PDA

View Full Version : Ερώτηση για ΧΤ600



LatanG
07/08/2009, 13:23
Καλημέρα σε όλους, στο ΧΤ600 2-3 φορές έχοντας στο κιβώτιο μεγαλύτερη σχέση από την απαιτώμενη, πχ.το λογικό θα ήταν να είχα μέσα 2α ενώ είχα 3η, ανοίγωντας απότομα το γκάζι εκτός από το "σκορτσάρισμα" της αλυσίδας ακούστηκε ένας "μεταλικός" θόρυβος ακριβώς σαν αυτόν που κάνει το ρουλεμάν του δυναμού στο αυτοκίνητο όταν ζοριστεί με χαμηλές στροφές σε ανηφόρα ας πούμε. Μήπως ξέρει κάποιος από πού προέρχεται αυτός ο θόρυβος? Εννοείται ότι δεν συμβαίνει αυτό συνέχεια και όταν η σχέση στο κιβώτιο είναι σωστή δεν ακούγεται τίποτα. Ευχαριστώ προκαταβολικά:beer:

OldMan
07/08/2009, 13:31
Μάλλον προέρχεται από το μπροστινό γρανάζι ...
(ή από το ρουλεμάν του άξονά του..)

Κοίταξέ το, γιατί αν φαγωθεί το καρέ του άξονα ή η "φωλιά" του ρουλεμάν, θα μπεις σε περιπέτειες... :wave2:

LatanG
07/08/2009, 13:37
Πρίν από κανα 2μηνο άλλαξα αλυσιδογράναζα και ήταν εντάξει το καρέ του άξονα στο μπροστινό γρανάζι, μάλιστα ήταν και η πρώτη φορά που αλλάχτηκαν από κατασκευής της μηχανής!! Όσον αφορά το ρουλεμάν που μου λές είναι εσωτερικά μέσα απο το καπάκι ή είναι πάνω στο καπάκι?

OldMan
07/08/2009, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από LatanG
Όσον αφορά το ρουλεμάν που μου λές είναι εσωτερικά μέσα απο το καπάκι ή είναι πάνω στο καπάκι?
Είναι στην κάσα του σασμάν (στο καπάκι υπάρχει μια τσιμούχα για στεγανοποίηση...).

Δες μήπως το γρανάζι είναι "λάσκα" (συμβαίνει αρκετές φορές, συνήθως από την ασφάλεια στα "παξιμαδωτά" ...).

LatanG
07/08/2009, 13:56
Έγινε θα το κοιτάξω γιατι και η ασφάλεια που έχει δεν είναι και ότι πιο αξιόπιστο έχω δει...και θα σου πώ το απόγευμα ευχαριστώ πολύ:beer:

OldMan
07/08/2009, 14:13
Μια που θα το δεις, "παίξε" λίγο και τον άξονα (θα λερωθείς, αλλά δεν νομίζω να πειράζει..).

Αν αισθανθείς έστω και την παραμικρή ανοχή, τα πράγματα δεν πάνε καλά ...:(

:wave2:

LatanG
07/08/2009, 16:31
Το κοίταξα και ευτυχώς δεν έχει καμία ανοχή "τουλάχιστον όσο φαίνεται", και το γρανάζι είναι σφιγμένο κανονικά, αλλά πήγα από το συνεργείο και το κάναμε βόλτα με τον μηχανικό και μου είπε οτι έτσι κάνει επειδή είναι πολύ λίγες οι στροφές και μεγάλη η σχέση και είναι φυσιολογικό, πάντως και τις 2 φορές που το έκανε ήταν με 2ο άτομο επάνω και είχα 4η στις 1300 περίπου στροφές και άνοιξα το γκάζι απότομα, με περισσότερες στροφές δεν το κάνει καθόλου, και παρατήρησα οταν το έκανε οτι ο θόρυβος ερχόταν από μπροστά όχι από το πλάι...Δεν ξέρω καθόλου...oldMan τα φώτα σου.... :D

Lio
07/08/2009, 18:11
Αυτοκίνητο με "δυναμό" δεν είχα ποτε, δεν τα πρόλαβα (ο oldman όμως ίσως...)

Αυτό όμως που λες

Αρχικά δημιουργήθηκε από LatanG
.... ένας "μεταλικός" θόρυβος ακριβώς σαν αυτόν που κάνει το ρουλεμάν του δυναμού στο αυτοκίνητο όταν ζοριστεί με χαμηλές στροφές σε ανηφόρα ας πούμε. ...
φωτογραφίζει αυτά τα διαβολικά "κατασκευάσματα", τα ΠΥΡΑΚΙΑ.....

dimitrish69
07/08/2009, 18:30
Δεν είναι τίποτα αδελφέ,αλλά αν συνεχίσεις να δουλεύεις με αυτόν τον τρόπο το μοτέρ σύντομα θα έχεις πρόβλημα.Κατέβασε και καμμιά σχέση το μηχανάκι σου το φωνάζειιιιιιιι

LatanG
08/08/2009, 02:32
Κατ'αρχήν ευχαριστώ όλους σας!

1ον: Προς Lio5: Ακριβώς σαν πυράκια ακούστηκε όπως το λές...και κάτι άσχετο στά αυτοκίνητα που έιχες ή έχεις πώς φορτίζει η μπαταρία χωρίς δυναμό?????:confused:

2ον:Πρός dimitrish69: Το ξέρω και για αυτό το είπα από την αρχή οτι το έκανε κάποια στιγμή που έκατσε να μήν έχω σωστή σχέση και μετά αναρωτήθηκα τί μπορεί νά 'ναι αυτός ο θόρυβος..δεν υπάρχει λόγος να το ζορίζω τσάμπα:beer:

Lio
08/08/2009, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από LatanG
Κατ'αρχήν ευχαριστώ όλους σας!

1ον: Προς Lio5: Ακριβώς σαν πυράκια ακούστηκε όπως το λές...και κάτι άσχετο στά αυτοκίνητα που έιχες ή έχεις πώς φορτίζει η μπαταρία χωρίς δυναμό?????:confused:

Η μπαταρία φορτίζει απο γεννήτρια εναλλασσόμενου ρεύματος, γνωστή και ως εναλλακτήρας ή εναλλάκτης. Το δυναμό ήταν γεννήτρια συναχούς ρεύματος που σταμάτησε να χρησιμοποιήται εδω και πάρα πολλά χρόνια...

Ότι και να εχει ομως, κανενα ρουλεμαν γεννήτριας δεν κανει μεταλικό θόρυβο όταν ζοριστεί το μοτέρ με χαμηλές στροφές σε ανηφόρα...
Αυτός ο θόρυβος προέρχεται απο προαναφλεξη της βενζίνης (ναι αυτά ειναι τα περίφημα "πυράκια", που κάποιοι "μάστορες" τα "ρύθμιζαν" κιόλας...)

Το πιστόνι στη φωτό είναι το δικό σου? μήπως είναι μεγαλύτερο απο το κανονικό? Μήπως εχει ανεβάσει τη συμπίεση στα ύψη? Αν ναι, τότε μάλλον εκει οφείλεται ο θόρυβος...

LatanG
08/08/2009, 13:40
Όχι το έμβολο δεν είναι από το δικό μου ,αλλά και πάλι το έμβολο που βλέπεις είναι από άλλο ΧΤ600 απείραχτο. Δέν το έχω σκαλίσει μηχανικά καθόλου. Όσο για το δυναμό εγώ δεν σου αμφισβήτησα το τί ρεύμα βγάζει (εναλλασσόμενο) καθώς ούτε εγώ έχω προλάβει γεννήτρια συνεχούς ρεύματος (σε αυτοκίνητο), απλά είναι η πρώτη φορά που το ακούω ως (εναλλακτήρα ή εναλλάκτη) καθώς μέχρι και και οι εταιρείες που το κατασκευάζουν ώς "δυναμό" το αναφέρουν, και για τον μεταλλικό θόρυβο που σου είπα για το ρουλεμάν του δυναμού εννούσα της τροχαλίας που έχει το δυναμό το οποίο κάνει παραπλήσιο ήχο με τα πειράκια όταν χρίζει αντικατάστασης(και το ανέφερα γιατι ήμουν παθών απο τέτοιο ρουλεμάν...και έκανε αυτό το θόρυβο μέχρι και στο ρελαντί!!)τέλος πάντων ευχαριστώ πολύ για όλα:beer:

chr1s_86
10/08/2009, 03:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από LatanG
και είχα 4η στις 1300 περίπου στροφές

:eyepop:

....σόρυ κιόλας αλλά στροφές ρελαντί με τετάρτη; τι περίμενες να γίνει δηλαδή;


πρέπει να το δουλεύεις πιο ψηλά όπως γράφτηκε και πιο πάνω... κι αν πέσουν οι στροφές κατεβάζεις ταχύτητα...

ειδικά με 4η και 5η...


:winka: :winka:

:wave2:

OldMan
10/08/2009, 12:57
Μπορείς να "πειράξεις" λίγο την αντλία επιτάχυνσης του καρμπυρατέρ σου καθώς και τις τρύπες εμπλουτισμού του μίγματος (ακριβώς κάτω από το slide), αλλά καλύτερα να κατεβάζεις καμια ταχύτητα για να μην δεις κάποια φορά την μπιέλα σου βγάζοντας μόνο το καπάκι της κεφαλής ... :wave2:


Υ.Γ.
@Lio5: τα πρόλαβα τα δυναμό (όπως και τα μανιατό-βολάν..) :beer:

Lio
10/08/2009, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
(όπως και τα μανιατό-βολάν..) :beer:

Ελα, μη με πεις σε αυτοκίνητο.....
Γιατί σε μηχανάκια (κατι σολεξάκια κλπ.) τα πρόλαβα και εγώ....

LatanG
10/08/2009, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
:eyepop:

....σόρυ κιόλας αλλά στροφές ρελαντί με τετάρτη; τι περίμενες να γίνει δηλαδή;


πρέπει να το δουλεύεις πιο ψηλά όπως γράφτηκε και πιο πάνω... κι αν πέσουν οι στροφές κατεβάζεις ταχύτητα...

ειδικά με 4η και 5η...


:winka: :winka:

:wave2:

Το πήγα έτσι επίτηδες για να ξανακούσω το θόρυβο μήπως καταλάβω απο που προέρχεται ο θόρυβος δεν είναι ο τρόπος οδηγησής μου αυτός πάντως ευχαριστώ πολύ:beer:

LatanG
10/08/2009, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μπορείς να "πειράξεις" λίγο την αντλία επιτάχυνσης του καρμπυρατέρ σου καθώς και τις τρύπες εμπλουτισμού του μίγματος (ακριβώς κάτω από το slide), αλλά καλύτερα να κατεβάζεις καμια ταχύτητα για να μην δεις κάποια φορά την μπιέλα σου βγάζοντας μόνο το καπάκι της κεφαλής ... :wave2:

Έχει να κάνει αυτό που λές με τις λεγόμενες βαλβίδες "reed" που μου πρότειναν να βάλω? Αν ναι εξηγησέ μου αν θές τι είναι αυτές πάνω κάτω αν θές...

Όσον αφορά την αρχική απορία μου περί του "περίεργου" θορύβου, εξ'αρχής που σε ρώτησα δεν πήγαινε το μυαλό μου στα πυράκια γιατί μόλις είχα κάνει στη μηχανή καθαρισμό καρμπυρατέρ, καυσανάλυση και ρύθμιση, και ρύθμιση στις βαλβίδες, και όταν πήρα τη μηχανή ήταν όλα κανονικά, ΟΜΩΣ χθές που γέμισα ντεπόζιτο σταμάτησε μαχαίρι ο θόρυβος εντελώς σε οποιεσδήποτε συνθήκες...και σε ρωτάω υπάρχει αυτή η πιθανότητα???Δηλ. να προέχονταν τα πυρράκια απο βενζίνη της κακιάς συμφοράς??

OldMan
11/08/2009, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από LatanG
Έχει να κάνει αυτό που λές με τις λεγόμενες βαλβίδες "reed" που μου πρότειναν να βάλω?
Άσε ήσυχες τις reed valves (εδώ τις έχουν καταργήσει στα δίχρονα...) :winka:

(θεωρητικά, μειώνουν το backpressure στην τροφοδοσία αλλά δημιουργούν κάποια "θεματάκια" στην ομαλή ροή του μίγματος - εκτός αν κάνεις πατέντα στο ΧΤ και έχεις εισαγωγή στον στροφαλοθάλαμο ή μετατρέψεις το μοτέρ σε pulse jet...)



Αρχικά δημιουργήθηκε από LatanG
...και σε ρωτάω υπάρχει αυτή η πιθανότητα???Δηλ. να προέχονταν τα πυρράκια απο βενζίνη της κακιάς συμφοράς??
...και σΕ απαντάω: ΝΑΙ !! :lol: