PDA

View Full Version : Βελτιωση παπιου (μονο οσοι ξερουν και ασχολουνται με παπια να απαντησουν)



greekgenius
31/07/2009, 13:19
Εχω ενα κινεζικο shineray 50αρι και μολις το κανα 52 χιλ (δηλ 100αρι)..Λοιπον το μηχανακι δουλευει ρολοι φοραει μια motosport και μια χοανη στη θεση του παπα και μολις αλλαξα καρμπιρατερ.Το καρμπιρατερ που μου βαλαν στο συνεργειο που το πηγα για αλλαγη κυλινδροπιστον ου ειναι λιγο πολυ μουφα ειναι κινεζικο και για 90αρι.Θελω στο μελλον να το αλλαξω γιατι με αυτο δεν δουλευει πολυ καλα το μηχανακι.Ακουω γνωμες τι καρμπιρατερ να του φορεσω την καλυτερη επιλογη.Ευχαρι στω.

transalpblack
31/07/2009, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από greekgenius
Εχω ενα κινεζικο shineray 50αρι και μολις το κανα 52 χιλ (δηλ 100αρι)..Λοιπον το μηχανακι δουλευει ρολοι φοραει μια motosport και μια χοανη στη θεση του παπα και μολις αλλαξα καρμπιρατερ.Το καρμπιρατερ που μου βαλαν στο συνεργειο που το πηγα για αλλαγη κυλινδροπιστον ου ειναι λιγο πολυ μουφα ειναι κινεζικο και για 90αρι.Θελω στο μελλον να το αλλαξω γιατι με αυτο δεν δουλευει πολυ καλα το μηχανακι.Ακουω γνωμες τι καρμπιρατερ να του φορεσω την καλυτερη επιλογη.Ευχαρι στω.

καταρχην εγω θελω να μου πεις πως ξερεις οτι τωρα το μηχανακι σου ειναι 100αρι:confused:

greekgenius
31/07/2009, 16:31
πως ξερω ε?Εισαι πολυ εξυπνος φαινεται και εχεις και γνωσεις στα μηχανακια.Το πιστονι ειναι top 52 χιλιοστα και αν ξες διαστασεις απο πιστονια απο μικρα μηχανακια τοτε θα ξες οτι 52 σημαινει 105 περιπου κυβικα.Και κατι αλλο το μετρησα για να μη μου πεις οτι ειναι mufa ξερω τι αγοραζω.Α και αν σου ειναι ευκολο δωσε μου λιγες απο τις τεχνικες γνωσεις σου μιας και ξεχειλιζουν απο οτι φαινεται να μην σε βαραινουν.Εγω αδερφε παιρνω μηχανη και ξερω πως ειναι φτιαγμενη και πως δουλευει απο τη καθε βιδα της εσυ απλα καβαλας και το παιζεις ξυπνιος.

Stergios69
31/07/2009, 16:41
Με κυνδυνο να χαρακτηριστώ έξυπνος...
Βάλε ένα fcr-mx 39... :eyepop: :D :wave2:

GiannisBlessed
31/07/2009, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από greekgenius
πως ξερω ε?Εισαι πολυ εξυπνος φαινεται και εχεις και γνωσεις στα μηχανακια.Το πιστονι ειναι top 52 χιλιοστα και αν ξες διαστασεις απο πιστονια απο μικρα μηχανακια τοτε θα ξες οτι 52 σημαινει 105 περιπου κυβικα.Και κατι αλλο το μετρησα για να μη μου πεις οτι ειναι mufa ξερω τι αγοραζω.Α και αν σου ειναι ευκολο δωσε μου λιγες απο τις τεχνικες γνωσεις σου μιας και ξεχειλιζουν απο οτι φαινεται να μην σε βαραινουν.Εγω αδερφε παιρνω μηχανη και ξερω πως ειναι φτιαγμενη και πως δουλευει απο τη καθε βιδα της εσυ απλα καβαλας και το παιζεις ξυπνιος.
για αρχη ηρεμησε...
νομιζω παρεξηγησες τι σε ειπε τ παιδι...
λοιπον τι διαδρομη εχει τωρα το στροφαλακι σου?

geosot
31/07/2009, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Με κυνδυνο να χαρακτηριστώ έξυπνος...
Βάλε ένα fcr-mx 39... :eyepop: :D :wave2:

Με MJN Yoshimura.

tmracing.siros
31/07/2009, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από greekgenius
πως ξερω ε?Εισαι πολυ εξυπνος φαινεται και εχεις και γνωσεις στα μηχανακια.Το πιστονι ειναι top 52 χιλιοστα και αν ξες διαστασεις απο πιστονια απο μικρα μηχανακια τοτε θα ξες οτι 52 σημαινει 105 περιπου κυβικα.Και κατι αλλο το μετρησα για να μη μου πεις οτι ειναι mufa ξερω τι αγοραζω.Α και αν σου ειναι ευκολο δωσε μου λιγες απο τις τεχνικες γνωσεις σου μιας και ξεχειλιζουν απο οτι φαινεται να μην σε βαραινουν.Εγω αδερφε παιρνω μηχανη και ξερω πως ειναι φτιαγμενη και πως δουλευει απο τη καθε βιδα της εσυ απλα καβαλας και το παιζεις ξυπνιος.

ε....αφου τα ξερεις ολα...θα ξερεις και ποση διαδρομη εχει ο στροφαλος σου σωστα? γιατι για να βγαλεις τον κυλινδρισμο πρεπει ξερεις και τα δυο στοιχεια διαδρομη και διαμετρο εμβολου και οχι μονο την διαμετρο! το οτι 52 χιλιοστα ειναι 105cc και 53 ειναι 110cc που λενε ολοι το ποιηματακι μαζι και εσυ..... που το ξερεις? το εψαξες η στο ειπαν? και μαθε και κατι αλλο...το καρπυρατερ σωστα στο εβαλαν 17 αρι (αν δεν κανω λαθος) που φορουσαν τα 90αρια δεν ειναι μ@λ@κες εκει στην honda που στα 90-100αρια τους εβαζαν αυτο το νουμερο....να εχεις υποψην σου οτι αν βαλεις παρα πανω θα θελεις και αλλες μετατροπες για να δουλεψει στο 100% (υποψην 22 keihin h delorto βαζουν) και μιας και λες οτι ξερεις πως δουλευει η μηχανη σου....για εξηγησε μου το κυκλομα κυκλοφοριας του λαδιου στον κινητηρα σου? αναλυτικα παρακαλω...και μαθε να μη εισαι ειρωνας δεν θα σε βγαλει σε καλο.....(πληρωφοριακα....ειμαι πανω απο 10 χρονια σε αυτη την δουλεια μη μπεις στο κοπο να ειρωνευτεις η να πεις οτι ειμαι λαθος γιατι θα φας κραξιμο τρελο)
φιλικα παντα......

geosot
31/07/2009, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
για αρχη ηρεμησε...
νομιζω παρεξηγησες τι σε ειπε τ παιδι...
λοιπον τι διαδρομη εχει τωρα το στροφαλακι σου?

Τα περισσότερα 50αρια από εκεί κάτω είναι μαμά 40 x 40 ή κάπου εχεί κοντά.

Το συγκεκριμένο είναι 39 x 41.5.

Αν διατήρησε την ίδια διαδρομή είναι τώρα 52 x 41.5 = 88.9 cc

Αν διαβάζω καλά ο φίλος δεν μίλησε για μετατροπή σε στρόφαλο, αλλά για 52 mm πιστόνι.

transalpblack
31/07/2009, 23:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από greekgenius
πως ξερω ε?Εισαι πολυ εξυπνος φαινεται και εχεις και γνωσεις στα μηχανακια.Το πιστονι ειναι top 52 χιλιοστα και αν ξες διαστασεις απο πιστονια απο μικρα μηχανακια τοτε θα ξες οτι 52 σημαινει 105 περιπου κυβικα.Και κατι αλλο το μετρησα για να μη μου πεις οτι ειναι mufa ξερω τι αγοραζω.Α και αν σου ειναι ευκολο δωσε μου λιγες απο τις τεχνικες γνωσεις σου μιας και ξεχειλιζουν απο οτι φαινεται να μην σε βαραινουν.Εγω αδερφε παιρνω μηχανη και ξερω πως ειναι φτιαγμενη και πως δουλευει απο τη καθε βιδα της εσυ απλα καβαλας και το παιζεις ξυπνιος.

απαντω μονο και μονο για τον πολυ επιθετικο σου τροπο χωρις ακομη να διαβασω τις απαντησεις των υπολοιπων. μετα θα τις δω. ακου λοιπον για να μαθαινεις και αν καποιος πιστευει πως ειμαι λαθος ας με διορθωσει.
το οτι ενα πιστονι ειναι 52mm δεν σημαινει πως ειναι και 105 κυβικα (ασε που αν μαντευω σωστα για το πως το συγκρινεις και το μετρας, τοτε ειναι 104) σε καμια περιπτωση γιατι ο κυβισμος δεν εξαρταται μονο απο το πιστονι.

για να δεις τον κυβισμο απο εναν κινητηρα ανεξαρτητου μεγεθους ειτε αυτος πηγαινει σε παπι ειτε σε φορτηγο ακολουθεις εναν συγκεκριμενο τυπο και σε καμια περιπτωση δεν παιρνεις το πιστονι το μετρας και λες ειναι τοσα κυβικα.
κανεις την διαμετρο στο τετραγωνο. δηλαδη τα 52mm σου επι 52 (κοινως 52X52).
ο,τι βρεις, το πολλαπλασιαζεις με την διαδρομη που κανει το εμβολο, δηλαδη [(52Χ52) Χ 49] (που τοση ειναι η διαδρομη του honda astrea.
μετα, ο,τι βρεις, το πολλαπλασιαζεις με το 3,14, που ειναι η περιμετρος του κυκλου
και τελος, ο,τι βρεις, το διαιρεις με το 4.
ολα τα παραπανω ισχυουν με τους μονοκυλινδρους κινητηρες
στους πολυκυλινδρους κινητηρες, αφου τελειωσεις και με την τελευταια διαιρεση, το νουμερο που βρηκες, το πολλαπλασιαζεις με τον αριθμο των κυλινδρων

απο δω και περα λοιπον, θα σε παρακαλεσω να προσεξεις λιγακι τον τροπο σου και τον βαθμο της ειρωνιας σου.

αυτα.

Mpompini
01/08/2009, 08:11
loipon koubare....52 xiliosta...einai 95 kyvika...prosfata ekana to diko mou 53 xiliosta me tin mama tin 100ara tin diadromi....me liga logia 108 kyvika...foraw ena 22ari karbirater...moufa kineziko...aplos ala3ame mesa to kokoraki...k ola einai pena...pane s enan mastora k pes tou na valete kapoia pragmatakia panw sto karbirater oste na petaei...k ase to kainourio...ta kala einai panakriva ase pou dn a3izei..oso gia karbirater me ena 20 xiliosta tha eisai polly kl.

greekgenius
01/08/2009, 18:33
Παιδια ηρεμηστε λιγο κατι μερες εχω να μπω και ειδα γυρω στη 100η μηνυματα χαλαρωστε.Απο οτι καταλαβα δεν ειναι εγω ο μονος που του αρεσει η ειρωνια οπως λετε αλλα βλεπω πως με την πρωτη ευκαιρια ολοι αρχισατε.Και για να εξηγουμε δεν ειναι το στυλ μου να την λεω σε καποιον η να ειρωνευομαι αλλα ο πρωτος που απαντησε ειχε ειρωνικο υφος.Εκανα μια απλη ερωτηση τη καπυρατερ να βαλω και μου λεει ο αλλος που ξερεις οτι ειναι 100 κυβικα?Δηλαδη απαντηστε μου εγω ημουν ο λαθος που απαντησα οπως απαντησα μετα?Μια απαντηση ηθελα οχι μια ερωτηση.Ηθελα να μου προτεινετε καποια μαρκα καλη γιατι δεν εχω ψαξει μαρκες.Επισης δεν ανοιξα συζητηση για στροφαλους μπιελες βαλβιδες βιδες και ολα τα υπολοιπα ουτε να παω κοντρα σε τεχνικες γνωσεις.Ζητησα απο ατομα που εχουν δοκιμασει καποια καρμπυρατερ να μου πουν γνωμες.

powerman95
01/08/2009, 18:56
Bασικα καπου καπου εχει δικιο το παιδι,διοτι ζητησε βοηθεια απο ειδικους και εσες του κανατε το τοπικ αχρηστο.Αλλα με αυτο το ειρωνικο σχολιο που εκανες πιστευω το εχασες το δικαιο σου.Αλλα αμα περιμενεις βοηθεια απο τους <ειδικους>εδω μεσα σωθηκες.

Αμα εχεις λεφτα γυρω στο 100αρη μπορεις να βαλεις keihin-dell orto,αν θες να διαθεσεις γυρω στο 50αρη βαλε koso,micuni.

captaincarnaval
02/08/2009, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από greekgenius
Εκανα μια απλη ερωτηση τη καπυρατερ να βαλω και μου λεει ο αλλος που ξερεις οτι ειναι 100 κυβικα? Ηθελα να προτεινετε καποια μαρκα καλη γιατι δεν εχω ψαξει μαρκες.
Ζητησα απο ατομα που εχουν δοκιμασει καποια καρμπυρατερ να μου πουν γνωμες.



Φιλε εισαι λαθος κ δεν καταλαβαινεις κ το γιατι.
Η ερωτιση ποσα κυβικα ειναι το παπακι σου ειναι βασικη για να σου πουμε τι καρμπυρατερ να βαλεις.
Το να σου προτεινουμε μια καλη μαρκα δε λεει κατι.
Το καρμπυρατερ που θα βαλεις θα πρεπει να ταιριαζει με τα χαρακτηριστικα του κινητηρα σου.
Ποιος ο λογος να σου πω βαλε ενα keihin η ενα Mikuni? Θα ξερεις πιο να πας να βαλεις? Η μηπως θα δουλεψει 100% σωστα?
Αν το μηχανακι σου ειναι 90αρι στα 52mm σημαινει οτι εχει μια μικρη διαδρομη κ ενα πανβαρο πιστονι. Το 22αρι ΤKW ειναι πιθανο να δουλεψει σε καποιες στροφες καλα κ σε καποιες αλλες οχι.
Μην μπερδευεις την καλη κ ακριβη μαρκα με αυτο που χρειαζεσαι.
Ακομα κ το πιο καλο keihin η οποιο αλλο θες, δεν θα δουλεψει σωστα εαν εχεις ακομα αυτες τις μαματες βαλβιδες που ειναι σαν οδοντογλυφιδες η χωρις η κεφαλη σου να εχει τις καταλληλες θυριδες (οχι χωνι, παντα αναλογα με τα κυβικα σου).
Απο οτι καταλαβαινω απο τα συμφραζομενα, η καλυτερη λυση ειναι να βρεις ενα μαμησιο καρμπυρατερ απο καποιο Honda astrea-supra, αλλαξε κανα ζιγκλερακη αερος βενζινης κ πεταξε το πανω στην κεφαλη με μια χοανι κ εισαι κομπλε.
Αν μαλιστα βαλεις κ μια μαμησια εξατμιση απο Honda Astrea κ το καλορυθμισεις θα πηγαινει λαμπα! Μη σε παραξενευει η μαμα εξατμιση. Εχει αρκετο ογκο κ κραταει οσο ακριβως backpressure χρειαζεται. Θα σκωτωνει απο χαμηλα. Η κεφαλη σου ειναι replica της honda?
Εννοω ειναι ρουλεμανατη? Αν ναι, ψαξε βρες εναν εκκεντροφορο Fuego F200 η F300. Λιγο δυσκολο βεβαια αλλα δε χανεις κ τιποτα να ψαξεις. Ειναι παμφθηνος κ για τα κυβικα σου κανει θαυματα.
Βεβαια μη περιμενεις θαυματα, θα εισαι πισω απο παρα πολλα μηχανακια, ειδικα αν κρατησεις τη διαδρομη του κινεζικου 50αριου.
Με ολα τα παραπανω που σου ειπα, αν ξερεις την μηχανη σου βιδα βιδα κ δε φοβασαι να ασχοληθεις μονος σου, το κοστος δεν ξεπερναει τα 100 ευρω κ σε βλεπω με καμια 10αρια αλογακια ΡΟΔΑ. Ενδεικτικα στο 52μμ με διαδρομη 49 κ πολυ προσοχη στα μιγματα εβγαζε 12 ιππους ροδα στις 6900. Οχι κ ασχημα για παπακι ε? Κ μη σου φαινονται λιγα. Ηταν πολυ οι XTακηδες με τα 600αρια τους που ψαχνανε να δουν απο τι εχασαν.

Ελπιζω να μη ξεφυγα απο την ερωτιση σου κ να σε καλυψα.


Κ μια συμβουλη. Οταν σπασει, που θα σπασει 1000% καποια στιγμη, μη μπεις στη μπριζα να το ξαναφτιαξεις. Πουλα το, πετα το, βαλε του φωτια, κ παρε αλλο. Θα με θυμηθεις.

GiannisBlessed
02/08/2009, 16:14
ωραια απαντηση:beer:

2-3 μυνηματα αρκουν για να καταλαβει κανεις τι εγινε...
φιλε genius εδω στο φλορουμ αναγκαστικα χρησημοποιουμε τον γραπτο λογο ο οποιος εχει ενα τραγικο μειονεκτημα....


δυσμενεις συνθηκες επικοινωνιας...


δεν μπορεις να καταλαβεις ευκολα τι σταση εχεις ο αλλος αν δεν εχεις οπτικη επαφη(με το προσωπο του)...τον ρολο αυτον παιζουν τα εμοτικονς και ο transalpblack τα χρησιμοποιησε ορθα...

edit..και γω νεος ειμαι απλα προσπαθω να ειμαι ηρεμος και να εκτιμω παντα την σταση του αλλου πριν εξαπολησω επιθεση(εχει γινει βλακειουλα στο παρελθον):beer:

greekgenius
02/08/2009, 20:08
Καταρχας ευχαριστω για τις απαντησεις.Επισης μην νομιζετε οτι ειμαι κανας μαλακας που θελει γρηγορο.. μηχανακι.Το παπι δεν θα γινει ουτε γρηγορο ουτε μηχανη απλως επειδη θελω να ειμαι νομιμος και να κανω τη δουλεια μου εχω παπι και θελω να το κανω να παει λιγο καλυτερα.Θα αλλαξω μαλλον και αλλα πραγματα πανω σιγουρα στροφαλομπιελα για κεφαλη δεν ξερω και αλλα.Απλως θελω αξιοπιστια και τραβηγμα ουτε κανα dragster ουτε κανα παρταλι που θα σταζει λαδια απο παντου.Τωρα βλεπω για κοστος και αλλα στροφαλο και μπιελα,

transalpblack
03/08/2009, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από gaidaros
Συμφωνώ με το νόημα των περισσοτέρων αλλά ο τρόπος έκφρασης του καθενός ειδικά σε μικρή ηλικία που μάλλον είναι ο φίλος με το κινέζικο παπάκι αλλάζει καθημερινά.Ας βάλουμε νερό στο κρασί μας


Μια διόρθωση το 3,14 δεν είναι η περίμετρος κύκλου αλλά μια σταθερά.Επίσης η διαίρεση δεν γίνεται με το 4 αλλά με το 4.000

Ένας άλλος τύπος είναι διάμετροςΧδιάμετροςΧδιαδρομήΧ0,7854/1000

Άν θυμάμαι καλά έτσι πρέπει να είναι.

ναι εχεις ενα δικιο σε αυτο που λες αλλα αν νομιζω πως το 3,14 ειναι πραγματικα η περιμετρος του κυκλου. δεν θα τα χαλασουμε ομως και απο αυτο...
οσο για το 4 ή το 4.000, ε ενταξει μολις βγει το αποτελεσμα καταλαβαινεις ποιο ειναι το νουμερο που σου χρειαζεται
οσο για το τελευταιο που λες (το 0,7854/1000) ειναι ισον με το 3,14/4.000 (0,7854 X 4 = 3,1416).
τωρα για το αν η τελικη διαιρεση θα γινει με το 4 ή με το 4.000, θα εξαρτηθει απο το πως θα ξεκινησουν οι πολλαπλασιασμοι. δηλαδη αν εχεις ενα πιστονι στα 52 χιλ και ξεκινησεις με το 52x52 τοτε θα κανεις την διαιρεση με το 4.000, ενω αν το κανεις 5,2x5,2 τοτε θα κανεις με το 4. το σημαντικο ειναι πως αν καταλαβαινεις τον τυπο και τις πραξεις καταλαβαινεις και που καταληγεις.

εγω παιδια με το θεμα δεν ασχολουμαι αλλο και σας χαιρετω ολους σας


:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Lio
03/08/2009, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από greekgenius
........επειδη θελω να ειμαι νομιμος ........

?????
(Φιλε μου αν η άδεια λέει 50 κυβικά και το μηχανάκι είναι 100, 80 ή έστω 60 κυβικά, τότε μόνο νόμιμος δεν είσαι...)

nassosxlvbros
03/08/2009, 09:51
Μάλλον ήθελε να γράψει "νόμιμος" :) μάγκες κάποτε ένα ξαδερφάκι πήρε ένα κινέζικο 50άρι...τραγικό....δεν πήγαινε βήμα...ο μάστορας του έλεγε να πάρει κιτ 70άρι εγώ φώναζα να μην το πάρει καθόλου και να πάει σε 125 με τη μία...τελικά το κράτησε 2 μήνες,έχασε 300?,πήρε ένα Ινοβα και ησύχασε...τι θέλω να πω: αν πλησιάζεις τα 18 άσε τις μετατροπές για αυτόυς που πετάνε λεφτά...ή μαζεύεις λεφτά το δίνεις και παίρνεις 125 και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κανεις τη δουλειά σου ,ή βάζεις κομπλέ κιτ 72άρι όλα σε ΕΝΑ ΜΑΣΤΟΡΑ και σταματάς εκεί....:wave2: :beer:

road spirit
03/08/2009, 14:56
η συζήτηση καθαρίστηκε απο το spam.

:wave2:

OldMan
04/08/2009, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
η συζήτηση καθαρίστηκε απο το spam.
Και τι κατάλαβες τώρα ...??? :smokin:

road spirit
04/08/2009, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και τι κατάλαβες τώρα ...??? :smokin: δε καταλαβαίνω γρι, εχω μπει σε mode κοκομπλόκο εν όψη διακοπών

squirrel
04/08/2009, 12:34
Πάντως αν θέλεις έχω ενα del'ordo να σου δώσω.

powerman95
04/08/2009, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από squirrel
Πάντως αν θέλεις έχω ενα del'ordo να σου δώσω.

Ποσα mm???Σε τι τιμη????

squirrel
05/08/2009, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerman95
Ποσα mm???Σε τι τιμη????

Nα το δω κ θα σου πω.έχω πάντως για παπιά πολλά πράγματα ειδικά σε shark.
εχω μέχρι κ στροφαλομπιέλες αχλάδια κ κυλίνδρους.μέχρι κ ψυγείο λαδιού εχω...

powerman95
05/08/2009, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από squirrel
Nα το δω κ θα σου πω.έχω πάντως για παπιά πολλά πράγματα ειδικά σε shark.
εχω μέχρι κ στροφαλομπιέλες αχλάδια κ κυλίνδρους.μέχρι κ ψυγείο λαδιού εχω...


Τιποτα απο FB-80 εχεις???Στροφαλο συγκεκριμενα:wave2:

Viking
05/08/2009, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από transalpblack
ναι εχεις ενα δικιο σε αυτο που λες αλλα αν νομιζω πως το 3,14 ειναι πραγματικα η περιμετρος του κυκλου.
Ας μας λυθεί και αυτή η απορία.Έστω ότι έχουμε έναν κύκλο (κέντρου Ο και ακτίνας ρ).Η περίμετρός του δίνεται απ'τον γνωστό τύπο

Π=2*π*ρ

όπου

Π=περίμετρος του κύκλου

π=3,14159...(άπειρα δεκαδικά ψηφία)

και ρ=η ακτίνα του κύκλου

2*ρ=δ όπου δ η διάμετρος του κύκλου όποτε ο αρχικός τύπος αν λυθεί ως προς π δίνει

π=Π/δ συνεπώς ο πασίγνωστος αριθμός π=3,14159... είναι ο λόγος του μήκους της περιφέρειας ενός

κύκλου προς τη διάμετρό του (κάτι που φυσικά ισχύει σε κάθε κύκλο).

:beer: