PDA

View Full Version : Δυο μήνες για να παρω το διπλωμα



invi69
30/07/2009, 09:52
δεν ξέρω αν κολάει εδω ακριβως, οποτε συγχωρατε με. ειμαι τερμα αγανακτισμενος με το ειρωνικο γελάκι του υπαλλήλου στο υπουργείο σήμερα. εδωσα εξετάσεις επιτυχως την προηγούμενη πέμπτη 23/7 και πήγα απο το υπουργείο σήμερα να πάρω το δίπλωμα(λέμε τώρα) ελπίζωντας τουλάχιστον να μπορέσω να πάρω μια βεβαίωση για να μπορώ να το κυκλοφορώ. φυσικά πήρα τα @@ και την ειρωνία του υπαλλήλου και το αποτελειωτικό "φιλαρακι το δίπλωμα έλα να το πάρεις μετά τις 10 του σεπτεμβρη. κοινώς θα περιμένω σχεδόν δύο μήνες για να πάρω το δίπλωμα στα χέρια μου.
οπότε αναρωτιέμαι, κατα πόσι νόμιμο είναι αυτό, εάν υπάρχει κάποια υπηρεσία να το καταγκείλω αυτό και να βρω ένα κάποιο δίκιο. και τελος εάν(το πιο πιθανό δεν υπάρχει κάποια άκρη) τι γίνεται εάν κυκλοφορώ κανονικά.

golis
30/07/2009, 10:04
:lol: :rotflmao: :lol:
Κάτσε ρε μάστορι,να μην πάνε διακοπές οι άνθρωποι στο Υπουργείο ;
Κάθε χρόνο έτσι κάνουν,κλειστό λόγο διακοπών και ραντεβού τον Σεπτέμβρη...

Υπομονή εdo Ellada. :wave2:

Εάν κυκλοφορείς χωρίς το δίπλωμα και εμπλακείς σε ατύχημα/δυστύχημα,
φταις δεν φταις είσαι παράνομος και θα έχεις ντράβαλα με δικαστήρια μετά για να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Μην οδηγείς χωρίς το δίπλωμα στα χέρια σου.

devil's animal
30/07/2009, 10:06
και που βλεπεις το περιεργο?

πρωτη φορα εξυπηρετεισαι απο δημοσια υπηρεσια?:confused:

sergiosm
30/07/2009, 10:46
Αν έχεις πάρει χαρτί (επίσημο, με σφραγίδα, υπογραφή και ημερομηνία) που να λέει ότι έχεις δώσει εξετάσεις και έχεις περάσει τότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

Αν όχι καλύτερα να μην οδηγείς...

sergiosm
30/07/2009, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
και που βλεπεις το περιεργο?

πρωτη φορα εξυπηρετεισαι απο δημοσια υπηρεσια?:confused:

Περίεργο δεν είναι

είναι όμως, επιεικώς, ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ

invi69
30/07/2009, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Αν έχεις πάρει χαρτί (επίσημο, με σφραγίδα, υπογραφή και ημερομηνία) που να λέει ότι έχεις δώσει εξετάσεις και έχεις περάσει τότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

Αν όχι καλύτερα να μην οδηγείς...

και που μπορω να βρω αυτο το χαρτι???

sergiosm
30/07/2009, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από invi69
και που μπορω να βρω αυτο το χαρτι???

Στο υπουργείο, εκεί που έδωσες εξετάσεις

για ρώτα και το δάσκαλό σου αν ξέρει κάτι.

kachius
30/07/2009, 11:14
Δε νομίζω ότι δίνουν κάτι τέτοιο...

Αν δεν πάρεις το δίπλωμα (ή έστω το εν λόγω χαρτί...) στα χέρια σου πάντως
μην οδηγείς, γιατί πραγματικά δεν έχεις δίπλωμα.

(πάνω στο δίπλωμα μπαίνει η ημερομηνία που εκδόθηκε, και όχι η ημ/νια
που εξετάστηκες)

blackbusa
30/07/2009, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius


(πάνω στο δίπλωμα μπαίνει η ημερομηνία που εκδόθηκε, και όχι η ημ/νια
που εξετάστηκες)

αυτο ειναι σιγουρο???

Anritsu
30/07/2009, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
Δε νομίζω ότι δίνουν κάτι τέτοιο...

Αν δεν πάρεις το δίπλωμα (ή έστω το εν λόγω χαρτί...) στα χέρια σου πάντως
μην οδηγείς, γιατί πραγματικά δεν έχεις δίπλωμα.

(πάνω στο δίπλωμα μπαίνει η ημερομηνία που εκδόθηκε, και όχι η ημ/νια
που εξετάστηκες)

Δεν νομίζω .... πριν κάτι χρόνια ειχα κάνει ενα ατύχημά μόλις ειχα αγοράσει μηχανή , και ενώ είχα περάσει τις εξετάσεις περίμενα να βγει το δίπλωμα . Για να μην μακρηγορώ θυμάμαι οτι πήγαινα στο υπουργείο συγκοινωνιών με σπασμένη κλείδα για να παραλάβω το δίπλωμα , μετα έκανα την δήλωση και μια χαρά με κάλυψέ η ασφαλεία . Είμαι 99% σίγουρος πως η ημερομηνία εξέτασης μπαίνει και ημερομηνία εκδόσης , διαφορετικά άλλωστε θα πλήρωνα απο την τσέπη μου . Δεν τις έχω για φιλεύσπλαχνες τις ασφαλιστικές ....

:wave2:

sergiosm
30/07/2009, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Δεν νομίζω .... πριν κάτι χρόνια ειχα κάνει ενα ατύχημά μόλις ειχα αγοράσει μηχανή , και ενώ είχα περάσει τις εξετάσεις περίμενα να βγει το δίπλωμα . Για να μην μακρηγορώ θυμάμαι οτι πήγαινα στο υπουργείο συγκοινωνιών με σπασμένη κλείδα για να παραλάβω το δίπλωμα , μετα έκανα την δήλωση και μια χαρά με κάλυψέ η ασφαλεία . Είμαι 99% σίγουρος πως η ημερομηνία εξέτασης μπαίνει και ημερομηνία εκδόσης , διαφορετικά άλλωστε θα πλήρωνα απο την τσέπη μου . Δεν τις έχω για φιλεύσπλαχνες τις ασφαλιστικές ....

:wave2:

και εγώ αυτό νομίζω (χωρίς να είμαι 100% σίγουρος), το οποίο άλλωστε είναι και το λογικό.

το θέμα όμως είναι ότι αν δεν έχεις κάποιο χαρτί στα χέρια σου θα τρέχεις (αν κάτσι κάποια στραβή), οπότε λίγη υπομονή είναι το καλύτερο.
Είναι σπαστικό, το ξέρω, το καταλαβαίνω, αλλά ...

George_M.
30/07/2009, 12:26
αφου το βιαζεσαι πηγαινε στη σχολη οδηγων που σου εκανε τα χαρτια δωσε το απαραιτητο γρηγοροσημο (κανα 50ευρω) κ την αλλη μερα θα το εχεις:beer:

goumis hornet
30/07/2009, 12:29
Σορι αλλα νομιζω πως ο δασκαλος σου :a31:

Λοιπον τραβα ζητα του να σου βγαλει αυτο και μην φοβασαι.
Αν σε σταματησουν σε μπλοκο δεν θα σε γραψουν.
Εννοητε οτι θα εισαι κομπλε με κρανος,ασφαλεια και νορμαλ εξατμιση.
Εγω πηρα πρωτα το hornet,να μαθω μονος μου μετα στον δασκαλο
και με το τελειωσαν οι εξετασεις εφυγα για χωριο.
Στην Λειβαδια μπλοκο και μαλιστα εκει ειναι απο τα σκληρα μπλοκα.
Οποιος περναει απο κει ξερει.
Καν δεν μου ειπαν για το χαρτι οτι μα,μου.σου,του κ.τ.λ.
και με εστειλαν στο καλο.
Πανε πρωτα στον δασκαλο και πες του αν μπορει να κανει κατι με το διπλωμα.
Αν σου πει για γρηγοροσημο δωστου δυο ψιλες και μετα ζητα του αυτο.
ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ και το εχεις ΠΛΗΡΩΣΕΙ.
Αντε με τους πουστηδες.Τα παντα για τα λεφτα κανουν(και οι υπαλληλοι στο υπουργειο).

Σημ.το πρωτο ''επετυχε''ειναι τα σηματα και το δευτερο πορεια.

Τ α ειπα και ξεθυμανα:a37:


170070

kachius
30/07/2009, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Δεν νομίζω .... πριν κάτι χρόνια ειχα κάνει ενα ατύχημά μόλις ειχα αγοράσει μηχανή , και ενώ είχα περάσει τις εξετάσεις περίμενα να βγει το δίπλωμα . Για να μην μακρηγορώ θυμάμαι οτι πήγαινα στο υπουργείο συγκοινωνιών με σπασμένη κλείδα για να παραλάβω το δίπλωμα , μετα έκανα την δήλωση και μια χαρά με κάλυψέ η ασφαλεία . Είμαι 99% σίγουρος πως η ημερομηνία εξέτασης μπαίνει και ημερομηνία εκδόσης , διαφορετικά άλλωστε θα πλήρωνα απο την τσέπη μου . Δεν τις έχω για φιλεύσπλαχνες τις ασφαλιστικές ....

:wave2:


Ε, τότε...δε μπορεί, έτσι θα είναι...


Μάλλον είναι πολλά τα χρόνια και τα έχω μπλέξει μου φαίνεται!

aakkuan
30/07/2009, 12:42
φιλε γραψτους κανονικα και οδηγα οτι θες... εδω οδηγουν ατομα χωρις να χουν παρει καν διπλωμα και τους γραφουν και πανε δικαστηριο και τη γλιτωνουν, εσυ δεν θα τη γλιτωσεις?? μεχρι να γινει δικαστηριο οχι μονο θα το χεις παρει αλλα θα το δειξεις κιολας οτι τις εξετασεις τις ειχες περασει ηδη...

τωρα βεβαια αμα δεν θες να φας το πρηξιμο απ τους μπατσους, ε ενταξει περιμενε μεχρι τον σεπτεμβρη...

DeusEx
30/07/2009, 13:13
εμενα μου πηραν το παλιο διπλωμα αυτοκινητου , οταν εβγαλα για μηχανη και μου λενε σε μια βδομαδα ελα να το παρεις στο υπουργειο

Αρα κυκλοφορουσα χωρις διπλωμα.

Μετα απο μια βδομαδα ξαναπαω - κ μου λεει η γυαλαμπουκα κουκουβαγια δεν ειναι ετοιμο ακομα ελα την επομενη βδομαδα.

Μετα απο μια βδομαδα ξαναπαω - κ μου λεει η γυαλαμπουκα κουκουβαγια ακομα δεν ειναι ετοιμο ακομα ελα την επομενη βδομαδα.

Μετα απο μια βδομαδα ξαναπαω - κ μου λεει η γυαλαμπουκα κουκουβαγια δεν ειναι ετοιμο ακομα ελα την επομενη βδομαδα.

Μετα ξαναπηγαινα καθε μερα !!!!!! κ μου λεει μα μου σου του ελα αυριο θα ειναι ετοιμο

Παω την επομενη μερα , τσαντισμενος κ μου λεει μα μου σου του ελα αυριο θα ειναι ετοιμο. Της λεω σιγουρα θα τοχεις αυριο ?? Σιγουρα μου λεει , Σιγουρα ..

Ξαναπηγαινω την επομενη μερα κ οταν μου ειπε οτι παλι δεν ηταν ετοιμο .. κοκκινησα , πεταχτηκαν οι φλεβες μου, εφτασα στα ορια νευρικου κλωνισμου , εβγαζα αφρους απο το στομα κ ουρλιαζα μεσα στο υπουργειο με αποτελεσμα να προσπαθουν να με καλμαρουν οι υπαλληλοι κ εγω να μην καταλαβαινω .. Με τα πολλα πολλα , με βαζουν μεσα απο τα γραφεια τους , με συνοδευσαν στο γραφειο του διευθυντη οπου κ εξιστορησα την οδυσσεια μου ...

Για να μην τα πολυλεω .. ειχαν χασει το παλιο μου διπλωμα , τα στοιχεια μου κτλ κ σας πληροφορω οτι μεσα σε 20-30 λεπτα μου εβγαλαν καινουργιο μπροστα στα ματια μου , φανταστητε οτι δεν ειχα καν φοτο μαζι μου, κ ξεκολλησα αυτην απο το πασο μου κ τους την εδωσα επι τοπου κ μου το εκδοσανε

!!!!


:lol:

mreth
03/08/2009, 09:05
ΟΚ, αν δεν ε΄χεις δίπλωμα και σε σταματήσει μπάτσος σε γράφει, πας δικαστήριο με το δίπλωμα και όλα ΟΚ. Αν σε σταματήσει και δεν έχεις ούτε ασφάλεια, τι γίνεται; (δε μιλάμε να εμπλακείς σε ατύχημα, εκεί κλάφτα...)

xoreutis
03/08/2009, 11:05
εισαι νομιμος 100% αρκει να εχεις περασει ο δασκαλος σου μπορει να βρει ακρη αν θελει να το παρεις τωρα στη χειροτερη περιπτωση να πληρωσεις 15 ευρω προστιμο αν σε πιασουν γιατι δεν εχεις το διπλωμα μαζι εισαι απολυτα καταχυρωμενος οκ; σου μιλαει μοτοσυκλετιστης 35 χρονια και μελος της μοτοε να εισαι καλα καλα χιλιομετρα και παντα ορθιος και φορα κρανος

Panopticon7
03/08/2009, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
εμενα μου πηραν το παλιο διπλωμα αυτοκινητου , οταν εβγαλα για μηχανη και μου λενε σε μια βδομαδα ελα να το παρεις στο υπουργειο

Αρα κυκλοφορουσα χωρις διπλωμα.

Μετα απο μια βδομαδα ξαναπαω - κ μου λεει η γυαλαμπουκα κουκουβαγια δεν ειναι ετοιμο ακομα ελα την επομενη βδομαδα.

Μετα απο μια βδομαδα ξαναπαω - κ μου λεει η γυαλαμπουκα κουκουβαγια ακομα δεν ειναι ετοιμο ακομα ελα την επομενη βδομαδα.

Μετα απο μια βδομαδα ξαναπαω - κ μου λεει η γυαλαμπουκα κουκουβαγια δεν ειναι ετοιμο ακομα ελα την επομενη βδομαδα.

Μετα ξαναπηγαινα καθε μερα !!!!!! κ μου λεει μα μου σου του ελα αυριο θα ειναι ετοιμο

Παω την επομενη μερα , τσαντισμενος κ μου λεει μα μου σου του ελα αυριο θα ειναι ετοιμο. Της λεω σιγουρα θα τοχεις αυριο ?? Σιγουρα μου λεει , Σιγουρα ..

Ξαναπηγαινω την επομενη μερα κ οταν μου ειπε οτι παλι δεν ηταν ετοιμο .. κοκκινησα , πεταχτηκαν οι φλεβες μου, εφτασα στα ορια νευρικου κλωνισμου , εβγαζα αφρους απο το στομα κ ουρλιαζα μεσα στο υπουργειο με αποτελεσμα να προσπαθουν να με καλμαρουν οι υπαλληλοι κ εγω να μην καταλαβαινω .. Με τα πολλα πολλα , με βαζουν μεσα απο τα γραφεια τους , με συνοδευσαν στο γραφειο του διευθυντη οπου κ εξιστορησα την οδυσσεια μου ...

Για να μην τα πολυλεω .. ειχαν χασει το παλιο μου διπλωμα , τα στοιχεια μου κτλ κ σας πληροφορω οτι μεσα σε 20-30 λεπτα μου εβγαλαν καινουργιο μπροστα στα ματια μου , φανταστητε οτι δεν ειχα καν φοτο μαζι μου, κ ξεκολλησα αυτην απο το πασο μου κ τους την εδωσα επι τοπου κ μου το εκδοσανε

!!!!


:lol:


Αχαχαχαχαχα ετσιιιιιιιι

Albatros
03/08/2009, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από invi69
δεν ξέρω αν κολάει εδω ακριβως, οποτε συγχωρατε με. ειμαι τερμα αγανακτισμενος με το ειρωνικο γελάκι του υπαλλήλου στο υπουργείο σήμερα. εδωσα εξετάσεις επιτυχως την προηγούμενη πέμπτη 23/7 και πήγα απο το υπουργείο σήμερα να πάρω το δίπλωμα(λέμε τώρα) ελπίζωντας τουλάχιστον να μπορέσω να πάρω μια βεβαίωση για να μπορώ να το κυκλοφορώ. φυσικά πήρα τα @@ και την ειρωνία του υπαλλήλου και το αποτελειωτικό "φιλαρακι το δίπλωμα έλα να το πάρεις μετά τις 10 του σεπτεμβρη. κοινώς θα περιμένω σχεδόν δύο μήνες για να πάρω το δίπλωμα στα χέρια μου.
οπότε αναρωτιέμαι, κατα πόσι νόμιμο είναι αυτό, εάν υπάρχει κάποια υπηρεσία να το καταγκείλω αυτό και να βρω ένα κάποιο δίκιο. και τελος εάν(το πιο πιθανό δεν υπάρχει κάποια άκρη) τι γίνεται εάν κυκλοφορώ κανονικά.

Να κάνεις καταγγελία στο Σώμα Επιθεωρητών-Ελεγκτών Δημόσιας Διοίκησης για αναποτελεσματικότητα των υπαλλήλων...
www.seedd.gr
:bawl:

chris_honda
03/08/2009, 14:19
1. Απ όσο ξέρω δεν δέχονται πλέον τα προσωρινά χαρτια(που δεν εκδιδουν πλέον) ή τα αποτελέσματα των εξετάσεων.
2. Σε φυσιολογικους ρυθμους και επειδή πλέον όλα τα νέα διπλώματα εκδίδονται απ την ΓΑΔΑ κάνει 10 εργάσιμες για τις επαρχίες...(τόσο περίμενα +τα 77Ε παράβολα,φωτο διαβατηρίου επειδη του αυτοκ. που είχα ήταν παλιο)
3. Οσο για Σεπτέμβρη που σου είπαν είναι θέμα αδειών.
4.Στην τοπική της Καλαμάτας διάβασα προχτές οτι αφησαν 1 υπάλληλο στο συγκοινωνιών και ο άνθρωπος με 150-200 πράξεις την ημέρα κυριολεκτικά πηγε στο νοσοκομείο.(εργασιακό στρες)