PDA

View Full Version : Runaway Boys Thruxton youtube video



begenius
09/08/2009, 21:34
παιδια γειά σας και καλό καλοκαιρι!
(για οσους εχουν αδεια καλες διακοπες!)

Εκανα ενα μικρο video για να θυμάμαι τις φετεινες βολτες με το 16χρονο γιο μου !(Απο τις φετεινες οικογενειακες διακοπές μας)
oσοι ξερουν μπορει να αναγνωρίσουν και την περιοχή!
Ελπιζω να το βρειτε διακεδαστικο!
Ενοειται με το Τhruxton φυσικά!


http://www.youtube.com/watch?v=875vNHOY1tI


καλες διακοπες/βολτες !

Τhruxton Rocks!!:sun: :beer:

hidefnick
10/08/2009, 01:29
Sorry, αλλά ελπίζω ο μικρός τουλάχιστον να φοράει κανένα κρανάκι....

begenius
10/08/2009, 10:45
Ενοειται ο μικρος φορα κρανος (φαινεται στα τελευταια πλανα).Ο πατερας ειναι παλιος ...ξεροκεφαλος!!

hidefnick
10/08/2009, 12:00
Τότε απλά :a19: :a19: :a19:
(και για το video και για το μηχανάκι και για τις μουσικές)

:wave2: :wave2: :wave2:

iordanis75
16/08/2009, 11:15
Έτσι μπράβο γιατί αρχίζω να πιστεύω πως στην Ελλάδα δεν την πολυαγαπάμε την κλασσική ιδέα του μοτοσικλετισμού. Δεν βλέπω boneville, thruxton και γιατί όχι κάνα scrambler.

mono_tapa
17/08/2009, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από iordanis75
. Δεν βλέπω boneville, thruxton και γιατί όχι κάνα scrambler.


Γιατι ειναι πανακριβα ισως??(και γενικοτερα οτιδηποτε classic η sport classic)
και δυστηχως η χρηση τους καπως περιορισμενη.........

Αλλα οντως τα ατιμα ειναι πανεμορφα με μαματο ηχο κ στυλατα οσο τπτ αλλο σχεδον......

Το thurxton ειναι μια απο τις μηχανες που θα ηθελα να εχω στο γκαραζ μου οταν γινω μεθυστανας :P.....:wacko: :dizzy: :wacko: :dizzy:

MAG/FMX
17/08/2009, 13:42
Ωραιο βιντεο κ καλη η προσπαθεια.Ομορφη η μηχανη κ καμια φορα πιστευω οτι οι κλασσικες μηχανες ειναι οι πραγματικες μηχανες.Το Σεπτεμβρη θα παω Αγια Αννα βορειο Ευβοια , ελπιζω να ειναι ωραια.

begenius
18/08/2009, 15:43
παιδια ευχαριστω πολυ για τα σχολια σας.

Μετα απο πολλα χρονια με μηχανες εφτασα στα 42 μου για να καταλαβω οτι:

Μηχανη διαλεγεις με την Καρδια και οχι με το Μυαλο.

Για το θεμα του κοστους νομιζω οτι ολοι βλεπουμε καθημερινα γυρω μας πολυχρηστικες μηχανες "εργαλεια" οπως τα λενε καποιοι πχ Suzuki V-strom/Honda Transalp/Hornet/CBF/Kawasaki Z750/versys/er-6 -Yamaha FZ6 κλπ τα οποια κατα 1000αδες κυκλοφορουν και αγοραζονται καθημερινα,τα οποια δεν κοστιζουν και λιγα (απο 6,7000-10000)-χωρις να υπολογισουμε και τα οποια αξεσουαρ extra βαζει ο καθενας.

Αρα αυτο που μενει σαν συμπερασμα ειναι οτι στην Ελλαδα αγοραζουμε με το μυαλο(ποσα αλογα,τι τελικη εχει,κλπ τα οποια ναι μεν εχουν καποιο νοημα αλλα πιστευω οτι δεν ειναι το ζητουμενο.Για μενα το ζητουμενο ειναι η οδηγικη απολαυση ο ερωτας τα πρωτογονα συναισθηματα που σου ξυπναει μια μηχανη-και πανω απο ολα ο χαρακτηρας της ο οποιος πρεπει να σε αντιπροσωπευει.

Οσον αφορα το θεμα της αξιοπιστιας με συγχωρειτε αλλα ολα τα συγχρονα μηχανακια βγαινουν πλεον με προδιαγραφες και standards τα οποια λογω ανταγωνισμου ειναι πολυ υψηλα.Π.χ η Τriumph διαθετει αυτη τη στιγμη το πιο εξελιγμενο εργοστασιο κατασκευης μοτοσυκλετων παγκοσμιως!-δεν ειναι τυχαιο οτι το 1998 πριν ξεκινησει η νεα γραμμη παραγωγης ο ιδιος ο John Bloor επισκεφτηκε τα εργοστασια των μεγαλων Ιαπωνων κατασκευαστων για να δει σε τι επιπεδο δουλευουν οι Γιαπωνεζοι.
Παντως οσον αφορα τα classic roadsters πιστευω οτι πλεον κυκλοφορουν στην αγορα τουλαχιστον 5 διαφορετικα μοντελα modern classics (Ducati sport 1000-Moto Guzzi v7classic / v7cafe racer-Triumph Bonneville SE/ T100 και Thruxton--οπως επισης και καποιο Ηarley 883/1200.
Aν εξαιρεσουμε τα DUCATI και καποιες εξωτικες κατασκευες π.χ το νεο Νorton Comando τα οποια ειναι ακριβα νομιζω οτι δεν τιθεται θεμα τοσο για το κοστος (γυρω στα 8 με 10.000 ευρω)
Για να μην πουμε και το θεμα μεταπωλησης στα Ιαπωνικα,οπου καθε 2-3 χρονια απαξιωνονται τα υπαρχοντα μοντελα απο τα καινουργια.(θυμαμαι οτι μετα απο 3 χρονια το Ζ που ειχα -αξιζε σχεδον τα μισα!απο οτι ειχα δωσει!
Αρα και το θεμα μεταπωλησης ειναι καλυτερα τα διαχρονικα μηχανακια (κυριως ευρωπαικα) τα οποια κρατανε τιμη πχ ΒΜW-

Παντως μετα απο 10000 χλμ το Τhruxton δεν εχει ζητησει τιποτα παραπανω απο αναλωσιμα 3 svc λαδια κλπ.

Για αυτο.....
go your own way που λεει και η Τriumph!

φιλικα
Ευγενιος
http://www.triumphrat.net/albums/album1472/aat.sized.jpg


171233

iordanis75
18/08/2009, 23:12
Ε τότε καλύτερα που δεν κυκλοφορούν πολλές κλασσικές για να ξεχωρίζουν οι λίγες.
Αλλιώς θα έλεγε η suzuki go your own way για το v-strom!!! :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

christostr
21/08/2009, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από begenius
παιδια ευχαριστω πολυ για τα σχολια σας.

Μετα απο πολλα χρονια με μηχανες εφτασα στα 42 μου για να καταλαβω οτι:

Μηχανη διαλεγεις με την Καρδια και οχι με το Μυαλο.

Για το θεμα του κοστους νομιζω οτι ολοι βλεπουμε καθημερινα γυρω μας πολυχρηστικες μηχανες "εργαλεια" οπως τα λενε καποιοι πχ Suzuki V-strom/Honda Transalp/Hornet/CBF/Kawasaki Z750/versys/er-6 -Yamaha FZ6 κλπ τα οποια κατα 1000αδες κυκλοφορουν και αγοραζονται καθημερινα,τα οποια δεν κοστιζουν και λιγα (απο 6,7000-10000)-χωρις να υπολογισουμε και τα οποια αξεσουαρ extra βαζει ο καθενας.

Αρα αυτο που μενει σαν συμπερασμα ειναι οτι στην Ελλαδα αγοραζουμε με το μυαλο(ποσα αλογα,τι τελικη εχει,κλπ τα οποια ναι μεν εχουν καποιο νοημα αλλα πιστευω οτι δεν ειναι το ζητουμενο.Για μενα το ζητουμενο ειναι η οδηγικη απολαυση ο ερωτας τα πρωτογονα συναισθηματα που σου ξυπναει μια μηχανη-και πανω απο ολα ο χαρακτηρας της ο οποιος πρεπει να σε αντιπροσωπευει.

Οσον αφορα το θεμα της αξιοπιστιας με συγχωρειτε αλλα ολα τα συγχρονα μηχανακια βγαινουν πλεον με προδιαγραφες και standards τα οποια λογω ανταγωνισμου ειναι πολυ υψηλα.Π.χ η Τriumph διαθετει αυτη τη στιγμη το πιο εξελιγμενο εργοστασιο κατασκευης μοτοσυκλετων παγκοσμιως!-δεν ειναι τυχαιο οτι το 1998 πριν ξεκινησει η νεα γραμμη παραγωγης ο ιδιος ο John Bloor επισκεφτηκε τα εργοστασια των μεγαλων Ιαπωνων κατασκευαστων για να δει σε τι επιπεδο δουλευουν οι Γιαπωνεζοι.
Παντως οσον αφορα τα classic roadsters πιστευω οτι πλεον κυκλοφορουν στην αγορα τουλαχιστον 5 διαφορετικα μοντελα modern classics (Ducati sport 1000-Moto Guzzi v7classic / v7cafe racer-Triumph Bonneville SE/ T100 και Thruxton--οπως επισης και καποιο Ηarley 883/1200.
Aν εξαιρεσουμε τα DUCATI και καποιες εξωτικες κατασκευες π.χ το νεο Νorton Comando τα οποια ειναι ακριβα νομιζω οτι δεν τιθεται θεμα τοσο για το κοστος (γυρω στα 8 με 10.000 ευρω)
Για να μην πουμε και το θεμα μεταπωλησης στα Ιαπωνικα,οπου καθε 2-3 χρονια απαξιωνονται τα υπαρχοντα μοντελα απο τα καινουργια.(θυμαμαι οτι μετα απο 3 χρονια το Ζ που ειχα -αξιζε σχεδον τα μισα!απο οτι ειχα δωσει!
Αρα και το θεμα μεταπωλησης ειναι καλυτερα τα διαχρονικα μηχανακια (κυριως ευρωπαικα) τα οποια κρατανε τιμη πχ ΒΜW-

Παντως μετα απο 10000 χλμ το Τhruxton δεν εχει ζητησει τιποτα παραπανω απο αναλωσιμα 3 svc λαδια κλπ.

Για αυτο.....
go your own way που λεει και η Τriumph!

φιλικα
Ευγενιος
http://www.triumphrat.net/albums/album1472/aat.sized.jpg




Και γω στα 50 μου γουστάρω απίστευτα τα bonneville & thruxton και ειδικά το δεύτερο. Θα ήθελα τη γνώμη σου, γιατί κάνω και ταξιδάκια. Πάνε; (Δεν γνωρίζω):blush:
Επίσης η θέση οδήγησης στο thruxton με ψιλοπροβληματίζει. Πάντα είχα on-off (τώρα έχω africa).
ΘΕΛΩ triumph ΤΩΡΑ!!! χαχαχαχα. Στα νέα bonneville με χαλάει λίγο η ζάντα, αν και στρίβει καλύτερα, αλλά και η τιμή του καλή (δύσκολο τώρα να πάω στα 11000).
Περιμένω νέα σου.
Ευχαριστώ:wave2:

begenius
26/08/2009, 13:37
Αγαπητε christostr
προσωπικα πιστευω οτι καθε μοτερ με 2 ροδες μπορει να ταξιδευει!!
Tα καλυτερες αναμνησεις απο ταξιδια τις εχω με ενα....ΒSA M20 του 1937 το οποιο ειχα την τυχη να οδηγω για 5-6 χρονια στην εφηβεια μου!!Φτιαγμενο chopper πηγαινε μετα βιας 80-85χλμ/ωρα!!.Γυρισα ολη την Β. Ελλαδα δικαβαλο και με τα μπαγαζια να κρεμονται απο τα καλαμια και πισω απο το sisybar!Μιλαμε για hardtail πλαισιο (χωρις πισω αναρτηση)-μονοκυλινδρο μοτερ πλαγιοβαλβιδο-μανιβελα-μανιατο-και με φρενα ταμπουρα!
τεχνολογια προπολεμικη!Αλλα στα 18 ολα ειναι τελεια ετσι κι αλλιως δεν ασχολεισαι με μικρολεπτομερειες!!
Ταξιδια εχω κανει πολλα και με vespa px200 -Aθηνα-Βεροια-Καβαλα-Αλεξ/λη και βαλε!
καλη η βεσπα αλλα καθε 90 χλμ σταματαγα για βενζινη!-μικρες ροδες-αερας κλπ
Τωρα οσον αφορα το Thruxton φιλε μου ειναι αποκαλυψη-Σε προσφατο ταξιδακι Αθηνα -Αρτα-Αθηνα-μονοημερο,ενα εχω να πω:Αποκαλυψη!!!
τελεια θεση οδηγησης -ελαφρως σκυφτη,αλλα πολυ ανετη λογω του αερα το σωμα σηκωνεται και τα χερια αποφορτιζονται.Ταχυτητες με ανεση 130-150-160-με χρυση τομη τα 140 -πας οπουδηποτε χωρις προβλημα.Κρατηματα στις στροφες ,τρομερη σταθεροτητα στις ευθειες-το μηχανακι παει τρενο!ΕΝταξει δεν ειναι ΒΜW 1200 OYTE FJR η CBRRRRRR-1100XXXXXX-αλλα ταξιδευεις ανετα-και με ασφαλεια-Το μεγαλυτερο πλεονεκτημα ειναι ο κινητηρας-παει χαλαρα -και με το 19αρι γραναζακι ακομα πιο cruiserαδικη αισθηση-3500 στροφες στα 120!!
Βεβαια ολα ειναι σχετικα και καθε οδηγος εχει τις προτιμησεις του-παντως εγω ειμαι της Σπαρτιατικης Λεγεωνας,δεν σκαω εαν η μηχανη μου δεν εχει-300 αλογα/100 κιλινδρους/βαλιτσες-σιδερα-θερμαινομενα γκριπ/σελα/-παροχη Ρευματος-ΝΕΡΟΥ-ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ και internet/gps/ABS/
και αλλα ...τεχνο..παπαρια!
μου αρεσει το μηχανακι γυμνο-σπαρτιατικο και σιδερενιο-αντε να εχει και καμια 50αρια αλογακια-1-2 πιστονια και ..ειμαι ΟΚ
Διαθεση/χρονος/και ...Φυγαμε.
Παντως καλο ειναι να κανεις και κανενα test ride στα παιδια στη Triumph.
Mε βαση τα μηχανακια που ειχες/εχεις -θα σου προτεινα Bonneville T100/ ή Scrambler απο modern classics η Αmerica/Speedmaster/Thunderbird new απο τα τσοπεροειδη

αφησα τελευταιο το ΚAWA Z750 το οποιο ειναι χαλια σε ολα!(υπερβολικο για πολη-φαγανιαρικο-και κουραστικο σε ταξιδι πανω απο 140-(γιαυτο και το σουταρα εγκαιρα!)ουστ απο δω.Ποτε πια japan 4κυλινδρο.Αδιαφορο οδηγικα ,επικινδυνο,ασχημο,και χωρις χαρακτηρα
θα μου πεις περι ορεξεως....
αυτα
Ευγενιος
:sun: