PDA

View Full Version : Δίχρονο μου κάνει γκιν-γκιν, Βοήθεια!



johnpan
07/08/2009, 13:25
Yamaha DT200 που παίρνει πάντα με την πρώτη και δουλεύει άψογα.

Εχω παρατηρήσει το παρακάτω φαινόμενο τρεις φορές και ζητάω τη γνώμη σας.

Κάνω 60-100 χλμ πορεία και όλα κομπλέ
Σταματάω μερικές φορές κάποια πεντάλεπτα και συνεχίζω πάλι κομπλέ

Κάνω μία μεγάλη στάση 30-40 λεπτά και παίρνω το δρόμο της επιστροφής και τότε αρχίζει ο εφιάλτης:
Κάθε φορά που κλείνω το γκάζι είτε με κατέβασμα είτε χωρίς, και ανεξάρτητα από την ταχύτητα που έχω στο κιβώτιο και την ταχύτητα που κινούμαι, το μηχανάκι κλωτσάει. Είναι σα να έχω ανοιχτό το γκάζι και να προσπαθώ να το φρενάρω. Σα να σκορτσάρει. Είμαι αναγκασμένος να κάνω όλη τη διαδρομή της επιστροφής χωρίς να κλείνω το γκάζι. Την άλλη μέρα το μηχανάκι είναι πάλι κομπλέ. Τι μπορεί να συμβαίνει?

Υποψιάζομαι το συμπλέκτη αλλά θέλω να ακούσω και τη γνώμη σας. Ευχαριστώ


:beer: :beer: :beer:

OldMan
07/08/2009, 13:28
Κλείνοντας το γκάζι (σταματημένος) αργούν να πέσουν οι στροφές ???

STOYBI
07/08/2009, 13:31
Προθυρα κολληματος μου φερνει το θεμα..... :rolleyes:

johnpan
07/08/2009, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κλείνοντας το γκάζι (σταματημένος) αργούν να πέσουν οι στροφές ???

οχι, πεφτουν αμεσως, φυσιολογικα

OldMan
07/08/2009, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Προθυρα κολληματος μου φερνει το θεμα..... :rolleyes:
σιγά σιγά και με το μαλακό... :winka:

Στον Γιαννάκη πρέπει να τα φέρνουμε όλα με τρόπο ...:p

johnpan
07/08/2009, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Προθυρα κολληματος μου φερνει το θεμα..... :rolleyes:

λες? μα γιατί? δεν το σκίζω, πορεία με 80-100 το πάω, και συμπληρώνω λάδι συχνά άρα το καταναλώνει.

OldMan
07/08/2009, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
οχι, πεφτουν αμεσως, φυσιολογικα
Άρα δεν τραβάς αέρα (και δεν θα κολλήσει από φτωχό μίγμα..).

Πάμε παρακάτω :

Κυλινδροπίστονο πότε άλλαξες (ή καθάρισες..) ??

Lio
07/08/2009, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Δίχρονο μου κάνει γκιν-γκιν, Βοήθεια!

Παλαιά, ολα τα δίχρονα κάνανε γκιν-γκιν....

OldMan
07/08/2009, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Παλαιά, ολα τα δίχρονα κάνανε γκιν-γκιν....
Γιατί, όλα είχανε κάτι προβληματάκια με την τροφοδοσία στις ψηλές ..

johnpan
07/08/2009, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Άρα δεν τραβάς αέρα (και δεν θα κολλήσει από φτωχό μίγμα..).

Πάμε παρακάτω :

Κυλινδροπίστονο πότε άλλαξες (ή καθάρισες..) ??


Κυλινροπίστονο ούτε άλλαξα ούτε καθάρισα, ήταν καινούριο από τον προηγούμενο που τον πιστεύω. Εχω κάνει 200-300 χιλιόμετρα το πολύ.

Αυτό με τον αέρα το καταλαβαίνω και άμα δε σβύνει όταν ταπώνω την εξάτμιση?
Πρόβλημα στην τροφοδοσία στις ψηλές δεν έχει κανένα, πιάνει τα 140 για πλάκα.
Βοηθείστε ρε παιδιά γιατί έχω κανονίσει και εκδρομή, να πάω ή όχι?

OldMan
07/08/2009, 13:45
Το ρουμπινέτο της βενζίνης το κλείνεις όταν σταματάς για ώρα ..??

@ Σωτήρ..: Αφού διαβάζεις, μίλα κιόλας ..!!! :smokin:

johnpan
07/08/2009, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το ρουμπινέτο της βενζίνης το κλείνεις όταν σταματάς για ώρα ..??

όχι. Αλλά αν φταίει αυτό δικαιολογείται να κρατάει όοολο το δρόμο της επιστροφής?

Δε μου λες κάτι άλλο, παίζει να είναι συμπλέκτης? Να ζεσταίνεται και να ανοιγοκλείνει η σύμπλεξη?

johnpan
07/08/2009, 13:53
έχω κάνει 100 refresh! Μιλάτε ρε παιδιά! Σωτήηηηρ! Εδώ μου μίλησε ο ορκισμένος να μη μου ξαναμιλήσει!

OldMan
07/08/2009, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Δε μου λες κάτι άλλο, παίζει να είναι συμπλέκτης? Να ζεσταίνεται και να ανοιγοκλείνει η σύμπλεξη?
Έχεις παρατηρήσει ότι προσπαθώ (με νύχια και με μασέλα) να μην σε βρίσω, τόση ώρα ...??? :smokin:

johnpan
07/08/2009, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Έχεις παρατηρήσει ότι προσπαθώ (με νύχια και με μασέλα) να μην σε βρίσω, τόση ώρα ...??? :smokin:

Οχι δεν κατάλαβα τίποτα. Νόμιζα ότι με ξεπέρασες! :smokin:

OldMan
07/08/2009, 14:01
Ρε Γιαννάκη ..

Μια που είναι Παρασκευή...

Μια που λωλοβαράω ...

Μια που είσαι λίγο "ελαφρών καθηκόντων"...

να τολμήξω μια ερώτηξη :

Μήπως (λέω, μήπως..) η επιστροφή σου είναι κατηφόρα ??? :winka:

johnpan
07/08/2009, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε Γιαννάκη ..

Μια που είναι Παρασκευή...

Μια που λωλοβαράω ...

Μια που είσαι λίγο "ελαφρών καθηκόντων"...

να τολμήξω μια ερώτηξη :

Μήπως (λέω, μήπως..) η επιστροφή σου είναι κατηφόρα ??? :winka:

Εχεις καταντήσει αηδία σε σιχαμενε. Τόσο "ελαφρών καθηκόντων" δεν είμαι. Στην εθνική το κάνει το μηχανάκι. Αλλά δεν πειράζει σε ευχαριστώ, και πολύ ασχολήθηκες μαζί μου! :beer: :beer:

dirtbird
07/08/2009, 14:16
Δεν νομίζω ότι περιγράφεις με ακρίβεια τα συμπτώματα.

Επίσης επειδή δεν διαθέτεις τεχνικές γνώσεις (sorry, δυστυχώς δεν μπορώ να το θέσω πιο κομψά), μην αναφέρεις πιθανές δικές σου εξηγήσεις γιατί είναι πολύ πιθανό να αυτο-μπερδεύεσαι στην αναφορά των συμπτωμάτων (αυτό με το συμπλέκτη... να αισθάνεσαι πολύ τυχερός που ο γεράνθρωπΑς έδωσε τόπο στην οργή).

Λοιπόν.....
το ότι το 125 σου βγάζει 140 κοντερίσια είναι θετικό.
Πάραυτα, έχεις ελέγξει ποτέ τη ρύθμιση του καρμπυρατέρ, δλδ. τι κύριο ζιγκλέρ φοράει και εάν αυτό είναι το στάνταρ?

Τουλάχιστον στο 200, όταν παραμαλακιζόσουν με μεγαλύτερο ζιγκλέρ (πχ. 175-180 ασχέτως τι είχες κάνει σε εισαγωγή-εξαγωγή) κάποια στιγμή πάνω στη βόλτα, άρχιζε τα βηξίματα-ρεψίματα χωρίς να ξεσκίζει το μπουζί. Ποτέ δεν κατάφερα να το εξηγήσω, έμαθα όμως να μην ----κίζομαι με το καρμπ.

Εάν κάτι τέτοιο δεν παίζει, σειρά έχουν οι κλασσικοί έλεγχοι....

Ypvs, reed, τσιμούχες στροφάλου και άλλα πολλά.... :confused: :confused:

edit: απομένει 1 ώρα μέχρι να χαρακτηριστώ και επισήμως αδειούχος. Μετάαααα......:D :D

byron
07/08/2009, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Πάραυτα, έχεις ελέγξει ποτέ τη ρύθμιση του καρμπυρατέρ, δλδ. τι κύριο ζιγκλέρ φοράει και εάν αυτό είναι το στάνταρ?

Εάν κάτι τέτοιο δεν παίζει, σειρά έχουν οι κλασσικοί έλεγχοι....

Ypvs, reed, τσιμούχες στροφάλου και άλλα πολλά.... :confused: :confused:


Και πως γίνεται ρε Dirty μια να το κάνει και μια όχι? πάει κάποιος και του αλλάζει ζιγκλερ? :look:

Μήπως (λέω μήπως....) έχει να κάνει με πηνία.? :confused:

dirtbird
07/08/2009, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n

Μήπως (λέω μήπως....) έχει να κάνει με πηνία.? :confused:

πολύ πιθανό, δεν πρόκειται και για καινούργιο μηχανάκι... (πάντως πηνία δεν μου είχαν χαλάσει ποτέ στο DT....)

byron
07/08/2009, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
πολύ πιθανό, δεν πρόκειται και για καινούργιο μηχανάκι... (πάντως πηνία δεν μου είχαν χαλάσει ποτέ στο DT....)

όποτε ακούω για τέτοια spooky συμπτώματα, σε πηνία πάει το μυαλό μου. Με το αειθαλές srx, μέχρι αλλαγή πιστονιού είχα κάνει προκειμένου να σταματήσει να πηγαίνει σαν 50άρι παπί όποτε γούσταρε. Το βρήκε τελικά ένας ηλεκτρολόγος ότι είχε βραχυκυκλωμένα πηνία υψηλής...:a023: :a023:

Nostra
07/08/2009, 15:25
μία ακόμα πιθανότητα είναι

να φουσκωνουν/διαστελλονται οι δίσκοι της καμπανας λόγω θερμοκρασίας και να σου κανει σκορτσαρισματα

ή να εχουν "πεσει" τα ελατηρια σκορτσαρισματος πισω απο την καμπάνα...



υποθετική προσέγγιση μιας και μίλησα κατά τύχη με κάποιον γνώστη και του το ανέφερα...:look:

Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
(αυτό με το συμπλέκτη... να αισθάνεσαι πολύ τυχερός που ο γεράνθρωπΑς έδωσε τόπο στην οργή). :lol:

dirtbird
07/08/2009, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
μία ακόμα πιθανότητα είναι

να φουσκωνουν/διαστελλονται οι δίσκοι της καμπανας λόγω θερμοκρασίας και να σου κανει σκορτσαρισματα

ή να εχουν "πεσει" τα ελατηρια σκορτσαρισματος πισω απο την καμπάνα...



υποθετική προσέγγιση μιας και μίλησα κατά τύχη με κάποιον γνώστη και του το ανέφερα...:look:
:lol:

sorry ρε μαν και βασικά στα μύδια μου, αλλά θέλεις να τεστάρεις τα δικά του όρια ή τα δικά σου? :bigcry: :bigcry:

Nostra
07/08/2009, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
αλλά θέλεις να τεστάρεις τα δικά του όρια ή τα δικά σου? :bigcry: :bigcry:

σσσσσσσσσσσσσσσσσσσ..... περίμενε ρε συ..... κάτσε να αντιδράσει.... :rolleyes:

LARISEOS
07/08/2009, 16:43
παντως απο την στιγμη που θελεις να πας εκδρομή επρεπε ολη μερα να πεταχτείς σε εναν μάστορα να παρης μια ιδεα......


τωρα ασετο μηχανάκι σαββατοκυριακο,,,,,,,,γιατι ισως βρέξει κιόλας!

περαστικα οτι και να εχει!

:beer:

stefanos
07/08/2009, 17:19
Ισως να πρόκειται για το EXP 2 της YAMAHA:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:














:bigcry: :bigcry: Θέλω διακοπές

dirtbird
07/08/2009, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ισως να πρόκειται για το EXP 2 της YAMAHA:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:














:bigcry: :bigcry: Θέλω διακοπές

:lol: :lol:



αλλά


























ΟΛΑ ΤΑ ΔΙΧΡΟΝΑ ΚΡΥΒΟΥΝ ΕΝΑ ΕΧP 2 ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ...:winka:


ΑΣΧΕΤΕ :smokin:

:bigcry: :bigcry:

Lio
07/08/2009, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
πολύ πιθανό, δεν πρόκειται και για καινούργιο μηχανάκι... (πάντως πηνία δεν μου είχαν χαλάσει ποτέ στο DT....)

Για το R δεν ξερω, αλλά τα παλαιότερα DT (LC κλπ.) τα ψιλοτηγανίζανε τα πηνία τους καμμια φορά.....

johnpan
09/08/2009, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Δεν νομίζω ότι περιγράφεις με ακρίβεια τα συμπτώματα.

Επίσης επειδή δεν διαθέτεις τεχνικές γνώσεις (sorry, δυστυχώς δεν μπορώ να το θέσω πιο κομψά), μια χαρά το θέτεις, ούτε είπα πουθενά ότι διαθέτω τεχνικές γνώσεις. Μπορείς να το θέσεις όπως θες αρκεί να μην προσβάλεις τον άλλο με δηλώσεις τύπου 'είσαι περιορισμένης ευθήνης' ή και το άλλο το αξεπέραστο 'οι μαλάκες παίρνουν αυτό που τους αξίζει'

μην αναφέρεις πιθανές δικές σου εξηγήσεις γιατί είναι πολύ πιθανό να αυτο-μπερδεύεσαι στην αναφορά των συμπτωμάτων (αυτό με το συμπλέκτη... να αισθάνεσαι πολύ τυχερός που ο γεράνθρωπΑς έδωσε τόπο στην οργή).Λυπάμαι αλλά έχω κουραστεί να νιώθω τυχερός όταν δε με ξεφτιλίζει ο φίλος μου ο oldman. Η συμπεριφορά της μηχανής ήταν σα να έχεις πάρεις κάποιος τη μανέτα του συμπλέκτη και να την ανοιγοκλείνει 10φορές/sec. Περιέγραψα όσο καλύτερα μπορούσα τα συμπτώματα και περιμένω από 3-4 άτομα που εμπιστεύομαι κάποιες απαντήσεις.


Λοιπόν.....
το ότι το 125 σου βγάζει 140 κοντερίσια είναι θετικό.
το μηχανακι ειναι 200cc το γραφω στην αρχη


Πάραυτα, έχεις ελέγξει ποτέ τη ρύθμιση του καρμπυρατέρ, δλδ. τι κύριο ζιγκλέρ φοράει και εάν αυτό είναι το στάνταρ?

Τουλάχιστον στο 200, όταν παραμαλακιζόσουν με μεγαλύτερο ζιγκλέρ (πχ. 175-180 ασχέτως τι είχες κάνει σε εισαγωγή-εξαγωγή) κάποια στιγμή πάνω στη βόλτα, άρχιζε τα βηξίματα-ρεψίματα χωρίς να ξεσκίζει το μπουζί. Ποτέ δεν κατάφερα να το εξηγήσω, έμαθα όμως να μην ----κίζομαι με το καρμπ.

Εάν κάτι τέτοιο δεν παίζει, σειρά έχουν οι κλασσικοί έλεγχοι....

Ypvs, reed, τσιμούχες στροφάλου και άλλα πολλά.... :confused: :confused:

edit: απομένει 1 ώρα μέχρι να χαρακτηριστώ και επισήμως αδειούχος. Μετάαααα......:D :D

Ευχαριστώ για την απάντησή σου, μάλλον πρέπει να το δει μάστορας γιατί φοβάμαι πιθανό κόλλημα, οπότε η βόλτα αναβάλλεται... Καλή άδεια να έχεις:beer:

OldMan
10/08/2009, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Λυπάμαι αλλά έχω κουραστεί να νιώθω τυχερός όταν δε με ξεφτιλίζει ο φίλος μου ο oldman.
Σ'αγαπάω ρε τσογλάνι.... :blush:

giovani64
10/08/2009, 13:39
ειχα και γω το DT 200 και οταν μου εκανε γκιν γκιν γκιν οταν του εκλεινα το γκαζι του εκανα φρεζα(ρεκτιφιε) και ησυχασε αμεσως.

Nostra
10/08/2009, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από giovani64
ειχα και γω το DT 200 και οταν μου εκανε γκιν γκιν γκιν οταν του εκλεινα το γκαζι του εκανα φρεζα(ρεκτιφιε) και ησυχασε αμεσως.

O Γιάννης είναι ακόμα στα δύο γκιν....

μη τον τρομαζεις... :smilea:

dirtbird
14/08/2009, 06:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Ευχαριστώ για την απάντησή σου, μάλλον πρέπει να το δει μάστορας γιατί φοβάμαι πιθανό κόλλημα, οπότε η βόλτα αναβάλλεται... Καλή άδεια να έχεις:beer:

Nόμιζα ότι ήταν 125.
Και για 200άρι τα 140 είναι καλά αλλά όταν είναι στα πολύ καλά του πρέπει να τα ξεπρνάει κατά πολύ (περίπυ 150 με το κοντέρ εκτός κλίμακας). Αλλά και 135 να βγάζει, δε σημαίνει ότι είναι έτοιμο να τα φτύσει... Επειδή όμως έχεις τις παραπάνω ενδείξεις, μην προσπαθήσεις να το τεστάρεις ξανά.

200άρι με πηνία, δεν ξέρω. Ξ/ανακοίτα ρυθμίσεις καρμπ, το κύριο ζιγκλέρ πρέπει να είναι 150 και η βελόνα στην 3η (ή μήπως 4η?) θέση.
Επίσης τα νερά του συστήματος ψύξης πρέπει να περνούν μέσα από το καρμπ. Μετά σιγουρέψου ότι τα κολλάρα που βαστούν το καρμπ είναι σωστά σφιγμένα και ότι δεν ρουφάει αέρα.

Επίσης τσέκαρε το δοχείο του YDIS (μετά το καρμπ) ότι δεν έχει τρυπήσει.

Επίσης πιο πιθανό και από εισροή αέρα (τσιμούχα στροφάλου κτλ.) είναι να σου έχουν χαλαρώσει οι ντίζες του YPVS και να κολλάει μερικές φορές ανοιχτό. Βγάζεις το καπάκι με τα 2 `αλλεν` από αριστερά και τσεκάρεις με άνοιγμα διακόπτη.... (παραπάνω θα σου γράψει ο ολντ γιατί μενωαπό μπαταρ...χάνεται το δίκτυο....

stefanos
14/08/2009, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
παραπάνω θα σου γράψει ο ολντ γιατί μενωαπό μπαταρ...χάνεται το δίκτυο....


....ΔΕΝ ΠΑΤΑΩΩΩΩΩΩ.......


171057

OldMan
17/08/2009, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
(παραπάνω θα σου γράψει ο ολντ γιατί μενωαπό μπαταρ...χάνεται το δίκτυο....
Πνίξου εσύ και μην σε νοιάζει ... :winka: