PDA

View Full Version : Zzr 1100 C1 , ποσο καιει το δικο σας;



eXJey
05/08/2009, 00:31
Του αδερφου μου το ZZR 1100 C1 που το εχει περασει απο χιλιους δυο μαστορους οσον αφορα την συντηρηση των καρμπυρατερ (τακτικη συντηρηση) καιει περιπου 8 λιτρα στα 100 χιλιομετρα ενω η ρεζερβα αναβει περιπου στα 170 χιλιομετρα. Μιλαμε για ταξιδι με μεσο ορο τα 160km/h.

Το δικο μου , ολοιδιο αλλου χρωματος , δεν τολμω να το παω σε μαστορα γιατι η καταναλωση του ειναι τρομακτικα μικρη σε βαθμο να προβληματιζει: με 8 λιτρα (ιδια ποσοτητα δηλαδη με του αδερφου μου) κανω περιπου 160 km. Δηλαδη με 10 λιτρα στρογγυλα περιπου 180+ χιλιομετρα ταξιδιου με την προαναφερθεισα ταχυτητα. Αυτο συνεπαγεται περιπου 350+ km αυτονομια με 160 km / h στο κοντερ σε ταξιδι. Απιστευτο ή συμβαινει και σε αλλους και ειναι φυσιολογικο; Αν ρωτησετε για επιδοσεις κανονικες και εντυπωσιακες για ZZR, αδιαπραγματευτο. Τα παραπανω φυσικα δεν θα ισχυουν για ταχυτητες κοντα στα 200 ή μεγαλυτερες, δεν το εχω δοκιμασει και δεν γνωριζω, ασε που το ταξιδι σε τετοιες ταχυτητες ειναι ενοχλητικο και χανει την οδηγικη απολαυση που υποτιθεται οτι πρεπει να εχει.

Πολυ θα ηθελα να μου πειτε δικες σας καταναλωσεις. Εντος πολης δεν εχει νοημα, προσωπικα το αποφευγω για κινηση στην κυκλοφορια των φαναριων γιατι ανεβαζει και θερμοκρασια και μου προκαλει ιλιγκο. Προτιμω τους ανοιχτους δρομους...

Η αυτονομια των 350Km που αναφερω ειναι θεωρητικη, δεν εχω εξαντλησει ποτε το ρεζερβουαρ. Τα νουμερα βγηκαν απλα κανοντας 100 km με γεματο ντεποζιτο και γεμιζοντας το. Τα χρηματα (λιτρα) που εδωσα δινουν την εντυπωσιακη αυτη χαμηλη καταναλωση σε Αμολυβδη 95.