PDA

View Full Version : Βενζίνη SOS



JimmyZ
22/04/2005, 22:49
Μετά από σχετική συζήτηση με φίλους γύρω από το Unleaded Fuel Blues (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=8242) topic που υπάρχει παρακάτω τέθηκε το εξής ερώτημα...

Μπορεί κάποιος που καίει μέχρι τώρα αμόλυβδη να το γυρίσει σε κανονική σούπερ (L.R.P.); Θα έχει επιπτώσεις στη μηχανή;

Συγκεκριμένα υπάρχει ένα Africa του 93 που από τότε καίει αμόλυβδη. Άν αλλάξει σε κανονική σούπερ θα έχει κανένα πρόβλημα;

Την βοήθειά σας γιατί εδώ....οι απόψεις διύστανται...:look:

AFTER
22/04/2005, 22:54
Ο κανονας ειναι οτι αν το οχημα δεν εχει καταλυτη,δεν πρεπει να καιει αμολυβδη!
Εδω στηριζονται ολα,ειναι σαν το 1+1=2 στα μαθηματικα.

stefanos
22/04/2005, 22:54
Σίγουρα το τελευταίο πράγμα που ενδιαφέρει ένα Africa του 93 είναι η βενζίνη.

crs-k
23/04/2005, 04:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από JimmyZ
.............................
Συγκεκριμένα υπάρχει ένα Africa του 93 που από τότε καίει αμόλυβδη. Άν αλλάξει σε κανονική σούπερ θα έχει κανένα πρόβλημα;
.............................


Φυσικα και ΔΕΝ θα εχει ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ προβλημα, μιας κι ετσι κι αλλιως επρεπε να καιει Σουπερ! :smilea:

JimmyZ
24/04/2005, 23:11
ΟΚ... Ευχαριστώ crs-k, απλά θέλω να είμαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει καμιά επίπτωση στη μηχανή από την αλλαγή...

Αυτό το λέω γιατί υπάρχει η εντύπωση (και από μηχανικούς) πως άν ξεκινήσεις να χρησιμοποείς κάποιο καύσιμο πρέπει να μην το αλλάξεις....

AFTER
25/04/2005, 00:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από JimmyZ
υπάρχει η εντύπωση (και από μηχανικούς) πως άν ξεκινήσεις να χρησιμοποείς κάποιο καύσιμο πρέπει να μην το αλλάξεις....

Και τι ειναι ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ? :eek:

OldMan
25/04/2005, 11:53
:wave2: :wave2: :wave2:

Φίλε JimmyZ, οι "μηχανικοί" μπορεί να λένε ότι τους κατέβει (ας τους αναγνωρίσουμε το "ακαταλόγιστο", γιατί σε αντίθετη περίπτωση θα έπρεπε να προβούμε σε άλλες ενέργειες !!!).

Από την στιγμή που μια βενζίνη (ανεξαρτήτως τύπου) έχει τον απαιτούμενο αριθμό οκτανίων για καύση σε κάποιον κινητήρα, ΔΕΝ παιζει ΚΑΝΕΝΑ ρόλο (στην λειτουργία του μοτέρ) αν είναι Αμόλυβδη ή όχι.

Οι όποιες ενστάσεις (εν μέρει δικαιολογημένες) που υπήρχαν παλιότερα σχετικά με ελλειπή λίπανση των εδρών των βαλβίδων κάνοντας χρήση αμόλυβδης σε "συμβατικό" κινητήρα, έχουν εξαλειφθεί προ πολλού !!!

Σχετικά με το πρόβλημα "ανακατέματος" διαφορετικών βενζινών (Σούπερ και Αμόλβδης) στο ίδιο ρεζερβουάρ, είναι απλά παραμύθι !!!

:wave2: :beer: :wave2:

JimmyZ
25/04/2005, 22:06
Είσαστε αρχηγοί.....

Και εγώ την ίδια άποψη έχω με εσάς....

Απλά ήθελα να επιβεβαιωθώ...

Thanks....:sun:

pepenaxos1
27/04/2005, 19:30
ΠΑΙΔΙΑ, ΟΛΟΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΑΣΤΟΡΟΙ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ... ΦΤΟΥ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ, ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΔΙΥΣΤΑΝΤΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΟΤΑΝ ΡΩΤΑΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ?
ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΩΣ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ ΟΤΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΙΣΑΙ... :hypnotize :hypnotize :hypnotize

rc31
27/04/2005, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Ο κανονας ειναι οτι αν το οχημα δεν εχει καταλυτη,δεν πρεπει να καιει αμολυβδη!
Εδω στηριζονται ολα,ειναι σαν το 1+1=2 στα μαθηματικα.

Εγω να ρωτησω το εξης .

Μιας και που το μηχανακι μου δεν εχει καταλυτη πρεπει να καιει super, γιατι ο κατασκευαστης γραφει αμολυβδη 95 οκτανιων ?

afrotwin
27/04/2005, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από rc31
Εγω να ρωτησω το εξης .

Μιας και που το μηχανακι μου δεν εχει καταλυτη πρεπει να καιει super, γιατι ο κατασκευαστης γραφει αμολυβδη 95 οκτανιων ?

re magkes ta nevra mas den iparxi super pia

ksekolate leme
afto pou leme super simera ine pali amolivdi me pros8eta
me pros8eta?

pros8eta:look:

vazoune kapama pros8eto:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dimitris74
27/04/2005, 22:27
το σωστο ειναι
παλια σουπερ=νεα σουπερ αμολυβδη και οι δυο εχουν 98 οκτανια
παλια απλη = νεα αμολυβδη γυρω στα 95 οκτανια το μαξιμουμ που εχουν.
απλα παλια η απλη ειχε απο 92 εως 95 οκτανια
οσον αφορα τον κινητηρα δεν θα εχει κανενα προβλημα
οσον αφορα εμας εχουμε σοβαρο προβλημα γιατι αμολυβδη χωρις καταλυτη ειναι πολυ περισοτερο επιβλαβης απο την παλια

stefanos
28/04/2005, 11:47
Η μόνη αλλαγή στην νέα σούπερ που ΥΠΑΡΧΕΙ ακομα όπως παλιά είναι οτι αντι για μόλυβδο έχει άλλο μέταλλο.
Ως εκ τούτου
ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΥΤΗ ΒΑΖΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ.
ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ (παρόλο που οι κατασκευαστές λένε οτι οι έδρες δεν έχουν αναγκη).