PDA

View Full Version : Απαράδεκτη συμπεριφορά...



prezakis
10/08/2009, 15:50
Καλησπέρα σε όλους,
Αρχικά είχα ένα δίλλημα για το αν έπρεπε να ανοίξω αυτό το θέμα σ'αυτή την κατηγορία ή στο "Στραβά κι ανάποδα", αλλά μετά κατέληξα ότι πρέπει να ενημερωθούν και οι υποψήφιοι αγοραστές.
Λοιπόν, να τα πάρουμε από την αρχή. Ετοιμάζομαι για ταξίδι με το VStrom μου και ως νέος αναβάτης στερούμε του απαραίτητου εξοπλισμού. Έτσι, αποφάσισα το επίδομα αδείας να μην το σπαταλήσω σε ποτάκια στις διακοπές αλλά σε εξοπλισμό για τη μηχανή που θα μου χρειαστεί στο ταξίδι.
Επομένως, από την αρχή της προηγούμενης εβδομάδας άρχισα την έρευνα αγοράς μου, καθώς ενδιαφερόμουν για ουκ ολίγα... tank bag, σαμαρια ή βαλίτσες(κάγγελα πλαϊνά), 2ο κράνος, ζελατίνα φιμέ, μπουφάν, κ.α. Πήγα Καλλιρόης, Μιχαλακοπούλου. Πήρα τις τιμούλες μου και το κουστούμι έβγαινε πάνω κάτω στα ?800. Άφησα για τελευταίο το μαγαζί του κ.Βασσάλου, αλλά τελικά ήταν αποθήκη και πιθανόν δεν πουλούσε λιανικής, οπότε από εκεί με έστειλαν στο
S******* που είναι στην Καλλιθέα(Ελ. Βενιζέλου 34,αν θυμάμαι καλά). Εκεί αυτά που συνάντησα μου φάνηκαν πολύ αντιφατικά με την αντιμετώπιση που έτυχα στα υπόλοιπα 7-8 καταστήματα που πήγα.
Αναλυτικότερα, το απόγευμα Τετάρτης επισκέφτηκα το κατάστημα και με το που μπήκα ανέλαβε να με εξυπηρετήσει ένα παλικάρι, το οποίο παρεμπιπτόντως είναι εξαιρετικός στην δουλειά του. Μετά από ένα σύντομο χρονικό διάστημα είχα βρει ό,τι ακριβώς χρειαζόμουν σε καλές ή εναλλακτικές μάρκες ώστε να μετριάσουμε το κόστος (εκτός από κάτι κάγκελα για σαμάρια που είχα βρει αλλού και στο S******* δεν τα είχαν). Το μόνο μεμπτό σημείο ήταν όταν δοκίμαζα το μπουφάν, είδα κάτι στάμπες και στα δύο κομμάτια που είχα στα υπόψη, οι οποίες προέρχονταν από κάποιες εργασίες που γινόταν στο κατάστημα κι επειδή δεν τα είχαν καλύψει σωστά είχαν λερωθεί. Οι τιμές καλές, χωρίς έκπτωση το σύνολο πήγαινε κάπου στα ?765. Είχα σχεδόν καταλήξει ότι θα αγοράσω από εκεί κι έτσι ρώτησα το παιδί που με εξυπηρετούσε αν η τιμή θα ήταν καλύτερη αν πλήρωνα τις μετρητοίς από ότι αν έβαζα δόσεις. Μου απάντησε ότι η τιμές ήταν ήδη καλές(πράγμα που δεν αρνούμαι) και ότι θα έπαιρνα και δώρο(κάποιο σακβουαγιάζ ή κάτι αντίστοιχο). Για τα περαιτέρω με παρέπεμψε στο αφεντικό, μία κυρία που ήταν στο ταμείο. Εκεί άρχισε το όλο γελοίο της υπόθεσης. Για να μην μακρηγορώ θα εστιάσω στα πιο βασικά σημεία.
Από την κυρία ζήτησα 2 πράγματα. 1ον αν πλήρωνα τις μετρητοίς αντί για δόσεις ποια θα ήταν η τιμή και 2ον να της πληρώσω το κόστος του μπουφάν άλλα να το παραλάβω την επόμενη μέρα γιατί για το ένα από τα δύο που μου άρεσαν δεν υπήρχε το νούμερο μου και δεν μπορούσα να συγκρίνω(μάλιστα προσφέρθηκα να της πληρώσω το ακριβότερο από τα δύο κι αν τελικά αποφάσιζα το φτηνότερο κατά ?20 να μου τα επέστρεφε).
Για το πρώτο, αφού προσπάθησε να με πείσει ότι η τιμές ήταν πολύ καλές για να κάνει έκπτωση , προχώρησε σε εξονυχιστικούς υπολογισμούς με το κομπιουτεράκι της και μου ανακοίνωσε ότι από τα ?765 θα μου το έριχνε στα ?730. Φυσικά, δεν προτίμησα να πληρώσω τις μετρητοίς και ζήτησα άτοκες δόσεις. Κάποιο πρόβλημα υπήρξε με τις 2 κάρτες που τις έδωσα(την VISA, γιατί VISA ELECTRON και Diners δεν δεχόταν για δόσεις) και υποχρεώθηκα να πληρώσω μετρητά. Εδώ ,όμως, είχαμε το πρώτο παράλογο της υπόθεσης. Η κυρία δεν ήθελε να κρατήσει το κόστος για το μπουφάν δήθεν «για να μην δεσμευτεί και αναγκαστεί να μου το φέρει οπωσδήποτε την επόμενη μέρα». Φυσικά, γέλασα και της διευκρίνισα ότι θέλω να την δεσμεύσω γιατί πρέπει να πάρω μπουφάν πριν ξεκινήσω την εκδρομή. Τελικά, αφού αφεντικό είναι αυτή, πέρασε το δικό της με την διευκρίνιση που ξεκαθάριζε και γιατί δεν ήθελε να κρατήσει όλο το ποσό: «την έκπτωση των ?35 δεν μπορώ να στην κάνω τώρα γιατί χωρίς το μπουφάν το κόστος πέφτει στα ?337. Θα στην κάνω αύριο όποιο κι από τα μπουφάν και να πάρεις». Ομολογουμένως, τότε δεν με πείραξε γιατί ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι θα πάρω ένα από τα δύο. Πριν πληρώσω ζήτησα και αυτό που είχα ζητήσει και προηγουμένως από τον πωλητή. Αν γίνεται, αφού ούτως ή άλλως θα φέρνανε από την αποθήκη νούμερο για το ένα από τα δύο μπουφάν, να φέρνανε κι ένα καινούριο γι’αυτό που ήδη είχαν νούμερο άλλα ήταν λερωμένο αυτό της βιτρίνας. Έκπληκτη, μου είπε «κακώς το είδες έτσι! Έπρεπε να το είχαμε καθαρίσει, λάθος μας. Αλλά αν είναι έτσι θα το καθαρίσουμε τώρα, μπροστά σου για να σου φύγει η έννοια και θα το περάσουμε και με λάδι!» και έπειτα στραβοκοιτούσε(υποθέτω ότι τα άκουσε και μετά που έφυγα) τους πωλητές της που δεν το είχαν προσέξει εγκαίρως. Μάταια προσπάθησα να της εξηγήσω ότι θα προτιμούσα να μην πάρω της βιτρίνας και ότι δεν είναι κάποιο προϊόν που κοστίζει λίγο για να μην το θέλεις στην εντέλεια. Ο ισχυρισμός-δικαιολογία της για να μην μου φέρει ήταν ότι αν ο καθένας που ήθελε να αγοράσει κάτι ζητούσε καινούριο προϊόν και όχι της βιτρίνας τότε θα χρειάζονταν τη διπλάσια αποθήκη. Δεδομένου ότι της είχα ξεκαθαρίσει ότι θα αγόραζα μπουφάν και ήμουν και διατεθειμένος να το προπληρώσω, μου φάνηκε ότι με χλεύαζαν και δεν έδωσα έκταση στο θέμα. Έχοντας ακόμα την πολύ καλή άποψη από την εξυπηρέτηση του πωλητή και παρακάμπτοντας τα παράλογα που άκουσα από την κυρία, πλήρωσα το κόστος χωρίς το μπουφάν και παρέλαβα τα υπόλοιπα προϊόντα. Βέβαια, προχώρησα την συναλλαγή έχοντας κατά νου ότι θα πάρω το καινούριο μπουφάν που θα μου φέρνανε έστω κι αν μου άρεσε περισσότερο αυτό που ήδη υπήρχε, για να αποφύγω να πάρω της βιτρίνας.
Την επόμενη μέρα, όσο περίμενα τηλέφωνο μπήκα για λίγο στο site της αποθήκης του κ.Βασσάλου να δω τα δύο μπουφάν που μου άρεσαν. Παραπομπή σε παραπομπή κατέληξα στο site του καταστήματος S******* . Εκεί έπεσε το μάτι μου σε μία ετικέτα «Δώρα» που υπήρχε. Περίεργος, για τα δώρα που δίνουν, μπήκα και αντίκρισα ένα φυλλάδιο με κουπόνια(όπως αυτό που έχουν στα supermarkets) και ανάλογα με το κόστος των αγορών έπαιρνες αντίστοιχα κάποιο δώρο ή δωροεπιταγή για την αγορά που θα πραγματοποιούσες(το αναφέρουν κι εδώ http://www.S******* .gr αλλά μετά το σκηνικό φαίνεται να το απέσυραν από το μενού την ετικέτα «Δώρα»). Η δωροεπιταγή για αγορές των ?700 ήταν ?63!!!! Εκεί αισθάνθηκα ότι με κοροϊδεύουν και αμέσως το εκτύπωσα για να έχω αποδείξεις όταν πάω για να το δείξω στην κυρία-αφεντικό που μου έκανε έκπτωση 35 ολόκληρα ευρώ ενώ όφειλε να ακολουθήσει την δημοσιευμένη προσφορά! Όπως είχαμε συμφωνήσει, αν και δεν είχε «δεσμευτεί» να μου το φέρει, κατά τις 10+ το πρωί μου τηλεφώνησε η κυρία-αφεντικό και μου είπε ότι το μπουφάν έχει έρθει(το έφερε με F16,όπως είπε η ίδια για να τονίσει το πόσο γρήγορα ήρθε στην Θησέως από το Νέο Κόσμο, που είναι η αποθήκη του κ.Βασσάλου). Αφού το έσκασα για λίγο από την δουλειά μου, πετάχτηκα να δοκιμάσω το αερομεταφερόμενο μπουφάν. Δυστυχώς, δεν έφταιγε το νούμερο που μου άρεσε περισσότερο το άλλο μοντέλο. Έτσι αποφάσισα να πάρω το αυτό που ήδη είχα δει την προηγούμενη μέρα στο σωστό μέγεθος ,έστω κι αν υπήρχε μονάχα το κομμάτι της βιτρίνας. Πηγαίνοντας στο ταμείο ο πωλητής με ρώτησε «ΟΚ, ευχαριστημένος με όλα?». Απευθυνόμενος σ’αυτόν του είπα «Από εσένα είμαι υπερευχαριστημένος, από την κυρία δεν είμαι». Αυτή ενοχλήθηκε και με ρώτησε το λόγο. Της ανέφερα ότι ό,τι κι αν της ζήτησα δεν με ικανοποίησε σε τίποτα. Ούτε την επιθυμία μου να μην πάρω της βιτρίνας σεβάστηκε(μπορούσε αν ήθελε να με ικανοποιήσει χωρίς να φέρει καινούριο, έστω να μου προτείνει μία έκπτωση στο κομμάτι της βιτρίνας) , ούτε στο γεγονός ότι έριξα τα μούτρα μου και ζήτησα καλύτερη τιμή(ενώ στα άλλα καταστήματα οι ίδιοι προχωρούσαν σε καλύτερη τιμή) έδειξε να ευαισθητοποιείτε. Τότε της επέδειξα και το φυλλάδιο με τα δώρα που είχα εκτυπώσει από το site τους. Με αλαζονικό και έντονο ύφος(εν αντιθέσει με το ήρεμο δικό μου) αυτή πήρε το χαρτί και έλεγε «χθες μου το έφερες? Πώς να σου κάνω την έκπτωση αν δεν το φέρεις?! Σήμερα που μου το έφερες θα σου κάνω(προφανώς στην τιμή του μπουφάν κι όχι στα ?765)». Ενοχλημένος, της απάντησα ότι αυτό το θεωρώ κοροϊδία και ρώτησα αν κάνει τόσο μεγάλη διαφορά το διαφημιστικό φυλλάδιο. Η κυρία άρπαξε το φυλλάδιο και μου επιδείκνυε το σημείο στο οποίο το φυλλάδιο ανέφερε ότι έπρεπε να το προσκομίσουμε στο ταμείο κατά την ώρα της συναλλαγής και με εξαιρετικά ειρωνικό ύφος έλεγε : «Γράμματα ξέρουμε??? Διαβάζουμε …διαβάζουμε!!!». Από την πλευρά μου δεν μπορούσα να καταλάβω την αξία του να προσκομίσεις ένα χαρτί Α4 που αναφέρει τα δώρα στο ταμείο αν όντως ισχύει η προσφορά αυτή και την ζητήσεις και την ρώτησα αν είχε τόσο μεγάλη σημασία. Αυτή μου απάντησε : «Εννοείται … αλλιώς θα το κλίναμε το μαγαζί!». Την συμβούλεψα ότι έτσι που συμπεριφέρεται θα το κλίσει το μαγαζί σύντομα. Εκεί βγήκε από τα ρούχα της και ωρυόμενη φώναζε του πωλητή που με εξυπηρετούσε ότι «η πώληση του μπουφάν ακυρώνεται»! Αφού ευχαρίστησα τον πωλητή για την βοήθεια που μου προσέφερε, έφυγα από το μαγαζί εννοείται χάνοντας την εξαιρετική έκπτωση των ?35 που μου είχε υποσχεθεί από την προηγούμενη μέρα.
Θεωρώ την συμπεριφορά αυτή άκρως αντιεπαγγελματική και είναι υποχρέωσή μου να ενημερώσω και τους υπόλοιπους φίλους που συμμετέχουν στο moto.gr γιατί κι αυτοί μας έχουν συμβουλέψει άπειρες φορές προς αποφυγή τέτοιων κακοτοπιών. Αν κάποιος μπορεί να εξηγήσει αυτή την συμπεριφορά της κυρίας , τον παρακαλώ να το αναφέρει για να ξέρω ότι ήμουν λάθος εγώ.

edit road spirit: κανόνας του φόρουμ για καταγγελίες (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=28026)

Zid
10/08/2009, 16:15
Ντάξει .... τελικά ταξίδι πηγες? η ψάχνεις ακομα για μπουφαν?:bigcry:

prezakis
10/08/2009, 16:18
Ακόμα μπουφαν ψάχνω,αλλά διακρίνω μια ειρωνεία ή η ιδέα μου είναι?

golis
10/08/2009, 16:37
Συγγνώμη κιόλας,αλλά το σφάλμα είναι δικό σου συνάδελφε.
Με τα δικά σου λεφτά η κυρία έγινε μάγκας και σου συμπεριφέρθηκε έτσι αν όντως έτσι έγινε.
Κι αν βιαζόσουν για το ταξίδι ,των φρονίμων τα παιδιά,ας είχες φροντίσει πιο πριν για interneti.
Αυτά βλέπουν οι τσελιγκομαγαζάτορες και έχουν πάρει αέρα.
Αν ακύρωνες τα 700 ε παραγγελία,νομίζεις οτι δεν θα την έτσουζε ; Το ενοίκιο της ήταν η παραγγελία σου.
Αγορές μόνο απο το interneti ,τα καταστήματα στο Ελλάντα είναι μόνο για να προβάρεις αυτά που θα παραγγείλεις απο το νετ..

Το πάθημα σου ας γίνει μάθημα για όλους εμάς τους υπόλοιπους. :wave2:

prezakis
10/08/2009, 16:49
Ευχαριστώ!Θα το έχω υπόψιν μου...
Όσο για το ότι ηταν λάθος μου να μην ακυρώσω την παραγγελία, το κατάλαβα εκ των υστέρων.
"Πριν πεινάσουν μαγειρεύουν..." αλλά αν δεν υπάρχει φαΐ πεινάνε, γιατί το χρήμα δεν περισσέυει σε όλους.
Εκδρομή ξεκινάω από το Σάββατο,οπότε έχω ακόμη 3-4 μέρες να αγοράσω από Κρήτη, αλλά επειδή πλέον μόνιμη κατοικία είναι η Αθήνα, θεώρησα καλό να έχω ένα μαγαζί που να μπορώ να εμπιστευτώ σε ότι χρειαστώ.
Όσο για το ίντερνετ, πιθανολογώ ότι το αγοράζω υπερβολικά από ιντερνετ σε σχέση με τους απλούς χρήστες, αλλά από την εμπειρία μου ξέρω ότι αν είσαι άπειρος σε κάποιο χώρο, όπως εγώ στο χώρο της μοτοσυκλέτας, πολύ πιο εύκολα πιάνεσαι κότσος online παρά live. Και πίστεψέ με, έχω αρκετή εμπειρία σε online αγορές.
Παράλληλα, με το thread έχω ξεκινήσει και online έρευνα αγοράς μήπως πάρω από εξωτερικό, αλλά και πάλι αν πάρω θα πάρω το Bering Watt που διάλεξα και στο κατάστημα. Δηλαδή, επιμένω στο ότι πρέπει να καταλήξω πρώτα σε κάποιο και μετά να το αναζητήσω στο νετ,γιατί δεν έχω την εμπειρία να κρίνω τα προϊόντα τόσο εύκολα.

LOUKILOUK
10/08/2009, 17:42
Φιλαρακι καλα τα λες, οπως καταλαβες η καλυτερη διαδικασια ειναι ιντερνετικο ψαξιμο, δοκιμη του προιοντος σε καταστημα για χειροπιαστα συμπερασματα και ευρεση μεγεθους και τελος παραγγελια απο εκει που συμφερει οικονομικα... Αυτο ειναι το ιδανικο το οποιο δεν ειναι παντα εφικτο αλλα καλο ειναι να προβλεπουμε για να εχουμε...
καλες διακοπες :beer: :wave2:

LsKostas
10/08/2009, 17:50
Καλα εκανες και το εγραψες

Οταν σου ειπε και την ατακα "Γραμματα ξερουμε?" Ε επρεπε να της φερεις το μπουφαν στο κεφαλι...σαν F16

σαν πολυ την εχουν δει μερικοι αν μπει λιγο το μαγουλακι μεσα θα φτιαξουν.

Υπαρχουν πολυ καλυτεροι πωλητες να ψωνισεις

prezakis
10/08/2009, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Φιλαρακι καλα τα λες, οπως καταλαβες η καλυτερη διαδικασια ειναι ιντερνετικο ψαξιμο, δοκιμη του προιοντος σε καταστημα για χειροπιαστα συμπερασματα και ευρεση μεγεθους και τελος παραγγελια απο εκει που συμφερει οικονομικα... Αυτο ειναι το ιδανικο το οποιο δεν ειναι παντα εφικτο αλλα καλο ειναι να προβλεπουμε για να εχουμε...
καλες διακοπες :beer: :wave2:

Στερνή μου γνώση να σ'είχα πρώτα...
Καλές διακοπές.

prezakis
10/08/2009, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Καλα εκανες και το εγραψες

Οταν σου ειπε και την ατακα "Γραμματα ξερουμε?" Ε επρεπε να της φερεις το μπουφαν στο κεφαλι...σαν F16

σαν πολυ την εχουν δει μερικοι αν μπει λιγο το μαγουλακι μεσα θα φτιαξουν.

Υπαρχουν πολυ καλυτεροι πωλητες να ψωνισεις

Κι εγώ εκεί τα πήρα. Τεσπά, καλύτερα που δεν αντέδρασα υπερβολικά...το ίδιο θα της έκανε και θα έχανα και το δίκιο μου. Το παράδοξο είναι ότι ο πωλητής ήταν jet τύπος και εξαιρετικός στην δουλειά του. Το πρόβλημα ήταν η κυρία-αφεντικό.

devil's animal
10/08/2009, 19:05
πας και δινεις σχεδον εναν μισθο σε ενα καταστημα με εξοπλισμο μοτοσυκλετας..
σε περιοδο κρισης που δεν κινειται ρευστο στην αγορα ουτε για δειγμα..
σε περιοδο που πολλοι εχουν ξυπνησει και κανουν τις αγορες τους μεσω νετ και τα εγχωρια καταστημα χανουν πελατες καθημερινα...

και σου συμπεριφερονται με αυτον τον τροπο (λες και πηγες να τα κλεψεις)...

και ακομα αναρωτιεσαι αν εχει αυτη αδικο ή εσυ?


ρε φιλε (για να στο πω σε απλα ελληνικα) π!πες επρεπε να σου εκαναν. απλα.

εγω θα ακυρωνα ολη την παραγγελια απο την πρωτη μερα, με υφος "παιρνω τα ζεστα μου ευρω και παω αλλου μ@λακες".

:wave2:

fournas
10/08/2009, 19:31
ευχαριστω για την ενημερωση prezaki


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

καλες διακοπες :wave2: :wave2:

road spirit
10/08/2009, 22:09
έγινε edit στο αρχικό μύνημα, παρακαλώ διαβάστε: κανόνας του φόρουμ για καταγγελίες (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=28026)

prezakis
11/08/2009, 01:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
έγινε edit στο αρχικό μύνημα, παρακαλώ διαβάστε: κανόνας του φόρουμ για καταγγελίες (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=28026)

ΟΚ, με συγχωρεις δεν το γνωριζα φιλε μου. Μπορεις, οπως λενε οι κανονες του φορουμ, να επιβεβαιωσεις με καθε λεπτομερεια το συμβαν καλωντας το καταστημα και ζητωντας τον πωλητη Βαγγελη η την κυρια-αφεντικο(δεν εχω συγκρατησει το ονομα). Επειτα,ομως,θεωρω σωστο να βγαλεις τα αστερακια και τα μπιπ ωστε να γνωριζει ο κοσμος περι τινος προκειται. Ημερομηνιες του συμβαντος μπορεις να τις βγαλεις απο την περιγραφη. Ο,τιδηποτε αλλες πληροφοριες χρειαστεις ειμαι στην διαθεση σου.
Καλες διακοπες σε ολους.

zephyr1
11/08/2009, 02:57
Καλες διακοπες.:beer: :wave2:

Εισαι prezakis???:eyepop:

Orfeus
11/08/2009, 04:04
η αποθηκη επι της οδου Αιγαιου στη Ν.Σμυρνη ανοιγει για το κοινο μονο το Σαββατο απο 11-2.Πηγαινε μια βολτα!
απο το εν λογω καταστημα εχω μεινει και εγω με ασχημη εμπειρια που προσπαθουσαν να με πεισουν οτι ενα μπουφαν ειναι κορντουρα ενω δεν ηταν...

chr1s_86
11/08/2009, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Orfeus
η αποθηκη επι της οδου Αιγαιου στη Ν.Σμυρνη ανοιγει για το κοινο μονο το Σαββατο απο 11-2.Πηγαινε μια βολτα!


Δεν θυμάμαι τι μέρα ήταν αλλά έχω πάει και εγώ εκεί στην Αιγαίου και με είχαν εξυπηρετήσει άριστα.

;)

Gandalf dr685sm
11/08/2009, 08:32
Αγορές μόνο απο web... τελεία.

Αν έχεις κάποιον συγγενή ή παιδικό φίλο, τότε ίσως πάρεις και απο εδώ. Η συμπεριφορά ήταν κατακριτέα. Ειδικά απο την στιγμή που το κατάστημα την προσφορά την έχει στο web ώς δημόσια και οχι ώς κουπόνι προσφοράς. Ακόμα δηλαδή και αν δεν πάς την εκτύπωση θα έπρεπε να την είχε κάνει ενημερώνοντας παράλληλα για αυτήν.

Μην ψάχνεις πολλά όμως. Μάθημα προς συμμόρφωση είναι αυτό.

Απλά δίνεις τα λεφτά σου αλλού και τελειώνει εκείνη την στιγμή. Δεν το ταλαιπωρείς και πολύ.

Καλή εύρεση και αγορά σου εύχομαι.

Gandalf

LARISEOS
11/08/2009, 08:39
να ροτησω κατι...απλα

τα προιοντα ητανε με εκπτωση 700 e?
αν ναι.....
η κανονικη τους τιμη πια ειναι?

το οτι το ειχε στην βιτρινα δεν σημαινει πως πρεπει να στο δωσει σε καλυτερη τιμη....
καλυτερη τιμη η πράγματα που δειγματίζουμε, για να πουλησουμε αλλα ναι.......

οπως πχ στο carfour βγαζουν ενα σηδερο να το δει ολος ο κοσμος και πουλαει αλλα 200!

λογικο ειναι το δειγμα να το δωσει με εκπτωση!

όντως με το θεμα που ειχε οτι ητανε λερωμένο επρεπε η να στο καθαρίσει η να στο δώσει σε καλύτερη τιμη η να σου βρει αλλο......αυτο βεβαια ειναι ανάμεσα σας και στην θέληση του μαγαζάτορα να στο δωσει πιο φτηνά!


οσο για το κουπονι , δεν εχει κανενα άδικο,,μπορει να ητανε προσφορά μεσω διαδικτύου για να πιασει αυτους που ψάχνονται στο εξωτερικό....πονηρό αλλα ετσι ειναι η δουλειά....!
και απο την στιγμη που λεει να προσκομίσεις το κουπονι για να παρης την εκπτωση σου ....σηγουρα το κανει για καπιον λογο....το κουπονι ηθελε τα στοιχεια σου επανο? ονομα σού ,τηλ κτλ ?

δλδ σου κανω μια εκπτωση αλλα μου δηνεις τα στοιχεια σού για να τα εκμεταλλευτώ!

να σου στειλω διαφημιστικά κτλ.......


και επισης δεν εχω καμια σχεση με το καταστημα και ουτε ξερω καν πιο ειναι........απλως καλα ειναι να ακούμε και της 2 πλευρές καμια φωρα.............

επισης εχω μεγαλη σχεση με μαγαζιά κτλ....... και εχω ερθει και εγω σε ρίξει με πελάτη.......το τι θα ειπε αυτός ο πελατης για μενα ειναι σίγουρα μαλακίες.........

αλλα σηγουρα δεν 8α τους ειπε πως
-εγω ειμαι στο δημοτικό συμβούλιο και κανε εκπτωση γιατι θα με χρειαστείς!!!!!!

κατάλαβες??

prezakis
11/08/2009, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

το κατάστημα την προσφορά την έχει στο web ώς δημόσια και οχι ώς κουπόνι προσφοράς. Ακόμα δηλαδή και αν δεν πάς την εκτύπωση θα έπρεπε να την είχε κάνει ενημερώνοντας παράλληλα για αυτήν.


Για να μην γινονται παρεξηγησεις. Η προσφορα ηταν δημοσια στο web,αλλα ελεγε στο τελος του φυλλαδιου ελεγε οτι πρεπει να προσκομισουμε το φυλλαδιο στο ταμειο κατα την ωρα της συναλλαγης.

prezakis
11/08/2009, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS

(1) τα προιοντα ητανε με εκπτωση 700 e?

Καταρχην καλημερα LARISEOS.

Η τιμη ηταν €765 συνολο και δεν υπηρχε ουτε ενα ευρω εκπτωση σε αυτο το ποσο. Η εκπτωση που μετα απο αιτημα δικο μου εκανε ηταν €35!




(2) το οτι το ειχε στην βιτρινα δεν σημαινει πως πρεπει να στο δωσει σε καλυτερη τιμη....
καλυτερη τιμη η πράγματα που δειγματίζουμε, για να πουλησουμε αλλα ναι.......

οπως πχ στο carfour βγαζουν ενα σηδερο να το δει ολος ο κοσμος και πουλαει αλλα 200!

λογικο ειναι το δειγμα να το δωσει με εκπτωση!

ΟΚ φιλε μου, οταν θα πας εσυ να αγορασεις ενα αυτοκινητο παρε της εκθεσης μαζι με τις κουτσουλιες και τις μπογιες και τα μιγιοφτισιματα,αλλα πες στο αφεντικο να βαλει τον πακιστανο να τα καθαρισει για να "σου φυγει η ιδεα" η εστω για ενα pc(για να μιλησουμε για πραγματα ισοτιμης αξιας) πηγαινε στο plaisio και παρε της βιτρινας...
Τουλαχιστον, αφου μου ειχε αρνηθει μια εκπτωση πανω απο το 3% θεωρω οτι ωφειλε να με εξυπηρετησει σ'αυτο το θεμα.




(3) όντως με το θεμα που ειχε οτι ητανε λερωμένο επρεπε η να στο καθαρίσει η να στο δώσει σε καλύτερη τιμη η να σου βρει αλλο......

Μαλλον ηθελες να βαλεις 2 διαζευτικα "η" κι οχι 3 και να γραψεις : "επρεπε Η να στο καθαρίσει ΚΑΙ να στο δώσει σε καλύτερη τιμη Η να σου βρει αλλο"



οσο για το κουπονι , δεν εχει κανενα άδικο,,μπορει να ητανε προσφορά μεσω διαδικτύου για να πιασει αυτους που ψάχνονται στο εξωτερικό....πονηρό αλλα ετσι ειναι η δουλειά....!
και απο την στιγμη που λεει να προσκομίσεις το κουπονι για να παρης την εκπτωση σου ....σηγουρα το κανει για καπιον λογο....το κουπονι ηθελε τα στοιχεια σου επανο? ονομα σού ,τηλ κτλ ?
δλδ σου κανω μια εκπτωση αλλα μου δηνεις τα στοιχεια σού για να τα εκμεταλλευτώ!
να σου στειλω διαφημιστικά κτλ.......

Δεν αμφιβαλλω οτι αν παμε στο δικαστηριο και παμε με το γραμμα του νομου θα δικαιωθει γι'αυτο, αλλα οταν ζητησα καλυτερη τιμη και με τα χιλια ζορια μου εριξε €35 θα μπορουσε τουλαχιστον να μου κοψει οσο η προσφορα. Στην τελικη ουτε τα 35 μου εκανε γιατι δεν πηρα το σακακι...
Δεν ειχε φορμα για να δηλωσω τα στοιχεια, ηταν απλα ενα διαφημιστικο φυλλο που ειχε ταριφες και τα αντιστοιχα δωρα. Απλως με μικρα γραμματα στο κατω μερος ελεγε οτι πρεπει να το προσκομισεις. Μ'αυτο το σκεπτικο κι εσυ μολις μπαινεις μεσα στο λεωφορειο να πηγαινεις μπροστα στον οδηγο να του δειχνεις την μηνιαια καρτα σου η το εισητηριο που χτυπησες.
Πανω σ'αυτο να συμπληρωσω οτι ο πωλητης που ηταν εξαιρετικος ειχε πεταξει το εξης οταν του ζητησα καλυτερη τιμη : "ουτως η αλλως σιγουρα δικαιουσε και καποιο δωρακι"(τοτε αυτα που ειχαμε κοιταξει ειχα αξια που αντιστοιχουσε σε ενα σακουβαγιαζ,οπως ειπε).



και επισης δεν εχω καμια σχεση με το καταστημα και ουτε ξερω καν πιο ειναι........απλως καλα ειναι να ακούμε και της 2 πλευρές καμια φωρα.............

επισης εχω μεγαλη σχεση με μαγαζιά κτλ....... και εχω ερθει και εγω σε ρίξει με πελάτη.......το τι θα ειπε αυτός ο πελατης για μενα ειναι σίγουρα μαλακίες.........

αλλα σηγουρα δεν 8α τους ειπε πως
-εγω ειμαι στο δημοτικό συμβούλιο και κανε εκπτωση γιατι θα με χρειαστείς!!!!!!

κατάλαβες??

Κανενα προβλημα και να ειχες φιλε μου. Σιγουρα, ειναι το σωστο να ακουστουν και οι δυο πλευρες και να σου πω την αληθεια θα μου αρεσε να το ακουσει η εν λογω κυρια, γιατι πιθανον να την τσουξει και λιγο το γεγονος οτι εμαθαν την εμπειρια μου και αλλοι υποψηφιοι πελατες της. Ετσι θα νιωσει πως η "διαφημιση" ειναι αμφιδρομη και δεν γινεται μοναχα με ψευτο-φυλλαδιακια που μονο αυτη τα ξερει.



Αυτα τα ολιγα απο εμενα. Με συγχωρειτε για την απωλεια των σημειων στιξης, αλλα καποιο προβλημα εχει το pc του αδερφου μου και κανει τα δικα του οταν προσπαθω να βαλω.
Σας αφηνω, παω να ψαξω το bering που ειχα αποφασισει να παρω(δυστυχως Σαββατο φευγω για ταξιδι και δεν προλαβαινω να το εχω απο web). Υπαρχουν κι αλλου πορτοκαλιες...

LARISEOS
11/08/2009, 10:29
1) στην τιμη θεωρο εφοσον υπηρχε η εκπτωση στο διαδυκτυο και εφοσον δεν αγωρασεσ εκπτωτικα προιοντα εχεισ απολυτο δικαιο επρεπε να σου το κανει.........
λαθος τησ το -35 που σου εκανε!


2) η βιτρινα του μαγαζιού αλλαζει καθε εβδομάδα η αναλόγως ποτε θελει ο ιδιοκτήτης....τι σημαινει αυτο για ενα μπουφάν που βαζω στην βιτρινα πρεπει να το δωσο με έκπτωση?
εισαι λαθος γιατι δεν ξέρεις και με τι ποσοστο δουλευουν........
δεν εχει καμια σχεση αυτο που λες........ ενα αμαξι που ειναι τεστ drive κτλ σαφως θα ζητήσεις έκπτωση!!

3) στο θεμα καθαρισμού.......
κατσε ρε φιλε εμ να στο καθαρίσει εμ να στο δώσει και πιο φτηνά....παρτο πιο φτηνά και παρε την ευθύνη να το πλύνεις!!
δλδ αμα εγω ημουνα ιδιοκτήτης και ειχε πεσει κατι στο μπουφαν και με ενα πανακι γινότανε καινούριο γιατι να στο δωσο με εκπτωσει??? αυτα μπορει να τυχουν παντου.......και σκεψου κατι αναλογο στην δικια σου δουλειά?
εαν τωρα το μπουφάν ειχε προβλημα μεγάλο μπορει να στο εδηνε -50% και να σου ελεγε καντο οτι θέλεις!

4)στο κουπόνι οπως ειπα και στην αρχη είχες δικαιο έπρεπε να σου κανει την έκπτωση ,,,εκει ομως θριαμβεύει το ελληνικο μυαλο αρπακολα και πηγε να την βγαλει με 35 ευρο!
σωστός βεβαια που πηγες και τησ το κόλλησες στην μούρη!

φιλικα παντα lariseos........καλο ταξιδι να εχεις!!!

και θα το ξαναπω με κεφαλαία εδω μεσα για να το πάρετε χαμπάρι!!!!



ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΆ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΟΙ ΑΝΤΙΠΡΌΣΩΠΟΙ

prezakis
11/08/2009, 10:39
Τιποτα, ΟΚ με καλυψες ...
απλως περιμενω απο τον φιλο road spirit να επιβεβαιωσει του λογου το αληθες και να βγαλει τα αστερακια.

mreth
12/08/2009, 08:21
Κι εγώ από το συγκεκριμένο κατάστημα (στο οποίο με έστειλαν κι εμένα από την αποθήκη στη Ν. Σμύρνη) αγόρασα καλοκαιρινό και χειμερινό μπουφάν (για 2ο, το είδα και μου γυάλισε) και καλοκαιρινά γάντια. Ήμουν έτοιμη να πάρω και κράνος αλλά καθότι δε ήταν πολύ καλή η εφαρμογή του στο κεφάλι μου το απέφυγα. Αν μιλάμε για τον ίδιο πωλητή όντως ήταν τρομερός στη δουλειά του. Γενικά καλά με εξυπηρέτησαν, μάλιστα για το καλοκαιρινό μπουφάν πήγαν απευθείας στην αποθήκη και μου έφεραν το νούμερό μου στο χρώμα που μου άρεσε για να σιγουρευτώ ότι ήταν το ίδιο ακριβώς με αυτό που δοκίμαζα (τελικά δεν ήταν, τσάμπα πήγαν!) και στο τέλος μου άλλαξαν και αυτό που πήρα γιατί είδα στο άλλο τους κατάστημα στο Μοναστηράκι ένα που μου άρεσε περισσότερο!!

Αν μιλάμε για την ίδια κοπέλα (που έτσι νομίζω) σε εμένα τουλάχιστον ήταν εξυπηρετικότατη και πολύ φιλική. Όμως φίλε prezakis θεωρώ Α-Π-Α-Ρ-Α-Δ-Ε-Κ-Τ-Ο το ότι πήγαν να σου πουλήσουν το μπουφάν με το λεκέ που είχαν στη βιτρίνα και αρνήθηκαν να σου φέρουν ένα καινούριο απο την αποθήκη ή έστω να σου κάνουν μία σοβαρή έκπτωση (έστω και το ποσό που θα πλήρωνες στο καθαριστήριο, που και πάλι δεν είσαι σίγουρος αν θα στο καθάριζαν ή αν θα σου χαλούσαν την αδιαβροχοποίηση ή οτιδήποτε...). Καταλαβαίνω πως σου άρεσε το συγκεκριμένο και ήθελες να το πάρεις επί τόπου, όμως ευτυχώς υπάρχει και η διέξοδος του ίντερνετ, σίγουρα θα το έβρισκες από κάπου το συγκεκριμένο σχέδιο και νούμερο και ενδεχομένως και φτηνότερα... Άσε που όσο ψάχνεσαι μπορεί να δεις και κάτι που σου αρέσει επρισσότερο!!!

Επίσης θεωρώ γελοίο αυτό που σου είπε για την εκπτωτική κάρτα, ότι επειδή και καλά δεν την παρουσίασες την πρώτη μέρα δεν μπορεί να σου κάνει την έκπτωση... Καλά πού ξανακούστηκε πάλι αυτό; Με αυτή τη λογική θα μπορούσες κι εσύ να ακυρώσεις την αγορά και, εφόσον είχες προβάρει τα ρούχα και είχες δει και τα αξεσουάρ και ήσουν σίγουρος για αυτά που ήθελες, να κάνεις την παραγγελία μέσω του site!!! Ούτε αν ήσουν ο ίδιος πελάτης θα ξέρανε ούτε καμιά π@@στιά θα μπορούσαν να σου κάνουν!!! Θα τολμούσαν να σου στείλουν λερωμένο μπουφάν; Θα τυπωνες κι εσύ τους όρους συναλλαγής και θα τους τους έτριβες στα μούτρα και θα τους έλεγες "ξέρουμε γράμματα?? Διαβάζουμε, διαβάζουμε..."!!!

Anyway καλό ταξίδι να έχεις και την επόμενη φορά να έχεις πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού σου και τις εναλλακτικές επιλογές!:wave2:

Gandalf dr685sm
12/08/2009, 09:18
γενικότερη συζήτηση για το θέμα που θίγει ο φίλος Larisseos.


στο θεμα καθαρισμού....... κατσε ρε φιλε εμ να στο καθαρίσει εμ να στο δώσει και πιο φτηνά....παρτο πιο φτηνά και παρε την ευθύνη να το πλύνεις!! δλδ αμα εγω ημουνα ιδιοκτήτης και ειχε πεσει κατι στο μπουφαν και με ενα πανακι γινότανε καινούριο γιατι να στο δωσο με εκπτωσει??? αυτα μπορει να τυχουν παντου.......και σκεψου κατι αναλογο στην δικια σου δουλειά? εαν τωρα το μπουφάν ειχε προβλημα μεγάλο μπορει να στο εδηνε -50% και να σου ελεγε καντο οτι θέλεις!

Δεν είναι έτσι όπως τα λές. Πριν απο 20 μέρες είχα πάει να πάρω φωτογραφική κάμερα για διακοπές. Μπαίνω λοιπόν σε γνωστό ηλεκτρονικό μαγαζί αλυσίδα και ενώ έψαχνα εντοπίζω μια φωτογραφική με τα στοιχεία που ήθελα , στην προθηκη του.

Πάω στον πωλητή και αυτός μετά απο αναζήτηση σε αποθήκη και υπολογιστή , διαπιστώνει οτι το μοναδικό κομμάτι είναι αυτό που κοιτάω.

Δεχόμενος οτι είναι στην προθήκη , μου το δίνει. Όμως διαπιστώνουμε οτι δεν είχε κάπου τον μετασχηματιστή-τροφοδοτικό της. Έψαξε λοιπόν , βρήκε κάποιο ίδιο τροφοδοτικό με τα ίδια στοιχεία απο άλλο μοντέλο της ίδιας μάρκας και μου το έδωσε. Μαζί με ενα χαρτί με σφραγίδα σε περίπτωση εγγύησης οτι είχε γίνει παροχή του λόγω απώλειας.

Σε πρόσθεση αυτών μου έκανε μια έκπτωση της τάξης του 20% λόγω προθήκης παρόλο που η κάμερα δεν είχε κάτι και είχε πλήρη εγγύηση.


Τι θέλω να πω με αυτό;

Οτι το κατάστημα εφόσον σέβεται τον πελάτη του και θέλει να διατηρήσει μια καλή φήμη , θα κάνει οτι μπορεί για να τον δέσει. Στην περίπτωση του φίλου, θα μπορούσε και να το καθαρίσει και να του δώσει έστω μια τυπική έκπτωση σε αυτό λόγω της ταλαιπωρίας που είχε υποστεί κατά την διάρκεια της έκθεση του στην προθήκη.

Μπορεί το κόστος που θα μειωνόταν να ήταν απο 5-10 ευρώ... ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ... σημασία έχει οτι δίνει αξία στον πελάτη του και αν μη τι άλλο του δίνει την εντύπωση οτι τον θέλει ξανά εκεί. Κάτι που όλοι μας το εκτιμούμε.

Δυστυχώς όμως δεν το κάνουν όλοι και για αυτό αρκετοί πλέον να στρέφονται σε καταστήματα εξωτερικού , προς απώλεια του τοπικού εμπορίου.

Gandalf

prezakis
12/08/2009, 10:26
Όπως τα λες είναι Gandalf και ευχαριστώ για τις συμβουλές. Από δω και στο εξής θα ακολουθώ το σωστό τρόπο. Πρόβα και web.
Καλή συνέχεια στις διακοπές!

prezakis
23/08/2009, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
έγινε edit στο αρχικό μύνημα, παρακαλώ διαβάστε: κανόνας του φόρουμ για καταγγελίες (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=28026)

Καλησπέρα σε όλους και καλή επιστροφή σε όσους δεν γύρισαν.
Φίλε road spirit, μετά από 2 βδομάδες ακόμα δεν είδα να φύγουν οι περικοπές από τα αρχικό μήνυμα μου. Είμαι θετικότατος στο ελέγχονται οι συζητήσεις για αποφυγή οποιασδήποτε μορφής προπαγάνδας, αλλά θεωρώ ορθό αφού γίνει ο απαραίτητος έλεγχος να επιτρέπονται οι καταγγελίες. Διαφορετικά, το θεωρώ ηθελημένη προστασία και κάλυψη γεγονότων. Όπως, είχα πει δεν είχα κανένα πρόβλημα να καλέσεις το κατάστημα και να ρωτήσεις του ίδιους. Όμως, αν πάρεις μετά από 5 μήνες φυσικό είναι να μην θυμούνται το γεγονός. Προσφέρθηκα μάλιστα όπου χρειαστώ να βοηθήσω, αλλά μάλλον περιορίστηκες στο να φιμώσεις το στόμα το δικό μας και όχι κάποιων άλλων. Με αυτόν το τρόπο ,φίλε μου, χάνεται το ισχυρότερο όπλο το καταναλωτών...το feedback.


Με εκτίμηση προς την προσφορά των διαχειριστών του forum(δεν είναι ειρωνικό αυτό...πραγματικά επικροτώ τη δουλειά σας).

george 1981
23/08/2009, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από prezakis
Καλησπέρα σε όλους και καλή επιστροφή σε όσους δεν γύρισαν.
Φίλε road spirit, μετά από 2 βδομάδες ακόμα δεν είδα να φύγουν οι περικοπές από τα αρχικό μήνυμα μου. Είμαι θετικότατος στο ελέγχονται οι συζητήσεις για αποφυγή οποιασδήποτε μορφής προπαγάνδας, αλλά θεωρώ ορθό αφού γίνει ο απαραίτητος έλεγχος να επιτρέπονται οι καταγγελίες. Διαφορετικά, το θεωρώ ηθελημένη προστασία και κάλυψη γεγονότων. Όπως, είχα πει δεν είχα κανένα πρόβλημα να καλέσεις το κατάστημα και να ρωτήσεις του ίδιους. Όμως, αν πάρεις μετά από 5 μήνες φυσικό είναι να μην θυμούνται το γεγονός. Προσφέρθηκα μάλιστα όπου χρειαστώ να βοηθήσω, αλλά μάλλον περιορίστηκες στο να φιμώσεις το στόμα το δικό μας και όχι κάποιων άλλων. Με αυτόν το τρόπο ,φίλε μου, χάνεται το ισχυρότερο όπλο το καταναλωτών...το feedback.


Με εκτίμηση προς την προσφορά των διαχειριστών του forum(δεν είναι ειρωνικό αυτό...πραγματικά επικροτώ τη δουλειά σας).

Καλώς ήρθες.
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι η απαίτησή σου να ασχοληθεί ένας moderator
προσωπικά με την αλήθεια της καταγγελίας σου.
Δηλαδή τα θιγόμενα πρόσωπα θα παραδέχονταν τυχόν λάθος τους τόσο απλά, με μια τηλεφωνική επικοινωνία από έναν moderator;
Αφού μας είπες ότι η κυρία δεν "ένιωθε" λες να παραδεχόταν ποτέ όσα μας καταμαρτυράς;
Τα αστεράκια στα ονόματα μπαίνουν για να προστατευτεί το forum και οι διαχειριστές του.
Η καταγγελία σου μπορεί να δημοσιευθεί αν την κάνεις επώνυμα με τα πλήρη στοιχεία σου,
έτσι ώστε και οι θιγόμενοι να μπορούν λάβουν τα μέτρα τους.

Όσο για το feedback γίνεται πολύ καλή δουλειά απλά τηρώντας τα προσχήματα που μπορεί να βάλουν το forum σε μπελάδες.Δεν υπάρχει άνθρωπος που να έχει αναζητήσει εξοπλισμό στην Αθήνα που να μην κατάλαβε σε ποιο κατάστημα αναφέρεσαι.Το feedback πέτυχε και χωρίς να αναφέρεις ονόματα.

prezakis
24/08/2009, 00:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από george 1981
Καλώς ήρθες.
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι η απαίτησή σου να ασχοληθεί ένας moderator
προσωπικά με την αλήθεια της καταγγελίας σου.
Δηλαδή τα θιγόμενα πρόσωπα θα παραδέχονταν τυχόν λάθος τους τόσο απλά, με μια τηλεφωνική επικοινωνία από έναν moderator;
Αφού μας είπες ότι η κυρία δεν "ένιωθε" λες να παραδεχόταν ποτέ όσα μας καταμαρτυράς;
Τα αστεράκια στα ονόματα μπαίνουν για να προστατευτεί το forum και οι διαχειριστές του.
Η καταγγελία σου μπορεί να δημοσιευθεί αν την κάνεις επώνυμα με τα πλήρη στοιχεία σου,
έτσι ώστε και οι θιγόμενοι να μπορούν λάβουν τα μέτρα τους.

Όσο για το feedback γίνεται πολύ καλή δουλειά απλά τηρώντας τα προσχήματα που μπορεί να βάλουν το forum σε μπελάδες.Δεν υπάρχει άνθρωπος που να έχει αναζητήσει εξοπλισμό στην Αθήνα που να μην κατάλαβε σε ποιο κατάστημα αναφέρεσαι.Το feedback πέτυχε και χωρίς να αναφέρεις ονόματα.

Δύο είναι οι λόγοι που επιμένω σ'αυτό. Ο πρώτος είναι για να επαληθευτούν τα λεγόμενά μου και να μην θεωρηθεί από κάποιον ότι αυτό που κάνω εξυπηρετεί δικά μου συμφέροντα παίρνοντας μορφή προπαγάνδας. Επιπλέον, ένας από τους λόγους που άνοιξα αυτό το thread είναι για να ενημερωθούν και οι υπόλοιποι χρήστες για το τι θα συναντήσουν. Εσύ φίλε george, πιθανόν να είσαι περισσότερο μέσα στα πράγματα και να κατάλαβες για πιο κατάστημα αναφέρομαι ,όμως, άλλοι χρήστες ασχολούνται λιγότερο(όπως ήμουν κι εγώ όταν έμπαινα moto.gr για να πάρω γνώμες για προϊόντα και καταστήματα για εξοπλισμό) και να μην αντιλήφθηκαν περί τίνος πρόκειται. Είναι ,λοιπόν, αν μη τι άλλο χρήσιμο να κάνουμε επώνυμες καταγγελίες γιατί πλέον μόνο τα γραπτά μένουν,το "λόγο τιμής" έχει αφανιστεί. Συνεπώς, είμαι στη διάθεση των διαχειριστών αν χρειαστεί να κάνω επώνυμα την καταγγελία.

LARISEOS
24/08/2009, 01:07
kai egw eimai.....εδω......αν μπορουσα και εγω σαν καταστηματάρχης να κανω επωνυμες καταγγελίες παντου,,,,,,με διαφορους δεν θα ειχα πεάτες στο τελος!!!!

οπως πχ εφοριακους κτλ που μπαινουν στο μαγαζι μου για να παρουν κατι η απο πελατες οπως και εσυ .......θα διαβαζες 400 thread,,,!

μην τα βαζεις με ενα μαγαζι.....αμα δεν σου αρεσει να μην τα αγόραζες!!!

και ετσι αν λειτουργει το μαγαζι καποια στιγμη θα κλείσει!!!!




εγω θα ηθελα να ακούσω και την μερια του καταστήματος οχι να ασχοληθει καπιος απο εδω μεσα για να γράψει πιο μαγαζι ειναι!!!!

στο ξανα λεω δεν εχω καμια σχεση με το μαγαζι αλλα εχουν περάσει και απο εμενα ατομα που ελεγαν πραγματα και θαυματα (για να μην πω μαλακιες) και οταν τους ξεχεσα μπροστά σε αλους το παίζανε αλλιως!!!! και δηθεν και δεν κατάλαβα κτλ!

μπορει να εχεις 1000 δικαια.....δεν λεω αλλα αμα δεν ακουσω την αλλη γνωμη δεν θα πεσω ευκολα!!!

ετσι μμου ερχεται να παρω εγω τηλ στο μαγαζι ,,,,,,αληθεια πιο ειιναι?????:lol:

LOUKILOUK
24/08/2009, 11:51
Νομιζω οτι ο Αντωνης, αν και πρεζακι :confused: :rotflmao: εκανε ουσιαστικα μια επωνυμη καταγγελια με ιδιαιτερη σοβαροτητα και απλα δεν γνωριζε 2-3 τυπικους κανονες που εχουν να κανουν με το φορουμ...αυτο νομιζω διορθωνεται ευκολα και δεν υπαρχει προβλημα...
Κατα τα αλλα ρε συ Τασο (Λαρσα) κατανοω απολυτα αυτα που λες, αλλα ειναι θετικο να εχει καποιος το θαρρος και την ορεξη να "εκτεθει" για να πει την "αληθεια του" και αυτο πρεπει να το σεβομαστε...Τελος ο καθενας μας ας επιστρατευσει την λογικη και κριτικη σκεψη του πριν δεχτει τα παντα ευκολα και αδιαμαρτυρητα...δεν παει να πει οτι επειδη καποιος ειπε κατι θα το καταπιω αμασητο...καλο ειναι να εχουμε και να προσπαθουμε να εχουμε και προσωπικη αποψη πριν καταληξουμε σε συμπερασματα...
Για αυτο σου λεω καβαλα ενα 990adv να δεις το "εργο" και μετα κανεις τον "Τιμογιαννακι"....

Ελπιζω το "πρεζακι" να πηγε διακοπες, να περασε καλα και να φχριστηθηκε τον καινουριο του εξοπλισμο...:beer: :wave2:

panos_SF
24/08/2009, 12:28
το ότι ο πελάτης έχει πάντα δίκιο, τι έγινε ξεχάστηκε??;)

LARISEOS
24/08/2009, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Νομιζω οτι ο Αντωνης, αν και πρεζακι :confused: :rotflmao: εκανε ουσιαστικα μια επωνυμη καταγγελια με ιδιαιτερη σοβαροτητα και απλα δεν γνωριζε 2-3 τυπικους κανονες που εχουν να κανουν με το φορουμ...αυτο νομιζω διορθωνεται ευκολα και δεν υπαρχει προβλημα...
Κατα τα αλλα ρε συ Τασο (Λαρσα) κατανοω απολυτα αυτα που λες, αλλα ειναι θετικο να εχει καποιος το θαρρος και την ορεξη να "εκτεθει" για να πει την "αληθεια του" και αυτο πρεπει να το σεβομαστε...Τελος ο καθενας μας ας επιστρατευσει την λογικη και κριτικη σκεψη του πριν δεχτει τα παντα ευκολα και αδιαμαρτυρητα...δεν παει να πει οτι επειδη καποιος ειπε κατι θα το καταπιω αμασητο...καλο ειναι να εχουμε και να προσπαθουμε να εχουμε και προσωπικη αποψη πριν καταληξουμε σε συμπερασματα...
Για αυτο σου λεω καβαλα ενα 990adv να δεις το "εργο" και μετα κανεις τον "Τιμογιαννακι"....

Ελπιζω το "πρεζακι" να πηγε διακοπες, να περασε καλα και να φχριστηθηκε τον καινουριο του εξοπλισμο...:beer: :wave2:

καλα εκανε ο κ πρεζακης ....απλως καλα ειναι να ακουγεται και αλλη πλευρά.

επισης ο πελατης εχει δικαιο οταν ειναι και αυτος σωστος στην αγωρα! αμα ο πελατης ειναι για τον πουτσο και εχει σκοπό να σε ζαλησει άνθρωπος εισαι και ξεσπάς!

PortisHead
24/08/2009, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis

Αυτά βλέπουν οι τσελιγκομαγαζάτορες και έχουν πάρει αέρα.


:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

Μην αγχεσαι για τα αστεράκια φιλε μου.
Ολοι καταλαβαμε ποιο ειναι το μαγαζι.
Ενας ειναι ο γλειφτης μεταπωλητης των Bering του Βασσαλου.
Διατηρει και μαγαζι στο μοναστηρακι με την ιδια επωνυμια.

;)

LOUKILOUK
24/08/2009, 13:52
ο πελατης εχει παντα δικιο....

























αρκει να μην εχει αδικο....:winka:

:wave2:

υ.γ. Τασο συμφωνω με αυτα που λες, πρεπει να ακουγεται και αντιλογος... αλλα καποιος πρεπει να μηλησει πρωτος...ο "θιγμενος" που ειναι?

prezakis
25/08/2009, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
...αμα ο πελατης ειναι για τον πουτσο...
Ελπίζω αυτό να μην πήγαινε για μένα φίλε LARISEOS, γιατί εγώ μιλάω αρκετά κόσμια και προσέχω τα λόγια μου.

LARISEOS
25/08/2009, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από prezakis
Ελπίζω αυτό να μην πήγαινε για μένα φίλε LARISEOS, γιατί εγώ μιλάω αρκετά κόσμια και προσέχω τα λόγια μου.

oxi man me tpt.....

genikws milaw ,,,,για σενα ειπα οτι κανεις το καλυτερο μακαρι ολοι να αντηδρουανε ετσι!


αλλα αυτο το πραγμα ο πελατης εχει παντα δικαιο...........δεν ισχύει!

prezakis
25/08/2009, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
...ο πελατης εχει παντα δικαιο...........δεν ισχύει!

Συμφωνώ ότι δεν ισχύει, αλλά και από τους καταστηματάρχες δεν συναντάς πότε μία σταθερή-επαγγελματική συμπεριφορά. Μερικοί είναι άκρως επαγγελματίες και εξυπηρετικοί και άλλοι εντελώς μπακάληδες και κάφροι. Η ουσία είναι ότι όπως αρκετές φορές επαινούμε πωλητές και καταστήματα, έτσι πρέπει να επικρίνουμε κι όταν αυτό χρειάζεται.

Καλό βράδυ και καλή επιτυχία στο Βάζελο....πάω για TV.

LOUKILOUK
25/08/2009, 20:37
Καλό βράδυ και καλή επιτυχία στο Βάζελο....πάω για TV. [/B][/QUOTE]

Τωρα καταλαβα γιατι εισαι "πρεζακι"....:rotflmao: :bigcry: :lol: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:
:beer: :beer:
:wave2:

schumifer
25/08/2009, 21:21
Απλά ακύρωση όλης της παραγγελίας και ξεκάθαρη δήλωση στην τύπισσα ότι αυτή είναι ο λόγος που θα τα πάρεις από αλλού.
ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ
Ό,τι είπε ακριβώς το παλικάρι στην αρχή.
Σε μία τέτοια περίοδο χλεύασε και δεν επέδειξε τον απαιτούμενο σεβασμό στον πελάτη.
Που πλήρωσε και μετρητά!

prezakis
26/08/2009, 02:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Καλό βράδυ και καλή επιτυχία στο Βάζελο....πάω για TV.

Τωρα καταλαβα γιατι εισαι "πρεζακι"....:rotflmao: :bigcry: :lol: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:
:beer: :beer:
:wave2: [/B][/QUOTE]
Όχι!Δεν ειναι αυτό που νομίζεις! ΟΦΗ είμαι,το prezakis προέρχεται από αλλού!

LARISEOS
26/08/2009, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer
Απλά ακύρωση όλης της παραγγελίας και ξεκάθαρη δήλωση στην τύπισσα ότι αυτή είναι ο λόγος που θα τα πάρεις από αλλού.
ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ
Ό,τι είπε ακριβώς το παλικάρι στην αρχή.
Σε μία τέτοια περίοδο χλεύασε και δεν επέδειξε τον απαιτούμενο σεβασμό στον πελάτη.
Που πλήρωσε και μετρητά!

sumfono!

LOUKILOUK
26/08/2009, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από prezakis
Τωρα καταλαβα γιατι εισαι "πρεζακι"....:rotflmao: :bigcry: :lol: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:
:beer: :beer:
:wave2:
Όχι!Δεν ειναι αυτό που νομίζεις! ΟΦΗ είμαι,το prezakis προέρχεται από αλλού! [/B][/QUOTE]

και εγω πλακα κανω...ξερω οτι το πρεζακις προερχεταια απο αλλου...αλλιως θα ησουν βαζελακης

μπουφαν τελικα πηρες? ποιο? εισαι ευχαριστημενος? απο που το πηρες?
για πε...
:beer: :wave2:

LOUKILOUK
26/08/2009, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
sumfono!

Συμφωνω και εγω με το Τασο που συμφωνει με τον schumifer...:confused: :eek:
:uplate: :beer:
τελικα η εξυπηρετηση και η συμπεριφορα παιζουν σημαντικο ρολο και καμια φορα προτιμω να δωσω και κατι παραπανω σε ενα μαγαζι που ξερω οτι θα με εξυπηρετησει αψογα...:wave2:

schumifer
26/08/2009, 10:50
Ναι ρε παιδιά, εμένα πάντα με χαλάει η συμπεριφορά του πωλητή όταν δεν είναι σωστή. Εγώ είμαι πάντα με το σεις και με το σας όταν μπαίνω σε ένα ξένο χώρο, και ας πάω για να σκάσω χρήμα.
Άμα καταλάβω ότι πέφτει δούλεμα, ή έστω αν το υποψιαστώ, τότε μάλλον θα ζητήσω ευγενικά συγγνώμη και θα δηλώσω ότι θα πάω την επομένη να παραλάβω.
Και αντίο.
Όπως και ο δημιουργός του θέματος, σέβομαι απεριόριστα τον πωλητή που θα με βοηθήσει γιατί καταλαβαίνω ότι πλέον λίγοι είναι "καλοί" στη δουλειά τους.

prezakis
26/08/2009, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK

μπουφαν τελικα πηρες? ποιο? εισαι ευχαριστημενος? απο που το πηρες?
για πε...
:beer: :wave2:

Πήρα το ίδιο με αυτό που είχα δοκιμάσει στο εν λόγω κατάστημα,Bering Watt(?428). Δυστυχώς ο

αντιπρόσωπος Κρήτη,που ήμουν, είχε κλείσει για διακοπές, οπότε από το site του Βασσάλου βρήκα

όσους αντιπρόσωπους bering είχε στην Αθήνα και τους πήρα ένα ένα και ζήτησα το νούμερο. Έτσι

κατέληξα στο ίδιο μπουφάν από το GAmoto με ακριβώς τα ίδια χρήματα που το είχε και η

πρωταγωνίστρια(μάλλον τις τιμές τις καθορίζει ο Βασσάλος) . Ο κύριος που μου απάντησε στο

τηλέφωνο ήταν αρκετά πρόθυμος να μου το στείλε χωρίς χρέωση Κρήτη ,και μάλιστα, με

προέτρεψε μόλις επιστρέψω Αθήνα έτσι και έχει το οποιοδήποτε πρόβλημα να το πάω πίσω.

Όταν κάποιος είναι σωστός επιχειρηματίας φαίνεται από την πρώτη στιγμή φίλε LARISSEOS και

σίγουρα τέτοια άτομα χρίζουν σεβασμού και της εμπιστοσύνης μας.

LARISEOS
26/08/2009, 18:23
απλως θα το πω για 100στι φωρα εδω μεσα...δεν φταινε τα μαγαζια η εμποροι κανουν ολοι την δουλεια!

ήμαστε οι μοναδική χωρα στην ευρωπη που εχουμε μονοπολια στους αντιπροσώπους!!

με αποτέλεσμα να γαμιούνται τα μαγαζια και μετα οι πελάτες!!!!


γιαυτο και εγω σκεφτομαι να κανω ενα on line store με προιοντα απο εξω και πωληση χονδρική στους πελάτες!


τερμα οι μεσαζοντες!!!!!!

ημαστε η χωρα με το μεγαλύτερο κομμάτι να βγαζει φράγκα επειδή απλα ειναι μεσαζοντας!

LOUKILOUK
26/08/2009, 19:18
Αντε ρε Τασουλη να ψωνισουμε χωρις να μας πιανουν τον κωλο κανε κατι
:beer: :wave2:

golis
26/08/2009, 23:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από prezakis
Έτσι κατέληξα στο ίδιο μπουφάν από το GAmoto με ακριβώς τα ίδια χρήματα που το είχε και η

πρωταγωνίστρια(μάλλον τις τιμές τις καθορίζει ο Βασσάλος) .

Τα παιδιά στο GAmoto είναι πολύ σωστοί. :beer:

prezakis
27/08/2009, 00:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
Τα παιδιά στο GAmoto είναι πολύ σωστοί. :beer:

Δεν τους γνώρισα από κοντά, αλλά από το τηλέφωνο κι εμένα έτσι μου φάνηκαν.

LARISEOS
27/08/2009, 10:08
λουκι αδειασε τα πμ σου!

δεν μπορω να στείλω!

LOUKILOUK
27/08/2009, 11:03
οκ Τασο...:wave2:

prezakis
28/08/2009, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
λουκι αδειασε τα πμ σου!

δεν μπορω να στείλω!

Χμμμ έχουμε πισωπλατες συζητήσεις εδώ πέρα...

LARISEOS
28/08/2009, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από prezakis
Χμμμ έχουμε πισωπλατες συζητήσεις εδώ πέρα...

εχεχεχεχεχεχ!!!!!!!



:beer:

road spirit
31/08/2009, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από prezakis
Καλησπέρα σε όλους και καλή επιστροφή σε όσους δεν γύρισαν.
Φίλε road spirit, μετά από 2 βδομάδες ακόμα δεν είδα να φύγουν οι περικοπές από τα αρχικό μήνυμα μου. Είμαι θετικότατος στο ελέγχονται οι συζητήσεις για αποφυγή οποιασδήποτε μορφής προπαγάνδας, αλλά θεωρώ ορθό αφού γίνει ο απαραίτητος έλεγχος να επιτρέπονται οι καταγγελίες. Διαφορετικά, το θεωρώ ηθελημένη προστασία και κάλυψη γεγονότων. Όπως, είχα πει δεν είχα κανένα πρόβλημα να καλέσεις το κατάστημα και να ρωτήσεις του ίδιους. Όμως, αν πάρεις μετά από 5 μήνες φυσικό είναι να μην θυμούνται το γεγονός. Προσφέρθηκα μάλιστα όπου χρειαστώ να βοηθήσω, αλλά μάλλον περιορίστηκες στο να φιμώσεις το στόμα το δικό μας και όχι κάποιων άλλων. Με αυτόν το τρόπο ,φίλε μου, χάνεται το ισχυρότερο όπλο το καταναλωτών...το feedback.


Με εκτίμηση προς την προσφορά των διαχειριστών του forum(δεν είναι ειρωνικό αυτό...πραγματικά επικροτώ τη δουλειά σας).

καλημέρα,

έλειπα σε διακοπές, ήταν αδύνατο να σου απαντήσω.

Ξαναδιάβασε το λινκ που σου έβαλα στο πρώτο μου ποστ και στείλε το πμ εκει που αναφέρει. Admin θα διαχειριστεί το θέμα καταγγελίας και όχι moderator.

:wave2:

prezakis
31/08/2009, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
καλημέρα,

έλειπα σε διακοπές, ήταν αδύνατο να σου απαντήσω.

Ξαναδιάβασε το λινκ που σου έβαλα στο πρώτο μου ποστ και στείλε το πμ εκει που αναφέρει. Admin θα διαχειριστεί το θέμα καταγγελίας και όχι moderator.

:wave2:

Μου φαίνεται ότι ασχολήθηκα αρκετά με το θέμα και δεν αξίζει άλλο. Εγώ και το μάθημά μου το
πήρα και τον εξοπλισμό μου τον πήρα.
Προσπάθησα να βοηθήσω και άλλους να μην την πατήσουν...ελπίζω να βοήθησα. Τώρα αν κάποιος θέλει από εμένα περισσότερες πληροφορίες ή αποδείξεις, ας επικοινωνήσει μαζί μου

LOUKILOUK
02/09/2009, 12:51
ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ...ΜΠΡΑΒΟ...
μακαρι να εκαναν ολοι το ιδιο για ολα...:mad:
:beer: :wave2: