PDA

View Full Version : Ξεφόρτιστη μπαταρία Sos



kalogeros
30/07/2009, 01:23
Παιδια εχω ένα πρόβλημα και χρειάζομαι επειγόντως τα φώτα σας.
Η ιστορία έχει ως εξης. Έλλειπα μια εβδομάδα διακοπές στην Σαντορίνη (η οποία είναι τέλεια) και είχα τη μηχανή στην πιλωτή (V-Strom 650). Πριν από λίγο που γύρισα πηγα να την βγάλω βόλτα γιατί μου έλειψε, αλλά δυστυχώς η μπαταρία ήταν τελείως ξεφόρτιστη.
Εδώ χρειάζομαι τις συμβουλές σας.
Αρχικά σκέφτηκα να την σπρόξω στην κατηφόρα αλλά φοβήθηκα μην μου κάψει τον καταλύτη. Μετά σκέφτηκα να της δόσω ρεύμα από το αμάξι με καλώδια, αλλά δεν ξέρω αν η μπαταρία της μηχανής αντέξει το ρεύμα από το αυτοκίνητο.
Τι με συμβουλέυετε να κάνω; Οδική βοήθεια δυστυχώς δεν έχω και το κοντινότερο συνεργείο είναι αρκετα μακρυά.

chr1s_86
30/07/2009, 01:51
Πιστεύω ότι με ρεύμα από αμάξι θα είσαι οκ αλλά να μη σε πάρω και στο λαιμό μου. Το έχω κάνει με ένα φίλο σε παλιό XT tenere και ήταν οκ. Τώρα οι νεώτερες μοτο με τα πολλά ηλεκτρικά και ηλεκτρονικά ίσως να έχουν θέμα, ίσως και όχι. Περίμενε να γράψει κανένας που να ξέρει από ηλεκτρικά ή πάρε τηλ στο συνεργείο και ρώτα τους.

:wave2:

lamoun
30/07/2009, 03:31
Βάζεις κανονικά είτε σπρωχτό, είτε από αυτοκίνητο. (το οποίο όμως καλό θα είναι να'ναι σβηστό)

Έχεις συναγερμό ή μήπως η μπαταρία έδειχνε σημάδια κόπωσης γενικότερα?

Anty12
30/07/2009, 08:09
Βάλε από το αμάξι μπρος , αλλά να ετοιμάζεσαι για καινούργια μπαταρία.

Αν τα ηλεκτρολογικά σου είναι ΟΚ (γεννήτρια, ανορθωτής, χαλαρωμένες συνδέσεις...κτλ) , δεν είναι λογικό να σε αφήνει η μπαταρία καλοκαιριάτικο με 35 βαθμούς.

Εκτός αν την έχεις επάνω από τις εκλογές του Πλαστήρα, ή έχεις βάλει καμία μπαταρία για παπάκια.

Σημείωση: Όταν συνδέσεις τις μπαταρίες moto-auto, περίμενε ένα δυο λεπτά , και δοκίμασε αν φλας, φώτα , όργανα κλπ ζιμπράγκαλα εργάζονται κανονικά.

Μετά βάλε μπρος και πήγαινε μία μεγάλη βόλτα , στην εθνική, για πάνω από 20 λεπτά.
Και από κει , χωρίς να σβήσεις κατευθείαν στο συνεργείο σου.


Εκτός αν θέλεις να σε αφήσει σε κάνα δυο μηνάκια , νύχτα , με βροχή , στη μέση του πουθενά, και τα σκυλιά από την διπλανή πλαγιά να κατεβαίνουν βολίδα προς τα πάνω σου για μεζεδάκι.....

XJR_Billy
30/07/2009, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Εκτός αν θέλεις να σε αφήσει σε κάνα δυο μηνάκια , νύχτα , με βροχή , στη μέση του πουθενά, και τα σκυλιά από την διπλανή πλαγία να κατεβαίνουν βολίδα προς τα πάνω σου για μεζεδάκι.....

:eek: :eek: :a53: :a53: :a42: :lol: :lol:

kalogeros
30/07/2009, 08:39
Παιδιά η μπαταρία είναι σχετικά καινουριά. Την έχω περίπου 3 μήνες. Η μ@λακία μου είναι ότι έφυγα διάκοπες και άφησα τον συναγερμό ενεργοποιημένο.
Θα δοκιμάσω να της δόσω ρεύμα από το αμάξι. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Lio
30/07/2009, 10:46
Μη φοβάσια, δεν θα πάθει τίποτα η μοτό απο την μπαταρία του αυτοκινήτου (αρκεί βέβαια να είναι και οι δυο 12v).
Θα συνδέσεις ΠΡΩΤΑ το κόκκινο καλώδιο απο το θετικό (+) πόλο του αυτοκινήτου στο + της μοτό και μετά το μαύρο απο το αρνητικό (-) στο αρνητικο. Αυτό γιατί αν συνδεθει πρώτα το αρνητικό, τυχαία επαφή του θετικού καλωδίου με οποιοδήποτε μεταλλικό μέρος της μοτό θα δημιουργίσει βραχυκύκλωμα.
Μόλις ακουμπήσεις το καλώδιο στον αρνητικό πόλο της δεύτερης μπαταρίας θα δείς κάποιο (οχι και πολύ μικρό) σπινθήρα, αλλά είναι φυσιολογικό, γιατί ρεύμα απο την γεμάτη μπαταρία αρχιζει να φορτίζει την άδεια.
Μετά βάζεις μπρος την μοτό και αφου σταθεροποιηθεί και δουλέυει κανονικά, αποσυνδέεις τα καλώδια. Αν δεν υπαρχει καποιο πρόβλημα , με μια καλη βολτα η μπαταρια σου θα φορτίσει κανονικά...