PDA

View Full Version : ρυθμισεις αναρτησεων cbr 600f '99



pilotos_xtreme
06/08/2009, 02:56
εχω το cbr 600f tou 99 και θα ηθελα αμα καποιος γνωριζει κατι για τις αναρτησεις. συγκεκριμενα θα ηθελα προτασεις για γρηγορη οδηγηση σε κλειστες διαδρομες. το θελω δηλαδη λιγο σκληρο για να παταει καλυτερα κ να βολευει στις αλλαγες κατευθηνσης.
τις προαλλες τα πειραξα μονος μου κ τα ψιλο εκανα μανταρα.η πισω εγινε κουτσουρο......

χελπ χελπ χελπ!!!:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

koukos
06/08/2009, 08:39
Επειδη η μοτο ειναι του 99 καλο ειναι να βαλεις ενα σετ ελατηρια μπρος-πισω της Hyperpro η της White Power.Στην συσκευασια τους υπαρχουν οι οδηγιες για τις καταλληλες ρυθμισεις (μαζι με το λαδι για το μπροστινο) των αναρτησεων της μοτο σου.Με τις μαμα αναρτησεις με τα μαμα ελατηρια-λαδια? κοματι δυσκολο να πετυχεις την σωστη ρυθμιση(sag).Καλο ειναι να κανεις και ενα σερβις του πισω αμορτισερ.Δες εδω: http://www.k-shock.gr/

OldMan
06/08/2009, 12:03
Κούκλοι (και κούκλες, εννοείται)....

Ειλικρινά, μια παράκληση ...

Ότι και να κάνετε στις αναρτήσεις σας, κάντε το σιγά -σιγά, σε μικρά βηματάκια και με γνώση του τι ακριβώς κάνετε και τι να περιμένετε ...!!! :winka:

(γνωρίζω ότι η διαφορά στις μικρές διαδοχικές αλλαγές ρυθμίσεων είναι - πρακτικά - μη παρατηρήσιμη, αλλά καλύτερα να μαζευόμαστε εδώ όλοι αρτιμελείς και να λέμε μαλακίες του τύπου: μου ψαρεύει στα πολλά, μου διώχνει κώλο στα λίγα, μου γυρίζει μούρη στα κλειστά κ.λ.π., παρά να έχουμε κλαυθμούς και οδυρμούς ...)

:beer: :wave2: :beer:

pilotos_xtreme
06/08/2009, 17:03
σιγουρα ολντμαν ,η αγνοια μπορει να προκαλεσει δυσαρεστα αποτελεσματα. για αυτο ειμαι εδω για να μου (κ μας) δωσετε τα φωτα σας οι οντες ποιο εμπειροι!:beer:

menelaos46
06/08/2009, 17:55
Η συμβουλη η δικη μου ειναι να μη πειραζεις μονος σου αν δε ξερεις τιποτα και κυριοτερο να μη κανεις αλλαγες αν δε ξερεις τι θελεις να παρεις απ'αυτες.
Το πραγμα ειναι επιστημη ολοκληρη και οσοι λενε ατακες του τυπου "ναι φιλε θελει λιγο προφορτηση η ενα δαχτυλο πανω και θα εισαι καλα..." απλως δε ξερουν τι τους γινεται και σε αυτο ειμαι απολυτος.
Το ψαχνω το θεμα εδω και αρκετο καιρο και να σου πω ασχολουμαι με πιστα εδω και δυο χρονια περιπου πολυ σοβαρα και τον τελευταιο καιρο ψιλοκαταλαβαινω τι λεει το μηχανακι μου.

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι ενα σερβις αναρτησεων μπρος πισω σε καταστημα που εξειδικευεται και να σου πει καποιος αν οι αναρτησεις που εχεις δουλευουν καλα για σενα.
Αν δε δουλευουν καλα για σενα, για το βαρος σου δηλαδη.τοτε μονο θα μπεις σε διαδικασια αλλαγης ελατηριων. Πληροφοριακα θα τρεξω πρωταθλημα με μαμα αναρτησεις μη τρελαινεσαι με wp και αλλα καλουδια.

Και μια συμβουλη ακομη οσο λιγοτερα ξερεις τοσο καλυτερα ειναι πιστεψε με...

Φιλικα, ελπιζω να βοηθησα.

pilotos_xtreme
06/08/2009, 18:31
ευχαριστω φιλε μου για το ποστ σου. αλλα θελω να ξερω τη κανω στο μηχανακι μου γτ θελω να εκμεταλευτω κ την τελευταια λεπτομερια ,τουλαχιστον ωσπου να βρεθει αγοραστης γτ το πουλαω.

για hyperpro αναφερομενοσ στο ποστ του φιλου πανω εχω ακουσει πολυ καλα λογια,αλλα λογω χρηματων θελω να κρατησω τις μαμα πανω.

οποτε οποιαδηποτε πληροφορια ειναι χρησιμη (προφορτιση,συμπιεση,αποσβεση ολα)

τι εννοεις οτι οσο πιο λιγα ξερεις τοσο το καλυτερο? μηπως επειδη μπαινεις στο τρυπακι μετα να το ψαχνεις ακομα περισσοτερο?

menelaos46
07/08/2009, 02:48
εννοω οτι μπερδευεσαι περισσοτερο.
Πολυ συχνα οδηγοι παγοσμιου επιπεδου νομιζουν πως καποιο προβλημα που νοιωθουν στο μηχανακι τους οφειλεται σε καποιο λογο και προτεινουν λυση για διορθωση αυτου αλλα η τηλεμετρια δειχνει μια αλλη λυση η ενα αλλο λογο. Ποσο μαλλον εσυ κι εγω.

Δε χρειαζεται για τη βολτα σου να μπεις στον κοπο να ψαχνεις παρα πολυ κλπ κλπ
αυτο που χρειαζεσαι ειναι να νοιωθεις το μηχανακι σου καλα.
Αν τωρα δε το νοιωθεις καλα το προβλημα δε το λυνουν απαραιτητα οι αναρτησεις.
Μπορει να το λυσουν οι πιεσεις, τα λαστιχα, ο τροπος που οδηγεις η χιλια δυο αλλα.
Για να πειραξεις λοιπον μια ρυθμηση στις αναρτησεις σου πρεπει να ξερεις αν ετσι θα βελτιωθει το προβλημα που εχεις.
Και δε μου εχεις πει ακομη τι προβλημα εχεις συγκεκριμενα τι σε ενοχλει???


Υ.Γ. υπαρχουν πολλα χρησιμα για αναρτησεις στα τεχνικα αρθρα.

menelaos46
07/08/2009, 02:53
Μπορεις βεβαια να δοκιμασεις την καθε ρυθμιση,δεν ειναι κακο, ισως να ειναι και το καλυτερο
πριν το κανεις ομως ψαχτο καλα και διαβασε πολυ για το πως θα το κανεις.

pilotos_xtreme
07/08/2009, 02:54
ναι φιλε εχεις δικαιο,πολλα απο αυτα που λες τα χω ξανακουσει κ τα ξερω.
το θεμα ειναι οτι δε θελω να γινω παγκοσμιος αλλα αυτο ακριβως που ειπες , να νιωσω καλα το μηχανακι. και αφου λοιπον εχω ενα ζευγαρι μαλακα λαστιχα πανω που ειμαι υπερευχαριστιμενος με 120/60 το μπροστα μαλιστα, και αφου εχω καταλαβει τον τροπο (τον σωστο) να στριβεις ,απλα θελω τωρα να δω τη μπορω να κανω με αναρτησεις ωστε να παρω το κατι παραπανω.
το προβλημα ειναι οτι το πισω ειναι λιγο κουτσουρο αλλα βοηθαει στις αλλαγες κατευθηνσης.γενικα το μηχανακι για αυτο που ειναι στριβει πολυ καλα. αυτο που θελω ειναι να πει καποιος που το χει η το χε καποια πραγματακια παραπανω αμα το χε ψαξει ωστε να μπορεσω να βρω για μενα την τελεια ρυθμιση για τι χρηση που προειπα!
ευχαριστω παντως φιλε για το ενδιαφερον κ τις συμβουλες

pilotos_xtreme
07/08/2009, 02:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Μπορεις βεβαια να δοκιμασεις την καθε ρυθμιση,δεν ειναι κακο, ισως να ειναι και το καλυτερο
πριν το κανεις ομως ψαχτο καλα και διαβασε πολυ για το πως θα το κανεις.

ξερεις μηπως που μπορω να βρω μανουαλ η κατι παρομοιο?

menelaos46
07/08/2009, 19:53
Manual για τι πραγμα?
Στα τεχνικα μπηκες?

pilotos_xtreme
07/08/2009, 20:32
φιλαρακι οκ βρηκα ακρη ,βρηκα ενγειριδιο αναρτησησ απο ενα περιοδικο. ολα κομπλε

ilias s.m.
08/08/2009, 00:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
φιλαρακι οκ βρηκα ακρη ,βρηκα ενγειριδιο αναρτησησ απο ενα περιοδικο. ολα κομπλε


και τι λεει???:D

pilotos_xtreme
31/08/2009, 02:24
εχει ρυθμισεις αναρτησεων για πιστα μονο. το δοκιμασα αλλα παρα ειναι σκληρο για το δρομο. καπου ενδιαμεσα ειναι η λυση ομως.

θελεις να σου πω λεπτομεριες ηλια , ποσα κλικ αποσβεση κτλ κτλ???