PDA

View Full Version : Φίδια..... (οχιές , σα'ί'τες, δενδρογαλιες,Βοες,κροταλιες ,ανακοντες......)



SVX
03/08/2009, 14:47
Λοιπόν.... ανοιγω περι όφεων- ( _ο όφις (office) του όφεος ) Θεμα....


Λογικό είναι βέβαια να ανταποκριθούν περισσοτερο αυτοι που συχναζουν σε νταμάρια , στεγνες κοιτες , νεροφαγωματα και δαση ... αλλα θα αναφερθω και στους υπολοιπους....

ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΑΜΕ ΦΙΔΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΑΣ?


ΚΑΙ ρωταω λογω μιας ψιλοαβολης καταστασης που βιωσα αρχες καλοκαιριου.....


Κατεβαινω με το Allweather AllTerrain SV650X απο την Καλλιπευκη... ψιλοορεινη διαδρομη οπου συναντας στανες ....ξεροχορτα .....τσοπανοσκυλα....και ποτιστρες για τα ζα...


σε καποιο σημειο της διαδρομης (ασφαλτος) συναντω ενα φιδι ( το διακρινω στα 20 μετρα αλλα μετα απο τις τσιριχτες παρεναισεις του συνεπιβατη μου (γυναικα) , σταματησα στα 10 μετρα )

Χωρις να ειμαι ο Τζιμης ο Cobras και χωρις να εχω καταλαβει ΤΙ ΕΙΔΟΣ Φιδιου ειναι ...ΚΑΙ ΕΝΩ το φιδι βρισκεται ακριβως ΣΤΗΝ ΔΙΑΓΡΑΜΜΙΣΗ σε στενο επαρχιακο δρομο ΚΟΝΤΟΣΤΕΚΟΜΑΙ.....


Την ωρα που σκεφτομουν τον ελιγμο που θα εκτελεσω και πως θα το παρακαμψω μας προσπερναει ενα ΙΧ (εγω ημουν σταματημενος τερμα δεξια στο χωμα) και περναει διπλα απο το ΦΙΔΙ .... ΤΟ ΦΙΔΙ εκεινη ακριβως την ωρα , κανει το χαρακτηριστικο "τιναγμα" προς την μερια του αυτοκινητου....μετα συρθηκε παραεξω στα χωραφια...


ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.... γιατι σκεφτομαι τι ΘΑ μπορουσε να γινει αν το επαιζα Μογλης και περνουσα διπλα απο το φιδι ....και εβρισκε τοπο η "επιθεση" σε κανενα ποδι ...... ΤΙ κανετε σε αυτην την περιπτωση? ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΩΣ ΚΟΥΒΑΛΑΤΕ SNAKE-BITE KIT ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΔΕΙΑ-ΔΙΠΛΩΜΑ....

LiakosVstrom
03/08/2009, 15:02
ίσως το καλύτερο θα ήταν.....
"πόδια" ψηλά κι όλα τα φτάνω.... που λέει κι ο Χατζηγιάννης. :rotflmao: :rotflmao:


πάντως,
με το αυτοκίνητο αν τα πατήσεις στο σημείο πίσω από το κεφάλι τα τρώνε τα κοράκια μετά.
τώρα υποθέτω πως αν πας να το κάνεις αυτό με τη μηχανή μπορεί να φας και καμιά σούπα (που δεν νομίζω εκτός κι αν είναι κανένας βόας) και γενικότερα εκτός από Οχιές δύσκολα θα συναντήσεις μεγάλα φίδια στην Ελλάδα (χωρίς να είμαι και κανένας ειδικός)

super_toto
03/08/2009, 15:07
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να περάσεις γρήγορα όσο πιο μακρια μπορείς από το φίδι.
Εκτός από το να σε τσιμπήσει μπορεί να σαβουριαστείς αν το πατήσεις.

devil's animal
03/08/2009, 15:07
απ'οσο ξερω ολα τα φιδια φοβουνται πολυ περισσοτερο απο εμας οποτε αν αντιληφθουν το οτιδηποτε να τα πλησιαζει απλα το βαζουν στα ποδια...εεε...στο συρσιμο εννοουσα...:rotflmao: :rotflmao:


ολα πλην της οχιας, η οποια απλα περιμενει την κινηση σου. ακομα και διπλα της να πατησεις δεν κουνιεται ρουπι η ρουφιανα. αν την πατησεις, σε δαγκωσε.:mad:



οι οχιες ξεχωριζουν απο το τριγωνικο τους κεφαλι..:alien:

2stroker
03/08/2009, 15:07
και γω μια φορα που ετυχε να συναντησω φιδι στο δρομο μου τα ποδια ψηλα σηκωσα και περασα αεεερααααα:rotflmao:
το ιδιο κανω και με σκυλους που πανε να μου την πεσουνε:rotflmao:

alximistis
03/08/2009, 15:14
Τα φίδια φοβούνται τον άνθρωπο! Γενικός κανόνας αυτός. Και στην Ελλάδα φίδια όπως μαύρη μάμπα και κόμπρες δεν διαθέτουμε. Το πιο πιθανό είναι πως θα φύγει μόλις σε αντιληφθεί. Αλλιώς ρίξε 1-2 καλές γκαζιές να ακουστείς ώστε να φύγει.
Στην τελική αν φοράς μπότες δεν έχεις πρόβλημα. Πάντως θερμή παράκληση μην το σκοτώσεις το καυμένο στο περιβάλλον του είναι :)

McGyver
03/08/2009, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Αλλιώς ρίξε 1-2 καλές γκαζιές να ακουστείς ώστε να φύγει.

:confused:

hidefnick
03/08/2009, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Τα φίδια φοβούνται τον άνθρωπο! Γενικός κανόνας αυτός. Και στην Ελλάδα φίδια όπως μαύρη μάμπα και κόμπρες δεν διαθέτουμε. Το πιο πιθανό είναι πως θα φύγει μόλις σε αντιληφθεί. Αλλιώς ρίξε 1-2 καλές γκαζιές να ακουστείς ώστε να φύγει.
Στην τελική αν φοράς μπότες δεν έχεις πρόβλημα. Πάντως θερμή παράκληση μην το σκοτώσεις το καυμένο στο περιβάλλον του είναι :)

Εν ακούνε τα φίδια καρντιά μου. Εν έχουν αυτιά:rotflmao: :rotflmao:

(Τώρα βέβαια αν καβαλάς κομπρεσέρ αλλάζει - απο Buell ξετάπωτο και πάνω):wave2: :wave2:

alximistis
03/08/2009, 15:25
δεν ακούνε;;;;;; ειλικρινά δεν το ήξερα!!! οκ θεωρείστε το άκυρο τότε

madox
03/08/2009, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Εν ακούνε τα φίδια καρντιά μου. Εν έχουν αυτιά:rotflmao: :rotflmao:

(Τώρα βέβαια αν καβαλάς κομπρεσέρ αλλάζει - απο Buell ξετάπωτο και πάνω):wave2: :wave2:



Αισθανονται ομως και την παραμικρη δονηση απο αρκετα μετρα οποτε μολις πλησιασεις απομακρυνονται ολα εκτος της οχιας.Αλλα και τα ειδη της οχιας που ζουνε εδω σπανια φτανουν το μετρο και ειναι αδυνατο να φτασουν το ποδι σου(με τις εντουρομποταρες δεν υπαρχει κανενας κινδυνος και φοβος) στα μαρσεπιε.
Προσοχη θελει μονο εκει που αποφασισετε να κατασκηνωσετε.:D

transalpblack
03/08/2009, 15:34
θα μπορουσες ομως αφου σταματησες να του πεταγες μερικες πετρες για να το τρομαξεις και να απομακρυνθει. ε δεν μπορει ακομα και να μην το πετυχαινες, σιγουρα θα εσκαγες καπου διπλα...

karajim86
03/08/2009, 15:40
μα καλα ΣΚΑΙ δεν βλεπετε? εγω νομιζω τα φιδακια ακουνε πολυ καλα!!!
αλλα μην σε κατσει!

LOUKILOUK
03/08/2009, 15:42
Μονο οι οχιες ειναι επικινδυνες-δηλήτηριωδης στην Ελλαδα. Ειναι ομως μικρα φιδια (γυρω στα 15 -30εκ συνηθως αν δεν κανω λαθος) και ειναι πολυ δυσκολο να τα δεις απο μακρια σε ενα χωματοδρομο. Δεν κανουν βημα συνηθως ακομα και αν τα πλησιασεις πολυ, ειναι αργες αλλα φοβουνται τον ανθρωπο (οπως ολα τα ζωα...). Αν δεις καμια στον δρομο σου απλα μην τρομαξεις και μην την πατησεις...δεν φτανει να σε δαγκωσει ουτε και πηδαει για να σε φαει... :confused:
Τα υπολοιπα φιδια ειναι ακινδυνα και μονο να σε τρομαξουν μπορουν με το μεγεθος τους αν τα δεις ξαφνικα.... Γενικα θελει ψυχραιμια και ηρεμια το πραμα, συνηθως ειμαστε λιγο υπερβολικοι στις αντιδραεις μας με τα φιδια γιατι δεν γνωριζουμε καθολου το θεμα και αυτο συνηθως ειναι μοιραιο για τα χρησιμα αυτα ερπετα που ειναι ακακα οπως και ολλα τα ζωα βεβαια.
Απεφυγε τα οπου τα δεις και ολα θα ειναι καλά...
:beer: :wave2:

υ.γ. Ακομα και σε περιπτωση τσιμπηματος δεν χρειαζεται πανικος, το τσιμπημα της οχιας ειναι δηλητηριωδες αλλα πολυ σπανια θανατηφορο...αν μας παρασχεθει ο καταλληλος ορος μεσα σε μια ωριτσα ολα θα ειμαι μια χαρα:)

nickmonstro
03/08/2009, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
ίσως το καλύτερο θα ήταν.....
"πόδια" ψηλά κι όλα τα φτάνω.... που λέει κι ο Χατζηγιάννης. :rotflmao: :rotflmao:


:nono:

To σωστο ειναι "ποδια ψηλα και ολα τα κανω"!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

paraligo
03/08/2009, 16:12
:wave2:


170328

mikros boudas
03/08/2009, 16:14
κανονας 1:μην προσπαθησεις να "επικοινωνησεις" με το φιδι,τα πιο πολλα δαγκωματα τοτε συμβαινουν...κοιτα το απο αποσταση(2 μετρα ας πουμε),παρατηρησε το αλλα μην το πειραξεις...και οχι μονο επειδη μπορει να σε δαγκωσει αλλα γιατι να το πειραξεις ετσι κι αλλιως??οταν νιωσει παγιδευμενο ειναι επικινδυνο.να το θυμασαι αυτο γενικα για τα ζωα...

κανονας 2:αν παρολα αυτα το πειραξεις(θα στο κοψω το χερακι!!!),στην Ελλαδα θανατηφορα δηλητηριωδη φιδια δεν εχουμε...οποτε μην φοβασαι(πολυ).αν αρχισει απο μονο του(εξαιρετικα σπανιο) να σε πειραζει,φυγε...αν η "μαχη" ειναι απολυτως αναποφευκτη,με ενα ξυλο η ενα μακρυ αντικειμενο προσπαθησε να το απομακρυνεις.αν δεν εχεις κατι τετοιο πετα του ενα κομματι υφασμα στο κεφαλι και φυγε...οχι πως θα το στραβωσεις(δε το νοιαζει ετσι κι αλλιως) αλλα θα μειωσεις κατα πολυ τις πιθανοτητες να σε δαγκωσει...
τελος,αν σε δαγκωσει πηγαινε σε νοσοκομειο οσο πιο αμμεσα μπορεις!!αν δεν μπορεις:wave2: :wave2:χαχα,αν σε δαγκωσει,(και εχεις πακετο για φιδια)μεσα σε μιση ωρα το πολυ ρουφα με το μηχανημα αιμα απο εκει,δεσε σφιχτα πιο ψηλα(5-6 ποντους) και αναζητα ιατρικη βοηθεια..οχι παγο,οχι πολλες κινησεις...πλυνε με νερο και σαπουνι(αν υπαρχει),κρατα το σημειο χαμηλοτερα απο την καρδια,βγαλε κοσμηματα/ρολοι/καλτσα(με το πρηξιμο μπορει να σου κοψουν το αιμα).ΠΟΤΕ μην ρουφας με το στομα το δηλητηριο,μην πειραξεις το δαγκωμα...

υ.γ. για να ξεχωρισεις ποια ειναι τα κακα φιδακια αρκει να δεις αν εχουν δοντια...δυσκολο μεν οταν ειναι ζωντανο αλλα μονο ετσι μπορεις(εκτος αν τα αναγνωριζεις απο την εμφανιση-πολυ δυσκολο).συνηθως οσων τα δοντια διπλωνουν εχουν χυμοτοξικα δηλητηρια και οσων ειναι σταθερα, νευροτοξικα(ναι,τα δευτερα ειναι χειροτερα) αλλα αυτο δεν ειναι κανονας καθως αναμεσα και στις ιδιες οικογενειες φιδιων αλλαζουν τα πραγματα...ποτε δεν ακουμπας φιδι ακομα και πεθαμενο να ειναι...γενικα καμπινγκ μακρυα απο θαμνους και σιτουλα στην σκηνη...

byron
03/08/2009, 16:21
Πάρε αμάξι, και γράψτο στα @@ σου :wave2:

menelaos46
03/08/2009, 16:28
Γενικοτερα τα ζωα εχουν μια συγκεκριμενη και προβλεψημη συμπεριφορα. Πειραζουν μονο οταν πεινανε η απειλουνται-ενοχλουνται. Να σε φαει το φιδι δε πιστευω να ειχε σκοπο, αν ειθελες να περασεις αυτο που επρεπε να κανεις ειναι να μη το κανεις να νομιζει οτι του επιτειθεσαι και να κανεις απο την αρχη αισθητη την παρουσια σου για να μη τρομαξει. Στην Ελλαδα οντως δεν εχουμε θανατηφορα φιδια πλην οχιας σε σπανιες περιπτωσης, θυμαμαι τον παππου μου που επιανε μερικα με τα χερια του στο χωραφι. Τωρα βεβαια με τη γυναικα μαζι ειναι δυσκολα τα πραγματα....
Βλεπω ΣΚΑΙ.

Εχετλαίος
03/08/2009, 16:42
Από διπλανό σάιτ σωματικής διάπλασης (bodybuilding.gr)

Ηθελα να μοιραστώ μαζί σας την χθεσινή μου εμπειρία με τη φύση… λοιπόν εκεί που οδηγούσα άκουσα ένα ντουπ ντουπ στη πόρτα .. λέω κάτι έχει κόλληση πάνω και κάνω την εξής κάνω στην άκρη του δρόμου ( να τονίσω ότι εκεί που ήμουν στου διόλου το πατέρα μέσα στην πίσσα σκοτάδι μόνο βουνό έβλεπες και αυτό αμυδρά) βγαίνω έξω λοιπόν και τσούπα να το φίδι που ήθελα να δοκιμάσει το πόδι μου και ναι πήρε μια ωραία δαγκωματιά και από κάτω ίδιου το αποτέλεσμα (ακολουθεί φωτό ποδιού με δυο ευδιάκριτα τρυπαλάκια από τα δόντια του φιδιού!)
Τη έκανα λοιπόν πόνεσα φρικτά αλλά είχα πολλή ψυχραιμία (που τη βρήκα) έδεσα το πόδι με το μαγιό και πήγα οδηγώντας στο ιατρικό κέντρο..
Δεν ήταν δηλητηριώδες ευτυχώς στην Ελλάδα μονό η οχιά είναι δηλητηριώδες
Και ο γιατρός μου είπε φαίνετε και από το δάγκωμα είναι πεταλοειδές όχι στρογγυλό που δηλώνει ότι δεν είναι δηλητηριώδες
Με περιποιηθήκαν και αυτό .. βασικά ο φόβος της στιγμής και το πώς τινάχτηκα λες και με χτύπησε ρεύμα έκανα… και σήμερα που πονάει η γύρο περιοχή.
Η αθλητρια ήταν Αθήνα, Βάρη πίσω από της σχολές ευελπιδων

Ποτέ δεν ξέρεις τι και που!

el_hymador
03/08/2009, 16:42
Τζιτζικια...

Γινεται να σωπασουν;

Ειναι επιβλαβες το τζι-τζι-τζι στην ακοη μας;

Μπορουν να αποβουν επικινδυνα κατω απο συνθηκες;


Για πειτε...

irinia
03/08/2009, 16:45
ΑΜΑΝ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.........ΟΛΟΙ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΙΑΝΟΙ ΕΙΣΤΕ..??


Τό μόνο φίδι πού πρέπει νά φοβάστε στήν Έλλάδα είναι ή όχιά.
Δενδρογαλιές ,σαίτες νερόφιδα κ.λ.π.....είναι άκίνδυνα...!!
Έννοείται ότι θέλεις όρό άν τή φάς άλλά άν δέν είσαι άλλεργικός
ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙΣ.....έστω καί σέ βάθος χρόνου...!!

Ή δενδρογαλλιά είναι τό κατοικίδιο τών παλιών σπιτιών καί τό μεγάλο
καί άκίνδυνο.
Μπορεί νά περνάει καί τά 2 μέτρα.
Πέτυχα ένα στήν Κέρκυρα πάνω στό δρόμο.
Έννοείται ότι φρενάρισα ,ήμουν μέ αύτοκίνητο καί τό ζωντανό έφυγε...
ΔΕΝ ΧΑΛΑΜΕ........τήν ίσορροπία τής φύσης.
Ούτε φυσικά είμαι καί μέ αύτούς πού πάνε.....ΝΤΕΜΕΚ ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ....
καί άμολάνε καμμιά 300σαριά φίδια σέ όποιο χωριό τούς καπνίσει...
ΚΑΤΟΠΙΝ ΦΟΒΕΡΗΣ ΜΕΛΕΤΗΣ .....τού οίκοσυστήματος..
Άρχίδια καλαβρέζικα...!!!
Δέν ύπάρχει περίπτωση νά σάς άντιληφθεί τό φίδι καί νά μή τήν κάνει.
Έκτός άν θεωρεί ότι είναι κρυμμένο,πού πάνω στήν άσφαλτο άποκλείεται
γιατί περνάνε πάντα γρήγορα τό δρόμο ψάχνοντας νερό ή τροφή...
Ή όχιά είναι τό πρόβλημα....
Τό μήκος της είναι 50-80 έκατοστά περίπου,τό κεφαλάκι της χαρακτηριστικά
τριγωνικό κάι κάποιες άπό αύτές σέ μερικά μέρη τής χώρας μας
έχουν καί ένα κερατάκι στό κεφάλι πού πάει πρός τά πίσω.
Πολύ χαρακτηριστικό.
Τό χρώμα τους άνάλογα μέ τόν τόπο πού ζούνε......
Πετρώδη έδάφη καί συνήθως καφεγκρί...
Άν τή φάς άπό όχιά έχεις 2-3 ώρες γιά νά βάλεις τόν όρό .
Σπάνια άνθρωπος πεθαίνει άπό όχιά στήν Έλλάδα....!!!
Τό χαρακτηριστικό της...??
Έπιτίθεται ΜΟΝΟ.......όταν πάς κοντά της ,άπόσταση μικρότερη άπό
30 έκατοστά....!!!
Έκεί νοιώθει ότι κινδυνεύει.
Συνεπώς πρέπει νάσαι πολύ άτυχος....
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΠΙΟ ΨΗΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΙΚΟΣΙ ΕΚΑΤΟΣΤΑ......!!!!
Μέ ένα μποτάκι στο βουνό είσαι άσφαλής.....!!!
Όπως καταλαβαίνετε ,όταν περάσετε μέ μηχανάκι άκριβώς άπό πάνω της
ούτε πόδια ,ούτε χέρια χρειάζεται νά σηκώσετε...:lol:
Τά μαρσπιέ είναι σέ τέτοιο ύψος πού δέ χρειάζεται νά κάνετε τίποτε.
Ή έπίθεση πού περιγράφει ό φίλος άν κατάλαβα καλά είναι άπό σαίτα πού κουλουριάζεται
καί κάνει άλμα.
Άπό αύτή τή γλυτώνετε εύκολα...!!!
Άν λοιπόν πετύχετε φίδι μέ μηχανή κάντε στό πλάι κανά μέτρο καί περάσετε άφοβα...!!!
ΑΥΤΑ ΜΑΣ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ...!!
Καί όταν χάνουν τό δηλητήριο τους,δέν νοιώθουν καθόλου καλά.
Είναι γιαυτά ή τελευταία λύση,γιατί πρωτίστως τό θέλουν γιά τό φαί τους.
Πάντως τά πράμματα είναι πιό δύσκολα άν τή φάς τήν άνοιξη τήν τσιμπιά.
Μάιο-Ίούνιο είναι φορτωμένα άπό τό χειμώνα μέ δηλητήριο.
Όσο περνάει τό καλοκαίρι καί τό χρησιμοποιούν γιά νά φάνε άδυνατίζει καί λιγοστεύει
Ή ίστορία άνάλογα καί μέ τόν τόπο βέβαια στήν Έλλάδα τελειώνει μέ τό τέλος
τού Σεπτέμβρη...
Μετά άρχίζουν καί ψάχνουν γιά χειμωνιάτικο κρεββάτι...!!!
Κάτι τελευταίο γιά τήν όχιά.
Ή ταχύτητα μέ τήν όποία τριμπάει είναι πιό γρήγορη άπό τή ραπτομηχανή.
Άν περάσει ένα άλογο δίπλα της μέ καλπασμό μέχρι νά σηκώσει τό πόδι του τό ζώο....
ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ 7 ΤΣΙΜΠΙΜΑΤΑ......!!!!

Όσο γιαυτό πού είπαν κάποιοι ότι γλιστράει ,άν τό πατήσεις......:lol:
Ναί άν είσαι σέ καμμιά στροφή μέ σλίκ λάστιχα καί έχεις καμμιά 50αριά μοίρες κλίση
μπορεί όντως νά γλιστρήσεις....
άλλιώς..........θά δείς πολλά έντεράκια στήν άσφαλτο .....



:wave2:

zolotas
03/08/2009, 17:00
πιο πολλες πιθανοτητες εχεις να σε τσιμπησει σφιγγα ,μελισσα τουτη την εποχη.......οπως πχ εμενα σημερα ,τρυπωσε κατω απο το κρανος και μπηκε μεσα στην μπλουζα :lol:.......θυμα και ο beach partakias zephyr 1 απο μελισσα καρφωμενη σαν μεταλλιο στο στηθος :lol:

gcrook
03/08/2009, 17:02
Αληθεις οδηγωντας ενα οχημα σαν αυτο στην φωτο που εχεις πιθανοτητες να σε τσιμπησει το φιδι;

Κουιζ:
Η ατακα που θα πεις στο νοσοκομειο "το φιδι μου την εριξε απο πισω" δημιουργει παρεξηγησεις η εστω αμηχανια; :look:


170338

zephyr1
03/08/2009, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
πιο πολλες πιθανοτητες εχεις να σε τσιμπησει σφιγγα ,μελισσα τουτη την εποχη.......οπως πχ εμενα σημερα ,τρυπωσε κατω απο το κρανος και μπηκε μεσα στην μπλουζα :lol:.......θυμα και ο beach partakias zephyr 1 απο μελισσα καρφωμενη σαν μεταλλιο στο στηθος :lol:

Bitch παρακαλω.:evil:

Που το θυμηθηκες ρε, δεν σταματαγα γιατι θα χαναμε το καραβι στην βενετια.:rotflmao:

Zid
03/08/2009, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Τζιτζικια...

Γινεται να σωπασουν;

Ειναι επιβλαβες το τζι-τζι-τζι στην ακοη μας;

Μπορουν να αποβουν επικινδυνα κατω απο συνθηκες;


Για πειτε... Tο τζα-τζί - κι είναι σίγουρα !!!!!!!! Και για εμας και για τους γύρω μας
:alien:

Akatanomastos
03/08/2009, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Τζιτζικια...

Γινεται να σωπασουν;

Ειναι επιβλαβες το τζι-τζι-τζι στην ακοη μας;

Μπορουν να αποβουν επικινδυνα κατω απο συνθηκες;


Για πειτε...

το σιγουρο ειναι οτι οταν τα πιανεις σε κατουρανε :rotflmao: :rotflmao:

με ενα τοξικο κιτρινο κατουρο!!:bigcry: :rotflmao:

ακρως επικινδυνο:bigcry: :lol:

LARISEOS
03/08/2009, 19:13
σβουξ......αμα εχω εγω το φαρμακειο μαζι μου μην ανησυχεις καθολου σου λεω......!!!!!


εχω ενεσουλα μεσα και για φιδακια και στην χτυπω στο κολαρακι σου!

castoras
03/08/2009, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
σβουξ......αμα εχω εγω το φαρμακειο μαζι μου μην ανησυχεις καθολου σου λεω......!!!!!


εχω ενεσουλα μεσα και για φιδακια και στην χτυπω στο κολαρακι σου!

ΑΟΥΤΣ!!!:bigcry:

ΜΟΡΦΕΑΣ
03/08/2009, 19:38
Όπως είπε και ο TERENS, και γω φέτος στην Κέρκυρα που είμουν, είχα ένα μιτινγκ με ένα φίδι. το οποίο ήταν φαρδύ πλατύ στην μέση του δρόμου. Δεν ξέρω αν ακούει ή όχι, πάντως μόλις το είδα σε μια απόσταση περι των 3-4 μέτρων με την μοτ-τα, (μετά από στροφή) έκοψα, περίμενα λίγο και αυτό συνέχισε τον δρόμο του για τον αγρό . Ούτε χαιρετούρες, ούτε ξαφνικές κινήσεις, ούτε τίποτις. Απλώς περιμέναμε να περάσει.

Akatanomastos
03/08/2009, 19:46
για να σε πειραξει το φιδι, η πρεπει να το πατησεις, ή να περασεις απο πολυ κοντα του και να νιωσει οτι απειλειται..

Zid
03/08/2009, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
για να σε πειραξει το φιδι, η πρεπει να το πατησεις, ή να περασεις απο πολυ κοντα του και να νιωσει οτι απειλειται.. ναι και πάλι οι πιθανότητες ειναι λίγες....

chris_honda
03/08/2009, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πάρε αμάξι, και γράψτο στα @@ σου :wave2:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer:


Απ όσο ξέρω:

α. Τα φίδια φοβουντε περισσοτερο απο μας και την κάνουν ακουγωντας και μόνο πατημασιές

β. Οντως γλιστραει το δέρμα τους...ουτε σκάγι απο καραμπίνα δεν τα πιάνει...

γ. Το βλεπεις, πλακώνεσαι στις κόρνες...αν δεν φύγει...σταθερό,τιμόνι γκαζι,χώρις κλίσεις το μηχανάκι και αυτό ήταν (κατσε μισό δεν ξέρω τι πεζετε με την λεγόμενη σαιτα (ειδος φιδιου) λένε πως πεταει κανα μέτρο ύψος αν δεν κάνω λάθος...

dirtbird
04/08/2009, 05:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πάρε αμάξι, και γράψτο στα @@ σου :wave2:

Πάρε ΧΧ με διπλούς αντικραδασμικούς...:D :D :bigcry: :bigcry:

Gandalf dr685sm
04/08/2009, 08:17
όπως είπε και ο Terens μόνο η οχιά είναι και εκείνη η κόμπρα που ξέφυγε λέει στην εξοχή απο ενα φορτηγό που ήρθε απο Ινδία!!!:eyepop:

Γενικά τα φίδια στην Ελλάδα είναι μη δηλητηριώδη , αλλά με αρκετά επώδυνο δάγκωμα. Όντως το φίδι δεν επιτίθεται παρά μόνο αν αισθανθεί απειλή.

Στο μέρος που μένω έχω δεί καμιά δεκαριά δενδρογαλιές, μήκους εώς και 2 - 2,5 μέτρα... ναι μεν μπορεί να τρομάζουν εκείνους που δεν έχουν συνιθίσει αλλά ουσιαστικά είναι άκακα , αφού μόλις αντιληφθούν (ελάχιστα διά ακοής, πιο πολύ διά θερμοανιχνευτικής όρασης που διαθέτουν και απο τους κραδασμούς του εδάφους!!! )...εξαφανίζονται πολύ γρήγορα και δεν σας πειράζουν.

γενικά για τα τσιμπήματα-δαγκώματα απο σαύρες, αράχνες (ναι παίζει και αυτό), έντομα καλό είναι να έχετε κανά κιτ μαζί αν ταξιδεύετε. Σε δάγκωμα φιδιού υπάρχει ειδικό κιτ μάλιστα (εκτός απο δάγκωμα οχιάς που θέλει νοσοκομείο και ορό) για τέτοιες καταστάσεις.

περισσότερα για φιδάκια (ωπ... ο διαμαντής)... στο

http://www.kynigos.net.gr/dkose/actions/symvoules/dagkoma.html

Gandalf

MILTOS1976
04/08/2009, 08:18
πριν μερικα χρονια σε ενα επαρχιακο δρομο ειμαστε 2 μοτο με τις γυναικες επανω.μπροστα μας ενα φιδι περι το 1μετρο.ο εξυπνος ο κολητος κρινει σωστο να αναπτυξει ταχυτητα και να το πατησει.λεω εξυπνος γιατι οπως το παταει το μαζευει η πισο ροδα του και το πεταει πανω απο τη μασκα της μηχανης μου.μου εφυγε η μαγκια και μου ξαναρθε.το φιδι ενοειται πως δεν επαθε τιποτα,εγω παρα λιγο να γκρεμοτσακιστω απο τον μ@μ@κα..αφηστε τα λοιπον να πανε στην δουλεια τους κι εμεις στη δικη μας.ο δρομος ειναι για ολους :beer:

byron
04/08/2009, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από MILTOS1976
οπως το παταει το μαζευει η πισο ροδα του και το πεταει πανω απο τη μασκα της μηχανης μου.μου εφυγε η μαγκια και μου ξαναρθε.το φιδι ενοειται πως δεν επαθε τιποτα,εγω παρα λιγο να γκρεμοτσακιστω απο τον μ@μ@κα.

:a53: :a53:

και δεν τον :a021: τον killer ?

irinia
04/08/2009, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
όπως είπε και ο Terens μόνο η οχιά είναι και εκείνη η κόμπρα που ξέφυγε λέει στην εξοχή απο ενα φορτηγό που ήρθε απο Ινδία!!!:eyepop:

Γενικά τα φίδια στην Ελλάδα είναι μη δηλητηριώδη , αλλά με αρκετά επώδυνο δάγκωμα. Όντως το φίδι δεν επιτίθεται παρά μόνο αν αισθανθεί απειλή.

Στο μέρος που μένω έχω δεί καμιά δεκαριά δενδρογαλιές, μήκους εώς και 2 - 2,5 μέτρα... ναι μεν μπορεί να τρομάζουν εκείνους που δεν έχουν συνιθίσει αλλά ουσιαστικά είναι άκακα , αφού μόλις αντιληφθούν (ελάχιστα διά ακοής, πιο πολύ διά θερμοανιχνευτικής όρασης που διαθέτουν και απο τους κραδασμούς του εδάφους!!! )...εξαφανίζονται πολύ γρήγορα και δεν σας πειράζουν.

γενικά για τα τσιμπήματα-δαγκώματα απο σαύρες, αράχνες (ναι παίζει και αυτό), έντομα καλό είναι να έχετε κανά κιτ μαζί αν ταξιδεύετε. Σε δάγκωμα φιδιού υπάρχει ειδικό κιτ μάλιστα (εκτός απο δάγκωμα οχιάς που θέλει νοσοκομείο και ορό) για τέτοιες καταστάσεις.

περισσότερα για φιδάκια (ωπ... ο διαμαντής)... στο

http://www.kynigos.net.gr/dkose/actions/symvoules/dagkoma.html

Gandalf


ΡΕ ΣΥ Η ΔΕΝΔΡΟΓΑΛΙΑ..............


Μπορεί νάναι ή ίδια...........αύτές είναι κατοικίδια καί καθαρίζουν τό χώρο καί άπό
τά ποντικάκια,άρουραίους κ.λ.π....
ΕΝΤΕΛΩΣ...........μά έντελώς άκακα ζώα,πέτ πού λένε....!!!



:wave2:

Herpetofauna.gr
05/10/2009, 17:40
Καλησπέρα.
Επειδή πολλά ακούγονται και βλέπω ότι και πολλά γράφονται για τα φίδια, πολλά από τα οποία δεν ισχύουν, μπορείτε να λύσετε όλες τις απορίες σας στην παρακάτω ισοτσελίδα:
http://www.herpetofauna.gr/
Είναι μη κερδοσκοπική σελίδα, καθαρά για την ενημέρωση του κόσμου ;)

tifoefs
05/10/2009, 18:04
Αμαν πια ρε σεις !! Απλα κοβεις ταχυτητα και το αποφευγεις !!

Αλλα αν φοβαστε σταματατε και περιμενετε να περασει !

Αποχτατε ετσι και επαφη με τη φυση.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sergiosm
05/10/2009, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
απ'οσο ξερω ολα τα φιδια φοβουνται πολυ περισσοτερο απο εμας οποτε αν αντιληφθουν το οτιδηποτε να τα πλησιαζει απλα το βαζουν στα ποδια...εεε...στο συρσιμο εννοουσα...:rotflmao: :rotflmao:


το κακό με τον φόβο όμως είναι ότι πολύ συχνά η μόνη τους άμυνα είναι η ΕΠΙΘΕΣΗ,

οπότε τότε αν σε πετύχει έχεις θέμα.

Και δηλητηριώδες να μην είναι, μπορείς να πέσεις από την τρομάρα που θας πάρεις...

antonis_fr4
05/10/2009, 18:40
το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να σταματήσεις και να το πιάσεις.Αν φοβάσαι μπορείς να πάρεις τηλ τον αδερφό μου που είναι πορωμένος με αυτά!Θυμάμαι πιο μικροί πγαίναμε βόλτα με τα παπάκια τότε και εκεί που πηγαίναμε βλέπουμε ένα φίδι αραχτό στην άκρη του δρόμου.Βλέπω λοιπόν ξαφνικά τον αδερφό μου να πετάει το παπί και να κάνει μλποζον σαν τον ελευθερόπουλο για να πίασει τον όφι και να το βάζει στο τσαντάκι μέσης.Έμεινα μαλάκας!!!

Επίσης το φίδι σε σώνει και από τους μπάτσους!Είχε,ο αδερφός μου πάλι,ένα φίδι στο τσαντάκι του και μας σταματάνε τα ΤΑΕ σε ένα χωματόδρομο, στον άλμυρο στο γάζι για όσους είναι απο Ηράκλειο κ ξέρουνε,και λέει άνοιξε το τσαντάκι,ο μπάτσος έκλασε μέντες μόλις είδε το φίδι μέσα κ λέει φύγετε αμέσως και μην σας ξαναδώ!χαχαχαχαχαχαα

h_m_akis
05/10/2009, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Πάρε ΧΧ με διπλούς αντικραδασμικούς...:D :D :bigcry: :bigcry:


:a013:

παντως εγω πετυχα ενα το μαιο καπου επαρχιακα κοντα στη λαρισα μεσα στο δρομο και επειδη δεν προλαβαινα φρενα απλα ανοιξα το γκαζι για να το περασω απο πανω............το γαμηδι για ποτε λακισε δεν φανταζεστε!!!!!

α...και μην τρομαζετε ΔΕΝ γλυστραει καθολου ευκολα η μηχανη σε τετοιες περιπτωσεις οπως ειπε και ενας φιλος παραπανω...ουτε με φιδια ουτε με γατες ουτε και με αλεπουδες :winka: :rotflmao: :rotflmao:

faraway
05/10/2009, 19:22
.....άμα είναι σαν και αυτό ...λιώστω το γ@μ@μ@νο!!!!


176442

faraway
05/10/2009, 19:22
...άμα όμως είναι σαν και αυτό ....κάνε τον Αμερικάνο στρίψε και γύρνα πίσω ....χαχαχα


176443

konsttanttinos
05/10/2009, 20:05
Να κοψεις για να διασχισει τον δρομο.Οιπ εζοι εχουν προτεραιοτητα.:smokin:

christostr
05/10/2009, 21:11
Εγώ πάντως οχιά την πάτησα με το άφρικα και... τίποτα. Ο φόδις έφυγε... το ίδιο και γω!!:winka: