PDA

View Full Version : Ζελατινα για Cb1000r



psionic
02/08/2009, 21:39
Καλησπερα παιδια.

Αυριο το πρωι, εκτος απροοπτου, παραγγελνω απο τον Σουλτατη το εν λογω μοτορι. Μια ευκολη ερωτησουλα εχω λοιπον.
Σε ενα ΜΟΤΟ ειχα διαβασει οτι υπαρχει ζελατινα της Honda για το CB1000R. Ισχυει?
Ξερουμε ποσο κανει και ποσο ευκολα/γρηγορα μπαινοβγαινει? Μηπως να κοιταξω για αλλη μαρκα? Εχει ακουσει ή εχει βαλει κανεις να μου πει?

Επισης μηπως συμφερει να την παραγγειλω απο Internet? Ας πουμε λαστιχα για το cbf μου πηρα πριν 2 μηνες απο Αγγλια και γλυτωσα 50-60 ευρω (με την τοποθετηση 35 ευρω). Ομοιως κρανος τωρα που θελω να αλλαξω παλι απο εξω θα παραγγειλω μαλλον. Απλα σκεφτομαι μηπως για μικρο/φτηνο αξεσουαρ οι διαφορες δεν ειναι μεγαλες και δεν αξιζει να μπω στον κοπο...

Επισης εχω διαβασει (και εδω), οτι μια αλλαγη του τιμονιου με fatbar και κατι τετοια ειναι καλη κινηση. Μπορειτε να με διαφωτισετε γιατι να αλλαξεις τιμονι σε καινουριο μηχανακι, και αν οντως ειναι σχετικα σωστη κινηση τι προτεινετε να βαλω? (αν και οταν αποφασισω να το αλλαξω, κατι δυσκολο αφου δεν το εχω οδηγησει καν ακομα...)

ΤΗΝΧ!

greeknikola
31/08/2009, 11:22
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΑΣΧΗΜΑΙΝΕΙ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ...ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!ΕΑΝ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΣΤΕΛΕΙ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ FOTO..
ΤΟ ΠΙΟ ΤΑΙΡΑΙΣΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΕΙΝΑΙ http://www.streetfightersinc.com/images/BikeSideCB1000RScreensmall.jpg

psionic
31/08/2009, 12:27
Να σου πω την αληθεια δε φαινεται και τπτ στη φωτο σου φιλε :P

greeknikola
31/08/2009, 13:09
ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟ SITE www.streetfightersinc.com

psionic
10/09/2009, 01:48
Εγω τελικα παρηγγηλα τη ζελατινα της PUIG , μαζι με το XR-1100 μου, μανιταρια PUIG και φτερο Powerbronze. Ολα απο MandP.com .


173199

greeknikola
10/09/2009, 07:37
Tελικα παληκαρια την παρηγγειλα απο Αμερικη απο το site με ειπαν για 4 εβδομαδες......Περιμενουμε!!

socratis
23/09/2009, 08:45
Εγώ έχω βάλει της ermax.
για την τοποθέτηση της χρειάζεται να αλλαχτεί το εμπρός βαμμένο μασκάκι πάνω από το φανάρι με άλλο που σου δίνει η ermax στο οποίο βιδώνει η ζελατίνα.
Μου άρεσε καλύτερα γιατί έτσι δεν είχε τα λαμάκια που πιάνουν πάνω στην τιμονόπλακα.
Από απόδοση αρκετά καλή και είναι και πολύ σταθερή.

greeknikola
23/09/2009, 08:53
ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ FOTO?

socratis
23/09/2009, 12:31
προς το παρόν δες αυτό:

http://www.ermax.fr/modele-CB_1000_R_2008_2009-1869.html

greeknikola
23/09/2009, 14:14
ΓΙΑ ΔΕΣ ΑΥΤΟ [

greeknikola
23/09/2009, 14:15
http://www.streetfightersinc.com/images/BikeSideCB1000RScreen.jpg

socratis
23/09/2009, 15:00
Σίγουρα πολύ όμορφο.
Όμως δεν ξέρω αν σε καλύπτει τόσο από τον αέρα. Πάντως το καλοκαίρι σε ταξίδι ο συνδυασμός ζελατίνας και tang bag είχε πολύ καλά αποτελέσματα ως προς την προστασία από τον αέρα.

psionic
23/09/2009, 19:25
Της Ermax δε μου αρεσε καθολου, και καπου ειχα ακουσει οτι πρεπει να αλλαξεις κατι. Γι' αυτο κυριως προτιμησα της Puig που μου αρεσει και περισσοτερο. Αλλα βεβαια γουστα ειναι αυτα. :D
Οσο για την αλλη απο Αμερική ειναι σιγουρα η πιο ωραια, αλλα δεν ηθελα να παρω κατι που ισως να μην ηταν τοσο αποτελεσματικο, μιας και δεν ειναι μαρκας γνωστης για ζελατινες, και δεν ξερω και ποσο ευκολα μπαινοβγαινει.
Εγω γενικα μονο για ταξιδακια τη θελω, αλλιως τι πηραμε γυμνο?! ;)

socratis
25/09/2009, 06:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από psionic

Εγω γενικα μονο για ταξιδακια τη θελω, αλλιως τι πηραμε γυμνο?! ;)

Ακριβώς!

simple76
11/12/2011, 10:45
εγώ παιδιά θα παραγγείλω αυτή που πιστεύω του ταιριάζει απόλυτα και έχει καλή αεροδυναμική σχεδίαση, έτσι και αλλιώς δεν πρόκειται ποτέ να σκύψω να δω μέσα από την ζελατίνα, γιατί όσο νάνε γυμνό έχω, δεν κάνουν τίποτα το σημαντικό η ζελατίνες στον αέρα και με το z750 που είχα βάλει δεν είδα διάφορες, άρα μόνο για αεροδυναμική και ομορφιά τσιμπάει λίγο η τιμή αλλά νομίζω ότι αξίζει

http://www.deprettomoto.com/item_details.php?id_gruppo=1505&id_modello_moto=6&id_marca_moto=1

SVX
11/12/2011, 11:24
αν θελεις τη ζελατινα και για λιγο βελτιωμενη καλυψη στα πολλα χλμ και στην εθνικη αυτη ειναι

χωρις να μοιαζει με παρανυχιδα (ακολουθει και τις γραμμες του CB) βοηθαει να παρει τον αερα απο το υψος του στηθους και να τον παει στο κρανος (μετωπο)


αναλογα και με το υψος του αναβατη παντα βεβαια ...

ΚΑΙ ειναι και ενα 50αρικο φτηνοτερη.. :winka:


241740

simple76
11/12/2011, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
αν θελεις τη ζελατινα και για λιγο βελτιωμενη καλυψη στα πολλα χλμ και στην εθνικη αυτη ειναι

χωρις να μοιαζει με παρανυχιδα (ακολουθει και τις γραμμες του CB) βοηθαει να παρει τον αερα απο το υψος του στηθους και να τον παει στο κρανος (μετωπο)


αναλογα και με το υψος του αναβατη παντα βεβαια ...

ΚΑΙ ειναι και ενα 50αρικο φτηνοτερη.. :winka:

συμφωνώ αδερφέ αλλά δεν μου αρέσει γούστα βλέπεις.

καμιά βόλτα να κανονίσουμε ;)