PDA

View Full Version : Busa '08 service..τι κανουμε ??



constantine25
09/08/2009, 13:42
Παιδια φτανω τα 12.000χλμ και ηρθε η ωρα να κανω το πρωτο service (μεταχειρισμενο το χα παρει).
Τι λαδια να βαλω;Ημισυνθετικα 10-40;Μαρκα;Ποσα lt παιρνει ακριβως ,θα αλλαξω και φιλτρο λαδιου...
Χρειαζετε τπτ αλλο σ αυτα τα χιλιομετρα;;
Κατι πηρε τ αυτι μου να τσεκαρω τις πεταλουδες μεσω εγκεφαλου,δεν καταλαβα και πολυ,αν ειναι ετσι πρεπει να το παω σε μαστορα,για πειτε να δω ποσο θα μου βγει τελικα

madox
09/08/2009, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από constantine25
Παιδια φτανω τα 12.000χλμ και ηρθε η ωρα να κανω το πρωτο service (μεταχειρισμενο το χα παρει).
Τι λαδια να βαλω;Ημισυνθετικα 10-40;Μαρκα;Ποσα lt παιρνει ακριβως ,θα αλλαξω και φιλτρο λαδιου...
Χρειαζετε τπτ αλλο σ αυτα τα χιλιομετρα;;
Κατι πηρε τ αυτι μου να τσεκαρω τις πεταλουδες μεσω εγκεφαλου,δεν καταλαβα και πολυ,αν ειναι ετσι πρεπει να το παω σε μαστορα,για πειτε να δω ποσο θα μου βγει τελικα



τα 10-40 ημισενθετικα της repsol εβαζα για δυο χρονια

αλλαξε και το φιλτρο λαδιου- γυρω στα 3500ml παιρνει με αυτο -ενω και ενα φυσιμα στο φιλτρο αερα δεν θα παει χαμενο.

τσεκαρε και την αλυσιδα-λογικα ενα τεντωμα θα το θελει και γενικως........................................................
να προσεξεις ΠΟΛΥ το βαλε -βγαλε του φεριγκ και φυσικα μην παραλειψεις να συμβουλευτεις το manual σε περιπτωση που κανεις εσυ τις εργασιες(εκτος εγγυησης ειναι?)


για λαδια-φιλτρο πληρωνα 70ε με τα εργατικα:wave2:

Lio
10/08/2009, 14:18
Το μηχανακι σου νομιζω πως δεν είναι και το πιο εύκολο στο σερβις, αλλα αν θες να το κανεις μονος σου, πρέπει πρώτα πρώτα να βρεις ενα service manual που θα σε δείξει τι πρέπει να κάνεις, καθε πότε και ισως το σημαντικότερο, πως ακριβώς πρέπει να το κάνεις.
Εννοείται πως εχεις κάποιες "στοιχειώδεις" γνώσεις και κάποιο "βασικό" εξοπλισμο σε εργαλεία...
Τώρα αν χρειάζονται έλεγχοι στα ηλεκτρονικά με διαγνωστικό κλπ, την επίσκεψη στο συνεργείο δεν την γλυτώνεις....

constantine25
10/08/2009, 15:11
βασικα αν παιρνουν μονο 70-80ε εξω,σιγα μην κατσω να το κανω..60ε κανουν λαδια-φιλτρο,τζαμπα ειναι.
Επισης οκ,σιγα τις γνωσεις και η κουραση,μονο τα πλαστικα που πρεπει να βγουν για το φιλτρακι,τπτ αλλο....
Για αυτο ρωταω για τπτ ηλεκτρονικα γιατι φυσικα και θα πρεπει να παω σε συνεργειο.
Ξερει κανεις;;
ολοι διακοπες πηγαν;

reinmeister
10/08/2009, 15:19
αν το ζοριζεις βαλε full synthetics...αλλιως τα ημι ειναι μια χαρα με πεταμα στα 3000...το φιλτρο βγαινει αν ξεκουμπωσεις το δεξι φαιρινγκ κι εχεις εναν δευτερο να το τραβηξει λιγο προς τα εξω...

αν δεν εχεις βγαλει ποτε το φαιρινγκ μην δοκιμασεις για κανεναν λογο να το βγαλεις μονος σου σε 8αρι μπουσα...στανταρ θα κανεις ζημια...

με εξουσιοδοτημενο δεν χρειαζεται να ασχοληθεις εκτος αν αρχισει να χαζευει στο ρελαντι...

λαδια Torco t4-r η t4-sr και red line...

constantine25
10/08/2009, 16:03
ετσι μπραβο.Η αληθεια ειναι πως δεν εχω ξαναβγαλει,θα ξεβιδωσω απο κατω προς τα πανω οτι βρω και θα βαλω καποιον να τραβαει προς τα εξω....και εφοσον απο ρελαντι και τετοια παμε καλα,δεν παω συνεργειο,θενκς α λοτ :)