PDA

View Full Version : Ελαστικά για αθλητικούς χοντρούς τύπους (fjr1300)



gispy
05/08/2009, 11:05
Καλημέρα!

Ενδιαφέρομαι για προτάσεις ελαστικών για το τερατάκι μου! Είναι τα πρώτα που θα του αλλάξω και θέλω να πάρω ιδέες γιατί τόσο βαριά μηχανή δεν είχα ξανά. Αυτή τη στιγμή φοράω τα BT021 και έχω κάνει 13500 ταξιδιάρικα χιλιόμετρα όπου για πρώτη φορά σε μηχανάκι βλέπω να λιώνω αφάνταστα το μπροστινό λάστιχο σε σχέση με το πίσω....Αν δεν είχα φάει το μπροστινό τόσο, όπου έχει χαθεί στο κέντρο το αυλάκι θα τα κράταγα για λίγα χιλιόμετρα ακόμα....

Από πλευράς ποιότητας πραγματικά έχω μείνει ικανοποιημένος αρκετά γιατί μου κράταγε το τέρας μου (267Kg στεγνό!!! + 90Kg εγώ +....) μια χαρά στον δρόμο αλλά έτσι που έγινε το μπροστά δεν το σκέφτομαι να το κρατάω άλλο...

Παρεπιπτώντος με νοιάζει περισσότερο το Touring παρά το Sport... χωρίς να σημαίνει οτι δεν με γαργαλάει το δεξί μου χέρι με το που ανεβαίνω πάνω....

...βοηθήστε τον αόματο...:wave2:

gispy
05/08/2009, 12:49
Φίλε το βρήκα φανταστικό το λαστιχάκι και μίλησα και με τον άνθρωπο που την αγόρασα (2ride) και μου είπε ...βάλε τα ίδια πολύ καλό λάστιχο για την συγκεκριμένη....
Με λίγα λόγια το βλέπω σχεδόν σίγουρο να τα ξαναβάζω...λέω μόνο μην υπάρχει κάποιος που εχει καλύτερη εικόνα....

Αλήθεια το μπροστινό σου εσένα ελιωσε πιο γρήγορα και σένα...;

zephyr1
05/08/2009, 12:52
Μαλλον για το συγκεκριμενο μηχανακι θα ειναι καλα γιατι σε tdm και fazer 1000 που τα δοκιμασαμε ,τα βγαλαμε πολυ πριν τελειωσουν.
Αψυχολογητο λαστιχο.:alien:

gispy
05/08/2009, 13:35
Για τα Pirelli Angel τι άποψη έχετε;

Θυμίζω οτι το "μωρό" μου είναι αρκετά βαρύ και με νοιάζει περισσότερο το Touring παρά το sport....(60-40) ?????

Themis_81
06/08/2009, 00:21
Μπορεις να βαλεις και τα Ζ6 Ιnteract Metzeller ... :beer:
Πολυ καλο λαστιχο με λιγο πιο σπορ καταβολες απο το 21 νομιζω αλλα αντιστοιχα ανθεκτικα
για τσεκαρε το :wave2:

kokkinos1
07/08/2009, 17:25
για μενα βαλε τα ιδια τρομερα λαστιχα και σε εμενα εκανε εντυπωση οτι εφαγε το εμπρος γρηγορα αλλα δεν με πουλησε πουθενα, το metzeler το ειχα κι αυτο αλλα το απλο, καλο κι εκεινο αλλα για μενα ενα κλικ πανω το βτ021.αλλο που μου αρεσε κι εχει και χιλιομετρικη αποδοση ειναι το diaplo strada αλλα τα χιλιομετρα που εβγαλε ειναι ηδη πολλα τοσα δεν βγαζει το δικο μου ποτε με κανενα λαστιχο που ειναι και λιγο πιο μικρο .
αυτα απο εμενα το θεμα λαστιχο εχει τους προβληματισμους του απο οτι εχω καταλαβει.:sun: :beer: :beer: :beer: :beer:

gispy
17/08/2009, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkinos1
για μενα βαλε τα ιδια τρομερα λαστιχα και σε εμενα εκανε εντυπωση οτι εφαγε το εμπρος γρηγορα αλλα δεν με πουλησε πουθενα, το metzeler το ειχα κι αυτο αλλα το απλο, καλο κι εκεινο αλλα για μενα ενα κλικ πανω το βτ021.αλλο που μου αρεσε κι εχει και χιλιομετρικη αποδοση ειναι το diaplo strada αλλα τα χιλιομετρα που εβγαλε ειναι ηδη πολλα τοσα δεν βγαζει το δικο μου ποτε με κανενα λαστιχο που ειναι και λιγο πιο μικρο .
αυτα απο εμενα το θεμα λαστιχο εχει τους προβληματισμους του απο οτι εχω καταλαβει.:sun: :beer: :beer: :beer: :beer:

Ότι γύρισα από διακοπές και βρήκα πάλι internet!.....

Τη σκεφτόμουν την αλλαγή όλες αυτές τις μέρες...Το Pirelli Angel είδα στο internet ότι έχει μεγαλύτερη γωνία και είναι γενικά καλύτερο σε πλαγιάσματα και από εμπειρία με Pirelli έχω δει οτι δεν έχουν τόσο μεγάλη διάρκεια όσο τα Bridgestone. Από την άλλη δεν σκέφτομαι να την πλαγιάζω τόσο όσο να κάνω πολλά χιλιόμετρα και σκεφτόμουν αυτό που λες.. Το 021 Δεν με πρόδοσε ποτέ...Ακόμα και τώρα που το μπροστά κοντέβει να γίνει slick :eyepop:

Θα το ψάξω λίγο ακόμα στο internet αλλά με βλέπω τελικά να ξαναβάζω τα ίδια μέχρι να ακούσω περισσότερες γνώμες για το angel.....

Σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας!:beer:

sotandre
23/05/2019, 06:27
Καλημέρα, νέος στο forum.Μόλις αγόρασα μεταχειρισμένη μια FJR 2006 AS, που χρειάζεται επειγόντως ελαστικά. Έχει κανείς εμπειρία από Michelin Pilot Road 5; Είναι κατάλληλα για FJR; Άλλες προτάσεις;

doctoras
23/05/2019, 06:57
Καλημέρα, νέος στο forum.Μόλις αγόρασα μεταχειρισμένη μια FJR 2006 AS, που χρειάζεται επειγόντως ελαστικά. Έχει κανείς εμπειρία από Michelin Pilot Road 5; Είναι κατάλληλα για FJR; Άλλες προτάσεις;

ότι και να βάλεις απο τις επώνυμες μάρκες(bridgestone,michelin,pirelli,metzeler,dunlop) καλό θα είναι, μιας και είναι σύγχρονα όλα, τα PR4 ξεπούλησαν πιστεύω τα 5 θα κάνουν το ίδιο
Το κυριότερο είναι η κατηγορία ελαστικών και για την μοτο σου είναι η "Sport Touring" ομοίως και τα PR5 που σου προτάθηκαν, πρόσεχε μη σου προτείνουν τίποτα Hyper Sport/ Sport μιας το βάρος της μοτοσυκλέτας είναι πολύ μεγάλο

sotandre
23/05/2019, 07:58
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ο προβληματισμός μου είναι ότι στα PR5 δεν έχει βγάλει έκδοση GT, στις συνιστώμενες μοτοσικλέτες (στο έντυπο της Michelin) δεν συμπεριλαμβάνεται η FJR αλλά ελαφρύτερες όπως ΖΧ 12, ενώ και ο μηχανικός ( Θεοφυλάκτου στη Θεσσαλονίκη, έμπειρος σε FJR) , μου συνιστά να προσέξω αν είναι αρκετά ενισχυμένος ο σκελετός τους, ή θα βγάζουν στρεβλώσεις, κυρίως στα βίαια φρεναρίσματα στο μπροστινό. Θα έβαζα Pilot road 4 GT με κλειστά μάτια, αλλά δεν υπάρχει διαθεσιμότητα, το πίσω αναμένεται 22/6.:a35:

katsar
23/05/2019, 09:36
Καλοτάξιδη !

caesarsk
23/05/2019, 10:46
Τα ΜΟΝΑ λάστιχα για εμάς τους χοντρούς είναι αυτά

https://fitness-sport.gr/product/trx-strong-system-suspension-trainer/

406927

o_gavros
23/05/2019, 14:01
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ο προβληματισμός μου είναι ότι στα PR5 δεν έχει βγάλει έκδοση GT, στις συνιστώμενες μοτοσικλέτες (στο έντυπο της Michelin) δεν συμπεριλαμβάνεται η FJR αλλά ελαφρύτερες όπως ΖΧ 12, ενώ και ο μηχανικός ( Θεοφυλάκτου στη Θεσσαλονίκη, έμπειρος σε FJR) , μου συνιστά να προσέξω αν είναι αρκετά ενισχυμένος ο σκελετός τους, ή θα βγάζουν στρεβλώσεις, κυρίως στα βίαια φρεναρίσματα στο μπροστινό. Θα έβαζα Pilot road 4 GT με κλειστά μάτια, αλλά δεν υπάρχει διαθεσιμότητα, το πίσω αναμένεται 22/6.:a35:

και τι σε σταματάει να επιλέξεις κάποια GT έκδοση απο μοντέλο άλλης μάρκας που είναι ετοιμοπαράδοτο;

L.omerta
23/05/2019, 14:33
Έβαλα πρόσφατα τα Dunlop mk3 σε πιο ελαφρύ μηχανάκι βέβαια (τουόνο) και είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα. Τα έβαλα ώς πιο ανθεκτικά καθώς τα προηγούμενα 211 είχαν γίνει τελείως slick. Σκέψου τα, έχουν υποτίθεται πιο σκληρό σκελετό για μεγαλύτερη διάρκεια και ζεστένονται και ιδιαίτερα γρήγορα.

sotandre
24/05/2019, 06:50
Καλοτάξιδη !

Ευχαριστώ πολύ!

sotandre
24/05/2019, 06:59
Έβαλα πρόσφατα τα Dunlop mk3 σε πιο ελαφρύ μηχανάκι βέβαια (τουόνο) και είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα. Τα έβαλα ώς πιο ανθεκτικά καθώς τα προηγούμενα 211 είχαν γίνει τελείως slick. Σκέψου τα, έχουν υποτίθεται πιο σκληρό σκελετό για μεγαλύτερη διάρκεια και ζεστένονται και ιδιαίτερα γρήγορα.

Tuono 1100 184kg, FJR 1300 294 kg γεμάτη. +φόρτωμα που δεν υφίσταται το Tuono. Μεγάλη διαφορά, γι' αυτό πρέπει να μπαίνει ελαστικό GT. To PR5 ενδέχεται να μην καλύπτει τις ανάγκες του FJR.

sotandre
24/05/2019, 07:10
και τι σε σταματάει να επιλέξεις κάποια GT έκδοση απο μοντέλο άλλης μάρκας που είναι ετοιμοπαράδοτο;

Έχεις δίκιο, μάλλον θα βάλω τα Dunlop Roadsmart III που μου συνιστά ο μηχανικός της YAMAHA. Ήθελα το Pilot road 4 GT λόγω του ότι φοράω τα δύο τελευταία χρόνια στο Fazer ( 600, μοντ. 2002, 96HP, 4 καρμπυρατέρ ) τα Pilot road 3 και είναι πραγματικά εκπληκτικά σε όλες τις συνθήκες, αλλά ιδιαίτερα σε φρενάρισμα πανικού σε βροχή με 110 με έσωσαν πραγματικά, δεν περίμενα να μην μπλοκάρουν και να με σταματήσουν ένα μέτρο πριν τους ΙΧήδες που ξαφνικά φρέναραν στο ίσωμα σε ευθεία χωρίς κανένα προφανή λόγο! Το Pilot road 4 GT από ότι λέγεται είναι σαφώς ανώτερα από τα 3. Το PR5 μάλλον δεν το εμπιστεύομαι αν δεν βγει σε GT.

sotandre
24/05/2019, 07:11
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια!