PDA

View Full Version : Βίδα τιμονιού Honda GLX C50



dead_kennedys
06/08/2009, 19:28
Παιδια γεια χαρά.

Θέλω να αλλάξω όλο το μπροστινό μου απο glx και να βάλω πιρούνι από Astrea μαζί με τιμόνι και όλα τα συναφή. Λύνοντας τα παλιά όμως με περίμενε μια εξαιρετικά δυσάρεστη έκπληξη:

Η βίδα που συγκρατεί τιμόνι και ρουλεμάν ήταν εξαιρετικά σφιχτή και λίγο σκουριασμένη. Η βίδα-παξιμάδι αυτό δεν είναι συμβατικό, είναι ολοστρόγγυλο και έχει 4 βαθειες εγκοπές που ισαπέχουν. Το χτύπησα με καλέμι και βαριά ...τίποτα. Προσπάθησα με κάβουρες και αλλα σκατά, πάλι τίποτα. Οπότε σκέφτηκα πως θα υπάρχει ένα αντιστοιχο εργαλείο σαν καστάνια που να κάνει ακριβώς για αυτή τη δουλεια!

Mπορει να μου πει κάποιος που θα το βρω και πως θα το ζητησω. Σας εχω και φωτογραφιες απο τη κωλόβιδα...


170599

dead_kennedys
06/08/2009, 19:29
άλλη μια φωτο απο τον επίσημο οδηγό του C50


170600

dead_kennedys
07/08/2009, 16:26
Κανεις παιδια...?

toyar
07/08/2009, 16:52
Το εργαλείο λέγεται γαντζόκλειδο και το έχουν όλα τα συνεργεία.
Υποθέτω πως είναι πάμφθηνο να το αγοράσεις αφού θα το χρειαστείς και στο δέσιμο

dead_kennedys
07/08/2009, 18:26
Eγινε φίλε.. Σε ευχαριστώ πολύ. Αν χρειαστω τιποτε αλλο θα σας εμπιστευτω.. :)

Kαλο καλοκαιρι σε ολους :sun:

geopyr
10/08/2009, 14:13
γεια σας παιδια.εχω κολλησει καπου και θα ηθελα την βοηθεια σας αν ξερετε κατι.
προσπαθω να κανω μετατροπη απο c50 σε glx 90.αν υπαρχουν καποια σχεδια συναρμολογησης για πιρουνι,βασης τιμονιου.την ενωση τους.και αν μπορω να βρω απο καπου manual για να λυσω το μοτερ μονος μου.
σας ευχαριστω εκ των προτερων

transalpblack
10/08/2009, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από dead_kennedys
Παιδια γεια χαρά.

Θέλω να αλλάξω όλο το μπροστινό μου απο glx και να βάλω πιρούνι από Astrea μαζί με τιμόνι και όλα τα συναφή. Λύνοντας τα παλιά όμως με περίμενε μια εξαιρετικά δυσάρεστη έκπληξη:

Η βίδα που συγκρατεί τιμόνι και ρουλεμάν ήταν εξαιρετικά σφιχτή και λίγο σκουριασμένη. Η βίδα-παξιμάδι αυτό δεν είναι συμβατικό, είναι ολοστρόγγυλο και έχει 4 βαθειες εγκοπές που ισαπέχουν. Το χτύπησα με καλέμι και βαριά ...τίποτα. Προσπάθησα με κάβουρες και αλλα σκατά, πάλι τίποτα. Οπότε σκέφτηκα πως θα υπάρχει ένα αντιστοιχο εργαλείο σαν καστάνια που να κάνει ακριβώς για αυτή τη δουλεια!

Mπορει να μου πει κάποιος που θα το βρω και πως θα το ζητησω. Σας εχω και φωτογραφιες απο τη κωλόβιδα...


να σου πω απο τωρα να ξερεις πως η διαμετρος του πηρουνιου του astrea ειναι μεγαλυτερη απο του 50αριου. θα πρεπει να τορνιρεις το πηρουνι για να το περασεις στον δικο σου λαιμο. αφου το κανεις αυτο ομως μετα θα παιζει το τιμονι πανω κατω γιατι δεν θα σφιγγει στο πηρουνι.
εκει υπαρχουν 3 λύσεις.
1. κολλάς λαμάκια δεξιά αριστερά και το σταθεροποιείς (δεν το συνιστω)
2. βάζεις ενα δαχτυλιδι μεταξυ πηρουνιού και τιμονιού για να καλύψεις το κενο (κομματακι δύσκολο)
3. βάζεις αλλο ενα παξιμαδι απο κάτω και αφου βάλεις το τιμόνι το τε το γυρνας αναποδα σαν να το ξεβιδωνεις. αυτο αφου θα "ανεβαινει" πλέον, θα σφιξει και το τιμονι προς τα πανω και θα το σταθεροποιησει. το εχω κανει ετσι στο δικο μου και το εχω 10 χρονια ετσι χωρις να εχει παθει τιποτα.

dead_kennedys
10/08/2009, 15:42
Φιλε σε ευχαριστώ πολύ. Πάντως έχω πάρει πηρούνι μετατροπής απο glx σε astrea και δοκιμασμένα ταιριάζει!