PDA

View Full Version : περιεργος θορυβος στο μοτερ...



aakkuan
10/08/2009, 11:31
παιδια εχω μια cb 400αρα και προσφατο service οσον αφορα τον κινητηρα. πηγα χαλκιδικη το σαββατοκυριακο ολα καλα και ωραια, χτες στον γυρισμο στις χαμηλες στροφες (2-3000) με δευτερα η τριτη ο ηχος του κινητηρα εμοιαζε σαν αυτον που βγαζουν τα τσοπερ!! ξερω η περιγραφη ειναι αθλια αλλα δεν μπορω να το περιγραψω αλλιως... σαν να πηγαινε πιο αργα και χαλαρα ο κινητηρας. λιγο να εδινα γκαζι ο θορυβος εφευγε. επισης μια φορα που σταματησα να ρωτησω τον δρομο και πηγα να φυγω, αφηνοντας τον συμπλεκτη μου εσβησε... σα να ηταν πιο ευαισθητος ο κινητηρας στο αφημα του συμπλεκτη.

σταματαω για καμια ωρα. μετα την ξαναβαζω μπρος και παλι μου εκανε τα ιδια. λεω δεν γαμιεται θα γυρισω θεσσαλονικη και ας μεινω στο δρομο. πηγα κανονικα, μεχρι και 140 εφτασα χωρις προβλημα. εφτασα και και ακομα και στα χαμηλα δεν μου ξαναπαρουσιαστηκε ο θορυβος. δεν μπορουσα να ησυχασω και την ξαναπηρα για βολτα το βραδυ αλλα δεν εκανε τιποτα.

τι στο διαολο μπορει να ηταν/ ειναι??

υγ. λιγο πριν να παρουσιαστει το προβλημα, και ενω ετρεχα με 100 περιπου ακουγα μια υποκοφη βοη για αρκετο διαστημα. στην αρχη νομιζα οτι ηταν αυτοκινητο που πλησιαζε αλλα τελικα δεν ηταν. μεσα απο το κρανος δεν μπορεσα να καταλαβω αμα ηταν απο μενα αυτος ο θορυβος και απο που. σορρυ αμα σας φαινονται λιγο x-files αυτα, αλλα αυτα ακουσα, αυτα γραφω...

περιμενω να μου πειτε τι να προσεξω/ ελεγξω /δοκιμασω...

πηγε το μυαλο για καμμενο μπουζι αλλα τα αλλαξα πριν μια βδομαδα και δεν θα πρεπε τον θορυβο να τον κανει συνεχεια?? και δεν θα πρεπε να χα χασει σε επιταχυνση/ τελικη??

OldMan
10/08/2009, 13:03
Ή λαακαρισμένο κολάρο αέρα ή κάπου "χάνεις" στην εξαγωγή (ανάλογα με τον θόρυβο...) :winka:

aakkuan
10/08/2009, 13:13
μαλιστα...

δηλαδη δεν ειναι "ζωτικης σημασιας" προβλημα...η κανω λαθος??


και αυτο επειδη ειμαι και ταπι και θελω να κανω και κατι τελευταιες εκδρομουλες πριν να τελειωσει ο μηνας, πειραζει να το αφησω ετσι η να μην την κουνησω μεχρι να φτιαχτει??

giovani64
10/08/2009, 13:31
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan
μαλιστα...

δηλαδη δεν ειναι "ζωτικης σημασιας" προβλημα...η κανω λαθος??


και αυτο επειδη ειμαι και ταπι και θελω να κανω και κατι τελευταιες εκδρομουλες πριν να τελειωσει ο μηνας, πειραζει να το αφησω ετσι η να μην την κουνησω μεχρι να φτιαχτει?? [/QUOTE
μαλλον καποιος κυλινδρος δεν δουλευει στο ρελαντι. τι μπορει να ειναι? ελατηρια, βαλβιδα. αν θα μπορουσες να βγαλεις το ρεζερβουαρ να βαλεις ενα μπουκαλι με βενζινη για να την βαλεις μπροστα και οπως δουλευει βγαζε τις πιπες απο τα μπουζι μια μια.πρεπει κανονικα να αλλαζει ο ηχος οταν βγαζεις μια απο αυτες. αν δεν αλλαξει ο ηχος σε καποιον κυλινδρο, εκει ειναι το προβλημα σου.

menelaos46
11/08/2009, 11:43
Κι εγω πιστευω καποιος κυλινδρος δε δουλευε.

aakkuan
13/08/2009, 16:38
τα νευρα μου....

το μηχανακι το χω δυο βδομαδες και μου χει βγαλει τα αντερα του....

το πηγα στο μαστορα. ειχε δυο καμμενα μπουζι. (αν και δεν μπορω να καταλαβω γιατι και οι 4 εξατμισεις καιγανε...). τα μπουζι καηκαν επειδη μπηκαν &*$%#@@@ σκουριες στην βελονα της βενζινης. επαιρνε παραπανω βενζινη. μου πε οτι μπορει να εσκαγε ο κινητηρας.... μου πε μπορει να εβαλα μαπα βενζινη η οτι το ντεποζιτο εχει πολλες σκουριες. προς το παρον μου το εφτιαξε και μου πε να το βαζω στον ορθοστατη...

οταν βρω τα φραγκα πρεπει να καθαρισω το ντεποζιτο και πρεπει να ανοιξει τα καρμπυρατερ και να μου βαλει και φιλτρο βενζινης....

μεχρι τοτε πρεπει να προσευχομαι οτι δεν θα μου το ξαναβγαλει...

και γω σκεφτομαι ρε γμτ, απο σκουριες στην βενζινη μπορει να σου σκασει ο κινητηρας??? ετσι ευκολα σκανε οι γαμημενοι??

τα νευρα μου...