PDA

View Full Version : Χειμωνα η καλοκαιρι?



675heat
05/08/2009, 18:42
Με αφορμη ενα προσφατα εφιαλτικο ταξιδι στην Βουλγαρια με το Daytona θελω να κανω την εξης ερωτηση: Ποτε απολαμβανετε περισσοτερο την οδηγηση, χειμωνα η καλοκαιρι?
Εγω ψηφιζω δαγκωτο χειμωνα οσο σουρεαλ κι αν ακουγεται. Απλα δεν αντεχω την ζεστη. Δροσερο αερακι σου λεει, γαλαζιος ουρανος και πρασινο. Παπαριες θα απαντησω, εγω αυτο που βιωνω παντα ειναι αφορητη ζεστη, ταλαιπωρια και αυτομαζοχισμος. Μηπως ηρθαν τα γεραματα? Εσεις τι λετε?

XJR_Billy
05/08/2009, 18:47
Γιατί ρε φιλαράκι? Μιά χαρά είναι στη Βουλγαρία.
Εγώ ανεβαίνω την άλλη εβδομάδα.

Για γράψε καμιά λεπτομέρεια!:smilea:

Για Βουλγαρία το χειμώνα δεν το συζητάμε. Εκτός αν βάλεις καρφιά στα λάστιχα!:lol:

Κάθε εποχή έχει και τα καλά και τα κακά της.
Κι εγώ του χειμώνα είμαι.:D :blush:

menelaos46
05/08/2009, 19:53
προτιμω κρυο απο ζεστη.

Purple_Haze
05/08/2009, 20:38
Εξαρτάται βέβαια και που μένεις. Φλώρινα με Ηράκλειο έχει διαφορά.
Η καλύτερη εποχή για μηχανή είναι η άνοιξη :D

EVI
05/08/2009, 20:44
η ανοιξη και δαγκωτο χειμωνας!!!!το καλοκαιρι ειναι μαζοχιστικο με τη ζεστη , προσπαθω αν ειναι για διασκεδαση να βρισκομε περισσοτερο σε βουνα και νωρις το πρωι για τις δουλειες ειναι αναποφεκτο ομως να ζεστενομε και να κουραζουμε 2 φορες περισσοτερο

SVX
05/08/2009, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από 675heat
Μηπως ηρθαν τα γεραματα? Εσεις τι λετε?


ηρθαν τα γεραματα .... :rolleyes: καιρος για Harley .... θανατος στα ΚΛΙΠΟΝΙΑ!!!



:wacko:

TassosK
05/08/2009, 20:59
εγω παλι επειδη κρυωνω αποφευγω τη μηχανη το χειμωνα

οταν γυρνουσα απο τη δουλεια σπιτι μια φορα δεν μπορουσα να νιωσω τα μπουτια μου:(

dodos 900
05/08/2009, 21:05
Χειμώνα αλλά να μήν βρέχει τα Σαββατοκύριακα!:D

nassosxlvbros
05/08/2009, 21:12
Κάθε εποχή έχει τη χάρη της και τον ανάλογο εξοπλισμό βεβαίως βεβαίως...το κλοκαίρι για παράδειγμα σε κοντινές αποστάσεις το διάτρητο μπουφάν μου (με ενισχύσεις εννοείται) και όλα καλά...σε ταξίδι όμως βάζω το δερμάτινο (εννοείται χωρίς την επένδυση και κρατάει μια σταθερή θερμοκρασία...το χειμώνα με το κρύο πάαααλι το δερμάτινο με την επένδυση και απαραίτητα αδιάβροχα που καμια φορά παίζουν το ρόλο της έχτρα επένδυσης....κάνουν δουλεία...δεν είμαι τόσο κρυουλιάρης-μόνο τα χέρια να μην κοκκαλώνουν και είμαι οκ-η ζέστη όμως με πειράζει αρκετά,οπότε ακόμα και με εξοπλισμό εκδράμω ώρες που έχει "πέσει" λίγο η ζέστη,ή πρωινές ώρες 5-6 το πρωι που αντέχεις να ταξιδεύεις έως τις 11,00..ε σχεδόν 6 ωρο ταξίδι είναι μια χαρά...και 2-3 ώρες ταξίδι απόγευμα,πας παντού!
:beer: :wave2:

guzzistas
05/08/2009, 21:30
φθινόπωρο, χειμώνας, άνοιξη.... το καλοκαίρι όπως είπες....
πολύωρα ταξίδια είναι αυτομαζοχισμός... και ταλαιπωρία.
Δεν είναι κακό να το παραδεχτούμε παιδιά.... καλός ο καύσωνας αλλά μόνο για να στεγνώνουν γρήγορα τα ρούχα.....

Αει τώρα κάνε ταξίδι μεσημέρι με τα δέρματα..... άστο ρε συ...

SVX
05/08/2009, 21:36
ALL WEATHER - ALL TERRAIN ΡΕεεεεε...

675heat
06/08/2009, 08:12
Θεσσαλονικι - Σοφια - Θεσσαλονικη σε μια μερα (40 C) με δερματινο μπουφαν και με ταχυτητα
40 - 80 km διοτι ολη η Βουλγαρια και η τροχαια της και οι νταλικες της ηταν στους δρομους λογω καλοκαιρινης εξοδου. Κοριτσια τα ειδα ολα, οταν επεστρεψα κοιμομουνα δυο μερες κατω απο ενα δεντρο με κρυες κομπρεσες για να συνελθω
Τωρα θα μου πειτε γιατι ολος αυτος ο μαζοχισμος? Απλα ο συνταξιδιωτης μου φρικαρησε απο την φτωχια αυτης της χωρας και ηθελε να γυρισει πισω. Προσοχη λοιπον στους μπουληδες συνταξιδιωτες. Κριμα το R1 του..

LiakosVstrom
06/08/2009, 08:49
χειμώνα δαγκωτό! που έχουν μαζευτεί όλοι οι εποχιακοί και οι κουτάκιδες οδηγούν χαλαρά για να αισθάνονται πιο κοζι.

chr1s_86
06/08/2009, 12:17
Με σειρά προτίμησης: φθινόπωρο, χειμώνας, άνοιξη, και στο τέλος καλοκαίρι.

:)

road spirit
06/08/2009, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Με σειρά προτίμησης: φθινόπωρο, χειμώνας, άνοιξη, και στο τέλος καλοκαίρι.

:) +1

MikeG
06/08/2009, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
+1

Να κάτσεις σπίτι σου τότε εσύ φιλαράκι



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

2stroker
06/08/2009, 12:37
καθε εποχη εχει τη δικη της ομορφια.προσωπικα προτιμω ανοιξη και χειμωνα αρκει να μη βρεχει,καλοκαιρι και ειδικα πρωι μεσημερι μεσα στην κινηση ειναι θαναατοοος!!!

JVR
06/08/2009, 12:47
Χειμωνας κ Ανοιξη,με πρωτη επιλογη το Χειμωνα... http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=81877

LOUKILOUK
06/08/2009, 12:54
Για ταξιδια στην Ελλαδα φθινωπορο, χειμωμας, ανοιξη, καλοκαιρι...αν πας εξωτερικο βορεια ο χειμωνας δεν παιζει καθολου και το καλοκαιρακι δεν ειναι τοσο θερμο...

Το προβλημα το μεγαλο για μενα παντως δεν ειναι η εποχη και οι καιρικες συνθηκες...χρονο και λιγο χρημα δωσε μου και ταξιδευω χειμωνα καλοκαιρι με ζεστες και με κρυα:winka:
καλα ταξιδια σε ολους σας.... :wave2:

jimmis5
06/08/2009, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Το προβλημα το μεγαλο για μενα παντως δεν ειναι η εποχη και οι καιρικες συνθηκες...χρονο και λιγο χρημα δωσε μου και ταξιδευω χειμωνα καλοκαιρι με ζεστες και με κρυα:winka:
καλα ταξιδια σε ολους σας.... :wave2: [/B]

Συμφωνω απολυτα παρολα αυτα προτιμο

Φθινοπωρο Ανοιξη Χειμωνα (τοπια μαγικα στο βουνο) Καλοκαιρι (πρωι στο χαραγμα μαγικα και κατα το σουρουπο):beer: :beer:

sober
06/08/2009, 14:06
Κρυο ή ζεστη δε με πολυνοιαζει...αντε να τεινω προς κρυο γιατι οντως η ζεστη ειναι περισσοτερο κουραστικη...

Αυτο που με ενοχλει αφανταστα ειναι ο δυνατος αερας...:rolleyes:

Cpt. Haddock
06/08/2009, 20:02
Όποτε μπορώ να φεύγω καλά είναι...


:D


170601

Cpt. Haddock
06/08/2009, 20:04
:smokin:


170602

675heat
07/08/2009, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Γιατί ρε φιλαράκι? Μιά χαρά είναι στη Βουλγαρία.
Εγώ ανεβαίνω την άλλη εβδομάδα.

Για γράψε καμιά λεπτομέρεια!:smilea:

Για Βουλγαρία το χειμώνα δεν το συζητάμε. Εκτός αν βάλεις καρφιά στα λάστιχα!:lol:

Κάθε εποχή έχει και τα καλά και τα κακά της.
Κι εγώ του χειμώνα είμαι.:D :blush:

Αν δεν εχεις ξαναπαει καλο ειναι να ξερεις οτι υπαρχουν μπλοκα παντου και να οδηγεις παντα κατω απ' το οριο. Αυτο θα σε εξαντλησει γιατι οι δρομοι δεν ειναι κακιοι και τα ορια ταχυτητας γελοια χαμηλα. Καλο ειναι να εχεις μερικα 5ευρα διαθεσιμα για καθε ενδεχομενο.
Πχ, αν σε σταματησουν για να σε γραψουν και ειναι ανενδοτοι βγαλε ενα ταλιρακι και ρωτησε τους: καφε, καφε? Θα το παρου με τα χαρας και θα γλυτωσεις το 40αρακι;)
Περιτο να σου πω ναχεις' τα ματια σου ανοιχτα για αετονυχηδες, μην αφηνεις τη μηχανη απ'τα ματια σου και τα βραδυα μονο σε parking.
Καλο δρομο να'χεις!!

675heat
07/08/2009, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ηρθαν τα γεραματα .... :rolleyes: καιρος για Harley .... θανατος στα ΚΛΙΠΟΝΙΑ!!!



:wacko:

Harley?

Ειπαμε πως γερασαμε αλλα οχι και τοσο:beer:

objecto
10/08/2009, 09:47
Το καλοκαίρι είναι λίγο μαρτυρικό είναι η αλήθεια. Επειδή δεν λέει να ξύνεις τα δερματά σου στην άσφαλτο, αλλα του μοσχαριού που κάνανε jacket και παντελόνι.
Βέβαια είναι και λίγο ο μαζοχισμός που μου αρέσει το χειμώνα, που νιώθεις οτι τα βάζεις με τα στοιχειά της φύσης, με βροχούλα μυρίζει και γυρω εμορφα, λιγότερα αυτοκίνητα στις εθνικές.
Τελη φθινοπώρου, χειμώνας, ανοιξη. Μετα αρχίζει το πήξιμο. Δεν πειραζει μονο 3 μηνες είναι.

TOLISTOLAROS
10/08/2009, 10:11
Φθινόπορο,χειμώνας,άνοιξη.
Το καλοκαίρι ζέστη,τουρίστες,παιδιά 18 που μόλις βγάλανε δίπλωμα=ΚΙΝΔΥΝΟΣ.

rockobok
11/08/2009, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από 675heat
Αν δεν εχεις ξαναπαει καλο ειναι να ξερεις οτι υπαρχουν μπλοκα παντου και να οδηγεις παντα κατω απ' το οριο. Αυτο θα σε εξαντλησει γιατι οι δρομοι δεν ειναι κακιοι και τα ορια ταχυτητας γελοια χαμηλα. Καλο ειναι να εχεις μερικα 5ευρα διαθεσιμα για καθε ενδεχομενο.
Πχ, αν σε σταματησουν για να σε γραψουν και ειναι ανενδοτοι βγαλε ενα ταλιρακι και ρωτησε τους: καφε, καφε? Θα το παρου με τα χαρας και θα γλυτωσεις το 40αρακι;)
Περιτο να σου πω ναχεις' τα ματια σου ανοιχτα για αετονυχηδες, μην αφηνεις τη μηχανη απ'τα ματια σου και τα βραδυα μονο σε parking.
Καλο δρομο να'χεις!! Αν σε γράψουν και τους γράψεις κ σύ κανονικά και μεινει απλήρωτο τρέχει τίποτα??Και για να μή με πείτε κ σπάμμερ 1000 φόρες χειμώνα παρά καλοκαίρι.Το χειμώνα αν κρυώνεις φορτώνεσε ισοθερμικά κ.τ.λ και είσαι άνετος..Καλοκαίρι τι να κάνεις να βγείς γυμνός??:nono:

XJR_Billy
11/08/2009, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από 675heat
Αν δεν εχεις ξαναπαει καλο ειναι να ξερεις οτι υπαρχουν μπλοκα παντου και να οδηγεις παντα κατω απ' το οριο. Αυτο θα σε εξαντλησει γιατι οι δρομοι δεν ειναι κακιοι και τα ορια ταχυτητας γελοια χαμηλα. Καλο ειναι να εχεις μερικα 5ευρα διαθεσιμα για καθε ενδεχομενο.
Πχ, αν σε σταματησουν για να σε γραψουν και ειναι ανενδοτοι βγαλε ενα ταλιρακι και ρωτησε τους: καφε, καφε? Θα το παρου με τα χαρας και θα γλυτωσεις το 40αρακι;)
Περιτο να σου πω ναχεις' τα ματια σου ανοιχτα για αετονυχηδες, μην αφηνεις τη μηχανη απ'τα ματια σου και τα βραδυα μονο σε parking.
Καλο δρομο να'χεις!!

Έχω πάει καμιά 15αριά φορές Βουλγαρία και φέτος θα είναι η δεύτερη φορά που θα πάω με τη μηχανή. Την αδικείς τη Βουλγαρία. Έχει καταπληκτικά μέρη νας πας, ότι μηχανή κι αν καβαλάς.

Εγώ αύριο μάλλον ξεκινάω οπότε από κίνηση δεν θα'χει. Γενικά στη Βουλγαρία δεν υπάρχει το χάος που γίνεται εδώ στο θέμα της κίνησης.

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου και σου εύχομαι την άλλη φορά που θα πας να περάσεις καλύτερα. Καλό καλοκαίρι !!!:beer: :beer: :wave2:

675heat
11/08/2009, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Έχω πάει καμιά 15αριά φορές Βουλγαρία και φέτος θα είναι η δεύτερη φορά που θα πάω με τη μηχανή. Την αδικείς τη Βουλγαρία. Έχει καταπληκτικά μέρη νας πας, ότι μηχανή κι αν καβαλάς.

Εγώ αύριο μάλλον ξεκινάω οπότε από κίνηση δεν θα'χει. Γενικά στη Βουλγαρία δεν υπάρχει το χάος που γίνεται εδώ στο θέμα της κίνησης.

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου και σου εύχομαι την άλλη φορά που θα πας να περάσεις καλύτερα. Καλό καλοκαίρι !!!:beer: :beer: :wave2:
Δεν ειπα οτι δεν μου αρεσε, αντιθετως μαλιστα. Απλα ημουν ατυχος στην επιλογη παρεας,
αλλη ατυχια οτι ημουνα στο δρομο 1 Αυγουστου, ολη η Βουλγαρια στο ποδι..
Αν θελεις μας λες που θα πας.
Συμβουλες δεν χρειαζεσα απ'οτι βλεπω:beer:

XJR_Billy
11/08/2009, 15:22
Θα ανέβω βόρεια, πρώτα στο σπίτι μας κοντά στο Πλέβεν, ένα διήμερο Ρούσε, μετά μάλλον Βελίκο Τέρνοβο και μετά ανάλογα που θα αποφασίσουμε με τη γυναίκα μου, θα πάμε κάπου πιο ορεινά, προς νότια μεριά από όπου και θα κατηφορίσουμε την άλλη Κυριακή για Αθήνα.

Σίγουρος προορισμός θα είναι το μοναστήρι στη Ρίλα (περίπου 100χλμ από Σόφια) που χρόνια θέλω να πάω και δεν έχω αξιωθεί. Επίσης θα'θελα να δω και το Πλόβντιβ (Φιλλιπούπολη) που μου έχουν πει ότι είναι πολύ ωραία προς τα εκεί και έχει καταπληκτικές διαδρομές.

Που να πρωτοπας και τι να δεις σε 10 μέρες...:(

Καλά να'μαστε !!:wave2: