PDA

View Full Version : Βοήθεια με μπαταρία



XxRxX
11/08/2009, 02:22
Καλημέρα,

Προχτές πήρα ένα καινούριο μηχανάκι 50άρι. Αμέσως του άλλαξα κινητήρα (125Ccc) και γενικά το ανανέωσα. Το πρόβλημα που παρατηρώ είναι πως ενώ το μηχανάκι είναι μόλις 2 ημερών έχω πρόβλημα με την μπαταρία μου. Δηλαδή, δεν έχω φώτα (δεν ανάβουν καλά αλλά πολύ λίγο), δεν δουλεύει η μίζα, δεν δουλεύουν τα φλας, η κόρνα και γενικά ό,τι έχει να κάνει με την μπαταρία. Το έκανα βόλτες (περίπου 50χλμ.) μήπως φορτίσει αλλά δεν υπάρχει διαφορά.

Σκέφτηκα τα εξής:

1) Μήπως φταίει που ανέβασα το μηχανάκι (κυβικά) και χρειάζομαι διαφορετική μπαταρία?
2) Μήπως πρέπει να φορτίσω με κάποιο άλλο τρόπο την μπαταρία μου?
3) Μήπως πρέπει να πάρω μια καινούρια μπαταρία? (Αν πρέπει, τι τιμές περίπου υπάρχουν?)

Ευχαριστώ πολύ!

lamoun
11/08/2009, 10:00
Καλημέρα,
δοκίμασε να φορτίσεις την μπαταρία με φορτιστή αν έχεις, αλλιώς πήγαινε σε κανα μαγαζάκι να στην φορτίσουν και πες μας τι έγινε.

Nostra
11/08/2009, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από XxRxX
1) Μήπως φταίει που ανέβασα το μηχανάκι (κυβικά) και χρειάζομαι διαφορετική μπαταρία?
2) Μήπως πρέπει να φορτίσω με κάποιο άλλο τρόπο την μπαταρία μου?
3) Μήπως πρέπει να πάρω μια καινούρια μπαταρία?1) Ναι
2) Ναι
3) Ναι
:wave2:

XxRxX
11/08/2009, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Καλημέρα,
δοκίμασε να φορτίσεις την μπαταρία με φορτιστή αν έχεις, αλλιώς πήγαινε σε κανα μαγαζάκι να στην φορτίσουν και πες μας τι έγινε.

Πόσο έχει ενας φορτιστής? Σε συνεργείο να πάω? Μήπως πρέπει να αλλάξω μπαταρία επειδή ανέβασα το μηχανάκι μου σε κυβικά?

lamoun
11/08/2009, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από XxRxX
1)Πόσο έχει ενας φορτιστής?
2)Σε συνεργείο να πάω?
3)Μήπως πρέπει να αλλάξω μπαταρία επειδή ανέβασα το μηχανάκι μου σε κυβικά?

1)Υπάρχουν απο φθηνοί των 5Ε μέχρι όσο θες.
2)Να την πας σε μαγαζί που πουλάει μπαταρίες καλύτερα.
3)Για την αλλαγή ο μόνος λόγος που βλέπω είναι το αρχικό ρεύμα "εκκίνησης" να γυρίσει ο κινητήρας δλδ με τη μίζα. Ίσως αυτή που έχει πάνω δε μπορεί να δώσει όσο ρεύμα χρειάζεται. Nostra γι'αυτό λες?

OldMan
11/08/2009, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από XxRxX
Μήπως πρέπει να αλλάξω μπαταρία επειδή ανέβασα το μηχανάκι μου σε κυβικά?
Εξαρτάται από την αλλαγή που έκανες ... (μοτέρ κομπλέ ή μόνο μπιελο-κομβιο -κυλινδρο-πίστονο..)

Αν έχεις βάλει ισχυρότερη μίζα, τότε μια μεγαλύτερη μπαταρία (περισσότερα Αμπερώρια) θα λύσει το πρόβλημα (αρκεί να καλύπτεται από το κύκλωμα φόρτισης...)

Αν έχεις την παλιά μίζα, προφανώς ζορίζεται (από πλευράς ισχύος) να βάλει μπροστά το καινούριο μοτέρ (και "ξελιγώνει" την μπαταρία...) - πράγμα που δεν θα λυθεί εύκολα με μεγαλύτερη μπαταρία ...

toyar
11/08/2009, 15:26
Το 50άρι ήταν 12V;
Οι συνδεσμολογίες είναι σωστές;
Το σύστημα φόρτισης του καινούριου μοτέρ δολεύει κανονικά;
Οι γειώσεις είναι σωστές;

polymoto
13/08/2009, 21:28
Γεια σας

Το ποιο πιθανο αν μιλαμε για μηχανακι παπακι τυπυ Honda το μπερδεμα εχει γινει στην γεννητρια φωτων που υπαρχει μεσα στο καινουργιο μοτερ που τοποθετησες και στομ προηπαρχοντα ανορθωτη του παπιου που υπαρχει βιδωμενο σε καποιο μεταλλικο συνηθως μερος του σκελετου..Αν ειναι ετσι εχει καλως και η λυση ειναι ευκολη και ανευ κοστους

OldMan
17/08/2009, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από polymoto
Το ποιο πιθανο αν μιλαμε για μηχανακι παπακι τυπυ Honda το μπερδεμα εχει γινει στην γεννητρια φωτων που υπαρχει μεσα στο καινουργιο μοτερ που τοποθετησες και στομ προηπαρχοντα ανορθωτη του παπιου που υπαρχει βιδωμενο σε καποιο μεταλλικο συνηθως μερος του σκελετου..
Αξιοθαύμαστη σαφήνεια ...!!! :look: