PDA

View Full Version : Πρόβλημα στο σασμάν???



Μak
04/08/2009, 13:20
Έχει συμβεί σε κανέναν σας σε αλλαγή από 4η σε 5η, ή από 5η σε 6η(ή σε οπιαδήποτε άλλη αλλαγή εκτός από 1η σε 2α), κατά την μετάβαση στην επόμενη ταχύτητα να μην μπαίνει η ταχύτητα άμεσα όπως θα έπρεπε (έχοντας κάνει όλη τη διαδικασία αλλαγής ταχύτητας, πάτημα συμπλέκτη - αλλαγή - άφημα συμπλέκτη) και να είναι σαν να κινείσαι με νεκρά!!:eyepop: (η δυσλειτουργία συνοδεύεται και από χαρακτηριστικό άσχημο μηχανικό ήχο). Στο επόμενο δευτερόλεπτο και με αφημένο τον συμπλέκτη φυσικά είτε μπαίνει μόνη της:eyepop: είτε συμπλεκτάρω εγώ και την βάζω(αν προλάβω και δεν μπει μόνη της)...:confused:

Η μοτοσικλέτα μου έχει 5500κμ και τα λάδια που χρησιμοποιώ είναι τα Castrol Power 1 Racing συνθετικά 10w40. Βρίσκονται στον κινητήρα ένα μήνα και έχω κάνει 2500κμ με αυτά. Το φαινόμενο έχει παρουσιαστεί σύνολο 6-7 φορές στο διάστημα των 5500κμ που έχω τη μηχανή. Η ίδια δυσλειτουργία είχε εμφανιστεί και με τα προηγούμενα λάδια που φορούσα, Castrol Actevo Xtra 10w40 ημισυνθετικά τα οποία κράτησα 3000κμ.

Δεν ξέρω αν το πρόβλημα οφείλεται σε δικό μου λάθος χειρισμό (να θέλει π.χ περισσότερη δύναμη το πεντάλ του σασμάν) γιατί η αλήθεια είναι ότι είμαι λίγο "μαλακός" στις αλλαγές μου. Θα ήθελα όμως εδώ να σημειώσω, πως στην προηγούμενη μοτοσικλέτα μου δεν μου είχε παρουσιαστεί ποτέ κάτι τέτοιο.

Παρακαλώ τα φώτα σας!
:a4:

Viking
04/08/2009, 13:37
Δε μου έχει συμβεί ποτέ στο VFR μου. Συνέβη 1-2 φορές στο 12άρι που είχα και η λύση ήταν οι πιο αποφασιστικές αλλαγές. Δοκίμασε μεγαλύτερη πίεση στο πεντάλ :beer:

Μak
05/08/2009, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
Δε μου έχει συμβεί ποτέ στο VFR μου. Συνέβη 1-2 φορές στο 12άρι που είχα και η λύση ήταν οι πιο αποφασιστικές αλλαγές. Δοκίμασε μεγαλύτερη πίεση στο πεντάλ :beer:

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!:)

Η παραπάνω δυσλειτουργία παρουσιάστηκε μόνο σε κάποιες περιπτώσεις με σχετικά χαμηλές στροφές, μεγάλη σχέση (5η-6η) σε συνδιασμό με "χαλαρή" αλλαγή. Δηλαδή πρόκειται για συνδιασμό παραγόντων που απ'ότι φαίνεται αντενδείκνυνται για τη χρήση και τη φιλοσοφία του συστήματος σασμάν - κινητήρας της VFR. Όταν "στροφάρω" λίγο παραπάνω και κάνω πιο γρήγορη αλλαγή η σαφήνεια του σασμάν είναι υπεράνω κριτικής. Απλά επειδή η μηχανή έχει αρκετή ροπή καμιά φορά επιλέγω να αλλάζω "χαμηλά" και τις μεγάλες σχέσεις αλλά αυτό δεν φαίνεται να πολυαρέσει στο σασμάν.

Ρωτώντας τον μηχανικό μου και παίρνοντας γνώμες από ανθρώπους με παρόμοιας φιλοσοφίας μοτοσικλέτες κατέληξα ότι όντως συμβαίνει και δεν πρόκειται για πρόβλημα οπότε όλα καλά από ότι φαίνεται.

:beer:

hornet
13/08/2009, 14:43
στα 5500 χλμ δεν εχει στρωσει καλα ακομα το σασμαν αλλα γενικοτερα το vfr εχει σκληρο κιβωτιο και κανει θορυβο αλλα θελει και αποφασιστικες αλλαγες..με τον καιρο και τα χλμ θα μαλακωσει λιγο και θα στρωσεις και εσυ.....:D