PDA

View Full Version : Ρουλεμάν λαιμού, σφίξιμο και ταλαντώσεις



lamoun
10/08/2009, 20:53
Αντώνης και Σάκης παρακαλούνται, για να γλιτώσω το βρισίδι, όπως μεταβούν στο κυρίως ερώτημα.

Το ιστορικό:

Όταν το μηχανάκι έκανε ακόμα τα service σε μάστορα, άρχισε να κοπανάει το μπροστινό σε φρένα - λακκούβες. Στο service λέω "σφίξε και το ρουλεμάν λαιμού ρε μόρτη" και εκείνος το έπραξε. Φεύγοντας, το τιμόνι σε χαμηλές ταχύτητες έκανε ταλαντώσεις δεξιά-αριστερά. Δε θυμάμαι τί έγινε μετά, αλλά σιγά σιγά το θέμα λύθηκε μόνο του (ή το συνήθισα).

Εδώ και πολύ καιρό το μπροστινό, άρχισε να κοπανάει πάλι, το άφηνα και εγώ επειδή βαριόμουν, ώσπου μια μέρα, αποφάσισα να το σφίξω λιγάκι (άφησα λίγο freeplay ακόμα)... Με το που καβαλάω το μηχανάκι να'σου πάλι ο γνωστός καρσιλαμάς.
Για δώστου λίγο ακόμα (τέρμα - δε πήγαινε άλλο, και ίσα που έφευγε ο τζόγος) σφίγγω, ανεβαίνω.. ακόμα χειρότερα, το γυρίσαμε στον χορό της κοιλιάς.

Χαλαρώνω (με πολύ δυσκολία!) και σφίγγω σχετικά ελαφρά. Ξαφνικά ελάχιστος τζόγος (ίσως και καθόλου), ανεβαίνω και το κούνημα είναι πολύ ήπιο. Θα το χαλαρώσω λίγο ακόμα και θα δώ.

Το ερώτημα:
Γιατί με το σφίξιμο (πιθανών υπερβολικό) εμφανίζονται - ενισχύονται ταλαντώσεις του μπροστινού?

Υ.Γ. Η ταλάντωση είναι τέτοια που αφήνοντας το τιμόνι και με ταχύτητες ~40Km/h, η μηχανή γράφει ζικ-ζάκ σε όλο το πλάτος του δρόμου.

sakisvolos
10/08/2009, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun


Το ιστορικό:

Όταν το μηχανάκι έκανε ακόμα τα service σε μάστορα, άρχισε να κοπανάει το μπροστινό σε φρένα - λακκούβες. Στο service λέω "σφίξε και το ρουλεμάν λαιμού ρε μόρτη" και εκείνος το έπραξε. Φεύγοντας, το τιμόνι σε χαμηλές ταχύτητες έκανε ταλαντώσεις δεξιά-αριστερά. Δε θυμάμαι τί έγινε μετά, αλλά σιγά σιγά το θέμα λύθηκε μόνο του (ή το συνήθισα).

Εδώ και πολύ καιρό το μπροστινό, άρχισε να κοπανάει πάλι, το άφηνα και εγώ επειδή βαριόμουν, ώσπου μια μέρα, αποφάσισα να το σφίξω λιγάκι (άφησα λίγο freeplay ακόμα)... Με το που καβαλάω το μηχανάκι να'σου πάλι ο γνωστός καρσιλαμάς.
Για δώστου λίγο ακόμα (τέρμα - δε πήγαινε άλλο, και ίσα που έφευγε ο τζόγος) σφίγγω, ανεβαίνω.. ακόμα χειρότερα, το γυρίσαμε στον χορό της κοιλιάς.

Χαλαρώνω (με πολύ δυσκολία!) και σφίγγω σχετικά ελαφρά. Ξαφνικά ελάχιστος τζόγος (ίσως και καθόλου), ανεβαίνω και το κούνημα είναι πολύ ήπιο. Θα το χαλαρώσω λίγο ακόμα και θα δώ.

Το ερώτημα:
Γιατί με το σφίξιμο (πιθανών υπερβολικό) εμφανίζονται - ενισχύονται ταλαντώσεις του μπροστινού?

Υ.Γ. Η ταλάντωση είναι τέτοια που αφήνοντας το τιμόνι και με ταχύτητες ~40Km/h, η μηχανή γράφει ζικ-ζάκ σε όλο το πλάτος του δρόμου.

Να λύσεις το μπροστινό για αρχή και να ελέγξεις τα ρουλεμάν γιατί αυτό που περιγράφεις δεν μου αρέσει καθόλου!
Πρώτα κοίτα αυτά και μετά βλέπουμε για τα άλλα....................να υποθέσω πως από ρουλεμάν τροχού
είσαι σωστός ε?? :confused: :confused:



Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Αντώνης και Σάκης παρακαλούνται, για να γλιτώσω το βρισίδι, όπως μεταβούν στο κυρίως ερώτημα.


Βρε θα σε βρίσω για την ακρίβεια θα σε σκυλοβρίσω.................από το τηλέφωνο όμως όχι από εδώ!
Να το περιμένεις σε ανύποπτο χρόνο! :mad: :mad: :mad: :mad:

Lio
11/08/2009, 09:47
Τα ρουλεμαν του τιμονιού ειναι ......
Κλασικό αποτέλεσμα αν τα κυκλοφορείς με τζόγο, χτυπάνε και καταστρεφονται.
Μετά το σφίξιμο δεν κινούνται πλέον ελεύθερα και ετσι το μπροστινό δεν μπορεί να αυτοευθυγραμμιστεί.
Μονο με άλλαγμα θα διορθωθεί....

epp1640
18/08/2009, 23:02
κόστος χονδρικά? :a13: υπάρχει περίπτωση ας πούμε καμιά μέρα να ζορισα το τιμόνι ανεβαίνοντας ένα πεζοδρομιάκι για να αποφύγω ένα αυτοκίνητο που ερχόταν? :uplate:

έχω το ίδιο πρόβλημα, βέβαια σε ελάχιστο βαθμό.. δεν έχω προσπαθήσει να σφίξω τπτ γιατί είναι ελάχιστο, και ως άσχετος σκεφτόμουν καμιά ζυγοστάθμιση..

το κάνει ~50-70..

lamoun
18/08/2009, 23:28
To κόστος παίζει, ανάλογα απο που θα πάρεις το ρουλεμάν.

Απο αντιπροσωπία θα το χρυσοπληρώσεις, ενώ άν ξέρεις τον τύπο-κωδικό ή άν το πάρεις στο χέρι και πάς σε "ρουλεμανάδικο" :D θα σου βγεί πολύ φθηνότερο.

DeusEx
19/08/2009, 08:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
... άν ξέρεις τον τύπο-κωδικό ή άν το πάρεις στο χέρι και πάς σε "ρουλεμανάδικο" :D θα σου βγεί πολύ φθηνότερο.

Εγω το δικο μου το ειχα παρει με τραγικη διαφορα στην τιμη απο το κουκακι σε ενα μαγαζακι ρουλεμαναδικο.

Νομιζω μαμα yamaha με μπιλιες ρουλεμαν τιμονιου 100ε

κ εγω πηρα τα koyo κονικα 35-40ε περιπου (+30ε τοποθετηση)

:winka:

epp1640
19/08/2009, 14:52
γκλουπ.. :sick: θεωρείται αναλώσιμο ή είναι κάτι που είναι μέσα στην εγγύηση? τον κωδικό του ρουλεμάν που μπορώ να τον βρω? ξεκινάω πρώτα κάνοντας μία ζυγοστάθμιση για να είμαι σίγουρος ότι δεν είναι αυτο?

jp929rr
26/08/2009, 20:38
Όταν τα σφίγγεις πολύ το τιμόνι δεν παίζει ελεύθερα και δεν μπορεί να αυτο-ισορροπήσει την μηχανή στις μικρές ταχύτητες - σαν να έχεις σφιχτό αμορτισέρ τιμονιού. Αν μπορείς να σηκώσεις το μπροστινό μέρος της μηχανής ίσως βρεις την ιδανική ροπή και να μην χρειαστεί να τα αλλάξεις ακόμα, δλ. να μην έχει τζόγο αλλά και να μην σφίγγει.

lamoun
01/11/2009, 21:43
UP!

Κάτι που παρατήρησα αφού άνοιξα το θέμα είναι ότι το πέρα δώθε του τιμονιού γίνεται σε συγκεκριμένες ταχύτητες.. πχ. 40 80 160 (ναι τα φτάνει! ).


Αποφάσισα να τσεκάρω τα ρουλεμάν τιμονιού.
Τα έβγαλα, τα κοίταξα, με κοίταξαν, τα έπαιξα..:blush:
Σαν καινούρια!!! Τα πλάκωσα και στο γράσο και πήγα μια βόλτα.
@@@@

Για το γαμώτο τσέκαρα τη ζυγοστάθμιση. Έφερα το μπροστά στα ίσα του, το πίσω λίγο καλύτερα από ότι ήταν (δεν είχα αρκετά βαράκια).
Τα ίδια σκ@τ@.. :mad:

Άν κάποιος από τους άξονες τον τροχών ήταν στραβός, η ταλάντωση δε θα γινόταν συνεχώς?

odt
02/11/2009, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
UP!

Κάτι που παρατήρησα αφού άνοιξα το θέμα είναι ότι το πέρα δώθε του τιμονιού γίνεται σε συγκεκριμένες ταχύτητες.. πχ. 40 80 160 (ναι τα φτάνει! ).





λάστιχο;
ζάντα;
δισκόπλακα;

dirtbird
02/11/2009, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
UP!

Κάτι που παρατήρησα αφού άνοιξα το θέμα είναι ότι το πέρα δώθε του τιμονιού γίνεται σε συγκεκριμένες ταχύτητες.. πχ. 40 80 160 (ναι τα φτάνει! ).


Αποφάσισα να τσεκάρω τα ρουλεμάν τιμονιού.
Τα έβγαλα, τα κοίταξα, με κοίταξαν, τα έπαιξα..:blush:
Σαν καινούρια!!! Τα πλάκωσα και στο γράσο και πήγα μια βόλτα.
@@@@

Για το γαμώτο τσέκαρα τη ζυγοστάθμιση. Έφερα το μπροστά στα ίσα του, το πίσω λίγο καλύτερα από ότι ήταν (δεν είχα αρκετά βαράκια).
Τα ίδια σκ@τ@.. :mad:

Άν κάποιος από τους άξονες τον τροχών ήταν στραβός, η ταλάντωση δε θα γινόταν συνεχώς?

Τις φωλιές τις κοίταξες ? (υποθέτω ότι τουλάχιστον το κάτω είναι κωνικό...)
Και δεν τα παστώνουμε στο γράσσο.....

Και τέλος , ΠΩΣ τα έσφιξες (εργαλείο - ροπή σύσφιξης).

Επίσης αναρωτιέμαι...


ΚΑΝΕΙΣ μέσα σ' άυτό το φόρουμ δεν γνωρίζει ΠΩΣ ελέγχονται τα ρουλεμάν λαιμού πριν λυθούν?

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

ΣΗΜ: δεν πιστέυω να τα έλυσες-έδεσες με ρόδες-πηρούνια και υπόλοιπα κλαπατσίμπαλα πάνω .....

reinmeister
02/11/2009, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird



ΚΑΝΕΙΣ μέσα σ' άυτό το φόρουμ δεν γνωρίζει ΠΩΣ ελέγχονται τα ρουλεμάν λαιμού πριν λυθούν?

:

γνωριζει...:D αλλα τωρα τελευταια το χει ριξει στο μπανιστηρι...εχει περισσοτερο ενδιαφερον...:lol:

abrestas
02/11/2009, 14:56
Παρατηρησε αν σου κανει ενα ψιλο κουμπωμα οταν ειναι το τιμονι στα ισα του αν ναι σιγουρα θες ρουλεμαν τιμονιου.












Υ.Γ Μηπως εχεις βαλιτσα πανω στη μηχανη:

sakisvolos
02/11/2009, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

ΣΗΜ: δεν πιστέυω να τα έλυσες-έδεσες με ρόδες-πηρούνια και υπόλοιπα κλαπατσίμπαλα πάνω .....

Θεώρησε το δεδομένο αυτό! :lol: :lol: :lol:

lamoun
02/11/2009, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Τις φωλιές τις κοίταξες ? (υποθέτω ότι τουλάχιστον το κάτω είναι κωνικό...)

Πάνω κάτω κωνικά. Οι φωλιές μια χαρά ήταν.



Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Και δεν τα παστώνουμε στο γράσσο.....

Πάσο, πάντως το γρασσάκι τους (και αρκετό μάλιστα) το είχαν και από τη μάνα τους.


Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Και τέλος , ΠΩΣ τα έσφιξες (εργαλείο - ροπή σύσφιξης).

ΚΑΝΕΙΣ μέσα σ' άυτό το φόρουμ δεν γνωρίζει ΠΩΣ ελέγχονται τα ρουλεμάν λαιμού πριν λυθούν?


Έλεγχο σε συνδυασμό με σφίξιμο (τζόγος μπρος-πίσω) έκανα και όταν πρωτοανέβασα το ποστ και τώρα.

Επίσης δεν υπάρχει κανένα σκάλωμα στην κίνηση του τιμονιού.

Υπάρχει κάποιος άλλος έλεγχος που μπορεί να γίνει?



abrestas βαλίτσα δεν υπάρχει.

lamoun
02/11/2009, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Θεώρησε το δεδομένο αυτό! :lol: :lol: :lol:

Σπιούνε! :mad:

Πάνω ήταν, αλλά στερεωμένα - συγκρατιμένα.

Παρόλα αυτά και μαλακία να έκανα, το πρόβλημα προηγείτο.

dirtbird
03/11/2009, 06:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Σπιούνε! :mad:

Πάνω ήταν, αλλά στερεωμένα - συγκρατιμένα.

Παρόλα αυτά και μαλακία να έκανα, το πρόβλημα προηγείτο.

Άσε σε έδωσαν....:D

dirtbird
03/11/2009, 06:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Πάνω κάτω κωνικά. Οι φωλιές μια χαρά ήταν.




Πάσο, πάντως το γρασσάκι τους (και αρκετό μάλιστα) το είχαν και από τη μάνα τους.



Έλεγχο σε συνδυασμό με σφίξιμο (τζόγος μπρος-πίσω) έκανα και όταν πρωτοανέβασα το ποστ και τώρα.

Επίσης δεν υπάρχει κανένα σκάλωμα στην κίνηση του τιμονιού.

Υπάρχει κάποιος άλλος έλεγχος που μπορεί να γίνει?



abrestas βαλίτσα δεν υπάρχει.
Έλγχο στις φωλιές έκανες δια της αφής? Οπτικά πως ήταν, μήπως είχαν σκουρύνει λίγο (κάτι που υποδηλώνει υπερθέρμανση από υπεβολικό σφίξιμο και μπορεί να γίνει πανεύκολα....)

Έλγχο τχόγου φαντάζομαι έκανες με το μπροστινό στον αέρα και κούνημα μπρος-πίσω κρατώντας τα πητούνια από κάτω. Αν ναι , οΚ. Επίσης όπως είναι το μπροστινό στον αέρα, στρίβεις το τιμόνι με -αρκετή αλλά όχι υπερβολική- δύναμη και το αφήνεις ελεύθερο. Στο στοπ πρέπει να αναπηδήσει (δλδ. να τερματίσει να γυρίσει λιγο αντίθετα και να ξαναεπιστρέψει ελαφρά στο στοπ). Εάν δεν το κάνει, σημαίνει ότι είναι πολύ σφιγμένο, εάν το παρακάνει σημαίνει ότι είναι πολύ χαλαρό.

Επειδή ΔΕΝ είχες αφαιρέσει το μπροστινό όταν το έλυσες, κάνε έναν πολύ προσεκτικό οπτικό έλεγχο να βεβαιωθείς ότι οι πλάκες έχουν μπει σωστά (δλδ. η πάνω έχει τερματίσει στο σταυρό).

Τέλος -αν και στα μανιουαλ μπορεί να βρεις και άλλους τρόπους μέτρησης όπως με κανταράκι- μία ροπή σύσφιξης των ρουλεμάν (που στην ουσία τα προφορτίζει) της τάξης των 10 Nm, είναι επαρκής. Πως μέτρησες αυτή τη ροπή?

ΟΛΑ τα συμπτώματα -όπως τα περιγράφεις- συντείνουν σε υπερβολικά σφιγμένα ρουλεμάν.

Και κάτι τελευταίο. Δεν πιστεύω πρώτα να έσφιξες τις πλάκες στα καλάμια και μετά τα ρουλεμάν, (ούτε και να έσφιξες τις πλάκες αφού είχες φάει όλο το φαί σου...)έτσι ? :winka: :winka:

lamoun
03/11/2009, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Έλγχο στις φωλιές έκανες δια της αφής? Οπτικά πως ήταν, μήπως είχαν σκουρύνει λίγο (κάτι που υποδηλώνει υπερθέρμανση από υπεβολικό σφίξιμο και μπορεί να γίνει πανεύκολα....)

Οπτικά ήταν μια χαρά, ομοιόμορφο μεταλλικό χρώμα, καμιά ανωμαλία. Το μόνο που παρατήρησα ήταν δυο μικρές εγκοπές, ψηλά στην πάνω φωλιά. Επειδή ήταν συμμετρικές και καθόλου φαγωμένες υπέθεσα ότι είναι από το εργοστάσιο.



Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Έλγχο τχόγου φαντάζομαι έκανες με το μπροστινό στον αέρα και κούνημα μπρος-πίσω κρατώντας τα πητούνια από κάτω. Αν ναι , οΚ. Επίσης όπως είναι το μπροστινό στον αέρα, στρίβεις το τιμόνι με -αρκετή αλλά όχι υπερβολική- δύναμη και το αφήνεις ελεύθερο. Στο στοπ πρέπει να αναπηδήσει (δλδ. να τερματίσει να γυρίσει λιγο αντίθετα και να ξαναεπιστρέψει ελαφρά στο στοπ). Εάν δεν το κάνει, σημαίνει ότι είναι πολύ σφιγμένο, εάν το παρακάνει σημαίνει ότι είναι πολύ χαλαρό.


Το δεύτερο δε το ήξερα, αλλά γενικά το τιμόνι δε το νιώθω βαρύ ούτε ιδιαιτέρα ελαφρύ.





Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Επειδή ΔΕΝ είχες αφαιρέσει το μπροστινό όταν το έλυσες, κάνε έναν πολύ προσεκτικό οπτικό έλεγχο να βεβαιωθείς ότι οι πλάκες έχουν μπει σωστά (δλδ. η πάνω έχει τερματίσει στο σταυρό).

Τέλος -αν και στα μανιουαλ μπορεί να βρεις και άλλους τρόπους μέτρησης όπως με κανταράκι- μία ροπή σύσφιξης των ρουλεμάν (που στην ουσία τα προφορτίζει) της τάξης των 10 Nm, είναι επαρκής. Πως μέτρησες αυτή τη ροπή?

Θα το κοιτάξω. Σχετικά με τη ροπή, επειδή δεν έχω το ειδικό καρυδάκι, έσφιξα μέχρι να εξαφανιστεί ο τζόγος του μπροστινού.


Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Και κάτι τελευταίο. Δεν πιστεύω πρώτα να έσφιξες τις πλάκες στα καλάμια και μετά τα ρουλεμάν, (ούτε και να έσφιξες τις πλάκες αφού είχες φάει όλο το φαί σου...)έτσι ? :winka: :winka:

Τα καλάμια ήταν ελαφρος σφιγμένα (με το χέρι κουνιόνοτυσαν) για να τσεκάρω τον τζόγο.

Δυστυχώς είμαι σε δίαιτα.. :( οπότε και χρησιμοποίησα ροπόκλειδο.



Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
ΟΛΑ τα συμπτώματα -όπως τα περιγράφεις- συντείνουν σε υπερβολικά σφιγμένα ρουλεμάν

Αυτό είναι σίγουρο, όταν τα χαλαρώνω μειώνεται αρκετά το "ψάρεμα" αλλά έχω και λίιιιιγο τζόγο στο σύστημα. (και έτσι το έχω τελικά, γιατί αλλιώς είναι επικίνδυνο)

Άρα υποθέτω ότι αναδεικνύουν κάποιο πρόβλημα που υπάρχει εξαρχής, σωστά? :confused:

dirtbird
03/11/2009, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun υποθέτω ότι αναδεικνύουν κάποιο πρόβλημα που υπάρχει εξαρχής, σωστά? :confused: [/B]

χμμμ μάλλον αφού -σύμφωνα με τα μέσα που διαθέτεις- έχεις κάνει σωστούς ελέγχους.
Αυτό όμως σημαίνει αντικατάσταση ρουλεμάν.

Κάτι τελευταίο.
Από φθορά μεπρός ελαστικού πως είσαι.

Εναλλακτικά.... παίξε με τις πιέσεις (σε λογικά πλαίσια) να δεις εάν αλλάζει κάτι..

Επίσης ... δεν είχες κάνει κάτι με τα λάδια-ελατήρια στα πηρούνια? :confused: :confused:

lamoun
03/11/2009, 18:02
Έχουμε ένα update.

Πήγα άλλαξα λάστιχα. μόλις βγάλαμε το λάστιχο φάνηκε έντονα ένα χτύπημα στη μπροστά ζάντα (την πίσω δεν την έλεγξα ο μαχλέπας - θα την κοιτάξω διεξοδικά αύριο)

Μου την έφερε λίγο στα ίσα της το παλικάρι (όχι τέλεια αλλά τόσο ώστε να μη το καταλαβαίνεις εύκολα).
Παρόλα αυτά με καινούρια λάστιχα - ζυγοστάθμιση - ίσιωμα ζάντας το κούνημα παραμένει, ίιιισως λιγότερο έντονο.
Λόγω βροχής - υπερβολικής κίνησης δε μπορώ να καταλάβω.


Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Επίσης ... δεν είχες κάνει κάτι με τα λάδια-ελατήρια στα πηρούνια? :confused: :confused:

Με λάδια, ελατήρια, emulators έχω παίξει, αλλά μετα απο την πρώτη φορά που παρατήρησα το φαινόμενο.


Υ.Γ.1. τί μου θύμησες (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=61384&perpage=15&highlight=%F0%F1%EF%F6%FC%F1%F4%E9%F3%E7&pagenumber=1). Επειδή τα ελατήρια είχαν λίγο διαφορετικό μήκος 3 - 4mm, αυτό που έκανα τελικά ήταν να κόψω κατάλληλα τους αποστάτες για να δώσουν την ίδια προφόρτιση σε κάθε ελατήριο. Αλλά ξαναλέω οτι αυτό το έκανα μετά το πρόβλημα... λες να θυμάμαι λάθος? :confused:


Υ.Γ.2. Το λαστιχάδικο είναι το OK Wheel, ήταν γενικότερα εξυπηρετικοί οι άνθρωποι και το παλικάρι που πέρασε τα λάστιχα έκανε ένα σορό άλλες δουλειές χωρίς να μου ζητήσει τίποτα επιπλέον όταν τον ρώτησα. :beer:

sakisvolos
03/11/2009, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun

Επειδή τα ελατήρια είχαν λίγο διαφορετικό μήκος 3 - 4mm, αυτό που έκανα τελικά ήταν να κόψω κατάλληλα τους αποστάτες για να δώσουν την ίδια προφόρτιση σε κάθε ελατήριο.

Τι άλλο κατέστρεψες ρε πες τα.........:D :D

Δε θα πέσει φάπα!.................:D






























































(Δε θα πέσει φάπα!).................:D Λέμε τώρα!:mad: :mad: :mad:

lamoun
03/11/2009, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Τι άλλο κατέστρεψες ρε πες τα.........:D :D
Δε θα πέσει φάπα!.................:D
(Δε θα πέσει φάπα!).................:D Λέμε τώρα!:mad: :mad: :mad:

Εγώ φταίω ρε σύ άν είναι μαλάκες στο Αμέρικα???

Λές να μου έβαλαν ελατήρια διαφορετικής σκληρότητας?? :lol: :lol:

sakisvolos
03/11/2009, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Το μόνο που παρατήρησα ήταν δυο μικρές εγκοπές, ψηλά στην πάνω φωλιά. Επειδή ήταν συμμετρικές και καθόλου φαγωμένες υπέθεσα ότι είναι από το εργοστάσιο.


Τι εγκοπές είναι αυτές και που??:confused: :confused:


Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun

Λές να μου έβαλαν ελατήρια διαφορετικής σκληρότητας?? :lol: :lol:

Ε όχι κι έτσι ρε!:eyepop: :eyepop:

Ξεκίνα να λες τι έχεις πειράξει από τότε που το πήρες ως τώρα!! :mad: :mad: Ένα-ένα μας τα ξεφουρνίζεις!! :evil: :evil:

tassosrr
03/11/2009, 21:08
tsekare mia kai ta frena sou......diskous,daganes....

ego prin mia bdomada esfiska paksimadia laimou logo thoribou kai an kai ta esfiksa xoris dinamokleido kai arketa dinata den exo kanena apolitos problima!!

(elpizo na min mou bgei argotera!)

esi an deis oti ta tou laimou einai ola kala tsekare frena kai mprostino aksona!ti allo...


stin teliki bale ena stabilizater.....

:cool:

rizlaaa
03/11/2009, 21:52
Τελείως πληροφοριακά, ίσως για το μέλλον, και επειδή εδώ είναι όλα πανάκριβα, κρατήστε την παρακάτω διεύθυνση άν χρειαστείτε κάποια στιγμή, κάποια ρουλεμάν.....

Τά πάντα όλα, που εδώ δεν υπάρχουν ούτε σε προσπέκτους...:winka:

http://www.vxb.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=PLST&Store_Code=bearings

Επίσης, αλλά πιο τσουχτερά, θα βρείτε και παρακάτω. Σου έρχονται μέν σε 3 μέρες, αλλά τα μεταφορικά είναι πολλά.

http://www.bocabearings.com/

Εχω ψωνίσει και απο τους δύο, και είναι απόλυτα αξιόπιστοι.:)

lamoun
04/11/2009, 09:59
Όχι και stabilizater στο χρέπι ρε σεις! :lol:

rizlaaa ποτέ δε πας στην αντιπροσωπία για ρουλεμάν, βρίσκεις τον κωδικό και τα παίρνεις από "ρουλεμανάδικο". Σίγουρα αν το έχεις προγραμματισμένο τα παραγγέλνεις απέξω. Thanks :beer:



Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Ξεκίνα να λες τι έχεις πειράξει από τότε που το πήρες ως τώρα!! :mad: :mad: Ένα-ένα μας τα ξεφουρνίζεις!! :evil: :evil:

Είναι ανάγκη.... :look:

Έχω και ένα βαρβάτο fork brace σε σχέση με την τσίχλα που είχε, λογικά αυτό ενισχύει το πρόβλημα.
Πάντως μάλλον η ζάντα ήταν το κυρίως πρόβλημα. Ναι μεν κουνάει ακόμα αλλά το νοιώθω πιο ήπιο στα χέρια.


Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Τι εγκοπές είναι αυτές και που??:confused: :confused:

Κάτι τέτοιες. Δε καταλαβαίνω τον λόγο να υπάρχουν, μάλλον είναι χαρακτήρας! :lol: :lol:

lamoun
04/11/2009, 10:01
Να σου χέσω την προεπισκόπηση!


179356

sakisvolos
04/11/2009, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Κάτι τέτοιες. Δε καταλαβαίνω τον λόγο να υπάρχουν, μάλλον είναι χαρακτήρας! :lol: :lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Να σου χέσω την προεπισκόπηση!

θέσω έπρεπε να γράψεις άχρηστε!

Α! Παρεμπιπτόντως τα ρουλεμάν θέλουν πέταμα άμα είναι έτσι τα κωνικά τους!!!!:winka: :winka:

lamoun
04/11/2009, 19:04
Πιάνω για ποιο λόγω να θέλουν πέταμα και καινούριες φωλιές - λογικό είναι - αλλά τι στον @@@ κάνει αυτή η suzuki και τα κοπανάει έτσι???

Χέσω, ξέρω εγώ. (βάλε φωτό, κάνε προεπ. και θα με θυμηθείς)

Sakis1000
28/06/2020, 09:37
Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στο Ζ 750 που έχω και ψάχνω εδώ και ένα χρόνο να δω τι φταιει
Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν πήγα να αλλάξω τσιμουχες στις μπουκάλες γιατί η μία έχανε λάδι και ο μάστορας αφού είχε σηκώσει το μηχανάκι είδε ένα μικρό "σκάλωμα" στο τιμόνι καθώς το γυρνούσε από την ευθεία θέση του δεξιά αριστερά,και όντως υπήρχε ένα μικρό σκάλωμα και μου πρότεινε να αλλάξω και ρουλεμάν λαιμού, και πράγματι άλλαξα και ρουλεμάν λαιμου
Από την μέρα εκείνη το μηχανάκι παρουσιάζει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, μια ταλάντωση δεξιά αριστερά,όπως όταν έχεις ξεφουσκωτο μπροστινό λαστιχο ή όπως όταν οδηγείς σε άσφαλτο που έχει ξύσει το μηχανημα(φαντάζομαι σε όλους έχει τύχει) και το μηχανακι σε πάει όπου θέλει αυτό, και όλα αυτό μόνο σε πολύ χαμηλές ταχύτητες το πολύ μέχρι 50-60km/h
Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν να σφιξω λίγο παραπάνω τα ρουλεμάν..... τζίφος, τα ίδια...
Μετα είπα να τα αλλάξω πάλι γιατί αυτά που βάλαμε ήταν φτηνά κινέζικα και σκέφτηκα ότι ήταν μάπα. Πήρα ρουλεμάν koyo κονικα με 45€.πιαστηκα μόνος μου και μετά από πολύ κόπο και χρόνο, αφού δεν διαθέτω τα κατάλληλα εργαλεια, τα άλλαξα. Καβάλαω το μηχανάκι να το δοκιμασω.... σκατα.... ακριβώς το ίδιο πράγμα!!!
Από εκείνη την μέρα και εδώ και ένα χρόνο έχω αλλάξει ότι μπορεί να φανταστεί κανείς από ρουλεμάν τροχών, ελατήρια αναρτησεων, μέχρι και καλάμια μπροστινού έχω αλλάξει με καινούργια δαχτυλίδια μέχρι και ρουλεμάν ψαλιδιου και μοχλικου πισω ανάρτησης, σκεφτομενος ότι αυτή η ταλάντωση μπορεί να προέρχεται από πίσω. Η αλήθεια είναι ότι το μόνο που δεν έχω κάνει είναι να αλλάξω λάστιχα αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό αφού είναι ακόμα σε πολύ καλή κατάσταση. Έχω πειραματιστει και έχω δοκιμάσει τα πάντα και δεν μπορώ να καταλάβω ακόμα τι φταιει
Προχθές δοκίμασα να χαλαρώσω λίγο τα ρουλεμάν τιμονιού γιατί όπως σήκωνα το μηχανάκι μπροστά η αλήθεια είναι ότι ένιωθες μια αμιδρη αντίσταση όταν το γυρνούσες δεξιά αριστερά και φαινοταν να ήταν αρκετά σφικτο.... Μετά από αυτό είδα τεράστια βελτίωση! Δεν έχει εξαφανιστεί τελείως η ταλάντωση αλλά πλέον είναι ελάχιστη σε σχέση με πριν.... Θα δοκιμάσω να το χαλαρώσω λίγο ακόμα, δεν θέλω ομως να το παρακάνω και κοπανάει μετά το τιμόνι στις λακουβες
Μετά από έναν χρόνο, έχοντας αλλάξει τα πάντα σε ότι έχει να κάνει με ρουλεμαν και service αναρτησεων, μετα από πολύ κόπο και ψάξιμο στο Internet για να βρω τι φταίει πιστεύω ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα έχει να κάνει καθαρά και μόνο με το ποσό σφιχτό είναι το ρουλεμάν λαιμου

Bowleno
28/06/2020, 15:35
Η λύση είναι στην τελευταία παράγραφο σου.
(Παθών με το GPZ500S που είχα πριν αιώνες...)
Πάντως με όλα αυτά που έκανες μου θύμισες το ανέκδοτο με τον τύπο που πονούσε στα α.....ια του και δεν έβρισκε γιατρειά παρά μόνο αν του τα κόβανε (αν θες τη συνέχεια πες να την γράψω:lol: )