PDA

View Full Version : Γ@μώ την τύχη μου πρωί-πρωί



kalogeros
05/08/2009, 08:56
Αγαπητοί συμφορουμίτες χρειάζομαι επειγόντως τα φώτα σας γιατί η μέρα μου δεν ξεκίνησε καθόλου καλά.
Ξεκινάω το πρωί με την V-Strom από το σπίτι για τη δουλειά, αλλά λέω να κάνω μία στάση στην κοπέλα μου για να της πω μια καλημέρα. Σβήνω την μηχανή, κατεβάζω τον πλαγιοστάτη, αλλά ο πλαγιοστάτης δεν πατάει καλά και η μηχανή πέφτει.:bigcry: :bigcry: :bigcry: Όσο μπόρεσα την κράτησα για να μην πέσει με δύναμη. Αφού την σήκωσα, πάω να βάλω μπρος, αλλά τίποτα. Η μίζα δεν ανταποκρίνεται. Ενώ όλη μηχανή παίρνει ρεύμα κανονικά, η μίζα είναι σαν να μην υπάρχει. Επειδή έπρεπε να πάω στην δουλειά και είχα ήδη αργίσει την σπρόχνω στην κατηφόρα και παίρνει μπρος. Έρχομαι στην δουλειά, την σβήνω και λέω να ξαναδοκιμάσω να την βάλω μπρος, αλλά και πάλι τίποτα.
Τι μπορεί να έπαθε ρε παιδιά πρωί-πρωί η μηχανή μου; Βοηθήστε με λίγο γιατί η μέρα μου δεν ξεκίνησε καθόλου καλά.

dirtbird
05/08/2009, 08:58
Έκλεισες-άνοιξες διακόπτη ή όπως ήταν (με ανοιχτό διακόπτη) προσπάθησες να βάλεις μπροστά? :confused:

edit: άκυρη η ερώτηση, το ξαναδιάβασα....

makis206
05/08/2009, 09:00
Τα καλωδιάκια κάτω απ'τη μανέτα του συμπλέκτη !:D

toyar
05/08/2009, 09:01
Μήπως με το πέσιμο την άκουσε ο διακόπτης της μανέτας του συμπλέκτη που κόβει τη μίζα;

kalogeros
05/08/2009, 09:03
Της έριξα μια βιαστική ματιά όταν την σήκωσα, αλλά δεν είδα κάτι το ανησυχητικό. Λέω να την πάω τώρα σε ένα συνεργείο που είναι εδώ κοντά να δώ τι θα μου πει.

dirtbird
05/08/2009, 09:10
Επειδή το πρόβλημα σου -εάν δεν έχει σπάσει κάτι από τους διακόπτες στο τιμόνι- είναι ηλεκτρονικό και σχετίζεται με το ψεκασμό , να την πας σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο με διαγνωστικό.

Οι μοτό με injection, διαθέτουν αισθητήρα πτώσης ο οποίος από μία τιμή κλίσης και μετά, διακόπτει τον ψεκασμό. Ίσως η μοτό σου έχει κάποια ειδική ρουτίνα και παρότι πήρε μπροστά (δλδ. τα μπεκ ψεκάζουν) συνεχίζει να υπάρχει κάποιο θέμα με την μίζα.

nassosxlvbros
05/08/2009, 09:23
επίσης κοιτάς και το διακόπτη στο πλάγιο στάντ...:)

Λεωνίδας
06/08/2009, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
Μήπως με το πέσιμο την άκουσε ο διακόπτης της μανέτας του συμπλέκτη που κόβει τη μίζα; +1

makis206
06/08/2009, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
+1

Κάτι θα ξέρεις εσύ...:D

:a01:

Λεωνίδας
06/08/2009, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Κάτι θα ξέρεις εσύ...:D

:a01: το 'χω πάθει :mad:

makis206
06/08/2009, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
το 'χω πάθει :mad:

Εσένα στο προκαλέσανε κάτι ρεμάλια :lol:

panagis83
06/08/2009, 10:08
Το V-Storm δεν εχει ενα διακοπτη καυσιμου καπου στη σελα, κατω απο τη σελα .. Δεν γνωριζω καλα επι του θεματος απο μια εμπειρια που μου εχει πει φιλος! ισως να λεω και μπαρουφα! μη παρεξηγηθω! :beer:

chr1s_86
06/08/2009, 12:01
Δες τα διακοπτάκια και τα καλώδια τους στο σταντ και στο συμπλέκτη όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω... αφού πήρε μπροστά είναι λίγες οι πιθανότητες να έχει πρόβλημα στα ηλεκτρικά... :)

kalogeros
06/08/2009, 12:50
Παιδια σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον που δείξατε.
Το πρόβλημα λύθηκε. Από την πτώση είχε βγεί από την θέση του το καλώδιο που είναι κάτω από τον συμπλέκτη. Το ξανατοποθέτησα και όλα είναι τέλεια.

argy_kap
06/08/2009, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalogeros
Παιδια σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον που δείξατε.
Το πρόβλημα λύθηκε. Από την πτώση είχε βγεί από την θέση του το καλώδιο που είναι κάτω από τον συμπλέκτη. Το ξανατοποθέτησα και όλα είναι τέλεια.

99 στις 100 φορές αυτό είναι....μήπως να γίνει sticky?

όλο και κάποιος την πατάει οπότε καλό θα ήταν να γίνει κατι του στυλ "πιθανά προβλήματα v-strom"

makis206
06/08/2009, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalogeros
Παιδια σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον που δείξατε.
Το πρόβλημα λύθηκε. Από την πτώση είχε βγεί από την θέση του το καλώδιο που είναι κάτω από τον συμπλέκτη. Το ξανατοποθέτησα και όλα είναι τέλεια.

Συνεπώς, απ'το 3ο ποστ και μετά όλο το θρεντ είναι καθαρό σπαμ...!:a46: :a54: :a51: :lol: