PDA

View Full Version : Επαναφορά τραυματισμένου πλαστικού



+Arxiereas+
06/08/2009, 06:50
Συγκεκριμένα είναι στην ουρά και προκλήθηκε από το πολύ σφίξιμο που του έκαναν στο πλοίο επειδή σ' εκείνο το σημείο πατούσε η καστάνια σύσφιξης του ιμάντα (μέταλο δλδ) ευτυχώς με χαρτόνι ενδιάμεσα. Χρώμα δεν έχει πετάξει αλλά πιάνει λίγο στο νεύρο. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει ενδεδειγμένος τρόπος να επανέλθει χωρίς στοκάρισμα-βάψιμο?

φωτο:


170577

dirtbird
06/08/2009, 07:09
Δοκίμασε στα νέου τύπου φανοποιεία (στυλ chips away) όπου ασχολούνται με τοπικές μικροπεπιδιορθώσεις. Υπάρχουν τρόποι για τοπικές (εννοώ στο σημείο) επισκευές και βαφές αλλά το συγκεκριμμένο είναι μάλλον δύσκολο αφού είναι πάνω στο νεύρο.

Στ υπόψιν ότι το χρώμα -μετά την τοπική βαφή- το φέρνουν με σβήσιμο (όπως πάντα..). Δεν ενοχλεί αλλά ένα έμπειρο μάτι μπορεί να δει ότι έχει γίνει επέμβαση.

+Arxiereas+
06/08/2009, 07:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Δοκίμασε στα νέου τύπου φανοποιεία (στυλ chips away) όπου ασχολούνται με τοπικές μικροπεπιδιορθώσεις. Υπάρχουν τρόποι για τοπικές (εννοώ στο σημείο) επισκευές και βαφές αλλά το συγκεκριμμένο είναι μάλλον δύσκολο αφού είναι πάνω στο νεύρο.

Στ υπόψιν ότι το χρώμα -μετά την τοπική βαφή- το φέρνουν με σβήσιμο (όπως πάντα..). Δεν ενοχλεί αλλά ένα έμπειρο μάτι μπορεί να δει ότι έχει γίνει επέμβαση.
Σ'ευχαριστώ πολύ! Μου είχε διαφύγει τελείως το chips away!
Θα τους το πάω να το δουν. Έχει τύχει να δεις εσύ αποτέλεσμα από κάτι παρόμοιο? Επειδή το έχω για πούλημα, αν είναι να φαίνεται πχ θαμπάδα αφήνοντας υπόνοιες για κάτι χειρότερο λόγο της επέμβασης, μήπως είναι καλύτερα να το άφηνα καλύπτοντάς το με κάποιο αυτοκολητάκι μόνο και μόνο να μην πέφτει συνέχεια εκεί το μάτι μου? Αυτοί προφανώς θα με πουν ότι δεν θα φαίνεται τίποτα.

dankannn
06/08/2009, 10:14
Φιλε μου γεια σου.
Αφού το πας για πούλημα καλύτερα να το αφήσεις έτσι.
Αν βάλεις αυτοκόλλητο θα χτυπήσει περισσότερο στο μάτι του αγοραστή
γιατι το σημείο εκει είναι άσχετο για αυτοκολλητο.
Ακόμα αν ο αγοραστής ξέρει και το μηχανάκι είναι στην πένα
δύσκολα θα κόλληση στο χτυπηματάκι.
Πες του κιόλας ότι στο κανανε στο καράβι και αν θες κόψε κάτι από την τιμή.

:wave2:

dirtbird
06/08/2009, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από +Arxiereas+
Σ'ευχαριστώ πολύ! Μου είχε διαφύγει τελείως το chips away!
Θα τους το πάω να το δουν. Έχει τύχει να δεις εσύ αποτέλεσμα από κάτι παρόμοιο? Επειδή το έχω για πούλημα, αν είναι να φαίνεται πχ θαμπάδα αφήνοντας υπόνοιες για κάτι χειρότερο λόγο της επέμβασης, μήπως είναι καλύτερα να το άφηνα καλύπτοντάς το με κάποιο αυτοκολητάκι μόνο και μόνο να μην πέφτει συνέχεια εκεί το μάτι μου? Αυτοί προφανώς θα με πουν ότι δεν θα φαίνεται τίποτα.

Θαμπάδα δεν νομίζω αλλά το έμπειρο μάτι ίσως μπορεί να διακρίνει ελαφρά διαφορά στο χρώμα.

Επειδή πάντως δεν είναι μόνο γρατζουνιά αλλά χαρακιά, κανονικά χρειάζεται και filler (φαντάσου εποξικές διάφανες κόλλες...) και ελαφρύ τρίψιμο μετά πριν το βάψιμο.

Ξένο μάστορα που θα μπορεί να στο κάνει σαν καινούργιο έχω δει, Έλληνα όχι αλλά δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Επειδή όμως όλες αυτές οι τεχνικές μικροφανοποιίας είναι νέες στην Ελλάδα, σίγουρα δεν υπάρχει η εμπειρία.

Ίσως είναι καλύτερο να κάνεις ότι λέει ο dankan, δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις (όχι μόνο σε chips away - πάρε καποιο εβδομαδιαίο αυτοκινητοπεριοδικό, θα βρεις κι άλλους).

+Arxiereas+
06/08/2009, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από dankannn
Φιλε μου γεια σου.
Αφού το πας για πούλημα καλύτερα να το αφήσεις έτσι.
Αν βάλεις αυτοκόλλητο θα χτυπήσει περισσότερο στο μάτι του αγοραστή
γιατι το σημείο εκει είναι άσχετο για αυτοκολλητο.
Ακόμα αν ο αγοραστής ξέρει και το μηχανάκι είναι στην πένα
δύσκολα θα κόλληση στο χτυπηματάκι.
Πες του κιόλας ότι στο κανανε στο καράβι και αν θες κόψε κάτι από την τιμή.

:wave2:
Αυτοκόλητο σκέφτηκα κάτι σε www.gamo_to_high_speed_3.gr που θα δικαιολογεί και το πώς έγινε
:lol:

Αστειεύομαι. Δεν είναι χαρακιά όπως φαίνεται αλλά βαθούλωμα. Αυτοκόλλητα γράμματα σκεφτόμουν επειδή έχω δει σε άλλα και του πάνε σ' εκείνο το σημείο. Είναι στο πλάι και καλύπτεται από τον αναβάτη όταν αυτός είναι πάνω. Δεν λέω να το καλύψω για να το αποκρύψω, -το έχω αναρτήσει ήδη στις αγγελίες μου και ενημέρωσα και τους ενδιαφερόμενους- είναι αντικειμενικά αστείο και τόσο που ασχολούμαι αλλά χωρίς να το θέλω με τρώει ρε γαμώτο και πιο πολύ γιατί δεν έφταιγα εγώ. Όντως δεν κόλησαν όσοι το είδαν, για την ηρεμία μου όμως θέλω να το φτιάξω.
Τέλος πάντων, μιλάω για αρχή με chips και βλέπουμε.

Σας ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά, να 'στε καλά!
:beer:

izzy
06/08/2009, 14:48
ειναι μικρη ζημια ,το ξαναβαμενο φαινετε ,αν το δει καποιος αγοραστης βαμμενο μπορει ανετα να υποθεσει οτι ειχε μεγαλυτερη ζημια ;)

Αν το δει ετσι οπως ειναι και δεν το καταλαβει τοτε ειναι στοκος ,προσεχε γιατι κυκλοφορουν πολλοι ;)

Viking
06/08/2009, 16:01
Είναι να ταξιδέψω με πλοίο και τώρα που είδα αυτό :hypnotize

Άλλος δένει τη μηχανή μας? Δεν την δένουμε εμείς?:confused:

+Arxiereas+
06/08/2009, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από izzy
ειναι μικρη ζημια ,το ξαναβαμενο φαινετε ,αν το δει καποιος αγοραστης βαμμενο μπορει ανετα να υποθεσει οτι ειχε μεγαλυτερη ζημια ;)

Αν το δει ετσι οπως ειναι και δεν το καταλαβει τοτε ειναι στοκος ,προσεχε γιατι κυκλοφορουν πολλοι ;)
Η μανία μου μ' έπιασε και δεν θέλω να το βλέπω έτσι αλλιώς η λογική και όσοι το συζήτησα λένε να το αφήσω έτσι καλύτερα. Άστο για το μάτι λένε.... :hypnotize

Viking όσες φορές έχω ταξιδέψει την μηχανή μου τη δένω εγώ ή έστω ο ναύτης μπροστά μου. Έχει τύχει παλιότερα να με υποχρεώσουν κι όλας να τη δέσω εγώ (και καλά κάνανε). Το σταντ από τη μεριά που θα δεθεί σε σταθερό σημείο, και σχοινί ή ιμάντα στα μαρσπιέ συνεπιβάτη από τη μεριά του σταντ. Κοντράρει το σχοινί από τη μια, το σταντ από την άλλη και είσαι ok. Στην επιστροφή από Σαντορίνη με high speed πάρκαρα, μπήκαν άλλοι δίπλα και πίσω μου και μας ανάγκασαν να ανεβούμε στις θέσεις πριν αρχίσουν να τα δένουν.
Ε αυτός ο ψωλοβρόντης που το έδεσε, είχε σταθερό σημείο του πλοίου από τη μεριά του σταντ και αντί να το δέσει στο μαρσπιέ εκείνης της πλευράς, αγγάλιασε με τον ιμάντα τη σέλα δένοντας στο μαρσπιέ της άλλης πλευράς! :a31:
Άσχετος τελείως λέμε! Έβαλε χαρτόνι για να μη κάνει σημάδι ο ιμάντας αλλά το έσφιξε τόσο που πατούσε η καστάνια στο νεύρο και έγινε αυτό που έγινε.
Συμβουλή μου: Δεν πα να φωνάζουν να ανεβείτε στο πλοίο, εσείς εκεί δίπλα της μέχρι να δεθεί! Επίσης σχολαστικό έλεγχο όταν αποβιβάζεστε. Το εριξα μια ματιά φεύγοντας αλλά επειδή είναι και σκοτεινά εκεί μέσα δεν φαινόταν το σημαδάκι. Όταν ξεφόρτωνα τα μπαγκάζια στο σπίτι το είδα και ήταν πλέον αργά για να αντιδράσω... :dizzy: