PDA

View Full Version : Μελέτη για την ασφάλεια των κρανών



billpos
11/08/2009, 22:54
Ας υποθέσουμε ότι, όπως εγώ, έχεις διαβάσει όλα τα sticky posts που αφορούν τα κράνη στο forum.

Έχεις πλέον κατανοήσει, εκτός από την αναγκαιότητα της χρησιμοποίησης του εν λόγω αξεσουάρ, και την τεχνολογία κατασκευής του όσον αφορά τα επιμέρους στοιχεία του, δηλαδή το εξωτερικό κέλυφος, το υλικό απόσβεσης, τα εσωτερικά μαξιλαράκια κλπ.

Επίσης έχεις πάρει μία ιδέα ότι υπάρχουν, σε γενικές γραμμές, δύο υλικά κατασκευής του εξωτερικού κελύφους τα οποία οδηγούν σε αντίστοιχες ‘σχολές’ κατασκευής : οι ακριβές μάρκες που κατασκευάζουν με υλικά μεγάλης σκληρότητας, ότι κι αν σημαίνει αυτό (fiber, carbon, aramidic, carbon - kevlar κλπ) και οι άλλοι που κατασκευάζουν απο θερμοπλαστικό ή polycarbonate, υλικά μέτριας σκληρότητας και πιό εύκολα παραμορφούμενα σε πιθανή κρούση.

Αλλά αυτό που σε προβληματίζει πλέον, είναι το τί γίνεταi με τις προδιαγραφές ασφαλείας, και κατα πόσο ένα φθηνό κράνος από θερμοπλαστικό είναι ικανό να προστατέψει το κεφάλι σου όσο και ένα πανάκριβο. Μετά δε την επίσκεψή σου και στο site της SHARP, έχεις πλέον και μία υποψία μήπως οι ακριβοί κατασκευαστές μας δουλεύουν ψιλό γαζί και πληρώνουμε το marketing και τις χορηγίες στους αγωνιζόμενους.

Τα ίδια και χειρότερα με ταλάνιζαν και εμένα, ο καθένας έλεγε το μακρύ του και το μακρύτερό του, οπότε πήρα την κατάσταση στα χέρια μου, χαρτί και μολύβι και είπα «φυσική είναι, απλά μαθηματικά, για να δούμε τι θα βγεί...»

Μερικά δεδομένα που βρήκα όμως στο internet πρίν ξεκινήσω είναι ότι :
1. Αν και τα ιατρικά ινστιντούτα που ασχολούνται με τις περιπτώσεις traumatic brain injury (σε συντομία TBI), δεν έχουν συμφωνήσει για το ποσό της ενέργειας της κρούσης που αφήνει μόνιμη βλάβη στον εγκέφαλο, έχουμε θεωρήσει ότι ένα κρανίο δεν θα πρέπει να ξεπεράσει τα 300 G επιβράδυνσης αν θέλουμε να έχουμε αναστρέψιμο και όχι μόνιμο τραύμα. Προσέξτε μιλάμε για αναστρέψιμο, όχι για καθόλου τράυμα, αυτό είναι ανέφικτο. Τράυμα έχεις ακόμα και με λίγο ζαλάδα δεν σημαίνει απαραίτητα blackout.

πηγές :
John F. Carney - Performance and operational experience of crash cushions - 1994
Alan M. Nahum, John Melvin - Accidental injury – 2001

2. 275 G είναι το όριο του Ευρωπαικού ελέγχου ECE 22.05 και του SHARP, ενώ 300 G είναι το όριο του SNELL 2005. Με το Αμερικάνικο DOT απαξιούμε να ασχοληθούμε καθώς είναι παρωδία αφού οι ίδοι οι κατασκευαστές τεστάρουν και πιστοποιούν τα κράνη τους χωρίς επίβλεψη... και σε αστείες ταχύτητες.

3. Οι κύριες δοκιμές κρούσης των κρανών στους παραπάνω οργανισμούς, περιλαμβάνουν πτώσεις από κάποιο ύψος του κράνους που «φοράει» ένα ψεύτικο κεφάλι (εφ’ εξής dummy head) με κύριο μέλημα την μέτρηση της τιμής της επιβράδυνασης που αυτό δέχεται κατά την κρούση σε ακίνητο αντικείμενο έχοντας τις εξής κύριες διαφορές :

To Snell υπολογίζει το ύψος της πτώσης ώστε κατα την κρούση το σύνολο (κράνος + dummy head) να έχει ενέργεια πρώτης κρούσης 150 joules και στην δεύτερη 110 joules. Η προσκρούσεις γίνονται πάνω σε flat και σε ημικυλινδρικά ακίνητα εμπόδια

Το ECE 22.05 υπολογίζει το ύψος της πτώσης ώστε κατα την κρούση το σύνολο (κράνος + dummy head) να έχει ενέργεια μία και μόνης κρούσης 115.3 joules έως και 157.5 joules . Η πρoσκρούσεις λαμβάνουν χώρα σε flat και σε γωνιακά ακίνητα εμπόδια.

Το SHARP υπολογίζει το ύψος της πτώσης ώστε κατα την κρόυση το σύνολο (κράνος + dummy head) να έχει ταχύτητα 6 έως 8,5 m/sec

πηγές : http://www.smf.org/standards/pdf/mstds_cmp.pdf (για τα Snell και ECE 22.05)

4. Πουθενά δεν υπάρχουν προσβάσιμες οι τιμές των G που μετρήθηκαν στις δοκιμές παρά μόνο αν πέρασαν την πιστοποίηση ή όχι (για τα για τα Snell και ECE 22.05) ή αστεράκια για το SHARP.

Πάμε τώρα να κάνουμε λίγο φυσική γυμνασίου :

Δεδομένου ότι η ενέργεια κρούσης των δοκιμών είναι Εκ=1/2 m U^2 => U= sqrt (2Eκ/m)
Όπου Εκ τα joule των δοκιμών κρούσεων και m η μάζα κράνος-dummy (περίπου 1,5kgr+3,5Kgr = 5kgr) και U η ταχύτητα πρόσκρουσης

Οπότε έχουμε U = sqrt(2 * 150j / 5kgr) = 7,75m/sec ( 27,9 km/h)

Πρώτη παρατήρηση είναι ότι τα κράνη που καλούνται να πιστοποιηθούν δοκιμάζονται σε κρούση στην ιλιγγιώδη ταχύτητα των 28km/h !! (το SHARP παίζει μεταξύ 21,6 km/h και 30,6km/h)
Το κρατάμε αυτό σαν ταχύτητα γιατί θα το χρειαστούμε αργότερα.

Τώρα σκεφτόμαστε σαν κατασκευαστές κρανών και τα πράγματα είναι απλά :
Μπορούμε να φτιάξουμε ένα κράνος που να μπορεί να σταματήσει το κεφάλι που είναι μέσα στην μέγιστη απόσταση των επενδύσεων + του κελύφους (περίπου 3,5cm) χωρίς η επιβράδυνση του κεφαλιού να ξεπεράσει τα 300 G; Ας δούμε αν είναι μαθηματικά εφικτό ή αν κυνηγάμε χίμαιρες :

Πρόβλημα :
Έστω κρανίο + κράνος που κινείται με ευθύγραμη ομαλή ταχύτητα U. Προσπίπτει σε σταθερό και μη ελαστικό υλικό. Το πάχος του υλικού απόσβεσης (αφρολέξ και κέλυφος) είναι 3,5 cm. Πόση επιβράδυνση δέχεται το κρανίο μέχρι να σταματήσει αν θεωρήσουμε ΙΔΑΝΙΚΑ ότι ο συντελεστής ελαστικότητας του υλικού είναι τέτοιος ώστε το κρανίο να χρησιμοποιήσει όλο το ωφέλιμο πάχος του υλικού απόσβεσης ; (τέτοιο υλικό δεν υπάρχει που να προσαρμόζει την σκληρότητά του ανάλογα την ταχύτητα αλλά για να δούμε τι θα βγάλουμε...)

Λύση :
Η απόσταση επιβράδυνσης s= ½ γ t^2 (1) (όπου s η απόσταση επιβράδυσνης, γ η επιβράδυνση και t ο χρόνος)

Επίσης αφού το κρανίο θα σταματήσει εντελώς ισχύει ότι U=γt => t=U/γ
Και ο (1) γίνεται s=1/2 γ (U/γ)^2 => γ= (U^2)/2s.

Επειδή μας ενδιαφέρει πόσα G θα δεχθεί το κρανίο δηλαδή πόσες φορές θα είναι μεγαλύτερο από την επιτάχυνση της βαρύτητας
G= (U^2)/(2 * s * 9,8)

Όπως βέπετε, τα G’s είναι ανεξάρτητα από το βάρος του κεφαλιού. Επίσης δεν μας ενδιαφέρει πως θα απορροφηθεί η κρούση, το ζητούμενο είναι να εκμεταλευτούμε ιδανικά όλο το πάχος τοτ κράνους

Αφού βρήκαμε τον τύπο που μας δίνει τα G που θα δεχθεί το κρανίο, ας φτιάξουμε ένα πίνακα με αποτελέσματα για διαφορετικές ταχύτητες πρόσκρουσης :

U (km/h) G’s
20 45
27 82
30 101
40 180
51 293
60 405
100 1125
150 2530
200 4500


Τα συμπεράσματα από τον παραπάνω πίνακα είναι :

1. η επιβάρυνση είναι εκθετικά αυξανόμενη όσο αυξάνει η ταχύτητα και λογικό είναι αφού ο τύπος έχει την ταχύτητα υψωμένη στο τετράγωνο

2. To όριο μίας «στούκας» σε ακίνητο αντικείμενο είναι τα 51 km/h, αρκεί βέβαια ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΘΟΥΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΧΟΣ ΤΟΥ ΥΛΙΚΟΥ ΑΠΟΣΒΕΣΗΣ ΓΙΑ ΕΠΙΒΡΑΔΥΝΣΗ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ δηλαδή η σκληρότητα του συστήματος κέλυφος-αφρολέξ (όπως θα δούμε παρακάτω), να έχει υπολογισθεί για αυτή την ταχύτητα και όχι για να περάσει απλώς την πιστοποίηση.

3. Πως θα παραμορφωθεί το κράνος μας είναι αδιάφορο, αρκεί σε οριακή κατάσταση να εκμεταλευτούμε ολο το παχος του.

4. Για στούκα σε ακίνητο αντικείμενο με ταχύτητα μεγαλύτερη των 51 km/h, η κρούση αποδεικνύεται πλέον και με τους νόμους της φυσικής ότι θα προκαλέσει τουλάχιστο μόνιμη βλάβη, αν όχι κάτι μη αναστρέψιμο. Η παραπάνω ταχύτητα μειώνεται σε πραγματικές συνθήκες αφού για το πρόβλημά μας το υλικό απόσβεσης θεωρήθηκε ιδανικό
Για να μην τρομάξουμε απο τώρα, να θυμίσω ότι δεν αναφερόμαστε στην ταχύτητα της μοτοσυκλέτας αλλά στην ταχύτητα του κράνους κατα την στιγμή της πρόσκρουσης και για πρόσκρουση σε ακίνητο σταθερό και ανελαστικό αντικείμενο πχ πεζοδρόμιο και όχι σύρσιμο ή άλλη κατάσταση όπως πρόσκρουση σε ελαστικό αντικείμενο πχ καπώ αυτοκινήτου

(συνεχίζεται)

billpos
11/08/2009, 22:55
Γιατί όμως τα φθηνά κράνη από θερμοπλαστικό ανταποκρίνονται καλύτερα από τα άκαμπτα ακριβά στα crash tests;

Ας πούμε ότι έχουμε δύο κράνη :

Κράνος Α:
το κράνος που στο προηγούμενο πρόβλημα έφτασε στο όριο των 293G στα 51km/h
Τι θα συνέβαινε σε δοκιμή πρόσκρουσης για το εν λόγω κράνος στα 27 km/h ;

Η ενέργεια που καλείται να απορροφήσει το κράνος είναι Εκ = ½ m U^2 όπως έχουμε δεί και στην αρχή και είναι ίση με την ενέργεια που θα συμπιέσει το αφρολέξ και το κέλυφος του κράνους που είναι Επ=1/2 k s όπου k ο συντελεστής πλαστικότητας του κράνους (πόσο σκληρό είναι) και s η απόσταση που θα χρειαστεί το κρανίο να σταματήσει.

Δηλαδή ½ m U^2 = 1/2 k s και αφού s=U^2/2γ η εξίσωση γίνεται γ=k/2m

Και αφού το k για το συγκεκριμένο κράνος είναι πάντα σταθερό, θα είναι και τα G που δέχεται το κρανίο ίδια, ασχέτως ταχύτητας κρούσης δηλαδή 293G’s. Εντάξει σε πολύ χαμηλές ταχύτητες δεν είναι τόσο πολύ αφού τα μαλακά μαξιλαράκια παίρνουν την αρχική μετατόπιση δηλαδή το k είναι μικρότερο.

Γι’ αυτό και τα fiber – aramidic –carbon-kevlar σουπερ ντουπερ πατώνουν στο SHARP.

Ας πάμε τώρα στο κράνος Β, που ο κατασκευαστής του το έχει κατασκευάσει με τέτοιο τρόπο και υλικά ώστε να περνά τις δοκιμές πιστοποίησης δηλαδή να φτάνει στα όρια της συμπίεσης των υλικών απόσβεσης και του κελύφους στα 27km/h. Όπως έχουμε δεί και στον προηγούμενο πίνακα, το κρανίο θα δεχθεί 82 G μόνο, και το κράνος θα λάβει 4 και 5 αστέρια από την συμπαθή SHARP.

Είναι πλέον όμως αποδεδειγμένο ότι το συγκεκριμένο κράνος αδυνατεί να προστατεύσει ένα κεφάλι σε κρούσεις με μεγαλύτερη ταχύτητα καθώς το κέλυφος λόγω μεγάλης πλαστικότητας θα έχει φτάσει στα όρια του κρανίου πρίν αυτό σταματήσει. Με λίγα λόγια η κρούση θα συνεχιστεί σαν να μην υπάρχει προστασία αφού αυτή θα έχει προ πολλού «τελειώσει» με κατστροφικά για το κρανίο αποτελέσματα.

Τελειώνοντας θα ήθελα να δώσω μερικές προσωπικές παρατηρήσεις που απορρέουν αβίαστα από τα παραπάνω :

1. Αν θέλετε ένα κράνος για μέσα στην πόλη και για μικρές ταχύτητες 40- 50 χλμ , μπορείτε να εμπιστευθείτε ένα θερμοπλαστικό που πληρεί τις προδιαγραφές ασφαλείας ECE 22.05 και έχει πάρει και πολλά αστέρια στο SHARP. Αν θέλετε να είστε όσο ασφαλείς επιτρέπουν οι νόμοι της φυσικής σε μεγαλύτερες ταχύτητες, εμπιστευθείτε ένα όσο το δυνατόν άκαμπτο κράνος και αυτά δυστυχώς τα βγάζουν οι καλές και έμπειρες εταιρείες

2. Τελικά φάινεται ότι δεν πουλάνε και τόσο φούμαρα οι εταιρείες που κατασκευάζουν σοβαρα και υπεύθυνα κράνη τα τελευταία 50 χρόνια

3. Εμπιστευθείτε τις εταιρείες που η δουλειά τους ήταν και είναι η σχεδίαση και η κατασκευή κρανών και αποφύγετε τις εταιρείες που κυριως ασχολούνται με άλλα αξεσουάρ (πχ ρούχα) και είδαν φώς (=κέρδος) και μπήκαν. Θα αγοράζατε μοτοσυκλέτα ΑΜΣΤΕΛ? μπύρα Ducati?

4. Μετά από την πρωταρχική έρευνα που έκανα πρίν κάνω αυτή την μελέτη ανακάλυψα ότι είναι ευρέως γνωστό ότι είναι πανεύκολο να κατασκευάσεις κράνος που να περνά την SHARP και την ECE 22.05. Γράψτε ece 22.05 στο www.alibaba.com να δείτε κινεζόπουλα με τις χιλιάδες. Μέχρι και την φίρμα της αρεσκείας σου βάζουν πάνω (θυμίσου το Νο 3).

5. Οι πιστοποιήσεις δεν είναι άχρηστες. Τουλάχιστο προφυλάσουν την αγορά από χειρότερους κουβάδες. Όσοι είχαν μηχανή την δεκαετία του 80 θα θυμηθούν μαγαζιά που πουλούσαν κράνη που απο μέσα είχαν ιμάντες (σαν του στρατού)...

6. Η παρούσα μελέτη έγινε απο εμένα και δεν είναι προϊόν αντιγραφής. Ως εκ τούτου, αν υπάρχουν λάθη που να ανατρέπουν τα συμπεράσματά μου παρακαλώ να με ενημερώσετε

GiannisBlessed
11/08/2009, 23:05
εξαιρετικα ενδιαφερον...
μπραβο σου:beer:

angelapos
11/08/2009, 23:50
Προσκυνώ.

Συγχαρητήρια φίλε για το εξαιρετικά ενδιαφέρον post και ένα μεγάλο μπράβο γαι την εμπεριστατωμένη έρευνα. Άντε και σε λίγο καιρό να σε δούμε να δουλεύεις στη shoei!!!

Και πάλι respect!

div400
12/08/2009, 00:58
:beer: ωραίος!
απλά μια δυο παρατηρήσεις...

α) το SHARP ΔΕΝ είναι προδιαγραφή! απλά είναι ένα (ας πούμε) πρόγραμμα του Βρετανικού υπουργείου μεταφορών με στόχο την δοκιμή ΗΔΗ πιστοποιημένων κατά ECE22.05 κρανών για καλύτερη πληροφόρηση του καταναλωτή...

β) οι προδιαγραφές έχουν εκπονηθεί πέρα από τα ιατρικά δεδομένα για την αντοχή του ανθρώπινου σώματος και με βάση τις στατιστικές των τροχαίων ατυχημάτων.
Και σε όλες τις μελέτες (COST 257 ή HURT STUDY στις ΗΠΑ πχ) η συντριπτική πλειοψηφία των ατυχημάτων γίνεται εντός αστικής περιοχής με ταχύτητες πρόσκρουσης (όχι κίνησης) πολύ χαμηλές. Οπότε είναι ''λογικό'' οι προδιαγραφές να προσπαθούν να ενσωματώσουν το παραπάνω και όχι την στατιστικά απίθανη περίπτωση της πρόσκρουσης σε τοίχο με 300 χαω...
(Εξάλλου από κάποια ταχύτητα και πάνω τα τραύματα στο υπόλοιπο σώμα θα είναι τόσο σοβαρά που δεν θα σε σώσει το ανέπαφο κεφάλι...:sad: )

γ) μπορεί με βάση την ανάλυσή σου να 'έχεις δίκιο'' να προτείνεις θερμοπλαστικά ECE22.05 για την πόλη και τα ''άκαμπτα και σοβαρά κράνη'' για τις μεγάλες ταχύτητες... αφενός ποια είναι αυτά και πως μπορώ εγώ ο άσχετος με όλα αυτά να τα διακρίνω και αφετέρου πώς μπορώ να ξέρω πότε, πού και πώς θα μου συμβεί η στραβή για να επιλέξω το κατάλληλο κράνος....:look:

δ) από την στιγμή που ένα θερμοπλαστικό κράνος των 150? και ένα carbonfiber των 600? (αμφότερα από ''σοβαρούς και έμπειρους κατασκευαστές'') έχουν πιστοποιηθεί κατά την ίδια προδιαγραφή (ECE22.05 ή SNELL πχ) πώς μπορώ εγώ να ξέρω ποιο είναι το ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΟ εκ των δύο; και πως μπορώ με σιγουριά να προτείνω σε έναν τρίτο να πάρει το ένα ή το άλλο;

βασικά με όλα αυτά θέλω να πω ότι: τα κράνη κατασκευάζονται από εταιρείες με στόχο το κέρδος (και καλά κάνουν). από την στιγμή που νομικά είναι υποχρεωμένες τα προϊόντα τους να καλύπτουν κάποιες προδιαγραφές προκειμένου να μπορούν να τα πωλούν, θα φροντίσουν να ακριβώς αυτό (άντε και κατι παραπάνω αν μιλάμε για μια μάρκα που θέλει να διαφυλάξει την φήμη της...:rolleyes: ). με άλλα λόγια ας σταματήσουμε επιτέλους την φιλολογία για τα φτηνά και ακριβά κράνη και ας αρχίσουμε να πιέζουμε να γίνουν αυστηρότερες οι προδιαγραφές

και πάλι μπράβο σου για το πόστ! πολύ ενδιαφέρον και ψαγμένο! :beer: :wave2:

xapos_kil
12/08/2009, 14:43
Επησης να πουμε οτι αλλο η προσκρουση σε μια επιφανεια 10 cm2 κ αλλο σε 1 cm2 αφου η δυναμη 10 κιλων χοντρικα στη μια περιπτωση μειραζεται σε 10 τ.εκατοστα με αποτελεσμα 1 κιλο αν τ.εκ
κ στην αλλη 10κ ανα τ.εκ

Οποτε παιζει κ το αντικειμενο προσκρουσης στην οποια επιφανεια. Εχουμε λοιπον ενα κρανος σε ενα τοιχο κ σε ενα καρφι ( κ στις 2 περιπτωσεις . . ) Δεν ειναι το ιδιο.

ΤΟ μονο που ξερω οτι κ η shoei κ η arai χρησημοποιουν δικα τους τεστ πολυ ποιο ακραια με αυτα της απλης πιστοποιησης.

danaos75
12/08/2009, 15:06
μπραβο billpos, τέτοια κείμενα είναι ενας απο τους λόγους που δεν χάνω επαφή με το moto.gr,
:beer:


εγω μια απορία έχω μόνο
αυτα τα αποπανου ήταν φυσική γυμνασιου :look: :eyepop:
αν ειναι ανυπομονω ναπαει ο γιοσ μου γυμνασιο να τα ξαναθυμηθω..
:hypnotize

billpos
12/08/2009, 15:48
Ευχαριστώ όλους για τον κόπο που κάνατε να διαβάστε όλο το κατεβατό, όπως επίσης και για τις παρατηρήσεις.

Οι υπολογισμοί έγιναν με την θεώρηση ότι η πρόσκρουση γίνεται σε επίπεδο αντικείμενο για να έχουμε ιδανικά την μέγιστη αξιοποίηση του πάχους του κράνους.

Σε περίπτωση που μιλάμε για αιχμηρή επιφάνεια κρούσης (γωνία), αποδυκνείεται (αν και είναι πασιφανές στον απλό νου) ότι οι μετρήσεις θα είναι πολύ χειρότερες σε βάρος ενός μαλακού κελύφους σε σχέση με ένα σκληρότερο αφού το σκληρότερο θα έχει μεγαλύτερη επιφάνεια κύρτωσης σε σχέση με ένα μαλακότερο.

Σε περιπτώσεις όμως πολύ μικρής επιφάνειας κρούσης (πχ καρφί), εκεί ειπεισέρχονται και άλλες παράμετροι όπως η αντοχή των υλικών σε θραύση και εκεί πιθανόν ένα μαλακό (και σίγουρα πιό έυκαμπτο) θερμοπλαστικό να έχει καλύτερη προστασία από ένα άκαμπτο.

Επίσης εγώ δεν είπα ότι ένα σκληρό κράνος δεν προστατεύει σε λιγα χλμ/ω, αλλοιώς δεν θα έπαιρναν πιστοποίηση. Απλώς όπως δείχνουν οι τύποι, στην ίδια κρούση με λίγα χλμ/ω θα ταλαιπωρήσει περισσότερο το κρανίο από ένα μαλακότερο. Θα προστατεύσει όμως το ίδιο και σε περισσότερα χλμ εκεί που το πλαστικό θα αποτύχει όπως αποδυκνείεται.

Η όλη έρευνα και μελέτη δεν έγινε με σκοπό να στείλω κάποιν στο Χ μαγαζί να πάρει το Υ κράνος, δεν έχω τέτοια συμφέροντα και ευτυχώς για εμένα που δεν είμαι υποχρεωμένος να εκθειάζω κουβάδες για να τα πουλήσω. Εγινε γιατί είχα και εγώ απορία από όσα διαβάζω κατα καιρούς σε forums και είχα πραγματικά προβληματιστεί για πολλά πράγματα.

Αν τώρα οι συμβουλές μου οδηγήσουν κάποιον να πάρει λάθος κράνος, τότε να κάνω edit τις παρατηρήσεις και να τις βάλω σε πρώτο ενικό. Πάντως δεν είναι στείροι αφορισμοί του στύλ "Πάρε Χ να σωθείς" "τα Υ είναι για το πe0Σ" "Α και ξερό ψωμί" που συνήθως διαβάζω σε threads για κράνη

Ευχαριστώ και πάλι.

fournas
12/08/2009, 17:19
μπραβο φιλε μου :beer:
πολυ ψαγμενο ποστ...:beer:


πρεπει να εκανα πολυ κοπονα στο γυμνασιο.......:rolleyes:

Gandalf dr685sm
12/08/2009, 18:47
Πρώτη παρατήρηση είναι ότι τα κράνη που καλούνται να πιστοποιηθούν δοκιμάζονται σε κρούση στην ιλιγγιώδη ταχύτητα των 28km/h !! (το SHARP παίζει μεταξύ 21,6 km/h και 30,6km/h) Το κρατάμε αυτό σαν ταχύτητα γιατί θα το χρειαστούμε αργότερα.


Και όμως το όριο της ταχύτητος είναι σωστό. Αποδεδειγμένα σε κάθε ατύχημα πριν την όποια σύγκρουση υπάρχει μια ενστικτώδης αντίδραση οδηγού που φρενάρει στο μέγιστο σημείο , το όχημα του, με αποτέλεσμα η ταχύτητα να κυμαίνεται μεταξύ 20-30ΚΜ ανά ώρα.

Αν ακούσετε λοιπόν κάποιον να λέει πως τράκαρε με 100-200ΚΜ ώρα , ήταν η στιγμή που είχε δεί τελευταία φορά το κοντέρ του. Παρόλα αυτά το στιγμιαίο ΔΥΝΑΤΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ που έχει πραγματοποιήσει ώς αντίδραση έχει μειώσει φοβερά την ταχύτητα καθώς πριν την πρόσκρουση έχουν προλάβει να περάσουν 2-3 δευτερόλεπτα. Χρόνος αρκετός για να μειωθεί λοιπόν η ταχύτητα.

Σε αυτό το σημείο λοιπόν έχουμε μια μέτρηση που όντως είναι μέσα στις στατιστικές ατυχημάτων μιας και αυτό είναι το ζητούμενο. Οι ακραίες ταχύτητες ότι και αν υπάρχει σαν μέσο προστασίας , δεν πρόκειται να υπάρξει ασφάλεια στο 100% σε αυτές.

Το κείμενο επίσης δεν λαμβάνει υπόψη οτι τα υλικά συνοχής που έχουν τα κράνη απο kevlar και λοιπά στοιχεία, περιέχουν ενδιάμεσα ενα φλοιό προστασίας (layer over layer) που ενισχύουν την απορροφητικότητα της δύναμης πρόσκρουσης ενώ ταυτόχρονα η μέγιστη συνοχή των υλικών , διατηρεί το ενιαίο του εξωτερικού του. Το ίδιο ισχύει βέβαια και για τα θερμοπλαστικά με την διαφορά όμως οτι τα δεύτερα μετά απο μερικά χρόνια ζωής έχει περάσει και το βέλτιστο σημείο απόδοσης/ζωής τους. Το παρατηρούμε ώς απλοί χρήστες απο την ραφή στο κέντρο του που με τον χρόνο γίνεται όλο και πιο εμφανής.

http://en.wikipedia.org/wiki/Motorcycle_helmet#Standards_testing
http://en.wikipedia.org/wiki/Motorcycle_helmet#Function
http://www.msf-usa.org/downloads/helmet_CSI.pdf



Υ.Γ. Ωραίο κείμενο φίλε μου.

Gandalf

felter
12/08/2009, 22:22
:a18:

stakis
12/08/2009, 22:48
φιλε με ενδιαφερει μετα απο ολα αυτα να μου πεις τι κρανος τελικα προτιμησες, που κατεληξες βρε παιδι μου :p :p
Πολυ ενδιαφερον θρεντ καθως και οι παρατηρησεις των υπολοιπων, μπραβο σου!!

billpos
13/08/2009, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από stakis
φιλε με ενδιαφερει μετα απο ολα αυτα να μου πεις τι κρανος τελικα προτιμησες, που κατεληξες βρε παιδι μου :p :p
Πολυ ενδιαφερον θρεντ καθως και οι παρατηρησεις των υπολοιπων, μπραβο σου!!

Έχω από πρίν ένα Vemar VSSEV. Καλό κέλυφος (carbon - aramidic fibres - fiberglass), καλό εσωτερικό (διπλής πυκνότητας), μάπα ζελατίνα, μέτριο απο θόρυβο, πολύ καλό σε σταθερότητα στα πολλά. Ένα κράνος που αν φτιάχνονταν στην Ευρώπη θα στοίχιζε τα διπλάσια, είναι όμως made in Malaysia και έκανε λίγο κάτω από 200? εδώ, στην Αγγλία τώρα κανα 90άρι (λόγω παρωχημένου μοντέλου). Το αγόρασα γιατί στα λεφτά που είχα τότε ήταν μία πολύ καλή επιλογή.

Το Σεπτέμβρη θα πάω σίγουρα για κάτι καλύτερο που πλέον σε Αγγλικά e-shops βρίσκεις σε πολύ δελεαστικές τιμές (πχ ARAI condor me 199 λίρες, SHOEI raid II 179 λίρες, αν έχει το νούμερό σου), οπότε μπορεί κάποιος να πάρει αξιόλογο κράνος χωρίς να δώσει πάνω από το μισό μισθό του.

noble
13/08/2009, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από danaos75

εγω μια απορία έχω μόνο
αυτα τα αποπανου ήταν φυσική γυμνασιου :look: :eyepop:
:hypnotize


:lol: ακριβώς το ίδιο σκεφτόμουν :lol:

μπραβο billpos:beer:

byron
13/08/2009, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Και όμως το όριο της ταχύτητος είναι σωστό. Αποδεδειγμένα σε κάθε ατύχημα πριν την όποια σύγκρουση υπάρχει μια ενστικτώδης αντίδραση οδηγού που φρενάρει στο μέγιστο σημείο , το όχημα του, με αποτέλεσμα η ταχύτητα να κυμαίνεται μεταξύ 20-30ΚΜ ανά ώρα.

Αν ακούσετε λοιπόν κάποιον να λέει πως τράκαρε με 100-200ΚΜ ώρα , ήταν η στιγμή που είχε δεί τελευταία φορά το κοντέρ του. Παρόλα αυτά το στιγμιαίο ΔΥΝΑΤΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ που έχει πραγματοποιήσει ώς αντίδραση έχει μειώσει φοβερά την ταχύτητα καθώς πριν την πρόσκρουση έχουν προλάβει να περάσουν 2-3 δευτερόλεπτα. Χρόνος αρκετός για να μειωθεί λοιπόν η ταχύτητα.



Αμφιβάλλω πάραααααα πολύ gandalf.
Αλίμονο αν το ενστικτώδες δυνατό φρενάρισμα πανικού είναι αρκετό για μειώσει την ταχύτητα μας στα 20-30 χλμ (!!). :hypnotize

Gandalf dr685sm
13/08/2009, 12:18
byr0n...δες το παρακάτω για την μείωση ταχύτητας προ πρόσκρουσης.

http://www.euroncap.com/Content-Web-Faq/21982f7f-a312-49db-99e0-8e38e37004de/the-testing-process.aspx

http://users.tpg.com.au/users/mpaine/speed.html#stopping


Gandalf

byron
13/08/2009, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
byr0n...δες το παρακάτω για την μείωση ταχύτητας προ πρόσκρουσης.

http://www.euroncap.com/Content-Web-Faq/21982f7f-a312-49db-99e0-8e38e37004de/the-testing-process.aspx

http://users.tpg.com.au/users/mpaine/speed.html#stopping


Gandalf


Ti να διαβάσω ακριβώς στα link? Μηχανές οδηγάω 25+ χρόνια.
Αυτό που είπες ότι με τα φρένα πανικού η ταχ'υτητα πέφτει στα 20-30 χλμ απλά δεν υπάρχει. Εδώ με 120-130 χλμ/ώρα τα κορυφαία SS θέλουν περίπου 50 μέτρα για να σταματήσουν και υποστηρίζεις ότι στο "Αμαν Παναγία μου" φρένο πανικού πέφτουν τα χλμ σε επίπεδα γρήγορου δρομέα? :look:

sniper
13/08/2009, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ti να διαβάσω ακριβώς στα link? Μηχανές οδηγάω 25+ χρόνια.
Αυτό που είπες ότι με τα φρένα πανικού η ταχ'υτητα πέφτει στα 20-30 χλμ απλά δεν υπάρχει. Εδώ με 120-130 χλμ/ώρα τα κορυφαία SS θέλουν περίπου 50 μέτρα για να σταματήσουν και υποστηρίζεις ότι στο "Αμαν Παναγία μου" φρένο πανικού πέφτουν τα χλμ σε επίπεδα γρήγορου δρομέα? :look:


+954 (Ακόμα)

Μάγε:

1. Στον πανικό φρενάρεις δεν φρενάρεις εξαρτάται πόσο πηγαινεις και πόσο γρήγορα βρίσκεις σταθερό εμπόδιο
2. Στην Ελλάδα με φρένα πανικού το μόνο που καταφέρνεις είναι να πέσεις πιο γρήγορα από γλύστριμα
3. Τα παραπάνω τεστ αφορούν 4τροχα.
4. Όσοι έχουμε στουκάρει με σταθερό σημείο ξέρουμε ότι δεν πέφτει η ταχύτητα σε 20-30 χλμ
5. Ειδικά αν μιλάμε για μετωπική με άλλο κινουμενο όχημα, οι ταχύτητες προστίθενται.


Αν ρε παλικάρι το ΧΤΧ φρενάρει από 150 σε 20-30 με φρένα πανικού τότε το δικό μου βάζει όπισθεν; :rotflmao: :rotflmao:

golis
13/08/2009, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ti να διαβάσω ακριβώς στα link? Μηχανές οδηγάω 25+ χρόνια.
Αυτό που είπες ότι με τα φρένα πανικού η ταχ'υτητα πέφτει στα 20-30 χλμ απλά δεν υπάρχει. Εδώ με 120-130 χλμ/ώρα τα κορυφαία SS θέλουν περίπου 50 μέτρα για να σταματήσουν και υποστηρίζεις ότι στο "Αμαν Παναγία μου" φρένο πανικού πέφτουν τα χλμ σε επίπεδα γρήγορου δρομέα? :look: + πηνία.

Παραθέτω εικόνα απο το σχετικό άρθρο του περιοδικού 0300 που είχε κάνει σχετικά με το ABS.
Ο πίνακας δείχνει το φρενάρισμα ενός αναβάτη ΜΕΣΗΣ εμπειρίας και το φρενάρισμα του με και χωρίς ABS :


171032

Gandalf dr685sm
13/08/2009, 19:22
αίντε πάλι... σας αρέσει να διαφωνείτε απλά για να διαφωνείτε;

Ακόμα λοιπόν και στο διάγραμμα που έχει βάλει στο τέλος ο golis , απο τα 100km/h θές 60 μέτρα για να σταματήσεις τελείως (0KM/h) χωρίς ABS και μάλιστα προοδευτικά για να μην πέσεις.

Απλά μαθηματικά λοιπόν. Στα 100000 μέτρα ανά ώρα έχεις περίπου 27 μέτρα ανά 1 δεύτερο. Σωστά;

ο χρόνος που διαρκεί απο την πρώτη αντίδραση (απότομο φρενάρισμα) μέχρι την πρόσκρουση είναι περίπου πάλι 2 δεύτερα... δηλαδή 27*2=54 μέτρα... με δεδομένο λοιπόν οτι φρενάρεις απότομα και οχι προοδευτικά και συνυπολογίζοντας αν θέλετε και την αδράνεια αλλά και την επιβράδυνση που έχει το όχημα μειώνοντας την ταχύτητα του, άνετα έχεις πέσει στα 20-30km/h την ώρα που θα έχετε ήδη χτυπήσει πάνω στο κινούμενο/ακίνητο αντικείμενο.

Και επειδή είστε άπιστοι θωμάδες... βάλτε σημάδι στον δρόμο μπροστά σας στα 60 μέτρα και άλλο ενα εκεί που θα είναι η υποτιθέμενη πρόσκρουση... βάλτε την μηχανή μπροστά και πριν φτάσετε στο πρώτο σημάδι φροντίστε να είστε στα 100km/h περίπου... πατήστε χοντρό φρένο. Σε σημείο να ντριφτάρει ο πίσω τροχός αν δεν έχετε ABS. Την στιγμή που έχετε πατήσει το φρένο ταυτόχρονα μετρήστε κοντέρ και χρόνο και διαπιστώστε ιδίοις όμασοι το πόσο γρήγορα πέφτει η βελόνα του ταχύμετρου κατά την διαδικασία και ειδικά μόλις έχετε φτάσει στο σημάδι πρόσκρουσης.

Αυτό κύριοι δεν είναι δική μου ιδέα. Είναι ο λόγος που τόσο το EuroNcap όσο και άλλες εταιρίες κάνουν τα crashtests τους για τα Ι.Χ. κάθε χρόνο , σε υπο γωνία σταθερά αντικείμενα ή σε μετωπικές. Είναι ο μέσος όρος μέγιστης ταχύτητας που γίνονται συνήθως τα ατυχήματα.

sniper... το 2.3.4 είναι εξαιρετικές συνθήκες και οχι ο μέσος όρος ανά την Ευρώπη. Όσον αφορά τις μετωπικές ελάχιστες είναι αυτές καθώς αυτό που αποκαλούμε εμείς μετωπικές , είναι οι πλαγιομετωπικές και οχι αυτό που θα έλεγα και αγγλικά head on.



Gandalf

byron
14/08/2009, 07:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Και επειδή είστε άπιστοι θωμάδες... βάλτε σημάδι στον δρόμο μπροστά σας στα 60 μέτρα και άλλο ενα εκεί που θα είναι η υποτιθέμενη πρόσκρουση... βάλτε την μηχανή μπροστά και πριν φτάσετε στο πρώτο σημάδι φροντίστε να είστε στα 100km/h περίπου... πατήστε χοντρό φρένο. Σε σημείο να ντριφτάρει ο πίσω τροχός αν δεν έχετε ABS. Την στιγμή που έχετε πατήσει το φρένο ταυτόχρονα μετρήστε κοντέρ και χρόνο και διαπιστώστε ιδίοις όμασοι το πόσο γρήγορα πέφτει η βελόνα του ταχύμετρου κατά την διαδικασία και ειδικά μόλις έχετε φτάσει στο σημάδι πρόσκρουσης.



:lol:
Αυτό τα όμορφα κόλπα, είναι για δοκιμές σε αλάνες και πιστάκια gandalf. Σε πραγματικες συνθήκες οδήγησης και κινδύνου τα 60 μέτρα του fazer (που ΔΕΝ αφορά προοδευτικό φρενάρισμα, αλλά απότομο) μπορεί να γίνει κάλλιστα 70+. Και τα 70-100 μέτρα (ας μην πούμε για μεγαλύτερες ταχύτητες) το πιθανότερο είναι να μην τα έχεις μόλις δεις τη μαλακία να έρχεται.

Το 1ο link (το 2ο δεν μπορώ να το δώ) αφορά αυτόκίνητα και αν διάβασα καλά αναφέρετε σε 64χλμ. Κάπου εκεί γίνονται και τα crash test των αυτοκινήτων αν δεν κάνω λάθος?
Αφού στα crash test με αυτή τη ταχύτητα τα αστεράκια αφορούν την σοβαρότητα του τραυματισμού και μόνο, φαντάζομαι ότι στα 20-30 χλμ που λες, όλοι οι εμπλεκόμενοι βγαίνουν και φτιάχνουν τη μάσκαρα.
Καλή και χρυσή η στατιστική, αλλα δεν λέει από που αντλεί τα στοιχεία. Γιατί αν βάλουμε μαζί 80 ατυχήματα εντός πόλης με υλικές ζημιές και μικροτραυματισμούς + τα 20 σοβαρά του επαρχιακού δικτύου και ΕΟ, μάντεψε τι μέσος όρος ταχύτητας θα βγεί απ΄το σύνολο....

Τεσπα, μη μακρηγορούμε. Τα 20-30 χλμ που λες ότι πέφτει η ταχύτητα, είναι όσα πιάνει και ένας άνθρωπος τρέχοντας. Αν είναι έτσι, τι κράνος και μαλακίες......μετά το τσαρούχωμα πηδάμε και άστο να πάει να γαμηθεί το μηχανάκι.

ggs
14/08/2009, 07:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
:lol:
Τεσπα, μη μακρηγορούμε. Τα 20-30 χλμ που λες ότι πέφτει η ταχύτητα, είναι όσα πιάνει και ένας άνθρωπος τρέχοντας. Αν είναι έτσι, τι κράνος και μαλακίες......μετά το τσαρούχωμα πηδάμε και άστο να πάει να γαμηθεί το μηχανάκι.

:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

stefanos
14/08/2009, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
:lol:
Αυτό τα όμορφα κόλπα, είναι για δοκιμές σε αλάνες και πιστάκια gandalf. Σε πραγματικες συνθήκες οδήγησης και κινδύνου τα 60 μέτρα του fazer (που ΔΕΝ αφορά προοδευτικό φρενάρισμα, αλλά απότομο) μπορεί να γίνει κάλλιστα 70+. Και τα 70-100 μέτρα (ας μην πούμε για μεγαλύτερες ταχύτητες) το πιθανότερο είναι να μην τα έχεις μόλις δεις τη μαλακία να έρχεται.



Στίς πραγματικές συνθήκες στα 60 μέτρα δεν χρειάζεται να αντιδράσεις καθόλου γιατί απλά ο προφυλακτήρας που είδες να ξεμυτίζει απο το στενό δεν θα προλάβει να σου κλείσει τον δρόμο.
Η στραβή γίνεται όταν δείς τον προφυλακτήρα να βγαίνει στα 300m και μέχρι να αποφασίσει ο ένας και ό άλλος τι θα γίνει έχεις φτάσει στα 100 υποψιασμένος και ψιλοφρεναριστός και μόλις σου κλείσει το δρόμο τσαρουχώνεις και πέφτεις πάνω του με 10 εάν δεν έχεις χάσει τον έλεγχο πρίν και δεν έχεις πέσει (το χειρότερο).
Και επιπλέον δεν νομίζω να μείνει τίποτα απο μηχανή και αυτοκίνητο εάν η ταχύτητα της μοτο είναι μεγαλύτερη απο 40.

Gandalf dr685sm
14/08/2009, 08:48
Τεσπα, μη μακρηγορούμε. Τα 20-30 χλμ που λες ότι πέφτει η ταχύτητα, είναι όσα πιάνει και ένας άνθρωπος τρέχοντας. Αν είναι έτσι, τι κράνος και μαλακίες......μετά το τσαρούχωμα πηδάμε και άστο να πάει να γαμηθεί το μηχανάκι.

Εντάξει είναι εμφανές οτι διαφωνουμε και δεν θα επιμείνω γιατί δεν βγαίνει τίποτα έτσι. Απλά να πω οτι το κρανίο μπορεί να πάθει κάταγμα αν χτυπήσει με πάνω απο 15km/h.

Αν δεν πιστεύεις ούτε και αυτό, θυμίσου τι παθαίνεις όταν χτυπάς κατά λάθος το κεφάλι σε ανοιχτό ντουλάπι με φόρα.. φόρα που δεν ξεπερνά τα 5km.h!!

Gandalf

billpos
14/08/2009, 09:40
Μία επισήμανση που ίσως να φωτίσει λίγο το debate :

Τα τέστ για την πιστοποίηση για τα κράνη των ΠΟΔΗΛΑΤΩΝ βάσει της Ευρωπαικής νόρμας ΕΝ1078 γίνονται με ταχύτητα 5,5 m/sec

= 20 km/h

Μάλλον γιατί οι ποδηλάτες δεν φρενάρουν πρίν στουκάρουν.....;)

Ενώ οι μοτοσυκλέτιστές χτυπάνε με 20-30 km/h. ΟΚ απο αύριο θα φοράω κράνος ποδηλάτου που είναι και ελαφρότερο.

Κάποιος είπε κάποτε ότι ο πιό έυκολος τρόπος να πείς ψέματα είναι οι στατιστικές ( Darrell Huff - 1954 - How to Lie with Statistics, διαβάστε το αν το βρείτε, θα δείτε γιατί το αεροπλάνο δεν είναι το ασφαλέστερο μεταφορικό μέσο όπως μας έχουν κάνει πλύση εγγεφάλου τόσα χρόνια)

byron
14/08/2009, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από billpos
Μία επισήμανση που ίσως να φωτίσει λίγο το debate :

Τα τέστ για την πιστοποίηση για τα κράνη των ΠΟΔΗΛΑΤΩΝ βάσει της Ευρωπαικής νόρμας ΕΝ1078 γίνονται με ταχύτητα 5,5 m/sec

= 20 km/h

Μάλλον γιατί οι ποδηλάτες δεν φρενάρουν πρίν στουκάρουν.....;)

Ενώ οι μοτοσυκλέτιστές χτυπάνε με 20-30 km/h. ΟΚ απο αύριο θα φοράω κράνος ποδηλάτου που είναι και ελαφρότερο.


:lol: :a013:

stefanos
14/08/2009, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από billpos
Μία επισήμανση που ίσως να φωτίσει λίγο το debate :

Τα τέστ για την πιστοποίηση για τα κράνη των ΠΟΔΗΛΑΤΩΝ βάσει της Ευρωπαικής νόρμας ΕΝ1078 γίνονται με ταχύτητα 5,5 m/sec

= 20 km/h

Μάλλον γιατί οι ποδηλάτες δεν φρενάρουν πρίν στουκάρουν.....;)

Ενώ οι μοτοσυκλέτιστές χτυπάνε με 20-30 km/h. ΟΚ απο αύριο θα φοράω κράνος ποδηλάτου που είναι και ελαφρότερο.

Κάποιος είπε κάποτε ότι ο πιό έυκολος τρόπος να πείς ψέματα είναι οι στατιστικές ( Darrell Huff - 1954 - How to Lie with Statistics, διαβάστε το αν το βρείτε, θα δείτε γιατί το αεροπλάνο δεν είναι το ασφαλέστερο μεταφορικό μέσο όπως μας έχουν κάνει πλύση εγγεφάλου τόσα χρόνια)

Εχω βάλει μοτοσυκλέτα στο πίσω κάθισμα corolla χωρίς να ανοίξω την πόρτα, περασα πάνω απο το αυτοκίνητο και έπεσα 20 μέτρα μακριά χωρίς να πάθω το παραμικρό , με μόλις 40 χιλιόμετρα.
Και το αυτοκίντο και η μηχανή πετάχτηκαν.
Αυτό σημαίνει οτι δεν χρειάζεται κράνος?