PDA

View Full Version : ΜΕΓΑ ΑΝΕΚΔΟΤΟ.... Πόθεν έσχες πολιτικών..



Σελίδες : [1] 2

Gandalf dr685sm
30/07/2009, 13:06
διαβάστε και γελάστε...

Σχόλιο δικό μου... Βατοπέδι , ομόλογα, SIEMENS κτλ απαλάσσονται διότι δεν είναι δηλωμένα;

http://www.express.gr/news/politics/58113oz_2008073158113.php3


Gandalf

makis206
30/07/2009, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
διαβάστε και γελάστε...

Η γενική γραμματέας του ΚΚΕ Αλέκα Παπαρήγα δηλώνει: Συνολικό εισόδημα 10.398,86 ευρώ, βουλευτική αποζημίωση 83.266, 50 ευρώ, ένα σπίτι στην Αθήνα 90 τμ και καταθέσεις 530 ευρώ.


Aν εξαιρέσεις τη βουλευτική αποζημίωση το σπίτι στην Αθήνα και τις καταθέσεις των 530ευρώ κοντά είμαστε με την Αλέκα :lol: :rotflmao:

kachius
30/07/2009, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Η γενική γραμματέας του ΚΚΕ Αλέκα Παπαρήγα δηλώνει: Συνολικό εισόδημα 10.398,86 ευρώ, βουλευτική αποζημίωση 83.266, 50 ευρώ, ένα σπίτι στην Αθήνα 90 τμ και καταθέσεις 530 ευρώ.


Aν εξαιρέσεις τη βουλευτική αποζημίωση το σπίτι στην Αθήνα και τις καταθέσεις των 530ευρώ κοντά είμαστε με την Αλέκα :lol: :rotflmao:

:rotflmao:

SnakeMJK
30/07/2009, 13:23
μασούρι κάτω απ το στρώμα για να μην τα πάρουν οι σύντροφοι; :p :p :p

950dim
30/07/2009, 13:43
Αθήνα




Δόθηκε την Πέμπτη στη δημοσιότητα το «πόθεν έσχες» των πολιτικών για το 2007. Πλουσιότεροι πολιτικοί αρχηγοί οι κ.κ. Κώστας Καραμανλής και Αλέκος Αλαβάνος, περισσότερα ακίνητα έχει ο κ. Γ.Καρατζαφέρης, ενώ τα μικρότερα εισοδήματα και περιουσία δηλώνει εκ νέου η κα Αλέκα Παπαρήγα.

Ο πρωθυπουργός Κώστας Καραμανλής δήλωσε συνολικό εισόδημα 124.426 ευρώ, 18 ακίνητα -πλην της Ραφήνας, που έχει δοθεί με γονική παροχή στα παιδιά του- μετοχές και αμοιβαία αξίας περίπου 220.000 ευρώ και 153.659 δολάρια, καταθέσεις περίπου 285.000 (ο ίδιος ή από κοινού), ένα αυτοκίνητο και ένα φουσκωτό.

Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Γιώργος Παπανδρέου δήλωσε συνολικό εισόδημα 115.817 ευρώ, τρία ακίνητα, μετοχές αξίας 36.083 ευρώ και 19.659 η σύζυγός του, μετοχές αξίας 228.000 ευρώ η σύζυγός του και δύο αυτοκίνητα.

Η γγ του ΚΚΕ Αλέκα Παπαρήγα δήλωσε συνολικό εισόδημα: 99.828 ευρώ, εκ των οποίων βουλευτική αποζημίωση αποτελούν τα 83.266 ευρώ, ένα σπίτι και καταθέσεις 100 ευρώ.

Ο πρόεδρος της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ Αλέκος Αλαβάνος δήλωσε συνολικό εισόδημα 138.903 ευρώ μαζί με την βουλευτική αποζημίωση ύψους 93.266 ευρώ (από αυτήν έδωσε ως ενίσχυση στον ΣΥΝ τα 15.000 ευρώ), 12 ακίνητα, αριθμό μετοχών σε διάφορες εταιρείες, καταθέσεις 453.674 ευρώ ο ίδιος και 56.841 ευρώ η σύζυγός του, καθώς και δύο αυτοκίνητα.

Ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ Γιώργος Καρατζαφέρης δήλωσε συνολικό εισόδημα 91.264 ευρώ, καταθέσεις 26.500 ευρώ ο ίδιος και 30.500 η σύζυγός του και συνολικά 20 ακίνητα.

Newsroom ΔΟΛ

Eδω λεει για 100 ευρω οι καταθεσεις της κ.Παπαρηγα...χρειαζεται ενισχυση το κομμα συντροφοι...:rotflmao:

Vstrommer71
30/07/2009, 16:45
Να γινω ομως και λιγο κακος και να ρωτησω...
Αν θεωρησουμε οτι τα ποθεν εσχες ειναι απατη...
Ποιο ποθεν εσχες ειναι κοντυτερα στην πραγματικοτητα?
Τα λιγα της Αλεκας ή τα 124 χιλιαρικα του Κωστακη?
Οποτε καλα ειναι να κοροϊδευουμε την Αλεκα γιατι ειναι αντιτουριστικ φυσιογνωμια αλλα μηπως ο Κωστακης μας δουλευει απειρως περισσοτερο?
Λεω εγω...

el_hymador
30/07/2009, 17:40
Ρε την Αλεκα και τον Αλεκο...:lol:

Εμπρος της Γης οι τσεπωμενοι

jorgevaldano
30/07/2009, 17:48
δεν έχει καμία σημασία το πόθεν έσχες γιατί:

1. δίνουν το ΤΙ έσχες και όχι το ΠΟΘΕΝ

2. τα βρώμικα προφανώς είναι καλά κρυμμένα



πολύ περισσότερο με ενδιαφέρει το ότι (αν δεν κάνω λάθος) κωστάκης, αλέκος κι αλέκα δεν έχουν δουλέψει ΜΙΑ μέρα στη ζωή τους :yuck:

daddy78
30/07/2009, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano

πολύ περισσότερο με ενδιαφέρει το ότι (αν δεν κάνω λάθος) κωστάκης, αλέκος κι αλέκα δεν έχουν δουλέψει ΜΙΑ μέρα στη ζωή τους :yuck:


ενω ο Γιωργακης....:uplate:

950dim
30/07/2009, 18:16
Μετα την ανακοινωση των ποθεν εσχες θα επεσε πολυ γελιο στο Βατοπεδι και στη Siemens...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

jorgevaldano
30/07/2009, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από daddy78
ενω ο Γιωργακης....:uplate:

ενώ ο γιωργάκης έχει όντως δουλέψει και μάλιστα σε ταπεινές δουλειές, πράγμα που οι εχθροί του προσπαθουν να χλευάσουν και να μειώσουν

ελπίζω να μη σπεύσεις σε συμπεράσματα από το παραπάνω

Gandalf dr685sm
30/07/2009, 18:33
ρε παιδιά ... δείξτε μου και μένα καμιά ταπεινή δουλειά να βγάζω αυτά τα χρήματα...

σοβαρευτείτε λέμε...

οι offshore και τα ανώνυμα ομόλογα και λοιπές μετοχές σε ξένες τράπεζες καθώς και σχετικοί λογαριασμοί ούτε καν θα φαίνονται.. μπορεί να πιαστεί όμως καμιά σκουπιδοσακκούλα στα Γαλλικά σύνορα πάλι.

Ερώτηση κρίσης... υπάρχει κανείς σήμερα που να πιστεύει οτι έστω και ενας απο τους 300 , συν τους παρατρεχάμενους τους δεν βάζουν το χέρι μέσα στο βάζο με το μέλι;... τα 18 δις μείον που έχουμε απο που προέκυψαν λέτε;

Gandalf

Zid
30/07/2009, 18:33
με 18 ακινητα ο ενας... με 12 ο άλλος με άλλα 3 δε ξέρω πόσα..... και με σύνταξη που θα πάρουν αρκετά καλή αφου αποσυρθούν .... χέστηκαν ώστε να πάρουν μαύρα χρήματα.....:winka:


Το θέμα είναι οι παρατρεχάμενοι πόσα παίρνουν και ΟΧΙ ΟΙ ΒΙΤΡΙΝΕΣ ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ βλέπε Παπανδρέου Καραμανλης Καρατζαφέρης κτλ.............. αυτοί είναι καθαροι όσον αφορά τις δηλώσεις τους στην εφορία...


Οι υπόλοιποι απο κάτω απο αυτούς ομως τι να παιρνουν??????????????:rolleyes:

arxaios
30/07/2009, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
ενώ ο γιωργάκης έχει όντως δουλέψει και μάλιστα σε ταπεινές δουλειές, πράγμα που οι εχθροί του προσπαθουν να χλευάσουν και να μειώσουν

ελπίζω να μη σπεύσεις σε συμπεράσματα από το παραπάνω

Ελπίζω να μην τα πιστεύεις αυτά που λες .........

ΚΑΝΕΝΑΣ από όλους αυτούς δεν έχει δουλέψει για να ζήσει !!! ΟΥΤΕ ΜΕΡΑ !!!
Το να δουλέψεις για έξτρα χαρτζηλίκι ή απλά για να μην βαριέσαι δεν λέει κάτι ...........

Επαναλαμβάνω .............. ΚΑΝΕΝΑΣ μα ΚΑΝΕΝΑΣ από αυτούς δεν χρειάστηκε να δουλέψει και να ζήσει με αυτά που βγάζει !!!

:mad: :mad: :mad:

950dim
30/07/2009, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Ελπίζω να μην τα πιστεύεις αυτά που λες .........

ΚΑΝΕΝΑΣ από όλους αυτούς δεν έχει δουλέψει για να ζήσει !!! ΟΥΤΕ ΜΕΡΑ !!!
Το να δουλέψεις για έξτρα χαρτζηλίκι ή απλά για να μην βαριέσαι δεν λέει κάτι ...........

Επαναλαμβάνω .............. ΚΑΝΕΝΑΣ μα ΚΑΝΕΝΑΣ από αυτούς δεν χρειάστηκε να δουλέψει και να ζήσει με αυτά που βγάζει !!!

:mad: :mad: :mad:

Kανεις μεγα λαθος,υπαρχει βουλευτης που εχει μπει στη βουλη με τον ιδρωτα του...ο Φασουλας(ακου ρε π...στη μου)!
Α,και η Ανουσακη(ημαρτον)...
Τελικα μας αξιζει να μας κυβερνανε κατι τετοιοι...(;)

jorgevaldano
30/07/2009, 18:39
γέμισε ο τόπος ξερόλες...

μάγε μου, ΔΟΥΛΕΥΕ σε τέτοιες δουλειές, πριν πολλά πολλά χρόνια, δεν δουλεύει ΠΙΑ σε τέτοιες δουλειές, πλέον έχει εισοδήματα πολύ υψηλότερα, τώρα καθαρά, βρώμικα, δεν ξέρω, εσύ πιθανότατα ξέρεις, και ελπίζω να μας πεις


αρχαίε, σου αρέσει να ισοπεδώνεις βλέπω... ;)

arxaios
30/07/2009, 18:40
Το κορυφαίο είναι ότι ένα από τα ακίνητα του Καρατζαφέρη είναι ένας ............
Βοσκότοπος ..............................



















































































............... ΚΗΦΙΣΙΑ !!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Να δω πρόβατα να βόσκουν στην Κηφισιά και μετά .............. λοτι να 'ναι !!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

arxaios
30/07/2009, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
γέμισε ο τόπος ξερόλες...

μάγε μου, ΔΟΥΛΕΥΕ σε τέτοιες δουλειές, πριν πολλά πολλά χρόνια, δεν δουλεύει ΠΙΑ σε τέτοιες δουλειές, πλέον έχει εισοδήματα πολύ υψηλότερα, τώρα καθαρά, βρώμικα, δεν ξέρω, εσύ πιθανότατα ξέρεις, και ελπίζω να μας πεις


αρχαίε, σου αρέσει να ισοπεδώνεις βλέπω... ;)

Φίλε μου δυστυχώς ή ευτυχώς, ξέρω πολύ καλά τι λέω ........

Πιστεύεις ότι ο Γιωργάκης, που είναι η τρίτη γενιά Παπανδρέου που θα κυβερνήσει - όπως φαίνεται - αυτή τη χώρα, είχε ποτέ πρόβλημα επιβίωσης και χρειάστηκε για το λόγο αυτό να δουλέψει ;;;
Πλάκα μας κάνεις μάλλον !!!
Το ότι μπορεί να έπλυνε κανένα τζάμι για χαρτζιλίκι ή απλά για να δει πως είναι το να δουλεύεις για κανένα δίμηνο .......... δεν τον κάνει βιοπαλαιστή !!!
3η γενιά ........... για σκέψου το .......... δεν διακρίνεις μια οικογενειοκρατία ;;;
Όπως και στο αντίπαλο κόμμα ;;;

Ξαναλέω άλλο να δουλεύεις για να ζήσεις και άλλο να δουλεύεις από χόμπυ !!!

arxaios
30/07/2009, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Kανεις μεγα λαθος,υπαρχει βουλευτης που εχει μπει στη βουλη με τον ιδρωτα του...ο Φασουλας(ακου ρε π...στη μου)!
Α,και η Ανουσακη(ημαρτον)...
Τελικα μας αξιζει να μας κυβερνανε κατι τετοιοι...(;)

Ξέχασες τον Γιώργο Βασιλείου και την Υφιπουργό Παιδείσς Ελένη Κούρκουλα !!!
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

950dim
30/07/2009, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Kανεις μεγα λαθος,υπαρχει βουλευτης που εχει μπει στη βουλη με τον ιδρωτα του...ο Φασουλας(ακου ρε π...στη μου)!
Α,και η Ανουσακη(ημαρτον)...
Τελικα μας αξιζει να μας κυβερνανε κατι τετοιοι...(;)

Μη ξεχασω και το γιο του ταχυδρομου...πολυ δουλεια και ταξιδια(μεχρι το Αγιο Ορος)...
Βαλε και Τσουκατο...στη Miesens...:mad: :mad: :mad:

jorgevaldano
30/07/2009, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Φίλε μου δυστυχώς ή ευτυχώς, ξέρω πολύ καλά τι λέω ........

Πιστεύεις ότι ο Γιωργάκης, που είναι η τρίτη γενιά Παπανδρέου που θα κυβερνήσει - όπως φαίνεται - αυτή τη χώρα, είχε ποτέ πρόβλημα επιβίωσης και χρειάστηκε για το λόγο αυτό να δουλέψει ;;;
Πλάκα μας κάνεις μάλλον !!!
Το ότι μπορεί να έπλυνε κανένα τζάμι για χαρτζιλίκι ή απλά για να δει πως είναι το να δουλεύεις για κανένα δίμηνο .......... δεν τον κάνει βιοπαλαιστή !!!
3η γενιά ........... για σκέψου το .......... δεν διακρίνεις μια οικογενειοκρατία ;;;
Όπως και στο αντίπαλο κόμμα ;;;

Ξαναλέω άλλο να δουλεύεις για να ζήσεις και άλλο να δουλεύεις από χόμπυ !!!

αυτό που λες είναι:

"δεν έχω ιδέα τι ακριβώς έκανε στη ζωή του, δεν έχω κανένα στοιχείο, αλλά ΕΙΚΑΖΩ πως επειδή είναι τρίτη γενιά παπανδρέου, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ, δεν δούλεψε ποτέ βιοποριστικά, ΑΠΟ και ΚΛΕΙΕΤΑΙ ρε παιδάκι μου!!!!"

χαίρω πολύ, τέτοια συλλογιστική...

τέσπα δεν μπλέκω σε πολιτικές αντιπαραθέσεις, ο καθένας πιστεύει ό,τι θέλει

Zid
30/07/2009, 19:04
Τι σχέση εχει αν κάποιος που μπήκε στη βουλή ήταν πριν ηθοποιός η μπασκετμπολιστας η δε ξέρω... τραγουδιστής τι άλλο.......

Δλδ δεν τους ψήφισαν οι πολιτες για να βγουν? ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ?



:look:

arxaios
30/07/2009, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
αυτό που λες είναι:

"δεν έχω ιδέα τι ακριβώς έκανε στη ζωή του, δεν έχω κανένα στοιχείο, αλλά ΕΙΚΑΖΩ πως επειδή είναι τρίτη γενιά παπανδρέου, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ, δεν δούλεψε ποτέ βιοποριστικά, ΑΠΟ και ΚΛΕΙΕΤΑΙ ρε παιδάκι μου!!!!"

χαίρω πολύ, τέτοια συλλογιστική...

τέσπα δεν μπλέκω σε πολιτικές αντιπαραθέσεις, ο καθένας πιστεύει ό,τι θέλει

Ρε φίλε που είδες ότι εικάζω ;;;;;;;;;;;;;;; :confused: :confused: :confused:
Σου ξαναλέω ότι ΞΕΡΩ πολύ καλά τι λέω !!!
Δεν επιρρεάζομαι από τις συνεντεύξεις του Γιωργάκη στα κανάλια που βγήκε να το παίξει φτωχός και βασανισμένος βιοπαλαιστής !!!

ΑΝ εσύ θέλεις να πιστεύεις οτι ο Γιωργάκης είναι όλα αυτά ......... δικό σου θέμα !!!
Οι πιό πολλοί πάντως ......... μάλλον με εμένα συντάσσονται ........
Και η αντιπαράθεση δεν είναι πολιτική καθώς τους έχω χεσμένους όλους και δεν υποστηρίζω κανέναν !!!
Αντίθετα με εσένα ............ ρε μπας και είσαι ΠΑΣΟΚ ;;;

Λοιπόν ας κλείσει εδώ από μένα .............. τέλος !!!

950dim
30/07/2009, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Τι σχέση εχει αν κάποιος που μπήκε στη βουλή ήταν πριν ηθοποιός η μπασκετμπολιστας η δε ξέρω... τραγουδιστής τι άλλο.......

Δλδ δεν τους ψήφισαν οι πολιτες για να βγουν? ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ?



:look:

Αυτο ειναι φιλε που δεν εχω καταλαβει ακομη...με ποιο κριτηριο;;;;
Επειδη ειναι γνωστοι;;;;Ειδα ποσο βοηθησε το τοπο ο Φασουλας,ο Θεοχαρης απ΄το Καλημερα Ζωη κλπ...
Οχι πως οι ¨επαγγελματιες πολιτικοι¨ ειναι καλυτεροι αλλα....η Πατουλιδου;;;;;
Ο Φασουλας;;;;;
:rotflmao:
Πες μου να καταλαβω....γιατι να ψηφισεις καποια που γυρνουσε τσοντες...:confused:

Zid
30/07/2009, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Αυτο ειναι φιλε που δεν εχω καταλαβει ακομη...με ποιο κριτηριο;;;;
Επειδη ειναι γνωστοι;;;;Ειδα ποσο βοηθησε το τοπο ο Φασουλας,ο Θεοχαρης απ΄το Καλημερα Ζωη κλπ...
Οχι πως οι ¨επαγγελματιες πολιτικοι¨ ειναι καλυτεροι αλλα....η Πατουλιδου;;;;;
Ο Φασουλας;;;;;
:rotflmao:
Πες μου να καταλαβω....γιατι να ψηφισεις καποια που γυρνουσε τσοντες...:confused:

Ρε man..... αμα δε γουστάρεις .... δε τους ψηφίζεις... έτσι πάει...


Το θέμα ειναι μην απαξιώνεις κάποιον επειδή οπως είπες μπορεί να έπαιζε ακόμα και σε τσόντα η σε τσίρκο.......(δλδ εγώ και εσυ είμαστε καλύτεροι)??:rolleyes:

Οπως είπες υπάρχουν επαγγελματίες πολιτικοί πχ... (βλεπε τον υπουργό το Χατζιδάκη) ο άνθρωπος αυτος δεν εχει δουλεψει ποτέ είναι απο την νεολαια της Νδ και έγινε Υπουργός ...!!!

...... άρα τι προτιμάς? Ενα επαγγελματία πολιτικό χωρίς καμια εργασιακή εμπειρία ή ενα άνθρωπο που τουλάχιστον είχε κάνει δουλειά πριν.... (ηθοποιό ποδοσφαιριστη τραγουδιστη) ?

Και στη τελική.... εσύ και εγώ τους ψηφίζουμε αλλιώς δεν θα έβγαινε... κανεις τους...

950dim
30/07/2009, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Ρε man..... αμα δε γουστάρεις .... δε τους ψηφίζεις... έτσι πάει...


Το θέμα ειναι μην απαξιώνεις κάποιον επειδή οπως είπες μπορεί να έπαιζε ακόμα και σε τσόντα η σε τσίρκο.......(δλδ εγώ και εσυ είμαστε καλύτεροι)??:rolleyes:

Οπως είπες υπάρχουν επαγγελματίες πολιτικοί πχ... (βλεπε τον υπουργό το Χατζιδάκη) ο άνθρωπος αυτος δεν εχει δουλεψει ποτέ είναι απο την νεολαια της Νδ και έγινε Υπουργός ...!!!

...... άρα τι προτιμάς? Ενα επαγγελματία πολιτικό χωρίς καμια εργασιακή εμπειρία ή ενα άνθρωπο που τουλάχιστον είχε κάνει δουλειά πριν.... (ηθοποιό ποδοσφαιριστη τραγουδιστη) ?

Και στη τελική.... εσύ και εγώ τους ψηφίζουμε αλλιώς δεν θα έβγαινε... κανεις τους...

Εννοειται (για μενα τουλαχιστον) πως απ΄τη στιγμη που δε με αντιπροσωπευει κανεις απ΄τους ¨δηλωμενους πολιτικους¨,σιγουρα δε θα περιμενω απ΄το μπασκετμπολιστα η το τραγουδιστη να τον δω βουλευτη!!!!
Θεωρω τουλαχιστον ηλιθιο να ψηφιζω το Φασουλα επειδη(πχ) ειμαι Ολυμπιακος
Απ’ότι φαινεται ομως σωστα λες,υπαρχουν πολλοι που αυτο το κριτηριο τους αρκει...κι αυτο το ξερουν οι κυριοι απο ψηλα...
Κριμα ομως για τους υπολοιπους λιγο περισσοτερο σκεπτομενους Ελληνες...

hidefnick
30/07/2009, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Το κορυφαίο είναι ότι ένα από τα ακίνητα του Καρατζαφέρη είναι ένας ............
Βοσκότοπος ..............................
............... ΚΗΦΙΣΙΑ !!!
Να δω πρόβατα να βόσκουν στην Κηφισιά και μετά .............. λοτι να 'ναι !!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Εχουμε λέμε. Είναι ακριβώς δίπλα στο νεκροταφείο. Και ο τσοπάνης κυκλοφορεί με κάτι που κάποτε ήταν civic. Και το γάλα το πουλάει σε γνωστό ζαχαροπλαστείο του κέντρου της Κηφισσιάς. Και αν ο συγκεκιμένος βοσκότοπος είναι του "αρχηγού" τότε είναι ΠΛΟΥΣΙΟΣ, με μόστρα όλη την Αθήνα:wave2: :wave2: :wave2:

Gandalf dr685sm
30/07/2009, 20:00
jorgevaldano.. βρε δε πα να δούλεψε και σε αποκομιδή απορριμάτων;

Αλλάζει κάτι αυτό;... Αν νομίζεις οτι αλλάζει ξανασκέψου το γιατί ακριβώς πριν απο τις Ευρωβουλευτικές είχε συνάντηση στην Εκάλη , μαζί με όμιλο επιχειρηματιών... άραγε τι να ήθελε απο αυτούς;... να μας κάνουν αυξήσεις; Να μας δώσουν μήπως δουλειά;

Όσον αφορά το σχόλιο περι πολιτικών και άλλων ανθρώπων απο άλλους χώρους που έγινα βουλευτές... αυτό και αν είναι ανέκδοτο. Σε όποια άλλη χώρα του κόσμου με ικανό πολίτευμα θα είχαν φάει κλωτσιά τρισμέγιστη.. μόνο σε χώρες τριτοκοσμικές όπως Ιταλία, Ελλάδα κτλ.. θα δείς ηθοποιούς, τηλεπαρουσιαστές, μοντέλα κοκ σε θέσεις εξουσίας.

Γλάστρες που μειώνουν και την πιθανότητα να αντιδράσει κάποιος πολιτικός σε γραμμές. Αλλά ζούμε στην Ελλάδα για αυτό όποιος θέλει και δεί φώς μπαίνει.

Ενα τεράστιο ανέκδοτο είναι όλο αυτό.. και νομίζω οτι καλά κάνει και μένει εδώ .. σε αυτό το υπό-forum

Gandalf

jorgevaldano
30/07/2009, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
jorgevaldano.. βρε δε πα να δούλεψε και σε αποκομιδή απορριμάτων;

Gandalf

έχει μεγάλη σημασία να κυβερνάς 10.000.000 άτομα έχοντας κάποτε περάσει από τη θέση τους, έχοντας νιώσει το πρωινό ξύπνημα για τη δουλειά, την πίεση του εργοδότη, την αγωνία για την απόλυση, δεν νομίζεις;;;

όταν από το πανεπιστήμιο πέρασες βουλευτής λόγω ονόματος (κωστάκης γιωργάκης) ή λόγω κομματικής νομενκλατούρας (αλέκος αλέκα αλέξης) και αργότερα αρχηγός κόμματος, είσαι ανίκανος να καταλάβεις αυτούς που κυβερνάς, για να μην πω πως είσαι και κηφήνας ως άνθρωπος, δεν παρήγαγες ποτέ τίποτε, και φυσιολογικά θα αποδειχθείς και άχρηστος ως πρωθυπουργός

arxaios
30/07/2009, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
έχει μεγάλη σημασία να κυβερνάς 10.000.000 άτομα έχοντας κάποτε περάσει από τη θέση τους, έχοντας νιώσει το πρωινό ξύπνημα για τη δουλειά, την πίεση του εργοδότη, την αγωνία για την απόλυση, δεν νομίζεις;;;

όταν από το πανεπιστήμιο πέρασες βουλευτής λόγω ονόματος (κωστάκης γιωργάκης) ή λόγω κομματικής νομενκλατούρας (αλέκος αλέκα αλέξης) και αργότερα αρχηγός κόμματος, είσαι ανίκανος να καταλάβεις αυτούς που κυβερνάς, για να μην πω πως είσαι και κηφήνας ως άνθρωπος, δεν παρήγαγες ποτέ τίποτε, και φυσιολογικά θα αποδειχθείς και άχρηστος ως πρωθυπουργός

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ !!!

Αλλά ο Γιωργάκης ( και όχι μόνο αυτός ) Π-Ο-Τ-Ε δεν δούλεψε ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ............ δούλευε για να δει πως είναι ..........
Ποτέ, ούτε καν στα χρόνια της "εξορίας" του Ανδρέα, δεν είχαν το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ οικονομικό πρόβλημα ..........
Ο Γιωργάκης δεν είναι "ήρωας της εργατικής τάξης" και ούτε και θα γίνει !!!
Στα Πανεπιστήμια που σπούδασε, όπως και ο Κωστάκης .......... δεν ήταν γιατί είναι παραπάνω έξυπνος από τα παιδιά που τους γίνεται ο κ@λΟς επίπεδος για να βγάλουν ένα Ελληνικό ΑΕΙ ......... γιατί δεν μπορούν να πάνε στα Αμερικάνικα !!!
Είναι απλά γόνος Παπανδρέου ή Καραμανλή ή ότι άλλο ........
Τα σόγια .......... you know ...........

Zid
30/07/2009, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios

Ο Γιωργάκης δεν είναι "ήρωας της εργατικής τάξης" και ούτε και θα γίνει !!!

Τα σόγια .......... you know ........... Καλα ρε παιδιά.... δεν είπε κανεις αυτό!!! χαχα σιγά μην τον κάνουμε και ΤΣΕ ΓΚΕ ΒΑΡΑ :lol:


Απλά... σίγουρα... άλλο τεμπέλης οικογενειοκράτης... η βολεμένος απο νεολαίες χωρίς ίχνος εργασιακής πείρας....


Τουλάχιστον... να υπάρχει μια ελάχιστη εργασιακή εμπειρία... σ αυτό πιστεύω συμφωνούμε ολοι!!!

Υπάρχουν βουλευτές σε ολα τα κόμματα που απλά... απο νεολαίες κτλ... εχουν γίνει 1ης κλάσης στελέχη.... με 0 εργασιακο υποβαθρο.....

Τουλάχιστον ο Φασούλας που είπε πριν κάποιος η ο Βασιλειου.... δουλευαν για αρκετά χρονια... πριν γίνουν βουλευτες.. νομαρχες δε ξέρω τι....

ΕΔΩ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΙΤΑΛΙΑ ΒΓΑΖΕΙ ΜΠΕΡΛΟΥΣΚΟΝΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΚΑΙ ΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ......

toyar
30/07/2009, 21:11
To κακό είναι ότι βάζουμε να μας λύσουν τα προβλήματα άνθρωποι που δεν τα έχουν άρα δεν τα ξέρουν

jorgevaldano
30/07/2009, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid

Τουλάχιστον ο Φασούλας που είπε πριν κάποιος η ο Βασιλειου.... δουλευαν για αρκετά χρονια... πριν γίνουν βουλευτες.. νομαρχες δε ξέρω τι....


ο Φασούλας δούλευε... παίζοντας.... ;)

φαντάσου να έχεις χόμπυ τη μοτό, και να δουλεύεις ιδιωτικός υπάλληλος για 15.000 το χρόνο

και να σου πει κάποιος "τι θα έλεγες να οδηγείς αγωνιστικά μοτό, και να βγάζεις 150.000 το χρόνο; οΕο;"

Zid
30/07/2009, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
ο Φασούλας δούλευε... παίζοντας.... ;)

και?????



:confused:

jorgevaldano
30/07/2009, 21:42
αν δεν σε κάλυψε το παραπάνω που έγραψα, δεν μπορώ να γίνω πιο σαφής

υπάρχουν ΠΟΛΛΟΙ άλλοι πολιτικοί που έχουν κάνει ουσιαστικότερες δουλειές από μπασκετμπολίστας, που έχουν ιδρώσει για να πάρουν ένα-δύο-τρία πτυχία και που δεν αμοίβονταν με εξαψήφιους μισθούς, π.χ. δικηγόροι, γιατροί, μηχανικοί, καθηγητές παν/μίου

...και που έχουν αποδειχθεί εξίσου άχρηστοι, αφού εχουν αφεθεί στο έλεος του κομματικού μπλέντερ

Zid
30/07/2009, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
αν δεν σε κάλυψε το παραπάνω που έγραψα, δεν μπορώ να γίνω πιο σαφής

υπάρχουν ΠΟΛΛΟΙ άλλοι πολιτικοί που έχουν κάνει ουσιαστικότερες δουλειές από μπασκετμπολίστας, που έχουν ιδρώσει για να πάρουν ένα-δύο-τρία πτυχία και που δεν αμοίβονταν με εξαψήφιους μισθούς, π.χ. δικηγόροι, γιατροί, μηχανικοί, καθηγητές παν/μίου

...και που έχουν αποδειχθεί εξίσου άχρηστοι, αφού εχουν αφεθεί στο έλεος του κομματικού μπλέντερ

Ο Φασούλας αν και αθλητής είναι και πτυχιούχος ΑΕΙ και εδώ και εκτός.. εκτός αυτού σαν αθλητής επι πάρα πολλά χρόνια... εκτός επαγγελματικόυ basket καθε καλοκαιρι είχε και προπονησεις με την Εθνική..... δεν μιλάμε για ένα μπασκετμπολιστα χαβαλέ... αλλα για σοβαρό αθλητή με διακρίσεις και παρελθόν... και ουτε αμόρφωτο...

Τώρα... αν το πιάσουμε γενικόλογα... σαν Μπασκετμπολίστες... ναι σίγουρα δεν είναι εργάτες... αλλά για να φτάσει ο καθένας σε επίπεδο να ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ θέλει πολύ δουλειά... και ιδρώτα... πιστεψέ με... και ΘΥΣΙΕΣ...


Τώρα.... το πτυχίο δε μου λέει ΤΙΠΟΤΑ ειλικρινά..... ΔΕΣ το ΓΙΑΚΟΥΜΑΤΟ.... είναι και γιατρός παναθεμά τον.........


Το ήθος ενος πολιτικού και η αξία του ... δεν έχει σχέση με το επάγγελμα που έκανε.... κρίνεται απο το λαο καθημερινά στη πολιτικη του πορεία...(αν και εδώ στην Ελλάδα είμαστε λίγο τυφλοι κουφοί.... οποιος μας γαμάει... τον ξαναψηφίζουμε....)

βίτσιο και αυτό ε????????


:lol: :p

jorgevaldano
30/07/2009, 22:04
<off-topic>

ο φασούλας υπήρξε τόσο σοβαρός επαγγελματίας που έγινε διάσημος για το κάπνισμά του

επίσης παρότι είχε γονίδια που θα επέτρεπαν σωματική ανάπτυξη ποτέ δεν μπήκε στο γυμναστήριο να φτιάξει μυικό σύστημα που είναι ΤΟΣΟ απαραίτητο στη θέση του σέντερ, παρέμεινε τσίρος ως το τέλος, τον φυσούσαν κι έβγαινε εκτός ρακέτας

ούτε το σουτ ποτέ δούλεψε, ούτε τη ραβέρσα, ούτε κινήσεις πίβοτ, τί-πο-τε

το διαβατήριο του φασούλα στην επιτυχία του το έδωσαν οι γονείς του 9 μήνες πριν γεννηθεί, όταν του "έδωσαν" ύψος 2.13 και χέρια κατάλληλα για άνθρωπο 2.30

ο ίδιος ο φασούλας πορεύθηκε με τον αυτόματο πιλότο ως το τέλος της καριέρας του, αυτό που οι αμερικάνοι αποκαλούν under-achiever

μπασκετμπολίστας εργάτης, με πειθαρχία και αγώνα, που αξίζουν σεβασμό και εκτίμηση, ήταν ο γιαννάκης και ο γκάλης μεταξύ άλλων
</off-topic>

Zid
30/07/2009, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
<off-topic>

ο φασούλας υπήρξε τόσο σοβαρός επαγγελματίας που έγινε διάσημος για το κάπνισμά του

επίσης παρότι είχε γονίδια που θα επέτρεπαν σωματική ανάπτυξη ποτέ δεν μπήκε στο γυμναστήριο να φτιάξει μυικό σύστημα που είναι ΤΟΣΟ απαραίτητο στη θέση του σέντερ, παρέμεινε τσίρος ως το τέλος, τον φυσούσαν κι έβγαινε εκτός ρακέτας

ούτε το σουτ ποτέ δούλεψε, ούτε τη ραβέρσα, ούτε κινήσεις πίβοτ, τί-πο-τε

το διαβατήριο του φασούλα στην επιτυχία του το έδωσαν οι γονείς του 9 μήνες πριν γεννηθεί, όταν του "έδωσαν" ύψος 2.13 και χέρια κατάλληλα για άνθρωπο 2.30

ο ίδιος ο φασούλας πορεύθηκε με τον αυτόματο πιλότο ως το τέλος της καριέρας του, αυτό που οι αμερικάνοι αποκαλούν under-achiever

μπασκετμπολίστας εργάτης, με πειθαρχία και αγώνα, που αξίζουν σεβασμό και εκτίμηση, ήταν ο γιαννάκης και ο γκάλης μεταξύ άλλων
</off-topic> Αν και δεν είμαι Ολυμπιακός ουτε ψηφοφόρος του ..... υπερβάλεις πολύ :wave2: Ουτε τον Τάρπλει δε θα παρουσίαζα έτσι ..... :lol:

jorgevaldano
30/07/2009, 22:26
δηλαδή εγώ που κράζω το φασούλα αυτομάτως είμαι αντι-ολυμπιακός και αντι-πασόκος;;;

δεν μπορεί κανείς να σχολιάσει τον (κάθε) φασούλα χωρίς χρώματα και ταμπέλες; :confused:

Zid
30/07/2009, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
δηλαδή εγώ που κράζω το φασούλα αυτομάτως είμαι αντι-ολυμπιακός και αντι-πασόκος;;;

δεν μπορεί κανείς να σχολιάσει τον (κάθε) φασούλα χωρίς χρώματα και ταμπέλες; :confused: Τέσπα άλλο λέω... αλλα κατάλαβες ... ας μην συνεχίσουμε σε off topic :wave2:

objecto
31/07/2009, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
έχοντας νιώσει το πρωινό ξύπνημα για τη δουλειά, την πίεση του εργοδότη, την αγωνία για την απόλυση, δεν νομίζεις;;;

Εμ διαφωνώ με το να εκθειάζουμε την κατασταση που περιγράφεις.
Δεν μας τιμα μια κοινωνία με τα παραπάνω φαινόμενα.
Δεν μας κανει καλύτερους ανθρώπους το αγχος, ο εξευτελισμός, η ανασφάλεια.


δεν παρήγαγες ποτέ τίποτε, και φυσιολογικά θα αποδειχθείς και άχρηστος ως πρωθυπουργός [/B]

Αυτό που περιγάφεις μαλλον περισσοτερο έχει σημασία.
Η παραγωγή έργου, χειρωνακτό ή διάνοιας.
Ανθρωπος ο οποίος δεν έχει εφευρετικότητα, γνώσεις και αντίληψη της καθημερινότητας
δεν ειναι δυνατόν να κυβερνήσει.
Σε αυτο το σημείο να τονίσω οτι μιλάω για όλους τους πολιτικούς.

jorgevaldano
31/07/2009, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από objecto
Εμ διαφωνώ με το να εκθειάζουμε την κατασταση που περιγράφεις.
Δεν μας τιμα μια κοινωνία με τα παραπάνω φαινόμενα.
Δεν μας κανει καλύτερους ανθρώπους το αγχος, ο εξευτελισμός, η ανασφάλεια.


δεν το εκθειάζω, πού το είδες αυτό;

την πραγματικότητα περιγράφω

ως προς το αν το άγχος ή η ανασφάλεια μας κάνει καλύτερους, είναι μεγάλη συζήτηση

objecto
31/07/2009, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
δεν το εκθειάζω, πού το είδες αυτό;

την πραγματικότητα περιγράφω

ως προς το αν το άγχος ή η ανασφάλεια μας κάνει καλύτερους, είναι μεγάλη συζήτηση

Εκθειαζεις, εννοωντας οτι καποιος για να θεωρηθεί σωστος για πολιτικος πρεπει να έχει περάσει απο αυτα. Σαν εμπειρία της καταστασης στον εργασιακό χώρο και μονο είναι χρησιμο. Αλλα όχι να έχει γίνει καθημερινότητα και δεδομένο. Οχι το αγχος και η ανασφάλεια φέρνει βιαιότητα φιλε μου, δεν αφήνει κανενα καλό.

jorgevaldano
31/07/2009, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από objecto
. Οχι το αγχος και η ανασφάλεια φέρνει βιαιότητα φιλε μου, δεν αφήνει κανενα καλό.

με άλλα λόγια, για σένα, οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι οι καλύτεροι επαγγελματίες (ο καθένας στο χώρο του)...

objecto
31/07/2009, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
με άλλα λόγια, για σένα, οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι οι καλύτεροι επαγγελματίες (ο καθένας στο χώρο του)...

Με καταλαβες μπαγάσα. Εξω επεσες. :D

Δεν θα αναφερομουνα σε ολα αυτα αν δεν τα ειχα νιωσει στο πετσι μου. Και παλι μπλεγμενα τα εχεις δυστυχως.

Η υπευθυνότητα και η συνεπεια δεν αποκτουνται μέσω
του αγχους και της ανασφάλειας. :nono:

Ετσι θελουν να πιστευεις για να μην διαμαρτυρεσαι στο μαστηγιο.

Η υπευθυνότητα και η συνεπεια είναι θέμα παιδείας και χαρακτηρα.

jorgevaldano
31/07/2009, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από objecto
Και παλι μπλεγμενα τα εχεις δυστυχως.


κάποιος σίγουρα τα έχει μπλεγμένα

η παιδεία τελειώνει στα 20-25, και ο χαρακτήρας διαμορφώνεται πολύ νωρίτερα

μετά τα 25, τα όσα συμβαίνουν σε έναν άνθρωπο, κατά τη γνώμη σου, δεν έχουν καμία συμμετοχή στην εξέλιξή του;

ελπίζω να μη σου βάζω πολύ δύσκολα...

alximistis
31/07/2009, 10:08
κακό πράγμα η απολυτότητα και η γενίκευση πολύ κακό πράγμα. :(
Το πόθεν έσχες των πολιτικών μας δείχνει τι έχουν και κατέχουν δεν δείχνει όμως από που τα πήραν ;) Αλλά δεν θα έπρεπε να μας απασχολεί τι δηλώνουν οι αρχηγοί των κομμάτων τόσο όσο τι δηλώνουν κάποιοι βουλευτές. Για δείτε για παράδειγμα τα ακίνητα του κ. Βουλγαράκη! Δείτε τον αριθμό που δηλώνει και πάθετε σοκ στην κυριολεξία!
Τώρα... παιδιά καλό θα είναι πριν προβούμε σε γενικεύσεις να έχουμε υπόψη μας κάποια πράγματα ώστε να είμαστε πιο "σωστοί" στις κρίσεις μας. Ο Καραμανλής ρε παιδιά είχε περιουσία ο άνθρωπος να μην λέμε κι ότι να ναι. Ξεχνάτε ότι προέρχεται από οικογένεια πολιτική με σπίτι-αρχοντικό στις Σέρρες με κτήματα και καταθέσεις στην τράπεζα. Άλλωστε η οικογένεια λαραμανλή είναι στην ελληνική πολιτική σκηνή από τα μέσα της κατοχής τότε πρωτοεμφανίζεται ο Κωνσταντίνος καραμανλής.
Το ίδιο και ο Παπανδρέου. Αυτοί έχουν ρε παιδιά από πίσω τους καταθέσεις και περιουσία. Γίνονται και επενδύσεις σαφέστατα και γνωστά αυτά.
Επίσης μην ξεχνάτε πως οι γάμοι που κάνουν συνήθως δεν είναι τυχαίοι! Η γυναίκα που "παίρνουν" είθισται να έχει περιουσία δεν είναι τυχαία αυτά.
καλό λοιπόν να κατηγορούμε και να λέμε και να διαμαρτυρόμαστε και ορθά κάνουμε αλλά μην φτάνουμε σε υπερβολές δίχως μάλιστα να έχουμε τά απαραίτητα επιχειρήματα για να στηρίξουμε ότι λέμε.
Το ξαναλέω αν κοιτάξτε καλά τα πόθεν έσχες θα βρείτε... μαργαριτάρια αλλά αλλού όχι εκεί που επικεντρώνεστε :)

ΥΓ Και κάτι τελευταίο. Επειδή συμπεριλάβατε κάποιοι στις αιχμές σας και την παπαρήγα. Θα σας υπενθυμίσω πως τα λεφτά ή μάλλον πιο σωστά το μεγαλύτερο μέρος του μισθού των βουλευτών του ΚΚΕ πηγαίνουν στο κόμμα! Μην το ξεχνάτε αυτό όπως κι επίσης ότι όταν πεθαίνουν εκτός από τις προσφορές στο ΚΚΕ που γίνονται και όταν είναι εν ζωή μέρος ή ολόκληρη η ακίνητη περιουσία που μπορεί να είχαν πάει επίσης στο κόμμα.

jorgevaldano
31/07/2009, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Για δείτε για παράδειγμα τα ακίνητα του κ. Βουλγαράκη! Δείτε τον αριθμό που δηλώνει και πάθετε σοκ στην κυριολεξία!

ο βουλγαράκης με τη γυναίκα του τη συμβολαιογράφο και τον πεθερό του είχαν φτιάξει φάμπρικα λαμογιάς υψηλών προδιαγραφών, τώρα η γυναίκα του διώκεται

επίσης είχε κάνει την άλλη τη λαμογιά με την off-shore για να μην πληρώνει φόρους ("το νόμιμο είνα και ηθικό"), και σε όσους τον κατηγόρησαν γι' αυτό απάντησε αγανακτισμένος "μα είναι δυνατόν να με κατηγορούν που φροντίζω για το μέλλον των παιδιών μου;;;"

alximistis
31/07/2009, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
ο βουλγαράκης με τη γυναίκα του τη συμβολαιογράφο και τον πεθερό του είχαν φτιάξει φάμπρικα λαμογιάς υψηλών προδιαγραφών, τώρα η γυναίκα του διώκεται

επίσης είχε κάνει την άλλη τη λαμογιά με την off-shore για να μην πληρώνει φόρους ("το νόμιμο είνα και ηθικό"), και σε όσους τον κατηγόρησαν γι' αυτό απάντησε αγανακτισμένος "μα είναι δυνατόν να με κατηγορούν που φροντίζω για το μέλλον των παιδιών μου;;;"




σωστός :)

jorgevaldano
31/07/2009, 10:41
ας τον απολαύσουμε παρέα, σε άλλη μια έκφραση αγανάκτησης για μια καθόλα άδικη κατηγορία (σε άλλο θέμα αυτή τη φορά όμως έτσι για ποικιλία)

(λίγο μετά την αρχή)


http://www.youtube.com/watch?v=nRBo1EdO40c

SnakeMJK
31/07/2009, 10:46
ε ναι, μόνο οι δαπίτες φωνάζουν συνθήματα :p

το θέμα είναι άλλο.... αν ήσασταν εσείς στις θέσεις τους (αριστερών, δεξιών και μέσων) και είχατε και πολιτικό background από πίσω σας και λεφτά με ουρά ήδη στον λογαριασμό σας, τι θα κάνατε; θα τα κάψω τα ρημάδια τα λεφτά μου;

jorgevaldano
31/07/2009, 10:51
τέτοια συνθήματα δεν έχω ακούσει από άλλη παράταξη πάντως, αυτό είναι σίγουρο, και ως φοιτητής, και μετά

objecto
31/07/2009, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
ε ναι, μόνο οι δαπίτες φωνάζουν συνθήματα :p

το θέμα είναι άλλο.... αν ήσασταν εσείς στις θέσεις τους (αριστερών, δεξιών και μέσων) και είχατε και πολιτικό background από πίσω σας και λεφτά με ουρά ήδη στον λογαριασμό σας, τι θα κάνατε; θα τα κάψω τα ρημάδια τα λεφτά μου;

Αυτο ειναι που μας διαχωριζει ομως. Αν ημασταν της κουλτουρας ενος πολιτικού, πιθανότατα θα τρέχαμε ξοπίσω απο τοπικες οργανωσεις, αφισοκολλησεις, γλυψιματα, υποσχεσεις, μυστικες συναντησεις με βιομηχανους και οχι στα καθημερινα προβλήματα και στο πως να τα λυσουμε.

Αν ημασταν στην θεση τους, δεν θα καναμε αυτη την συζητηση. Θα ζουσαμε στην πραγματικοτητα που ζουνε αυτοι και νομιζοντας οτι ετσι ειναι τα πραγματα θα πράταμε πανω κατω το ιδιο.

Δεν ημαστε ομως πολιτικοι γιατι δεν ενδιφερθηκαμε ποτε να γινουμε.

makis206
31/07/2009, 10:53
Sorry για την παρέμβαση αλλά ένα ευχάριστο break (http://www.youtube.com/watch?v=zSUkvMMuAxU&feature=related) είναι απαραίτητο νομίζω, ρε που πάνε οι ψήφοι του κόσμου..:lol:

jorgevaldano
31/07/2009, 10:55
απολαυστικός ο λιάπης, πέταξε την εμβριθή ερώτηση και μετά καμάαααααρωνε... :lol:

makis206
31/07/2009, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
απολαυστικός ο λιάπης, πέταξε την εμβριθή ερώτηση και μετά καμάαααααρωνε... :lol:

Σταύρωσε και τα χέρια και περίμενε σοβαρή απάντηση...!:bigcry:

alximistis
31/07/2009, 12:19
Την ερώτηση πάει στο διάολο την έκανε από ενδιαφέρον περιέργεια ότι θες πες. Αλλά το κάμάρι μετά;;;;;;; Το στιλ τώρα σας έφερα σε δύσκολη θέση είδατε τι ξέρω;;;;;;;; Πολύ σωστά το είπες Μάκη μου... να δούμε τι ψηφίζουμε!!!! Αυτούς ψηφίζουμε!!!

Κι όσο για τα συνθήματα... τα ίδια συνθήματα πάνω κάτω τα έχει και η ΠΑΣΠ να μην λέμε ψέμματα θυμίζω το αισχρότατο "τσιμπούκια μας κάνει η ντόρα Μπακογιάννη" :(
Και ναι οκ φοιτητές είναι θα "πετάξουν"κι ένα τέτοιο να γίνει κι ένα μπάχαλο!!! Χαβαλές οκ. Το ζήτημα είναι πως όλη πλέον η αντιπαράθεση γίνεται με αυτόν τον τρόπο. Δεν υπάρχει πολιτική αντιπαράθεση ούτε στα συνθήματα αλλά μία γελοία ποδοσφαιροποίηση-χουλιγκανοποίηση όπου αυτό που μετρά είναι ποιος "γαμά" περισσότερο :( :(

και κάτι τελευταίο! να με συμπαθάτε φίλτατοι συμφορουμίτες αλλά η Αριστερά δνε ε΄χει τέτοια συνθήματα κι όταν λέω Αριστερά εγώ προσωπικά αναφέρομαι κυρίως στο ΚΚΕ! Ουδέποτε θα ακούσεις κάτι τέτοιο από το ΚΚΕ δεν θα ακούσεις τέτοιου είδους αηδίες ούτε θα κάνουν αντιπαράθεση με τέτοια συνθήματα. :)

byron
31/07/2009, 13:11
Προς το παρόν ->Γενικές.

Εντύπωση μου κάνει για τα ακίνητα του Βουλγαράκη, και το οτι δεν εμφανίζεται 1ος κάτοχος ακίνητης περιουσίας. Αν θυμάμαι καλά στην περυσινή δήλωση είχε 47 (!!) ακίνητα.

Τα πέρασε όλα στις off shore ?? :confused:

hidefnick
31/07/2009, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Προς το παρόν ->Γενικές.

Εντύπωση μου κάνει για τα ακίνητα του Βουλγαράκη, και το οτι δεν εμφανίζεται 1ος κάτοχος ακίνητης περιουσίας. Αν θυμάμαι καλά στην περυσινή δήλωση είχε 47 (!!) ακίνητα.

Τα πέρασε όλα στις off shore ?? :confused:

Αφου ρε συ είχε εκπτώσεις στους φόρους μεταβίβασεις, για να "βοηθήσουμε" την πεσμένη αγορά ακινήτων. Ευκαιρία ήταν:wave2: :wave2:

el_hymador
31/07/2009, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis


και κάτι τελευταίο! να με συμπαθάτε φίλτατοι συμφορουμίτες αλλά η Αριστερά δνε ε΄χει τέτοια συνθήματα κι όταν λέω Αριστερά εγώ προσωπικά αναφέρομαι κυρίως στο ΚΚΕ! Ουδέποτε θα ακούσεις κάτι τέτοιο από το ΚΚΕ δεν θα ακούσεις τέτοιου είδους αηδίες ούτε θα κάνουν αντιπαράθεση με τέτοια συνθήματα. :)


Οι Κνιτες δεν μπορουν να κανουν ριμες, ειναι θεμα IQ...

Να φανταστεις τον εμπνευστη του "Κ-Κ-Ε το κομμα σου λαε" τον εχουν αναγνωρισει ως μεγιστο στρατευμενο ποιητη και τον μνημονευουν χρονια τωρα...

Zid
31/07/2009, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis

και κάτι τελευταίο! να με συμπαθάτε φίλτατοι συμφορουμίτες αλλά η Αριστερά δνε ε΄χει τέτοια συνθήματα κι όταν λέω Αριστερά εγώ προσωπικά αναφέρομαι κυρίως στο ΚΚΕ! Ουδέποτε θα ακούσεις κάτι τέτοιο από το ΚΚΕ δεν θα ακούσεις τέτοιου είδους αηδίες ούτε θα κάνουν αντιπαράθεση με τέτοια συνθήματα. :)


Ντάξει δε βρίζουν οι κουμουνιστές ..... απλά δέρνουν που και που ... με κανα καδρόνι.. (έχει γινει αξεσουαρ πλεον)

Και το αριστερό.... του ΚΚΕ... άστο καλύτερα.............



:p

LsKostas
31/07/2009, 13:52
Επειδη ξερω κατι ΚΝΙτες που ξυπνανε 5 η ωρα πριν την δουλεια τους για να πανε να περιφρουρησουν κατι καλοπεδα "εργοστασιαρχες" και επιχειρηματιες ...

δεν πιστευω οτι η συζητηση ειναι ανταξια του iq το τι ειναι και το τι κανει το ΚΚΕ
και ποσο μαλλον κακιες(ετσι Κωστη ? :wave2: ) για το ιq των παιδιων που τρεχουν

Το λεω εγω που δεν με εκφραζει απολυτα το ΚΚΕ και που οντως εχει κανει τραγικα λαθη
και μερικες φορες διασπαει την αριστερα(εγκλημα)

Εκτος κι αν τους λεμε χαζους επειδη δεν ανηκουν στα πρασινα και τα μπλε δοντια ...


υγ Οταν η συζητηση περιεχει ονοματα οπως Βουλγαρακη,Μαρκογιαννακη κτλ
ειναι φανερο που ΠΡΕΠΕΙ να στοχευουμε ετσι ???

Akatanomastos
31/07/2009, 13:58
Γιώργος Καρατζαφέρης πρόεδρος ΛΑΟΣ

Καταθέσεις 5.500 ευρώ

----------------

o καρατζαφερης ειχε πριν τις ευρωεκλογες 1.005.500 ευρω, εδωσε το 1.000.000 και εμεινε με 5.500

ε ρε δουλεμα που πεφτει,

αυτα τα νουμερα που βλεπουμε ειναι για τις ειδησεις..

jimmis5
31/07/2009, 13:58
Νομιζω πλεον αλλα και ανεκαθεν δεν υπαρχει σοβαρος ανθρωπος στην πολιτικη και αν υπαρξει δεν βγαινει δευτερη φορα ή γιατι τον τρωνε τα λαμογια ή γιατι δεν αντεχει να ειναι σε εναν τετοιο κυκλωμα και την κανει απο μονος του.

Τετοιοι πολιτες ειμαστε τετοιους πολιτικους εχουμε και τους τρωμε στην μαπα και μετα γρινιαζουμε.
Σιγουρα υπαρχουν Ελληνες πολλοι εξυπνοι οχι πονηροι μην μπερδευεστε αλλα αυτοι εχουν φυγοι στο εξωτερικο ή ειναι ετοιμοι να φυγουν και διοικουν μια χαρα αξιολογα.

Το κακο στην Ελλαδα ειναι οτι μας αρεσει μας αρεσει αυτη η αναρχια την βαφτισαμε και Δημοκρατια και ειμαστε ολοι ευχαστιστημενη.(δεν τα λεω εγω αυτα επαναλαμβανω τα λογια του ραφαηλιδη.)
:beer:

el_hymador
31/07/2009, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Επειδη ξερω κατι ΚΝΙτες που ξυπνανε 5 η ωρα πριν την δουλεια τους για να πανε να περιφρουρησουν κατι καλοπεδα "εργοστασιαρχες" και επιχειρηματιες ...

δεν πιστευω οτι η συζητηση ειναι ανταξια του iq το τι ειναι και το τι κανει το ΚΚΕ
και ποσο μαλλον κακιες(ετσι Κωστη ? :wave2: ) για το ιq των παιδιων που τρεχουν

Το λεω εγω που δεν με εκφραζει απολυτα το ΚΚΕ και που οντως εχει κανει τραγικα λαθη
και μερικες φορες διασπαει την αριστερα(εγκλημα)

Εκτος κι αν τους λεμε χαζους επειδη δεν ανηκουν στα πρασινα και τα μπλε δοντια ...


υγ Οταν η συζητηση περιεχει ονοματα οπως Βουλγαρακη,Μαρκογιαννακη κτλ
ειναι φανερο που ΠΡΕΠΕΙ να στοχευουμε ετσι ???

Ρε συ συνονοματε, αστο τωρα....πλακα κανουμε....:wave2:

Και μονο το θεμα ειναι γελοιο, αλλωστε το γραφει και το παλικαρι που ανοιξε τη συζητηση....μεγα ανεκδοτο οπως πολυ σωστα αναφερει!

LsKostas
31/07/2009, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ρε συ συνονοματε, αστο τωρα....πλακα κανουμε....:wave2:

Και μονο το θεμα ειναι γελοιο, αλλωστε το γραφει και το παλικαρι που ανοιξε τη συζητηση....μεγα ανεκδοτο οπως πολυ σωστα αναφερει!


:wave2:

Κοιτα την αλλη "πλακα" συνονοματε ,πολλοι κερδιζουν απο τα δαση που καιγονται ... :(


Φιλε μερικες φορες ΑΠΟΡΩ που μπορουν ορισμενοι να συγκρατουν τα νευρα τους

γιατι εγω δυστυχως δεν μπορω ...

SnakeMJK
31/07/2009, 14:21
επειδή γράφω ήδη 9 χρόνια στα ελληνικά πανεπιστήμια (τα μεταπτυχιακά να ναι καλά) έχω ακούσει πολλά! περί συνθημάτων λοιπόν.... εδώ και πολλά χρόνια ακούω (από τις αντίστοιχες παρατάξεις) για σκατά σε τάφους παπανδρέου, μπακογιάννη, κλπ... και φυσικά υπάρχουν και τα reminders για μελιγαλά, πηγάδια, γράμμο και βίτσι. για να μην ξεχνιόμαστε... άσχετα αν το 90% από αυτούς που τα φωνάζουν δεν ξέρουν τι έγινε στα αντίστοιχα μέρη. αλλά η αλήθεια είναι ότι η ΠΚΣ (όχι τα υπόλοιπα αριστερά στοιχεία) δεν γαμάνε μάνες-αδερφές και πατεράδες... τα συνθήματα τους είναι κατα 99% κόσμια και φυσιολογικά για πανεπιστημιακό περιβάλλον. αλλά φέρνουν καδρόνια... α σόρυ, σημαίες είναι....... :p

LsKostas
31/07/2009, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
αλλά φέρνουν καδρόνια... α σόρυ, σημαίες είναι....... :p

Δηλαδη σε Ματαδες που δεν σεβονται ο-υ-τ-ε τ-ο γ-α-λ-α τ-η-ς μ-α-ν-α-ς τους θα πηγαινες με λουλουδια???:rolleyes:

για τα συνθηματα σωστος εισαι

alximistis
31/07/2009, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
επειδή γράφω ήδη 9 χρόνια στα ελληνικά πανεπιστήμια (τα μεταπτυχιακά να ναι καλά) έχω ακούσει πολλά! περί συνθημάτων λοιπόν.... εδώ και πολλά χρόνια ακούω (από τις αντίστοιχες παρατάξεις) για σκατά σε τάφους παπανδρέου, μπακογιάννη, κλπ... και φυσικά υπάρχουν και τα reminders για μελιγαλά, πηγάδια, γράμμο και βίτσι. για να μην ξεχνιόμαστε... άσχετα αν το 90% από αυτούς που τα φωνάζουν δεν ξέρουν τι έγινε στα αντίστοιχα μέρη. αλλά η αλήθεια είναι ότι η ΠΚΣ (όχι τα υπόλοιπα αριστερά στοιχεία) δεν γαμάνε μάνες-αδερφές και πατεράδες... τα συνθήματα τους είναι κατα 99% κόσμια και φυσιολογικά για πανεπιστημιακό περιβάλλον. αλλά φέρνουν καδρόνια... α σόρυ, σημαίες είναι....... :p



Εγώ παιδιά μίλησα για τα συνθήματα... όσο για τα καδρόνια φυσικά και ισχύει αλλά αν θέλουμε να είμαστε τίμιοι πρέπει να γνωρίζουμε και να παραδεχθούμε πως συνήθως την πληρώνουν οι άλλες αριστερές ομάδες. Καλή ώρα τα ΚΝΑΤ που δέρναν τους αριστεριστές στα τέλη του 70 κι αρχές 80.
όσο για το αριστερό του ΚΚΕ φίλε Zid αν μη τι άλλο ξέρεις πολύ καλά τι υποστηρίζουν. Δεν σου είπαν ότι εμείς αλλάζουμε ούτε μετακινούμαστε ούτε έβαψαν ροζ την ιδεολογία τους και λίγο απο δω λίγο από κει. Αυτό που πιστεύουν το λένε και το τηρούν. Είτε μας αρέσει είτε όχι. Έχουμε πάρα πολλά να τους καταλογίσουμε αλλά αν μη τι άλο έχουν μία ιδεολογία-θεωρία και την πιστεύουν ακράδαντα.

jorgevaldano
31/07/2009, 14:33
το θέμα ξέρεις ποιο είναι;

ότι ο εχθρός δεν είναι τα ΜΑΤ...

πίσω από τα ΜΑΤ, τα λαμόγια περνούν ζωή χαρισάμενη... τώρα που κι ο κουφοντίνας βλέπει τον κόσμο ριγέ...

όσοι πάνε και παίζουν ξύλο με τα σιδερόφρακτα ΜΑΤ, αφενός τρώνε πολύ περισσότερο από όσο δίνουν, κι αφετέρου παίζουν με τους όρους του συστήματος, και ΝΟΜΙΖΟΥΝ πως κάτι κάνουν

jorgevaldano
31/07/2009, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Έχουμε πάρα πολλά να τους καταλογίσουμε αλλά αν μη τι άλο έχουν μία ιδεολογία-θεωρία και την πιστεύουν ακράδαντα.

την ιδεολογία τους οι λαοί της ανατολικής ευρώπης την κατάπιαν με το ζόρι αλλά τελικά την έκαναν εμετό ;)

σε καμιά 100στή χρόνια, ίσως το πάρει το μήνυμα κι ο περισσός...

alximistis
31/07/2009, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
την ιδεολογία τους οι λαοί της ανατολικής ευρώπης την κατάπιαν με το ζόρι αλλά τελικά την έκαναν εμετό ;)

σε καμιά 100στή χρόνια, ίσως το πάρει το μήνυμα κι ο περισσός...


Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω! Καταρχάς δεν επιβλήθηκαν με το ζόρι όπως το θέτεις. Υπάρχει ιστορία μπορείς να ανατρέξεις σε αυτό. Κατ επέκταση δεν έκαναν εμετό την ιδεολογία αλλά αυτό που επιβλήθηκε! Ένα μόρφωμα επί της ουσίας το οποίο απείχε κατά πολύ από αυτά που έλεγε και οραματιζόταν ο Μαρξ.
Τώρα τι θα γίνει σε καμιά 100η χρόνια δεν το ξέρω... αλλά κράτα και καμιά πισινή γιατί δεν ξέρεις τι ξημερώνει και οι καταστάσεις αλλάζουν άρδην πολλές φορές.

jorgevaldano
31/07/2009, 14:43
εγώ δεν έχω ακούσει τον περισσό να καταδικάζει αυτό το μόρφωμα που λές (και συμφωνώ πως δεν ήταν γνήσιος μαρξ)

αντίθετα έχουν φτάσει στο ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ σημείο να δικαιώνουν τον στάλιν για όσα έκανε, με σχετική ανακοίνωση προ μηνών, και να τον βλέπουν ως μέγα κομμουνιστή ηγέτη

byron
31/07/2009, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω! Καταρχάς δεν επιβλήθηκαν με το ζόρι όπως το θέτεις. Υπάρχει ιστορία μπορείς να ανατρέξεις σε αυτό. Κατ επέκταση δεν έκαναν εμετό την ιδεολογία αλλά αυτό που επιβλήθηκε! Ένα μόρφωμα επί της ουσίας το οποίο απείχε κατά πολύ από αυτά που έλεγε και οραματιζόταν ο Μαρξ.
Τώρα τι θα γίνει σε καμιά 100η χρόνια δεν το ξέρω... αλλά κράτα και καμιά πισινή γιατί δεν ξέρεις τι ξημερώνει και οι καταστάσεις αλλάζουν άρδην πολλές φορές.

Ναι στο περίπου.....
Σαν να παντρευτεί κάποιος μια θεά, και το πρώτο βράδυ να του πετάξει μια μαλαπέρδα μισό μέτρο. :rotflmao: . Υπάρχει διαφορά μεταξύ της φαντασίωσης και της πραγματικότητας καθώς ζεις με τη δεύτερη. :wave2:

Ο Περισσός θα λάβει το μήνυμα το 2489 στην επέτειο των 500 χρόνων απ΄τη διάλυση της Σοβ. Ενωσης. Μόλις πριν λίγους μήνες κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι για ότι έγινε το 89, έφταιγε ο ρεβεζιονιστής Χρούτσεφ που ξέφυγε απ΄το σοσιαλιστικό ιδεώδες του πατερούλη. :a31: :a31:

byron
31/07/2009, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
εγώ δεν έχω ακούσει τον περισσό να καταδικάζει αυτό το μόρφωμα που λές (και συμφωνώ πως δεν ήταν γνήσιος μαρξ)

αντίθετα έχουν φτάσει στο ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ σημείο να δικαιώνουν τον στάλιν για όσα έκανε, με σχετική ανακοίνωση προ μηνών, και να τον βλέπουν ως μέγα κομμουνιστή ηγέτη

Ντεβελέκ συμφωνούμε και με λούζει κρύος ιδρώτας....:a53: :a53:

alximistis
31/07/2009, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
εγώ δεν έχω ακούσει τον περισσό να καταδικάζει αυτό το μόρφωμα που λές (και συμφωνώ πως δεν ήταν γνήσιος μαρξ)

αντίθετα έχουν φτάσει στο ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ σημείο να δικαιώνουν τον στάλιν για όσα έκανε, με σχετική ανακοίνωση προ μηνών, και να τον βλέπουν ως μέγα κομμουνιστή ηγέτη



και για μένα ήταν μεγάλος ηγέτης ο Στάλιν αν θες την άποψη μου. Τοκομμουνιστής παίζεται αλλά τον κρίνω ιστορικά και πολιτικά και θεωρώ πως ήταν πραγματικά μεγάλος ηγέτης.
Όσο για το ΚΚΕ αυτό έγραψα και πριν φίλε μου. Δεν σε κοροιδεύουν δεν σου λένε γενικολογίες. Στα λένε όλα μπροστά σου. Εμείς αυτό πιστεύουμε αυτή την ιδεολογία καολουθούμε σε αυτόν τον κόσμο πιστεύουμε και γι αυτό παλεύουμε. Τίμια και ξεκάθαρα ξέχωρα από το πόσο διαφωνούμε μαζί τους σε κάποια πράγματα. Άλλο αυτό. Οπότε γιατί να καταδικάσει ο Περισσός αφού αυτό πιστεύουν;;;;

jorgevaldano
31/07/2009, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
και για μένα ήταν μεγάλος ηγέτης ο Στάλιν

κάπου εδώ σταμάτησα να διαβάζω το ποστ σου

byron
31/07/2009, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
και για μένα ήταν μεγάλος ηγέτης ο Στάλιν αν θες την άποψη μου. Τοκομμουνιστής παίζεται αλλά τον κρίνω ιστορικά και πολιτικά και θεωρώ πως ήταν πραγματικά μεγάλος ηγέτης.


Φυσικά. Με τόσα εκατομμύρια ψυχές συμπατριωτών του που έφαγε και εκτόπισε, οχι μόνο μεγάλος.... ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ !!! έγινε.


Για τα υπόλοιπα no comment. Όπου να΄ναι θα πλακώσουν οι αντι-κομσομόλες και θα πάει το thread στα γκούλαγκ του moto.gr :wave2:

alximistis
31/07/2009, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ναι στο περίπου.....
Σαν να παντρευτεί κάποιος μια θεά, και το πρώτο βράδυ να του πετάξει μια μαλαπέρδα μισό μέτρο. :rotflmao: . Υπάρχει διαφορά μεταξύ της φαντασίωσης και της πραγματικότητας καθώς ζεις με τη δεύτερη. :wave2:

Ο Περισσός θα λάβει το μήνυμα το 2489 στην επέτειο των 500 χρόνων απ΄τη διάλυση της Σοβ. Ενωσης. Μόλις πριν λίγους μήνες κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι για ότι έγινε το 89, έφταιγε ο ρεβεζιονιστής Χρούτσεφ που ξέφυγε απ΄το σοσιαλιστικό ιδεώδες του πατερούλη. :a31: :a31:


Καλά θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι αυτό σε μένα τουλάχιστον δεν ακούγεται σοβαρός αντίλογος ούτε επιχείρημα. Οι πολιτικές διαδικασίες είναι πάντα περίπλοκες και δεν γίνονται στο "δικό μας" χρόνο. Τα πράγματα κινούνται με άλλους χρόνους. κι έχει ξανασυμβεί πολλάκις θα έλεγα στην ιστορία κάτι που φαίνεται αδιάσπαστο και ακλόνητο να γκρεμίζεται σε χρόνο 0. Το έχουμε ξαναδεί. Και κάτι τελευταίο πάνω σε αυτό. Θεωρώ ότι το μεγαλύτερο λάθος που μπορεί να κάνει κάποιος στην πολιτική είναι να... προδικάζει. Η ιστορία τουλάαχιστον όποιος τη μελετά πραγματικά μας δείχνει ξεκάθαρα πόσο λάθος είναι αυτό.
Τώρα τα περί ρεβιζιονισμού του Χρουτσόφ και το ιδεώδες του "πατερούλη" δεν ξέρω που τα έχεις ακούσει αν δηλαδή έχεις μιλήσει με στελέχη του ΚΚΕ ή καθοδηγητές του και σου έχουν πει κάτι τέτοιο. Δεν το αρνούμαι απλώς δεν το ξέρω. Εγώ προσωπικά χρεώνω άλλα πράγματα στον Χρουτσόφ καιόχι ρεβιζιονισμό.

sniper
31/07/2009, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
και για μένα ήταν μεγάλος ηγέτης ο Στάλιν αν θες την άποψη μου. .....


Κι ο Χίτλερ ομοίως να υποθέσω..... :uplate:

alximistis
31/07/2009, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Φυσικά. Με τόσα εκατομμύρια ψυχές συμπατριωτών του που έφαγε και εκτόπισε, οχι μόνο μεγάλος.... ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ !!! έγινε.


Για τα υπόλοιπα no comment. Όπου να΄ναι θα πλακώσουν οι αντι-κομσομόλες και θα πάει το thread στα γκούλαγκ του moto.gr :wave2:


ΑΝ έχεις διαβάσει τον Ηγεμόνα του Μακιαβέλλι θα καταλάβεις τι εννοώ! ;)
Το θέμα είναι να εξετάζουμε μία προσωπικότητα μ ειστορικά δεδομένα και με τις συνθήκες της εποχής και του κόσμου τότε και όχι με τα δικά μας μέτρα σήμερα. Φυσικά και είμαι κάθετα αντίθετος όχι μόνο με τις σφαγές αλλά με τη δολοφονία έστω και ενός ατόμου. Αλλά εγώ δεν διοικώ κράτος! Δεν υπήρξα ποτέ ηγέτης ενός κράτους και μίας υπερδύναμης!

byron
31/07/2009, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Φυσικά και είμαι κάθετα αντίθετος όχι μόνο με τις σφαγές αλλά με τη δολοφονία έστω και ενός ατόμου.


Κάτι μου θυμίζει....κάτι μου θυμίζει.....Ααααα ναι !!! Ποιός μεγάλος ηγεμόνας είχε πεί?
"Ο θάνατος ενός ατόμου είναι τραγωδία. Ο θάνατος 1.000.000 ατόμων είναι απλά στατιστική" ???



ΥΓ: Πραγματικά, δεν έχω επιχειρήματα απέναντι σε έναν θαυμαστή του Στάλιν. Αν πραγματικά δεν ξέρεις τα συμπεράσματα που κατέληξε το ΚΚΕ για τους λόγους που επικράτησαν οι αντεπαναστάτες (κατά δήλωση τους), διάβασε τα στα πρακτικά του συνεδριου που έδωσαν στη δημοσιότητα πριν μερικούς μήνες (Νοέμβρη 2008 νομίζω).

Αν θέλεις να δεις το μοντέλο διακυβέρνησης του μεγάλου ηγεμόνα, κάνε μια βόλτα στη Β.Κορέα. Το ίδιο πετυχημένο μοντέλο εφαρμόζουν.

Τέλος από μένα

alximistis
31/07/2009, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κι ο Χίτλερ ομοίως να υποθέσω..... :uplate:


ΑΝ μιλάμε ιστορικά και πολιτικά είναι τεράστιο λάθος να μην παραδεχτείς πως ήταν ένας ηγέτης!
Συγνώμη τι πάμε να κάνουμε τώρα; Να ξεκινήσουμε την αλαβήτα;;;; Είναι δυνατόν να πει κάποιος πως δεν ήταν ηγέτες αυτοί οι άνθρωποι;;;; Ξέρετε πολλούς μη ηγέτες που να έκαναν τον κόσμο άνω κάτω; Που να έριξαν έθνη λαούς και χώρες σε πόλεμο;;;; Που να κατάφεραν να πείσουν εκατομμύρια να τους ακολουθήσουν;;;;
Όταν μιλούσε ο Χίτλερ από κάτω παραμιλούσαν!!!! έκλαιγαν και έφταναν σε υστερία! Αυτό δεν είναι παράμετρος του ηγέτη;;;;;; Όταν καταφέρνεις και πείθεις για το όραμα σου δεν είσαι ηγέτης;;;; Ο Χίτλερ έπεισε ολόκληρη τη Γερμανία (και όχι μόνο) για το "σωστό" του οράματός του! Ούτε αυτό είναι παράμετρος του ηγέτη;;;;

Αυτό που προκαλεί σύγχιση είναι πως όταν μιλάμε για ηγεσίες θεωρούμε εκ προοιμίου ότι αναφερόμαστε σε "καλούς"! Επειδή θεωρώ πως έχεις διαβάσει ιστορία κι από τα λίγα που έχουμε πει έχω καταλάβει πως γνωρίζεις σίγουρα θα καταλαβαίνεις ότι οι ηγεσίες απέχουν πάρα πολύ από το "καλό". Η πολιτική και η στρατηγική ενός κράτους εφαρμόζεται με γνώμονα το συμφέρον αυτού. Ο "ηγέτης" αυτό κάνει. Τις πράξεις των ηγετών μπορούμε να τις κρίνουμε και να τις κατακρίνουμε και μάλιστα να αναθεματίσουμε κιόλας. Αλλά το να αρνούμαστε τον ρόλο που έπαιξαν αυτοί οι άνθρωποι και το πόσο ηγέτες ήταν είναι εντελώς λάθος. :)

arxaios
31/07/2009, 15:15
Ρε Στέλιο ............. έλεος !!!
Όποιος διοικεί με τον τρόμο και τον θάνατο σύμμαχο, όπως και να το κάνεις ......... δεν είναι ηγέτης .........

alximistis
31/07/2009, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Κάτι μου θυμίζει....κάτι μου θυμίζει.....Ααααα ναι !!! Ποιός μεγάλος ηγεμόνας είχε πεί?
"Ο θάνατος ενός ατόμου είναι τραγωδία. Ο θάνατος 1.000.000 ατόμων είναι απλά στατιστική" ???



ΥΓ: Πραγματικά, δεν έχω επιχειρήματα απέναντι σε έναν θαυμαστή του Στάλιν. Αν πραγματικά δεν ξέρεις τα συμπεράσματα που κατέληξε το ΚΚΕ για τους λόγους που επικράτησαν οι αντεπαναστάτες (κατά δήλωση τους), διάβασε τα στα πρακτικά του συνεδριου που έδωσαν στη δημοσιότητα πριν μερικούς μήνες (Νοέμβρη 2008 νομίζω).

Αν θέλεις να δεις το μοντέλο διακυβέρνησης του μεγάλου ηγεμόνα, κάνε μια βόλτα στη Β.Κορέα. Το ίδιο πετυχημένο μοντέλο εφαρμόζουν.

Τέλος από μένα


Τα πρακτικά τους δεν τα έχω διαβάσει οπότε δεν μπορώ να μιλήσω. Για να το λες όμως θεωρώ ότι τα έχεις διαβάσει και επομένως δεν έχω λόγους να αντιλέγω.
Για τον θαυμαστή του Στάλιν που λες... γενικώς δεν είμαι θαυμαστής του όπως το θέτεις. Ότι σε κάποια πράγματα του βγάζω το καπέλο (που δεν φοράω) ναι το κάνω. Κυρίως όμως εξηγώ τις θέσεις και τις αντιδράσεις τους. Αυτό κάνω όπως και με άλλους ηγέτες όχι μόνο με τον Στάλιν. Δεν ρίχνω αναθέματα απλοϊκά και αφαιρετικά όπως εσύ. Για μένα η πολιτική έχει πολλές πτυχές πολλά συμβάντα να μελετήσεις. Δεν κάνω αφορισμούς στους οποίους αρέσκεσαι γενικώς Βύρωνα. Προτιμώ να κοιτάω κάποια πράγματα σε βάθος. Κι όσο για τον "εξυπνακισμό" που πέταξες σχετικά με τον θάνατο του ενός ατόμου και του 1.000.000 θα σου υπενθυμίσω αν βέβαια έχεις το θάρρος να το κοιτάξεις κατάματα πως οι ειρηνικές περίοδοι στη γη είναι ελάχιστες έως μηδαμινές και δεύτερον δεν συναντάται πουθενά από όσο ξέρω τουλάχιστον αυτοκρατορία υπερδύναμη κράτος δυνατό και κυρίαρχο στο παγκόσμιο γίγνεσθαι που να μην έχει... αιματοβαμένη ιστορία. Τώρα αν θες να αρνείσαι την ιστορία είναι άλλο θέμα.

alximistis
31/07/2009, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Ρε Στέλιο ............. έλεος !!!
Όποιος διοικεί με τον τρόμο και τον θάνατο σύμμαχο, όπως και να το κάνεις ......... δεν είναι ηγέτης .........


Βρες μου έναν ηγέτη που να μην το έχει κάνει!!!! Σε ταραγμένες για την ιστορία περιόδους!!!!
έναν!!! Βρες μου κάποιον ο οποίος να έκανε το κράτος του κυρίαρχο χωρίς βία και αίμα!!!
Λυπάμαι αλλά η ιστορία και η βία είναι άρρηκτα συνδεδεμένες. Πως το είχε πει εκείνος ο κυριούλης... κάτσε να δεις για τη βία... α ναι. Η μαμή της ιστορίας ή κάνω λάθος;;;;;
Μας αρέσει δεν μας αρέσει φίλε κι εμένα δεν μου αρέσει προσωπικά αλλά μελετώντας την ιστορία δυστυχώς αυτό θα δεις. :)

Tpap
31/07/2009, 16:23
Οι κουμμουνιστές διαβάζουν μαρξ και λένιν.

Οι αντικουμμουνιστές καταλαβαίνουν μαρξ και λένιν.


@στέλιο: θα μας τρελάνεις ρε φιλλλαράκι...?:lol:

Zid
31/07/2009, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Είτε μας αρέσει είτε όχι. Έχουμε πάρα πολλά να τους καταλογίσουμε αλλά αν μη τι άλο έχουν μία ιδεολογία-θεωρία και την πιστεύουν ακράδαντα.

Υπάρχουν πολλά παραδείγματα που δείχνουν κατα πόσο ΔΕΝ ΤΗΡΟΥΝ την ιδεολογία και τα πιστεύω τους.... :winka:

jorgevaldano
31/07/2009, 16:35
η απόφαση του ΚΚΕ να πάρουν οι βουλευτές του τα μεγάλα Lexus αντί για τα πολύ μικρώτερα Prius & Insight δείχνει πως κι αυτοί μεγαλομανείς και ξένοι προς τον εργαζόμενο είναι, απλά διαφορετικού χρώματος

el_hymador
31/07/2009, 17:26
Φωτια = εγκαυμα
Παγος = κρυπαγημα

σκατα και τα δυο νεκρος ιστος το αποτελεσμα

και πως απο το ποθεν εσχες καταληξαμε να μιλαμε για τον Σταλιν και τον Λενιν δεν μπορω να καταλαβω...:confused:

Zid
31/07/2009, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

και πως απο το ποθεν εσχες καταληξαμε να μιλαμε για τον Σταλιν και τον Λενιν δεν μπορω να καταλαβω...:confused: Aυτό ξαναπέστο!!!:lol:

950dim
31/07/2009, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Aυτό ξαναπέστο!!!:lol:

Διαμεσου Φασουλα...:D

Zid
31/07/2009, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Διαμεσου Φασουλα...:D Σωστά !!!:lol:

gcrook
31/07/2009, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
ΑΝ μιλάμε ιστορικά και πολιτικά είναι τεράστιο λάθος να μην παραδεχτείς πως ήταν ένας ηγέτης!
Συγνώμη τι πάμε να κάνουμε τώρα; Να ξεκινήσουμε την αλαβήτα;;;; Είναι δυνατόν να πει κάποιος πως δεν ήταν ηγέτες αυτοί οι άνθρωποι;;;; Ξέρετε πολλούς μη ηγέτες που να έκαναν τον κόσμο άνω κάτω; Που να έριξαν έθνη λαούς και χώρες σε πόλεμο;;;; Που να κατάφεραν να πείσουν εκατομμύρια να τους ακολουθήσουν;;;;
Όταν μιλούσε ο Χίτλερ από κάτω παραμιλούσαν!!!! έκλαιγαν και έφταναν σε υστερία! Αυτό δεν είναι παράμετρος του ηγέτη;;;;;; Όταν καταφέρνεις και πείθεις για το όραμα σου δεν είσαι ηγέτης;;;; Ο Χίτλερ έπεισε ολόκληρη τη Γερμανία (και όχι μόνο) για το "σωστό" του οράματός του! Ούτε αυτό είναι παράμετρος του ηγέτη;;;;


Καλα, και σε μια προεκλογικη ομιλια του Πασοκ η της ΝΔ να πας τα ιδια θα δεις.

Αλλα "ηγετης" αλλο "λαοπλανος" η "καιροσκοπος" (αυτο ειναι μαλλον πιο ταιριαστο) η οπως αλλιως το θες.

Και ο Χιτλερ απλα χαραξε μια γραμμη εκμεταλλευομενος καποιες καταστασεις και η πλειοψηφια παρ'οτι μπορουσε να διακρινει προς τα που οδευε το πραγμα,απλως πηγε με το ρευμα της εποχης.

Οσο "ηγετης" ειναι η δεξια μου πουτσοτριχα, (γιατι η αριστερη ολη μερα παιζει πλειστεισον και δεν κανει τιποτα) αλλο τοσο ηταν και ο Χιτλερ.:sick:

arxaios
31/07/2009, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Βρες μου έναν ηγέτη που να μην το έχει κάνει!!!!

Μαχάτμα Γκάντι
Νέλσον Μαντέλα
κ.λ.π. αν ψάξεις ............

δεν έστειλαν κανέναν ούτε στο εκτελεστικό απόσπασμα ούτε και σε θαλάμους αερίων ..........
ή μήπως δεν είναι ηγέτες αυτοί ;;;

LsKostas
31/07/2009, 20:24
Το τι διαβαζεις εδω δεν λεγεται...συγκρινεται ο Χιτλερ με τον Σταλιν??? Ημαρτον ...

Λες και στα γκουλαγκ δεν πηγαν και πλουσιοι που απαρνηθηκαν την "κοινοκτημοσινη"...
δεν ειναι και αθωα περιστερα ο Σταλιν αλλα οι συγκρισεις ειναι ανεφικτες και ισοπεδωτικες.

Και δεν με εκπλησουν βεβαια ... :rolleyes:

arxaios
31/07/2009, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
ι...συγκρινεται ο Χιτλερ με τον Σταλιν??? ......

Σε ορισμένα σημεία ......... τον ξεπερνάει κιόλας !!!

Παρά το ότι πολύ συχνά συμφωνώ μαζί σου ............ για το θέμα Στάλιν, μάλλον δεν έχεις διαβάσει αρκετά !!!
Από όπου και να τον πιάσεις βρομάει !!!

Tpap
31/07/2009, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
..Μαχάτμα Γκάντι...

@Στέλιο: παρεπιμτόντως μιάς και τον ανέφερε ο Κωστής, ο (μεγάλος) Μαχάτμα Γκάντι ξέρεις τι είχε πεί περί των δημοσιογράφων...?


''Είμαι υπέρ της ισότητας όλων των ανθρώπων, πλήν των δημοσιογράφων και των φωτορεπόρτερ...''


ελπίζω να μην με περεξηγήσεις...:wave2:

byron
01/08/2009, 00:17
Εχω απαγοητευτεί πλήρως.....

Είναι δυνατόν να έχετε παραλείψει τον μέγιστο λαοφιλή ηγέτη που οδήγησε την χώρα του με άλματα από τον 20ο αιώνα στον 12ο?
Τον μοναδικό ηγεμόνα που έπαιρνε πραγματικά 99% στις εκλογές αφού είχε (κυριολεκτικά) εξοντώσει όλους τους αντεπαναστάτες ????? Κυρίες και κύριοι ........ ο ηγέτης των Ερυθρών Χμέρ, Pol Pot δεν μπορεί να λείπει... :nono:


170179

arxaios
01/08/2009, 00:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Εχω απαγοητευτεί πλήρως.....

Είναι δυνατόν να έχετε παραλείψει τον μέγιστο λαοφιλή ηγέτη που οδήγησε την χώρα του με άλματα από τον 20ο αιώνα στον 12ο?
Τον μοναδικό ηγεμόνα που έπαιρνε πραγματικά 99% στις εκλογές αφού είχε (κυριολεκτικά) εξοντώσει όλους τους αντεπαναστάτες ????? Κυρίες και κύριοι ........ ο ηγέτης των Ερυθρών Χμέρ, Pol Pot δεν μπορεί να λείπει... :nono:

Στο Πάνθεο με τα εξαιρετικά παιδιά και αυτός ........ !!!!!!
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: