PDA

View Full Version : ενδιαφερεται κανεις για fazer 1000/03;



mao
24/04/2005, 21:19
fazer 1000/03 9500 χλμ,acrapovic,σωληνακια,τιμονι,μανιταρια.(ΝΑΥΤΙΚΟΣ)Η ΑΝΤΑΛΑΓΗ με varadero 04

AFTER
24/04/2005, 21:27
ΟΧΙ ΚΑΚΟΥΡΓΕ γιατι θα το κανεις αυτο!!!!!!!!

mao
26/04/2005, 23:13
νομιζω οτι λογω θεση οδηγησης (ψιλο-σκυφτη) κ ανυπαρκτη προστασια απο αερα κ λογω υψους μου(1,90) εχω πονους στην μεση μου υστερα απο ταξιδι.δεν υπαρχει αρκετη προστασια απο αερα στις υψηλες ταχυτητες. πιστευω οτι με καθολου αντισταση του αερα κ ορθια θεση οδηγησης( πχ varadero) θα το αντιμετωπισω καλυτερα. αυτη ειναι γνωμη μου. εσεις προτεινεται κατι καλυτερο!

gdevelek
26/04/2005, 23:30
aftermarket ζελατίνες έχεις κοιτάξει;;

m1ke
27/04/2005, 01:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από mao
νομιζω οτι λογω θεση οδηγησης (ψιλο-σκυφτη) κ ανυπαρκτη προστασια απο αερα κ λογω υψους μου(1,90) εχω πονους στην μεση μου υστερα απο ταξιδι.δεν υπαρχει αρκετη προστασια απο αερα στις υψηλες ταχυτητες. πιστευω οτι με καθολου αντισταση του αερα κ ορθια θεση οδηγησης( πχ varadero) θα το αντιμετωπισω καλυτερα. αυτη ειναι γνωμη μου. εσεις προτεινεται κατι καλυτερο!

Επειδή έχω και εγώ πρόβλημα με τη μέση, σε διαβεβαιώ ότι δεν θα δεις καμμία διαφορά με πιο όρθια θέση οδήγησης, μάλλον θα έχεις αντίθετα αποτελέσματα. Εάν θες να το αντιμετωπίσεις σωστά πήγαινε σε ένα καλό φυσιοθεραπευτή να σου δείξει μερικές ασκήσεις. Για τους πόνους στη μέση η μόνο λύση είναι η σωστή άσκηση.
Επίσης σε μακρινά ταξίδια φοράω ζώνη για να στηρίζω καλύτερα τη μέση μου και βοηθάει αρκετά.
Η αντίσταση του αέρα επηρεάζει κυρίως το σβέρκο και σε καμμία περίπτωση τη μέση. Με καλύτερη ζελατίνα και καλό κράνος δεν θα έχεις πρόβλημα. Πάντως και με το Varadero θα αντιμετωπίσεις το ίδιο πρόβλημα, το έχει φίλος μου στο ύψος σου και είχε το ίδιο προβλήματα μέχρι που πήρε κράνος της προκοπής.

Θάνος
27/04/2005, 01:52
Πάντως η ψηλότερη ζελατίνα της yamaha στο fazer εμένα δεν μου έκανε καμμία απολύτως διαφορά σε κάλυψη.

Το varadero τελικιάζει κοντά στα 200 και κάτι ψιλά... Στην ταχύτητα αυτή και με το fazer δεν έχεις τρομερό πρόβλημα. Τώρα παραπάνω με το varadero δεν θα φτάσεις ποτέ γιατί δεν πάει ενώ παρακάτω κοντά στα 160-180 που είναι μία φυσιολογική ταχύτητα για να ταξιδεύεις, το fazer δεν έχει κανένα πρόβλημα από αέρα. Φυσικά εννοείται ότι είσαι πάνω σε μηχανή. Αν θέλεις άπνοια παίρνεις το αυτοκίνητο!

Η ψιλοσκυφτή θέση του fazer για τη μέση είναι μάλλον καλύτερη... Να μην τα λέμε συνέχεια! Το Varadero αντισταθμίζει τη χειρότερη θέση με μία τεράστια σελάρα και πολύ πιο μαλακές αναρτήσεις που δεν ξέρω τι συμπεριφορά προσφέρουν στο δρόμο και πόσο καλές είναι εντέλει...

Να προσθέσω ότι το varadero είναι μία μηχανή αδιάφορη οδηγικά και αισθητικά που όσους ήξερα που την είχαν, την πούλησαν γρήγορα γιατί την βαρέθηκαν.

Βέβαια αυτό δεν λέει και πολλά άμα τη γουστάρεις εσύ, αλλά μετά το fazer νομίζω ότι υποβαθμίζεσαι... :(