PDA

View Full Version : Ανάγκη για αίμα, Χανιά



Εχετλαίος
06/08/2009, 12:30
Παίδες, αν κάποιος μπορεί θα ήμουν υπόχρεος.
Γνωστή μου που μόλις είχε τελειώσει χημειοθεραπείες είχε άσχημο τροχαίο (πολλαπλά κατάγματα) και πρέπει αύριο να χειρουργηθεί. Δηλαδή έπρεπε πριν 2-3 μέρες αλλά λόγω της χημειοθεραπείας οι γιατροί στο ΓΝ Χανίων έπρεπε να περιμένουν...
Χρειάζονται τουλάχιστον ακόμα 6 φιάλες αίμα και το χειρουργείο θα είναι μάλλον ιδιαίτερα δύσκολο. Αίμα της ομάδας της υπάρχει αλλά επειδή θα καταναλωθεί από το stock του νοσοκομείου χρειάζεται να επιστραφεί αίμα στην τράπεζα του ιδρύματος.
Αν κανείς μπορεί...
Η γυναίκα ονομάζεται Μαυρακάκη Ελισάβετ και νοσηλεύεται στο ΓΝ Χανίων.
Ευχαριστώ εκ μέρους της οικογένειας

SoulGR
06/08/2009, 13:12
πρεπει να δωσεις σε εκεινο το νοσοκομειο συγκεκριμενα???υπαρχει καποιος περιορισμος λογω ηλικιας??

Εχετλαίος
06/08/2009, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
πρεπει να δωσεις σε εκεινο το νοσοκομειο συγκεκριμενα???υπαρχει καποιος περιορισμος λογω ηλικιας??

Σε οποιοδήποτε ίδρυμα θες. Απλά λες για ποιόν δίδεις, που θες να πάει η φιάλη που δίδεις (δεν θα πάει αυτούσια το αίμα σου σε αυτόν, θα πιστωθεί στο stock του νοσοκομείου που θα πεις, αλλά αυτό είναι δικό τους θέμα ενδοδιαδικαστικό).
Αιμοδότες είναι δυνητικά όλοι οι ΥΓΙΕΙΣ ενήλικες (άνω των 18).
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου
:wave2:

SoulGR
06/08/2009, 13:19
επειδη ειμαι 17,5 δεν μπορω να παρω καποια αδεια απο τους γονεις μου η κατι παρομοιο??

Εχετλαίος
06/08/2009, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
επειδη ειμαι 17,5 δεν μπορω να παρω καποια αδεια απο τους γονεις μου η κατι παρομοιο??

Ίντα να σου πω; Εγώ δίδω από τα 17 μου χωρίς πρόβλημα και χωρίς συναίνεση.
Καλύτερα να μιλήσεις με την αιμοδοσία του τοπικού σου νοσοκομείου για να είσαι και νομικά ΟΚ.
:wave2:

Nostra
06/08/2009, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
επειδη ειμαι 17,5 δεν μπορω να παρω καποια αδεια απο τους γονεις μου η κατι παρομοιο??

κανενα προβλημα...

πηγαινε δωσε παλικαρι μου....

Εχετλαίος
06/08/2009, 13:26
Nostra
:beer: :beer: :beer:

Nostra
06/08/2009, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
πρεπει να δωσεις σε εκεινο το νοσοκομειο συγκεκριμενα???υπαρχει καποιος περιορισμος λογω ηλικιας??

Επειδή υποπτευομαι πως δεν σε εχει ποτε ενημερωσει (και δυστυχώς όχι μόνο εσένα) κανεις σχετικα με την αιμοδοσια ...

1. διάβασε το σχετικό thread στην υπογραφή μου

2. πηγαινε στο τμημα αιμοληψίας της πόλης σου και πες τους πως εισαι νεός αιμοδότης και θα σου εξηγησουν τι μπορεις και τί όχι, τι να προσεχεις και αν μπορεις κλπ.
Μπορεί π.χ. λόγω χαμηλής πίεσης ή ιατρικου ιστορικού σου να μην πρεπει να δωσεις... Πήγαινε και θα σου λυθουν οι απορίες (αν ειναι σοβαρά οργανωμενο το τμημα...)

3. Αν θες, σιγούρεψε ότι στην κάρτα αιμοδοσίας που θα σου συμπληρώσουν θα γραφτουν τα στοιχεία της φίλης του Εχετλαίου ώστε όντως να "απο-χρεωθεί" η μονάδα αίματος από το χειρουργείο της κοπέλας...


για οτιδήποτε άλλο.... ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=40807)

SoulGR
06/08/2009, 13:47
πειρα τηλεφωνο στο νοσοκομειο και μου ειπαν οτι βασει του νομου δεν μπορω να γινω δοτης εκτος αν ειναι για α συγγενειας ατομο και αν θελω μωλις κλεισω τα 18 να παω να κανω καρτα αιμοδοτη....:(

Nostra
06/08/2009, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
πειρα τηλεφωνο στο νοσοκομειο και μου ειπαν οτι βασει του νομου δεν μπορω να γινω δοτης εκτος αν ειναι για α συγγενειας ατομο και αν θελω μωλις κλεισω τα 18 να παω να κανω καρτα αιμοδοτη....:(

επιλεκτική ευλυγισία στην εφαρμογή λέγεται αυτό.... η επιτυχία εξαρταται από την στάση.... {εννοείται πως εννοώ την απάντηση που σου δώσανε, έτσι? }


τελοσπάντων για να μη πηδήΣουμε το thread του Εχετλαίου... άστο τότε για αργότερα .... θα καλυφθεί από άλλους η ανάγκη...

Σε 6 μήνες απο τώρα ξεκίνα ανά 3-4 μηνο κι εσύ τότε... :wave2: :wave2:

SoulGR
06/08/2009, 14:09
φιλε μου σαν αθλητη δεν μου επιτρεπεται να δινω τετοιες ποσοτητες αιματος απλα με συγκινησε το ολο θεμα....θα προ σπαθησω να δινω εστω μια φορα το χρονο ομως.......γι αυτο παιδες οποιος μπορει ας παει να δωσει.....ποτε δεν ξερεις ποτε θα χρειαστεις......:( :(

Εχετλαίος
07/08/2009, 14:26
Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όλους όσους μπόρεσαν και βοήθησαν ή απλά και μόνο έκαμαν την καλή σκέψη.
Η Ελισάβετ μπήκε το πρωί στις 7:30 στο χειρουργείο και βγήκε λίγο πριν τις 12. Ζορίστηκαν οι γιατροί γιατί έπρεπε να "κολλήσουν" πολλά οστά στον ήδη καταπονημένο οργανισμό της. Κρίσιμα τα επόμενα 24ωρα αλλά η καλή πράξη όλων αας σίγουρα ανέβασε ψηλά τον πήχη της αισιοδοξίας!
Ευχαριστεί σας η οικογένειά της.
Ευχαριστώ σας και εγώ από την καρδιά μου!
Υγεία σε όλους!

makis206
07/08/2009, 14:42
Eυχάριστα μαντάτα σύντεκνε, εύχομαι να πάνε όλα καλά για τη φίλη σου και να τελειώσουν σύντομα οι ταλαιπωρίες που τη βασάνισαν. Υγεία για όλους μας και το αίμα που αφήνουμε στα νοσοκομεία να είναι αχρείαστο, σε όλο τον κόσμο!

:beer: