PDA

View Full Version : Άσχετο αλλά ποιό από τα 2 να πάρω ? ..... iPhone 3Gs - HTC Diamont 2 ???



SeNNinhA
30/07/2009, 14:48
Μιας και έχει βγει μια γερή επιδότηση και μπορώ να πάρω ότι σχεδόν θέλω δωρεάν ξέρει κανείς να μου προτείνει κάτι?

Να πώ την αλήθεια δεν τρελαίνομαι με κανένα τηλέφωνο και η χρήση του είναι βασικά παραδοσιακή. Αλλά έχει βγει βαρβάτη επιδότηση και μιας και ούτε κανένα από τα απλά μου αρέσει ιδιαίτερα λέω να πάρω ενα smartphone.

- iPhone 3Gs 16Gb .... (+) όμορφο, λεπτό, apple ... (-) λίγο φαρδύ στο χέρι, μέτρια κάμερα, θέλει συνήθεια (ισχύει μάλλον για όλα)
- HTC Diamont 2 ........ (+) ομορφο, στενό και λεπτό (για την κατηγορία) ... (-) 65.000 χρώματα μόνο η οθόνη

Το iPhone βγαίνει και ελάχιστα πιο φθηνό από το HTC.

Ωραίο είναι και το HTC Touch HD αλλά είναι στο μέγεθος του Apple και έχει και 100 ευρώ παραπάνω από το Diamont2

Στην πράξη δεν πρόκειται να εκμεταλευτώ κανένα ιδιαίτερα αλλά εαν έχει να πει κανένας οτιδήποτε θετικό ή αρνητικό ή να προτεινει κάτι άλλο θα ήταν ευπρόσδεκτο.

Thanks

:confused: :confused: :confused:

CIRUS
30/07/2009, 14:51
στη θέση σου θα έπαιρνα το πιο ακριβό που υπάρχει και θα το πούλαγα χωρίς καν να το ανοίξω, έπειτα με τα χρήματα που θα έπαιρνα θα διάλεγα ένα καλό κινητό με τις βασικές λειτουργίες και τα υπόλοιπα θα τα έτρωγα Σουβλάκια

vagtav
30/07/2009, 14:54
Αν δεν πρόκειται να "εκμεταλευτείς" τις δυνατότητες των κινητών αυτών (λήψη mail και λοιπές αηδίες) και μιας και λες ότι κάνεις βασική χρήση του τηλεφώνου, πάρε ένα οικονομικό κινητό με μια καλή καμερούλα (πάντα χρήσιμη!) και ζήτησέ τους να σου αφαιρέσουν τα παραπάνω χρήματα της επιδότησης, από τους επόμενους λογαριασμούς σου.
Αν το ζητήσεις θα το κάνουν, απλά μας έχουν βάλει στο τριπάκι να έχουμε το σούπερ κινητό κι ας μας είναι άχρηστο, και αποφεύγουν την επιστροφή χρημάτων μέσω του λογαριασμού.
Αν παρόλα αυτά θέλεις να πετάξεις μερικά χρήματα και θέλεις να σπας το κεφάλι σου μέχρι να βρεις έναν αριθμό ή να στείλεις ένα μήνυμα, προτίμησε το iPhone

SeNNinhA
30/07/2009, 15:17
Κοίτα. Ελάχιστα θέλω να χρησιμοποιώ το internet οπότε κάτι με Wifi θα με βόλευε.

Την κάμερα την χρειάζομαι για την δουλειά μιας και δεν θέλω να κουβαλάω extra οπότε είναι απαραίτητη αλλά οποιαδήποτε με 2Mp μου κάνει οπότε δεν βοηθάει αυτό.

Το θέμα είναι ότι κανονικά η επιδότηση θα ήταν γύρω στα 300 ευρώ αλλά μου έκαναν μια extra προσφορά και δεν νομίζω ότι μπορώ να την πάρω όλη ή μισή μισή σαν έκπτωση από το πάγιο. Νομίζω ότι έχει ενα μέγιστο πλαφόν. Θα το ρωτήσω.

McGyver
30/07/2009, 15:20
Blackberry Storm 9500

LOUKILOUK
30/07/2009, 15:48
Οπως θα εφραφε και ο φιλος μου ο LARISEOS








παρε Αφρικα φιλαρακι....





:rotflmao: :lol: :rotflmao: :bigcry:

SeNNinhA
30/07/2009, 15:58
Το αντοίστοιχο της Africa σε κινητό ξέρεις πιο είναι ????


.......

......

.....

....

...

..

.


Ericsson 628 ... !!!


170099

sniper
30/07/2009, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Blackberry Storm 9500

Ο εχων το 9000 Bold λέει όχι.... HTC ευκολα!

konsttanttinos
30/07/2009, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
στη θέση σου θα έπαιρνα το πιο ακριβό που υπάρχει και θα το πούλαγα χωρίς καν να το ανοίξω, έπειτα με τα χρήματα που θα έπαιρνα θα διάλεγα ένα καλό κινητό με τις βασικές λειτουργίες και τα υπόλοιπα θα τα έτρωγα Σουβλάκια

+600:beer:

hidefnick
30/07/2009, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
στη θέση σου θα έπαιρνα το πιο ακριβό που υπάρχει και θα το πούλαγα χωρίς καν να το ανοίξω, έπειτα με τα χρήματα που θα έπαιρνα θα διάλεγα ένα καλό κινητό με τις βασικές λειτουργίες και τα υπόλοιπα θα τα έτρωγα Σουβλάκια

+10000

Red Rider
30/07/2009, 16:35
Samsung Omnia φιλε μου,τα συνδιαζει ολα..

apatewnas
30/07/2009, 18:22
Iphone . Δεν είναι windows, einai apple. Κοινώς ξεχνάς ιούς όταν σερφάρεις στο Internet και "κολλήματα" οταν ανήγεις 2-3 εφαρμογές μαζί.

epp1640
30/07/2009, 20:39
Παίρνεις ένα Iphone.. το πουλάς, παίρνεις ένα netbook, βάζεις ένα ubuntu remix και τα υπόλοιπα αμόλυβδη.. :smokin:

(αν πάλι θες να το κρατήσεις, iphone - αν και δεν ασχολούμαι με κινητές/προσωπικές επικοινωνίες, καθαρά λόγω ευχρηστίας - όλα στο μέγεθος ενός δάχτυλου..)

madox
30/07/2009, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
στη θέση σου θα έπαιρνα το πιο ακριβό που υπάρχει και θα το πούλαγα χωρίς καν να το ανοίξω, έπειτα με τα χρήματα που θα έπαιρνα θα διάλεγα ένα καλό κινητό με τις βασικές λειτουργίες και τα υπόλοιπα θα τα έτρωγα Σουβλάκια


αμαν με αυτα τα σουβλακια.....:bigcry:



εγω θα επερνα αυτο

samsung i8910 hd

project.breeze
30/07/2009, 21:29
Για δες και αυτό (http://assets.pestaola.gr/img3/samsung-omnia-hd-02.jpg)

apatewnas
30/07/2009, 22:26
Η και αυτό pomegranadephone (http://www.pomegranatephone.com/)

Απλά δες όλη την παρουσίαση :bigcry: :bigcry:

golis
30/07/2009, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Παίρνεις ένα Iphone.. το πουλάς, παίρνεις ένα netbook, βάζεις ένα ubuntu remix και τα υπόλοιπα αμόλυβδη.. :smokin:

(αν πάλι θες να το κρατήσεις, iphone - αν και δεν ασχολούμαι με κινητές/προσωπικές επικοινωνίες, καθαρά λόγω ευχρηστίας - όλα στο μέγεθος ενός δάχτυλου..)

+990.

3G έχω,αν δεν είσαι διατεθειμένος να ασχοληθείς μαζί του,μην το πάρεις,όπως και κάθε smart phone.

το 3G δεν έχει βγάλει ακόμα πλοήγηση turn by turn-μεγάλο μειονέκτημα για μετακίνηση.
Αν θες κάμερα της προκοπής,το ξεχνάς το 3G.
Αν θες απόλυτη αίσθηση και ευκολία χειρισμού,παίρνεις το μήλο.

Το omnia που του προτείνετε,έχει την πλέον άθλια αίσθηση στο χέρι λόγω μάπας οθόνης αφής.
Συνάδελφός μου του έχει περάσει καμιά 10αριά διαφορετικές rom αλλά δεν στρώνει αφού είναι hardware issue.

Αν σώνει και καλά θες smartphone,κοίτα το http://www.htc.com.gr/touch_cruise_09.html .

Τα κάνει όλα και είναι πιο μικρό σε μέγεθος απο το 3G.Έχει και windows για να περάσεις όποια πλοήγηση γουστάρεις.

fantacid
30/07/2009, 23:17
παρε το μικροτερο....

Ν2 (http://www.neonode.com/)

:D

felter
30/07/2009, 23:25
IPHONE :a25: :a013:

felter
30/07/2009, 23:27
APPLE.
ΤΕΛΟΣ:a23:


170114

SeNNinhA
31/07/2009, 09:18
Δεν ξέρω. Έχω μπερδευτεί.

Η επιδότηση είναι μεγάλη 700+ ευρώ και μόνο τα 260 ευρώ (μέγιστο) μπορούν να αφαιρεθούν από το πάγιο μέσα στο χρόνο συνολικά. Οπότε ακόμη και έτσι περισσεύουν χρήματα για πολύ καλή συσκευή.

Το να αγοράσω μια συσκευή πχ iPhone που κοστίζει 570 ευρώ και να την πουλήσω πχ 450 ευρώ και από αυτά να πρέπει πάλι να δώσω τα 250 τουλάχιστον για μια αξιοπρεπή συσκευή (χρειάζομαι μια γιατί τα έχουν παίξει αυτές που έχω) και τελικά να κάνω όλη αυτή την φασαρία για 200 ευρώ δεν λέει. Βαριέμαι να μπω σε όλη αυτή την διαδικασία.

Και η επιλογή πρέπει να είναι από αυτές που δίνει η Vodafone.

- Το Samsung i8910 δεν θα το έπαιρνα λόγω μεγέθους. Αλλά η αλήθεια είναι ότι με δελεάζει λόγω του ότι δίνει και μια τηλεόραση 22" μαζί και μόλις μου χάλασε μια παλιά που είχα. Όσο να είναι, είναι 200 ευρώ δώρο. Δίνει και ενα προγραματάκι (Ndrive) για πλοήγηση και χάρτες. Όχι κανένα σοβαρό αλλά δεν είναι κακό. Ενα αρνητικό όμως που επίσης το σκέφτομαι είναι ότι άκουσα ότι ο δέκτης σήματος τηλεφώνου που έχει δεν έχει αρκετή ευαισθησία και δεν πιάνει πολύ καλά σε ασθενή σήματα. Είναι σοβαρό αυτό αν αληθεύει μιας και προπαντώς είναι συσκευή τηλεφώνου.

- Το HTC touch cruise μου αρέσει γιατί είναι το πιο μικρό από όλα και πλησιάζει σε αυτό που ήταν κάποτε οι συσκευές. Δεν έχει όμως και καμία τεράστια διαφορά με το Diamont2 και ανάμεσα στα 2 θα επέλεγα το Diamont2.

- Το HTC Diamont 2 είναι πολύ καλό θα έλεγα. Απλά στην σύγκριση με το iPhone είμαι διχασμένος. Το Diamont2 είναι πιο επαγγελματικό πιο μαζεμένο αλλά λίγο που το έπαιξα αν και δείχνει ευκολόχρηστο (για smartphone) τελικά χάνει χαλαρά από το iPhone ακόμη και στις πολύ βασικές του λειτουργίες.

Γενικά όλα χάνουν σαν ευχρηστια από το iPhone με το λίγο που αχολήθηκα μαζί τους.

Το καλό με τα HTC & Samsung είναι ότι έχουν WM & S60 λειτουργικά για τα οποία υπάρχει εφαρμογή GPS tracking για την πίστα που σου δείχνει γυρολόγια αλλά ίχνος στην πίστα. Και με τα καλά έως πολύ καλά GPS που έχουν σε συνδυασμό με μια εξωτερική κεραία GPS 5Mhz bluetooth μπορείς να έχεις όλους τους γύρους σου καταγεγραμένους.

Πρόβλημα να μην έχεις λεφτά να πάρεις συσκευή, πρόβλημα και εαν έχεις να πάρεις όποια θέλεις..... :sick: :sick: :sick:

Thanks

evvou
31/07/2009, 11:49
Blackberry Bold 9000

το iphone μου καθεται στην τσαντα γεματο μουσικη και παιχνιδια...

SeNNinhA
31/07/2009, 12:14
Τελικά ο κύβος ερρίφθη.

iPhone 16GB Λευκό


Βαρέθηκα να το ψειρίζω το θέμα. Όλα καλά είναι και όλα έχουν και καλά τους και τα κακά τους. Με κέρδισε το γεγονός ότι έχει το πιο εύκολο user interface ακόμη και για τις βασικές λειτουργίες του τηλεφώνου που είναι και η πιο καθημερινή του χρήση (για εμένα). Μπορεί να έχουν όλα πολλές δυνατότητες αλλά βασικά είναι τηλέφωνα και εκεί πρέπει να βολεύουν.

Μερικές λεπτομέρειες καθημερινές που μου άρεσαν περισσότερο

- Έχει τα πιο μεγάλα πλήκτρα για πληκτρολόγηση του αριθμού που καλείς. Το Diamont έχει πολύ μικρά. Απλά ικανοποιητικά έχει το Omnia HD. Και στα 2 αυτά πολλές φορές κάνεις λάθος εαν δεν προσέχεις τι πληκτρολογείς. Με το iPhone μπορείς στην πράξη μολις το συνηθίσεις να πληκτρολογείς και χωρίς να βλέπεις όπως και στα κλασικά πλήκτρα.

- Έχει την πιο εύκολη και γρήγορη πρόσβαση στον τηλεφωνικό κατάλογο με εξαιρετικό και γρήγορο ρολάρισμα προς τα πάνω και κάτω στον κατάλογο.

- Έχει το πιο εύκολο και βολικό σημειωματάριο.

- Έχει την καλύτερη αίσθηση στην οθόνη αφής και δεν χρειάζεται να ξαναπατήσεις ούτε μια φορά για να επιλέξεις τι θέλεις να κάνεις.

- Έχει τον καλύτερο browser για όταν θέλω να μπω στο internet

- Έχει και τα καλύτερα παιχνίδια για όταν βαριέμαι

Τα υπόλοιπα τεχνολογικά χαρακτηριστικά αποτελούν ενα ελάχιστο μέρος της χρήσης και επιπλέον είναι πιο εύκολο να αγοράσεις φθηνά και να φορτώσεις μια εφαρμογή από το AppStore (όπως και με το Mac μου) οπότε βολεύει μιας και δεν έχω όρεξη να ψάχνω και να πειραματίζομαι εαν και εφόσον χρειαστώ κάτι.

Σίγουρα δεν είναι το καλύτερο αλλά έτσι που το είδα είναι πιθανά το πιο βολικό (από τα smartphones) για εμένα.

Thank you all


Υ.Γ. έπιαζε δυνατά και το Omnia HD λόγω τηλεόρασης αλλά τελικά δεν παίζει η προσφορά αυτή για το δικό μου πρόγραμμα οπότε απορρίφθηκε λόγω μεγέθους.

project.breeze
31/07/2009, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
+990.


Αν θες κάμερα της προκοπής,το ξεχνάς το 3G.



Εγώ από την κάμερα του Omnia που έχω είμαι απόλυτα ευχαριστημένος,τόσο από ποιότητα φωτογραφιών (κάποιες μπορείς να δεις στα Μοντέλα->Suzuki->Gsr) όσο και από τις δυνατότητες της κάμερας (προγράμματα για ελλειπή φωτισμό,φωτισμό κεριού,πανοραμικές φωτογραφίες,πολλαπλές φωτογραφίες κτλ)

project.breeze
31/07/2009, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Τελικά ο κύβος ερρίφθη.

iPhone 16GB Λευκό





Πολύ καλό το iphone δεν το συζητώ αλλά δεν ξέρω αν έχει λυθεί το πρόβλημα με το bluetooth (παντελής έλλειψη).Επίσης τα 16gb θεωρώ πως είναι υπερβολικά,σκέψου το δικό μου Omnia είναι 8gb,έχω ένα σωρό φωτογραφίες,βίντεο,προγράμματα,GPS Navigator,τραγούδια κτλ και μετά βίας χρησιμοποιώ 2,5gb.Αν έχει σημαντική διαφορά στην τιμή προτίμησε τα 8gb:wave2:

byron
31/07/2009, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Τελικά ο κύβος ερρίφθη.



Αϊντε για να ριφθεί και το thread στο Καιάδα. :wave2:

manhunter
31/07/2009, 12:40
Πάρε το Sony Ericsson C905

8mpixel camera
Wifi
όμορφο
μικρό
αξιόπιστο
Το σπας και έχεις και τσάμπα gps


Πολύ πιο οικονομικο από τα άλλα, και θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο


:wave2: