PDA

View Full Version : Ρουλεμάν τροχού και λακούβα



peter86
04/08/2009, 00:38
Η γκαντεμιά μου για αυτό το καλοκαίρι καλα κρατεί.....
Τα φώτα σας για άλλη μία φόρα.....

Μπορεί τα ρουλεμάν (μπροστινού για την περίπτωση μου) τροχού να έπαθε ζημιά από όντως "μεγάλη" πτώση σε λακούβα??? Να σημειωθεί ότι ήμουν δικάβαλος και φουλ φόρτωμενος με μπαγκάζια και "έπεσα" και με αρκετά χλμ.....

Απτην λακούβα και μετά, αισθανόμαι ένα μικρό τρέμουλο στο τιμόνι κατά τη διαδικασία του φρεναρίσματος, κυρίως στην αρχική διαδρομή της μανέτας....

Στο εξουσιοδοτημένο που πήγα σήμερα (τον οποίο και τον εμπιστεύομαι αρκετά μπορώ να πω...) αφού έλεγξε το μπροστινό, μου είπε για ρουλεμάν τροχού, και όχι για στραβωμένη ζάντα όπως πίστευα εγώ...

Τα φώτα σας και πάλι, καθώς το φετινό καλοκαίρι δε με πολύ πάει...

Υ.Γ. η μηχανή πάντως απίστευτη σε όλα, είμαι υπερ-υπερ-υπερευχαριστημένος από την απόδοση της!!!!
Οι δικές μου μαλακίες όμως της κάνουν κακο!!!!!!!

pektis
04/08/2009, 13:08
Να κοιτάξεις αν π.χ. με 60 χλμ. & ελεύθερο τιμόνι, τρέμει.Αν το κάνει, θέλει ζυγοστάθμιση. Τώρα για την ζάντα τι να σου πω..δεν νομίζω ότι στραβώνουν & τόσο εύκολα!:)

peter86
04/08/2009, 15:09
Όταν αφήνω το τιμόνι σε αυτά περίπου τα χλμ. έχω ένα τρέμουλο (το είχα και πριν την λακούβα) λόγω μπαγκαζιέρας. Αν και να σου πω την αλήθεια δε δοκίμασα να την οδηγήσω χωρίς την μπαγκαζιέρα μετά την λακούβα..... Λες???? Θα το δοκιμάσω...
Thanks!!!

nassosxlvbros
04/08/2009, 15:45
Με κάποιο φίλο σου βοηθό σηκώνεις το τροχό στον αέρα και γυρνώντας τον παρατηρείς για σωστή κίνηση/περιστροφή....οτιδήποτε "σκάλωμα"ή παράξενος ήχος είναι κάτι κακό (που φτιάχνεται βέβαια...κοιτάς ακόμα και αν απλά το αντίβατο της ζυγοστάθμισης υπάρχει και δεν έχει εξαφανιστεί από το κοπάνημα στη λακούβα...
Επίσης με τον τροχό πάντα στον αέρα ελέγχεις αν έχει τζόγο ο τροχός...(άρα ρουλεμάν...) συνεχίζεις και με τις δισκόπλακες...αφού κάνεις όλα αυτά μας λες αποτελέσματα...:wave2:

amyroukai
06/08/2009, 09:31
Φτου ρε φίλε, έλεος πια... Μου θύμισες τη λακκούβα που σκάσαμε με την Vegas στην Λάρισας-Καρδίτσας εκεί που είναι οι γραμμές του τραίνου, τερμάτισε το μπροστινό, βρηκε το σταντ, τερμάτισε το πίσω, μιά ομορφιά σκέτη... Πιστεύω έχει πολύ πιο ευαίσθητα κομμάτια το μπροστινό από το ρουλεμάν του τροχού για να χαλάσουν. Ρουλεμάν λαιμού για παράδειγμα που λόγω θέσης του ασκούνται πολύ μεγαλύτερες δυνάμεις (και λόγω κακής φήμης της Suzuki στην ποιότητα του συγκεκριμένου ανταλλακτικού), μπορεί να πάρει κανένα καλάμι, πολλά μπορεί να χαλάσουν πριν το ρουλεμάν τροχού. Το τρέμουλο με τη βαλίτσα και τον αέρα των τελευταίων ημερών δεν το θεωρώ και τόσο ακριβές σημάδι, και το δικό μου έτσι κάνει.

peter86
06/08/2009, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Φτου ρε φίλε, έλεος πια... Μου θύμισες τη λακκούβα που σκάσαμε με την Vegas στην Λάρισας-Καρδίτσας εκεί που είναι οι γραμμές του τραίνου, τερμάτισε το μπροστινό, βρηκε το σταντ, τερμάτισε το πίσω, μιά ομορφιά σκέτη... Πιστεύω έχει πολύ πιο ευαίσθητα κομμάτια το μπροστινό από το ρουλεμάν του τροχού για να χαλάσουν. Ρουλεμάν λαιμού για παράδειγμα που λόγω θέσης του ασκούνται πολύ μεγαλύτερες δυνάμεις (και λόγω κακής φήμης της Suzuki στην ποιότητα του συγκεκριμένου ανταλλακτικού), μπορεί να πάρει κανένα καλάμι, πολλά μπορεί να χαλάσουν πριν το ρουλεμάν τροχού. Το τρέμουλο με τη βαλίτσα και τον αέρα των τελευταίων ημερών δεν το θεωρώ και τόσο ακριβές σημάδι, και το δικό μου έτσι κάνει.

Σε αυτή τη γαμ......η λακούβα έπεσα και γω...!!!!!!!!!!!Νομίζω ότι θα έχει πέσει πολύ κόσμος σε αυτό το σημείο....

Τελικά οδήγησα τη μηχανή χώρίς τη βαλίτσα και δεν είχα το παραμικρό τρέμουλο στο τιμόνι, παρα μόνο όταν φρενάρω από αρκετά χλμ. και ειδικότερα στην αρχή της διαδρομής της μανέτας.....
Με οδηγεί κάπου αυτό???

Τώρα όσον αφορά τον έλεγχο στον μπροστινό σύστημα, στο μόνο στο οποίο κατέληξα, είναι στο ότι με φρεναρισμένο τροχό, έχω ένα μικρό λασκάρισμα προς τα δεξιά και αριστερά........

amyroukai
07/08/2009, 08:54
Κοίτα, ένα μικρό "τρέμουλο" αφού ζεσταίνονται οι δίσκοι και διαστέλλονται είναι λογικό να υπάρχει, άσε που οι δίσκοι από λακκούβα δεν χτυπάνε. Αν αφήσεις το τιμόνι, πάει ευθεία, κανονικά; Τι να σου πω... Αν δεν νιώθεις τη μοτοσικλέτα χάλια, τότε για εμένα δεν αξίζει το περαιτέρω ψάξιμο γιατί όπου και να πας, θα σου αλλάξουν το σύμπαν για να βγάλουν και το κατιτίς τους καλοκαιριάτικα χωρίς να είναι σίγουρο ότι έχει πρόβλημα η μοτοσικλέτα. Αν είναι κάτι σοβαρό, θα το καταλάβεις στην οδήγηση. Και μέχρι στιγμής, δεν έχεις νιώσει κάτι πραγματικά κακό.