PDA

View Full Version : Ταριφες!!!



menelaos46
06/08/2009, 13:58
Ενα επαγγελμα που σιγουρα ειναι αδικημενο απο τους λοιπους χρηστες του οδικου δικτιου. Ολους μας εχει κλεισει ταξιτζης και οι περισσοτεροι εχουμε ακουσει για θανατηφορα ατυχηματα με σημετοχη ενος.
Υπαρχουν ομως συνετοι οδηγοι ταξι? Ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν και πολλοι μαλιστα απλως μαζι με τα ξερα καιγονται με τα χλωρα κι αυτοι οι ανθρωποι αδικουνται.
Τι ομως οδηγει τους ταξιτζηδες στην παραβατικη αυτη συμπεριφορα??

Πιστευω πως ειναι η φυση του επαγγελματος τετοια που σε αναγκαζει να κινηθεις ετσι για να επιβιωσεις.

Και μια προταση. Εχω σκεφτει πως το μεγαλυτερο κολλημα στη κυκλοφορια γινεται απο τα ταξι οταν ψαχνουν πελατη, αυτο το σταματα ξεκινα δημιουργει ολα τα προβληματα. Μηπως λοιπον θα ηταν καλυτερα τα ταξι να παιρναν μονο απο πιατσες?? Και να απαγορευοταν να παρουν απο το δρομο χωρις κληση τηλεφωνικη?? Αυτο βεβαια προυποθετει μεγαλη αυξηση της αμοιβης των ταξι αλλα και σωστη κατανομη της καθε περιοχης σε πιατσες.
Τι λετε??

Nostra
06/08/2009, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Μηπως λοιπον θα ηταν καλυτερα τα ταξι να παιρναν μονο απο πιατσες?? Και να απαγορευοταν να παρουν απο το δρομο χωρις κληση τηλεφωνικη?? Αυτο βεβαια προυποθετει μεγαλη αυξηση της αμοιβης των ταξι αλλα και σωστη κατανομη της καθε περιοχης σε πιατσες.
Τι λετε??

Συμφωνώ και εγκρίνω ...

Πάρε τον Νικήτα να το κανονίσει άμεσα ...

:wave2:

sober
06/08/2009, 14:22
Νομιζω ειναι περισσοτερο 8εμα οδηγου και παιδειας ... ακομα κι αν γινει αυτο που λες παλι 8α αλλαζουν λωριδες χωρις φλας ή 8α κανουν σφηνες ή 8α βγαινουν με το ετσι 8ελω .ή 8α σταματανε χωρις αλαρμ για να παρουν πελατη..

μου εχει τυχει ταριφας που ηταν σωστος και ταριφας που εγινε αιτια για να πεσω ...

Μια λυση 8α ηταν να περνανε απο πολυ αυστηρες εξετασεις πριν παρουν την αδεια και να εξεταζονται τοσο οι γνωσεις τους πανω στις διαδρομες ( για να εξυπηρετουνται καλυτερα και οι πελατες ) οσο και κυριως στην οδηγικη τους συμπεριφορα .

menelaos46
06/08/2009, 14:38
Σιγουρα ειναι θεμα παιδιας αλλα αν τους απαγορευεται να σταματανε να παρουν πελατη??

Παντως ηταν ωραια οταν καναν απεργια...

2stroker
06/08/2009, 15:42
εχω δει ταριφες να ειναι σωστους και ταριφες να ειναι ΖΩΑ,δυστυχως το μεγαλυτερο ποσοστο ειναι ΖΩΑ!και ταριφας με παρανομη αναστροφη σκοτωσε γνωστο μου με μηχανη πριν 4 χρονια.

fournas
06/08/2009, 18:51
στην κυπρο ετσι ειναι οι τεριφες...
πολλες πιατσες και ολοι οι πελετες μεσο τηλ/νου....γιατι ?να περιμενει καποιος στη μεση του δρομου,οταν με ραντεβου εξυπηρετουνται αμεσα....
εδω για να σε εξυπηρετησει ραδιοταξι..........:a028:

μα παντου ενα μπουρδελο ειμαστε???:wave2:

sergiosm
06/08/2009, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Πιστευω πως ειναι η φυση του επαγγελματος τετοια που σε αναγκαζει να κινηθεις ετσι για να επιβιωσεις.

Στο "ετσι" συμπεριλαμβάνονται και ορισμένες εγκληματικές κινήσεις μερικών οδηγών;;


Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Αυτο βεβαια προυποθετει μεγαλη αυξηση της αμοιβης των ταξι

ΓΙΑΤΙ;;;;;;
δηλαδή ΚΑΙ να τους δωθούν πιάτσες, που αυτό είναι σωστό ΚΑΙ να αυξηθεί το κόμιστρο;;;;

watain
06/08/2009, 20:00
Υπαρχουν ομως συνετοι οδηγοι ταξι? Ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν και πολλοι μαλιστα απλως μαζι με τα ξερα καιγονται με τα χλωρα κι αυτοι οι ανθρωποι αδικουνται.

file otan oi 9 stous 10 einai gia klotses tote nai boreis na peis oti oloi einai gamata.
ego epeidi mou exoun tyxei trela skinika me tarifes otan eimai me to fortigaki tous paw koloferatza ekei xezonte:p :p :p

menelaos46
07/08/2009, 02:31
δηλαδή ΚΑΙ να τους δωθούν πιάτσες, που αυτό είναι σωστό ΚΑΙ να αυξηθεί το κόμιστρο;;;;

Το κομιστρο θα αυξηθει σιγουρα σε αυτη την περιπτωση γιατι ενω καποιος θα επαιρνε δυο κουρσες στη βολτα τωρα θα παρει μια με τηλ.

Οι ταξιτζηδες που οδηγουν σωστα απλως δε φαινονται γι'αυτο λεμε 9 στους 10.

the who
07/08/2009, 09:06
Καποιος που νοικιαζει ταξι για να δουλεψει εχει(αν βαζει ενσημα)70 ευρω εξοδα με το που βαζει το κλειδι.Η βαρδια ειναι 12ωρη.Πρεπει λοιπον σε 12 ωρες οδηγησης μεσα στον πολεμο να βγαλει 70 ευρω εξοδα και κερδος.
Επισης οι ιδιοκτητες οταν νοικιαζουν το ταξι δεν δινουν ρεπο.Το πολυ πολυ να σου δωσουν 2 Κυριακες το μηνα.Διαφορετικα σου λενε οτι αν θελεις να κατσεις πληρωσε τη βαρδια και παρε ρεπο.
Εχουμε δλδ εναν ανθρωπο να ειναι 12 ωρες στο τιμονι επι 28 ημερες.
Εσεις τι περιμενετε,να μην κανει π@π@ριες στο δρομο?Ακομα και να μην ειχε το αγχος των εξοδων οι 12 ωρες οδηγησης προεξοφλουν οτι θα κανεις λαθος.Απο κει και περα το θεμα ειναι το λαθος να ειναι αμελητεο(βλ. κλεισιματα,ψιλοστουκαρισματα κλπ).
Αν στα παραπανω προσθεσεις τις κατινες,τους γιατρους,τους καγκουρες,εμας με τις φιλεροσφηνες μας,τον καθε πικραμενο που κυκλοφορει χωρις σοβαρο λογο με το κουτι,τους οδηγους λεωφορειων και το οτι δεν υπαρχει υποδομη και οδηγικη παιδεια,τοτε η κατασταση ειναι αυτη που ολοι ζουμε λιγο πολυ στις μεγαλε"πολεις".Τραγικη.

sergiosm
07/08/2009, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Καποιος που νοικιαζει ταξι για να δουλεψει εχει(αν βαζει ενσημα)70 ευρω εξοδα με το που βαζει το κλειδι.Η βαρδια ειναι 12ωρη.Πρεπει λοιπον σε 12 ωρες οδηγησης μεσα στον πολεμο να βγαλει 70 ευρω εξοδα και κερδος.


Δηλαδή πόσα βγάζει κατά μέσο όρο ένας ταξιτζής σε 12 ώρες δουλειά;;



Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Επισης οι ιδιοκτητες οταν νοικιαζουν το ταξι δεν δινουν ρεπο.Το πολυ πολυ να σου δωσουν 2 Κυριακες το μηνα.Διαφορετικα σου λενε οτι αν θελεις να κατσεις πληρωσε τη βαρδια και παρε ρεπο.


Γιατί να του δώσει ρεπό;;
υπάλληλο τον έχει;;
του νοικιάζει το ταξί ως εργαλείο δουλειάς. Δηλαδή να εγώ νοικιάσω ένα γραφείο ή μαγαζί δεν θα πληρώνω ενοίκιο για τις ημέρες που είναι κλειστό;;


Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Εχουμε δλδ εναν ανθρωπο να ειναι 12 ωρες στο τιμονι επι 28 ημερες.
Εσεις τι περιμενετε,να μην κανει π@π@ριες στο δρομο?

ΝΑΙ, από τη στιγμή που θέλει να λέγεται επαγγελματίας οδηγός ΝΑΙ.


Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ακομα και να μην ειχε το αγχος των εξοδων οι 12 ωρες οδηγησης προεξοφλουν οτι θα κανεις λαθος.
Να μην οδηγεί 12 ώρες συνέχεια, να κάνει στάση για ξεκούραση.



Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Απο κει και περα το θεμα ειναι το λαθος να ειναι αμελητεο(βλ. κλεισιματα,ψιλοστουκαρισματα κλπ).

Τα κλεισίματα ... αμελητέο λάθος;;;

τί άλλο θα ακούσουμε;;

και αν από το ... αμελητέο αυτό λαθάκι πέσει κάποιος και σπάσει κανά χέρι (για να μην πω τίποτα χειρότερο) και αυτό ... αμελητέο είναι ;;;

the who
07/08/2009, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Δηλαδή πόσα βγάζει κατά μέσο όρο ένας ταξιτζής σε 12 ώρες δουλειά;;




Γιατί να του δώσει ρεπό;;
υπάλληλο τον έχει;;
του νοικιάζει το ταξί ως εργαλείο δουλειάς. Δηλαδή να εγώ νοικιάσω ένα γραφείο ή μαγαζί δεν θα πληρώνω ενοίκιο για τις ημέρες που είναι κλειστό;;



ΝΑΙ, από τη στιγμή που θέλει να λέγεται επαγγελματίας οδηγός ΝΑΙ.


Να μην οδηγεί 12 ώρες συνέχεια, να κάνει στάση για ξεκούραση.




Τα κλεισίματα ... αμελητέο λάθος;;;

τί άλλο θα ακούσουμε;;

και αν από το ... αμελητέο αυτό λαθάκι πέσει κάποιος και σπάσει κανά χέρι (για να μην πω τίποτα χειρότερο) και αυτό ... αμελητέο είναι ;;;

Τι δεν καταλαβες?Ειναι φυσικο και ανθρωπινο ακομα κι αν εισαι ο καλυτερος οδηγος,να κανεις λαθος καποια στιγμη.Εδω ο αλλος ξεκιναει να κανει μια διαδρομη 3 χλμ. και ξεκληριζει οικογενειες.
Αλανθαστος ειναι μονο ο θεος (αλλα αν δεχτουμε οτι ειμαι δημιουργημα του τοτε ουτε κι αυτος).
Απο το να στειλει στο ΚΑΤ η καπου αλλου μακρυτερα...,τοτε τα κλεισιματα για μενα ειναι αμελητεο λαθος.Απο τη στιγμη που ανεβαινω στη μηχανη ξερω οτι πρεπει να προσεχω τους ταριφες ΕΙΔΙΚΑ για τα κλεισιματα και τις αλλαγες λωριδας.Εσυ δεν το ξερεις?
Αυτο με το ρεπο ειναι λιγο καπως.Στην ουσια οι νομιμοι ενοικιαστες πληρωνουν τα ενσημα τους (ΙΚΑ) απο την τσεπη τους.Εσενα ο νομος προβλεπει ποτε ανοιγεις και κλεινεις το μαγαζι σου.Ειναι ανομοια πραγματα.
Στην τελικη μην μου την πεφτεις.ΔΕΝ ειμαι ταριφας(αν και οταν πηγαινα στη σχολη δουλευα ταξι) αλλα επειδη ηταν ο πατερας μου αυτοκινητιστης κι επειδη εχω φιλους ταριφες ξερω λιγα πραγματα παραπανω.
Σε καμμια περιπτωση δεν δικαιολογω τις π@π@ριες που κανουνε.Απλα λεω οτι με βαση τις συνθηκες δουλειας τους και το γεγονος οτι ειναι χειροτεροι απο ερασιτεχνες πολλες φορες,οδηγουνται στα γνωστα αποτελεσματα.

parianmx5
07/08/2009, 16:04
Παιδια ολοι εχετε δικιο και συμφωνω με το θεμα παιδειας!Την δουλεια αυτη την κανω 1+ χρονο και αυτα που σου κανει ο καθε καγκουρας με την μοτο του δεν περιγραφεται!Καταλαβετε το μεγεθος της υπομονης του καθε ταριφα οπως και εμενα για 12+ ωρες στο δρομο.
Στις αρχες ημουν ο καγκουρας αλλα μετα συνιθιζεις και δεν σε ενοχλουν γιατι αλλιως το στομαχι παει περιπατο.Α!και μεγαλο ρολο παιζει και αν το εχεις επιλεξει το ταξι σαν επαγγελμα ή σε επελεξε αυτο, οπως και η ηλικια του οδηγου ταξι.Ολα παιζουν ρολο!Δεν με εχουν γραψει ποτε σαν ταξι και αν οι πελατες ειναι ευχαριστημενοι απο τον τροπο οδηγησης σου αφηνουν και καλα tips.Αυτα απο εμενα, παω για δουλεια...

menos
07/08/2009, 18:47
Τι μου θύμισες...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=38614

menelaos46
07/08/2009, 20:11
Οσοι εχεται δουλεψει οι δουλευετε το μετρο της πιατσας μονο η του ραδιοταξι μπορει να εχει εφαρμογη???


ΝΑΙ, από τη στιγμή που θέλει να λέγεται επαγγελματίας οδηγός ΝΑΙ.

Εισαι πολυ απολυτος. Για να λυσεις το προβλημα πρεπει να ξερεις απο που πηγαζει.
Δε γινεται ολοι οσοι δουλευουν ταξι να ειναι αξεστοι που απλως πιασαν τιμονι.

jorgevaldano
07/08/2009, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46

Πιστευω πως ειναι η φυση του επαγγελματος τετοια που σε αναγκαζει να κινηθεις ετσι για να επιβιωσεις.


όχι φίλε δεν είναι έτσι

όταν σταματούν κόκκαλό για πελάτη (που θέλει να μπει ή να βγεί) λες και θα τον χάσουν αν τον "αναγκάσουν" να περπατήσει 10 μέτρα

όταν σταματούν χωρίς καν να κάνουν τέρμα δεξιά, με το σκεπτικό "σιγά τώρα μην αναγκαστώ να κάνω μανούβρα για να φύγω, τι θά μου κάνεις ρε μ@λάκα από πίσω;;;"

όταν συμπεριφέρονται ως οδηγοί με πρώτης προτεραιοτητα στο δρόμο με το ψευτοεπιχείρημα πως είναι επαγγελματίες

όταν ξεφτιλίζουν τις λεωφορειολωρίδες

μάλιστα έχουν τώρα βρει το κόλπο να πιάνουν και τη δεξιά και τη μεσαία, ό,τι χειρότερο δηλαδή για μας

όταν είδα ταρίφα να παρκάρει πάνω σε λ-λωρίδα στην ακαδημίας (!!!) προχθες και να επιστρέφει με φραπέ χαλλλλαρά

όταν κατακλέβουν τους τουρίστες

ε, αυτά δεν πάνε με το επάγγελμα... :nono:

menelaos46
07/08/2009, 20:59
όταν ξεφτιλίζουν τις λεωφορειολωρίδες μάλιστα έχουν τώρα βρει το κόλπο να πιάνουν και τη δεξιά και τη μεσαία, ό,τι χειρότερο δηλαδή για μας

καλα αυτα τα δυο ειναι τρελες πατεντες ετσι???
ξερουν και που ειναι τα φωτογραφικα και μπαινοβγαινουν οταν πρεπει...

sergiosm
08/08/2009, 00:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Τι δεν καταλαβες?Ειναι φυσικο και ανθρωπινο ακομα κι αν εισαι ο καλυτερος οδηγος,να κανεις λαθος καποια στιγμη.

Ασφαλώς και κανείς δεν είναι αλάνθαστος.
Ο καθένας μπορεί να προκαλέσει ατύχημα χωρίς να το θέλει.

Το θέμα όμως είναι να ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ από τα λάθη και να προσπαθούμε να γινόμαστε καλύτεροι και ΟΧΙ να τα θεωρούμε ... αυτονόητα και ... αμελητέα.



Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Στην τελικη μην μου την πεφτεις.ΔΕΝ ειμαι ταριφας(αν και οταν πηγαινα στη σχολη δουλευα ταξι) αλλα επειδη ηταν ο πατερας μου αυτοκινητιστης κι επειδη εχω φιλους ταριφες ξερω λιγα πραγματα παραπανω.

Δεν σου την πέφτω, σχολίασα απλά κάτι που είπες.

Άσε που επειδή δούλευε περιστασιακά και όχι ως κύριο επάγγελμα ταξί, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ήσουν πολύ καλύτερος από τους ... "ταρίφες".



Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Σε καμμια περιπτωση δεν δικαιολογω τις π@π@ριες που κανουνε.Απλα λεω οτι με βαση τις συνθηκες δουλειας τους και το γεγονος οτι ειναι χειροτεροι απο ερασιτεχνες πολλες φορες,οδηγουνται στα γνωστα αποτελεσματα.

Γεγονός όμως επιεικώς απαράδεκτο
:wave2:

Allst@rf
08/08/2009, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Τι μου θύμισες...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=38614


συναδελφεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!1

παιδια σωστα αυτα που λετε αλλα κατι μου λεει οτι αναφερεστε ως επι το πλειστον στην κιτρινη φυλη...:D :D :D


παντος και γω μαζι σας ειμαι.η συντριπτικη πλειοψηφια των συναδελφων μου ακομα και εδω στην επαρχια δεν ειναι σωστοι οδηγοι.ακομα ακομα ουτε καν καλοι συναδελφοι:sad: :sad: :sad:

Akatanomastos
08/08/2009, 14:10
να γινει δηλαδη οτι γινετε και εξω, μονο πιατσες