PDA

View Full Version : Σπάσιμο πλαισίου σε fz1



brokenboy999
01/08/2009, 20:59
Παιδιά δεν ξερω τι να πώ...
Eσπασε το πλαίσιο πάνω στη ραφή και μου έφυγε η βίδα (πλαίσιο-κινητήρας).
Σήμερα το παρατήρησα, Φυσικά δεν έπεσα Η κάτι τέτοιο....
Απο ότι έψαξα, έχουν αναφερθεί 2 περιπτώσεις στην Ελλάδα σε fz1 και όλα ήταν του '07 σαν το δικό μου...
Τα άλλα παιδιά ήταν μέσα στην εγγύηση και η μοτοδυναμική τους έδωσε ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ μηχανάκια...
Εμένα μου έχει λήξει εδω και ένα μηνα και κάτι...
Κάπου δεν υπάρχει ένας νόμος για αντικατάσταση πλαισίου??

http://img15.imageshack.us/i/dsc00023utn.jpg/

http://img8.imageshack.us/i/dsc00024elo.jpg/

Η βίδα που έβαλα είναι πρόχειρη

maintenance
01/08/2009, 21:30
:hypnotize :eyepop: :cry: :dizzy:

kostasm
02/08/2009, 10:19
Έχω διαβάσει παλιότερα για κάτι ανάλογο που η yamaha το αντικατέστησε αν και ήταν έκτος εγγύησης. Κάνε μια ερώτηση σε αντιπροσωπεία και πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά. Αν όχι ετοίμασε και ένα mail για τα κεντρικά της yamaha στην Ιαπωνία;)

menelaos46
02/08/2009, 10:26
Περι εγγυησης δε γνωριςω αν μπορεις να κανεις κατι καλο ειναι να το ψαξεις. Ο νομος που ψαχνεις ειναι αυτος http://www.yme.gr/imagebank/categories/ctg679_9_1182762459.pdf

byron
02/08/2009, 10:27
To πρόβλημα έχει ακουστεί και για άλλα FZ1. Ρίξε μια ματια και στο παρακάτω thread.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=49307

Το ότι έχει λήξει η εγγύηση δεν νομίζω ότι έχει και κάποια σημασία...

twat
02/08/2009, 12:36
ευχομαι αισιο τελος, μιας και ως κατοχος κ5 σε καταλαβαινω απολυτα. Αν σε ανακουφιζει σκεψου οτι ολοι οι κατοχοι κ5-6 τα οδηγουσαμε για χρονια, ''ελαφρα τη καρδια'' ωσπου να γινει κατι, ενω στην περιπτωση ''σας'' η αντιμετωπιση ειναι αμεση οπως βλεπω.

brokenboy999
02/08/2009, 12:54
Ευχαριστώ ρε παιδιά, θα το παλέψω και με δικηγόρο αν δεν γίνει τίποτα

laryfz1
02/08/2009, 23:14
απο οτι γνωριζω για κομμενο πλαισιο και εκτος εγγυησης να εισαι θα υπαρχει αντικατασταση.ποσα χλμ εχεις?

brokenboy999
02/08/2009, 23:15
έχει 25.000χιλ

laryfz1
02/08/2009, 23:20
το ειχα συζητηση οταν ειχε ακουστει και μου ειχαν πει και εκτος εγγυησης δεν τιθετε θεμα. παντως ενημερωσε μας για τις εξελιξεις . εγω εχω 23000χλμ φιδια μας εβαλες καιν το ειχα ξεχασει

brokenboy999
03/08/2009, 13:24
Σήμερα μίλησα με την Μοτοδυναμική.
Η μηχανή θα φύγει πακέτο στην Αθήνα και θα σταλούνε φωτογραφίες στην Ιαπωνία.
Το παιδί που με ανέλαβε ήταν πολύ εξυπηρετικός και συνεργάσιμος και θα έχω συνεχή επαφή μαζί του.

Τα έξοδα μεταφοράς της μηχανής και οποιοδήποτε πρόβλημα (ΑΝ) προκύψει κατα την μεταφορά της μηχανής θα τα πληρώσει η εταιρεία.

Τον ρώτησα αν η Yamaha(μοτοδυναμική) έχει βγάλει επίσημη ανακοίνωση για τα πλαίσια και μου είπε όχι, αν και παραδέχτηκε ότι έχουν υπάρξει κάποια περιστατικά παρόμοια.

Είμαι δεύτερος κάτοχος της μηχανής απο ιδιώτη και είναι απο αντιπροσωπεία ελλάδας.
Μανητάρια δεν είχε η μηχανή και η βίδα που έβαλα είναι απλά πρόχειρη.Του είπα ότι έφυγε η βίδα και ότι απλα έβαλα μια πρόχειρη και μου είπε να την βγάλω και να το στείλω έτσι.

Μου είπε ότι δεν νομίζει να έγινε τίποτα απο την βίδα γιατί απλά η βίδα υπάρχει για να εδράζεται ο κινητήρας πάνω στο πλαίσιο.(λογικό,αφού ο κινητήρας έχει κραδασμούς.)

Αλλά και απο την άλλη ρε παιδιά και η βίδα να έφευγε, τι σχέση έχει με το πλαίσια?Δηλαδή αν φύγει η βίδα θα κόβεται το πλαίσιο?έλεος...

Φυσικά οι βίδες αυτές δεν έχουν πειραχτεί ποτέ

Μέχρι στιγμής,προχωράει καλά, ελπίζω να πάει έτσι η δουλειά.

Παιδία ας μεταφερθεί το θέμα εδώ:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1498982#post1498982

XJR_Billy
03/08/2009, 13:27
Μπράβο φίλε, καλά νέα!:beer: :beer:

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!:wave2:

brokenboy999
03/08/2009, 13:30
Αν κάποιος ξέρει τα παιδιά που είχαν παρόμοιο περιστατικό με μένα παρακαλώ ας μου πούνε όποιες πληροφορίες ξέρουν.
Θέλω να επικοινωνίσω μαζί τους

brokenboy999
19/08/2009, 13:25
Παιδια έχω καλα νέα τελικά.
Μίλησα με YAMAHA και θα μου δωσουν καινουργια μηχανή. +:Applause=+:=D> +:Applause=+:=D>
Να τονίσω ότι όλο αυτό το διάστημα δεν ρώτησα καν τι θα γίνει με την περίπτωση μου(αν θα μπεί άλλο πλαισιο Η μου δώσουν άλλη μηχανη.).
Δεν ήρθα σε αντιπαράθεση με κανέναν και όλα έγιναν πολύ απλά,χωρίς πολλές ερωτήσεις.Την πέμπτη έφτασε αθήνα και σήμερα μου το είπαν.

byron
19/08/2009, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από brokenboy999
Δεν ήρθα σε αντιπαράθεση με κανέναν και όλα έγιναν πολύ απλά,χωρίς πολλές ερωτήσεις.

Μοτοδυναμική=> μακράν η καλύτερη αντιπροσωπεία μοτό στην Ελλάδα.

καλό στρώσιμο φίλε μου :beer: :beer:

DUKASII
19/08/2009, 14:01
kala file yamaha exeis pali kala..an eixes kana suzuki tha soy legane oti fteei i vida..kai an toys epeithes gia to antitheto..tha soy legane oti fteei kamia benzini poy bazeis..troei to aloyminio..

genika mprabo sti yamaha...

DUKASII
19/08/2009, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
kala file yamaha exeis pali kala..an eixes kana suzuki tha soy legane oti fteei i vida..kai an toys epeithes gia to antitheto..tha soy legane oti fteei kamia benzini poy bazeis..troei to aloyminio..

genika mprabo sti yamaha... κοιτα να δεις που φτασαμε..να λεμε μπραβο για τα αυτονοητα πια..


αρε πουτανα τζαπαν με τα αξιοπιστα που εμπλεξα..

mizz
19/08/2009, 14:03
να και μια αντιπροσωπεία που σέβεται τους καταναλωτές :beer: :beer: :beer:

Anty12
19/08/2009, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
genika mprabo sti yamaha...


ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ....ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ.....!!!!!!
ΕΙΠΕ "ΜΠΡΑΒΟ YAMAHA"......Ή... μΕ ΦΑΝΗΚΕ......??????

DUKASII
19/08/2009, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ....ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ.....!!!!!!
ΕΙΠΕ ΜΠΡΑΒΟ YAMAHA......Ή... μΕ ΦΑΝΗΚΕ......?????? nAI BRAVO..

POY KOVEI PLAISIO..:rotflmao: :lol: :bawl: :lol: :rotflmao:

twat
19/08/2009, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
nAI BRAVO..

POY KOVEI PLAISIO..:rotflmao: :lol: :bawl: :lol: :rotflmao: αν οι ιταλοι εδειχναν τοσο ζηλο για τα μηχανακια που φτιαχνουν, με οσο εσυ ασχολησε με τα γιαπωνεζικα, τοτε δεν θα υπηρχαν αλλα ιταλικα παρταλια να σερνοντε στθυς δρομους:evil: :evil: :evil:

Tomahawk
20/08/2009, 01:36
Παλαιότερα είχε γίνει ανάκληση σε Fazer 1000 07 γιατί μπορεί να εμφάνιζαν ρωγμές στο πλαίσιο.
Οι ιδιοκτήτες παρέλαβαν καινούργια μοντέλα 08.



αρε πουτανα τζαπαν με τα αξιοπιστα που εμπλεξα..

Δε θες να μιλήσουμε για Ducati και Aprilia...
Πονάει...

:wave2:

byron
20/08/2009, 07:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tomahawk
Δε θες να μιλήσουμε για Ducati και Aprilia...
Πονάει...




Για πε για πε.....:a014: :a47: :a014:

DUKASII
20/08/2009, 08:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Για πε για πε.....:a014: :a47: :a014: RE SY AYTOI OI PONOIROI APO PANO NOMIZOYNE OTI EXO ITALIKO?????



re tha asxoloyme me oti kaylono an sas ponaei poy nai mpoyrdela..parte kati allo..an oxi..parte kola kai kana syraptiko gia aloyminia..:evil: :evil:

Anty12
20/08/2009, 08:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
..parte kati allo..

Σαν τι δηλαδή....???? Κάνα ΚΤΜ.....???? :rolleyes:

byron
20/08/2009, 08:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Σαν τι δηλαδή....???? Κάνα ΚΤΜ.....???? :rolleyes:

Οπα, πλάκωσε το ιππικό με την αναλογία 6kg/hp :rotflmao: :lol: :rotflmao:

Anty12
20/08/2009, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Οπα, πλάκωσε το ιππικό με την αναλογία 6kg/hp :rotflmao: :lol: :rotflmao:


Τώρα με το καινούργιο μπουρί είμεθα γληγορότεροι Κύριος.......:D

Και δεν μπάινουμε και σε Safe Mode με την πρώτη ψιχάλα αλα Dorsoduro ναούμ....:a47:

sniper
20/08/2009, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Τώρα με το καινούργιο μπουρί είμεθα γληγορότεροι Κύριος.......:D

Και δεν μπάινουμε και σε Safe Mode με την πρώτη ψιχάλα αλα Dorsoduro ναούμ....:a47:


5,5kg/hp......

:smokin:

Anty12
20/08/2009, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
5,5kg/hp......

:smokin:

Σας έχω όλους ρε κουφάλες ..............με joystick....όχι με grips :lol: :lol:

byron
20/08/2009, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Τώρα με το καινούργιο μπουρί είμεθα γληγορότεροι Κύριος.......:D

Και δεν μπάινουμε και σε Safe Mode με την πρώτη ψιχάλα αλα Dorsoduro ναούμ....:a47:

Πρόεδρα, πέρασες κανένα dorso σε safe mode και χάρηκε η καρδούλα σου?? :rotflmao: :lol: :bawl:

Αντε βρε !!! Mε το καλό να τραβάτε και ξερογκαζιές έξω απ΄τα συνεργεία της Hellinmoto & aprilia :rotflmao: :bigcry: :lol: :bawl:

Anty12
20/08/2009, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πρόεδρα, πέρασες κανένα dorso σε safe mode και χάρηκε η καρδούλα σου?? :rotflmao: :lol: :bawl:

Όχι ρε καρντάσι.....αλλά να...ένα γειτωνάκι το είχε έξω, τώρα με τα μπουρίνια, και το τι Γαλλικά άκουσε η Ιταλική χερσόνησος, όταν πήγε να το βάλει μπρός, δεν λέγεται.
Τον λυπήθηκε η ψυχή μου τον άνθρωπο, και ας λοξοκοιτούσε με ύφος και ξίφος κάθε πρωί, που παέναμε σχεδόν την ίδια ώρα μαζί στην δουλειά.....:a01:

byron
20/08/2009, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Όχι ρε καρντάσι.....αλλά να...ένα γειτωνάκι το είχε έξω, τώρα με τα μπουρίνια, και το τι Γαλλικά άκουσε η Ιταλική χερσόνησος, όταν πήγε να το βάλει μπρός, δεν λέγεται.
Τον λυπήθηκε η ψυχή μου τον άνθρωπο, και ας λοξοκοιτούσε με ύφος και ξίφος, κάθε πρωί που παέναμε σχεδόν την ίδια ώρα μαζί στην δουλειά.....:a01:

Το ανέκδοτο με τον τζίτζικα και το μυρμήγκι το ξέρεις? :lol: :rotflmao: :lol:

Anty12
20/08/2009, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το ανέκδοτο με τον τζίτζικα και το μυρμήγκι το ξέρεις? :lol: :rotflmao: :lol:

Ναι....ο ένας κ@λοβαρούσε και ο άλλος έπειζε...αλλά δεν ...??????

DUKASII
20/08/2009, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Όχι ρε καρντάσι.....αλλά να...ένα γειτωνάκι το είχε έξω, τώρα με τα μπουρίνια, και το τι Γαλλικά άκουσε η Ιταλική χερσόνησος, όταν πήγε να το βάλει μπρός, δεν λέγεται.
Τον λυπήθηκε η ψυχή μου τον άνθρωπο, και ας λοξοκοιτούσε με ύφος και ξίφος κάθε πρωί, που παέναμε σχεδόν την ίδια ώρα μαζί στην δουλειά.....:a01: na se po esy to xes skepasei pantos to yamapa etsi??giati kati exo akoysei oti to mono poy de skoyriazei einai ta lastixenia gripakia...:bigcry: :lol: :rotflmao: :bigcry:

byron
20/08/2009, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ναι....ο ένας κ@λοβαρούσε και ο άλλος έπειζε...αλλά δεν ...??????

Δεν λέω τον μύθο ρε πρόεδρα...
το ανέκδοτο λέω που ο τζίτζικας έχει ξεσκιστεί στη δουλειά, στη ρουτίνα και μονοτονία, δεν χαίρεται τίποτα και το μόνο που κάνει είναι να δίνει συμβουλές προσπαθώντας να βάλει στον ίσιο δρόμο τον μέρμυγκα.
Ο μέρμυγκας σκάει κάθε τρείς και λίγο με κάμπριο γεμάτο γκόμενες και του ΄χει σπάσει τα νεύρα...
Κάποια στιγμή την ώρα που έφευγε ο μέρμυγκας με πάντες και τις γυναίκες να ουρλιάζουν στο πλευρό του γυρνάει και του λέει....

ρε μέρμυγκα αν τυχόν και δεις τον Αίσωπο πες του να πά να γαμηθεί. :rotflmao: :lol: :rotflmao:

ggs
20/08/2009, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν λέω τον μύθο ρε πρόεδρα...
το ανέκδοτο λέω που ο τζίτζικας έχει ξεσκιστεί στη δουλειά, στη ρουτίνα και μονοτονία, δεν χαίρεται τίποτα και το μόνο που κάνει είναι να δίνει συμβουλές προσπαθώντας να βάλει στον ίσιο δρόμο τον μέρμυγκα.
Ο μέρμυγκας σκάει κάθε τρείς και λίγο με κάμπριο γεμάτο γκόμενες και του ΄χει σπάσει τα νεύρα...
Κάποια στιγμή την ώρα που έφευγε ο μέρμυγκας με πάντες και τις γυναίκες να ουρλιάζουν στο πλευρό του γυρνάει και του λέει....

ρε μέρμυγκα αν τυχόν και δεις τον Αίσωπο πες του να πά να γαμηθεί. :rotflmao: :lol: :rotflmao:

Έχουμε μπερδέψει τον …τζίτζικα με τον ..μέρμηγκα, κύριος :smokin:

DUKASII
20/08/2009, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν λέω τον μύθο ρε πρόεδρα...
το ανέκδοτο λέω που ο τζίτζικας έχει ξεσκιστεί στη δουλειά, στη ρουτίνα και μονοτονία, δεν χαίρεται τίποτα και το μόνο που κάνει είναι να δίνει συμβουλές προσπαθώντας να βάλει στον ίσιο δρόμο τον μέρμυγκα.
Ο μέρμυγκας σκάει κάθε τρείς και λίγο με κάμπριο γεμάτο γκόμενες και του ΄χει σπάσει τα νεύρα...
Κάποια στιγμή την ώρα που έφευγε ο μέρμυγκας με πάντες και τις γυναίκες να ουρλιάζουν στο πλευρό του γυρνάει και του λέει....

ρε μέρμυγκα αν τυχόν και δεις τον Αίσωπο πες του να πά να γαμηθεί. :rotflmao: :lol: :rotflmao: ANTE XAPLOSE LIGO KAI BALE KAMIA BREGMENH PETSETA STO KEFALI ...MERMIGA..:lol: :bawl: :rotflmao: :lol:

Anty12
20/08/2009, 11:25
Κουφάλες.....:D
όταν πάει η κουβέντα στην αξιοπιστία, με τα τριμπούρδελα τα Ευρωπαϊκά που καβαλα-γουστάρετε..... το γυρνάτε στην παραμύθα και το σορολόπ.......:smokin:

DUKASII
20/08/2009, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Κουφάλες.....:D
όταν πάει η κουβέντα στην αξιοπιστία, με τα τριμπούρδελα τα Ευρωπαϊκά που καβαλα-γουστάρετε..... το γυρνάτε στην παραμύθα και το σορολόπ.......:smokin: pou paei i koybenta??axiopistia???se ti re ??sta posa plaisia kobete?

byron
20/08/2009, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Κουφάλες.....:D
όταν πάει η κουβέντα στην αξιοπιστία, με τα τριμπούρδελα τα Ευρωπαϊκά που καβαλα-γουστάρετε..... το γυρνάτε στην παραμύθα και το σορολόπ.......:smokin:

Εχε χάρη που καβαλάτε Tenere και έχετε την αμέριστη κατανόηση και συμπάθεια μας για το κακό που σας βρήκε.
Ας είχες κανένα trans alp θα σου ΄λεγα αν θα γλύτωνες τον ανασκολοπισμό :smokin:


171374