PDA

View Full Version : πολλαπλασιαστής



stefanos
04/08/2009, 07:41
Να υποθέσουμε λοιπόν οτι υπάρχει ένα κύκλωμα που περιλαμβάνει πολλαπλαστή πλατίνες ένα πυκνωτή παράλληλα και μια μπαταρία 6V χοντρικά αλλά όχι μακριά απο την πραγματικότητα.
Το κύκλωμα αυτό δουλεύει μιά χαρά (οχι απαραίτητα και το μηχανάκι :p αυτό θα το εξατάσω αργότερα).
Απουσία λοιπόν μπαταρίας για τις ανάγκες των δοκιμών και των ρυθμίσεων πλατινών-αβανς το ρόλο της μπαταρίας τον έπαιξε ο φορτιστής μου.
Αφού λοιπόν τελειώσανε οι ρυθμίσεις έπεσε η μανιβελιά βγήκε σπίθα απο το μπουζί ταίστηκε με κουταλάκι το καρμπυρατέρ και ο κινητήρας έβηξε μετά απο χρόνια, παρατήρησα στο όργανο του φορτιστή ότι το κύκλωμα τραβάει 6Α με σβηστό κινητήρα πάντα.
Μπήκα λοιπόν σε μια διαδικασία ψαξίματος, για τον έλεγχο των επί μέρους συσκευών ωστε να δώ εάν μια τέτοια καταναλωση είναι λογική.
Υποθέτοντας λοιπόν οτι οι πλατίνες δεν καταναλώνουν τίποτα μένει ο πυκνωτής (λογικά τίποτα και αυτός) και ο παλλαπλασιαστής.
Εκεί έπεσα σε τέλμα γιατί απλά ούτε το manual ούτε το haynes αναφέρουν τίποτα για έλεγχο - δοκιμές πυκνωτή -πολλαπλασιαστή, ούτε υπάρχουν τεχνικά χαρακτηριστικά.
Δεν θα χάσω τον ύπνο μου βέβαια εάν τα παρατήσω έτσι, αλλά κάπως έτσι μένεις με την μπύρα στο χέρι να αγναντεύεις ένα μονταρισμένο μηχανάκι που έχεις τσεκάρει τα πάντα αλλά αυτό δεν δουλεύει.
Εάν κάποιος λοιπόν ξέρει κάτι γι αυτές τις συσκευές του σατανά.
:wave2:

OldMan
04/08/2009, 12:29
Κάτσε ρε Πατέρα να σε πιάσουμε, να 'ούμ' ...

ΕννοΑς ότι το πρωτεύον του πολλαπλασιαστή "τραβάει" 6 Amperes "στον αέρα" ..??? :confused:

(με 36 Watts ωμική κατανάλωση καλύτερα να τον έχεις τον χειμώνα για σόμπα ...) :look:

Lio
04/08/2009, 12:40
Αφου έχει σπινθήρα τι σκάς?

Αν η απορία σου είναι για τα 6Α που τραβάει το κύκλωμα χωρίς να δουλευει φαινομενικά, είναι φυσιολογικό (οταν οι πλατίνες ειναι κλειστές).
Αν βρείς ενα σχεδιάκι κυκλώματος ανάφλεξης με πλατίνες και μπαταρία (ακόμη και απο παλιο αυτοκίνητο κάνει, τα ίδια ήταν όλα τότες) εύκολα θα καταλάβεις το γιατί:
Το κύκλωμα είναι: +μπαταριας-διακόπτης-τύλιγμα χαμηλής τάσης (ΧΤ) πολλαπλασιαστή- πλατίνες-γείωση (-μπαταρίας).
Το τύλιγμα ΧΤ του πολλαπλασιαστή διαρρέεται απο ρεύμα (τα 6Α, που σημαίνει αντίσταση πρωτεύοντος 1Ω, καλή φαίνεται) όταν οι πλατίνες είναι κλειστές (γιαυτό και δεν πρέπει να αφήνουμε το διακόπτη στο on για πολλή ώρα οταν το μοτέρ είναι σβυστό).
Τη στιγμή που θέλουμε το σπινθήρα, οι πλατίνες ανοίγουν και το ρεύμα κόβεται, το μαγνητικό πεδίο μεσα στον πολλαπλασιαστή αλλάζει και επάγει ενα ρεύμα στο δευτερευον τύλιγμα υψηλής τάσης (ΥΤ) που πάει στο μπουζί.
Ο πυκνωτής συνδέεται παράλληλα με τις πλατίνες και κάνει δυο δουλειές: πρώτον περιορίζει το σπινθηρισμό στις πλατίνες και δεύτερον με κάποιο τρόπο (κύκλωμα LC κλπ) ενισχύει την υψηλή τάση.
Ο πυκνωτής μπορεί να ελεγχθεί χονδροειδώς εύκολα με ενα ωμόμετρο (κατα προτίμηση αναλογικό). Μόλις συνθεθεί δείχνει χαμηλή αντίσταση επειδή ρεύμα απο τη μπαταρία του οργάνου αρχίζει να φορτίζει τον πυκνωτή. Οσο ο πυκνωτής φορτίζεται, το ρεύμα μειώνεται και όταν φορτιστεί πλήρως, το ρεύμα σταματά (το όργανο δείχνει άπειρη αντίσταση). Αν το ρεύμα δεν σταματήσει (το όργανο δείχνει συνεχώς κάποια αντίσταση) τότε ο πυκνωτής εχει διαρροή και είναι για πέταμα...

OldMan
04/08/2009, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Ο πυκνωτής... με κάποιο τρόπο (κύκλωμα LC κλπ) ενισχύει την υψηλή τάση
Μάλλον βοηθάει στον γρήγορο "μηδενισμό" της χαμηλής (ώστε να μπορέσει ο επόμενος παλμός να "μεγιστοποιηθεί" γρήγορα...) :wave2:

stefanos
04/08/2009, 13:38
Ευχαριστώ πολύ παιδιά.
:beer:

stefanos
24/08/2009, 10:11
Ξέρω καίγεστε απο ενδιαφέρον,:p
οπότε θεωρώ καθήκον μου να σας ενημερώσω οτι:
το παρακάτω κιτάκι καταργεί τον πυκνωτή και ξεφορτώνει τις πλατίνες απο το πολύ δύσκολο έργο τους, και πιθανόν και τους ιδιοκτήτες απο τις συχνές αλλαγές - ρυθμίσεις?:rolleyes:
Με μια μικρή μετατροπή δουλεψε και σε 6V.
Τώρα βέβαια για πόσο θα συνεχίσει να δουλεύει δεν ξέρω.
http://www.velleman.eu/be/en/product/view/?id=8946




















:wave2: