλα ελαφρύτερα, αφαίρεση των περιττών και άλλη εξάτμιση ήταν 158 κιλά με το ντεπόζιτο σχεδόν γεμάτο.

Για την ερώτηση τι να πάρεις, αποφάσισε σύμφωνα με όσα διάβασες. Ένα 250άρι street ή εντουράκι είναι ιδανικό για αρχάριο. Δεν θα έπαιρνα srx αν ήμουν αρχάριος για τον μοναδικό λόγο ότι είναι εξαιρετικά σπάνιο να βρείς και να μην είναι κουρέλι. Το τίποτα των 400-600-800? μπορεί να πολλαπλασιαστεί πολυυυυύ εύκολα με τις αναπόφευκτες επισκέψεις στα συνεργεία.

karneadis
30/07/2009, 02:03
Εχω μπει τώρα στο τριπ κανονικά... αυτά κάνουν οι συναναστροφές στα φόρουμ...
Το Srx 400 μου άρεσε γιατί φαινόταν χαμηλό και μου αρέσει ο στρόγγυλος προβολέας μπροστά και το τελείωμα πίσω που κατεβαίνει. Επίσης η κοντή εξάτμιση.

Πέραν των αισθητικών και λοιπών κριτηρίων το χαμηλό κόστος αγοράς παίζει ρόλο μόνο αν είναι πραγματικό. Δηλαδή το να δώσω 800 ευρώ για την αγορά και μετά άλλα 800 στο καπάκι για επισκευές δεν είναι χαμηλό κόστος. Από την άλλη δε θέλω να αγοράσω κάτι καινούριο ειδικά σαν αρχάριος αλλα...

Σήμερα οδήγησα σε αυτοκινητόδρομο, επαρχιακό δίκτυο και στην πόλη... Ό,τι μηχανάκι περνούσε ή περνούσα από κοντά του εξεταζόταν οπτικά μεν εξονυχιστικά δε... Σε κάποια φάση στον αυτοκινητόδρομο ακολουθούσα μια από τις travel bikes τις μεγάλες δεν ξέρω αν ηταν varadero, ήμουν από πίσω. Είχε πάνω 2 άτομα και τους ακολουθούσα παρατηρώντας την οδήγηση. Στον κατηφορικό δρόμο για την πόλη που έχει αρκετές στροφές οδηγούσα το αυτοκίνητο μεν αλλά προσπαθούσα να να σκεφτώ αν ήμουν πάνω στη μηχανή ποια θέση θα είχα στο δρόμο, τι κλίση κτλ...

Το θέμα του βάρους με απασχολεί γιατί στο υποτιθέμενο σενάριο σύμφωνα με το οποίο πέφτει η μηχανή θα πρέπει να μπορείς να τη σηκώσεις. Ίσως με έχει επηρεάσει που δεν μπόρεσα να κρατήσω όρθιο το on/off της kawasaki...

Κάνοντας αναζήτηση για καινούρια μου άρεσε [url=http://www.bikez.com/motorcycles/derbi_mulhacen_125_2009.php]αυτό/url]. Είναι το 125αρι Mulhacen της Derbi.
Στεγνό 110 κιλά στο βάρος, η θέση στα 75 εκατοστά με 20 άλογα.
Ίσως τα 125 φαίνονται λίγα αλλά σκεφτείτε ότι δεν έχω οδηγήσει ουτε καν πάπια, lead, σκούτερ ή καν μοτοποδήλατο.
Το κακό με το derbi είναι η τιμή και ότι αμφιβάλλω αν θα έχει μεταπωλητική αξία μεγάλη. Επίσης πιστεύω ότι οταν θα χρειαστείς να αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα με το YBR 125 της yamaha θα τη βρεις τη λύση εδώ μέσα ή αν έχεις ένα cbf 250 honda... με το derbi χλωμό το βρίσκω μιας και δεν είναι γνωστή ή τουλάχιστον δημοφιλής μάρκα.
Αλλά μιλάω πολύ θεωρητικά... αν δεν τα δεις από κοντά να ανεβεις να τα κάνεις μια βόλτα κτλ δεν μπορείς να ξέρεις.

Ένα από τα αντικείμενα που έχω αγοράσει και αγαπώ πολύ είναι η φωτογραφική μου μηχανή. Αυτό που έγειρε την πλάστιγγα προς το μέρος της όταν αντιπαρατέθηκε με άλλες 2 ήταν το πόσο καλά κάθισε στο χέρι μου. Νομίζω και με τη μοτοσυκλέτα πρέπει να παίζει και αυτό ρόλο, το ποσο καλά σου κάθεται ή πόσο καλά κάθεσαι εσύ σε αυτήν...

the who
30/07/2009, 06:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Παρακάμπτοντας το γεγονός ότι το θέμα έχει πάει για χόρτα με ανούσιες συγκρίσεις, το γεγονός είναι ότι ένας φυσιολογικός άνδρας δεν έχει πρόβλημα να συνηθίσει μηχανάκια της τάξης των 180-200 κιλών.
Τα οδηγάμε παίδες τα μηχανάκια. Δεν κάνουμε σετάκια των 10 στον πάγκο....Όπως είπε και κάποιο παιδί στην αρχή, ουκ ολίγες κοπέλλες οδηγούν μεγάλες μοτοσυκλέτες χωρίς πρόβλημα.

Τα 145 κιλά του srx δεν υπάρχουν ούτε στην πιο ζωηρή φαντασία. Το 600 πλήρες υγρών είναι 176 κιλά γεμάτο. Αφαιρέστε το βάρος ενός δισκόφρενου και ενός ψυγείου λαδιού και έχετε το βάρος του 400. Τα κιλά αυτά είναι πραγματικά μιας και το δικό μου με ένα σκασμό αλλαγμένα πράγματα με άλλα ελαφρύτερα, αφαίρεση των περιττών και άλλη εξάτμιση ήταν 158 κιλά με το ντεπόζιτο σχεδόν γεμάτο.

Για την ερώτηση τι να πάρεις, αποφάσισε σύμφωνα με όσα διάβασες. Ένα 250άρι street ή εντουράκι είναι ιδανικό για αρχάριο. Δεν θα έπαιρνα srx αν ήμουν αρχάριος για τον μοναδικό λόγο ότι είναι εξαιρετικά σπάνιο να βρείς και να μην είναι κουρέλι. Το τίποτα των 400-600-800? μπορεί να πολλαπλασιαστεί πολυυυυύ εύκολα με τις αναπόφευκτες επισκέψεις στα συνεργεία.


Στο νετ βλεπω οτι στεγνο ειναι 147 κιλα.Αρα με λαδια και βεζινες παει 165 (χοντρικα παντα).Ενα παρταλι srx κανει 500 ευρω.Αν δωσεις ενα χιλιαρικο ακομα το φτιαχνεις μια χαρα.Συνολο 1500 ευρω.Δεν νομιζω οτι συγκρινεται με ενα καινουριο 250αρι.
Ποσες φορες εχεις παει συνεργειο για σοβαρη ζημια με το srx ρε Βυρωνα?Εμενα τα δυο πρωτα δεν μου εβγαλαν τιποτα παντως.

irinia
30/07/2009, 06:55
ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.........


Αύτό πού έχει καβαλήσει ό καθένας μας νομίζει ότι είναι τό καλύτερο.
Έτσι δέν τόν βοηθάμε τόν άνθρωπο νά έπιλέξει.
Μέχρι νά άποκτήσουν τρίτη ρόδα τά μηχανάκια σάν κάτι Πιάτζιο έντελώς γελοία,
ΠΑΝΤΑ.........
τά πιό εύκολοδήγητα ,τά πιό φιλικά,καί αύτά πού θά συγχωρούν τά λάθη
ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΝΤΟΥΡΑΚΙΑ....ON OFF.....ή όπως άλλιώς τά λέτε...!!!

Μετά τά παπιά λοιπόν ,αύτά θάναι γιά πολλά χρόνια άκόμα τά καλύτερα μηχανάκια
γιά νά μπεί κάποιος στόν κόσμο τής μοτοσυκλέττας.
Καί τά 125 κυβικά είναι ότι καλύτερο.
Τώρα άν δέν τού φτάνουν,άν τό ένα ,άν τό άλλο.......ή κουβέντα πάει άλλού.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ..........μιά καί έχεις τριανταρίσει καί άπό μυαλό είσαι νορμάλ,
τότε χτύπα ένα 125άρι έντουροειδές,on off,όπως τά λένε τώρα.....
καί νάσαι σίγουρος ότι............
ΠΡΩΤΑ ΘΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΤΗ ΒΡΑΔΥΝΗ ΣΟΥ ΒΟΛΤΑ........
πού είναι καί τό ζητούμενο γιά σένα άπ'ότι κατάλαβα,
καί πολύ λιγότερο θά σέ άπασχολούν οί όδηγικές σου ίκανότητες.
Αύτά τά μηχανάκια είναι ότι καλύτερο γιά τήν περίπτωση σου,.........
θέση όδήγησης,όδική συμπεριφορά μοτό, κ.λ.π....κ.λ.π....




:wave2:

byron
30/07/2009, 07:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Στο νετ βλεπω οτι στεγνο ειναι 147 κιλα.Αρα με λαδια και βεζινες παει 165 (χοντρικα παντα).Ενα παρταλι srx κανει 500 ευρω.Αν δωσεις ενα χιλιαρικο ακομα το φτιαχνεις μια χαρα.Συνολο 1500 ευρω.Δεν νομιζω οτι συγκρινεται με ενα καινουριο 250αρι.
Ποσες φορες εχεις παει συνεργειο για σοβαρη ζημια με το srx ρε Βυρωνα?Εμενα τα δυο πρωτα δεν μου εβγαλαν τιποτα παντως.

Και εγώ στο net το είδα το 176 και έχοντας δει και με τα μάτια μου το 160 θεωρώ οτι είναι μάλλον αληθινό.
Δεν είπα οτι βγάζει ζημιές. Είπα ότι τα περισσότερα είναι κουρέλια. Και αν είναι να δώσει 1500 για μηχανάκι 20ετίας και βάλε, δε λέει φίλε....:wave2:

Gandalf dr685sm
30/07/2009, 07:15
Ένα από τα αντικείμενα που έχω αγοράσει και αγαπώ πολύ είναι η φωτογραφική μου μηχανή. Αυτό που έγειρε την πλάστιγγα προς το μέρος της όταν αντιπαρατέθηκε με άλλες 2 ήταν το πόσο καλά κάθισε στο χέρι μου. Νομίζω και με τη μοτοσυκλέτα πρέπει να παίζει και αυτό ρόλο, το ποσο καλά σου κάθεται ή πόσο καλά κάθεσαι εσύ σε αυτήν...

Αυτό είναι και το μόνο που ισχύει κανονικά. Αν κουμπώσεις και σου αρέσει μια μηχανή , οτι και να λέμε εμείς, πάει περίπατο.

Μια παρατήρηση μόνο.... απο την στιγμή που θα βγάλεις δίπλωμα Α καλύτερα να ξεκινήσεις με 250-400cc μιας και τα μικρότερα ναι μεν είναι σχολείο αλλά θα σε κουράσουν πολύ γρήγορα.

Όσο για τον δρόμο, κλίσεις κτλ... μην αγχώνεσαι.. τα περισσότερα θα σου βγούν αυτόματα και διά εμπειρίας. Αν μάλιστα πας και σε κάποιο track day/safe school τόσο το καλύτερο.

Α... καλύτερη εποχή για αγορά μηχανής είναι πάντα Φθινόπωρο-Χειμώνας καθώς τότε δεν υπάρχει και τόσο μεγάλη ζήτηση και μπορείς να βρείς ευκαιρίες και με ίσως καλύτερες τιμές (πάνω κάτω -5% )

Gandalf

the who
30/07/2009, 07:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n

Δεν είπα οτι βγάζει ζημιές. Είπα ότι τα περισσότερα είναι κουρέλια. Και αν είναι να δώσει 1500 για μηχανάκι 20ετίας και βάλε, δε λέει φίλε....:wave2:

Οκ δε λενε τα 1500.Ξεχνας ομως δυο πραγματα.Οτι του αρεσει σαν μηχανακι κι οτι ειναι η πρωτη μηχανη με την οποια θα μαθει,θα πεσει κλπ.Αν το δεις απ αυτη τη μερια λοιπον νομιζω οτι τον συμφερει να παρει ενα παληο και να το κρατησει δυο χρονια μεχρι να καταληξει καπου.
:wave2:

akaposto
30/07/2009, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από karneadis

Ίσως τα 125 φαίνονται λίγα αλλά σκεφτείτε ότι δεν έχω οδηγήσει ουτε καν πάπια, lead, σκούτερ ή καν μοτοποδήλατο.


Βρες μια σχολή που θα σου κάνει μάθημα (τρίχες μάθημα,αλλά τέλος πάντων) σε μια κανονική μηχανή,κανένα bandit,cb ή bross.

Πες ότι μάθεις να οδηγείς στο cb.Ε,μετά δεν μπορείς να οδηγήσεις την πάπια.Οτι και να καβαλήσεις,δεν σημαίνει ότι τα έμαθες όλα.Καθε μηχανάκι θα χρειστεί το χρόνο του για να "κουμπώσεις".

Δες εκεί,στην σχολή,αν την παλεύεις με τέτοιες μοτοσυκλέτες.Take your time.
Μπορεί να σου φανεί περίεργο,αλλά απο την στιγμή που ξέρεις ισορροπία η "κανονική" μηχανή δεν είναι δυσκολότερη απο παπάκι.
Το αντίθετο.Το παπί ισορροπεί δυσκολότερα απο μια μοτοσυκλέτα.
Κάνε τα μαθήματα και τότε πιστεύω θα καταλάβεις ότι το γκάζι δεν αποτελεί αιτία φόβου.

Οτι μηχανή και να πάρεις,απο γκάζι δεν θα πέσεις.Ενστικτο αυτοσυντήρησης.Μέχρι να ξεψαρώσεις,είτε οδηγείς 125, είτε 600 με τα ίδια χιλιόμετρα θα πας :D
Αντίθετα το σίγουρο είναι,ακόμα και όταν ξεπάρεις,ότι τα φρένα σε ξαπλώνουν πολύ πιο εύκολα απο το γκάζι.
Με την υπόθεση ότι δεν είσαι φυσικό ταλέντο,με το που βάλεις στο μάτι την καλή σου και γίνει η μεταβίβαση,φεύγεις καρφί να κανονίσεις να μπεις στο μάθημα του 0300riding.Γιατι δίπλωμα μπορεί να πήρες,αλλά πρέπει να μάθεις και να οδηγείς.

Επίσης το βράδυ...Το μόνο που βολεύει βράδυ είναι να μπεις σε κάποιο παρκιν και να κάνεις εξάσκηση.Κατά τα άλλα στον δρόμο,αφενός χάνεις την περιφερειακή σου όραση,εφετέρου όταν κινήσαι σε μία στροφή,τα φώτα σου θα "κοιτάνε" ελαφρώς προς το εξωτερικό της στροφής.
Βάλε τώρα ότι αυτά που έχεις βάλει στο μάτι,δεν είναι και η τελευταία λέξη της τεχνολογίας,τα φανάρια τους μάλλον με καντήλια θα σου φαίνονται.

Τέλος,πάρε ότι σου κάνει "κούκου".Μην πάρεις κάποιο μηχανάκι που δεν το γουστάρεις ή δεν το νιώθεις καλά,μόνο και μόνο επειδή άκουσες ότι είναι καλό για αρχάριους.

karneadis
30/07/2009, 14:04
Ευχαριστώ πολύ τόσο για τις συμβουλές όσο και για την ενθάρρυνση.
Αυτό που ειπώθηκε για το φρένο ισχύει και στα αυτοκίνητα. Ορισμένα αν όχι πολλά ατυχήματα θα είχαν αποφευχθει αν αποφευγόταν το φρενάρισμα πανικού. Εγώ όπως έχω προαναφέρει το έχω σώσει το αυτοκίνητο στο βρεγμένο σε στροφή με κλίση επειδή χρησιμοποίησα φρένο-γκάζι. Αν το πόδι είχε μείνει κολλημένο στο φρένο, το αυτοκίνητο θα γινόταν ένα με το στηθαίο.

Όταν πάρω το δίπλωμα θα προσπαθήσω να βρω κάποιο trackday ή σεμινάριο που να γίνεται στις Σέρρες.

jorgevaldano
30/07/2009, 14:17
φίλε τρεις ψιλο-σοβαρές σούπες έχω φάει, οι δύο από μπλοκάρισμα μπροστινού

όταν πάρεις μοτό εξασκήσου στο φρενάρισμα οπωσδήποτε

και το δεύτερο μηχανάκι σου να έχει ΑΒΣ

karneadis
05/08/2009, 00:37
Νομίζω το μικρόβιο είτε υπήρχε -επωαζόταν τόσα χρόνια και επειδή το έφεραν οι συγκυρίες έκανε το μεγάλο μπαμ- είτε το κόλλησα πρόσφατα.
Είμαι μέσα στο αυτοκίνητο αλλά το μυαλό είναι πάνω σε μηχανή.
Σήμερα συνάντησα μέσα στην πόλη ένα YBR 125 με καρμπιρατέρ. Ανοίγω παράθυρο επιτόπου και αρχίζω να ρωτάω λεπτομέρειες κτλ.
Τα λάστιχα μου φάνηκαν πολύ λεπτά αλλά 125αρι είναι. Το ρώτησα αν το έχει οδηγήσει σε αυτοκινητόδρομο και μου απαντάει ο αναβάτης "από τη Βέροια έρχομαι", περίπου 200 χιλιόμετρα δρόμο δηλαδή...
Δεν είχα δει από κοντά YBR 125 και είδα ότι δεν είναι ψηλό.
Σκέφτομαι λοιπόν ότι σαν πρώτη μηχανή το 125 ειδικά στα 100 κιλά περίπου είναι ό,τι πρέπει για μένα. Από την άλλη σκέφτομαι μήπως τα 250 είναι η πιο έξυπνη επιλογή, γιατί μετά σου μένει μια μηχανή πιο μεγάλη που ναι μεν τη χρησιμοποιείς για βόλτες αλλά βγαίνεις στον ανοιχτό δρόμο πιο άνετα από ό,τι με το 125αρι...
Το λέω αυτό γιατί οι διαδρομές για τις οποίες τη θέλω τη μηχανή είναι για προορισμούς κοντά στην πόλη μεν αλλά κυρίως έξω από αυτήν όπου χρησιμοποιείς επαρχιακό δίκτυο αλλά και αυτοκινητόδρομο...
Πάντως σε αρχικό επίπεδο σκέφτομαι για μεταχειρισμένο αν και είμαι εναντίον γενικώς.
Επίσης διάβασα ότι καλύτερη περίοδος για να ξεκινήσεις μαθήματα είναι το φθινόπωρο, μπορείς να πετύχεις καλύτερες τιμές, αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να περιμένω μέχρι τον Οκτώβριο... εκτός κι αν η διαφορά στην τιμή είναι όντως μεγάλη. Αλλά δεν το νομίζω σε επαρχιακή πόλη να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά.

XJR_Billy
05/08/2009, 07:20
Φίλε μου, η YBR125 είναι μιά πολύ καλή μηχανή, ιδανική για αρχάριους.
Όμορφη (στα δικά μου γούστα), οικονομική, με μεγάλη αυτονομία (12 λίτρα), ελαφριά, και έχει και συμπλέκτη για να τον συνηθίσεις.

Αν σου αρέσει πάρτη, μάθε τη καλά, κράτα τη όσο σε βολεύει και πούλησέ την όταν αισθανθείς ότι χρειάζεσαι κάτι παραπάνω. Το κυριότερο που θα μάθεις με αυτή είναι η οδηγική συμπεριφορά, ανεκτίμητο μάθημα που θα μείνει ότι μηχανή κι αν πάρεις μετά.

Θα σου πρότεινα κι εγώ μια μεταχειρισμένη για αρχή, μετά βλέπεις και πράττεις!:wave2: